Προς το περιεχόμενο

ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ ΜΕ ΧΡΕΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΑΠΕΙΛΕΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eγώ πάντος σε ένα τύπο , τον ενημέρωσα ότι εαν εως τις 5/8/2012 δεν με εξοφλησει , θα πάω να καταθέσω ολο του , το αρχειο στο τμημα ελεγχου της ΔΟΥ της οποίας υπάγεται , καθώς και να εξηγησει στην ΔΟΥ πως ειναι 2 χρονιες ζημιες 30000 ευρω να εξηγησει στην ΔΟΥ το ΠΟΘΕΝ, Μόλις έχω νεα θα σας ενημερωσω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα το καταθέσεις και προ πάντων ποιος θα το παραλάβει ,για να λέμε αλήθειες,δεν είναι λύση ,λύση για πίεση ναι,

αν μασήσει.

Αν βέβαια τα καταφέρεις,χλωμό το βλέπω, να μας ενημερώσεις όπως είπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα το καταθέσεις και προ πάντων ποιος θα το παραλάβει ,για να λέμε αλήθειες,δεν είναι λύση ,λύση για πίεση ναι,

αν μασήσει.

Αν βέβαια τα καταφέρεις,χλωμό το βλέπω, να μας ενημερώσεις όπως είπες.

To protokolo paralambanei ta panta !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ πάντος σε ένα τύπο , τον ενημέρωσα ότι εαν εως τις 5/8/2012 δεν με εξοφλησει , θα πάω να καταθέσω ολο του , το αρχειο στο τμημα ελεγχου της ΔΟΥ της οποίας υπάγεται , καθώς και να εξηγησει στην ΔΟΥ πως ειναι 2 χρονιες ζημιες 30000 ευρω να εξηγησει στην ΔΟΥ το ΠΟΘΕΝ, Μόλις έχω νεα θα σας ενημερωσω !

Στην δική μου Εφορία, για όμοια περίπτωση, μου είπαν ότι δεν θα παραλάβουν το υλικό γιατί δεν έχουν αρμοδιότητα και ότι πρέπει να τα καταθέσω στο ΣΔΟΕ ή να συνενοηθώ με δικηγόρο ! Αλλά , φίλτατοι συνάδελφοι, με τον τρόπο αυτό δεν καταλαβαίνετε ότι γινόμαστε ρουφιάνοι και χαφιέδες της Εφορίας; Εγώ προτιμώ να χάσω τα λεφτά μου , παρά να κάνω όνομα σαν χαφιές. Το προνόμιο το αφήνω στα αρπακτικά που αυτοαποκαλούνται "λογιστές" και εφαρμόζουν το "ο θάνατός σου η ζωή μου" αγνοώντας ότι κάποτε θα πληρώσουν και αυτοί. Μη ξεχνάμε και την συνυπευθυνότητα που μας χώσανε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τακτική που εφαρμόζω είναι να τούς διώχνω και ας μην πάρω τίποτα. Τουλάχιστον να μην συνεχίσω να τούς πληρώνω. Άμα με παίρνει κάνω κανένα "τσαμπουκά" ή πάω και τρώω και πίνω με φίλους στο μαγαζί τους και τα "κλείνω" έτσι τα χρωστούμενα. Τουλάχιστον να μην συνεχίσω να τούς πληρώνω. Και τούς νέους πελάτες μάξιμουμ τρίμηνο χώσιμο, παραπάνω δεν το αντέχω πλέον. Ευτυχώς η πρώτη δόση του φόρου είναι 31 Αυγούστου και ίσως μπορέσω να την πληρώσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Το πρόβλημα ειναι πολυδιάστατο και έχει να κάνει με κάθε πελάτη ξεχωριστά

Ποσα χρονια τον εχεις; εχει αντικειμενική αδυναμία πληρωμής; σε κοροϊδεύει;

Δεν εχει πραγματικά να πληρώσει : Δε μπορω να μηδενίσω κάποιον που 5-10 χρονια σε πληρώνει κανονικα και τωρα που εχει προβλημα δε θα ειμαι δίπλα του. Τον βοηθάω και παλεύω μέσα στη χρονια να παρω τα χρήματα μου.

#Εδώ όμως πρέπει να μπαινουν και κάποια όρια!#

Σε κοροϊδεύει: Αν είναι νέος πελάτης στους πρώτους 3 μήνες θα φανεί...Εκει τον διώχνεις και χανεις τα χρήματα σου . Γκανγκστερικές τακτικές ειδικά στην επαρχία μονο κακό κάνουν στην υστεροφημία του επαγγελματία.

