Προς το περιεχόμενο
  • 0

τρόπος αποφυγης αποζημίωσης από τον εργοδότη


mariaeleni

Ερώτηση

παιδιά εχω το εξής θέμα:μου ανακοινωσε η αφεντικίνα μου οτι θέλει να μ' απολύσει εικονικά και από μισθωτός ΙΚΑ να πάω σε ΤΕΒΕ.Τι μπορεί να κάνει για να με οδηγήσει σε παραίτηση?να με αλλάξει σε εκ περιτροπης εργασία?Αλλά και σ' αυτήν την περίπτωση δεν πρέπει να γίνει με τη σύμφωνη γραπτή συνέναιση μου?Θελώ να πω αν δε συμφωνήσω δεν θα είναι άκυρη η διαδικασία οπότε σ' ενα δικαστήριο θα δικαιωθώ και θα πάρω και την αποζημίωση μου?Αλλά ακόμα κι αν μετά από ένα διάστημα εκ περιτροπής με απολύσει τελικά, η αποζημίωση που θα δικαιούμαι θα λαμβάνει υπόψη της τα έτη που εργάστηκα με πλήρη (πενθήμερη) εργασία?<br><br>τέλος, στην περίπτωση που διατηρη΄σει το σημερινό καθεστώς (μισθωτός πλήρους απασχόλησης) και με ξαναγκάσει να παραιτηθώ (πολλοί τρόποι και έυκολο για ένα αφεντικό),δικαιώνομαι στο δικαστήριο ότι αναγκάστικα να παραιτηθώ?Παίρνω την αποζημίωση που δικαιούμουν αρχικά?<br><br>ευχαριστώ πολύ<br>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα,

Συγνώμη εκ των προτέρων που γράφω και εγώ εδω την ερώτηση μου αλλά δηστυχώς δεν μπορώ να ανοίξω νέο θέμα.

Η ερώτηση μου έχει ως εξής:

Εργάζομαι σε ΑΒΕΕ με σύμβαση αορίστου χρόνου.

Έστω λοιπόν ότι ο εργοδότης μου χρωστάει την καταβολή 9 μισθών συν επίδομα καλοκαιριού.

και έστω ότι με απολύει. τι ισχύει στην περίπτωση αυτή?

Για να με απολύσει πρέπει πρώτα να μου προκαταβάλει τα δεδουλευμένα μου?

ή μπορεί να με απολύσει και να μου τα χρωστάει (και τελικά να μην με εξοφλήσει και ποτέ ίσως, εκτός αν κινηθώ νομικά εναντίων του και άρα σε 3-4 χρόνια να γίνει δικαστήριο?)

Γενικότερα πως μπορώ να διεκδικήσω τα δεδουλευμένα μου καλύτερα?... η αποζημίωση απολύσεως δεν με πολυενδιαφέρει αν και είναι αρκετα καλό το πόσο έπειτα απο σχεδόν 3 χρόνια εργασίας είναι περίπου 3000-3500 ευρώ.

Ο εργοδότης ισχυρίζεται πως δεν έχει να με πληρώσει, ωστόσο η εταιρεία είναι μεγάλη και πιστεύω ότι σίγουρα υπάρχουν χρήματα τα οποία όμως διατίθενται αλλού για την συνέχιση λειτουργίας της εταιρείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

διαβασα όλα τα προηγούμενα και σας γράφω γιατι και στη δική μου εταιρία σκέφτηκαν να προχωρήσουν σε εκ περιτροπής εργασία σε κάποιους υπαλλήλους (συμπεριλ. και εμένα). Δεν με συμφέρει προσωπικά να εργάζομαι για 500€ από τη στιγμή που μπορώ να λαμβάνω τα ίδια από τον ΟΑΕΔ και να έχω και την απαίσια συμπεριφορά του αφεντικού από πάνω!

Το θέμα είναι ότι δεν θέλει να προχωρήσει σε απόλυση γιατί όπως λέει δεν έχει (3.000€ είναι η αποζημίωση που θα έπαιρνα-είμαι 2 χρόνια στην εταιρία- ενώ αυτό το μήνα έχει ήδη δώσει 6000€ να πάνε πελάτες του ταξίδι -ή για συμμετοχές σε συνέδρια...κατά τα άλλα δεν έχει λεφτά και τα πράγματα είναι δύσκολα....) τι να πώ..... απλά θέλει να αυξήσει το κέρδος του εις βάρος των υπαλλήλων του και φυσικά οι τελευταίοι υποκύπτουν σαν πρόβατα..... Ενώ δεν είμαι εκδικητικός τύπος από τη φύση μου, είμαι εξαγριωμένη και θέλω να κάνω κάτι να καταλάβει ότι δεν μπορεί να έχει και την πίτα και τον σκύλο χορτάτο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όσον αφορά την εργασία εκ περιτροπής πότε θεωρείται αυτή ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ και επομένως καθίσταται ΑΚΥΡΗ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Εξαθλιωμενος

Kαλησπερα στους συμπατριωτες του εργασιακου μεσαιωνα.Ειμαι και εγω ενας υποψηφιος για ασυμμετρο δικαστικο αγωνα.Παω για 5 μηνες απληρωτος.Απορω εσεις οι λογιστες πως ειναι δυνατον να παραβιαζετε τον ορκο που δωσατε οταν πηρατε το πτυχιο σας να προστατευετε το νομο και τα συμφεροντα των εργαζομενων.

