Προς το περιεχόμενο

ΣΤΗΡΙΞΤΕ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΑΤΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί ; Σου φαίνεται παράξενο;

Στις επαρχιακές πόλεις είναι συνήθες φαινόμενο. Λέει ο άλλος : "Να τον πάρω για δουλειά, να του μάθω τα μυστικά και μετά να ανοίξει δικό του γραφείο;"

Στις μικρές πόλεις είναι πολύ δύσκολο να βρείς δουλειά σε λογιστικό γραφείο, γνωρίζοντας ο εργοδότης ότι έχεις τις προοπτικές να ανοίξεις δικό σου.Και να σε πάρει, θα σου κολλάει ένσημα ως υπάλληλο γραφείο και όχι ως βοηθό λογιστή , σκεπτόμενος ότι σου ανοίγει τον δρόμο για να ανοίξεις δικό σου γραφείο και ταυτοχρόνως να κινδυνεύει να χάσει μερίδιο από την αγορά.

Ελάχιστοι είναι εκείνοι που δεν έχουν πρόβλημα να σε προσλάβουν ως βοηθό λογιστή, γιατί βασίζονται στις γνώσεις στους και την αξία τους. Και πάλι το σκέφτονται....

Άποψή μου είναι: εφόσον δεν μπορείς να κάνεις έναρξη προς το παρόν, βρες δουλειά κάπου που μπορούν να σου κολλάνε ένσημα βοηθού λογιστή, διάβαζε και ενημερώνεσαι συνεχώς, και δειλά δειλά ξεκίνα μεκάποιους γνωστούς και θα δεις ότι στην συνέχεια, εφόσον είσαι συνεπής και εργατικός, θα δημιουργήσεις ένα όνομα και πελατεία.

Χρειάζεται υπομονή, κουράγιο, πείσμα, κούραση, διάβασμα , δημόσιες σχέσεις, θέληση και αυτοπεποίθηση.Μην "κωλώνεις" .

Μια ευχή μόνο: όταν αύριο μεθαύριο με το καλό έχεις το δικό σου γραφείο και έρθει ένας "νέος" προσπάθησε να τον βοηθήσεις. Λίγο δύσκολο βέβαια γιατί και εσύ τότε ,ίσως,να σκέφτεσαι όπως σκέφτονται αυτοί στους οποίους απευθύνεις σήμερα "βοήθεια".

Καλή συνέχεια και καλό κουράγιο.

βασικα να προσφερω δουλεια στην κοπελα ηθελα αλλα τωρα ξεχνα το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Exω βγάλει και αγγελία στην χρυσή ευκαιρία στον Ν. Αργολίδας στην κατηγορία Βuisness στην προσφορά εργασίας με τίτλο ΒΟΗΘΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ για να συνεργαστώ με λογιστές είτε ως εξωτερικός συνεργάτης για διεκπαιρέωση υποθέσεων και βοήθεια στις εξωτερικές δουλειές γιατί εκεί έχω εμπειρία΄ακόμη δεν μου έχει προκύψει κάπια πρόταση, όσο αφορά τις εσωτερικές δουλειές μόνη μου έχω ασχολήθει να ενημερωθώ και να βγάλω άκρη διαβάζοντας αν και αυτό στο επαγγελμά μας δεν τελιώνει ποτέ είτε έισαι νέος λογιστής είτε πιο παλιός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΠΡΑΒΟ ΩΡΑΙΟ ΗΘΟΣ ΚΑΙ ΥΦΟΣ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝΩΝΥΜΟ ..................................

ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΛΕΜΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΡΕΣΟΥΝ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΥΠΟΥΣ ΜΕ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ......................................

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟΙ ΛΕΜΕ ΜΗΠΩΣ

Βρε νεους, εσυ το εκανες και τσατίστικες. Καταλαβες τι ειπε ο ανθρωπος; Αν σου διδασκαν λιγα ελληνικα απο τη βαση τους , θα καταλάβαινες και δεν θα τσατιζόσουν. Μας εκαναν να μην καταλαβαινουμε μεταξυ μας την ελληνική γλώσσα με τα διδακτικα προγραμματα τους απο το 81 και μετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητή μου Βίκυ,

ή θα μείνεις και θα παλέψεις, ή θα αναπροσαρμόσεις τα πλάνα σου, στοχεύοντας σε κάτι μεγαλύτερο και πιθανά διαφορετικό, έξω από την Ελληνική επαρχία, και, γιατί όχι, και έξω από την Ελλάδα, όπου, βέβαια, και εκεί θα χρειαστεί να παλέψεις.

