Προς το περιεχόμενο

ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΠΕΛΑΤΩΝ ΜΕ ΧΡΕΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΑΠΕΙΛΕΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα σου έλεγα να ενημερώσεις τον πελάτη σου για τους κινδύνους που διατρέχει λόγω ανενημέρωτων βιβλίων κλπ και μετά αν θέλει να παίξει με τη φωτιά αστον να φύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟΝ ΕΧΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΙΝΔΥΝΟΥΣ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΝΟΙΑΖΕΙ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙ 150 ΕΥΡΩ.

ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΩ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΕΠΕΙΔΗ ΦΕΥΓΟΥΝ. ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΝΩ ΕΚΑΝΑ ΟΛΗ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ , ΤΩΡΑ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙ, ΔΕΝ ΣΗΚΩΝΕΙ ΤΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΞΟΦΛΕΙ.

ΣΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΕΡΕΣΑΙ ΣΑΝ ΚΥΡΙΟΣ. ΑΣ ΜΕ ΕΞΟΦΛΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ , ΓΙΑ ΟΣΑ ΘΕΛΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ.

ΑΝ ΤΑ 300 ΕΥΡΩ ΤΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΠΟΛΛΑ, ΑΣ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΠΡΙΝ ΓΙΝΕΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ , ΟΧΙ ΜΕΤΑ.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, ΑΛΛΑ ΕΙΔΑ ΤΑ ΦΕΣΙΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑΓΕ ΚΑΙ ΕΙΠΑ "ΚΑΛΙΟ ΠΕΝΤΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ". ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΠΕΝΤΕ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ...ΑΣ ΜΕ ΞΟΦΛΗΣΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ. ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΑΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΟΦΛΗΣΕΙ.

ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΟΛΟΙ, ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπερδεύεις δύο πράγματα.

Την διεκδίκηση των χρημάτων που σου χρωστάει, για το οποίο υπάρχουν συγκεκριμένοι τρόποι, με το καρφωμα στο ΣΔΟΕ του γιατρού και του συναδέλφου (αλήθεια τον συνάδελφο γιατί ? )

Δεν ξερω αν σε πιάνει και ο κουκουλονόμος

Ελπίζω φυσικά να έχεις εκδώσει έγκαιρα τις ανάλογες αποδείξεις σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλάκα μου κάνετε οτι θα δίνατε τα βιβλία πίσω.....ετσι???!!!!!

καλιά να φάω γαίδαρο βραστό ...παρά να τα δώσω!!

λοιπόν συνάδερφε που άνοιξες το θέμα ....υπάρχουν δύο λύσεις!!

α)παράδοση των εγγράφων του στα ΕΛΤΑ με αντικαταβολή!!!

αν θέλει να τα πάρει θα πρέπει να σκάσει 450 ευρώ , ήτοι την αμοιβή σου!!

β)αν δεν μπορείς να το κάνεις, απλά του λές οτι δεν τα δίνεις!!

αν σου πει οτι ειναι παράνομο (και my ass) πολύ απλά..... τον τρελαίνεις στο πι και φί!!

"ποια βιβλία σου ρε αδερφέ?? πλάκα με κάνεις??? δεν στα έδωσα προχθές???"

(υ.γ.τελικά όντως πρέπει να είμαι κόρη του epinemidis!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντος είναι παράνομα να κρατάμε τα βιβλία και στοιχεία πελατών χωρίς την έγκριση τους, πρέπει να του τα επιστρέψεις, όμως η αγορά ειναι παράλογη τελευταία, και αυτό σε πηγαίνει σε επιλογές που ναι μεν είναι λάθος και το ξέρεις αλλά απο την άλλη δεν έχεις άδικο. Ο καθένας απο μας προσαρμόζετε ανάλογα με την κατάσταση και το άτομο που έχει απέναντι αν ο πελάτης σου σε απειλεί απο πάνω κανε αυτο που ειπε ο συνάδερφος Broster. Eγώ αποφάσισα να κάνω την δούλευα, ενημερώνω τον πελάτη, ορίστε εδώ είναι όλα , θα τα πάρετε όταν θα έχω την αμοιβή μου.