Ποτε δεν καταλαβα τους λογιστες και τις λογιστριες γιατι τετοια απεχθεια απεναντι μας,μακαρι να μην ειχε ανοιξει ποτε η σχολη στα ΤΕΙ πειραια και να γλυτωναμε μερικες ελιες ακομα πιο χρησιμες θα ηταν.

Χαριν καποιου φιλοχρηματου αφεντικου λοιπον και καποιων λογιστων πρεπει να κανω και εγω αγωνα διοτι η προταση μου να απολυθω με μικροτερη αποζημιωση δεν βλεπω να γινεται δεκτη.

Πως θα ξεμπλεξω πιο ευκολα για να μπω ταμειο ανεργιας?Επιθεωρηση εργασιας?Επισχεση?Αγωγη?Και τα 3?

Εννοειται οτι πρεπει να γινουν οι ενεργειες αρχες 2012 ωστε να μετραει και η νεα αδεια μου στην αποζημιωση σωστα?

Αν απολυθω και αποζημιωθω και μου δωσει επιταγες αντι για μετρητα να τα παρω και πως καλυπτομαι σε αυτη τη περιπτωση?

Αν κανω επισχεση μπορει να χασω τα παντα η να τα παρω μετα απο 3 χρονια?Υπαρχει περιπτωση να παραιτηθω και παλι να μην πληρωνει?Σημ δεν ειναι σε αρθρο 99 ακομα.

Υπαρχει τελικα Θεος σε αυτη τη χωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Kαλησπερα στους συμπατριωτες του εργασιακου μεσαιωνα.Ειμαι και εγω ενας υποψηφιος για ασυμμετρο δικαστικο αγωνα.Παω για 5 μηνες απληρωτος.Απορω εσεις οι λογιστες πως ειναι δυνατον να παραβιαζετε τον ορκο που δωσατε οταν πηρατε το πτυχιο σας να προστατευετε το νομο και τα συμφεροντα των εργαζομενων. Ποτε δεν καταλαβα τους λογιστες και τις λογιστριες γιατι τετοια απεχθεια απεναντι μας,μακαρι να μην ειχε ανοιξει ποτε η σχολη στα ΤΕΙ πειραια και να γλυτωναμε μερικες ελιες ακομα πιο χρησιμες θα ηταν. Χαριν καποιου φιλοχρηματου αφεντικου λοιπον και καποιων λογιστων πρεπει να κανω και εγω αγωνα διοτι η προταση μου να απολυθω με μικροτερη αποζημιωση δεν βλεπω να γινεται δεκτη. Πως θα ξεμπλεξω πιο ευκολα για να μπω ταμειο ανεργιας?Επιθεωρηση εργασιας?Επισχεση?Αγωγη?Και τα 3? Εννοειται οτι πρεπει να γινουν οι ενεργειες αρχες 2012 ωστε να μετραει και η νεα αδεια μου στην αποζημιωση σωστα? Αν απολυθω και αποζημιωθω και μου δωσει επιταγες αντι για μετρητα να τα παρω και πως καλυπτομαι σε αυτη τη περιπτωση? Αν κανω επισχεση μπορει να χασω τα παντα η να τα παρω μετα απο 3 χρονια?Υπαρχει περιπτωση να παραιτηθω και παλι να μην πληρωνει?Σημ δεν ειναι σε αρθρο 99 ακομα. Υπαρχει τελικα Θεος σε αυτη τη χωρα?
Kαλησπερα στους συμπατριωτες του εργασιακου μεσαιωνα.Ειμαι και εγω ενας υποψηφιος για ασυμμετρο δικαστικο αγωνα.Παω για 5 μηνες απληρωτος.Απορω εσεις οι λογιστες πως ειναι δυνατον να παραβιαζετε τον ορκο που δωσατε οταν πηρατε το πτυχιο σας να προστατευετε το νομο και τα συμφεροντα των εργαζομενων. Ποτε δεν καταλαβα τους λογιστες και τις λογιστριες γιατι τετοια απεχθεια απεναντι μας,μακαρι να μην ειχε ανοιξει ποτε η σχολη στα ΤΕΙ πειραια και να γλυτωναμε μερικες ελιες ακομα πιο χρησιμες θα ηταν. Χαριν καποιου φιλοχρηματου αφεντικου λοιπον και καποιων λογιστων πρεπει να κανω και εγω αγωνα διοτι η προταση μου να απολυθω με μικροτερη αποζημιωση δεν βλεπω να γινεται δεκτη. Πως θα ξεμπλεξω πιο ευκολα για να μπω ταμειο ανεργιας?Επιθεωρηση εργασιας?Επισχεση?Αγωγη?Και τα 3? Εννοειται οτι πρεπει να γινουν οι ενεργειες αρχες 2012 ωστε να μετραει και η νεα αδεια μου στην αποζημιωση σωστα? Αν απολυθω και αποζημιωθω και μου δωσει επιταγες αντι για μετρητα να τα παρω και πως καλυπτομαι σε αυτη τη περιπτωση? Αν κανω επισχεση μπορει να χασω τα παντα η να τα παρω μετα απο 3 χρονια?Υπαρχει περιπτωση να παραιτηθω και παλι να μην πληρωνει?Σημ δεν ειναι σε αρθρο 99 ακομα. Υπαρχει τελικα Θεος σε αυτη τη χωρα?
Απορείς με τους λογιστές που δεν σε "προστατεύουν" (?) και παράλληλα ζητάς από αυτούς να σε βοηθήσουν να βρείς τη λύση ? Λίγο μπερδεμένα μάλλον τα έχεις.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλησπερα στους συμπατριωτες του εργασιακου μεσαιωνα.Ειμαι και εγω ενας υποψηφιος για ασυμμετρο δικαστικο αγωνα.Παω για 5 μηνες απληρωτος.Απορω εσεις οι λογιστες πως ειναι δυνατον να παραβιαζετε τον ορκο που δωσατε οταν πηρατε το πτυχιο σας να προστατευετε το νομο και τα συμφεροντα των εργαζομενων.

