Προς το περιεχόμενο
  • 0

Φ.Π.Α. 2ου Τριμήνου σε δόσεις με προκαταβολή - ελάχιστο ποσό


EvaT

Ερώτηση

Καλημέρα !

Ακούστηκε πως το Φ.Π.Α. του 2ου τριμήνου μπορεί να καταβληθεί σε δόσεις με προκαταβολή 40% και το υπόλοιπο σε 2 δόσεις. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει ελάχιστο ποσό ? Εψαξα στο gsis, αλλά δεν βρήκα τίποτα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα !

Ακούστηκε πως το Φ.Π.Α. του 2ου τριμήνου μπορεί να καταβληθεί σε δόσεις με προκαταβολή 40% και το υπόλοιπο σε 2 δόσεις. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει ελάχιστο ποσό ? Εψαξα στο gsis, αλλά δεν βρήκα τίποτα ...

καλημέρα,

ελάχιστο προς το παρόν όχι....αλλά ας περιμένουμε και τη σχετική απόφαση...

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/7961

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Καλημέρα !

Ακούστηκε πως το Φ.Π.Α. του 2ου τριμήνου μπορεί να καταβληθεί σε δόσεις με προκαταβολή 40% και το υπόλοιπο σε 2 δόσεις. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει ελάχιστο ποσό ? Εψαξα στο gsis, αλλά δεν βρήκα τίποτα ...

14/7/2011 ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ TAXIS ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΕ ΔΟΣΕΙΣ

http://www.gsis.gr/cmdocs/not_in_service.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

14/7/2011 ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ TAXIS ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ ΜΕ ΔΟΣΕΙΣ

http://www.gsis.gr/c...in_service.html

Το σχετικό link το είδα. Διευκρινήσεις πότε θα έχουμε δεν ξέρω. Φαντάζομαι όμως πως όλοι το ίδιο πρόβλημα έχουμε. Καλό κουράγιο !!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζει κάποιος αν τελικά θα ισχύσει το 40% προκαταβολή ΦΠΑ 2ου διμήνου?

Έχω να δώσω έως αύριο περιοδική με διακοπή 28/6 και είμαι στην κατάθεση μέσω Taxis.

Να πατήσω υποβολή ή όχι με προκαταβολή το 40% ?

Ούτε στις εφορίες στο ΦΠΑ ούτε στο Taxis σηκώνει κανείς τηλέφωνα......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γνωρίζει κάποιος αν τελικά θα ισχύσει το 40% προκαταβολή ΦΠΑ 2ου διμήνου?

Έχω να δώσω έως αύριο περιοδική με διακοπή 28/6 και είμαι στην κατάθεση μέσω Taxis.

Να πατήσω υποβολή ή όχι με προκαταβολή το 40% ?

Ούτε στις εφορίες στο ΦΠΑ ούτε στο Taxis σηκώνει κανείς τηλέφωνα......................

Την τελευταία περιοδική (λόγω διακοπής) μπορείς να την ανεβάσεις στο taxis ?

Δέν πρέπει να πάει στη ΔΟΥ ?

Τώρα όσον αφορά το διακανονισμό , βγήκε η 1150

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οκ, την είδα. Ευχαριστώ πολύ

Κι εγώ πίστευα ότι επειδή είναι διακοπή πάει μόνο μέσω εφορίας, αλλά δοκίμασα στο Taxis και τα πήρε όλα κανονικά και μάλιστα μου έβγαλε και την ημερομηνία διακοπής (1/4-28/6/2011).

