Jump to content

ΣΔΟΕ πρόστιμα για πωλήσεις από site αγγελιών

Recommended Posts

Guest Vasilis
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑ ΛΥΝΕΤΕ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΔΙΚΕΥΕΤΑΙ ΣΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ, ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΣ ΓΡΑΨΕΙ POST ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΜΕ....ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ...

εγω χρειαζομαι βοηθεια για αυτο το θεμα, για αυτο εγραψα στο ποστ αλλα δεν βλεπω να απαντα καποιος με παρομοιο περιστατικο. Χρηστη ΤΗΟΜ πως θα ερθουμε σε επαφη?

ευχαριστω

εγω χρειαζομαι βοηθεια για αυτο το θεμα, για αυτο εγραψα στο ποστ αλλα δεν βλεπω να απαντα καποιος με παρομοιο περιστατικο. Χρηστη ΤΗΟΜ πως θα ερθουμε σε επαφη? ευχαριστω

Kalispera Vasili, Grapse mou to email sou kai tha epikinonisoume ekei, Yparxei dikigoros pou tha se voithisei opos kai opoiondipote allon

Guest ?????

Εγω παντως, στη θεση σου, δεν θα ημουν τοσο ανετος..

Οπως ξερω την εφορια, κι οπως δουλευει το δικαστικο συστημα, αν ξεμπερδεψει καποιος, στη καλυτερη των περιπτωσεων, σε μια δεκαετια....

"οι πολίτες πληρώνουν φόρους και περιμένουν ως αντάλλαγμα δημόσια αγαθά και υπηρεσίες. Από την στιγμή που το επίπεδο των παρεχόμενων αγαθών/υπηρεσιών δεν αντιστοιχεί στους φόρους που καταβάλλουν, έχουν κάθε ηθικό δικαίωμα (για να μην πω υποχρέωση) να προσπαθήσουν να σπάσουν το 'συμβόλαιο' και να φοροδιαφύγουν."

stefanos_her το κλεβω αυτο μου αρεσε.

"οι πολίτες πληρώνουν φόρους και περιμένουν ως αντάλλαγμα δημόσια αγαθά και υπηρεσίες. Από την στιγμή που το επίπεδο των παρεχόμενων αγαθών/υπηρεσιών δεν αντιστοιχεί στους φόρους που καταβάλλουν, έχουν κάθε ηθικό δικαίωμα (για να μην πω υποχρέωση) να προσπαθήσουν να σπάσουν το 'συμβόλαιο' και να φοροδιαφύγουν."

stefanos_her το κλεβω αυτο μου αρεσε.

Και δε το κλεβεις....

Κι εγω κλεμμενο το ´χω....... :)

Σε οποιαδήποτε οργανωμένη χώρα πάντως, η πολιτεία θα είχε εντοπίσει αυτά τα σάιτ, και θα τα είχε υποχρεώσει να βάλουν μπάννερ για τις φορολογικές ευθύνες των συμμετεχόντων.

Σε οποιαδήποτε οργανωμένη χώρα πάντως, η πολιτεία θα είχε εντοπίσει αυτά τα σάιτ, και θα τα είχε υποχρεώσει να βάλουν μπάννερ για τις φορολογικές ευθύνες των συμμετεχόντων.

η πλακα ειναι οτι θα σε τσακωσουν και αν πουλησεις κατι δικο σου δηλαδη οχι επαγγελματικα.επειδη και εγω πουλησα και πληρωσα το σιτε το ποσοστο του δεν πηρα καμια αποδειξη απο το σιτε που να λεει οτι πληρωσα αυτο το ποσο.πιστευω και κανεις αλλος.γιαυτο πρωτα το σιτε πρεπει να πληρωσει και μετα ο πωλητης.και δεν χρειαζεται κανενα μπαννερ το μονο που χρειαζεται ειναι να μην σε αφηνει να πουλας τιποτα απο τη στιγμη που παει σε επαγγελματικο επιπεδο εκτος αν εισαι δηλωμενος επαγγελματιας.η απλα να εχει ορια οπως το γνωστο ebay

