Jump to content
  • 0

τρόπος αποφυγης αποζημίωσης από τον εργοδότη

mariaeleni
 Share

Question

παιδιά εχω το εξής θέμα:μου ανακοινωσε η αφεντικίνα μου οτι θέλει να μ' απολύσει εικονικά και από μισθωτός ΙΚΑ να πάω σε ΤΕΒΕ.Τι μπορεί να κάνει για να με οδηγήσει σε παραίτηση?να με αλλάξει σε εκ περιτροπης εργασία?Αλλά και σ' αυτήν την περίπτωση δεν πρέπει να γίνει με τη σύμφωνη γραπτή συνέναιση μου?Θελώ να πω αν δε συμφωνήσω δεν θα είναι άκυρη η διαδικασία οπότε σ' ενα δικαστήριο θα δικαιωθώ και θα πάρω και την αποζημίωση μου?Αλλά ακόμα κι αν μετά από ένα διάστημα εκ περιτροπής με απολύσει τελικά, η αποζημίωση που θα δικαιούμαι θα λαμβάνει υπόψη της τα έτη που εργάστηκα με πλήρη (πενθήμερη) εργασία?<br><br>τέλος, στην περίπτωση που διατηρη΄σει το σημερινό καθεστώς (μισθωτός πλήρους απασχόλησης) και με ξαναγκάσει να παραιτηθώ (πολλοί τρόποι και έυκολο για ένα αφεντικό),δικαιώνομαι στο δικαστήριο ότι αναγκάστικα να παραιτηθώ?Παίρνω την αποζημίωση που δικαιούμουν αρχικά?<br><br>ευχαριστώ πολύ<br>

Recommended Posts

• 0

Μια δικηγόρος που ασχολείται με εργατικά μου είπε ότι οι συνήθεις εργατικές διαφορές εκδικάζονται πρωτοδίκως σε περίπου 7-9 μήνες αλλά πέραν αυτού δεν γνωρίζω...

Αγωγη τον 8/2010 πηρε δικασιμο τελος 2012! Αν συνυπολογισουμε πιθανη αναβολη(οχι απαραιτητα εξαμηνη) + το περιθωριο του δικαστη να βγαλει αποφαση (8 μηνες μεγιστο), φεξε μου και γλιστρισα

Αν δε σου δώσει την αποζημίωση ΔΕΝ υπογράφεις την απόλυση.... Απλά τα πράγματα...

Αυτό το "με την επιφύλαξη.... " είναι μια βλακεία και μισή που το κάνουν πολλοί εργαζόμενοι γιατί έτσι τους το είπε κάποιος άσχετος - όσες φορές δίνω τέτοια απόλυση και μαζί με τις λοιπές αποδείξεις πληρωμής (άδεια, επίδομα, δώρα) και υπογράφουν σε όλες τις αποδείξεις με τη φρασούλα αυτή τους κοροιδεύω να πω την αλήθεια....rolleyes.gif

Είτε το γράφεις, είτε δεν το γράφεις, μπορείς να διεκδικήσεις αυτό που θες...

Αν δεν πάρεις λεφτά πάντως, απόλυση μην υπογράψεις...

Αυτο δεν το χω καταλαβει. Αφου η καταβολη αποδεικνυεται με αποδειξη μισθοδοσιας οχι με την καταγγελια.

• 0
Guest mariaeleni

Αγωγη τον 8/2010 πηρε δικασιμο τελος 2012! Αν συνυπολογισουμε πιθανη αναβολη(οχι απαραιτητα εξαμηνη) + το περιθωριο του δικαστη να βγαλει αποφαση (8 μηνες μεγιστο), φεξε μου και γλιστρισα

Αυτο δεν το χω καταλαβει. Αφου η καταβολη αποδεικνυεται με αποδειξη μισθοδοσιας οχι με την καταγγελια.

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη όταν μου λέει η ιδιοκτήτρια της εταιρίας να μου κάνει μείωση μισθού, κάτω από τον κατώτατο μισθό της σύμβασης που έχω υπογράψει και με την οποία με έχει κάνει πρόσληψη, χώρις ταυτόχρονη μείωση ωραρίου τι γίνεται? Μπορεί να το κάνει? Τον δεμεύει κάποιος νόμος ώστε να μη μπορεί να το κάνει?

Επίσης ξέρω ότι άπαξ και το κάνει θεωρήται βλαπτική μεταβολή. Αυτό που δε ξέρω είναι η μετέπειτα διαδικασία. Τι θα πρέπει να κάνω να πάω για καταγγελία στην επιθεώρηση? και μετά εμπλέκεται ο δικηγόρος?

Τέλος ήθελα να ρωτήσω μπορεί αυτή αυτοβούλως να μου αλλάξει τη σύμβαση από βοηθού λογιστή σε υπάλληλο γραφείου ώστε να μου μειώσει το μισθό? Και εάν γίνει αυτό τι θα πρέπει να κάνω?