Ποτε δεν καταλαβα τους λογιστες και τις λογιστριες γιατι τετοια απεχθεια απεναντι μας,μακαρι να μην ειχε ανοιξει ποτε η σχολη στα ΤΕΙ πειραια και να γλυτωναμε μερικες ελιες ακομα πιο χρησιμες θα ηταν.

Χαριν καποιου φιλοχρηματου αφεντικου λοιπον και καποιων λογιστων πρεπει να κανω και εγω αγωνα διοτι η προταση μου να απολυθω με μικροτερη αποζημιωση δεν βλεπω να γινεται δεκτη.

Πως θα ξεμπλεξω πιο ευκολα για να μπω ταμειο ανεργιας?Επιθεωρηση εργασιας?Επισχεση?Αγωγη?Και τα 3?

Εννοειται οτι πρεπει να γινουν οι ενεργειες αρχες 2012 ωστε να μετραει και η νεα αδεια μου στην αποζημιωση σωστα?

Αν απολυθω και αποζημιωθω και μου δωσει επιταγες αντι για μετρητα να τα παρω και πως καλυπτομαι σε αυτη τη περιπτωση?

Αν κανω επισχεση μπορει να χασω τα παντα η να τα παρω μετα απο 3 χρονια?Υπαρχει περιπτωση να παραιτηθω και παλι να μην πληρωνει?Σημ δεν ειναι σε αρθρο 99 ακομα.

Υπαρχει τελικα Θεος σε αυτη τη χωρα?

Οχι,δεν υπάρχει σε αυτή τη χώρα θεός.

Γιατί αν υπήρχε θεός θα σε είχε λυπηθεί και θα σου είχε δώσει λίγο παραπάνω μυαλό και δεν θα έγραφες όλες;τις παραπάνω αρλούμπες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σε ολους και καλα Χριστουγεννα!!!

Καταρχην θα ηθελα να σας συγχαρω για το φορουμ και τις πληροφοριες που παρεχει..

Στην ουσια του θεματος τωρα, μια ακομα περιπτωση αντιμετωπιζω κι εγω αυτον τον καιρο.

Το αφεντικο μου, μου προτεινε να με απολυσει μετα απο 8 χρονια στην δουλεια χωρις αποζημιωση (φυσικα???) ενω παραλληλα μου χρωσταει 3 μηνιατικα, επειδομα αδειας και δωρο χριστουγεννων. Τωρα αν απορειτε γιατι μου εχει πληρωσει τον Σεπτεμβριο και οχι το επειδομα, ο λογος ειναι οτι ενω πηγα να υπογραψω για το επειδομα μου ειπε οχι, να υπογραψω οτι πληρωθηκα το μηνιατικο και πως θα τα βρουμε.. Φυσικα ολα αυτα εγιναν με μεγαλη καθυστερηση.. Σημειωστε δε οτι οι αλλοι δυο υπαλληλοι της εταιριας εχουν υπογραψει την εικονικη απολυση..

Η προταση του ειναι να παραμεινω στο ταμειο ανεργιας για 3-4 μηνες (του οποιους βεβαια θα δουλευω και αυτος θα μου δινει τη διαφορα) και μετα να με ξαναπροσλαβει..

η προθεση του απο οσα εχω καταλαβει και εχω μαθει ειναι να κλεισει την ΜΕΠΕ που εχει τωρα και να ανοιξει καινουργια σε συγγενικο του προσωπο.. Ωστοσο δεν ξερω κατα ποσον μπορει να κλεισει την εταιρια που εχει τωρα καθως εχει μεγαλες οφειλες σε δημοσιο, ΙΚΑ και δεν συζηταμε για προμηθευτες κλπ. Θα μπορουσε βεβαια να κυρηξει πτωχευση ή να προσπαθησει για αρθρο 99.. (Δεν ξερω πως και αν μπορει και με ποια ρισκα),,

Το θεμα μου ομως ειναι οτι απο ολα αυτα εγω μενω ξεκρεμαστη 100% και χωρις καμια εγγυηση για οποιοδηποτε ζητημα.

Φυσικα αρνηθηκα να υπογραψω.. Και απο την ημερα της αρνησης μου εχει αρχισει ενας ψυχολογικος πολεμος χωρις προηγουμενο..Τι οτι δεν σεβομαι τιποτα και κανω κακο στο μαγαζι, τι οτι θα μου κοψει τον μισθο και θα μου αυξησει τις αρμοδιοτητες ( η προσληψη εχει γινει για βοηθο λογιστη) , τι οτι θα δουλευω 3 μερες την εβδομαδα, τι οτι θα τα χασω ολα και θα τρεχω στα δικαστηρια.... Και πολλα αλλα..

Εχω σκοπο να επισκεφτω λογιστη και δικηγορο αυτες τις μερες για ενημερωση, ωστοσο θα ηθελα και τη γνωμη σας πανω στο θεμα. Ποια πιστευετε οτι θα πρεπει να ειναι η επομενη κινηση μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πήγαινε σε ένα λογιστή να σε συμβουλεύσει μερικά πράγματα.

