Προς το περιεχόμενο
  • 0

Ολα τα νέα εισπρακτικά μέτρα σʼ ένα... ραβασάκι


epimenidis

Ερώτηση

Ολα τα νέα εισπρακτικά μέτρα σʼ ένα... ραβασάκι

Εξετάζεται από το υπουργείο Οικονομικών

Την... ενοποίηση των νέων εισπρακτικών μέτρων σε ένα εξετάζει σοβαρά το υπουργείο Οικονομικών. Σύμφωνα με πληροφορίες, η έκτακτη εισφορά, ο ειδικός φόρος επί των στοιχείων πολυτελούς διαβίωσης και το τέλος επιτηδεύματος εξετάζεται σοβαρά να χρεωθούν σε ένα και μόνο εκκαθαριστικό σημείωμα το οποίο θα αποσταλεί στους φορολογούμενους.

Ο λόγος; Να αποφευχθεί η αποστολή πολλαπλών και διαφορετικών ειδοποιητηρίων στους φορολογούμενους που θα προκαλέσουν σύγχυση και θα έχουν τον κίνδυνο να βάλουν στον πειρασμό τους φορολογούμενους να διαλέξουν ποιο φόρο να πληρώσουν και ποιον να αφήσουν απλήρωτο.

Οι συσκέψεις στο υπουργείο Οικονομικών για τον τρόπο αποτελεσματικότερης και όσο το δυνατόν ταχύτερης είσπραξης από τους νέους φόρους είναι συνεχείς. Επί τάπητος έχει τεθεί ο τρόπος βεβαίωσης και ειδοποίησης των φορολογούμενων. Με δεδομένο ότι προκρίνεται η λύση της αποστολής ενός μόνο εκκαθαριστικού σημειώματος εκτιμάται ότι εντός του Αυγούστου ή πιθανόν ακόμη και από το τέλος Ιουλίου, θα αρχίσει το δημόσιο να εισπράττει από τους νέους φόρους. Πονοκέφαλος για τους επιτελείς του υπουργείου Οικονομικών είναι ότι η έκτακτη εισφορά μπορεί εξοφληθεί έως και σε έξι δόσεις με ελάχιστο ποσό δόσης τα 300 ευρώ (πλην της τελευταίας που μπορεί να είναι μικρότερη) ενώ οι υπόλοιποι δυο φόροι θα εξοφληθούν εφάπαξ.

Το "ενοποιημένο" ειδικό εκκαθαριστικό σημείωμα, σύμφωνα με τους σχεδιασμούς του υπουργείου Οικονομικών, θα περιλαμβάνει:

1) το τέλος επιτηδεύματος που θα κληθούν να πληρώσουν όλες οι επιχειρήσεις, οι ελεύθεροι επαγγελματίες και όλοι οι εργαζόμενοι με «μπλοκάκι», δηλαδή οι ουσιαστικά μισθωτοί που εργάζονται όμως τυπικά ως ελεύθεροι επαγγελματίες

2) την έκτακτη εισφορά στα εισοδήματα που θα υπολογιστεί με συντελεστή 1% έως 4% επί του συνολικού εισοδήματος που απέκτησαν οι φορολογούμενοι το 2010 και δήλωσαν με τις φετινές φορολογικές δηλώσεις.

3) τον έκτακτο φόρο επί των στοιχείων πολυτελούς διαβίωσης, δηλαδή στα ΙΧ άνω των 2.000 κυβικών εκατοστών, στις πισίνες και στα σκάφη αναψυχής. Η εισφορά υπολογίζεται με συντελεστή 5% επί της τεκμαρτής δαπάνης του 2010 για κάθε περιουσιακό στοιχείο.

Από τους τρεις νέους φόρους, το υπουργείο Οικονομικών προσδοκά να εισπράξει συνολικά έσοδα που ξεπερνούν το 1,8 δισ. ευρώ. Ειδικότερα, από την έκτακτη εισφορά στα εισοδήματα το οικονομικό επιτελείο προσδοκά έσοδα 1,38 δισ. ευρώ, από το τέλος επιτηδεύματος προϋπολογίζει να εισπράξει 300 εκατ. ευρώ και από το φόρο στα στοιχεία πολυτελούς διαβίωσης άλλα 150 εκατ. ευρώ.