• 0

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη όταν μου λέει η ιδιοκτήτρια της εταιρίας να μου κάνει μείωση μισθού, κάτω από τον κατώτατο μισθό της σύμβασης που έχω υπογράψει και με την οποία με έχει κάνει πρόσληψη, χώρις ταυτόχρονη μείωση ωραρίου τι γίνεται? Μπορεί να το κάνει? Τον δεμεύει κάποιος νόμος ώστε να μη μπορεί να το κάνει?

Επίσης ξέρω ότι άπαξ και το κάνει θεωρήται βλαπτική μεταβολή. Αυτό που δε ξέρω είναι η μετέπειτα διαδικασία. Τι θα πρέπει να κάνω να πάω για καταγγελία στην επιθεώρηση? και μετά εμπλέκεται ο δικηγόρος?

Τέλος ήθελα να ρωτήσω μπορεί αυτή αυτοβούλως να μου αλλάξει τη σύμβαση από βοηθού λογιστή σε υπάλληλο γραφείου ώστε να μου μειώσει το μισθό? Και εάν γίνει αυτό τι θα πρέπει να κάνω?

Όλο τα ίδια και τα ίδια ρωτάς...

Χρειάζεται να πας σε ένα λογιστή να σου εξηγήσει 2-3 πραγματάκια γιατί συνεχίζεις να τα έχεις μπερδεμένα στο μυαλό σου.

Προφανώς δεν μπορεί να υπάρξει μείωση αποδοχών με το έτσι θέλω, οποιαδήποτε μεταβολή γίνει γίνεται και με τροποποίηση της σύμβασης την οποία την υπογράφεις εσύ.

• 0

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ :

ΚΑΠΟΙΟΣ (ΑΑΑ) ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ (Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ) ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥ ΤΡΕΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ . Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕ ΣΤΗΝ Α ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΝ ΑΠΕΛΥΣΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΒΑΛΕ ΣΤΗΝ Β ΕΤΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΝ ΑΠΕΛΥΣΕ ΕΙΚΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΟΣΕΛΑΒΕ ΣΤΗΝ Α ΕΤΑΙΡΙΑ ΞΑΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΝ ΠΗΓΕ ΣΤΗΝ Γ ΕΤΑΙΡΙΑ (ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ).ΤΩΡΑ ΤΟΥ ΛΕΕΙ Η ΠΑΣ ΣΤΗΝ Α ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΜΙΣΘΟ 600€ Ή ΦΕΥΓΕΙΣ ΟΙΚΟΙΟΘΕΛΩΣ ?

ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΔΕΧΤΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΘΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΩΝ 9(ΕΝΝΕΑ ΕΤΩΝ ) Ή ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΤΡΙΩΝ ΑΦΟΥ ΣΥΝΕΧΩΣ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ ΕΙΚΟΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ?

ΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ....

• 0

Χωρίς να θέλω να προσθέσω κάτι στην πληροφόριση της φίλης,

νιώθω έντονα την ανάγκη να εκφράσω την οργή μου στο πόσο

εφευρετικός και αδίστακτος μπορεί να είναι κάποιος απέναντι στον αδύναμο.

Αλίμονο, εάν δεν καταλαβαίνει ότι σήμερα, πλέον, είναι εξαιρετικά εύκολο

να βρεθεί οποιοσδήποτε σε δεινή θέση.

(η δημιουργικότητα στην κακία δεν θα πάψει ποτέ να με εκπλήσει)

• 0
Guest mariaeleni

Όλο τα ίδια και τα ίδια ρωτάς...

Χρειάζεται να πας σε ένα λογιστή να σου εξηγήσει 2-3 πραγματάκια γιατί συνεχίζεις να τα έχεις μπερδεμένα στο μυαλό σου.

Προφανώς δεν μπορεί να υπάρξει μείωση αποδοχών με το έτσι θέλω, οποιαδήποτε μεταβολή γίνει γίνεται και με τροποποίηση της σύμβασης την οποία την υπογράφεις εσύ.

μάλλον έχεις δίκιο, αλλά όταν μου λέει ψαρωτικά και ψιλοαπειλητικά θα σου κάνω μείωση μισθού, θα κηρύξω πτώχευση (σημείωση:πρόκειται για ατομικη΄εταιρία) ώστε και τεκμηριωμένα να μην μπορώ να σου δώσω αποζημίωση,ε λογικό είναι να αμφισβητώ και τον λογιστή και τον δικηγορό....Ασε που ακούγονται πολλά...Ότι θα μου πάρει καμιά τριετία να δικαιωθώ, ότι θα χω χάσει ουσιαστικά την αποζημίωση μου σε δικηγορους κ.λπ.

Σημείωση: Μου χρωστάει υπερωρίες, απασχολεί "μαύρο κόσμο",έχω σε έγγραφη μορφή τα σενάρια απόλυσης χωρίς αποζημίωση,μπλοκάκια, μαύρα κ.λπ.

Το συμπέρασμα: Δεν υπογράφω τίποτα, δεν συναινω΄σε τίποτα και το πάω δικαστικά.Αλλιώς το μονο που μπορώ να κάνω είναι να υπογραψω απόλυση, να μην πάρω αποζημίωση και να κερδίσω έστω τα 500€ του ταμείου ανεργιας.....