Μερικά πράγματα σε θέματα τακτικής δεν πρέπει να γράφονται στο φόρουμ...

Ένα καλό λογιστή χρειάζεσαι, προς το παρόν δε χρειάζεσαι δικηγόρο.

Εγώ θα πρότεινα να μην υπογράψεις οτιδήποτε μη δεδουλευμένο σε καμία περίπτωση.

Όσο για το "θα τα χάσεις όλα και θα τρέχεις στα δικαστήρια" - θα έλεγα... Γιατί αν υπογράψεις τι ακριβώς θα κερδίσεις? - Ο μόνος που κερδίζει είναι αυτός και η μόνη που χάνει είσαι εσύ....

Τουλάχιστον αν πάρεις κανονική αποζημίωση κάτι είναι και αυτό....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απορω εσεις οι λογιστες πως ειναι δυνατον να παραβιαζετε τον ορκο που δωσατε οταν πηρατε το πτυχιο σας να προστατευετε το νομο και τα συμφεροντα των εργαζομενων.

Ποτε δεν καταλαβα τους λογιστες και τις λογιστριες γιατι τετοια απεχθεια απεναντι μας,μακαρι να μην ειχε ανοιξει ποτε η σχολη στα ΤΕΙ πειραια και να γλυτωναμε μερικες ελιες ακομα πιο χρησιμες θα ηταν.

Χαριν καποιου φιλοχρηματου αφεντικου λοιπον και καποιων λογιστων πρεπει να κανω και εγω αγωνα διοτι η προταση μου να απολυθω με μικροτερη αποζημιωση δεν βλεπω να γινεται δεκτη.

1.

http://www.slang.gr/lemma/show/tis_kakias_psolis_kai_to_malli_tis_ftaiei_5597

2.

Karagiozis2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πήγαινε σε ένα λογιστή να σε συμβουλεύσει μερικά πράγματα.

Μερικά πράγματα σε θέματα τακτικής δεν πρέπει να γράφονται στο φόρουμ...

Ένα καλό λογιστή χρειάζεσαι, προς το παρόν δε χρειάζεσαι δικηγόρο.

Εγώ θα πρότεινα να μην υπογράψεις οτιδήποτε μη δεδουλευμένο σε καμία περίπτωση.

Όσο για το "θα τα χάσεις όλα και θα τρέχεις στα δικαστήρια" - θα έλεγα... Γιατί αν υπογράψεις τι ακριβώς θα κερδίσεις? - Ο μόνος που κερδίζει είναι αυτός και η μόνη που χάνει είσαι εσύ....

Τουλάχιστον αν πάρεις κανονική αποζημίωση κάτι είναι και αυτό....

Κατ'αρχην σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.. Θα μιλησω σημερα με εναν λογιστη (αν και η ημερα δεν ειναι και η καλυτερη)..

Να σε ρωτησω μονο κατι ακομα.. Ή μαλλον να δω αν εχω καταλαβει καλα καποια πραγματα..

Εαν κυρηξει πτωχευση τοτε θεωρητικα ειναι ακομα υποχρεωμενος να πληρωσει τα χρεη του.. Μονο που πρωτα πληρωνει τα χρεη του προς το δημοσιο, το ΙΚΑ, τους προμηθευτες και μετα προς υπαλληλους και ενοικια..

Εαν κανει πως μπαινει στο αρθρο 99 τοτε τι γινεται?

Γιατι αλλος τροπος να κλεισει χωρις να εχει πρωτα πληρωσει τα χρεη του δεν ξερω εαν υπαρχει.. Ή μηπως κανω λαθος???

ΥΓ Να σημειωσω οτι η εταιρια ηταν στη λιστα με τις εταιριες με χρεη προς το δημοσιο.. Σε χαμηλη θεση βεβαια αλλα το καταφερε και αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη καθηγητής οικονομικών

Καλησπέρα, δουλεύω εκπαιδευτικός σε ΙΕΚ απο το 2009, παρόλο που το ΙΕΚ σαν εργοδότης μου μιάς και με αυτό υπόγραψα σύμβαση με παραπέμπει από τότε μία στον απατεώνα ΟΕΕΚ και σήμερα στον συνεχιστή στην απάτη ΙΔΕΚΕ, δεν νοεί να καταλάβει ή κάνει οτι δεν καταλαβαίνει οτι θα κινηθώ νομικά προς τον σημερινό υπευθυνο του ΙΕΚ.

Πήρα την υπεύθυνη επιθεώρηση εργασίας και μου είπε να κάνω καταγγελία, ερωτώ το εξής, τι θα μου αποφέρει αυτό ώστε να πάρω τα χρηματά μου, σταματαει η παραγραφή της οφειλης μιας και στο δημόσιο λήγει στα 2 ετη, ή 31/12 τα χάνω, θα πρέπει να κανω αγωγή, σας έχει τύχει παρόμοια περίπτωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σε ολους και καλα Χριστουγεννα!!!

Καταρχην θα ηθελα να σας συγχαρω για το φορουμ και τις πληροφοριες που παρεχει..

Στην ουσια του θεματος τωρα, μια ακομα περιπτωση αντιμετωπιζω κι εγω αυτον τον καιρο.