#Οι επισφάλειες είναι μεσα στο πρόγραμμα#

Άποψη μου:

Όσο τα βιβλία είναι μέσα στο γραφείο δουλεύω κανονικά (Ξαναλέω ότι στην επαρχία είναι δύσκολο να μη τηρείς βιβλία που έχεις στο γραφείο σου)

Όλο το μήνα βάζω τον (κακό) υπάλληλο να του τα κάνει μπαλόνια- να τον πιέζει ψυχολογικά, και στο φιλότιμο εαν υπαρχει ωστε να πληρωθούμε. Αν η κατασταση παρεκτραπεί κι έρθει ρήξη τοτε μπαινω στη μεση να ηρεμίσω τα πραγματα.

Γενικά έχω τη τάση να μη διώχνω πελάτες με την ελπίδα ότι θα πάρω τα χρηματα μου! Αυτο βέβαια έχει να κανει και με το ποσο σε απασχολεί καθε μηνα ο συγκεκριμένος (δε γίνεται να σε τρέχει και να μη σε πληρώνει) Τις περισσότερες φορές μόλις ερθουν στην αναγκη μου θα πληρώσουν...

Επίσης προσπαθώ πάντα οι πελάτες να νιώθουν ή να ξέρουν ότι μου έχουν υποχρέωση! Είναι πολύ βασικό θεωρώ και βοηθά στις εισπράξεις! Για κάθε έναν έχω κάνει μια σοβαρή εξυπηρέτηση χωρίς να πάρω χρήματα. Αυτο πραγματικά με βοηθάει, και το εισπράτω σε υπεραξία σχεδόν απο όλους τους πελάτες μου( και δεν είναι ολοι καλα παιδια)

Δε θα πάρω ποτε πελάτη που χρωστάει σε συνάδελφο, γιατι ξέρω ότι αργά η γρήγορα θα κανει τα ιδια και σε μενα! Ισως αυτή ειναι η μονη λύση στο προβλημα για την επαρχία...Στην αθήνα τα πραγματα ειναι διαφορετικά και ίσως πιο απρόσωπα!

Συχνή και τακτική επαφή με όλο το πελατολόγιο! καλός η κακός ολοι πιστεύουν ότι ο Λογιστής είναι κόστος μη παραγωγικό για την επιχείρηση ,οπότε πιστεύω ότι το στοίχημα είναι ο επαγγελματίας να νιώθει ότι σε πληρώνει για κάποιο λόγο!Δε μπορεί να καταλάβει τι κάνουμε και δε τον ενδιαφέρει!

Με αυτή τη τακτική προς το παρών έχω καταφερει να κρατήσω τις μηνιαίες εισπράξεις σε καλό επίπεδο 80-95% επι του συνόλου και περιοδικά μαζεύω και απο παλιές οφειλές! Το κακό είναι ότι δε μπορώ να μαζέψω κάποια υπόλοιπα που μου άφησαν απο το 2011 που για μένα εισπρακτικά ήταν πολύ κακή χρονιά...

Υ.Γ: Πάντα έχω στο μυαλό μου ότι κανενας δε θα με πληρώσει αν δε νιώθει στο πετσί του ότι μου χρωστάει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλησπέρα

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με έναν πελάτη μου.

Ο πελάτης μου ξεκίνησε την επιχείρησή του με το δικό μου Λογιστικό γραφείο το 2011 .

Από το 2011 εως σήμερα έχω πάρει ελάχιστα χρήματα έναντι .Δεν μπορώ να τον βρώ στο τηλέφωνο.Κάποιες φορές

έκλεισα ραντεβού μαζί του με έστησε και δεν ήρθε .Στις αρχές του 2013 του είχα στείλει και ένα εξώδικο αλλά ουτε φωνή ούτε ακρόαση.

Δεν μου έχει φέρει παραστατικά απο τον 6ο του 2013 και μετά.

Εγω δεν έστειλα φυσικά δήλωση φπα Γ και Δ τριμήνου 2013 καθώς και  εκκ/κη και Ε3.

Εμφανίστηκε πρίν από 20 ημέρες και μου έφερε οτι παραστατικά είχε.Τον ενημέρωσα ότι δεν έχω στείλει δηλώσεις για 2 λόγους

α)Γιατί δεν είχα τα παραστατικά και β) γιατί μου χρωστάει πολλά και δεν με πληρώνει.

Μου είπε οτι θα αρχίσει να με πληρώνει αλλά μέχρι σήμερα δεν εχω παρει τίποτα.