Και γιατί όποιος πουλάει νόμιμα δεν έχει πρόβλημα? Δεν θα έπρεπε να 'κόβει΄ σε μερικούς τάχα μου αθώους κ αφελείς ότι η κατάχρηση στις πωλήσεις χωρίς χαρτιά θα είχε και επιπτώσεις? Διαβάζω σε όλο αυτό το thread ότι πιάσανε 70 και για ποσά 10.000. Ε μα τι περιμένατε? Το ιντερνετ για το σδοε είναι νέα πηγή εσόδων, πόση φαντασία και λογική θέλει; Επίσης, το ΣΔΟΕ έχει δικαίωμα να ζητήσει οποιαδήποτε στοιχεία, οποιαδήποτεε στιγμή και οι επιχειρήσεις είναι υποχρεωμένες να τα δώσουν τα στοιχεία αυτά! Είναι σαν να τρώει ένα παιδάκι 20 καραμέλες και να το πιάνει το στομάχι του, κάνει η μάνα μύνηση στις καραμέλες;; Εχω αγοράσει και πουλήσει και στα 3 site που αναφέρατε σαν ιδιώτης, μετρημένα πράγματα στο χέρι και για τα οποία είχα αποδόσει ΦΠΑ και πολύ πριν ξεκινήσει η ιστορία με το σδοε και ουδέποτε με ενοχλήσανε.. Τυχαίο; Μήπως απλά πολλοί το έχουν παρακάνει;; και τώρα ψάχνουν να τα φορτώσουν παντού άλλού εκτός από το ξερό τους το κεφάλι; Αμάν πια, έχω βαρεθεί να διαβάζω ότι για όλα φταίνε οι άλλοι αλλά ποτέ εμείς οι ίδιοι! Θέλεις να πουλάς σας ιδιώτης αλλά να βγάζεις αυτά που βγάζει ο επιχειρηματίας; Πλέρωνε και μην μιλάς! Ο επαγγελματίας γιατι να πληρώνει τεβε και εφορίες δηλαδή; Φτάνει με το μαύρο χρήμα πια! Βαρέθηκα να πληρώνω τα σπασμένα άλλων και κανένας να μην πληρώνει για τα δικά του λάθη!

Σωστά

εδω εχουν προβλημα οχι αυτοι που πουλαν καινουργια αλλα και αυτοι που πουλαν τα δικα τους.αυτο ειναι το προβλημα.δηλαδη εσυ αγορασες ενα κινητο πριν ενα χρονο η 6 μηνες και επειδη δεν το θες η επειδη σου δινει η vodafone η η cosmote αλλο δεν το θες πρεπει να το πεταξεις αντι να το πουλησεις?γιατι?το αγορασες νομιμα με χαρτια και ολα γιατι να μην μπορεις να το πουλησεις? αν ειναι ετσι να μην ξανααγορασω κινητο ποτε οσπου να καταστραφει τελειως.ετσι λοιπον παλι καταστρεφετε αυτος που εχει καταστημα αφου θα περιμενω 2 3 5 χρονια να παρω αλλο.το λεω γιατι καλεσαν ατομα που πουλουσαν προιοντα δικα τους και οχι τιποτα αλλο.και στο κατω κατω αν θελουν να βγαλουν και απο αυτα ας βρουν ενα τροπο να τα φορολογουν χωρις να χρειαζεται να κανει εναρξη καποιος που θελει να πουλησει 2 3 πραγματα δικα του επειδη δεν τα θελει η γιατι μπορει να εχει αναγκη.να κραταει ας πουμε το φορο το σιτε και να τοδινει στο κρατος το σιτε.ολα τα προβληματα λυνονται.αλλα...... εδω φαγαν ολοκληρη χωρα τους πειραξει η καλιοπη που πουλησε το κινητο επιδη πηρε αλλο

Δεν υπάρχει πρόβλημα σε αυτούς που πούλησαν ένα κινητό κλπ. Πρόβλημα υπάρχει όταν αποδεικνύεται η άσκηση επιχείρησης. Και κάποιος που πουλά 30 και 40 κινητά τον χρόνο, δεν νομίζω ότι ήταν δικά τους.

Guest katsik

παιδιά σας έχω άσχημα νέα για εμάς τους βλάκες που πουλάγαμε στο ρικαρντο

την προηγούμενη εβδομάδα πήγα στην εφορία για το πρόστιμο

προστιμο για 2 χρησεις 2010 2011

24.000 που αν το δεχτω θα παει 12.000

και ολα αυτα για πραγματακαια των 2-5 ευρο που εβγαζα 1 ευρο το κομάτι.

δεν τουσ νοιάζει τι έβγαλεσ αλλα πλήθος αποδείξεων

δηλαδη πληρώνω το ιδιο προστιμο με καποιον που μπορει να έβγαζε 100% κερδος.....

τα κέρδη που έφγαλα συνιλικά δεν ξεπερνάνε τα 2.000

μηπως υπάρχει κάποια λυση??