Το αφεντικο μου, μου προτεινε να με απολυσει μετα απο 8 χρονια στην δουλεια χωρις αποζημιωση (φυσικα???) ενω παραλληλα μου χρωσταει 3 μηνιατικα, επειδομα αδειας και δωρο χριστουγεννων. Τωρα αν απορειτε γιατι μου εχει πληρωσει τον Σεπτεμβριο και οχι το επειδομα, ο λογος ειναι οτι ενω πηγα να υπογραψω για το επειδομα μου ειπε οχι, να υπογραψω οτι πληρωθηκα το μηνιατικο και πως θα τα βρουμε.. Φυσικα ολα αυτα εγιναν με μεγαλη καθυστερηση.. Σημειωστε δε οτι οι αλλοι δυο υπαλληλοι της εταιριας εχουν υπογραψει την εικονικη απολυση..

Η προταση του ειναι να παραμεινω στο ταμειο ανεργιας για 3-4 μηνες (του οποιους βεβαια θα δουλευω και αυτος θα μου δινει τη διαφορα) και μετα να με ξαναπροσλαβει..

η προθεση του απο οσα εχω καταλαβει και εχω μαθει ειναι να κλεισει την ΜΕΠΕ που εχει τωρα και να ανοιξει καινουργια σε συγγενικο του προσωπο.. Ωστοσο δεν ξερω κατα ποσον μπορει να κλεισει την εταιρια που εχει τωρα καθως εχει μεγαλες οφειλες σε δημοσιο, ΙΚΑ και δεν συζηταμε για προμηθευτες κλπ. Θα μπορουσε βεβαια να κυρηξει πτωχευση ή να προσπαθησει για αρθρο 99.. (Δεν ξερω πως και αν μπορει και με ποια ρισκα),,

Το θεμα μου ομως ειναι οτι απο ολα αυτα εγω μενω ξεκρεμαστη 100% και χωρις καμια εγγυηση για οποιοδηποτε ζητημα.

Φυσικα αρνηθηκα να υπογραψω.. Και απο την ημερα της αρνησης μου εχει αρχισει ενας ψυχολογικος πολεμος χωρις προηγουμενο..Τι οτι δεν σεβομαι τιποτα και κανω κακο στο μαγαζι, τι οτι θα μου κοψει τον μισθο και θα μου αυξησει τις αρμοδιοτητες ( η προσληψη εχει γινει για βοηθο λογιστη) , τι οτι θα δουλευω 3 μερες την εβδομαδα, τι οτι θα τα χασω ολα και θα τρεχω στα δικαστηρια.... Και πολλα αλλα..

Εχω σκοπο να επισκεφτω λογιστη και δικηγορο αυτες τις μερες για ενημερωση, ωστοσο θα ηθελα και τη γνωμη σας πανω στο θεμα. Ποια πιστευετε οτι θα πρεπει να ειναι η επομενη κινηση μου?

Κατ αρχας χρονια πολλα και παντα υγεια.

Προσωπικη μου αποψη πανω στο θεμα ειναι ,να βρης εναν καλο Δικηγορο και να εξετασετε το θεμα της επισχεσης εργασιας με αυτη θα μπης στο ταμειο ανεργιας το οποιο ειναι ασχετο απο αυτο που θα παρης αν... μετα αφου σε εξοφλησει ,σε απολυσει.

Αυτο το λεω,επειδη σε αυτη την επειχηρηση βλεπω οτι για αυτον εισαι καμμενο...χαρτι και θελει να σε ξεφορτωθη με καθε τροπο οποτε δεν εχεις και τιποτα να ελπιζης ωστε να κανης και υπομονη,για αυτο κανε οτι ενεργεια μπορεις και σου παρεχεται το δικαιωμα απο τον Νομο,μηπως... και παρεις τα λεφτα σου.

και αυτα που σου λεει, να δουλεψης 3-4 μηνες... με ταμειο...και να σε επαναπροσλαβη μολις προχθες ακουσα απο εργαζομενο οτι του ειπαν ακριβως,το ιδιο παραμυθι,ειναι ο ανωδυνος τροπος ξεφορτωματος...ενοειται μετα την απομακρυνση εκ του ταμειου...ουδεν...λαθος αναγνωριζεται.και οτι θα το ανοιξη σε αλλον μελλον και αυτο μουσι...ειναι και στον ALTER ετσι τους λενε οτι...υπαρχει επενδυτης...

Οσο για το αν τον συμφερει να κυρηξη πτωχευση ή να μπη στο αρθρο 99 πρωσωπικη μου αποψη και μονο ειναι,οτι,η πτωχευση δεν πρεπει να τον συμφερει,ναι μεν παυει να πληρωνη τους παντες,αλλα το στιγμα του πτωχου...θα το κουβαλαει εφ ορου ζωης..καθως και τις ωφειλες του ,που δεν διαγραφονται ποτε.δεν μπορει να ανοιξη επιχειρηση στο ονομα του,δε μπορει να κανη αγωραπωλησιες, οπου του βρισκουν χρηματα ,θατου τα παιρνουν,ακομη και να εργαστη. Ενω αν διαλεξει το αρθρο 99 ,και μεγαλο κουρεμα μπορει θα πετυχη στα χρεη του, και ρυθμηση σε μακροχρονιες δοσεις,και αν ειναι συνεπης δεν θα τον κυνηγαει κανενας.

