• 0
Sign in to follow this  
Followers 0
dodos

σχετικα με το επιδομα αδειας ,χρονος και υπολογισμος του

Question

το επιδομα αδειας εργαζομενου με τετραωρη απασχοληση ποτε καταβαλλεται στον εργαζομενο?

την χρονικη στιγμη που παιρνει την αδεια του ποτε την παρει?(π.χ. νοεμβριο?)

οι ασφαλιστικες εισφορες του επιοδοματος αδειας μεχρι ποιο μηνα πρεπει να καταβληθουν (σε ποια α.π.δ. περιλαμβανονται?)

το επιδομα αδειας ειναι το μισο του μισθου ?

πως υπολογιζεται?

ευχαριστω

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 answers to this question

  • 0

TO ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΔΕΙΑΣ ΚΑΤΑΒΑΛΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ (ΕΤΣΙ ΠΡΟΒΛΕΠΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ)ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟ ΜΕ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΕΡΒΕΙ ΤΟ ΜΙΣΟ ΤΟΥ ΜΗΝΙΑΙΟΥ ΜΙΣΘΟΥ Η ΤΩΝ 13 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΩΝ.Η ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΑΠΔ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ ΤΟΥ.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  • 0

ΕΘΝΙΚΗ ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΛΛΟΓΙΚΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΕΤΩΝ 2010, 2011 ΚΑΙ 2012

[Π.Κ. ΥΠ. ΕΡΓΑΣΙΑΣ & ΚΟΙΝ/ΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ 14/16-7-2010]

ΑΡΘΡΟ 2

Επίδομα άδειας

Ο μισθωτός που θεμελιώνει δικαίωμα κανονικής άδειας αναψυχής, αυτούσιας ή σε χρήμα δικαιούται να λάβει και το επίδομα άδειας , το οποίο αποτελεί τακτικές αποδοχές του, υπολογίζεται με τον ίδιο τρόπο που υπολογίζονται και οι αποδοχές άδειας και υπόκειται στους ίδιους κανόνες με αυτές.

Το επίδομα άδειας ισούται με το σύνολο των πράγματι καταβαλλόμενων τακτικών συνήθων αποδοχών της άδειας, με τον περιορισμό ότι δεν μπορεί να υπερβαίνει τις αποδοχές 15 ημερών γι αυτούς που αμείβονται με μηνιαίο μισθό και 13 ημερών γι αυτούς που αμείβονται με ημερομίσθιο ή κατά μονάδα εργασίας ή με ποσοστά ή και με άλλο τρόπο.

Το αντίστοιχο επίδομα άδειας προκαταβάλλεται κατά τη λήψη της άδειας αναψυχής ή τμήματος αυτής μαζί με τις αποδοχές αδείας.

Γενικές ή ειδικές διατάξεις νόμων, διαταγμάτων , υπουργικών αποφάσεων , συλλογικών συμβάσεων εργασίας, διαιτητικών αποφάσεων, κανονισμών εργασίας και λοιπών κανονιστικών πράξεων, που καθορίζουν ευνοϊκότερους τρόπους υπολογισμού , καταβολής και γενικά παροχής του επιδόματος άδειας υπερισχύουν και διατηρούνται σε ισχύ.

Το άρθρο 6 της ΕΓΣΣΕ 1997 για τη χορήγηση του επιδόματος άδειας σε περίπτωση πρόωρης λύσης της σχέσης εργασίας εξακολουθεί να ισχύει , διαγραφομένων των λέξεων «πριν ο μισθωτός συμπληρώσει παρά τω αυτώ εργοδότη δωδεκάμηνον συνεχή απασχόλησιν» , λόγω της μεταγενέστερης τροποποίησης των προϋποθέσεων για τη λήψη άδειας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Register a new account
Sign in to follow this  
Followers 0

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.