Η λογική μου μου λεέι οτι κακώς αμφιβάλλω για την αποτελεσμάτικότητα της δικαιοσύνης στην περίπτωση μου που βγάζει μάτι η αδικία και το καφριλίκι της εργοδοσίας.Κάνω λάθος????

Σ' ευχαριστώ φίλε μου.

• 0

Σε τέτοιες περιπτώσεις καραμπινάτης παρανομίας προφανώς θα δικαιωθείς κατά 99% δικαστικά αν έχεις έναν αξιοπρεπή δικηγόρο (και δεν θα χάσεις όλα τα λεφτά σε δικηγόρο γιατί οι δικηγόροι σε αυτές τις περιπτώσεις παίρνουν ποσοστό επί του ποσού που θα πάρεις, φυσικά θα χάσεις λεφτά έτσι αλλά όχι όλα).

καταλαβαίνω την αγωνία και την καχυποψία σου πάντως, εκβιαστικά γίνεται χαμός στην αγορά έξω και δεν είναι η πρώτη φορά που ακούω κάτι τέτοιο.

Όσο για το ταμείο ανεργίας, πίστεψε με δεν γίνεται να το χάσεις σε καμία περίπτωση...

Αλλά σίγουρα χρειάζεσαι κατ ιδίαν συνάντηση και συνεχή επικοινωνία με λογιστή που θα παρακολουθήσει την περίπτωσή σου βήμα βήμα αναλόγως και πως θα τα γυρίσει και ο εργοδότης.

Αυτή τη στιγμή δικαστικά δεν κάνεις κάτι, γιατί ακόμα δεν έγινε κάτι, αλλά καλά κάνεις να ετοιμάζεσαι για όλα τα ενδεχόμενα.

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ :

ΚΑΠΟΙΟΣ (ΑΑΑ) ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ Ο ΟΠΟΙΟΣ (Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ) ΕΧΕΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΤΟΥ ΤΡΕΙΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ . Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕ ΣΤΗΝ Α ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΝ ΑΠΕΛΥΣΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΒΑΛΕ ΣΤΗΝ Β ΕΤΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΝ ΑΠΕΛΥΣΕ ΕΙΚΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΡΟΣΕΛΑΒΕ ΣΤΗΝ Α ΕΤΑΙΡΙΑ ΞΑΝΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΝ ΠΗΓΕ ΣΤΗΝ Γ ΕΤΑΙΡΙΑ (ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗΣ ΟΙ ΕΤΑΙΡΙΕΣ).ΤΩΡΑ ΤΟΥ ΛΕΕΙ Η ΠΑΣ ΣΤΗΝ Α ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΜΙΣΘΟ 600€ Ή ΦΕΥΓΕΙΣ ΟΙΚΟΙΟΘΕΛΩΣ ?

ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝ ΔΕΝ ΔΕΧΤΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΘΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ Η ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΤΩΝ 9(ΕΝΝΕΑ ΕΤΩΝ ) Ή ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΤΡΙΩΝ ΑΦΟΥ ΣΥΝΕΧΩΣ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ ΕΙΚΟΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ?

ΑΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ....

Εμ όταν άλλαζες εταιρεία μπορούσες να κάνεις ένα απλό χαρτάκι στο ΙΚΑ και στο ΣΕΠΕ (κοινοποίηση + νέος πίνακας προσωπικού), η οποία θα σου διασφάλιζε τα χρόνια υπηρεσίας για τα δικαιώματα άδειας, επιδομάτων, αποζημίωσης. Τώρα πρέπει να το στοιχειοθετήσεις και δεν ξέρω αν είναι εύκολο. Μπορείς να το προσπαθήσεις πάντως αλλά εγγυημένο δεν είναι (αν και οι 3 εταιρείες ήταν στην ίδια διεύθυνση τότε είναι ίσως πιο εύκολο να το κάνεις...).

• 0
Guest mariaeleni

Σε τέτοιες περιπτώσεις καραμπινάτης παρανομίας προφανώς θα δικαιωθείς κατά 99% δικαστικά αν έχεις έναν αξιοπρεπή δικηγόρο (και δεν θα χάσεις όλα τα λεφτά σε δικηγόρο γιατί οι δικηγόροι σε αυτές τις περιπτώσεις παίρνουν ποσοστό επί του ποσού που θα πάρεις, φυσικά θα χάσεις λεφτά έτσι αλλά όχι όλα).

καταλαβαίνω την αγωνία και την καχυποψία σου πάντως, εκβιαστικά γίνεται χαμός στην αγορά έξω και δεν είναι η πρώτη φορά που ακούω κάτι τέτοιο.

Όσο για το ταμείο ανεργίας, πίστεψε με δεν γίνεται να το χάσεις σε καμία περίπτωση...