Μου εμφανίζει και το ποσό προκαταβολής και αυτό που δεν καταλάβαινα και δεν έκανα υποβολή ήταν ότι μου έβγαζε και ένα ποσό 9 ευρώ στις προσαυξήσεις και είναι τελικά το 2% προσαύξηση της διαταγής, για όσες περιοδικές καταβληθούν με τις δόσεις-βγαίνει ακριβώς το 2% του υπολοίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΟΛ.1150/14.7.2011 πριν από λίγο βγήκε στο κεντρικό μενού του site...

http://www.gsis.gr/cmdocs/8221.pdf

ΠΟΛ 1149/14.7.2011

εχει την ένδειξη "εξαιρετικώς επέιγουσα" :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά στάλθηκε κανονικά και μου έβγαλε την ταυτότητα πληρωμής με την 1η δόση.

Το μόνο που δεν καταλαβαίνω είναι ότι μου έγραψε καταληκτική ημερομηνία πληρωμής την 20/7, ενώ κανονικά αφού είναι 20 μέρες από την ημερομηνία διακοπής, θα πήγαινε έως αύριο (από την ΔΟΥ μου είχαν πει ότι σε διακοπή δεν υπολογίζεται το Σαββατοκύριακο).

Τέλος πάντων, εγώ θα του πω να πάει αύριο να το πληρώσει για να είμαι απόλυτα σίγουρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά οι άνθρωποι είναι τελείως ανίκανοι και άχρηστοι. Δεν έχω λόγια.

Έκανα την εξυπνάδα να στείλω ένα χρεωστικό την 5η Ιουλίου. Έτσι για να ξεμπερδέυω σιγά σιγά και ξέροντας οτι ρισκάρω να γίνει αυτό που τελικά έγινε.

Νόμος 3943/2011

16. α) Οι διατάξεις της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου εφαρμόζονται για οικοδομές οι οποίες αποπε ρατώνονται από 1.1.2011 και εφεξής. Για τις οικοδομές που αποπερατώθηκαν έως 31.12.2010, ως χρόνος έναρξης της τριετίας από την αποπεράτωση θεωρείται η 1.1.2011.

β) Οι διατάξεις της παραγράφου 6 εφαρμόζονται για δηλώσεις των οποίων η προθεσμία υποβολής λήγει μετά την 1.7.2011.

γ) Η ισχύς των διατάξεων των παραγράφων 2, 3, 4, 5, 9, 10 και 11 αρχίζει από 1.1.2011.

δ) Η ισχύς των διατάξεων της παραγράφου 12 αρχίζει από 31.12.2010.

6. Το δεύτερο εδάφιο της παραγράφου 2 του άρθρου 38 αντικαθίσταται με τέσσερα εδάφια, ως εξής:

«Με την υποβολή περιοδικής ή εκκαθαριστικής δήλωσης καταβάλλεται το συνολικά οφειλόμενο ποσό. Αν υποβάλλεται εμπρόθεσμα περιοδική δήλωση, μπορεί να καταβληθεί ταυτόχρονα με την υποβολή ποσοστό τουλάχιστον σαράντα τοις εκατό (40%) του συνολικά οφειλόμενου ποσού και το υπολειπόμενο ποσό μπορεί να καταβάλλεται, σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 54, προσαυξημένο κατά δύο τοις εκατό (2%). Ως καταβολή λογίζεται και η απόσβεση της οφειλής δια συμψηφισμού, εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις του άρθρου 83 του ν.δ. 356/1974 (Κ.Ε.Δ.Ε., ΦΕΚ 90 Α΄). Εκκαθαριστική δήλωση και εκπρόθεσμη περιοδική δήλωση, χωρίς την καταβολή όλου του ποσού και εμπρόθεσμη περιοδική δήλωση χωρίς την καταβολή τουλάχιστον του ανωτέρω ποσοστού δεν επάγονται έννομα αποτελέσματα.»

Και έρχεται η ΠΟΛ1149

Άρθρο 2Μεταβατικές διατάξεις

Για τις δηλώσεις που έχουν υποβληθεί μέχρι την έκδοση της παρούσας και ανεξάρτητα εάν έχει καταβληθεί ο οφειλόμενος φόρος δεν ισχύει η δυνατότητα καταβολής του χρεωστικού υπολοίπου σε δόσεις

Θα μου πεις τώρα οτι δεν το περίμενες? Oλόκληρη γαμ..ταυτότητα πληρωμής έβγαλε το νέο γαμ..taxisnet.

