Προς το περιεχόμενο

ΣΔΟΕ πρόστιμα για πωλήσεις από site αγγελιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας και από μένα...Πουλάω σε ένα από τα προαναφερόμενα sites...Είμαι επαγγελματίας και κόβω κανονικά λιανική απόδειξη στον παραλήπτη. Είμαι καλυμμένος; Εννοείται ότι έχω νόμιμα παραστατικά αγορών από προμηθευτές.

Παράλληλα αν πουλάω και 4-5 προσωπικά αντικείμενα (αυτά χωρίς απόδειξη φυσικά) είμαι εντάξει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη O BLAKAS THS PAREAS....

Διαβάζοντας το Post μετά από ενημέρωση φίλου δημιουργείται εύλογα η εξής απορία:

Υπάρχει στον ΚΒΣ πρόβλεψη για πώληση ιδιωτικών αντικειμένων είτε σε παζάρι, είτε χέρι με χέρι είτε από αγγελίες/δημοπρασίες;;; Προσέξτε δεν εννοώ να πουλάς συνεχώς παρόμοια πράγματα αλλά πχ να έχεις πουλήσει μέσα σε ένα έτος 100 πράγματα διαφορετικά πχ μια μπαταρία, ένα κινητό, δέκα νομίσματα (όχι αρχαία), ένα βιβλίο, ένα καλλυντικό, κτλ κτλ επαναλαμβάνω όλα διαφορετικά μαζί σου. Πχ από δώρα που μου έκαναν και δεν τα χρησιμοποίησα.

Μήπως υπάρχει χρηματικό ετήσιο όριο;

Στα συλλεκτικά πχ γραμματόσημα, τηλεκάρτες, νομίσματα που αποδεδειγμένα είναι μεταχειρισμένα υπάρχει ειδική μνεία για το θέμα;

Αν μπορεί κάποιος υπεύθυνα ας απαντήσει...

ΑΚΟΥ ΦΙΛΕ

ΤΟ ΣΔΟΕ ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙΣ ΠΟΥΛΗΣΕΙ Η ΠΟΣΑΕΧΕΙΣ ΚΕΡΔΙΣΕΙ

ΠΑΝΩ ΑΠΟ 15 ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΘΕΩΡΗΣΕ ΕΠΑΓΚΕΛΜΑΤΙΑΣ

ΜΟΝΟ ΑΝ ΞΕΠΕΡΝΑΣ ΤΑ 1200 ΕΥΡΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΧΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ 12.000 ΔΗΛΑΔΗ 15 ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΠΙ 800 ΕΥΡΟ

ΑΝ ΕΣΥ ΔΕΝ ΚΟΨΕΙΣ 1000 ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΩΝ 5 ΕΥΡΟ ΕΚΑΣΤΗ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΟΨΕ 1000 ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΩΝ 1200 ΕΥΡΩ ΕΚΑΣΤΗ

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΟΣΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ...

ΕΓΩ ΠΟΥΛΑΓΑ ΡΟΛΟΓΑΚΙΑ ΤΩΝ 2ΜΕ3 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΥΟ ΧΡΗΣΕΙΣ ΑΡΑ 24.000

ΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 100 ΕΥΡΟ ΤΟ ΜΗΝΑΣ.

ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΟ ΡΙΚΑΡΝΤΟ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΠΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ....

ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη anonymouss
ΑΚΟΥ ΦΙΛΕ ΤΟ ΣΔΟΕ ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΣΟ ΕΧΕΙΣ ΠΟΥΛΗΣΕΙ Η ΠΟΣΑΕΧΕΙΣ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 15 ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΘΕΩΡΗΣΕ ΕΠΑΓΚΕΛΜΑΤΙΑΣ ΜΟΝΟ ΑΝ ΞΕΠΕΡΝΑΣ ΤΑ 1200 ΕΥΡΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΤΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΧΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ 12.000 ΔΗΛΑΔΗ 15 ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΕΠΙ 800 ΕΥΡΟ ΑΝ ΕΣΥ ΔΕΝ ΚΟΨΕΙΣ 1000 ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΩΝ 5 ΕΥΡΟ ΕΚΑΣΤΗ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΚΟΨΕ 1000 ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΤΩΝ 1200 ΕΥΡΩ ΕΚΑΣΤΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΠΟΣΟ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ ΤΟΥΣ ΜΕΓΑΛΟΥΣ... ΕΓΩ ΠΟΥΛΑΓΑ ΡΟΛΟΓΑΚΙΑ ΤΩΝ 2ΜΕ3 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΕΧΩ ΔΥΟ ΧΡΗΣΕΙΣ ΑΡΑ 24.000 ΓΙΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 100 ΕΥΡΟ ΤΟ ΜΗΝΑΣ. ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΤΟ ΡΙΚΑΡΝΤΟ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΠΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.... ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ

 

Η "υπηρεσία" έχει ενοχλήσει μόνο τους ιθαγενείς...δηλ όλους εμάς που έχουμε ή δεν έχουμε μια δουλειά, έχουμε αφμ και μόνιμη διεύθυνση κατοικίας για να αποστείλουν τους επιμελητές ενώ όλους τους "φίλους" αλλοδαπούς τους έχουν στο απυρόβλητο!!!!