Αλλά σίγουρα χρειάζεσαι κατ ιδίαν συνάντηση και συνεχή επικοινωνία με λογιστή που θα παρακολουθήσει την περίπτωσή σου βήμα βήμα αναλόγως και πως θα τα γυρίσει και ο εργοδότης.

Αυτή τη στιγμή δικαστικά δεν κάνεις κάτι, γιατί ακόμα δεν έγινε κάτι, αλλά καλά κάνεις να ετοιμάζεσαι για όλα τα ενδεχόμενα.

ο λογιστής , αν κατάλαβα καλά, θα μου χρησιμέυσει στην περίπτωση που πάμε σε εκ περιτροπής ή μειωμένη απασχόληση ή αλλαγή της σύμβασης μου (Πχ από βοηθό λογιστή με κάνει γραμματέα ή σκουπιδιάρη....αν με εννοείς).εννοώ θα μου δώσει την απαραίτητη πληροφόρηση σχετικά με αποδοχές, εισφορές, δικαιώματα και υποχρεώσεις, ποια συμβαση υπογράφω ποια δεν υπογράφω κ.λπ.Σωστά?

Γιατί προς το παρόν μου είπε τα διαδικαστικά της απόλυσης και τον υπολογισμό της αποζημίωσης.Α!πως γίνεται να απαξιώνεις τόσο τη φράση "με την επιφύλαξη νομιμου δικαιώματος..." όταν και ο δικηγόρος μου λεει να τη γράψω.Βεβαίως, αν δεν πάρω πρώτα στο χέρι την αποζημίωση δεν υπογραφω πουθενά ό,τι και να λεει...

• 0

ο λογιστής , αν κατάλαβα καλά, θα μου χρησιμέυσει στην περίπτωση που πάμε σε εκ περιτροπής ή μειωμένη απασχόληση ή αλλαγή της σύμβασης μου (Πχ από βοηθό λογιστή με κάνει γραμματέα ή σκουπιδιάρη....αν με εννοείς).εννοώ θα μου δώσει την απαραίτητη πληροφόρηση σχετικά με αποδοχές, εισφορές, δικαιώματα και υποχρεώσεις, ποια συμβαση υπογράφω ποια δεν υπογράφω κ.λπ.Σωστά?

Γιατί προς το παρόν μου είπε τα διαδικαστικά της απόλυσης και τον υπολογισμό της αποζημίωσης.Α!πως γίνεται να απαξιώνεις τόσο τη φράση "με την επιφύλαξη νομιμου δικαιώματος..." όταν και ο δικηγόρος μου λεει να τη γράψω.Βεβαίως, αν δεν πάρω πρώτα στο χέρι την αποζημίωση δεν υπογραφω πουθενά ό,τι και να λεει...

Ο λογιστής χρησιμεύει για τα πάντα εκτός από το δικαστήριο...

Το τι υπογράφεις και το τι όχι, το τι δικαιούσαι και το τι όχι - το πως συμπεριφέρεσαι και πως όχι, τα πάντα... Πέρα από αριθμητικές πράξεις, οι λογιστές είναι πάνω από όλα σωστοί σύμβουλοι...

Όσο για τη φρασούλα αυτή, αυτό που λέω είναι ότι το να σου βγάλει μια απόδειξη πληρωμής με ποσό 500 ευρώ ενώ τα νόμιμα είναι 900, είτε γράψεις τη φρασούλα αυτή είτε όχι, θα διεκδικήσεις τη διαφορά των καταβληθέντων με των νομίμων αποδοχών... Δε νομιμοποιείται το χαρτί των 500 με το να το υπογράψεις, αν το πραγματικό νόμιμο ποσό είναι μεγαλύτερο, απλά τα πράγματα...

Το μόνο χαρτί που μπορεί να κάνει ζημιά (σε δικαστήριο) είναι ένα χαρτί που λέει "έχω λάβει όλες τις αποδοχές μου, δώρα επιδόματα, αποζημίωση, και ουδεμία άλλη απαίτηση έχω έναντι της επιχείρησης". Είναι το μόνο που μπορεί να δημιουργήσει θέμα...

Κοινώς δεν χρησιμεύει σε τίποτα... Αλλά και να το γράψεις δε χάνεις τίποτα οπότε γράψτο αν δεν με πιστεύεις...rolleyes.gif

• 0
Guest mariaeleni

Ο λογιστής χρησιμεύει για τα πάντα εκτός από το δικαστήριο...

Το τι υπογράφεις και το τι όχι, το τι δικαιούσαι και το τι όχι - το πως συμπεριφέρεσαι και πως όχι, τα πάντα... Πέρα από αριθμητικές πράξεις, οι λογιστές είναι πάνω από όλα σωστοί σύμβουλοι...

Όσο για τη φρασούλα αυτή, αυτό που λέω είναι ότι το να σου βγάλει μια απόδειξη πληρωμής με ποσό 500 ευρώ ενώ τα νόμιμα είναι 900, είτε γράψεις τη φρασούλα αυτή είτε όχι, θα διεκδικήσεις τη διαφορά των καταβληθέντων με των νομίμων αποδοχών... Δε νομιμοποιείται το χαρτί των 500 με το να το υπογράψεις, αν το πραγματικό νόμιμο ποσό είναι μεγαλύτερο, απλά τα πράγματα...