Εφημεριδα 'ΠΑΤΡΙΣ' Ηρακλειου Κρητης 6/7/2011 και εφημεριδα ΚΡΗΤΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

3) τον έκτακτο φόρο επί των στοιχείων πολυτελούς διαβίωσης, δηλαδή στα ΙΧ άνω των 2.000 κυβικών εκατοστών, στις πισίνες και στα σκάφη αναψυχής. Η εισφορά υπολογίζεται με συντελεστή 5% επί της τεκμαρτής δαπάνης του 2010 για κάθε περιουσιακό στοιχείο.

@#$%&*@#%$^@%#$%#%@&@%^$#@%^#$^@%^$^$^#$^$#^%^@$!!$@^@!!!!&%%$#&&$^$#^*#*%*

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

@#$%&*@#%$^@%#$%#%@&@%^$#@%^#$^@%^$^$^#$^$#^%^@$!!$@^@!!!!&%%$#&&$^$#^*#*%*

Συμφωνώ και επαυξάνω! Και είναι 1929cc αν ήταν 2000 θα ήταν καλά...:angry::angry::angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δλδ για να καταλάβω......

Εγώ τώρα δλδ.....

Διαβιώ πολυτελώς.....?????????????? :blink::blink::blink:

Και καλά μου είναι ένα πράμα....???????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δλδ για να καταλάβω......

Εγώ τώρα δλδ.....

Διαβιώ πολυτελώς.....?????????????? :blink::blink::blink:

Και καλά μου είναι ένα πράμα....???????????

Φυσικά...

2λιτρο αυτοκίνητο, διακοπές στη Μήλο, τσικουδιές και ποιός ξέρει πόσα άλλα ..........tongue.giftongue.giftongue.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δλδ για να καταλάβω......

Εγώ τώρα δλδ.....

Διαβιώ πολυτελώς.....?????????????? :blink::blink::blink:

Και καλά μου είναι ένα πράμα....???????????

Όλοι ξέρουμε ότι ο Στέφανος είναι ο μεγαλοτσιφλικάς της Κρήτης, τώρα τον πήρε χαμπάρι και το Υπουργείο... biggrin.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δλδ για να καταλάβω......

Εγώ τώρα δλδ.....

Διαβιώ πολυτελώς.....?????????????? :blink::blink::blink:

Και καλά μου είναι ένα πράμα....???????????

Βρε μ αυτό το δίλιτρο.

Κατέθεσε πινακίδες και πάρε δυο smart πετρέλαιο να βρεις την υγειά σου. :D

Δεν είναι εποχή για πολυτέλειες :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βρε μ αυτό το δίλιτρο.

Κατέθεσε πινακίδες και πάρε δυο smart πετρέλαιο να βρεις την υγειά σου. :D

Δεν είναι εποχή για πολυτέλειες :D

Πρώτον δεν χωράω στο smart.....

Δεύτερον, ψάχνω τρόπο να το κάνω 1800άρι.... Άμα το καταφέρω, θα σας πω....

Πάω να ψάξω κανένα φόρουμ μηχανικών........ :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φυσικά...

2λιτρο αυτοκίνητο, διακοπές στη Μήλο, τσικουδιές και ποιός ξέρει πόσα άλλα ..........tongue.giftongue.giftongue.gif

ΟΡΘΩΣ .ΜΕ ΠΡΟΛΑΒΕΣ !!! ΘΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΕΛΕΓΑ ΕΓΩ !!! ΔΙΟΤΙ, ΤΟΥ ΤΗΝ ...ΧΡΩΣΤΑΓΑ!!!!! χα,χα,χα,χα εγω ομως διακοπες στο συνηθες μερος(εξοχικο),ουτε να σκεφτω ελληνικες νησιδες...και αυτοκινητο χιλιοτετρακοσαρακι!!! οχι θα το εχω μισο-μισο με τον Βενιζελο... :):D :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτο το θέμα αφορά αποκλειστικά και μόνο ένα μέλος της κοινότητας .