ΓΙΑΤΙ???????? Έχουν περισσότερα δικαιώματα???? ΓΙΑΤΙ γίνονται αυτές οι διακρίσεις???? Μήπως έχουν σκοπό να μας εξοντώσουν σαν έθνος οικονομικά και βιολογικά αμέσως μετά????????? Μέχρι στιγμής δεν έχουν ενοχλήσει κανένα αλλοδαπό όπως ενόχλησάν όλους εμάς!!!! Γιατί???? Τί σκοπό έχουν τελικά????

Μήπως να βάλουμε όλοι φούμο να γίνουμε μαύροι για να μην μας ενοχλούν????

Σε λίγο ο κάθε "πίου" θα έχει μεγαλύτερη αξία από εμάς τους ιθαγενείς αυτής της χώρας!!!

Πέρσι 2011 ξεκίνησαν με το εμαρκετ και φέτος 2012 βλέπω και το ρικάρντο έχει σειρά....μη φοβάστε θα βρούνε και άλλα σιτε να χαρατσώσουν στη συνέχεια απλά αυτά είναι τα πρώτα που πήραν εντολές.....ελένγχου.

Έτσι είναι όπως τα γράφετε περίπου όμως. Είμαι παθόντας και τα έχω μάθει καλά......

Έως 880ευρώ το κάθε αντικ. είναι επί 800 με μέγιστο ανά χρόνο τα 15 αντικείμενα αλλά μόνο για το 2010 κ 2011

Πριν το 2010 είναι επί 586, ευτυχώς που τα μείωσαν τα πρόστιμα όπως έλεγαν τα σαίνια του υπουργείου το Σεπτ του 2011

Επίσης για την κάθε χρονιά είναι +600ευρώ γιατί δεν έχεις βιβλία!!!!!!

Επίσης αν τολμήσεις να κάνεις συμβιβασμό με τον έφορο πάει στο 1/3 αλλά μετά από 2-3 χρόνια θα σου έρθει

να πληρώσεις και ΦΠΑ + ΕΙΣΟΔΗΜΑ..........!!!!!!!!!!!

Τα 2 παραπάνω θα ξεπεράσουν κατά πολύ το όποιο πρόστιμο έχει επιβληθεί αρχικά!!!!!!!!!!!!

Η μόνη λύση είναι η δικαστική οδός και ένας καλός δικηγόρος στα φορολογικά-φοροτεχνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στο forum, το ΣΔΟΕ ειδικευεται στον να κυνηγα μονο ελληνες πολιτες, οι οποιοι εχουν ΑΦΜ ,

για τους χιλαδες παρανομους αλλοδαπους που εχουν μπει με τσαμπουκα εντος της ελληνικης επικρατειας ,.κανει οτι δεν βλεπει, οτι δεν ξερει

Για να γινω ποιο σαφης, σε εκατονταδες φαναρια περιξ του κεντρου της ΑΘΗΝΑΣ γινετε ενα .............τεραστιο παρτυ φοροδιαφυγης ...................απο αλλοδαπους που εισπρατουν χρηματα ( EURO) απο πωληση αγαθων , καθαρισμο τζαμιων, ολλα αυτα φυσικα χωρις παραστατικα, φπα, τεβε, τελος επιτειδευματος, χαρατσι και παει λεγοντας .

Ολα αυτα συμβαινουν ακομα και μπροστα στα γραφεια τους στην συμβολη της Λεωφορου ΠΕΙΡΑΙΩΣ με την ΧΑΜΟΣΤΕΡΝΑΣ οπου υπαρχουν σε μονιμη βαση τις ποιο πολλες μερες του χρονου ατομα που καθαριζουν τζαμια . Το ποιο ξεκαρδιστικο ομως , το οποιο το ΣΔΟΕ μαλον δεν το γνωριζει ειναι τα εκατονταδες καροτσακια supermarket που κατηφοριζουν εμφορτα (και μπροστα απο τα γραφεια τους) τοσο επι της πειραιως αλλα και επι της χαμοστερνας, προερχομενα απο συνοικιες της αθηνας , οπου πακιστανοι, αφγανοι, μαυροι εχουν κανει απολλοτριωση μεταλων απο καδους ανακυκλωσης αλλα και απορριματων και τα πηγαινουν για πωληση σε μαντρες στον ΡΕΝΤΗ , οπου θα εισπραξουν καποια χρηματα ( ΕURO ) (μαυρα ) .

Τα παραπανω αναφεροντε σε τουλαχιστον δυο περιπτωσεις οι οποιες εχουν να κανουν 100% με τις αρμοδιοτητες ( φοροδιαφυγη, μη δηλωμενο χρημα ) του ΣΔΟΕ αλλα φανταζομε υπαρχει και πληθος αλλων .

Ειναι γνωστο οτι οι αλλοδαποι δεν ξοδευουν σχεδον τιποτε στην ΕΛΛΑΔΑ και η συντριπτικη πλειοψηφια των χρηματων που ........κερδιζουν ... ΦΥΓΑΔΕΥΟΝΤΕ....... στις πατριδες τους με πληθος τροπων μεταφορας, και μιλαμε για ΔΙΣ euro ανα ετος.

Η εικονα που σχηματιζει ενας ουδετερος παρατηρητης με την αδρανεια που υπαρχει απο την πλευρα του ΣΔΟΕ για τις δραστηριοτητες των παρανομων αλλοδαπων ,ειναι οτι υπαρχουν εντολες ανωθεν να μην ασχοληθει , να μην αγγιξει.