Σημειωνω οτι σε πτωχευση, εγω ξερω οτι,πρωτα ικανοποιουνται οι εργαζομενοι, μετα το Δημοσιο,και μετα ολοι οι αλλοι.Αν βεβαια...οι εργαζομενοι προλαβουν να βρουν κατι,διοτι συνηθως το μαθαινουν τελευταιοι ,αφου τα εχουν προσημειωσει ολα αλλοι πιο....εξυπνοι που μυριστικαν το....μπαρουτι απο την αρχη.

http://www.kepea.gr/aarticle.php?id=180

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη αγγελικη

Υπογραφή γνωστοποίησης εκ περιτροπής απασχόλησης..

Η εργοδοτρια μου μου έδωσε ένα χαρτί μονομερούς επιβολής εκ περιτροπής απασχόλησης κ ένα με γνωστοποίηση εκ περιτροπής πού αναφέρει το διάστημα της εκ περιτροπής κ τον μισθό για την περίοδο αυτή.κ ζήτησε να υπογράψω..αν το κάνω σημαίνει ότι συμφωνώ κ σε περίπτωση απόλυσης με αποζημίωνει με τον μισθό της εκ περιτροπής η πρέπει να με γυρίσει σε πλήρη απασχόληση κ μετά να με απολύσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπογραφή γνωστοποίησης εκ περιτροπής απασχόλησης..

Η εργοδοτρια μου μου έδωσε ένα χαρτί μονομερούς επιβολής εκ περιτροπής απασχόλησης κ ένα με γνωστοποίηση εκ περιτροπής πού αναφέρει το διάστημα της εκ περιτροπής κ τον μισθό για την περίοδο αυτή.κ ζήτησε να υπογράψω..αν το κάνω σημαίνει ότι συμφωνώ κ σε περίπτωση απόλυσης με αποζημίωνει με τον μισθό της εκ περιτροπής η πρέπει να με γυρίσει σε πλήρη απασχόληση κ μετά να με απολύσει;

Αν και δεν είμαι και ο πλέον αρμόδιος ,

αν σας απολύσει θα πρέπει να σας αποζημιώσει συμφωνα με τον μισθό που υπήρχε πρίν την εκ περιτροπής απασχόληση .

Ετσι και αλλιώς ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ πώς όλα αυτά γίνονται για να ΜΗΝ υπάρξουν απολύσεις .

Παρακάτω θα δείτε το σχετικο άρθου του νόμου 3846/2010 για να εχετε άποψη.

3. Κατά την κατάρτιση της σύμβασης εργασίας ή κατά τη διάρκειά της ο εργοδότης και ο μισθωτός μπορούν με έγγραφη ατομική σύμβαση να συμφωνήσουν κάθε μορφή απασχόλησης εκ περιτροπής.

Εκ περιτροπής απασχόληση θεωρείται η απασχόληση κατά λιγότερες ημέρες την εβδομάδα ή κατά λιγότερες εβδομάδες το μήνα ή κατά λιγότερους μήνες το έτος ή και συνδυασμός αυτών κατά πλήρες ημερήσιο ωράριο εργασίας.

Η παρεχόμενη από το άρθρο αυτό προστασία καλύπτει και τους απασχολούμενους με βάση τις συμφωνίες του προηγούμενου εδαφίου.

Αν περιοριστούν οι δραστηριότητές του ο εργοδότης μπορεί, αντί καταγγελίας της σύμβασης εργασίας, να επιβάλλει σύστημα εκ περιτροπής απασχόλησης στην επιχείρησή του, η διάρκεια της οποίας δεν επιτρέπεται να υπερβαίνει τους εννέα (9) μήνες στο ίδιο ημερολογιακό έτος, μόνο εφόσον προηγουμένως προβεί σε ενημέρωση και διαβούλευση με τους νόμιμους εκπροσώπους των εργαζομένων, σύμφωνα με τις διατάξεις του π.δ. 260/2006 και του ν. 1767/1988.

Οι συμφωνίες ή οι αποφάσεις της παραγράφου αυτής γνωστοποιούνται μέσα σε οκτώ (8) ημέρες από την κατάρτιση ή τη λήψη τους στην οικεία Επιθεώρηση Εργασίας.

4. Ως εκπρόσωποι των εργαζομένων, για την εφαρμογή της προηγούμενης παραγράφου ορίζονται κατά την εξής σειρά προτεραιότητας:

α) οι εκπρόσωποι από την πλέον αντιπροσωπευτική συνδικαλιστική οργάνωση της επιχείρησης ή της εκμετάλλευσης, η οποία καλύπτει κατά το καταστατικό της εργαζόμενους, ανεξάρτητα από την κατηγορία, τη θέση ή την ειδικότητά τους,

β) οι εκπρόσωποι των υφιστάμενων συνδικαλιστικών οργανώσεων της επιχείρησης ή της εκμετάλλευσης,

γ) το συμβούλιο εργαζομένων,

δ) εάν ελλείπουν συνδικαλιστικές οργανώσεις και συμβούλιο εργαζομένων, η ενημέρωση και διαβούλευση γίνεται με το σύνολο των εργαζομένων. Η ενημέρωση μπορεί να γίνει με εφάπαξ ανακοίνωση σε εμφανές και προσιτό σημείο της επιχείρησης. Η διαβούλευση πραγματοποιείται σε τόπο και χρόνο που ορίζει ο εργοδότης.

5. Οι έγγραφες ατομικές συμβάσεις των προηγούμενων παραγράφων πρέπει να περιλαμβάνουν: α) τα στοιχεία ταυτότητας των συμβαλλομένων, β) τον τόπο παροχής της εργασίας, την έδρα της επιχείρησης ή τη διεύθυνση του εργοδότη, γ) το χρόνο της απασχόλησης, τον τρόπο κατανομής και τις περιόδους εργασίας, δ) τον τρόπο αμοιβής και ε) τους τυχόν όρους τροποποίησης της σύμβασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σε όλους! Συγχαρητήρια για τις γνώσεις που προσφέρετε!