Το μόνο χαρτί που μπορεί να κάνει ζημιά (σε δικαστήριο) είναι ένα χαρτί που λέει "έχω λάβει όλες τις αποδοχές μου, δώρα επιδόματα, αποζημίωση, και ουδεμία άλλη απαίτηση έχω έναντι της επιχείρησης". Είναι το μόνο που μπορεί να δημιουργήσει θέμα...

Κοινώς δεν χρησιμεύει σε τίποτα... Αλλά και να το γράψεις δε χάνεις τίποτα οπότε γράψτο αν δεν με πιστεύεις...rolleyes.gif

καταλαβα.μιλαμε για μεγαλο μπερδεμα.κι επειδη ολα τα σκεφτομαι μαυρα,τι συμφερει τοσο πολυ να παει στα δικαστηρια?????

τι να πω....Ας παμε.

• 0
Guest mariaeleni

Να ρωτήσω και κάτι ακόμη, το ωράριο λειτουργίας μιας εταιρίας εδώ και 3 έτη ήταν συνεχόμενο μπορεί ξαφνικά να πεί στους εργαζόμενους η διοίκηση ότι θα γίνει σπαστό? Δεν είναι αλλαγή των όρων σύμβασης αυτό? Θα έπερεπ να υπάρχει χαρτί που να λεει το ωράριο με το οποίο εργάζονταν οι εργαζόμενοι μέχρι τώρα?

Ευχαριστώ!!

• 0

Μια δικηγόρος που ασχολείται με εργατικά μου είπε ότι οι συνήθεις εργατικές διαφορές εκδικάζονται πρωτοδίκως σε περίπου 7-9 μήνες αλλά πέραν αυτού δεν γνωρίζω...

Την Παρασκευή κατέθεσα εργατική αγωγή, 10.10.2013 πήρε δικάσιμο. wink.gif

• 0

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι πάνω στο θέμα μπλοκάκι, επειδή δεν έχω ιδέα.

Ο " ὑποψήφιος" κάνει κανονικά έναρξη στην εφορία, έχει πλεόν βιβλία (εσ-εξ) και κάθε μήνα κόβει στον εργοδότη του ένα απυ??

Και φπα ή απαλλάσσεται του φπα λόγω του ότι έχει έναν εργοδότη?? Περιοδικές, εκκαθαριστική, ε3 κ.λπ.

Που μπορώ να μάθω περισσότερες πληροφορίες για το θέμα??

• 0

τωρα σου βαζει ενσημα? μαλλον οχι απο οτι καταλαβα...αν οχι αφου ετσι και αλλιως σου ανακοινωσε οτι θα φυγης ,και πλεον δεν τον εχεις<αναγκη>,πηγαινε και συ στο ΙΚΑ και πεσε οτι σε επαναπροσελαβε οταν τελειωσε το ταμειο με πληρες ωραριο και αρνειται να σου βαλη ενσημα ,ωστε να πληρωση και αυτος κατι.... και να μην πληρωσης ολη την νυφη εσυ.

Θα συμφωνήσω μαζί σου FAZEXA ... * mariaeleni* , κάνε μια ωραιότατη καταγγελία από την ημερομηνία που τελείωσε το επίδομα ανεργίας του ΟΑΕΔ, και να δεις τι ωραία πρόστιμα θα πάρει μποναμά από το ΙΚΑ... Ετσι και τα ένσημα θα υποχρεωθεί να σου κολλήσει, και την αναλογούσα αποζημίωση - τουλάχιστον για το τελευταίο διάστημα - όση αναλογεί - θα πάρεις και επιπλέον θα "βγάλεις το άχτι σου " που σου συμπεριφέρθηκε με αυτό τον τρόπο. Είπαμε... η εκμετάλλευση έχει τα όρια της. Νισάφι !

• 0

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι πάνω στο θέμα μπλοκάκι, επειδή δεν έχω ιδέα.

Ο " ὑποψήφιος" κάνει κανονικά έναρξη στην εφορία, έχει πλεόν βιβλία (εσ-εξ) και κάθε μήνα κόβει στον εργοδότη του ένα απυ??

Και φπα ή απαλλάσσεται του φπα λόγω του ότι έχει έναν εργοδότη?? Περιοδικές, εκκαθαριστική, ε3 κ.λπ.

Που μπορώ να μάθω περισσότερες πληροφορίες για το θέμα??

Κάποια απάντηση πάνω σε αυτό?

• 0
Guest mariaeleni

μα και από την επιθεώρηση και 2 δικηγόροι αυτό μου είπαν. ότι δηλαδή χρειάζεται να ειναι συμπληρωμένη αυτή η φράση γιατί ουσιαστικά αυτή είναι που θα μου δώσει το δικαίωμα να διεκδικήσω την αποζημίωση μου.καταλαβαίνω αυτό που λες,ότι αν δεν πα΄ρεις τα χρήματα μην υπογράφεις το χαρτί.θέλεις να πεις ότι πρώτα μου δίνει τα λεφτά (μισθούς, επιδομα αδείας και αποζημίωση αδείας μιας που είμαστε και στον Ιούλη) και μετά υπογράφω?την έχω ικανή για πολλά....γι' αυτό δίνω έμφαση στις διαδικαστικές λεπτομέρειες....

