Προς το περιεχόμενο

Επιστημονικό site ή άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα πρότεινα στους διαχειριστές να μήν επιτρέπουν, με τον τρόπο τους, οι επιστημονικές συζητήσεις που γίνονται στο forum να καταλήγουν τελικά σε μανιφέστα οποιασδήποτε ιδεολογίας και ντιρινταχτα. Η πλειονότητα των μελών προσπαθεί να ενημερωθεί και να λύσει απορίες και όχι να χάνει το χρόνο της με ανούσιες τέτοιες παρεμβάσεις. Άλλωστε υπάρχει χώρος για προβληματισμούς και άλλα. Ευχαριστώ.<br>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λατρευτέ μου συνάδελφε,,,,,

Σήμερα η ΕΠΙΣΤΙΜΟΝΙΚΟΤΗΤΑ , θα ταυτιστεί με τη ΓΕΛΙΟΤΗΤΑ , σε όλες τις οικογένειες ανεξαρτήτως της χώρας αυτής.....

ΟΙ νόμοι,τα ψηφίσματα και τα κομματικά τσιράκια, που τόσα χρόνια, εξυπηρετούσαν ένα κράτος πελατειάκό και ρουσφετολογικό, για να τσαμπουνάνε ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ δήθεν και τα κονομάγαν μιά χαρά, οδηγώντας τη χώρα αυτή στο απόλυτο 0 ή το βόλεμα μερικών εκλεκτών, καταντώντας τη ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ , ΚΟΥΡΕΛΟΠΑΝΟ ΚΟΜΜΑΤΙΚΟ, ΜΕΙΟΨΗΦΙΩΝ , και ψεμάτων προεκλογικών....

Μόνο `` περίεργη `` κρίνω τη παρέμβαση σου αυτή, ΕΝ ΜΕΣΩ , της ιστορικής στιγμής που θα εξελιχθεί σα ταινία κινηματογραφική, αν οι 151 εκει μέσα, αποφασίζουν για ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΣΕΝΑ, χωρίς να ακούνε τη γνωμη του ΚΑΝΕΝΑ.....

Προτειμούμε να αγαπιώμαστε, μερικοί, και όχι να αρμενίζουμε σε στραβούς γιαλούς, που δεν θα έχουν αντίκρυσμα ΑΥΡΙΟ ΠΡΩΙ....

Αρκετά. πλέον με τη παραπλάνηση και τον αποπροσανατολισμό, και του ΚΟΥΚΟΥΛΩΜΑΤΟΣ του ``ΟΛΑ ΚΑΛΑ``.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Πάνο (η φώτο είναι του Φίσερ?),

Έχεις ένα μικρό δίκιο, αλλά όταν σχολιάζουμε ένα νόμο ή μια εγκύκλιο, αναγκαστικά η κουβέντα δε θα μείνει στο περιεχόμενο και τις επιπτώσεις του, αλλά και στις (αν υπάρχουν) πολιτικές σκοπιμότητές του.

Θεωρώ ότι καμιά φορά το να ξεφεύγει η κουβέντα και λίγο προς πολιτική μεριά είναι υγιές για ένα internet forum, το site είναι και τράπεζα πληροφοριών, αλλά το φόρουμ εκ των πραγμάτων είναι κάτι που απευθύνεται σε πολλά θέματα.

Το δίκιο το έχεις στο ότι πολλά threads ξεφεύγουν πολύ από το αρχικό θέμα τους και άρα δεν εξυπηρετεί πάντα τον αρχικό σκοπό της δημοσίευσής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΦΪσερ θεός σκακιστής....

Επιπροσθέτως , στα λεγόμενα του Πέτρου, όταν ορκιστήκαμε στα πτυχία μας, παραλήψαν εσκεμένα, στον όρκο να λέμε ``` Οτι έμαθα εδώ , περαν των γενικών επιστημονικών ΑΡΧΩΝ , θα υπηρετώ πειθήνια και θα εφαρμόζω τους Νόμους και τα ΨΗΦΙΣΜΑΤΑ που ΜΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΞΕΝΑ ΚΕΝΤΡΑ ΛΗΨΗΣ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ, ``

Ξεχάσαμε ,Μήπως ότι έχει ψηφιστεί το τελευταίο λόγο έχει μόνο ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ και όχι άλλος ΚΑΝΕΙΣ..