Συνάδερφος μου τηλεφώνησε για κωδικούς πελάτη, του λέω οτι μου οφείλει της αμοιβές της χρονιάς που πέρασε, η απάντηση: "τι να σας κάνω στείλτε μου την εκκαθαριστική και την δήλωση, άμα είναι να την στείλω εγω μέσω internet"

ohmy.gif 'Σοβαρά το να το στείλω είναι το θέμα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΝΟΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΠΩΣ ΘΑ ΑΡΠΑΞΟΥΝ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΚΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΙΑ ΔΙΚΑΙΟ ΚΑΙ ΑΔΙΚΟ. ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ, ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΡΕΙΣ...ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΕ ΣΕΝΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα φίλε μου

Όλοι (όχι οι περισσότεροι) οι λογιστές νοιάζονται για το πώς θα αυξήσουν το εισόδημά τους. Αλλοίμονο, σε ένα καπιταλιστικό σύστημα ζούμε και η αύξηση του εισοδήματος είναι το ζητούμενο όχι μόνο για τους λογιστές αλλά και για κάθε επαγγελματία, έμπορο , βιοτέχνη, βιομήχανο κοκ . Αυτό που διαφοροποιεί κάποιους είναι ο τρόπος που επιδιώκουν το πάρα πάνω. Κάποιο λογιστές προσπαθούν προσφέροντας εξευτελιστικές τιμές (και το τρακοσάρι είναι τέτοιο – δεν μιλάω για το εκατοπενηντάρι ), κάποιοι προσφέροντας καλύτερες υπηρεσίες.

Έχω χάσει και γω πελάτες, γεγονός που με έχει κάνει να σκεφτώ τι έχει φταίξει σε μένα και έφυγε ο πελάτης μου. Αν διαπιστώσω ότι πήγε σε κάποιον με τρακόσια ευρώ ενώ εγώ του χρέωνα χίλια, παύει να με απασχολεί και ξέρω ότι δεν φταίω εγώ. Αν όμως έφυγε από μενα και πήγε σε άλλον που πιθανώς του παίρνει περισσότερα, τότε ναι φταίω εγώ και ψάχνομαι.

Έχω φίλους γιατρούς και έχω και τα φορολογικά τους. Δεν κάνω σε κανέναν ενημέρωση βιβλίων, τους έχω μαθει να τα κάνουν μόνοι τους. Τους φτιάχνω τις δηλώσεις και όλες τις άλλες ετήσιες υποχρεώσεις τους. Σε κάποιους, τους κολλητούς δεν παίρνω φράγκο, σε αυτούς όμως που παίρνω αμοιβή , πίστεψέ με είναι υπερδιπλάσια από το τρακοσάρι. Γιατί εκτιμώ την δουλειά μου και την εκτιμάνε και εκείνοι, και μέσω της δουλειάς εκτιμάνε και μένα σαν επαγγελματία .

Αυτά είχα να πω και από κει και πέρα ….. ότι σε φωτίσει ο θεός που πιστεύεις

Ειλικρινά όμως σου λέω, τον συνάδελφο που θα μάθαινα ότι έστειλε τον ΣΔΟΕ σε πελάτη του ή σε άλλο συνάδελφο θα τον κατήγγειλα στο ΟΕΕ και θα το κυνηγούσα μέχρι τέλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..........

Ειλικρινά όμως σου λέω, τον συνάδελφο που θα μάθαινα ότι έστειλε τον ΣΔΟΕ σε πελάτη του ή σε άλλο συνάδελφο θα τον κατήγγειλα στο ΟΕΕ και θα το κυνηγούσα μέχρι τέλους

ρε Γιαννάκι, παρά το ότι δεν θα έστελνα ποτέ σε πελάτη μου το ΣΔΟΕ, θέλω να σε ρωτήσω το εξής.

γιατι ο κάθε ένας εχει το δικαίωμα για λόγους εκδικητικότητας να στείλει το ΣΔΟΕ σε κάποιον ανταγωνιστή του για παράδειγμα και δεν το έχω εγω?

γιατι ειναι αντιδεοντολογικό??

αντιδεοντολογικό δεν είναι να αφήνεις απλήρωτο εναν επαγγελματία??

γιατί την ανωτερότητα πρέπει να την δείξω εγω κι όχι το καθίκι που με άφησε απλήρωτη??

προσωπικά εφαρμόζω άλλες μεθόδου "αναγκαστικής " είσπραξης, παρόλ αυτά αναγνωρίζω το δικαίωμα του οποιουδήποτε για εκδίκηση!!