Σ' ευχαριστώ πολύ, anyway.Είσαι διαφωτιστικός.

στην περιπτωση που δεν με απολυει,δεν κανει τιποτα προς το παρον,αλλα καθυστερεί να με πληρωσει (μία βδομάδα και όπως παει θ' αργησει κι αλλο) και φυσικά ουτε λόγος για το επίδομα αδείας,τι κανω?επιθεώρηση για να του γινουν οι σχετικες συστασεις και μετα δικηγορος?

• 0
Guest Επισκέπτης

Ο Φαφούτης σου έδωσε την καλύτερη συμβουλή...

Αν πάρεις την σωστή και νόμιμη αποζημίωσή σου, είναι σαν να έφυγες κανονικά, οπότε δεν σου κλέβει λεφτά...

Το τι και πως όπως ξαναείπε και ο Φαφούτης, εξαρτάται από το τι θες και το τι έχεις ανάγκη...

Πές το μας και μπορούμε να πούμε περισσότερα.

Το να πάρεις στο χέρι την αποζημίωση (όχι 0 αποζημίωση και να υπογράψεις ότι την πήρες σε καμία περίπτωση) και να συνεχίσεις να δουλεύεις με μπλοκάκι είναι μια καλή και συνηθισμένη λύση - τηρουμένων των παρούσων συνθηκών.

Όπως έχω ξανα πεί ο εργοδότης μου προσπαθεί να αποφύγει την αποζημίωση και έτσι αναζητά πλάγιους τρόπους για να παραιτηθώ από μόνη μου, τώρα για τον τελευταίο μήνα μου έδωσε με καθυστέρηση μιαμισης βδομάδας από την ημέρα πληρωμής, το 1/5 του μισθού και στην ερώτηση πότε θα πάρω τα υπόλοιπα μου είπε δε ξέρω.. Τι πρέπει να κάνω θα πρέπει να κινηθώ άμεσα ? ή να το αφήσω να δώ πώς θα πάει? Εγώ στη δουλείά μου είμαι όπως πρίν? Του παραδίδω εργασίες?

• 0
Guest Rania 65

Αν δεν υπογραψει κανεις την καινουργια συμφωνια που θελει το αφεντικο , τι πρεπει να κανει ο εργαζομενος, να συνεχισει να πηγαινει στην δουλεια, ή να μην παει, περιμενωντας την απολυση???

Ποια τα δικαιωματα του εργαζομενου??? Ειμαστε υποχρεωμενοι να δεχτουμε την μειωση μισθου ή να παρετιθουμε απο μονοι μας?? διχως απολυση??? διχως αποζημιωση???

Πως μασ καλυπτει η νομοθεσια??? :o

• 0
Guest Επισκέπτης

Ερμαιο δεν γινεται κανενας κανενα εργοδοτη..

Εσυ θελεις να γινεις ερμαιο με την αισχρη δικαιολογια οτι " εχω αναγκη", αναγκη εχουν ολοι, κανεις ομως δεν εχει την αναγκη να δουλευει τζαμπα οταν τα χρηματα δεν του φτανουν ουτε για το καφεδακι του.

Βλεπω λογιστες να δουλευω εσωτερικοι για 1400 ευρω με 10 χρονια προυπηρεσια οταν ενας μη πτυχιουχος με 4 χρονια βοηθος παιρνει 1200 καθαρο βασει ΣΣΕ, και αναρωτιεμαι ρε ξεφτιλα, εσυ με αυτα που κανεις παιρνεις την δουλεια απο ενα οικογενειαρχη , και οχι μονο χαλας την πιατσα αλλα το παιζεις και λογιστης και μιλας για κλειστα επαγγελματα. Τοσο ξεφτιλισμενοι , ολα στο ονομα του εχω αναγκη!

ΞΕΦΤΙΛΑ ΜΑΝΤΕΨΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΑΛΛΑ ΤΖΑΜΠΑ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΩ. Καλυτερα σερβιτορος στην παραλιακη παρα πτυχιουχος εμπειρικος!

• 0

καλησπερα.

επειδη δεν μπορω να ανοιξω καινουργια θεμα θα παρακαλουσα αν μπορειτε να μου απαντησετε εδω.

εργαζομενη εδω και 15 χρονια στην ιδια επιχειρηση, βρισκεται στα μαχαιρια με το αφεντικο (ηθελε να την απολυσει αλλα χωρις να της πληρωσει την αποζημιωση) και κατεληξαν στον εποπτη. για να μην τα πολυλογω η απολυση που δεν ειχε κοινοποιηθει επισημως ανακληθηκε η εργαζομενη επεστρεψε σε ενα τρομερα εχθρικο (και μειωτικο και προσβλητικο) περιβαλλον εργασιας κανοντας υπομονη.