Αυτο δεν είναι αλλο απο τον αγαπητο proo.

2λιτρα, 3λιτρα, 5κιλα , πισίνες , σκάφη , πρωτευουσες , δευτερευουσες , ενοικιαζομενα ,

τι να λέμε τωρα.

Ελα αγόρι μου , πές μας για εκείνα τα μαγουλα της σφυρίδας και εκείνο το παλιόκρασο της βουργουνδίας που πίνεις για να ξεχνάς.

:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεύτερον, ψάχνω τρόπο να το κάνω 1800άρι.... Άμα το καταφέρω, θα σας πω....

θα θυμηθούμε τα παλιά.

Ένα αυτοκίνητο σε πέντε άτομα. :D

Και μετά σου λέει πάμε με βήμα γοργό στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εως τέλος Αυγούστου

θα μάθουν όλοι

τα νέα χαράτσια

Με ένα σημείωμα που θα περιλαμβάνει την ειδική ει-

σφορά αλληλεγγύης, το τέλος επιτηδεύματος για

1.000.000 ελεύθερους επαγγελματίες και επιχειρήσεις

και την έκτακτη εισφορά για περίπου 800.000 ιδιοκτήτες

Ι.Χ. αυτοκινήτων άνω των 1.929 κυβικών εκατοστών,

σκαφών αναψυχής άνω των 6 μέτρων και δεξαμενών κο-

λύμβησης (πισίνες) θα ενημερωθούν στα τέλη Αυγού-

στου οι φορολογούμενοι για τις φορολογικές επιβαρύν-

σεις που φέρνει το Μεσοπρόθεσμο.

Από την άλλη, σύμφωνα με αρμόδιο παράγοντα του

υπουργείου Οικονομικών το μέτρο της μείωσης του αφο-

ρολογήτου ορίου στα 8.000 ευρώ θα έχει επίπτωση στον

μισθό και τη σύνταξη του Ιουλίου μέσω της αυξημένης

παρακράτησης φόρου αλλά δεν θα υπάρξει αναδρομική

παρακράτηση για το πρώτο εξάμηνο του έτους. Η δια-

φορά του φόρου που θα προκύψει από τη μείωση του

φόρου για το πρώτο εξάμηνο του 2010 θα φανεί στην

εκκαθάριση της φορολογικής δήλωσης που θα υποβλη-

θεί το επόμενο έτος.Σε ό,τι αφορά την ετήσια εισφορά που κυμαίνεται από

1% έως 4% για το σύνολο των φορολογουμένων που εί-

χαν το 2010 ετήσιο εισόδημα άνω των 12.000 ευρώ

αυτή θα υπολογιστεί στη βάση του συνόλου των εισοδη-

μάτων (φορολογητέων, απαλλασσόμενων κτλ.) όπως

αυτά απεικονίζονται στα εκκαθαριστικά σημειώματα των

δηλώσεων που υποβάλλονται εφέτος. Για το λόγο αυτό

η διαδικασία για την αποστολή των ειδικών σημειωμά-

των με τις νέες επιβαρύνσεις όπως αυτές προκύπτουν

από τις έκτακτες εισφορές και το τέλος επιτηδεύματος

των επαγγελματιών θα σταλούν μόλις ολοκληρωθεί η

υποβολή και η εκκαθάριση των εφετινών φορολογικών

δηλώσεων. Αυτό αναμένεται να συμβεί από τα μέσα Αυ-

γούστου και να ολοκληρωθεί ως τα τέλη Οκτωβρίου.