Greece's big day ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ απο το BBC ,όποιος δε ξέρει τι γίνετε ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ στην ΕΛλάδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα στους διαχειριστές να μήν επιτρέπουν, με τον τρόπο τους, οι επιστημονικές συζητήσεις που γίνονται στο forum να καταλήγουν τελικά σε μανιφέστα οποιασδήποτε ιδεολογίας και ντιρινταχτα. Η πλειονότητα των μελών προσπαθεί να ενημερωθεί και να λύσει απορίες και όχι να χάνει το χρόνο της με ανούσιες τέτοιες παρεμβάσεις. Άλλωστε υπάρχει χώρος για προβληματισμούς και άλλα. Ευχαριστώ.<br>

Συνάδελφε Παναγιώτη, μπορείς σε παρακαλώ να μου υποδείξεις ένα τέτοιο θέμα ώστε να έχω μια εικόνα κι εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε Παναγιώτη, μπορείς σε παρακαλώ να μου υποδείξεις ένα τέτοιο θέμα ώστε να έχω μια εικόνα κι εγώ;

Ακόμη και αυτό που διαβάζεις τώρα για αλλού ξεκίνησε κι αλλού πάει. Και βρέθηκα και εγκάθετος του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη και αυτό που διαβάζεις τώρα για αλλού ξεκίνησε κι αλλού πάει. Και βρέθηκα και εγκάθετος του συστήματος.

Παναγιώτη, αν σου είναι εύκολο, κάνε αυτό που σου ζήτησα για να μην κάθομαι και ψάχνω όλα τα τελευταία θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παναγιώτη, αν σου είναι εύκολο, κάνε αυτό που σου ζήτησα για να μην κάθομαι και ψάχνω όλα τα τελευταία θέματα.

ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΧΩΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρότεινα στους διαχειριστές να μήν επιτρέπουν, με τον τρόπο τους, οι επιστημονικές συζητήσεις που γίνονται στο forum να καταλήγουν τελικά σε μανιφέστα οποιασδήποτε ιδεολογίας και ντιρινταχτα. Η πλειονότητα των μελών προσπαθεί να ενημερωθεί και να λύσει απορίες και όχι να χάνει το χρόνο της με ανούσιες τέτοιες παρεμβάσεις. Άλλωστε υπάρχει χώρος για προβληματισμούς και άλλα. Ευχαριστώ.<br>

Συγνώμη που επεμβαίνω ..... αλλά όπως σωστά αναφέρετε μιλάτε για το φόρουμ , αλλά στο τίτλο έχετε Επιστημονικό site , λοιπόν προφανώς είναι 2 διαφορετικά πράγματα , το site είναι από τα πλέον άρτια , έγκυρα, έγκαιρα κλπ κλπ να μη λέμε που αφορούν όχι μόνο το κλάδο του Λογιστή-Φοροτέχνη αλλά και πολλούς ακόμη κλάδους που είτε μπορεί απλά να ενημερώθουν για τη συνεχή ροή των εγκυκλίων είτε να ψάξουν σε βάθος τη νομολογία .....

Πάμε παρακάτω, το φόρουμ παρότι ο σκοπός του είναι ο ίδιος (μιλάμε πάντα όπως το βλέπω εγώ) και μάλιστα σε real time απαντήσεις και εμπείριες , είναι μεταξύ άλλων και κάτι σαν το καφενείο της βούλης (λέμε τώρα) που βρισκόμαστε με τους φίλους μας και τους συναδέλφους , οπότε μέσα και από τα προβλήματα που προσπαθούμε να μοιραστούμε και να βρούμε λύσεις αναγκαστκά οι συζητήσεις κινούνται και γύρω από τη καθημερινότητα , η οποία εκτός από ενεργά άτομα μιας κοινωνίας μας απασχολεί και σαν κλάδο διότι όλες οι αλλάγες που γίνονται θα τις εφαρμόσουμε εμείς και άρα βγαίνει και ένα παράπανο αλλά και πρότασεις που επειδή τις ζούμε εκ των έσω βλέπουμε ποίες είναι εφαρμόσιμες και ποίες θα πνίξουν και άλλο το κόσμο .....

ΥΓ 1 Να μην αναφέρω δε ότι το φόρουμ είναι γενικά ανοιχτό και όχι συνδρομητικό , έτσι ώστε το σχόλιο σας να έχει μεγαλύτερο επιχείρημα ....

ΥΓ 2 Προσωπικά δε διαφωνώ ότι πολλές φορές με κουράζει και μένα αυτό το πράγμα που αναφέρεσται, όπως επίσης και κάποιες ερωτήσεις που για μένα μου φαίνονται περιττές , αλλά για αυτόν που τις κάνει μπορέι να είναι σημαντικές και άρα εφόσον μπορώ προσπαθώ και να απαντώ .....

ΥΓ 3 Οι διαχιριστές πιστεύεται ότι δεν έχουν άλλες ασχολίες παρά να διαβάζουν τα εκατοντάδες post και να διαγράφουν αυτά που πιστεύουν ότι δεν κάνουν στο προφίλ του φόρουμ (που δεν υπάρχει περίπτωση ..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ΦΪσερ θεός σκακιστής....