Το ερώτημά μου είναι

1) Τα περνάω και ρίχνω κανονικά εκπρόθεσμα τις δηλώσεις?

2) Επρεπε να στείλω μηδενικές δηλώσεις ΦΠΑ και τώρα που μου έφερε τα χαρτιά να έστελνα τροποποιητικές?

3) Πρέπει να ενημερώσω βιβλία και να στελνω τις δηλώσεις όταν δεν με πληρώνουν?

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με έναν πελάτη μου.

Ο πελάτης μου ξεκίνησε την επιχείρησή του με το δικό μου Λογιστικό γραφείο το 2011 .

Από το 2011 εως σήμερα έχω πάρει ελάχιστα χρήματα έναντι .Δεν μπορώ να τον βρώ στο τηλέφωνο.Κάποιες φορές

έκλεισα ραντεβού μαζί του με έστησε και δεν ήρθε .Στις αρχές του 2013 του είχα στείλει και ένα εξώδικο αλλά ουτε φωνή ούτε ακρόαση.

Δεν μου έχει φέρει παραστατικά απο τον 6ο του 2013 και μετά.

Εγω δεν έστειλα φυσικά δήλωση φπα Γ και Δ τριμήνου 2013 καθώς και  εκκ/κη και Ε3.

Εμφανίστηκε πρίν από 20 ημέρες και μου έφερε οτι παραστατικά είχε.Τον ενημέρωσα ότι δεν έχω στείλει δηλώσεις για 2 λόγους

α)Γιατί δεν είχα τα παραστατικά και β) γιατί μου χρωστάει πολλά και δεν με πληρώνει.

Μου είπε οτι θα αρχίσει να με πληρώνει αλλά μέχρι σήμερα δεν εχω παρει τίποτα.

Το ερώτημά μου είναι

1) Τα περνάω και ρίχνω κανονικά εκπρόθεσμα τις δηλώσεις?

2) Επρεπε να στείλω μηδενικές δηλώσεις ΦΠΑ και τώρα που μου έφερε τα χαρτιά να έστελνα τροποποιητικές?

3) Πρέπει να ενημερώσω βιβλία και να στελνω τις δηλώσεις όταν δεν με πληρώνουν?

Σας ευχαριστώ

δεν κάνεις τίποτα αν δεν πάρεις λεφτά!!!!!!!! είναι πολύ απλό. Καλώς έπραξες και δεν έστειλες τίποτα. Δεν μπορούμε να στέλνουμε μηδενικές δηλώσεις ΦΠΑ επειδή δεν μας έχουν φέρει τα παραστατικά οι απαράδεκτοι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΜΦΩΝΩ !!!! ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ !!! ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ!!!!

Δεν φέρω ευθύνη από την στιγμή που μου έφερε τα παραστατικά να τα περάσω και να στείλω τις δηλώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ ετέτοιες περιπτώσεις νομίζω το καλύτερο είναι τα λεφτά μπροστά και μετά να του κάνεις τη δουλειά...γιατί αν του τα κάνεις είναι σχεδόν σίγουρο ότι δε θα πάρεις μία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φέρω ευθύνη από την στιγμή που μου έφερε τα παραστατικά να τα περάσω και να στείλω τις δηλώσεις?

 

 

Tι είδους ευθύνη δηλαδή ? Φαντάσου να έφερνε παραστατικά 5 ετών  (καμια δεκαριά κουτες ) , έχεις εκ των προτέρων υποχρέωση να τα καταχωρήσεις και να στειλεις δηλώσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό θα ήταν να είχες ημερομηνία παραλαβής.

Ανδριώτη ,γείτονα ,που σε βλέπω απέναντι(καβοντόρος ),δηλαδή αν είχε ημερομηνία τι θα άλλαζε?θα πεί οτι του τα είχε δώσει πριν 300

χρόνια?και αυτός τι έκανε?πλήρωνε λογιστή,εφορια φπα κλπ?..................

Η του δίνει το χρήμα που του χρωστάει,η τον στέλνει στο διάολο και βέβαια ο άλλος πρέπει να ζητήσει απο τον πρίν στοιχεία και ανάλογα

να πράξει,εκτός ο άλλος να κάνει την πάπια,έως να την πάθει και αυτός και ο άλλος στο τέλος δεν πληρώνει κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 months later...

Καλησπέρα και καλό κουραγιο σε ολους.....