Αυτο και εαν λεγετε ρατσισμος απο τις επισημες αρχες ενος κρατους προς τους πολιτες κατοικους που εχουν ταυτοποιητικα εγγραφα και ειναι κατεγεγραμενοι,

Δυο μετρα και δυο σταθμα , αλλα για τους νομιμους κατοικους της χωρας που παρανομησαν εσκεμενα η αναγκαστικα για να επιβιωσουν και αλλο για για τους παρανομους που βρισκοντε εντος της επικρατειας με τσαμπουκα

Και κατι ασχετο με τις αρμοδιοτητες του ΣΔΟΕ οι φιλοι μας αλλοδαποι εχουν δωρεαν ιατρικη περιθαλψη, και δεν πληρωνουν καν εισητηριο στα Μεσα Μαζικης Μεταφορας, ο ελληνας που θα πιαστει σε ελενχο χωρις εισιτηριο , το προστιμο εαν δεν το πλερωσει θα παει στην ΔΟΥ για περετερω.

ΤΑ ΣΕΒΗ ΜΟΥ

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΣΒΗΣΤΕΙ, ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ αν κάποιος έχει πάθει ο ίδιος και όχι "κάποιος φίλος" του , να τηλεφωνήσει στο 6980 701 680 μήπως και αλληλοβοηθηθούμε . Εγώ κατηγορούμε για 3 χρονια χρήσης .

Μήπως ένας δικηγόρος θα μπορούσε να βοηθήσει ?

 

Η "υπηρεσία" έχει ενοχλήσει μόνο τους ιθαγενείς...δηλ όλους εμάς που έχουμε ή δεν έχουμε μια δουλειά, έχουμε αφμ και μόνιμη διεύθυνση κατοικίας για να αποστείλουν τους επιμελητές ενώ όλους τους "φίλους" αλλοδαπούς τους έχουν στο απυρόβλητο!!!!

ΓΙΑΤΙ???????? Έχουν περισσότερα δικαιώματα???? ΓΙΑΤΙ γίνονται αυτές οι διακρίσεις???? Μήπως έχουν σκοπό να μας εξοντώσουν σαν έθνος οικονομικά και βιολογικά αμέσως μετά????????? Μέχρι στιγμής δεν έχουν ενοχλήσει κανένα αλλοδαπό όπως ενόχλησάν όλους εμάς!!!! Γιατί???? Τί σκοπό έχουν τελικά????

Μήπως να βάλουμε όλοι φούμο να γίνουμε μαύροι για να μην μας ενοχλούν????

Σε λίγο ο κάθε "πίου" θα έχει μεγαλύτερη αξία από εμάς τους ιθαγενείς αυτής της χώρας!!!

Πέρσι 2011 ξεκίνησαν με το εμαρκετ και φέτος 2012 βλέπω και το ρικάρντο έχει σειρά....μη φοβάστε θα βρούνε και άλλα σιτε να χαρατσώσουν στη συνέχεια απλά αυτά είναι τα πρώτα που πήραν εντολές.....ελένγχου.

Έτσι είναι όπως τα γράφετε περίπου όμως. Είμαι παθόντας και τα έχω μάθει καλά......

Έως 880ευρώ το κάθε αντικ. είναι επί 800 με μέγιστο ανά χρόνο τα 15 αντικείμενα αλλά μόνο για το 2010 κ 2011

Πριν το 2010 είναι επί 586, ευτυχώς που τα μείωσαν τα πρόστιμα όπως έλεγαν τα σαίνια του υπουργείου το Σεπτ του 2011

Επίσης για την κάθε χρονιά είναι +600ευρώ γιατί δεν έχεις βιβλία!!!!!!

Επίσης αν τολμήσεις να κάνεις συμβιβασμό με τον έφορο πάει στο 1/3 αλλά μετά από 2-3 χρόνια θα σου έρθει

να πληρώσεις και ΦΠΑ + ΕΙΣΟΔΗΜΑ..........!!!!!!!!!!!

Τα 2 παραπάνω θα ξεπεράσουν κατά πολύ το όποιο πρόστιμο έχει επιβληθεί αρχικά!!!!!!!!!!!!

Η μόνη λύση είναι η δικαστική οδός και ένας καλός δικηγόρος στα φορολογικά-φοροτεχνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Παρακαλώ αν κάποιος έχει πάθει ο ίδιος και όχι "κάποιος φίλος" του , να τηλεφωνήσει στο 6980 701 680 μήπως και αλληλοβοηθηθούμε . Εγώ κατηγορούμε για 3 χρονια χρήσης .

Μήπως ένας δικηγόρος θα μπορούσε να βοηθήσει ?

Δεν ενδιαφερεται κανείς μάλλον γιατί δεν με κάλεσε κανείς ακόμη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη Σπυρος Ο.

Καλησπέρα, επειδη βλεπω οτι ειστε γνωστες του θεματος, θα θεσω καποιες αποριες. Σκεφτομαι να ανοιξω καταστημα ηλεκτρονικου εμποριου (μαλλον Ο.Ε) Εαν το καταστατικο της εταιριας προβλεπει εισαγωγες απο χωρες της Ασίας θα εχω προβλημα εαν παραγγελνω καινουργια προιοντα απο ebay (ζητωντας τιμολογιο φυσικα) και στη συνεχεια τα πουλαω μεσω του ηλεκτρονικου καταστηματος, εννοειται εκδιδοντας τα νομιμα παραστατικα.