Guest Vasilis
παιδιά σας έχω άσχημα νέα για εμάς τους βλάκες που πουλάγαμε στο ρικαρντο την προηγούμενη εβδομάδα πήγα στην εφορία για το πρόστιμο προστιμο για 2 χρησεις 2010 2011 24.000 που αν το δεχτω θα παει 12.000 και ολα αυτα για πραγματακαια των 2-5 ευρο που εβγαζα 1 ευρο το κομάτι. δεν τουσ νοιάζει τι έβγαλεσ αλλα πλήθος αποδείξεων δηλαδη πληρώνω το ιδιο προστιμο με καποιον που μπορει να έβγαζε 100% κερδος..... τα κέρδη που έφγαλα συνιλικά δεν ξεπερνάνε τα 2.000 μηπως υπάρχει κάποια λυση??

Καλησπερα σας,

εδω και 1,5 μηνα ψανχω ατομα που την εχουν πατησει οπως εγω και εσεις , για να κινηθουμε ομαδικα.

Συνεχισω να αναζητω , οποιος ξερει ας απαντησει.

γιατί δεν πάτε στο EBAY να πουλήσετε να σας μαζέψουν πιο γρήγορα για απάτη

Καλησπερα σας,

εδω και 1,5 μηνα ψανχω ατομα που την εχουν πατησει οπως εγω και εσεις , για να κινηθουμε ομαδικα.

Συνεχισω να αναζητω , οποιος ξερει ας απαντησει.

χάλασε το Dropshipping - οι πελάτες τι λένε που δεν έχουν αποδείξεις - εγγύηση

κάντε έναρξη επαγγέλματος κι τέλος , τι το ψάχνεται

ΠΩΛΕΙΤΕ KINGSTONE USB STICK 256GB μαϊμού

Guest Vasilis

γιατί δεν πάτε στο EBAY να πουλήσετε να σας μαζέψουν πιο γρήγορα για απάτη

χάλασε το Dropshipping - οι πελάτες τι λένε που δεν έχουν αποδείξεις - εγγύηση

κάντε έναρξη επαγγέλματος κι τέλος , τι το ψάχνεται

ΠΩΛΕΙΤΕ KINGSTONE USB STICK 256GB μαϊμού

Θα παρακαλεσω και εσας και ολους οσους εχουν κατακρινει ,εμενα και οσους πουλησαν στο ιντερνετ, να μπουνε στην θεση μας για λιγα λεπτα. Ειναι πολυ ασχημο το να σε χτυπανε οταν εισαι πεσμενος και ζητας βοηθεια. Παρακαλω λοιπον μην μας κατακρινετε διοτι περναμε που ασχημες στιγμες και δυστυχως αυτο το τραβαν και οι οικογενειες μας, σε μια εποχη που τα οικονομικα ολων μας ειναι χαλια. Εγω προσωπικα περιουσια δεν εχω και λεφτα παλι δεν εχω καθοτι 2 χρονια ανεργος, μπορειτε να μου πειτε τι θα κανατε στην θεση μου? δειξτε λοιπον την ελαχιστη κατανοηση και εαν δεν εχετε να πειτε κατι που θα μας βοηθησει , απλα μην μας χτυπατε και με τα λεγομενα σας.

Ευχαριστω για την κατανοηση σας

μιλησε κανεις απο τους παθοντες με το ρικαρδο? τι σας ειπαν ? εγω προσπαθησα να παρω πληροφοριες αλλα με γραψαν κανονικα.μαλλον δεν εχουν αναγκη ακομα γιαυτο .ας διαγραφουμε ολοι μαζι ομαδικα να δουμε τι θα κανουν θα μιλανε μετα η οχι?

Guest Επισκέπτης

δηλαδη πληρώνω το ιδιο προστιμο με καποιον που μπορει να έβγαζε 100% κερδος.....

Δηλαδή μιλάμε για 2000 πωλήσεις στα δυο χρόνια ή 1000 πωλήσεις τον χρόνο?

αντε επειδη παρα εγινε το κακο πουληστε οτι θελετε ρε.βαλτε ονοματα που δεν εχουν τιποτα στο ονομα τους και ατομα μεγαλα σε ηλικια.ας τους πιασουν να τους βαλουν μεσα να μην πληρωσει κανεις τιποτα.ας τους ταιζουν.ρημαξαν τα παντα παν να φαν οτι εμεινε τωρα.αντε ρε στο διαολο ολοι τους.ΚΛΕΦΤΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

Guest nikos

ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΜΑ ΛΥΝΕΤΕ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΔΙΚΕΥΕΤΑΙ ΣΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΘΕΜΑΤΑ, ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΣ ΓΡΑΨΕΙ POST ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΟΥΜΕ....ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΤΕ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ...

ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΠΩΛΗΤΗΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ RICARDO. ΔΕ ΜΕ ΕΧΕΙ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ. ΤΟ e mail μου ειναι: [email protected]. Ειμαι ιδιώτης πολητης αλλα μ αυτα που γραφετε εχω ανισυχισει.. Στειλτε μου ενα τηλ να επικοινωνμησουμε και νομιζω οτι θα βρουμε μια ακρη. το χω ψαξει λιγακι και πιστευω οτι ειμαι κοντα στη λυση!

Guest Vasilis

καλημερα σας, τι ακριβως ψαξατε και σε τι ειδους λυση ειστε κοντα?ευχαριστω

Guest asdasdasd

Δηλαδή πούλούσες συστηματικά αγγίζοντας τα 2.000 τεμάχια; Το καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για εμπορική δραστηριότητα;

Κανονικά και το τεβε θα πρέπει να σου απαιτήσει εισφορές.

• 3 weeks later...
Guest Επισκεπτης

Δηλαδή πούλούσες συστηματικά αγγίζοντας τα 2.000 τεμάχια; Το καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για εμπορική δραστηριότητα;

Κανονικά και το τεβε θα πρέπει να σου απαιτήσει εισφορές.

Ο άνθρωπος είπε πως είχε κέρδη ούτε 2.000 ευρώ, διάβασε καλά πριν απαντήσεις. Πού κολλάει το ΤΕΒΕ τώρα, εσύ ξέρεις.TEBE πληρώνεις αν έχεις κάνει έναρξη με έδρα, παραστατικά κλπ.Εγώ έχω έναν γνωστό που είναι μανιακός με κινητά. Εχει μεγάλους λογαριασμούς και παίρνει πάντα πολύ καλή επιδότηση. Κάθε χρόνο διαλέγει και παίρνει γύρω στα 500-600 σε κινητά, και ή διαλέγει 1 καλό ή παίρνει 10 κομμάτια φτηνά. Επίσης διαλέγει και handsfree, bluetooth. To ίδιο και η γυναίκα του αφού έχουν εταιρικό. Τις αποδείξεις απο τα λεφτά τις επιδότησης τις κρατά αυτός για την εφορία και τα κινητά τα πουλά γιατί έτσι του αρέσει σε site που "έδωσαν" τους πωλητές.Σε καμμία περίπτωση δεν μπορεί να λογιστεί πως κάνει παράβαση, αφού δεν βγάζει κέρδος. 'Εχει πληρώσει φπα μέσω τις επιδότησης, οπότε ως τελευταίος τροχός και γρανάζι της αγοραστικής αλυσίδας δεν μπορεί να ξανα-εισπράξει φπα, αφού δεν έχει το δικαίωμα.

Guest giannis

file egv thn pathsa me aythn thn istoria apo site dimoprasion sthn ellada

katastrofh megali moy zitane ena soro lefta

tha κινηθω νομικα εναντιον του σιτε με μεγαλο δικηγορικο γραφειο .εχουν ευθυνεσ και αυτοι για πλημελλη ενημερωση .

συμφωνα με το ευρωπαικο δικαιο εχουν υποχρεωση με εμαιλ να ενημερωσουν τον ιδιωτη οταν ξεπερναει συγκεκριμενο τζιρο οτι πρεπει να δηλωθει ωσ επαγγελματιασ .

αυτοι δεν το εκαναν .

επειδη εχει αλλαξει η ζωη μου με αυτην την ιστορια θα γινει και αγωγη ζητωντασ αποζημιωση .

ΔΕΝ ΣΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΠΟΥΛΑ ΤΟ

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ......ΚΑΛΑ ΞΕΜΠΕΡΔΕΜΑΤΑ

Καποιο email υπάρχει να μου πείς σχετικά με τον δικηγόρο ,γιατί έχω και εγώ το ίδιο πρόβλημα ??

Guest giannis

Μπορείς σε παρακαλώ να με ενημερώσεις γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα ?

[email protected]

Θα παρακαλεσω και εσας και ολους οσους εχουν κατακρινει ,εμενα και οσους πουλησαν στο ιντερνετ, να μπουνε στην θεση μας για λιγα λεπτα. Ειναι πολυ ασχημο το να σε χτυπανε οταν εισαι πεσμενος και ζητας βοηθεια. Παρακαλω λοιπον μην μας κατακρινετε διοτι περναμε που ασχημες στιγμες και δυστυχως αυτο το τραβαν και οι οικογενειες μας, σε μια εποχη που τα οικονομικα ολων μας ειναι χαλια. Εγω προσωπικα περιουσια δεν εχω και λεφτα παλι δεν εχω καθοτι 2 χρονια ανεργος, μπορειτε να μου πειτε τι θα κανατε στην θεση μου? δειξτε λοιπον την ελαχιστη κατανοηση και εαν δεν εχετε να πειτε κατι που θα μας βοηθησει , απλα μην μας χτυπατε και με τα λεγομενα σας.