κι εσύ απο την άλλη.... επειδή θα έκανα εγω μια καταγγελία , θα μου έκανες κι εσυ μία??

καλά.... εγω εκδικούμαι τον πελάτη μου γιατι μου έφαγε φράγκα......εσύ τι ζόρι τραβάς?? :P:P

υ.γ. ξέρεις πόσο σε αγαπάω.....αλλα εδώ σε βρίσκω κομματάκι άδικο!!

:):)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΔΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΣΟΥ ΚΛΕΒΕΙ ΤΟ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ , ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΡΟΥΦΙΑΝΟΣ?

ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΕΚΛΕΨΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ. ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΚΤΩ. ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ ΣΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ ΜΕ ΚΑΘΕ ΝΟΜΙΜΟ ΜΕΣΟ.

ΕΝΑΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΣΤΟ ΙΚΑ, ΑΝ ΤΟΥ ΦΑΕΙ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ? ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΡΟΙΔΑ , ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ, ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΑΣ?

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΑΣΗΜΟ ΤΗΣ ΜΟΥΤΖΑΣ. Ε, ΟΧΙ.

ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΕΡΑΙΑΣ , ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΑΠΛΑ ΖΗΤΑΩ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ. ΤΟΝ ΑΠΑΙΤΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΣΔΟΕ ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΘΩ. ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΓΡΑΦΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ,

post-5076-0-38785600-1309987040_thumb.jp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι ο κάθε ένας εχει το δικαίωμα για λόγους εκδικητικότητας να στείλει το ΣΔΟΕ σε κάποιον ανταγωνιστή του για παράδειγμα και δεν το έχω εγω?

γιατι ειναι αντιδεοντολογικό??

post-5076-0-83547100-1309987196_thumb.jp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που έχω να πω είναι ότι όταν είσαι εν βρασμό ψυχής καλύτερα να μην κάνεις τίποτα γιατί μπορεί να μην σου βγει σε καλό και να μπλέξεις χειρότερα,σίγουρα πρέπει να διεκδηκήσεις τα λεφτά σου, κανείς δεν προσφέρει τις υπηρεσίες του δωρεάν,άμα είναι έτσι να κολλήσουμε και μια ταμπέλα πίσω από το γραφείο μας ότι κάνουμε φιλανθρωπίες,μα πόσο με εκνευρίζουν αυτοί οι άνθρωποι που νομίζουν ότι όλα είναι απλά και εύκολα...τέσπα η συμβουλή μου είναι ότι μόλις σου περάσει ο θυμός θα σκεφτείς τι πρέπει να κάνεις και όλα καλά θα πάνε και μακριά από πελάτες που δεν εκτιμούν την δουλειά σου και σου κάνουν παζάρια,για ένα κούτελο ζούμε σε αυτή την κοινωνία και κάτι φορές το κύρος μας και η αξιοπρέπειά μας είναι υπεράνω χρημάτων και άμα εσύ είσαι εντάξει από την πλευρά σου,μην φοβάσαι καθόλου,σίγουρα θα δικαιωθεις!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΙΔΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΟΥ ΝΕΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ. Ο ΝΕΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΕΔΩΣΕ ΠΡΟΣΦΟΡΑ 150 ΕΥΡΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ , ΜΑΖΙ ΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙΣ , ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ. ΤΑ ΜΙΣΑ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑ ΕΓΩ , ΓΙΑ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ.

ΠΡΩΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ , ΠΟΥ ΠΑΕΙ Ο ΕΝΑΣ ΝΑ ΦΑΕΙ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΕΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ. ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΠΕΙ.

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΟ ΟΙΚ.ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΕΒΓΑΛΕ ΕΝΑΝ ΚΩΔΙΚΑ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ. ΘΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΚΥΝΗΓΗΣΩ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΑΝ ΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΒΟΗΘΗΣΕΙ Η' ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΖΑΜΠΑ.

ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΔΙΚΗΓΟΡΟ. ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ ΣΔΟΕ ΑΝ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΘΩ. ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΕΙ ΑΓΡΑΦΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ, ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΒΡΩΜΙΚΑ.

Ο ΚΩΔΙΚΑΣ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ ΛΕΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΙΣ ΠΕΛΑΤΗ, ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΞΟΦΛΗΣΗ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΛΟΓΙΣΤΗ.

Το να στέλνεις την ΣΔΟΕ δε είναι σωστό. Δεν θα κάνουμε συνεργάτες τους σδοετζήδες και ούτε θα γίνουμε ισα τους. Η μόνη σχέση που μπορούμε να έχουμε με τους σδοετζηδες , είναι , αφού τους στήσουμε παγίδα για τους εκβιασμούς να τους πηγαίνουμε στον εισαγγελέα. Όσον αφορά για τους κακοπληρωτές πελάτες αυτό που μας σώζει είναι η αλληλοκαλυψη μεταξύ μας. Κανένας δεν θα δίνει χαρτιά αν δεν εξοφληθεί και κανένας δεν θα παραλαμβάνει πελάτη εάν δεν κουβεντιάσει πριν με τον προηγούμενο λογιστή για όλα. ( Οχι για κωδικες δεοντολογιας και διαφορες τετοιες βλακίες , αλλα διότι ετσι πρεπει. Οι κωδικες δεοντολογίας ειναι γιαυτούς που δεν εχουν καλή και σωστή ανατροφή). Ξέρετε πόσα παιδιά έχω κάνει να αλλάξουν οικονομικές συμφωνίες μετά από γελοίες τιμές που έχουν δώσει; Τα νέα παιδιά λένε τιμές σαν να κάνουν εργασία γραμματέα. Ξεχνούν ότι στραβώνονται στο να διαβάζουν. Ξεχνούν πόσα χρόνια έκαναν στα θρανία. Ξεχνούν πάρα πολλά ή μάλλον δεν γνωρίζουν πάρα πολλά όσον αφορά το επάγγελμα σαν βιοποριστικό που είναι. Πολλές φορές τα νέα παιδιά τις χαμηλές τιμές τις λένε από άγνοια. Είναι δυνατόν να λένε τιμές , τις οποίες εγώ φοβισμένος έλεγα πριν 40 χρόνια, όταν και τότε οι τιμές αυτές ήταν μετρίου επιπέδου. Δεν φτάνει που το επάγγελμα διαλύθηκε , πρέπει να το εξαφανίσουμε εντελώς; Σύμφωνα πάντως με όσα παρακολουθώ εδω και στην αγορά το τελευταίο εξάμηνο, το επάγγελμα μας σε λίγους μήνες θα είναι ανύπαρκτο. Θα την έχουν πατήσει περισσότερο όσοι τώρα έχουν χαμηλές τιμές. Αυτές τις μέρες έχω τρελαθεί. Σήμερα έλεγα σε μερικούς , ότι εάν δεν μου βγάλουν χρεωστικό ΦΠΑ 2ου τριμήνου, εγώ δεν βγάζω ΦΠΑ, αλλά και εάν δεν μου δώσουν τα έξοδα για να κόψω και εγώ απόδειξη , πάλι δεν θα κάνω τίποτα. Δηλαδή όλο το χρόνο σε αυτά τα άτομα δεν έχω πάρει τίποτα και δεν θα μου δώσουν τώρα τουλάχιστον παρακρατηθέντα και ΦΠΑ για να κόψω απόδειξη;.(Μια ζωή αγαθιάρης ήμουν , τώρα παω να ξυπνήσω. Φτούκα μου) Μιλαω όμως έτσι γιατί με παίρνει, επειδή μετρώ μήνες για να μπω στην σύνταξη, αφού δεν ενεργοποιείται η παράγραφος για τα ένσημα προ εγγραφής στο ΤΕΒΕ. Εάν δεν βρισκόμουν σε αυτήν τη χρονική συγκυρία, θα ήμουν πιο αυστηρός και θα έκλεινα το γραφείο, προκειμένου να μην πληρώνω περισσότερα από αυτά που θα εισπράττω. Παιδιά αυτά που γίνονται τώρα είναι λίγα, τα χειρότερα έρχονται μετά τον Σεπτέμβριο. Τότε η μη πληρωμή θα είναι καθολική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κυριος Αντωνης ειναι υπερβολικος μερικες φορες σε καποια θεματα αλλα τωρα εχει δικιο σε οσα λεει δυστυχως ειναι η αληθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΑ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ. 10 ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΕΣΟΔΩΝ ΚΑΙ 5 ΕΞΟΔΩΝ ΤΟ ΜΗΝΑ.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΧΡΕΩΝΑ. ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟΣ. ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΦΟΒΑΣΑΙ...

ΕΧΕΤΕ ΥΠΟΨΙΝ ΤΙ ΕΣΤΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ? ΤΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΒΟΥΡΙΑ ΣΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ...

Βρε παληκάρι, οι αμοιβες δεν πανε με το ποσα κομματια περασες , αλλα ποσες εργασιες εκανες και ποσο χρονο εφαγες για να μαθεις πως πρεπει να κανεις αυτες τις εργασιες σωστα. Απλα η ποσοτητα αρχιζει να μετρα απο ενα οριο και πάνω , το οποιο εχει σχεση με την δισκολια κατανοησης και τροπου εκτυπωσης των τιμολογιων που καταχωρεις. Στο παραδειγμα που λες , το κατωτερο οι τιμες πριν μια 10ετια ηταν , 100 ευρω το μηνα και για τα συγκενρωτικα (δηλωσεις , καταστασεις, εκκαθαριστικες) τουλαχιστον 350-450 ευρω. Δηλαδή 12χ100=1200+350έως 450 ευρω. Βεβαια οι τιμες τωρα και μια 10ετια παραμενουν οι ιδιες , απο σφαλματα και βλακίες δικες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΔΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ ΣΟΥ ΚΛΕΒΕΙ ΤΟ ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ , ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΡΟΥΦΙΑΝΟΣ?

ΑΥΤΟΣ ΜΟΥ ΕΚΛΕΨΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ. ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ ΚΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ. ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΚΤΩ. ΘΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ ΣΤΗΝ ΑΔΙΚΙΑ ΜΕ ΚΑΘΕ ΝΟΜΙΜΟ ΜΕΣΟ.

ΕΝΑΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΕΙ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΣΤΟ ΙΚΑ, ΑΝ ΤΟΥ ΦΑΕΙ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ? ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΡΟΙΔΑ , ΣΤΟ ΒΩΜΟ ΤΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ, ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΑΣ?

ΓΙ'ΑΥΤΟ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΡΑΣΗΜΟ ΤΗΣ ΜΟΥΤΖΑΣ. Ε, ΟΧΙ.

ΕΙΜΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΕΡΑΙΑΣ , ΑΝ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΑΠΛΑ ΖΗΤΑΩ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ. ΤΟΝ ΑΠΑΙΤΩ!

Μόνος σου λες και ξελές

Σαφώς στην αστυνομία και σαφώς στο ΙΚΑ αν σου φάει να ένσημα.

Με κάθε νόμιμο τρόπο – εσύ το λες

Σε αυτόν που σου έφαγε τα ένσημα δεν θα του στείλεις το ΣΔΟΕ, την αγορανομία, την διεύθυνση εμπορίου, το FBI, την CIA και γω δεν ξέρω πόσες άλλες διωκτικές αρχές.

Και για την Μαρίνα

Είπε κανείς ότι αυτός που για λόγους εκδικητικότητας στέλνει το ΣΔΟΕ κάνει καλά ?

Το ίδιο ρουφιάνος είναι

Και είπε κανείς ότι δεν πρέπει να διεκδικήσεις τα χρήματά σου ?

(εγώ προκρίνω την με αντικαταβολή μέθοδο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι προτείνω την "ελεγχόμενη χασούρα"..

δλδ 2 μισθοί απλήρωτοι.. δρόμο.. αν συνεχίσεις να τον κρατάς σημαίνει ότι έχεις αποδεχθεί την πιθανότητα φεσιού..

Όλα τ'άλλα είναι για να λέμε..

Υ.Γ. Κάποτε ένας πελάτης έστειλε σε οφειλέτη με αντικαταβολή ένα τούβλο αντί εμπορευμάτων, μπας και εισπράξει τίποτα .. αλλά στην συνέχεια αναγκάστηκε να επιστρέψει τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α)παράδοση των εγγράφων του στα ΕΛΤΑ με αντικαταβολή!!!

αν θέλει να τα πάρει θα πρέπει να σκάσει 450 ευρώ , ήτοι την αμοιβή σου!!

Αυτό πραγματικά δεν το ήξερα και δεν το είχα σκεφτεί για να είμαι ειλικρινής.

Γιατί όπως βλέπω τις καταστάσεις που έχουν ξεφύγει πλέον, θα το χρειαστώ πολύ σύντομα, μα πάρα πολύ σύντομα.......,αφού από την αρχή του χρόνου έως τώρα έχω κάνει 8 διακοπές επιχειρήσεων είτε λόγω πρόωρης συνταξιοδότησης είτε λόγω αδυναμίας λειτουργίας επιχείρησης.