Ευχαριστω προκαταβολικα, Σπυρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα,

απορώ με τα γραφόμενα πως κανείς λογιστής ή δικηγόρος δεν μπορεί να πει τα αυτονόητα που ισχύουν στο εξωτερικό με αγοραπωλησίες.

1. Είναι παντελώς λάθος να υπολογίζονται χρονιές χρήσης επαγγελματικής αφού προφανώς οι πωλητές δεν έχουν φυσική επαγγελματική στέγαση ή στοκ σε προϊόντα, σφραγίδες κλπ. Οι τυχόν φορολογικές κυρώσεις πρέπει να γίνονται με την έννοια πως ο πωλητής είναι πρόσωπο φυσικού επαγγελματικού χαρακτήρα οπότε ο τρόπος υπολογισμού 15 Χ 880 κλπ είναι παντελώς λάθος.

2. Η κάθε τυχός επιβολή προστίμου πρέπει να γίνεται με βάση τα κέρδη που τυχόν απεκόμισε ο πωλητής. Δηλαδή αντιπαραβολή εξόδων πρώτα+έξοδα αποστολών και συσκευασίας μείον τιμή πώλησης. Η τυχόν διαφορά θα πρέπει κατα σύνολο να υπολογίζεται ανα έτος και να υποβάλει ο πωλητής απλά εκπρόθεσμη φορολογική δήλωση με πρόστιμο.

Δηλαδή ένας πούλησε πχ 5 μεταχειρισμένους υπολογιστές

Αξία κτήσης αυτών 300 ευρώ πχ Χ 5 τεμάχια = 1500 ευρώ.

Αξία πώλησης αυτων 400 ευρώ πχ Χ 5 τεμάχια = 2000 ευρώ.

Κέρδος 500 ευρώ για το οικ. έτος 2011. Θα υποβάλει συμπληρωματικη φορολογική δήλωση για 500 ευρώ και θα φορολογηθεί αυτοτελώς με πρόστιμο. Αυτό τουλάχιστον συμβαίνει σε όλο τον κόσμο στο εξωτερικό.

Αν δε έχει φυσικές επαγγελματικές εγκαταστάσεις και προϊόντα σε αποθήκη, που συντελούν στην έννοια του εμπορίου και κερδοφορισμού επι αυτού, τότε τα πρόστιμα θα πρέπει να είναι 15 Χ 880 κάθε χρονιά συν ΚΒΣ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σημείωμα 1 παραπάνω εννοώ πως δεν μπορεί ο πωλητής αν είναι φυσικό πρόσωπο να διέπεται απο κυρώσεις και ποινές που αφορούν επιχειρήσεις και επαγγελματίες, αλλά να λογιστεί και να αντιμετωπιστεί ως φυσικό πρόσωπο που δεν βιοπορίζεται απο την ενασχόληση του εμπορίου. Θεωρώ εξοντωτική και καταχρηστική τη λογική που βλέπω πως υπάρχει για παραβάσεις ελάσσωνας, μικρής φορολογικής σημασίας και εύρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

πελάτης μου θέλει να πουλήσει βιβλία σε προσφορά(μου ανέφερε το ricardo) και διαβάζω στο forum ότι υπάρχουν προβλήματα με το ΣΔΟΕ. Του είπα να κόβει μαζί με την απόδειξη λιανικής πώλησης και δελτίο αποστολής.Αυτό που με απασχολεί είναι το τι γίνεται σε περίπτωση που ακυρωθεί μια παραγγελία. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

πελάτης μου θέλει να πουλήσει βιβλία σε προσφορά(μου ανέφερε το ricardo) και διαβάζω στο forum ότι υπάρχουν προβλήματα με το ΣΔΟΕ. Του είπα να κόβει μαζί με την απόδειξη λιανικής πώλησης και δελτίο αποστολής.Αυτό που με απασχολεί είναι το τι γίνεται σε περίπτωση που ακυρωθεί μια παραγγελία. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω;

Ευχαριστώ

Κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμένεις απαντήσεις σε μισές ερωτήσεις

ας είναι

θα θεωρήσω ότι ο πελάτης σου είναι επαγγελματίας

αν ναι, τι θα έκανε αν πούλαγε τα βιβλία από το βιβλιοπωλείο του και κάποιος του τα επέστρεφε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι βιβλιοπωλείο και έχει κάνει έναρξη κανονικά στην εφορία.Θέλει να βάλει κάποιες προσφορές σε διάφορα site(πχ ricardo) και να κόβει κανονικά τιμολόγιο-δελτίο αποστολής ή δελτίο αποστολής και απόδειξη λιανικής πώλησης.Έχω διαβάσει διάφορα για ακυρώσεις παραγγελιών από "fake" αγοραστές με αποτέλεσμα να δημιουργούνται προβλήματα από τις αναγκαστικές ακυρώσεις.Θέλω να μάθω αν κάποιος συνάδελφος έχει θετική ή αρνητική εμπειρία από πελάτη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Καλησπερα σας.Ξερει καποιος πως μπορω να διαγραψω τον λογαριασμο μου απο το ricardo?

Δεν το βρισκω με τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας.Ξερει καποιος πως μπορω να διαγραψω τον λογαριασμο μου απο το ricardo?

Δεν το βρισκω με τιποτα.

 

άμα έχεις συναλλαγές πρέπει να περάσει μήνας νομίζω , υποχρεωτικά  

 

μετά στέλνεις εμαιλ στο σίτε και τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σας.Ξερει καποιος πως μπορω να διαγραψω τον λογαριασμο μου απο το ricardo?