Το θέμα μου είναι το εξής: απολύθηκα στις 21/11/2011 και αντί για αποζημίωση μου έδωσαν ισόποση συναλλαγματική με ανοιχτή ημερομηνία. Το γιατί το δέχτηκα είναι μεγάλο ζήτημα και δεν το αναλύω γιατι θα σας κουράσω!

Τωρα αρνούνται να μου την εξαργηρώσουν.

Χάρη στις πληροφορίες που βρήκα εδώ, αποφάσισα να κάνω αγωγή και να ζητήσω ακύρωση της απόλυσης. (αφού δεν πληρώθηκα αμέσως όπως ρητά ορίζει ο νόμος θεωρείται άκυρη η απόλυση)

Ο χρόνος μας πιέζει γιατί έχω περιθώριο να κάνω αγωγή μέχρι την 21/2/2012. Ο δικηγόρος μου είπε οτι θα την ετοιμάσουμε την πέμπτη το βράδυ και θα την καταθέσουμε την Παρασκευη.

Γνωρίζεται αν πρέπει να προσέξω κάτι στην όλη διαδικασία, μιας και δεν εμπιστευομαι τωρα πια κανέναν!

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπογραφή γνωστοποίησης εκ περιτροπής απασχόλησης..

Η εργοδοτρια μου μου έδωσε ένα χαρτί μονομερούς επιβολής εκ περιτροπής απασχόλησης κ ένα με γνωστοποίηση εκ περιτροπής πού αναφέρει το διάστημα της εκ περιτροπής κ τον μισθό για την περίοδο αυτή.κ ζήτησε να υπογράψω..αν το κάνω σημαίνει ότι συμφωνώ κ σε περίπτωση απόλυσης με αποζημίωνει με τον μισθό της εκ περιτροπής η πρέπει να με γυρίσει σε πλήρη απασχόληση κ μετά να με απολύσει;

Εχω την εντύπωση (με επιφύλαξη) ότι η μονομερής επιβολή εκ περιτροπής απασχόλησης στα πλαίσια του μνημονιακού νόμου επιστροφής στο μεσαίωνα δεν απαιτεί την υπογραφή του εργαζόμενου (εξ΄ού και μονομερής) και σε περίπτωση απόλυσης κατά την διάρκεια της περιόδου αυτής η αποζημίωση υπολογίζεται με τον μισθό της πλήρους απασχόλησης.

Σε περίπτωση όμως υπογραφής της από τον εργαζόμενο, τότε δεν μιλάμε για μονομερή επιβολή αλλά για μετατροπή της σύμβασης πλήρους απασχόλησης σε εκ περιτροπής με τη συναινέση σας και η αποζημίωση υπολογίζεται με το νέο καθεστώς (μειωμένη).

Οπότε προσοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω την εντύπωση (με επιφύλαξη) ότι η μονομερής επιβολή εκ περιτροπής απασχόλησης στα πλαίσια του μνημονιακού νόμου επιστροφής στο μεσαίωνα δεν απαιτεί την υπογραφή του εργαζόμενου (εξ΄ού και μονομερής) και σε περίπτωση απόλυσης κατά την διάρκεια της περιόδου αυτής η αποζημίωση υπολογίζεται με τον μισθό της πλήρους απασχόλησης.

Σε περίπτωση όμως υπογραφής της από τον εργαζόμενο, τότε δεν μιλάμε για μονομερή επιβολή αλλά για μετατροπή της σύμβασης πλήρους απασχόλησης σε εκ περιτροπής με τη συναινέση σας και η αποζημίωση υπολογίζεται με το νέο καθεστώς (μειωμένη).

Οπότε προσοχή

Εξαρτάται τι γράφει η τροποποίηση........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Εχω την εντύπωση (με επιφύλαξη) ότι η μονομερής επιβολή εκ περιτροπής απασχόλησης στα πλαίσια του μνημονιακού νόμου επιστροφής στο μεσαίωνα δεν απαιτεί την υπογραφή του εργαζόμενου (εξ΄ού και μονομερής) και σε περίπτωση απόλυσης κατά την διάρκεια της περιόδου αυτής η αποζημίωση υπολογίζεται με τον μισθό της πλήρους απασχόλησης.

Σε περίπτωση όμως υπογραφής της από τον εργαζόμενο, τότε δεν μιλάμε για μονομερή επιβολή αλλά για μετατροπή της σύμβασης πλήρους απασχόλησης σε εκ περιτροπής με τη συναινέση σας και η αποζημίωση υπολογίζεται με το νέο καθεστώς (μειωμένη).

Οπότε προσοχή

Ανάπτυξε την σκέψη σου διότι δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό ,νομολογία??,αμα θέλουμε να δίνουμε μία απάντηση να είναι σωστή και οχι βλακειές΄ή οτι μας ερθει στην κεφάλα, ιδίως για εργατικά. Δεν κάνουμε χάρη όπως θεωρούνε κάποιοι αλλα εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας.

Η μετατροπή της πλήρους απασχόλησης σε ημιαπασχόληση δεν αγγίζει τα δικαιώματα των εργαζομένων πριν την μεταβολή.