Σε ό,τι αφορά τις αλλαγές στο φόρο ακίνητης περιου-

σίας αλλά και τα 200.000 εκκαθαριστικά ΕΤΑΚ 2009 που

ακόμη δεν έχουν σταλεί καθώς επίσης και τα σημει-

ώματα για το Φόρο Ακίνητης Περιουσίας 2010, στο

υπουργείο Οικονομικών θα είναι έτοιμοι να στείλουν μα-

ζικά τα εν λόγω σημειώματα μόλις το Ελεγκτικό Συνέδριο

βγάλει απόφαση για το αν η εταιρεία που έχει αναλάβει

το αρχικό έργο του ΕΤΑΚ μπορεί να αναλάβει και το ΦΑΠ

του 2010 και του 2011. Εκτιμούν στη Γενική Γραμματεία

Πληροφοριακών Συστημάτων ότι η όλη διαδικασία θα ξεκινήσει από τα μέσα Οκτωβρίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Βαγγέλης

Πσσσσσ μιλάμε σκίζει ο Μπένι, ενιαίο εκκαθαριστικό σημείωμα ωστέ να είναι υποχρεωμένος ο φορολογούμενος να τα πληρώσει όλα μαζί και να μην μπορεί να κάνει επιλογή σε τι φόρο θα πληρώσει.

Και αν τελικά δεν μπορεί να τα πληρώσει όλα μαζί που αυτό είναι και το πιθανότερο δεν θα πληρώσει τίποτα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η έκτακτη εισφορά για σκάφη και ΙΧ θα υπολογιστεί με βάση το τεκμήριο όπως ήταν στην δήλωση του οικ.2011 ή με βάση τα νέα τεκμήρια??

Επίσης επειδή δεν θυμάμαι όταν κάνουμε τη δήλωση ηλεκτρονικά τα τεκμήρια βγαίνουν αυτόματα από το σύστημα?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

'Ολα σε ένα νοικοκυρεμένα ....καποτε απλά μια διαφήμιση τράπεζας σήμερα ...μια διαφημιση για τουπουργείο οικονομικών ...μα καλά πόσο ψηλά μπορει να φτάσει αυτή η ατάκα εεε;;; διερωτώμαι:blink:.....

μάλλον το υπουργείο θα αποφάσεισε τελικά να μην εισπράξει κανένα φόρο κι γιατι το λέω αυτό οχι για λόγους οτι οι φορολογουμενοι δεν θα πληρωσουν αλλά για το ότι δεν υπαρχει σάλιο ούτε για καραμέλες απο το περίπτερο όχι για να πληρώσουμε κι φόρους

όσο για τα 1929 cc ας είναι καλλα οι τράπεζες που κάποτε έδιναν δάνεια στο κάθε πικραμένο χωρίς αντίκρυζμα κι αγόραζε κι αυτός ο καημένος μια Mercedes (το λέω γιατί ξερω πολλόυς τέτοιους ) ... και τώρα όχι δεν αποληρώνουν τη τράπεζα αλλά ουτε κι φόρους μπορουν να πληρώσουν όσο για εκείνους με τις 2 πισίνες τα 5 ακίνητα κι τα 10 αυτοκήνιτα σαφώς κι δε θα πληρώσουν γιατι δεν το έκανα ποτέ τώρα θα το κάνουν ...αλίμονο απο εμάς

η ύφεση η ανεργία (17% σύμφωνα με τον ΟΑΕΔ...) κι τα λουκέτα στην αγορά σε συνδιασμό με την κατακόρυφα αυξημένη φορολογία εισοδήματος σιγά σιγά μας οδηγεί ...εαν καπιους απο εμάς όπως κι εμένα δεν μας έχει ήδη οδηγήσει στην οικονομική εξαθλίωση κι εθνική κατάθληψη την ώρα αυτή που το υπουργέιο κανέι κι άλλες περικοπές κι ετοιμάζει νέους φόρους στους οικονομικά αδύναμους ...καταστρέφει τη παιδεία...τα ελεύθερα επαγκέλματα τους ...χαμηλωσυνταξιούχους... την μικρομεσαία επιχείρηση..κι άλλα πολλά....δεν εχω τιποτα αλλο να πω παρά μόνο ...το οτι δεν ελπίζω σε τίποτα κι πως όυτε στο μέλλον θα μπορώ να ελπίζω ...η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευτάια προτελευταίοι πεθαίνουμε εμέις. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

'Ολα σε ένα νοικοκυρεμένα ....καποτε απλά μια διαφήμιση τράπεζας σήμερα ...μια διαφημιση για τουπουργείο οικονομικών ...μα καλά πόσο ψηλά μπορει να φτάσει αυτή η ατάκα εεε;;; διερωτώμαι:blink:.....