 

 θελω να ρωτησω τι κάνουμε όταν διακοπτεται η σύμβαση παροχής ανεξάρτητων υπηρεσιων με κάποιο πελάτη. Υπάρχει καποιο συμωφωητικο ΛΥΣΗΣ.θα παρακαλουσα οποιος συνάδελφος εχει κατι αναλογο να μου το στείλει.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑ ΣΑΣ

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΠΙΟ ΠΑΛΗΟΙ ΠΟΥ ΕΙΣΑΣΤΕ

ΜΕ ΜΙΑ ΠΕΛΑΤΙΣΣΑ ΗΡΘΑ ΣΕ ΔΙΕΝΕΞΗ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ

ΟΜΩΣ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ ΕΞΟΔΩΝ ΤΟ ΕΧΩ ΕΓΩ ΛΟΓΩ ΤΥΠΩΜΑΤΟΣ ΛΗΞΗΣ ΜΗΝΑ

ΠΑΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ ΝΑ ΜΟΥ ΦΑΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΜΟΥ ΤΗΣ ΤΑΞΕΩΣ ΤΩΝ 450€.

ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΔΙΝΩ ΑΝ ΔΕΝ ΕΞΟΦΛΗΘΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΔΙΑΚΡΑΤΩ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΑ ΤΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

ΤΙ ΚΑΝΩ?

ΜΠΕΣ ΣΤΟ Ε9 ΤΗΣ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΕ ΤΗΣ 20 ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΠΑΡΑΘΑΛΑΣΣΙΕΣ ΝΑ ΤΗΣ ΕΡΘΕΙ ΣΩΦΡΟΝΗΣΤΙΚΟΣ  ΕΝΦΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και καλό κουραγιο σε ολους.....

 

 θελω να ρωτησω τι κάνουμε όταν διακοπτεται η σύμβαση παροχής ανεξάρτητων υπηρεσιων με κάποιο πελάτη. Υπάρχει καποιο συμωφωητικο ΛΥΣΗΣ.θα παρακαλουσα οποιος συνάδελφος εχει κατι αναλογο να μου το στείλει.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

 

Αν θέλεις μπορείς να κάνεις ένα πρωτόκολλο παράδοσης - παραλαβής και να αναφέρεις την ημερομηνία λύσης της σχέσης. Επίσης εκεί αναφέρεις οτι δεν υπάρχει ή οτι υπάρχει οικονομική απαίτηση. Το υπογράφετε και οι δύο και είστε εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Πρίν απο μερικά χρόνια μου έτυχε και μένα κάτι τέτοιο , χωρίς καβγάδες όμως , απλά δεν με πλήρωνε 10 μήνες - κοντά 1500 ευρώ , και πήγε σε άλλον

συνάδελφο.

Τότε , έφτιαξα επιστολή που ανέφερα την διακοπή συνεργασίας και τα ποσά οφειλής , την κατέθεσα στην ΔΟΥ μου με παράλληλη κοινοποίηση στην

ΔΟΥ του πελάτη , με την διευκρίνιση ότι τα βιβλία του είναι στα χέρια μου πρός φύλαξη και μόνον , και πως με την εξόφληση θα του παραδοθούν.

Η ΔΟΥ μου παρέλαβε την επιστολή με πρωτόκολλο κλπ.

Η ΔΟΥ του ήρθε σε επικοινωνία μαζί του.

Πήγε σε άλλον συνάδελφο και του είπε τα μύρια όσα. Ο συνάδελφος δεν ήρθε σε επαφή μαζί μου. Του έκανε όλη την δουλειά από την αρχή και έμεινε

και εκείνος απλήρωτος.

Πρόσφατα με ενόχλησε ο πελάτης για παλιά ΚΕΠΥΟ , της περιόδου που είχα αποσυρθεί και έκανε το λάθος να με φέρει σε επαφή με άλλον συνάδελφο

για να με επιπλήξει. Έστειλα στον συνάδελφο την επιστολή , βρεθήκαμε και από κοντά και τα είπαμε. Είχε άλλη εικόνα από τον πελάτη. Τα ψέμματα βγήκαν

στην φόρα όταν είδε ο συνάδελφος ότι την παλιά δήλωση την είχε στείλει άλλος συνάδελφος. Ήρθε σε επικοινωνία μαζί του , δεν εξυπηρέτησε ο ίδιος τον 

πελάτη , για να πληρωθεί και ο παλαιός συνάδελφος. Και έτσι και έγινε.

Αυτό λέγεται συναδελφικός κώδικας τιμής......τα παραπάνω είναι πρόταση αντιμετώπισης......

 

 

Με εκτίμηση

Γ.Σαββόπουλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...