Οι λογιστές των 900 ευρώ καλα θα κάνουν να μην πετάνε κοτσάνε οπου δη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σε ολους..

Επανερχομαι μετα απο 1,5 μηνα με νεωτερα..

Αφου λοιπον αρνηθηκα να υπογραψω την εικονικη απολυση στο τελος Δεκεμβριου, μεσα Ιανουαριου ο "καλος" μου εργοδοτης μου κοινοποιησε την γνωστοποιηση απολυσης.. Αρα σε τρεις μηνες απο τοτε, δηλαδη μεσα Απριλιου θα βρεθω εκτος..

Απο τοτε βεβαια (και πριν την γνωστοποιηση)συζητουσε με απειλητικο υφος οτι θα μου μειωσει το ωραριο και αλλα τετοια. Ωστοσο παροτι ετοιμασε τα αντιστοιχα χαρτια δεν υπογραφησαν ποτε, καθως τελικα αποφασισε τα σχετικα με την γνωστοποιηση απολυσης..

Χτες ωστοσο μου πεταξε οτι κακως πηγαινω πληρες ωραριο στη δουλεια και οτι πρεπει να πηγαινω με μειωμενο ωραριο..

Ερωτηση 1: Μπορει μετα την γνωστοποιηση απολυσης να επιβαλει και μειωμενο ωραριο απασχολησης??

Ερωτηση 2: Γενικοτερα, οταν ερθει ο Απριλιος, μπορει να αλλαξει μονομερος γνωμη για την απολυση μου?? Δηλαδη μπορει τον Απριλιο να πει οτι αλλαξε γνωμη και τελικα δεν θελω να σε διωξω, οποτε εαν επιμεινω στην αποχωρηση μου να μην δικαιουμαι καμια αποζημιωση οποτε ουτε και ταμείο ανεργιας ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ανάπτυξε την σκέψη σου διότι δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό ,νομολογία??,αμα θέλουμε να δίνουμε μία απάντηση να είναι σωστή και οχι βλακειές΄ή οτι μας ερθει στην κεφάλα, ιδίως για εργατικά. Δεν κάνουμε χάρη όπως θεωρούνε κάποιοι αλλα εμπλουτίζουμε τις γνώσεις μας.

Η μετατροπή της πλήρους απασχόλησης σε ημιαπασχόληση δεν αγγίζει τα δικαιώματα των εργαζομένων πριν την μεταβολή.

Οι λογιστές των 900 ευρώ καλα θα κάνουν να μην πετάνε κοτσάνε οπου δη

μη πινς πιδάκι μ, θα σκάσι του σκοτ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη αγγελικη

Εξαρτάται τι γράφει η τροποποίηση........

στην γνωστοποίηση της εκ περιτροπής δεν αναφέρεται καμία τροποποίηση της αρχικής ΣΣΕ μου. Αναφέρονται τα στοιχεία μου κ της επιχείρησης, η ειδικότητα, το διάστημα της εκ περιτροπής απασχόλησης,το ωράριο και ο μισθός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχουν 2 θέματα...

1. ο εργοδότης συμφωνεί με τον εργαζόμενο να μετατραπεί η πλήρης απασχόληση σε εκ περιτροπής εργασία

2. μονομερώς ο εργοδότης να μετατρέψει την πλήρη απασχόληση του μισθωτού σε εκ περιτροπής εργασία, βάσει των διατάξεων του Ν3846/10.

Για να ισχύει το 2ο, υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις...

Πχ, ο εργοδότης πρέπει να προβεί σε ενημέρωση και διαβούλευση με τους εκπρόσωπους των εργαζομένων, να υπάρχει περιορισμός στις δραστηριότητες του εργοδότη, η διάρκεια της εκ περιτροπής να μην περνάει τους 9 μήνες στο ίδιο ημερολογιακό έτος, οι ατομικές συμβάσεις πρέπει να περιλαμβάνουν α) τα στοιχεία ταυτότητας των συμβαλλομένων, β) τον τόπο παροχής της εργασίας, την έδρα της επιχείρησης ή τη διεύθυνση του εργοδότη, γ) το χρόνο της απασχόλησης, τον τρόπο κατανομής και τις περιόδους εργασίας, δ) τον τρόπο αμοιβής και ε) τους τυχόν όρους τροποποίησης της σύμβασης.

Και μη γελάς με τους όρους, είναι όλοι ουσιαστικοί και κρίνονται στην τελική φάση στο δικαστήριο......

Το δεύτερο, δυστυχώς, δεν μπορείς να το αποφύγεις...

Πρόσεξε όμως μην σε ξεγελάσει και υπογράψεις το πρώτο.....

Έχε στα υπόψη σου ότι το δεύτερο, πρέπει να το κάνει στο σύνολο των εργαζομένων, όχι μόνο σε ένα, ή τουλάχιστον σε ένα ολόκληρο τμήμα της επιχείρησής του. Αν το επιβάλλει μόνο σε εσένα, τότε μπορείς να ζητήσεις την αποζημίωσή σου (θεωρώντας τη πράξη αυτή μονομερή βλαπτική μεταβολή των όρων εργασίας οπότε θεωρείται ως καταγγλία της σύμβασης εργασίας) ή την επαναφορά της σύμβασης σε πλήρη απασχόληση.

Σε κάθε περίπτωση, αν αφορά το 2, φρόντισε να γράφεί επάνω στη σύμβαση ότι η τροποποίηση γίνεται στα πλαίσια του άρθρου 2 του Νόμου 3846/10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...