Δεν το βρισκω με τιποτα.

:lol: :lol: να είσαι καλά φίλε Μoki με την ερώτησή σου μου έφτιαξες τη μέρα....  :lol:  :lol:  :lol:  :lol: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
επισκέπτη Νικος

Παιδιά είμαι ελεύθερος επαγγελματίας με κατάστημα λιανικής (καμία σχέση με νετ) και διάβαζα όλα αυτά...

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς λέτε μερικοί στα παλικάρια που τους έστειλαν πρόστιμα,  για ΤΕΒΕ και έναρξη επιτηδεύματος... γνωρίζετε σε τι μεταφράζεται όλο αυτό  ;;;  Ή έχετε πλήρη άγνοια και το παίζετε νομοταγείς απλά ;

Να σας ενημερώσω λοιπόν πως :

 

Η χαμηλότερη κλίματα του ΤΕΒΕ είναι 500 ευρώ το δίμηνο (3.000 τον χρόνο δηλαδή), η έναρξη έχει επίσης κόστος και το τέλος επιτηδεύματος είναι πλέον 600 ευρώ τον χρόνο.

Επίσης σαν ελέυθερος επαγγελματίας έχεις φορολόγηση 22% από το 1ο ευρώ (για το οικονομικό έτος 2013 και μετά), επομένως με το τεκμήριο διαβίωσης και ενός μικρού αυτοκινήτου (δηλαδή 3.000+3.000), χωρίς να έχεις δηλώσει ΚΑΝΕΝΑ εισόδημα, θα πληρώνεις από του χρόνου και 22% στα 6000 ευρώ, δηλαδή 1300 ευρώ φόρο.

 

Συμπέρασμα ;;  Για να είσαι επαγγελματίας θέλεις με το καλημέρα σας, 3000+600+1300 = σχεδόν 5.000 ευρώ τον χρόνο.

ΠΟΙΟΣ θα πληρώσει ΟΛΑ ΑΥΤΑ τα χρήματα απλά για να πουλήσει ,ακόμα και σχετικά συστηματικά, κάτι είτε σαν χομπίστας (πχ  βινύλια ή γραμματόσημα από μια τεράστια συλλογή που μπορεί να έχει) ή αντίκες ή ηλεκτρικά εξαρτήματα που μπορεί να έχει επειδή ασχολείται με αποσυναρμολογήσεις πχ. 

Το κράτος  αντιμετωπίζει τον έμπορο / ελεύθερο επαγγελματία σαν να είναι Ωνάσης. Θα πρέπει να έχεις έσοδα τουλάχιστον 30.000 ετησίως για να μπεις σε αυτήν την διαδικασία (γιατί θα πρέπει να υπολογίσουμε και το ΦΠΑ που θα αποδίδεις 23% σε όλες τις πωλήσεις , καί τον επιπλέον φόρο όταν οι πωλήσεις σου θα υπερβαίνουν τα τεκμήρια).  Μιλάμε για το θέατρο του παραλόγου δηλαδή ... και δεν γίνεται να λέτε γιατί δεν δήλωσαν την ιδιότητά τους, σε άτομα που έβγαζαν 1-2-3 χιλιάδες  ευρώ τον χρόνο. Αν το κράτος δεν αλλάξει την πολιτική του, ακόμα και ιντερνετικοί έμποροι των 10 ή 15 χιλιάδων δεν μπορούν να αντέξουν οικονομικά το να γίνουν επίσημα ελεύθεροι επαγγελματίες στα χαρτιά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις απολυτο δικιο.

Δεν ειναι τοσο ηλιθιοι οι πανω απλα θελουν να φτωχυνουν τον κοσμο για να τα ξεπουλησουν ολα ευκολα, κ ανεμποδιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη o asklipios tis logistikis

Απορώ γιατί αυτό το topic είναι ακόμα ανοικτό και δεν το κλείνουν οι διαχειριστές.

Δεν νομίζω ότι συμβάλει κάτι περισσότερο στις γνώσεις των περισσοτέρων συνάδελφων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι ελεύθερος επαγγελματίας με κατάστημα λιανικής (καμία σχέση με νετ) και διάβαζα όλα αυτά...

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς λέτε μερικοί στα παλικάρια που τους έστειλαν πρόστιμα,  για ΤΕΒΕ και έναρξη επιτηδεύματος... γνωρίζετε σε τι μεταφράζεται όλο αυτό  ;;;  Ή έχετε πλήρη άγνοια και το παίζετε νομοταγείς απλά ;

 

Τώρα θες απάντηση ή έτσι το είπες....????

 

Τι πάει να πει "το παίζετε νομοταγείς"...???? Αφού έτσι λένε οι νόμοι, τι να πεις στον άλλο δλδ....???? Παρηγοριά ή ψυχανάλυση...????

 

Γνωρίζουμε το κόστος λειτουργίας μιας επιχείρησης, αλλά γνωρίζουμε επίσης και τα ύψη των προστίμων αν σε πιάσουν να παραβαίνεις τους νόμους, και τη διαδικασία των ενστάσεων, και τα δικαστήρια, και τις πιθανές αποφάσεις.

 

Γίνε εσύ λογιστής στη θέση μας, να δίνεις άλλες συμβουλές...........

