Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΠΙΧΟΡΗΓΗΣΗ ΕΡΓΑΤΩΝ ΑΠΟ ΟΑΕΔ ΣΤΟΥΣ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟΥΣ


επισκέπτη ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑ

Ερώτηση

επισκέπτη ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑ

ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΝΤΑΓΜΕΝΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗΣ 200000 ΘΕΣΕΩΝ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΟΥΣ ΚΑΙ ΕΡΓΑΤΟΤΕΧΝΙΤΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ (ΜΕΤΑΛΛ.ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ).ΟΠΩΣ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΟΙ ΕΡΓΑΤΕΣ ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΧΟΥΝ ΜΗΝΙΑΙΩΣ 25 ή 26 ή 27 ή ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ 28 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ.ΟΙ ΕΓΚΥΚΛΙΟΙ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΕΛΕΓΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΙΔΟΤΟΥΝΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 25 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ.ΤΩΡΑ ΒΓΑΙΝΕΙ Ο ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΜΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝ ΤΑ 25 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΑΘΡΟΙΣΜΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΛΑΦΟΝ Π.Χ.ΤΩΝ 1300.00 Ή ΤΩΝ 1800,00 ΕΥΡΩ Η ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΘΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΠΛΑΦΟΝ.

ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ; ΕΤΥΧΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ;ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΕΠΟΥΝ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑΚΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ.ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ.ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΑΠΔ,ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΑΠΟ ΙΚΑ ΠΟΥ ΔΟΘΗΚΑΝ ΚΛΠ.

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ 49,23

49,63*28 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ = 1378,44

ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΟΥ 357,66 (25*49,63=1230,75 - 1230,75*29,06%(ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ)= 357,66 ΚΑΙ ΚΑΤΑΒΟΛΗ 263,46.(1378,44*45,06%= 621,12-357,66=263,46.

ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ Η ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΑΝΕΡΧΕΤΑΙ ΣΕ 377,78 ΚΑΙ Η ΚΑΤΑΒΟΛΗ 243,34.

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑ

ΟΧΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.ΤΗΝ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΜΕ fax. ΑΠΛΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΖΗΤΗΣΑΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΡΓΙΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα καλά το πλαφόν των 1300 ευρώ δεν υπήρχε από την αρχή και ίσχυε για όλες τις περιπτώσεις?

Πρέπει να ξαναδώ την εγκύκλιο.

Πάντως το δικό μου πρόγραμμα το τηρούσε το πλαφόν από ότι μπορώ να δω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΧΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ.ΤΗΝ ΖΗΤΗΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΜΕ fax. ΑΠΛΑ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥΣ.ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΖΗΤΗΣΑΝ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΡΓΙΟ.

Από τον ΟΑΕΔ μου είχαν πει προφορικά στην αρχή του έτους ότι επιδοτούνται τα πλέον των 25 ημερομισθίων με πλαφόν τα 1.300 ή τα 1.800 ανάλογα . Το έφάρμοσα κατά το πρώτο τρίμηνο του 2011 πήγα για έλεγχο τις επιδότησης και δεν είχα κανένα πρόβλημα . Μου είπε η προϊσταμένη ότι για το θέμα δόθηκαν προφορικές οδηγίες από την διοίκηση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑ

ΠΕΤΡΟ ΤΟ ΠΛΑΦΟΝ ΤΟ ΤΗΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΝ ΜΕ 25 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΕΡΒΑΣΗ,ΑΛΛΑ ΤΗΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΑΦΟΝ ΓΙΑ 25 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΦΤΑΝΟΥΝ ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΤΩΝ 1300,00 ΕΝΩ ΜΕ ΤΑ 28 ή 27 ΄η 26 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΤΟ ΞΕΠΕΡΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΙ ΣΤΑ 25 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΠΛΑΦΟΝ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Tο πλαφόν που κάθε φορά ισχύει, αναπροσαρμόζεται αν οι ημέρες ασφάλισης είναι λιγότερες από 25.

Αν είναι περισσότερες από 25, τότε το πλαφόν ισχύει στο ακέραιο.

Αυτά θεωρώ ότι ισχύουν με βάση τις εγκυκλίους που έχω στην διάθεση μου. Αν σου στείλουν το fax, θα σε παρακαλούσα να μας ενημερώσεις.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑ

ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΟ ΑΚΕΡΑΙΟ ΓΙΑ ΤΑ 25 ΜΟΝΟΝ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ ΠΟΥ Π.Χ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ 1280,00 ή ΓΙΑ ΤΑ 27 ΠΟΥ Π.Χ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ 1380,00 ΚΑΙ ΠΕΡΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΑ 1300,00;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ

ΝΑ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΟΤΙ Ο ΟΑΕΔ ΕΠΙΔΟΤΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ 25 ΗΜΕΡΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟΥ ΥΨΟΥΣ ΤΟΥ ΠΛΑΦΟΝ ΠΧ 1300,00 ΤΟ ΙΚΑ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΑΠΔ ΔΕΧΕΤΑΙ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΠΕΡΑΝ ΤΩΝ 25 ΗΜΕΡΩΝ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ;

Η ΤΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ Ο ΟΑΕΔ ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΖΕΙ ΣΤΟΝ ΑΛΛΗΛΟΧΡΕΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ (ΒΑΖΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΧΡΙ 25) ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΑΛΛΟΝ ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΤΗΝ ΑΠΟΔΙΔΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ; (ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΑΠΟΔΟΘΕΙ ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ).ΑΝ ΟΜΩΣ ΒΑΖΕΙ ΣΤΟΝ ΑΛΛΗΛΟΧΡΕΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΠΔ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Τζένη

Μήπως από χθες μέχρι σήμερα κατέληξε κάποιος οριστικά τι γίνεται με αυτή την περίπτωση ρε παιδιά;

Το ΙΚΑ δέχεται ΑΠΔ με επιδότηση πέραν των 25 ημερομισθίων και μέχρι το όριο του πλαφόν;

Η είναι μόνο θέμα πληρωμής του ΟΑΕΔ;

Εχω μπλέξει από χθες που το είδα και δεν μπορώ με τίποτα να οριτικοποιήσω κάτι.Ο δικός μου ΟΑΕΔ λέει μέχρι 25.Το ΙΚΑ το ίδιο.Κάθε υπηρεσία τα δικά της.Κάπου πρέπει να πατήσουμε για να οριστικοποιήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...