με χιλια ζορια (και παλι με τον εποπτη) πηρε την καλοκαιρινη αδεια, (και εχει και υπολοιπο 7 ημερων) και επιστρεφοντας της ανακοινωσαν οτι εκαναν οικιοθελη αποχωρηση πριν 2 ημερες (χωρις καμμια προσπαθεια επικοινωνιας απο μερους τους) στον εποπτη και στον οαεδ.

τι μπορει να κανει η εργαζομενη?

υποψη οτι της χρωστουν ακομα το επιδομα αδειας και το μισθο αυγουστου.

Υ.Γ.1. αν καποιος εποπτης δεν ειναι και τοσο "επιμελης" στην εκτελεση των καθηκοντων του προς οφελος του εργοδοτη, (η εκφραση ειναι πολυ επιεικης αλλα δεν μπορω να επεκταθω) σε ποια υπηρεσια του υπουργειου μπορει να παει ο εργαζομενος?

Υ.Γ.2. η εργαζομενη φαινοταν να δουλευει 5ωρο 5νθημερο αλλα στην πραγματικοτητα δουλευε 50-60 ωρες 6 ημερες την εβδομαδα με απωλεια ενσημων και χωρις ποτε να πληρωθει υπερωριες (επερνε μισθο μεγαλυτερο του πενταωρου αλλα μικροτερο του οχταωρου).

ο εποπτης παρολο που του καταγγελθηκαν αυτα πριν απο μηνες κανονισε απλως η εργαζομενη να δουλευει πενταωρο και να πληρωνεται για αυτο, αλλα ο εργοδοτης δεν μπορουσε να δεχθει να πληρωνει κανονικα και προχωρησε στην "οικιοθελη αποχωρηση"

ευχαριστω

• 0

να συμπληρωσω οτι προκειται για ατομικη επιχειρηση.

αν αυτη αλλαξει χερια στο επομενο διαστημα (σε αλλο μελος της οικογενειας κατι που εχουν ξανακανει) μπορει να συνεχισει τη διεκδικηση ο εργαζομενος η τα χανει ολα?

• 0

καλησπερα.

επειδη δεν μπορω να ανοιξω καινουργια θεμα θα παρακαλουσα αν μπορειτε να μου απαντησετε εδω.

εργαζομενη εδω και 15 χρονια στην ιδια επιχειρηση, βρισκεται στα μαχαιρια με το αφεντικο (ηθελε να την απολυσει αλλα χωρις να της πληρωσει την αποζημιωση) και κατεληξαν στον εποπτη. για να μην τα πολυλογω η απολυση που δεν ειχε κοινοποιηθει επισημως ανακληθηκε η εργαζομενη επεστρεψε σε ενα τρομερα εχθρικο (και μειωτικο και προσβλητικο) περιβαλλον εργασιας κανοντας υπομονη.

με χιλια ζορια (και παλι με τον εποπτη) πηρε την καλοκαιρινη αδεια, (και εχει και υπολοιπο 7 ημερων) και επιστρεφοντας της ανακοινωσαν οτι εκαναν οικιοθελη αποχωρηση πριν 2 ημερες (χωρις καμμια προσπαθεια επικοινωνιας απο μερους τους) στον εποπτη και στον οαεδ.

τι μπορει να κανει η εργαζομενη?

υποψη οτι της χρωστουν ακομα το επιδομα αδειας και το μισθο αυγουστου.

Υ.Γ.1. αν καποιος εποπτης δεν ειναι και τοσο "επιμελης" στην εκτελεση των καθηκοντων του προς οφελος του εργοδοτη, (η εκφραση ειναι πολυ επιεικης αλλα δεν μπορω να επεκταθω) σε ποια υπηρεσια του υπουργειου μπορει να παει ο εργαζομενος?

Υ.Γ.2. η εργαζομενη φαινοταν να δουλευει 5ωρο 5νθημερο αλλα στην πραγματικοτητα δουλευε 50-60 ωρες 6 ημερες την εβδομαδα με απωλεια ενσημων και χωρις ποτε να πληρωθει υπερωριες (επερνε μισθο μεγαλυτερο του πενταωρου αλλα μικροτερο του οχταωρου).

ο εποπτης παρολο που του καταγγελθηκαν αυτα πριν απο μηνες κανονισε απλως η εργαζομενη να δουλευει πενταωρο και να πληρωνεται για αυτο, αλλα ο εργοδοτης δεν μπορουσε να δεχθει να πληρωνει κανονικα και προχωρησε στην "οικιοθελη αποχωρηση"

ευχαριστω

Εφόσον επιθυμεί να τραβήξει το θέμα στα άκρα,θα κάνει την καταγγελία στην Επιθ.Εργασίας και αφού

δεν επιτευχθεί συμβιβασμός,της αρεσκείας του καταγγέλοντος,θα ζητήσει από την Ε.Ε την καταγγελία

προκειμένου να την μεταφέρει χέρι με χέρι στον εισαγγελέα υπηρεσίας (σχολή ευελπίδων).