 

Να σας ενημερώσω λοιπόν πως :

 

Η χαμηλότερη κλίματα του ΤΕΒΕ είναι 500 490 ευρώ το δίμηνο (3.000 5.880 τον χρόνο δηλαδή),

 

η έναρξη έχει επίσης κόστος και το τέλος επιτηδεύματος είναι πλέον 600 650 ευρώ τον χρόνο. Ν.4110, άρθρο 10 παρ.4. Επίσης, απαλλαγές στο Ν. 3986, άρθρο 31 παρ. 3, όπως πχ η απαλλαγή για 5 χρόνια από την έναρξη.

 

Επίσης σαν ελέυθερος επαγγελματίας έχεις φορολόγηση 22% 26% από το 1ο ευρώ (για το οικονομικό έτος 2013 και μετά),

 

επομένως με το τεκμήριο διαβίωσης και ενός μικρού αυτοκινήτου (δηλαδή 3.000+3.000), χωρίς να έχεις δηλώσει ΚΑΝΕΝΑ εισόδημα, θα πληρώνεις από του χρόνου και 22% στα 6000 ευρώ, δηλαδή 1300 ευρώ φόρο. Αυτά, που τα είδες γραμμένα...????

 

Συμπέρασμα ;;  Για να είσαι επαγγελματίας θέλεις με το καλημέρα σας, 3000+600+1300 = σχεδόν 5.000 ευρώ τον χρόνο.

 

Κάτσε μισό λεπτό......

 

Τι προτείνεις δλδ...???

 

Να μπορεί να δουλεύει κάποιος ανασφάλιστος..???

 

Και μη μου πεις ναι, για μικρά ποσά! Γιατί θα σου πω τότε, όλοι μικρά ποσά θα έχουμε!

 

 

 

ΠΟΙΟΣ θα πληρώσει ΟΛΑ ΑΥΤΑ τα χρήματα απλά για να πουλήσει ,ακόμα και σχετικά συστηματικά, κάτι είτε σαν χομπίστας (πχ  βινύλια ή γραμματόσημα από μια τεράστια συλλογή που μπορεί να έχει) ή αντίκες ή ηλεκτρικά εξαρτήματα που μπορεί να έχει επειδή ασχολείται με αποσυναρμολογήσεις πχ. 

 

Σχετικά συστηματικά σημαίνει ότι είναι έμπορος... με ότι αυτό συνεπάγεται.... Δεν πιστεύω ότι το ΣΔΟΕ εξάντλησε την επιείκεια πάνω σε αυτόν που πούλησε μια-δυο φορές κάτι......

 

Το κράτος  αντιμετωπίζει τον έμπορο / ελεύθερο επαγγελματία σαν να είναι Ωνάσης. Θα πρέπει να έχεις έσοδα τουλάχιστον 30.000 ετησίως για να μπεις σε αυτήν την διαδικασία (γιατί θα πρέπει να υπολογίσουμε και το ΦΠΑ που θα αποδίδεις 23% σε όλες τις πωλήσεις , καί τον επιπλέον φόρο όταν οι πωλήσεις σου θα υπερβαίνουν τα τεκμήρια).  Μιλάμε για το θέατρο του παραλόγου δηλαδή ... και δεν γίνεται να λέτε γιατί δεν δήλωσαν την ιδιότητά τους, σε άτομα που έβγαζαν 1-2-3 χιλιάδες  ευρώ τον χρόνο. Αν το κράτος δεν αλλάξει την πολιτική του, ακόμα και ιντερνετικοί έμποροι των 10 ή 15 χιλιάδων δεν μπορούν να αντέξουν οικονομικά το να γίνουν επίσημα ελεύθεροι επαγγελματίες στα χαρτιά.

 

Πέρα της υπερβολής του Ωνάση, δεν θα διαφωνήσω ιδιαίτερα με αυτή σου τη τοποθέτηση... Αν και θεωρώ ότι πολλοί είχαμε μάθει να μην πληρώνουμε, να παίρνουμε επιδοτήσεις και να απαιτούμε και κοινωνικές παροχές, μέσα σε όλο αυτό που γινόταν......

 

Αλλά όντως, συμφωνώ μαζί σου ότι χρειάζονται αλλαγές, σίγουρα, μέχρι να γίνουνε όμως τι γίνεται..??? Τι προτείνεις δλδ...????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είμαι ελεύθερος επαγγελματίας με κατάστημα λιανικής (καμία σχέση με νετ) και διάβαζα όλα αυτά...

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς λέτε μερικοί στα παλικάρια που τους έστειλαν πρόστιμα,  για ΤΕΒΕ και έναρξη επιτηδεύματος... γνωρίζετε σε τι μεταφράζεται όλο αυτό  ;;;  Ή έχετε πλήρη άγνοια και το παίζετε νομοταγείς απλά ;

Να σας ενημερώσω λοιπόν πως :

 

Η χαμηλότερη κλίματα του ΤΕΒΕ είναι 500 ευρώ το δίμηνο (3.000 τον χρόνο δηλαδή), η έναρξη έχει επίσης κόστος και το τέλος επιτηδεύματος είναι πλέον 600 ευρώ τον χρόνο.

Επίσης σαν ελέυθερος επαγγελματίας έχεις φορολόγηση 22% από το 1ο ευρώ (για το οικονομικό έτος 2013 και μετά), επομένως με το τεκμήριο διαβίωσης και ενός μικρού αυτοκινήτου (δηλαδή 3.000+3.000), χωρίς να έχεις δηλώσει ΚΑΝΕΝΑ εισόδημα, θα πληρώνεις από του χρόνου και 22% στα 6000 ευρώ, δηλαδή 1300 ευρώ φόρο.

