Προς το περιεχόμενο
  • 0

απειλή απόλυσης εγκύου λόγω επιδομάτων


A.Fassa

Ερώτηση

Καλή σας μέρα. Θα ήθελα την άποψή σας σχετικά με τηνπερίπτωσή μου. Εργάζομαι εδώ και τρία χρόνια σε μια εταιρεία σαν λογίστρια, κιέχω 28 εταιρείες στο κεφάλι μου. Η αμοιβή μου είναι κατώτερη της σύμβασης. ΤονΔεκέμβριο του 2010 παντρεύτηκα και τον Ιανουάριο του 2011 έμεινα έγκυος. Εφόσονπέρασε καιρός και το επίδομα γάμου δεν έλεγαν να μου το δώσουν, πήγα να μιλήσωστο αφεντικό - ούσα 3 μηνών έγκυος κι εκείνος ενήμερος εννοείται. Αυτός λοιπόνμε απείλησε ότι θα με απολύσει καθώς δεν τον ενδιαφέρει καθόλου το ότι είμαιέγκυος ούτε το ότι ίσως χρειαστεί να δώσει αρκετά για να με ξεφορτωθεί. Έμεινεεκεί το θέμα και προκύπτει πάλι θέμα με το επίδομα ισολογισμού. Είμαι μόνη μουστο λογιστήριο, κάνω μόνη μου τις εγγραφές για 28 εταιρείες και βγάζω επίσηςισολογισμούς και φτιάχνω δηλώσεις για όλες τις εταιρείες επίσης μόνη μου.Κάποιες εταιρείες είναι ΕΠΕ και κάποιες ΑΕ και απλά βάζει άλλος υπογραφή αντί για εμένα. Είμαι υπεύθυνη και για τηνμισθοδοσία στις 4 εταιρείες του ομίλου. Καθώς είμαι «μέσα» ήδη 2,000.00 ευρώ, σκέφτομαινα τον απειλήσω με την επιθεώρηση εργασίας μπας και πάρω και το επίδομα γάμουκαι το επίδομα ισολογισμού, όμως κατά πόσο θα είμαι καλυμμένη σε περίπτωση πουαποφασίσει όντως να με απολύσει? Γνωρίζω πως θα πρέπει να με πληρώνει μέχρι καιγια ένα χρόνο μετά την γέννηση του παιδιού εκτός από την αποζημίωση που θαπάρω, αλλά επειδή είναι αρκετά ευκατάστατος και είναι πιθανό να"λαδώσει" πώς μπορώ να είμαι κατοχυρωμένη? Σημειωτέον, πληρώνομαιμέσω τραπέζης και αυτά που παίρνω είναι κατά πολύ λιγότερα από αυτά που δηλώνω... Ξέρω επίσης ότι το θέμα των εγκύων έχει αναλυθεί αρκετά στoforum, αλλά θέλω πραγματικά την άποψή σας. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ανάλογα τι θέλεις εσυ. εχεις σαν σκοπο να συνεχισεις να δουλευεις σε αυτον τον εργοδοτη; αν όχι φέρε την επιθεώρηση και πήγαινε και στο δικαστηριο,στο οποιο κατα 90% να κερδισεις. Για να σε απολυσει ενω εισαι εγκυος και να νικησει αυτος, θα πρεπει να συντρεχουν σπουδαιοι λογοι,οπως π.χ οτι δεν παει καλα η επιχειρηση και ειναι ετοιμος να κλεισει και τετοια.αυτη η κατασταση ομως φαινεται απο τα βιβλια του και απο την δηλωση του. επισης μπορεις να δειξεις τις αποδειξεις πληρωμων της τραπεζας και να δουν παλι οτι σε πληρωνε και λιγοτερο απο το κανονικο.... υπαρχουν πολλες ελπιδες να νικησεις παντως. εκτος και δεν θες να φτασεις στα ακρα και επιθυμεις να συνεχισεις να δουλευεις εκει και να "ζεις" με την πραγματικοτητα αυτη. στο κατω κατω και να σε απολυσει θα παρεις την αποζημιωση την καλη,τρεξε τον και στο δικαστηριο να παρεις απο κει κ αλλη αποζημιωση... Απλα οπως προειπα,εσυ τι θελεις; εισαι και εγκυος,δεν επιτρεπονται και οι πολλες συγκινησεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Όλα αυτά που γράφεις τα γνωρίζω καλά και τα σκέφτομαι καθημερινά, απλά με εκνευρίζει το γεγονός ότι συμβαίνουν και σε εμένα. Συμβουλεύτηκα και την επιθεώρηση εργασίας και με διαβεβαίωσαν κι εκείνοι με τη σειρά τους ότι δεν γίνεται να απολυθώ και ότι μπορώ να διεκδικήσω τα χρήματά μου. Δεν είναι οικονομικό το θέμα από την πλευρά του, ίσα ίσα, είναι καθαρά θέμα εγωισμού και γαϊδουρινής νοοτροπίας. Θα δω τι θα κάνω. Ευχαριστώ και πάλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...