μάλλον το υπουργείο θα αποφάσεισε τελικά να μην εισπράξει κανένα φόρο κι γιατι το λέω αυτό οχι για λόγους οτι οι φορολογουμενοι δεν θα πληρωσουν αλλά για το ότι δεν υπαρχει σάλιο ούτε για καραμέλες απο το περίπτερο όχι για να πληρώσουμε κι φόρους

όσο για τα 1929 cc ας είναι καλλα οι τράπεζες που κάποτε έδιναν δάνεια στο κάθε πικραμένο χωρίς αντίκρυζμα κι αγόραζε κι αυτός ο καημένος μια Mercedes (το λέω γιατί ξερω πολλόυς τέτοιους ) ... και τώρα όχι δεν αποληρώνουν τη τράπεζα αλλά ουτε κι φόρους μπορουν να πληρώσουν όσο για εκείνους με τις 2 πισίνες τα 5 ακίνητα κι τα 10 αυτοκήνιτα σαφώς κι δε θα πληρώσουν γιατι δεν το έκανα ποτέ τώρα θα το κάνουν ...αλίμονο απο εμάς

η ύφεση η ανεργία (17% σύμφωνα με τον ΟΑΕΔ...) κι τα λουκέτα στην αγορά σε συνδιασμό με την κατακόρυφα αυξημένη φορολογία εισοδήματος σιγά σιγά μας οδηγεί ...εαν καπιους απο εμάς όπως κι εμένα δεν μας έχει ήδη οδηγήσει στην οικονομική εξαθλίωση κι εθνική κατάθληψη την ώρα αυτή που το υπουργέιο κανέι κι άλλες περικοπές κι ετοιμάζει νέους φόρους στους οικονομικά αδύναμους ...καταστρέφει τη παιδεία...τα ελεύθερα επαγκέλματα τους ...χαμηλωσυνταξιούχους... την μικρομεσαία επιχείρηση..κι άλλα πολλά....δεν εχω τιποτα αλλο να πω παρά μόνο ...το οτι δεν ελπίζω σε τίποτα κι πως όυτε στο μέλλον θα μπορώ να ελπίζω ...η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευτάια προτελευταίοι πεθαίνουμε εμέις. :(

Φίλε Νίκο

Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω που επισημαίνεις πολύ εύστοχα μόνο μέσα απο μιά ντουζίνα(12) γραμμές.

Πράγματι το σχέδιο τους (Υ.Ο. αγκαζέ με την Τρόικα και όχι μόνο)είναι να μας εξαθλιώσουν και να μας συντρίψουν και όχι μόνο να

μας...καταθλίψουν.

Δεν συμφωνώ όμως με την δικαιολογημένη απογοήτευση σου και την έλλειψη ΕΛΠΙΔΑΣ.

Και ο Καζαντζάκης δεν έλπιζε σε τίποτα,όμως αισθανόταν και ήταν ΛΕΥΤΕΡΟΣ.

Ας τον μιμηθούμε και ας αντιμετωπίσουμε τις σημερινές δυσκολίες με αισιοδοξία και προπάντων με ΧΙΟΥΜΟΡ.

Και εσύ, είμαι σίγουρος,ότι διαθέτεις το τελευταίο.

Θυμάμαι ευχάριστα τα γραφόμενα σου Παραμονή Χριστουγέννων 2010 (κάλαντα,μάγοι κλπ.)καθώς και τα βιντεάκια με Κατσιμιχαίους!

Την επόμενη φορά που θα γράψεις σε θέλω πιό ανεβασμένο.Σίγουρα μπορείς και πρέπει να ελπίζεις.

Αλλοι πρέπει να μην έχουν ελπίδα για τα σχέδιά τους που σίγουρα θα αποτύχουν.

Φιλικά

Presjohn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...