Πιστεύω ακράδαντα ότι το λογιστικό επάγγελμα έχει μέλλον, για όποιον προσφέρει ποιότητα στη δουλειά του.

Μέλλον όμως έχουν και άλλα επαγγέλματα οικονομικής φύσης, τα οποία χρειάζονται όμως περισσότερη και συνεχή εξειδίκευση, αλλά νέα είσαι ακόμη, έχεις το χρόνο να τα καταφέρεις ότι κι αν επιλέξεις.

Πάντως αν είναι να μιζεριάσεις, άνοιξε πανιά και κάντηνα. :)

Ουφ, σα να απαντώ σε στήλη περιοδικού νοιώθω... :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ακράδαντα ότι το λογιστικό επάγγελμα έχει μέλλον, για όποιον προσφέρει ποιότητα στη δουλειά του.

Ουφ, σα να απαντώ σε στήλη περιοδικού νοιώθω... :D

μου θύμισες κοσμοπόλιταν σελ 53.......

η ποιότητα και το μέλλον είναι last year.....Σήμερα απο 28 εργαζόμενους, σε μια εταιρεία, ετοιμάζω 12 απολύσεις, λόγω εφαρμοστικού νόμου του μεσοπροθέσμου, που μειώνει τις τιμές των φαρμάκων στο μισό...

Αυτά τα παραμύθια , μας τα λέγαν και στα σεμινάρια παλιά, για ένα επάγγελμα στρωμένο με δαφνόφυλλα και σε λίγο θα φοράμε και τα μανικέτια του Βουτσά, απο τις ελληνικές ταινές τις παλιές που έκανε το λογιστή.....:huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν κύριε Αντώνη με όλο τον σεβασμό που πρέπει κανείς να δείχνει σε ένα παππού, όπως λες ότι είσαι, σου λέω ότι και οι δικές σας οι γενιές που ήξεραν κατά δική σου ομολογία άπταιστα την ελληνική την νέα και την αρχαία και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο μας ΕΦΕΡΑΝ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ στερώντας από τους νέους όχι μόνο την γλώσσα όπως πάντα εσύ λες αλλά και κάτι άλλο ποιο σημαντικό το ΜΕΛΛΟΝ και την ΕΛΠΙΔΑ.

Αυτό το αρχείο το βρήκα σε πολλά site δεν ξέρω ποιος το έγραψε και δεν με ενδιαφέρει αν είναι συντακτικά ορθό η αν αυτός που το έγραψε ήξερε ελληνικά η αν είναι πως το λέτε καθυστερημένος.

Εδώ το έβαλα για να προβληματιστούν κυρίως οι νέοι που θα διάβαζαν αυτό το θέμα που τους αφορά άλλωστε ο τίτλος στο θέμα αυτό λέει ΣΤΗΡΙΞΤΕ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΑΤΕ και αυτό περιμένουν και αυτοί στήριξη και ερεθίσματα για προβληματισμό και όχι τζάμπα μαγκιές και ειρωνείες.

Αυτό σαν ελάχιστη συμβολή για να υπάρξει και μια άλλη άποψη για αυτά που θα ψήφιζαν σήμερα και τι μας περιμένει.

Κάποιοι όμως θεωρούν ότι είναι ποιο σωστό να αποπροσανατολίσουν από το βασικό θέμα που είναι ο σχολιασμός του νόμου και να πουν ότι είναι ποιο σημαντικό να δούμε αν αυτός που το έγραψε ήξερε ελληνικά η αν είναι καθυστερημένος.

Παραθέτω τα site στα οποία έχει αναρτηθεί το κείμενο και να αναζητήσετε τον καθυστερημένο συγγραφέα για να τον μαλώσετε που είναι καθυστερημένος και δεν ξέρει την ελληνική όπως θα έπρεπε η δεν έχει κατεβάσει όλους τους νόμους για να δει την φρασεολογία…!!!! για να καταλάβει ότι γράφει βλακείες…!!!!!!

http://www.scribd.com/doc/58873953/Efarmostikos-Me-Sxolia-1

http://loutraki1.blogspot.com/2011/06/blog-post_5518.html

http://www.inprecor.gr/index.php/archives/81397

http://papaioannou.wordpress.com/2011/06/28/%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B5%CF%86%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BD%CE%B1-%CF%86%CF%81%CE%AF%CE%BE%CE%B5%CF%84%CE%B5/

http://www.epikaira.gr/epikairo.php?id=23657&categories_id=69

http://www.infobeto.com/forum/f12/o-efarmostikos-nomos-me-sxolia-apoxairetiste-tin-patrida-poy-kserate-98681/

http://www.antinews.gr/2011/06/24/108578/

Αυτή είναι και η λογική της κοινωνίας στην οποία οδηγούμαστε άλλωστε οι μαύροι πεινάνε απλά επειδή είναι ηλίθιοι και τεμπέληδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι νομίζω ότι ξεφύγατε από το θέμα, το οποίο είναι η Βίκη και το ότι δεν μπορεί να ΄κάνει πρόσληψη.