Και δυστυχώς ήταν από τους καλούς πελάτες που πλήρωναν στην ώρα τους και όσα τους είχα ζητήσει. (σύνολο 900 ευρώ από αυτούς κάτω το μήνα σας λέει κάτι????)

Τώρα 2 από αυτούς που μου έχουν μείνει αρχίζουν τον πόλεμο νεύρων γιατί μου χρωστάν από το Μάρτιο και έχω αρχίσει τις ταχυπαλμίες.

Ο ένας τους μου είπε ότι θα φέρει την ανηψιά του στο γραφείο που μόλις τελείωσε τις σπουδές της !! να του κρατά το λογιστήριο γιατί δυσαρεστήθηκε με μένα επειδή του ζήτησα πριν μια βδομάδα τα χρήματα μου!!!!!!!!!!

Τι γίνεται συνάδελφοι?? Τι τρέλα είναι αυτή?? Θα πρέπει να αρχίσω να σκέφτομαι εναλλακτικές λύσεις εργασίας γιατί αν χάσω και αυτούς τους 2 θα μείνω με 500 ευρώ το μήνα και το ΤΕΒΕ μου μόνο, είναι 420 ευρώ το μήνα......

Υ.Σ. northeagle, μήπως με γκαντέμιασες όταν τον Ιανουάριο στο pm μου είπες μπράβο που έχω καλούς πελάτες και πληρώνομαι στην ώρα μου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Αυτό πραγματικά δεν το ήξερα και δεν το είχα σκεφτεί για να είμαι ειλικρινής.

Γιατί όπως βλέπω τις καταστάσεις που έχουν ξεφύγει πλέον, θα το χρειαστώ πολύ σύντομα, μα πάρα πολύ σύντομα.......,αφού από την αρχή του χρόνου έως τώρα έχω κάνει 8 διακοπές επιχειρήσεων είτε λόγω πρόωρης συνταξιοδότησης είτε λόγω αδυναμίας λειτουργίας επιχείρησης.

Και δυστυχώς ήταν από τους καλούς πελάτες που πλήρωναν στην ώρα τους και όσα τους είχα ζητήσει. (σύνολο 900 ευρώ από αυτούς κάτω το μήνα σας λέει κάτι????)

Τώρα 2 από αυτούς που μου έχουν μείνει αρχίζουν τον πόλεμο νεύρων γιατί μου χρωστάν από το Μάρτιο και έχω αρχίσει τις ταχυπαλμίες.

Ο ένας τους μου είπε ότι θα φέρει την ανηψιά του στο γραφείο που μόλις τελείωσε τις σπουδές της !! να του κρατά το λογιστήριο γιατί δυσαρεστήθηκε με μένα επειδή του ζήτησα πριν μια βδομάδα τα χρήματα μου!!!!!!!!!!

Τι γίνεται συνάδελφοι?? Τι τρέλα είναι αυτή?? Θα πρέπει να αρχίσω να σκέφτομαι εναλλακτικές λύσεις εργασίας γιατί αν χάσω και αυτούς τους 2 θα μείνω με 500 ευρώ το μήνα και το ΤΕΒΕ μου μόνο, είναι 420 ευρώ το μήνα......

Υ.Σ. northeagle, μήπως με γκαντέμιασες όταν τον Ιανουάριο στο pm μου είπες μπράβο που έχω καλούς πελάτες και πληρώνομαι στην ώρα μου??

ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΡΕΜΜΑ ΓΗΣ ΝΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΓΑΙΔΟΥΡΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πραγματικά δεν το ήξερα και δεν το είχα σκεφτεί για να είμαι ειλικρινής.

Γιατί όπως βλέπω τις καταστάσεις που έχουν ξεφύγει πλέον, θα το χρειαστώ πολύ σύντομα, μα πάρα πολύ σύντομα.......,αφού από την αρχή του χρόνου έως τώρα έχω κάνει 8 διακοπές επιχειρήσεων είτε λόγω πρόωρης συνταξιοδότησης είτε λόγω αδυναμίας λειτουργίας επιχείρησης.

