Προς το περιεχόμενο

“Σαφάρι” για τις αποδείξεις-Σε φορολογούμενους-λογιστές


Προτεινόμενες αναρτήσεις

“Σαφάρι” για τις αποδείξεις

Σε φορολογούμενους-λογιστές

1304056849.jpg

Φορολογούμενους με χαμηλό εισόδημα που έχουν δηλώσει πολύ υψηλές δαπάνες με αποδείξεις και οι οποίες οδηγούν σε μεγάλες επιστροφές φόρου καθώς και χιλιάδες φορολογούμενους που υπέβαλαν τη φορολογική τους δήλωση μέσω φοροτεχνικού και δήλωσαν το μέγιστο όριο αποδείξεων που αναγνωρίζει η Εφορία σχεδιάζει να καλέσει για έλεγχο το υπουργείο Οικονομικών.

Πρόκειται για σχέδιο εντοπισμού φορολογούμενων που υπέβαλαν τη φορολογική τους δήλωση μέσω ίντερνετ και έχουν φουσκώσει το ποσό των αποδείξεων που δήλωσαν στην εφορία προκειμένου να λάβουν αυξημένη επιστροφή φόρου.

Οι φορολογούμενοι που υποβάλουν τη φορολογική τους δήλωση μέσω του διαδικτύου καθώς και οι φοροτεχνικοί που υποβάλουν (επίσης ηλεκτρονικά) τις δηλώσεις για λογαριασμό των πελατών τους διακρατούν το σύνολο των δικαιολογητικών της φορολογικής δήλωσης προκειμένου να τα προσκομίσουν στην εφορία στην περίπτωση που κληθούν για έλεγχο. Στα δικαιολογητικά αυτά περιλαμβάνονται και οι αποδείξεις με τις οποίες οικοδομείται το αφορολόγητο όριο.

Σε πολλές περιπτώσεις που οι δηλώσεις υποβλήθηκαν ηλεκτρονικά, το υπουργείο Οικονομικών θεωρεί ότι έχουν δηλωθεί περισσότερες αποδείξεις από αυτές που κατάφεραν να συγκεντρώσουν οι φορολογούμενοι.

Επίσης, κάποιοι φοροτεχνικοί φέρονται να έχουν δηλώσει υψηλά ποσά σε αποδείξεις για λογαριασμό των πελατών τους, θεωρώντας ότι διαθέτουν ένα μεγάλο όγκο αποδείξεων τον οποίο μπορεί να «αξιοποιήσουν» αν κληθεί για έλεγχο κάποιος από τους πελάτες τους.

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι αν ένας φοροτεχνικός υπέβαλε ηλεκτρονικά τις δηλώσεις για πενήντα πελάτες του συγκέντρωσε τις αποδείξεις από όλους. Δήλωσε το ανώτατο όριο αποδείξεων σε όλους (15.000 για τους άγαμους και 30.000 ευρώ για τις οικογένειες) και στην περίπτωση που κληθούν για έλεγχο οι πέντε από αυτούς, τότε θα έχει το απόθεμα των αποδείξεων για να το παρουσιάσει στην Εφορία.

Εφημεριδα 'ΠΑΤΡΙΣ' Ηρακλειου Κρήτης 8/7/2011 (παντα καλά πληροφορημένη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

........................

Πρακτικά αυτό σημαίνει ότι αν ένας φοροτεχνικός υπέβαλε ηλεκτρονικά τις δηλώσεις για πενήντα πελάτες του συγκέντρωσε τις αποδείξεις από όλους. Δήλωσε το ανώτατο όριο αποδείξεων σε όλους (15.000 για τους άγαμους και 30.000 ευρώ για τις οικογένειες) και στην περίπτωση που κληθούν για έλεγχο οι πέντε από αυτούς, τότε θα έχει το απόθεμα των αποδείξεων για να το παρουσιάσει στην Εφορία.

αυτο τι ειναι ? ανακοινωση του υπουργειου ?

αυτα ολα ποιο μυαλο τα σκεφτεται ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο τι ειναι ? ανακοινωση του υπουργειου ?

αυτα ολα ποιο μυαλο τα σκεφτεται ???