Είμαι 30 ετών και θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό, που μπόρεσα και βρήκα μια δουλειά πάνω σε αυτό που σπούδασα. Και που δουλεύω 12 ώρες πάλι με θεωρώ τυχερό. Έχω κάνει έναρξη αλλά έχω πάρει απαλλαγή από το ΤΕβΕ έχω κάποιους πελάτες αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμα να κρατήσω βιβλία κάποιου μαγαζιού, εκτος από 2 άτομα με μπλοκάκι, και καμμιά 20ριά δηλώσεις. Οι περισσότεροι ακολουθούν τον λογιστή που είχαν/έχουν οι γονείες του.

Παρ'όλα αυτά σιγά σιγά βλέπω βελτίωση και πιστεύω πως με υπομονή και προσπάθεια, καλές δημόσιες σχέσεις και πάνω απ'όλα διάβασμα, θα βελτιωθεί η κατάστασή μου και ίσως κάποτε μπορέσω να ζήσω από την ατομική μου επιχείρηση.

Κάνω κι ενα μεταπτυχιακό το οποίο έχω την ελπίδα πως θα μου φανεί χρήσιμο μελλοντικά.

Μην το βάζεις κάτω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήταν το 2004 που αποφάσισα να ξαναδώσω πανελλήνιες και να δηλώσω λογιστική πρώτη, διότι τότε οι εφημερίδες ήταν γεμάτες απο αγγελίες για γραφεία. Και ήταν μέχρι πριν 3 χρόνια περίπου. Τελείωσα τη Λογιστική απο ΤΕΙ, το 2010. Έψαχνα απελπισμένα εργασία, έστω και χωρίς μισθό, αλλα χωρίς αποτέλεσμα. Έβαλα αγγελία μέχρι που κάποιος με πήρε τηλέφωνο για δουλειά σε λογιστικό. Χαρά, άγχος, όλα μαζεμένα. Ξεκίνησα και στη πορεία είδα ότι κάτι πάει στραβά με τον εργοδότη. Ο ενθουσιασμός έφυγε, και ήρθε το άγχος πάλι. Δουλειά πουθενά, σε κανένα γραφείο δεν παίρνουν, όπου ρώτησα μέσω γνωστών, ούτε χωρίς μισθό. Παντού ζητάνε μεγάλη προυπηρεσία, και προσφέρουν πολύ λίγα. Η απορία μου είναι η εξής.. οι νέοι που βγαίνουν απτις σχολές, πως θα μάθουν τη δουλειά (η δουλειά μαθαίνετε στο φυσικό της περιβάλλον, και όχι στα έδρανα των σχολών) απο τη στιγμή που κανένας δεν παίρνει νέους? Τι έχει να φοβηθεί κάποιος σε μεγάλη πόλη (Θεσσαλονίκη) και δεν παίρνουν? Κάποιος λογιστής μου πε ότι δεν παίρνει επειδή εκπαιδεύει άτομα και μετα έχουν και .. απαιτήσεις! Στην τελευταία συνέντευξη που πήγα πρίν λίγες μέρες, ο άνθρωπος εν ολίγοις μου είπε..ότι προαπαιτούμενο για να εργαστώ εκεί, είναι να του βρω πελάτες..! Παρόλα αυτά συνεχίζω και είμαι...αισιόδοξη..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κάθε φορά που μπαίνω εδω και βλέπω κάποια από σας να γράφουν το παράπονο τους και δεν κάνουν αδικαιολόγητη επίθεση, ψυχοπλακώνομαι. Έχω και εγώ παιδιά, γιαυτο σαν πατέρας σας καταλαβαίνω περισσότερο. Ο γιος μου έχει 7 πτυχία, ήταν 4 χρόνια καθηγητής στο πανεπ. του Λονδίνου. Από βλακεία του, προτίμησε να έλθει Ελλάδα , ενώ μπορεί να είναι Λονδίνο , να διδάσκει σε 3 πανεπιστήμια και να βγάζει 100.000 ευρώ το χρόνο, εξακολουθεί να επιμένει ελληνικά. Κάθεται λοιπόν εδω και ψευτοδουλεύει. Πιστεύω να συνελθει και να ξαναφύγει. Για όλους λοιπόν η Ελλάδα έγινε ακατάλληλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...