Τωρα θα τα πληρώσω εγώ και θα τα εισπάξω από τον πελάτη με δόσεις. Αυτό θα πει "συνεργάτης" εεεε?

tag.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά οι άνθρωποι είναι τελείως ανίκανοι και άχρηστοι. Δεν έχω λόγια.

Έκανα την εξυπνάδα να στείλω ένα χρεωστικό την 5η Ιουλίου. Έτσι για να ξεμπερδέυω σιγά σιγά και ξέροντας οτι ρισκάρω να γίνει αυτό που τελικά έγινε.

Νόμος 3943/2011

16. α) Οι διατάξεις της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου εφαρμόζονται για οικοδομές οι οποίες αποπε ρατώνονται από 1.1.2011 και εφεξής. Για τις οικοδομές που αποπερατώθηκαν έως 31.12.2010, ως χρόνος έναρξης της τριετίας από την αποπεράτωση θεωρείται η 1.1.2011.

β) Οι διατάξεις της παραγράφου 6 εφαρμόζονται για δηλώσεις των οποίων η προθεσμία υποβολής λήγει μετά την 1.7.2011.

γ) Η ισχύς των διατάξεων των παραγράφων 2, 3, 4, 5, 9, 10 και 11 αρχίζει από 1.1.2011.

δ) Η ισχύς των διατάξεων της παραγράφου 12 αρχίζει από 31.12.2010.

6. Το δεύτερο εδάφιο της παραγράφου 2 του άρθρου 38 αντικαθίσταται με τέσσερα εδάφια, ως εξής:

«Με την υποβολή περιοδικής ή εκκαθαριστικής δήλωσης καταβάλλεται το συνολικά οφειλόμενο ποσό. Αν υποβάλλεται εμπρόθεσμα περιοδική δήλωση, μπορεί να καταβληθεί ταυτόχρονα με την υποβολή ποσοστό τουλάχιστον σαράντα τοις εκατό (40%) του συνολικά οφειλόμενου ποσού και το υπολειπόμενο ποσό μπορεί να καταβάλλεται, σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 54, προσαυξημένο κατά δύο τοις εκατό (2%). Ως καταβολή λογίζεται και η απόσβεση της οφειλής δια συμψηφισμού, εφόσον συντρέχουν οι προϋποθέσεις του άρθρου 83 του ν.δ. 356/1974 (Κ.Ε.Δ.Ε., ΦΕΚ 90 Α΄). Εκκαθαριστική δήλωση και εκπρόθεσμη περιοδική δήλωση, χωρίς την καταβολή όλου του ποσού και εμπρόθεσμη περιοδική δήλωση χωρίς την καταβολή τουλάχιστον του ανωτέρω ποσοστού δεν επάγονται έννομα αποτελέσματα.»

Και έρχεται η ΠΟΛ1149

Άρθρο 2Μεταβατικές διατάξεις

Για τις δηλώσεις που έχουν υποβληθεί μέχρι την έκδοση της παρούσας και ανεξάρτητα εάν έχει καταβληθεί ο οφειλόμενος φόρος δεν ισχύει η δυνατότητα καταβολής του χρεωστικού υπολοίπου σε δόσεις

Θα μου πεις τώρα οτι δεν το περίμενες? Oλόκληρη γαμ..ταυτότητα πληρωμής έβγαλε το νέο γαμ..taxisnet.

Τωρα θα τα πληρώσω εγώ και θα τα εισπάξω από τον πελάτη με δόσεις. Αυτό θα πει "συνεργάτης" εεεε?

tag.png

Μπορείς να το πληρώσεις απευθείας στην αρμόδια ΔΟΥ σε δόσεις και η δήλωση μέσω τάξις θα αποριφθεί και θα γίνει δεκτή η δώλωση στη ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα !

Ακούστηκε πως το Φ.Π.Α. του 2ου τριμήνου μπορεί να καταβληθεί σε δόσεις με προκαταβολή 40% και το υπόλοιπο σε 2 δόσεις. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει ελάχιστο ποσό ? Εψαξα στο gsis, αλλά δεν βρήκα τίποτα ...

Το ωραίο είναι ότι για να μπορείς να "απολαύσεις" τα προνόμια που παρέχει αυτή η διάταξη πρέπει να μην έχεις παραλείψει να πληρώσεις ΟΛΕΣ τις προηγούμενες δόσεις ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ. αλλιώς την πάτησες, δεν μπορείς να κάνεις χρήση.

Αντί οι "μαυρομμάτηδες" (τουρκιστί kara gioz) να διεκολύνουν την κατάσταση πουλάνε και πνεύμα. Εδώ δεν έχουν σάλιο ούτε για να στείλουν το γράμμα της πτώχευσης και κάνουν τους δύσκολους. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑ ΟΤΑΝ ΣΤΕΛΝΩ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΤΡΟΠΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΟΣΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ "ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ" ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΦΑΠΑΞ.

ΠΩΣ ΘΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΗΝ ΤΜΗΜΑΤΙΚΗ ΠΛΗΡΩΜΗ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑ ΟΤΑΝ ΣΤΕΛΝΩ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΤΡΟΠΟ ΠΛΗΡΩΜΗΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΟΣΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ "ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ" ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΦΑΠΑΞ.

ΠΩΣ ΘΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΗΝ ΤΜΗΜΑΤΙΚΗ ΠΛΗΡΩΜΗ ?

Πρέπει να βάλεις το ποσό της πρώτης δόσης στον κωδικό 521 και αφού δεις ότι υπολογίζεται και η πρασαύξηση 2% επί του υπολοίπου τότε κάνεις οριστική υποβολή. Εάν έκανες οριστική υποβολή χωρίς να έχεις δηλώσει ποσό πρώτης δόσης σημαίνει ότι πληρώνεις εφάπαξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ωραίο είναι ότι για να μπορείς να "απολαύσεις" τα προνόμια που παρέχει αυτή η διάταξη πρέπει να μην έχεις παραλείψει να πληρώσεις ΟΛΕΣ τις προηγούμενες δόσεις ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ. αλλιώς την πάτησες, δεν μπορείς να κάνεις χρήση.

Αντί οι "μαυρομμάτηδες" (τουρκιστί kara gioz) να διεκολύνουν την κατάσταση πουλάνε και πνεύμα. Εδώ δεν έχουν σάλιο ούτε για να στείλουν το γράμμα της πτώχευσης και κάνουν τους δύσκολους. ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!

Καλημέρα ! Αυτό δεν το γνώριζα. Από που προκύπτει ; Δεν σε αφήνει το σύστημα ή θα βρω τον μπελά μου αργότερα ?

Αν υπάρχει κάποιος νόμος, σε παρακαλώ πες μου ποιος, γιατί - μάλλον - έχω πρόβλημα ...:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Θανάσης

Καλημέρα ! Αυτό δεν το γνώριζα. Από που προκύπτει ; Δεν σε αφήνει το σύστημα ή θα βρω τον μπελά μου αργότερα ?

Αν υπάρχει κάποιος νόμος, σε παρακαλώ πες μου ποιος, γιατί - μάλλον - έχω πρόβλημα ...:(

Evat, μάλλον την πάτησε. Ή πληρώνεις εσύ την διαφορά του 60% μην το πεις στον πελάτη σου και παρακάλα να μην δεν θέλει να πληρώσει τις δόσεις (που θα έχεις πληρώσει εσύ)ή πέστου ότι επειδή δεν είχε πληρώσει εμπρόθεσμα τα υπόλοιπα τρίμηνα ΦΠΑ δεν γίνεται να μπει στο πρόγραμμα δόσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

O ΚΩΔΙΚΟΣ 521 ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ?

ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ Γ_ _ _ ΜΕΝΟ "ΠΛΗΡΩΜΗ ΣΕ ΔΟΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ"

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΥΡΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ ΜΑΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Evat, μάλλον την πάτησε. Ή πληρώνεις εσύ την διαφορά του 60% μην το πεις στον πελάτη σου και παρακάλα να μην δεν θέλει να πληρώσει τις δόσεις (που θα έχεις πληρώσει εσύ)ή πέστου ότι επειδή δεν είχε πληρώσει εμπρόθεσμα τα υπόλοιπα τρίμηνα ΦΠΑ δεν γίνεται να μπει στο πρόγραμμα δόσεων.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Το ερώτημα αφορούσε αποκλειστικά τους πελάτες οι οποίοι δεν ήταν συνεπής στην καταβολή των δόσεων των προηγούμενων περιόδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

O ΚΩΔΙΚΟΣ 521 ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ?

ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΤΟ Γ_ _ _ ΜΕΝΟ "ΠΛΗΡΩΜΗ ΣΕ ΔΟΣΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ"

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΥΡΙΖΟΥΜΕ ΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ ΜΑΣ ?

Αν δεις το έντυπο έχουν προστθεί οι κωδικοι 514,521 και 522 δίπλα από τους γνωστούς 511,512,513 όπου για να πληρώσεις με δόσεις το βάζεις το ποσό πρώτης δόσης στο 521 και το σύστημα υπολογίζει τους άλλους 2 δηλαδή τον 522 με το υπόλοιπο χρεωστικό και τον 514 με την προσαύξηση 2% η οποία προστίθεται αυτόματα και στον 513.

Αν ξαναδείς το έντυπο έχει οδηγίες ακριβώς κάτω από τα χρεωστικά ποσά οι οποίες λένε τα παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα ! Αυτό δεν το γνώριζα. Από που προκύπτει ; Δεν σε αφήνει το σύστημα ή θα βρω τον μπελά μου αργότερα ?

Αν υπάρχει κάποιος νόμος, σε παρακαλώ πες μου ποιος, γιατί - μάλλον - έχω πρόβλημα ...:(

Νομίζω ότι μιλάει για αυτούς που θα χρησιμοποιήσουν τις δόσεις από τώρα και μετά, οπότε πρόβλημα θα αρχίσει να υφίσταται από την επόμενη περίοδο για την οποία θα υποβάλεις χρεωστική και θα θέλεις να πληρώσεις με δόσεις.

Λογικά θα βάλουν το σύστημα να ελέγξει εάν υπάρχουν απλήρωτες δόσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΣΟΦΙΑ

Νομίζω ότι μιλάει για αυτούς που θα χρησιμοποιήσουν τις δόσεις από τώρα και μετά, οπότε πρόβλημα θα αρχίσει να υφίσταται από την επόμενη περίοδο για την οποία θα υποβάλεις χρεωστική και θα θέλεις να πληρώσεις με δόσεις.

Λογικά θα βάλουν το σύστημα να ελέγξει εάν υπάρχουν απλήρωτες δόσεις...

Δικαίωμα καταβολής του χρεωστικού υπολοίπου σε δόσεις (μέχρι 3) υπάρχει όταν: α) με την υποβολή της δήλωσης καταβάλλεται τουλάχιστον το 40% αυτού (κωδ.521) που δεν μπορεί να είναι κατώτερο από 300 € και β) έχουν καταβληθεί εμπρόθεσμα όλες οι δόσεις από προηγούμενες δηλώσεις που υποβλήθηκαν κατά την τρέχουσα και την προηγούμενη διαχειριστική περίοδο. Το υπόλοιπο ποσό (κωδ.522) προσαυξημένο κατά 2% (κωδ.514) καταβάλλεται το πολύ σε 2 μηνιαίες δόσεις, με την προϋπόθεση ότι κάθε δόση δεν μπορεί να είναι μικρότερη από 300 €, εκτός από την τελευταία.