Και δυστυχώς ήταν από τους καλούς πελάτες που πλήρωναν στην ώρα τους και όσα τους είχα ζητήσει. (σύνολο 900 ευρώ από αυτούς κάτω το μήνα σας λέει κάτι????)

Τώρα 2 από αυτούς που μου έχουν μείνει αρχίζουν τον πόλεμο νεύρων γιατί μου χρωστάν από το Μάρτιο και έχω αρχίσει τις ταχυπαλμίες.

Ο ένας τους μου είπε ότι θα φέρει την ανηψιά του στο γραφείο που μόλις τελείωσε τις σπουδές της !! να του κρατά το λογιστήριο γιατί δυσαρεστήθηκε με μένα επειδή του ζήτησα πριν μια βδομάδα τα χρήματα μου!!!!!!!!!!

Τι γίνεται συνάδελφοι?? Τι τρέλα είναι αυτή?? Θα πρέπει να αρχίσω να σκέφτομαι εναλλακτικές λύσεις εργασίας γιατί αν χάσω και αυτούς τους 2 θα μείνω με 500 ευρώ το μήνα και το ΤΕΒΕ μου μόνο, είναι 420 ευρώ το μήνα......

Υ.Σ. northeagle, μήπως με γκαντέμιασες όταν τον Ιανουάριο στο pm μου είπες μπράβο που έχω καλούς πελάτες και πληρώνομαι στην ώρα μου??

Λες ε?:rolleyes:

Τι να πω δεν ξερω-εγω στην αρχη ειμαι με 4 πελατες ως τωρα ισα ισα βγαζω τα εξοδα μου-με συστεγαση σε γραφειο επειδη ο πατερας μου δικηγορος. Αλλα γενικα βλεπω μαυριλα παντου-ισως το εξωτερικο ειναι λυση για μενα-αν και δε θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΣΤΡΕΜΜΑ ΓΗΣ ΝΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΓΑΙΔΟΥΡΕΣ

Δυστυχώς στρέμμα όχι. Γαϊδούρια όμως μπορώ να βρω μπόλικα

Λες ε?:rolleyes:

Τι να πω δεν ξερω-εγω στην αρχη ειμαι με 4 πελατες ως τωρα ισα ισα βγαζω τα εξοδα μου-με συστεγαση σε γραφειο επειδη ο πατερας μου δικηγορος. Αλλα γενικα βλεπω μαυριλα παντου-ισως το εξωτερικο ειναι λυση για μενα-αν και δε θελω.

Μου φαίνεται κι εγώ έτσι θα καταλήξω, με όσους είχα όταν ξεκίνησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κυριος Αντωνης ειναι υπερβολικος μερικες φορες σε καποια θεματα αλλα τωρα εχει δικιο σε οσα λεει δυστυχως ειναι η αληθεια

Όντως αυτή την φορά ο κυρ,Αντώνης μας ξάφνιασε πολύ ευχάριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπαιρνες μια ξευτίλα αμοιβή και σου πήρε την δουλειά άλλος με περισσότερο ξεφτιλισμένη αμοιβή. Και θες να τον καταγγείλεις στο ΟΕΕ (αλήθεια για πιο πράγμα? Ελεύθερη αγορά δεν έχουμε ?) και να τους στείλεις στο ΣΔΟΕ (φοβερή επαγγελματική κίνηση )

Οφείλω να συμφωνήσω απόλυτα με τον Γιάννη....rolleyes.gif

Και τον Αντώνη (αλλά πάντα συμφωνώ με αυτόν...biggrin.gif)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΛΕΤΕ! ΣΤΟΝ ΣΔΟΕ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΩ ΤΟΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ. ΣΤΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΘΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΩ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗΡΗΣΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ

ΕΧΕΤΕ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΙΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ , ΑΠΟ ΤΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ?

ΣΑΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΩ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΘΕΙ , ΝΑ ΑΡΝΗΘΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΛΗΨΗ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΤΟΥ

ΤΟ ΤΗΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ? ΠΩΣ ΜΙΛΑΤΕ ΓΙΑ ΗΘΙΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ , ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΑ?

ΑΛΛΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΝ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΑΓΜΑ.

ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΩ ΣΤΟ ΟΙΚ. ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ. ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ. ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ.

Ε ΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΩΔΙΚΑΣ ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑΣ. ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ Ε? ΓΙΑ ΚΑΝΤΕ ΕΝΑΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΑΒΑΣΤΕΤΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...