Στην προκειμένη περίπτωση ο εισαγγελέας ενεργεί χωρίς καθυστέρηση και παραγγέλει την σύλληψη του

επιχειρηματία.

Άγρια πράγματα,που δεν τα συστήνω σε περίπτωση,που ο επιχειρηματίας έχει όντως οικονομικό πρόβλημα

και αδυνατεί να ανταπεξέλθει των οικονομικών του υποχρεώσεων.

• 0

Εφόσον επιθυμεί να τραβήξει το θέμα στα άκρα,θα κάνει την καταγγελία στην Επιθ.Εργασίας και αφού

δεν επιτευχθεί συμβιβασμός,της αρεσκείας του καταγγέλοντος,θα ζητήσει από την Ε.Ε την καταγγελία

προκειμένου να την μεταφέρει χέρι με χέρι στον εισαγγελέα υπηρεσίας (σχολή ευελπίδων).

Στην προκειμένη περίπτωση ο εισαγγελέας ενεργεί χωρίς καθυστέρηση και παραγγέλει την σύλληψη του

επιχειρηματία.

Άγρια πράγματα,που δεν τα συστήνω σε περίπτωση,που ο επιχειρηματίας έχει όντως οικονομικό πρόβλημα

και αδυνατεί να ανταπεξέλθει των οικονομικών του υποχρεώσεων.

το θεμα ειναι οτι μια εργαζομενη που εχει φαει τη ζωη της στην εταιρεια ακουγοντας συνεχεια υποσχεσεις για ενα καλυτερο μελλον, φευγει χωρις τη θεληση της, χωρις αποζημιωση, χωρις επιδομα ανεργιας, και στα χαρτια φαινεται σαν μια αδιαφορη υπαλληλος που δεν επεστρεψε απο την αδεια της.

ο επιχειρηματιας στα χαρτια μπορει να εχει οικονομικα προβληματα και να χρωσταει στο δημοσιο, (γιαυτο και αλλαζουν συνεχεια την εταιρια), στην πραγματικοτητα ομως εχει και παραεχει.

απλως δεν ανεχεται να του βγει απο πανω εργαζομενος (για να μην παιρνουν θαρρος και οι υπολοιποι εργαζομενοι οι οποιοι τραβανε τα ιδια και χειροτερα).

ολα γινονται για εκδικηση γιατι τον πηγε στον εποπτη (ο οποιος οπως προειπα ειναι ας πουμε "δικος του" οπως κοκορευεται) γιαυτο και εκανε τα ελαχιστα για οσα του καταγγελθηκαν. (ξεχασα να αναφερω οτι η υποθεση αφορα επαρχιακη πολη που οι "γνωριμιες" με τις αρχες ειναι κατι συνηθισμενο για τους "επιχειρηματιες").

• 0

το θεμα ειναι οτι μια εργαζομενη που εχει φαει τη ζωη της στην εταιρεια ακουγοντας συνεχεια υποσχεσεις για ενα καλυτερο μελλον, φευγει χωρις τη θεληση της, χωρις αποζημιωση, χωρις επιδομα ανεργιας, και στα χαρτια φαινεται σαν μια αδιαφορη υπαλληλος που δεν επεστρεψε απο την αδεια της.

ο επιχειρηματιας στα χαρτια μπορει να εχει οικονομικα προβληματα και να χρωσταει στο δημοσιο, (γιαυτο και αλλαζουν συνεχεια την εταιρια), στην πραγματικοτητα ομως εχει και παραεχει.

απλως δεν ανεχεται να του βγει απο πανω εργαζομενος (για να μην παιρνουν θαρρος και οι υπολοιποι εργαζομενοι οι οποιοι τραβανε τα ιδια και χειροτερα).

ολα γινονται για εκδικηση γιατι τον πηγε στον εποπτη (ο οποιος οπως προειπα ειναι ας πουμε "δικος του" οπως κοκορευεται) γιαυτο και εκανε τα ελαχιστα για οσα του καταγγελθηκαν. (ξεχασα να αναφερω οτι η υποθεση αφορα επαρχιακη πολη που οι "γνωριμιες" με τις αρχες ειναι κατι συνηθισμενο για τους "επιχειρηματιες").

Εσύ πλέον αποφασίζεις τι θα κάνεις.

• 0

η υποθεση θα ανατεθει σε δικηγορο (υποθετω θα γινει αγωγη) και οτι βγει. παντως αυτο που αναφερεις για συλληψη απο τον εισαγγελεα μου φαινεται λιγο απιθανο να συμβαινει στην ελλαδα. για καραμπινατα σκανδαλα δισεκατομμυριων απο "επιχειρηματιες" δεν εχει γινει τιποτα και κυκλοφορουν στα σαλονια, και θα παει αυτοφορο καποιος για εργατικη διαφορα ειδικα οταν αφορα ενα μονο εργαζομενο??

ευχαριστω για τις απαντησεις παντως!