Επιπροσθέτως , στα λεγόμενα του Πέτρου, όταν ορκιστήκαμε στα πτυχία μας, παραλήψαν εσκεμένα, στον όρκο να λέμε ``` Οτι έμαθα εδώ , περαν των γενικών επιστημονικών ΑΡΧΩΝ , θα υπηρετώ πειθήνια και θα εφαρμόζω τους Νόμους και τα ΨΗΦΙΣΜΑΤΑ που ΜΟΥ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΝ ΞΕΝΑ ΚΕΝΤΡΑ ΛΗΨΗΣ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ, ``

Ξεχάσαμε ,Μήπως ότι έχει ψηφιστεί το τελευταίο λόγο έχει μόνο ο ΚΥΡΙΑΡΧΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΛΑΟΣ και όχι άλλος ΚΑΝΕΙΣ..

Greece's big day ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ απο το BBC ,όποιος δε ξέρει τι γίνετε ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ στην ΕΛλάδα

Aν όμως τα κέντρα λήψης αποφάσεων είναι εγχώρια είμαστε καλά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν όμως τα κέντρα λήψης αποφάσεων είναι εγχώρια είμαστε καλά ?

ΕΙΜΑΣΤΕ 10,000,000 και αυτοί 100.000.....

Να ποιοι ΕΛΕΗΝΟΙ , ΞΕΦΤΥΛΙΣΜΕΝΟΙ ξαμοληθήκαν στους δρόμους, κατ` εντολή των μαριονετών, για να κάνουν επίδειξη ΔΥΝΑΜΗΣ, στο λαό που έτρωγε αμέρημνος στα σουβλάκια στο Μοναστηράκι, και αμαυρώνουν την εικόνα της Ελλάδας στο εξωτερικό, διώχνωντας τον τουρισμό....

Με κάθε μέσο προστά;ζει το Σύνταγμα, κατά της ΧΟΥΝΤΑΣ και του ΦΑΣΙΣΜΟΥ...

ΕΔΩ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ

Μέχρι την ερχόμενη Τετάρτη ΟΛΟΙ αυτοι΄πρέπει να είναι ΑΠΟΛΥΜΕΝΟΙ άνεργοι και η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΠΑΡΕΛΘΟΝ...αλλιώς ΤΕΤΕΛΕΣΘΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ολα καλά;

Τι εγινε ρε παιδιά; Για επιστημονικά πραγματα βλεπω εδώ. Πλακωσε ο Ντουκάκης; Επιστήμων ειναι μονον ένας. Ο Ντουκακης. Ζηλιάροπαιδα , εεεεε!!!!! ζηλιαρόπαιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εγινε ρε παιδιά; Για επιστημονικά πραγματα βλεπω εδώ. Πλακωσε ο Ντουκάκης; Επιστήμων ειναι μονον ένας. Ο Ντουκακης. Ζηλιάροπαιδα , εεεεε!!!!! ζηλιαρόπαιδα.

Νομίζω ότι τον έχεις μεγάλη αγάπη τον άνθρωπο... Όλο στο στόμα σου τον έχεις.... tongue.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ολα καλα;

Νομίζω ότι τον έχεις μεγάλη αγάπη τον άνθρωπο... Όλο στο στόμα σου τον έχεις.... tongue.gif

Τον εχω στο στομα μου, διοτι με κανει να ντρεπομαι, καθε φορα που λεει οτι ειναι απο την Κρητη. Η Κρητη δεν εχει αυτου του ειδους τους καραγκιοζιδες. Επι πλεον ειναι ο μεγαλυτερος δοσυλογος του επαγγελματος μας. Εχει ξεφτυλισει και την ομαδα στην οποια εμφανιζεται να ανοικει. Ενεργει μονος του, βαζοντας μπροστα την επωνυμια της ΠΕΦΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχάς θα ζητήσω πνευματικά δικαιώματα, μου έκλεψες την ατάκα... :rolleyes:

Αλλά φίλε μου, είναι σχεδόν αδύνατο σήμερα, μιά συζήτηση να μην επεκταθεί και σε κοινωνικοπολιτικά δρώμενα.

Δεν ξέρω αν εσύ νοιώθεις όμορφα με όλα αυτά που συμβαίνουν, και δεν μιλάω για τη βία και το φασισμό που έχει εισχωρήσει παντού, μιλάω για την εφαρμογή των νόμων που αφορούν το επάγγελμα μας.

Γιατί εγώ αισθάνομαι πολύ άσχημα, όταν ο χ πελάτης μου, μου ζητάει να αλλάξει τη σύμβαση του ψ υπάλληλου, με μοναδικό σκοπό να τον απολύσει με μειωμένη αποζημείωση, για να πάρει στη θέση του ένα αλλοδαπό με χαμηλό ημερομίσθιο.

Και οι επιστήμονες - αν και σκατά στα μούτρα μας επιστήμονες είμαστε -, θάπρεπε να είναι οι πρώτοι που θα αντιδρούσαν. Γιατί "θεωρητικά" έχουν πιο πολύ νιονιό από τον απλό πολίτη, γνωρίζουν περισσότερα.

Μόνο που δυστυχώς η αλλοτρίωση και ο "ωχαδελφισμός" έχει γίνει ένα με το πετσί μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...