Ευχαριστω για την κατανοηση σας

Αγαπητέ φίλε μας,κάποιοι άνθρωποι είναι πολύ σκληροί και δεν καταλαβαίνουν από αυτά που πιθανώς να

τραβήξεις από άγνοια φορολογικών νόμων,που στο κάτω-κάτω σαυτή την κατάσταση που περνάς κοιτάς να

πιαστείς από τα μαλλιά σου.

Πιστεύω όμως ότι όσοι είναι συνάδελφοι λογιστές,δεν δικαιολογούνται να σε κατακρίνουν εσένα και κάποιους

άλλους,που ουσιαστικά δεν γνωρίζετε ότι το κράτος,μπορεί να σας τυλίξει σε μιά κόλα χαρτί ακόμα και για

ασήμαντα πράγματα,αν βρεθείς στην λάθος μεριά την λάθος στιγμή.

Ελπίζω λοιπόν να δείξεις και συ κατανόηση,εάν "άκουσες" κάποια πράγματα από κάποιους,που πιστεύω δεν

το σκέφτηκαν πριν το εκστομίσουν.

Φρόντισε να μιλήσεις σε κάποιον δικηγόρο να σε κατατοπίσει,διότι το κράτος δεν αστειεύεται με τους αδύναμους.

Εύχομαι να καταφέρεις να αποτινάξεις από πάνω σου την "στραβή" που σου έτυχε.

Βαγγέλης

Guest Βασίλης

Υπάρχει κάτι νεότερο?

• 2 weeks later...
Guest Ισλανδός

Διαβάζοντας το Post μετά από ενημέρωση φίλου δημιουργείται εύλογα η εξής απορία:

Υπάρχει στον ΚΒΣ πρόβλεψη για πώληση ιδιωτικών αντικειμένων είτε σε παζάρι, είτε χέρι με χέρι είτε από αγγελίες/δημοπρασίες;;; Προσέξτε δεν εννοώ να πουλάς συνεχώς παρόμοια πράγματα αλλά πχ να έχεις πουλήσει μέσα σε ένα έτος 100 πράγματα διαφορετικά πχ μια μπαταρία, ένα κινητό, δέκα νομίσματα (όχι αρχαία), ένα βιβλίο, ένα καλλυντικό, κτλ κτλ επαναλαμβάνω όλα διαφορετικά μαζί σου. Πχ από δώρα που μου έκαναν και δεν τα χρησιμοποίησα.

Μήπως υπάρχει χρηματικό ετήσιο όριο;

Στα συλλεκτικά πχ γραμματόσημα, τηλεκάρτες, νομίσματα που αποδεδειγμένα είναι μεταχειρισμένα υπάρχει ειδική μνεία για το θέμα;

Αν μπορεί κάποιος υπεύθυνα ας απαντήσει...

Guest Roster

Συγγνώμη για να καταλάβω και εγώ εκ των άνωθεν, έχω παλιά έπιπλα από δώρο γάμου ή αγορά πριν 2-3 χρόνια και αποφιασίζω να τα πουλήσω σε ιδιώτη μέσω αγγελιών θα πληρώσω φόρο;;; Ηξερα πχ για αυτοκίνητο ότι κάνουμε τη γνωστή αμοιβαία δήλωση-υπεύθυνη που τη βάζαμε στη φορολογική μας δήλωση. Τώρα θα κόβουμε τιμολόγια, είμαστε σοβαροί;

Αλλο παράδειγμα αλλάζω ηλεκτρικά είμαι φοιτητής πχ και πουλάω τον εξοπλισμό σπιτιού (πιάτα,κτλ) θα κόβω απόδειξη αν τα πουλήσω μέσα από αγγελίες ή δημοπρασίες; Και αν έχω άλλα προσωπικά αντικείμενα πχ από δώρα, αχρείαστα σε μένα χρήσιμα σε άλλον ή διέλυσα έναν υπολογιστή και τον πουλάω βίδα-βίδα θα πληρώσω; Δε μιλάω για συνεχόμενες επαναληπτικές πωλήσεις ίδιων αντικειμένων...