 

Συμπέρασμα ;;  Για να είσαι επαγγελματίας θέλεις με το καλημέρα σας, 3000+600+1300 = σχεδόν 5.000 ευρώ τον χρόνο.

ΠΟΙΟΣ θα πληρώσει ΟΛΑ ΑΥΤΑ τα χρήματα απλά για να πουλήσει ,ακόμα και σχετικά συστηματικά, κάτι είτε σαν χομπίστας (πχ  βινύλια ή γραμματόσημα από μια τεράστια συλλογή που μπορεί να έχει) ή αντίκες ή ηλεκτρικά εξαρτήματα που μπορεί να έχει επειδή ασχολείται με αποσυναρμολογήσεις πχ. 

Το κράτος  αντιμετωπίζει τον έμπορο / ελεύθερο επαγγελματία σαν να είναι Ωνάσης. Θα πρέπει να έχεις έσοδα τουλάχιστον 30.000 ετησίως για να μπεις σε αυτήν την διαδικασία (γιατί θα πρέπει να υπολογίσουμε και το ΦΠΑ που θα αποδίδεις 23% σε όλες τις πωλήσεις , καί τον επιπλέον φόρο όταν οι πωλήσεις σου θα υπερβαίνουν τα τεκμήρια).  Μιλάμε για το θέατρο του παραλόγου δηλαδή ... και δεν γίνεται να λέτε γιατί δεν δήλωσαν την ιδιότητά τους, σε άτομα που έβγαζαν 1-2-3 χιλιάδες  ευρώ τον χρόνο. Αν το κράτος δεν αλλάξει την πολιτική του, ακόμα και ιντερνετικοί έμποροι των 10 ή 15 χιλιάδων δεν μπορούν να αντέξουν οικονομικά το να γίνουν επίσημα ελεύθεροι επαγγελματίες στα χαρτιά.

Γι αυτό άρχισαν να κλείνουν το ένα μαγαζί πίσω απ΄το άλλο , γιατί κάποιος για ψίλου πήδημα ,όταν ήταν παχές οι αγελάδες, άνοιγε και ένα μαγαζί χωρίς να υπολογίζει τα πάγια έξοδά του , λειτουργικά και διοικητικά . τα οποία έφταναν στον θεό και χάνανε τον λογαριασμό και τώρα πολλοί δεν μπορούν να πληρώσουν την ρύθμισή τους στον Ο.Α.Ε.Ε. Τον τελευταίο χρόνο βέβαια, έχουν πάρει όλα την άνοδο(φόροι, τέλη κτλ)

Στην τελική , εμείς είμαστε μ****ες που πληρώνουμε την ασφάλισή μας?Το ότι κάποιοι τρώνε τα λεφτά αυτα είναι άλλο θέμα.Το επιχειρείν αυτα έχει, αν ήταν να πληρώνουμε 100€ τον μήνα, όλοι θα ανοίγαμε μαγαζιά.

Το ΣΔΟΕ, βάζει δυσανάλογα ποσά απ την άλλη, όμως αν θέλει κάποιος να πουλήσει βινύλια ή γραμματόσημα, να πάει στον δήμο Αθηνών να βγάλει μία άδεια για το παζάρι της Κυριακής να πουλήσει ότι μικροπράγμα θελήσει.Ή να πάει στα φανάρια να πουλάει κινέζικα πραγματάκια. ΤΣΑΜΠΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΑΛΛΟΙ.

 

φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tοσο δυσκολο ειναι να δηλωνεις 100 ευρω κερδος κ να σου βαζει ενα φορο πανω σε αυτο?

Και αναλογα να ειναι κ τα ασφαλιστρα?

δηλαδη αν βγαζεις 2000 ευρω το χρονο θα ανοιξεις τεβε?

και θα πληρωνεις 3000?

δηλαδη θα μπαινεις μεσα 1000?

πολυ ωραια.

Αλλα επιτηδες τα κανουνε για να εξαθλιωσουνε τον κοσμο, για να κανουν αυτα: http://www.fpress.gr/o-sfigmos/item/7988-pos-tha-idiotikopoiithoyn-ta-20-apo-ta-37-perifereiaka-aerodromia-tis-horas

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tοσο δυσκολο ειναι να δηλωνεις 100 ευρω κερδος κ να σου βαζει ενα φορο πανω σε αυτο?

Και αναλογα να ειναι κ τα ασφαλιστρα?

δηλαδη αν βγαζεις 2000 ευρω το χρονο θα ανοιξεις τεβε?

και θα πληρωνεις 3000?

δηλαδη θα μπαινεις μεσα 1000?

πολυ ωραια.

Αλλα επιτηδες τα κανουνε για να εξαθλιωσουνε τον κοσμο, για να κανουν αυτα: http://www.fpress.gr/o-sfigmos/item/7988-pos-tha-idiotikopoiithoyn-ta-20-apo-ta-37-perifereiaka-aerodromia-tis-horas

Να γίνουμε δηλαδή Σοβιετική Ένωση?

Αν γινόταν αυτο στην Ελλάδα, όλοι θα δηλώναμε 2000 και 3000 ευρώ, μας δουλεύεις?Τα μεγάλα και εύκολα λόγια ξέρεις να τα λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Νικος

Για τον αγαπητό φίλο που διόρθωνε τα ποσά, τα είπα χοντρικά.