Ξερει κάποιος συνάδερφος τι σημαίνει να έχουν καταβληθεί εμπρόθεσμα όλες οι δόσεις απο προηγούμενες δηλώσεις; Αναφέρεται στις δηλώσεις που θα στείλουμε απο δώ και πέρα και θα πρεπει να συνεχίσουμε να πληρώνουμε εμπρόθεσμα τις δόσεις για να διατηρησουμε το δικαίωμα της πληρωμής σε δόσεις; Δεν νομίζω να αναφέρεται σε περσινες εκπρόθεσμες καταθέσεις δηλώσεων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παίδες, υπέβαλα κι εγώ τη δήλωση μέσω διαδικτύου χωρίς τον περιβόητο κωδικό τον οποίο δεν τον είδα ΠΟΥΘΕΝΑ να αναφέρεται ότι πρέπει να συμπληρωθεί με αποτέλεσμα να φτάσω στο σημείο να με βάζει να το πληρώσω μόνο εφάπαξ. Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με ΓΓΠΣ μου πρότειναν και το έπραξα επιτυχώς και άφησα τη δήλωση στο ιντερνετ όπως είναι και πήγα στην αρμόδια ΔΟΥ και υπέβαλα χειρόγραφη με το ποσό της προκαταβολής του 40% την οποία και δεχθήκανε. Την δήλωση μέσω διαδικτύου θα την αφήσω απλήρωτη οπότε θα λήξει και θα είναι σαν να μην υποβλήθηκε ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παίδες, υπέβαλα κι εγώ τη δήλωση μέσω διαδικτύου χωρίς τον περιβόητο κωδικό τον οποίο δεν τον είδα ΠΟΥΘΕΝΑ να αναφέρεται ότι πρέπει να συμπληρωθεί με αποτέλεσμα να φτάσω στο σημείο να με βάζει να το πληρώσω μόνο εφάπαξ. Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με ΓΓΠΣ μου πρότειναν και το έπραξα επιτυχώς και άφησα τη δήλωση στο ιντερνετ όπως είναι και πήγα στην αρμόδια ΔΟΥ και υπέβαλα χειρόγραφη με το ποσό της προκαταβολής του 40% την οποία και δεχθήκανε. Την δήλωση μέσω διαδικτύου θα την αφήσω απλήρωτη οπότε θα λήξει και θα είναι σαν να μην υποβλήθηκε ποτέ.

Συγνώμη τι ακριβώς εννοείς ότι σου έδινε επιλογή μόνο εφαπαξ; ο συνάδερφος telis παραπάνω νομίζω απάντησε ξεκάθαρα ,,,,,,,,,,,

Αν δεις το έντυπο έχουν προστθεί οι κωδικοι 514,521 και 522 δίπλα από τους γνωστούς 511,512,513 όπου για να πληρώσεις με δόσεις το βάζεις το ποσό πρώτης δόσης στο 521 και το σύστημα υπολογίζει τους άλλους 2 δηλαδή τον 522 με το υπόλοιπο χρεωστικό και τον 514 με την προσαύξηση 2% η οποία προστίθεται αυτόματα και στον 513.

Αν ξαναδείς το έντυπο έχει οδηγίες ακριβώς κάτω από τα χρεωστικά ποσά οι οποίες λένε τα παραπάνω...

Δεν σου δίνει αυτές τις επιλογές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι, απλά υπέθετα ότι ο διακανονισμός της πληρωμής ΦΠΑ με δόσεις γίνεται αφού γίνει η κατάθεση της δήλωσης .

Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε προτού ανοίξει το έντυπο της περιοδικής δήλωσης να βγάζει ένα παραθυράκι

το οποίο να αναφέρει τις οδηγίες για την πληρωμή με δόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...