Αυτό το μυαλό που τα εκανε σκατά με τις αποδείξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το μυαλό που τα εκανε σκατά με τις αποδείξεις.

να του πουν να μην ξανασκεφτει.....κοστιζει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να του πουν να μην ξανασκεφτει.....κοστιζει ....

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: Πουτάνα κοινωνία. Αλλους τους αναιβάζεις κιαλλους τους κατεβάζεις :lol::lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο φοβερός εγκέφαλος (να τον βάλουν στην φορμόλη μην τον χάσουμε) που τα σκέφτηκε όλα αυτά βρήκε καμία λύση και για τις θερμογραφικές αποδείξεις που ήδη έχουν αρχίσει και σβήνουν? μ@@@κες!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φοβερος και τρομερος ανεγκεφαλος δεν εκανε μια εικονικη εκκαθαριση, να δει τι γινεται.

αλλα για ολα τα οικονομικα μετρα μιλαμε οτι μαζευτηκε η ελιτ -σε επιπεδο γνωσεων- των οικονομολογων της χωρας και τα αποφασισανε η μαλλον αποδεχτηκανε.

απο την πολλη και γρηγορη σκεψη δε, ο εγκεφαλος ΚΑΗΚΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο φοβερός εγκέφαλος (να τον βάλουν στην φορμόλη μην τον χάσουμε) που τα σκέφτηκε όλα αυτά βρήκε καμία λύση και για τις θερμογραφικές αποδείξεις που ήδη έχουν αρχίσει και σβήνουν? μ@@@κες!!!!!!!!!!!

Μαυρη σακουλα να μη τις βλεπει ο ηλιος.

Σε μια ΔΟΥ που εφθασαν οι ταχυδρομικες σακουλες, τις εχουν παρατησει χυμα στο ισογειο και σε εναν οροφο εδω και καμποσες βδομαδες. Μιλαω για εκταση παραπανω απο 20 τμ. Σιγα το νεο θα μου πειτε σε ολες τις ΔΟΥ ετσι ειναι πεταμενες. Σημερα ομως στην πρωϊνη επισκεψη μου σε αυτη τη ΔΟΥ, ειδα φακελους να ταξιδευουν. Πολλοι στο πατωμα, ενας στα χερια καποιου τυχαιου. Λιγη ντροπη ρε γαμωτο :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τους πηρε λιγη ωρα αλλα τελικα το καταλαβαν ηταν αποδειξη απο φουρνο 0,90 λεπτα αυτο που δεν μπορεσαν να προσδιορισουν ηταν σε ποιο συντελεστη ΦΠΑ ηταν 9-10-11-13-23-14-16-15....κλπ κλπ κλπ στο επομενο τα υπολοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο τι ειναι ? ανακοινωση του υπουργειου ?

αυτα ολα ποιο μυαλο τα σκεφτεται ???

Δεν ξέρω ποιος είναι Χρύσα αλλά πολύ θα ήθελα να μου δανείσει το μυαλό του για κάνα μήνα.

Να ξεκουραστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιος είναι Χρύσα αλλά πολύ θα ήθελα να μου δανείσει το μυαλό του για κάνα μήνα.

Να ξεκουραστώ

γεια σου βρε Φιλωτα !!!!

που να τρεχεις τωρα, δεν ερχεσαι να σου δωσω το δικο μου, μη νομισεις οτι κανει μεγαλη διαφορα ....:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιος είναι Χρύσα αλλά πολύ θα ήθελα να μου δανείσει το μυαλό του για κάνα μήνα.

Να ξεκουραστώ

Δεν το δανείζει. Το κρατά , μηπως με αναπαραγωγή προκόψει το μυαλό των επομενων γεναιών. Τον εχουμε για δειγμα και για σπορικό δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το δανείζει. Το κρατά , μηπως με αναπαραγωγή προκόψει το μυαλό των επομενων γεναιών. Τον εχουμε για δειγμα και για σπορικό δηλαδή.

Έτσι εξηγείται

Μπερδέψαν τα κεφάλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ειναι ο εγκεφαλος

064-150x150.jpg

ένας 50χρονος άνδρας , υποστηρίζει ότι το σπίτι του έχει γίνει στόχος εξωγήινων οι οποίοι του πετούν… μετεωρίτες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...