Η φορολόγηση από το πρώτο ευρώ έχει ψηφιστεί και θα εφαρμοστεί από το οικ. έτος 2013, και όπως είπες θα είναι ακόμα υψηλότερη από εκείνη που αρχικά είπαν και προσωπικά συγκράτησα, άρα ακόμα χειρότερη.

 

Αν η ερώτησή σου, αφορούσε τα τεκμήρια... εμένα ακόμα και φέτος βάσει τεκμηρίων με φορολόγησαν (απλά δεν υπήρχε το 26% από το πρώτο ευρώ).

Επομένως τι περίεργο σου φάνηκε ;;

Όλοι έχουμε τεκμήριο διαβίσωσης (3000 για ελεύθερο αν θυμάμαι καλά). Επομένως , αν δηλώνεις πως μένεις μόνος σε ένα σπίτι και ΟΧΙ φιλοξενούμενος  (τεκμήριο διατήρησης ακινήτου- 2.500) και έχεις ένα μεσαίο αυτοκίνητο 1400 κυβικά (τεκμήριο για αυτοκίνητο 3.500 αν δεν κάνω λάθος), ακόμα και με μηδενικά έσοδα από την εταρεία σου, το λιγότερο που θα φορολογηθείς,  με το 26% από του χρόνου σαν ελεύθερος επαγγελματίας,   είναι :

 

το σύνολο των τεκμηρίων σου - οι εισφορές στον ΟΑΕΕ σου  (δηλαδή χοντρικά 9000- 3000 = 6000 ) χ 26 % =  1500 ευρώ σχεδόν  , γιατί απλούστατα η εφορία μέσω των τεκμηρίων θεωρεί πως είχες εισόδημα 9.000 μείον τα έξοδά σου για την ασφάλισή σου.

Τί δεν κατάλαβες  και με ρωτάς από πού το βρήκα αυτό ;;

 

Όπως και να έχει πάντως, και εγώ πληρώνω ΟΑΕΕ και θεωρώ πως πρώτον είναι υπερβολικά ακριβό σαν ταμείο ακόμα και για έναν μαγαζάτορα που πηγαίνει σχετικά καλά , πόσο μάλλον για έναν μικροπωλητή στο ιντερνετ ...

 

Τώρα το περι ανασφάλιστης εργασίας ήταν εντελώς ατυχές που ειπώθηκε, γιατί απλούστατα αρκετοί είναι ήδη ασφαλισμένοι αλλού , και τα 2000  ευρώ πχ που μπορεί να έχουν εισόδημα από τις πωλήσεις τους σαν έξτρα τον χρόνο,  δεν τους κάνει ελεύθερους επαγγελματίες.

Θέλετε να μου πείτε πχ πως ένας ιδιωτικός υπάλληλος που είναι και συλλέκτης βινυλλίων και μπορεί να πουλάει καμιά 50αριά 45άρια διασκάκια τον χρόνο και να βγάζει έξτρα 1500 ευρώ, πρέπει να ανοίξει εταιρεία ;;

Ή μήπως ένας πορωμένος χομπίστας γραμματοσήμων ή νομισμάτων, που θα πουλήσει ακόμα και 3000 ευρώ πράγματα από την συλλογή του, θα έπρεπε να κάνει το ίδιο και να πληρώνει και ΟΑΕΕ , γιατί διαφορετικά είναι ανασφάλιστος.

 

ΕΛΕΟΣ

 

Και μάλιστα, η συντριπτική πλειοψηφία είναι μικροπωλητές-χομπίστες και μιλάμε για ποσά της τάξης των 500 εως 5.000 ευρώ τον χρόνο.... την στιγμή που έτσι όπως έχει δομηθεί η αντιμετώπιση του κράτους στον Ελεύθερο Επαγγελματία, για να αξίζει τον κόπο να κάνεις έναρξη, πρέπει να έχεις 20 με 30 χιλιάρικα εισπράξεις.. Είναι πασιφανές ότι το σύστημα μπάζει και είναι για τα μπάζα.

 

Τι προτείνω ;; Δεν είμαι ειδικός για να προτείνω εγώ κάτι, όλα όσα λέω είναι η κοινή λογική.

Το σίγουρο είναι πως αφού είναι εύκολος ο έλεγχος μέσω ebay και άλλων site, το κράτος να υποχρεώνει το ebay, το riccardo και το κάθε αντίστοιχο site πχ να παίρνει ένα 20% από τις ολοκληρωμένες πωλήσεις (όπως κάνει για τον εαυτό του) και να δίνει πχ το 10% κατευθείαν στο κράτος σε διάστημα τριμήνων πχ όπως κάνει και με το ΦΠΑ. Και αν κάποιος θέλει να κάνει επαγγελματικά αυτό το πράγμα και υπερβαίνει πχ ετησίως. τις 20.000 τζίρο να τον βάζει στην διαδικασία της έναρξης.

Έτσι και χρήματα θα έβγαζε καί δεν θα ταλαιπωρούσε τους άμοιρους και πάμφτωχους πολίτες που στην συντριπτική τους πλειοψηφία θέλουν απλά ένα συμπλήρωμα στο ελάχιστο εισόδημά τους ή θέλουν μία ικανοποίηση βγάζοντας κανένα έξοδο και ένα χαρτζιλίκι από το αγαπημένο τους χόμπυ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...