Jump to content

ΣΤΗΡΙΞΤΕ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΑΤΕ

Recommended Posts

ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΣΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΛΕΟΝ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΠΟΥ ΖΩ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ,ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΝΑ ΖΗΤΑΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΠΩΛΗΤΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΔΥΟ ΔΡΑΧΜΕΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΜΟΥ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΠΑΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΕΓΩ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΟΥΝ ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ.ΑΓΑΠΑΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΟΣΟ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ , ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΑ ΛΥΣΗ?

ΥΓ:ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΜΟΥ ΑΣΚΗΣΗΣ ΜΕ 330 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΕ ΕΔΙΩΞΕ

που ειναι αυτο αν επιτρεπεται?

ΣΤΟΝ ΝΟΜΟ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ ΜΕΝΩ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΡΑΜΑΤΙΚΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΔΩ

Guest ολα  καλά;

ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΝΕΟΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΔΕΝ ΣΕ ΠΑΙΡΝΕΙ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΛΕΟΝ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙΣ ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΙΔΙΟΙ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΠΟΥ ΖΩ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ,ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΝΑ ΖΗΤΑΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑ ΠΩΛΗΤΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΔΥΟ ΔΡΑΧΜΕΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΜΟΥ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝ ΠΑΩ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΕΓΩ ΝΑ ΜΕ ΠΑΡΟΥΝ ΑΦΙΛΟΚΕΡΔΩΣ.ΑΓΑΠΑΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΟΣΟ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ , ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΡΗΜΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΑ ΛΥΣΗ?

ΥΓ:ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΜΟΥ ΑΣΚΗΣΗΣ ΜΕ 330 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΟ ΠΤΥΧΙΟ ΜΕ ΕΔΙΩΞΕ

Να σου πω εγω τι εκανα πριν πολλα-πολλα χρόνια; οταν ημουν περιπου στην ιδια θεση με εσενα και χειρότερα. Εκανα εγραφή για λογιστικό γραφειο χωρις να ενοικιασω τιποτα. Μετα απο λιγο καιρο δηλωσα παραλληλα και διαφημιστικά δώρα. Πηρα λοιπον μια τσαντα δειγματα (που ειχα ζητησει απο καποια επιχειρηση των Αθηνων, αφου εγω ειμαι επαρχια) με μπρελοκ, πλαστικους φακελους, τασακια κλπ Ετρεχα απο πόρτα σε πορτα και επαιρνα παραγγελίες για τα διαφημιστικα αυτα δωρα. Εκοβα τιμ. πωλ. δικο μου, για να μην καταλαβει κανενας ποσο εβγαζα. Εβγαλα και τα εξοδα για να ανοιξω το γραφειο και ζουσα κανενα χρονο με τα κερδη. Φυσικα μολις ανοιξα το γραφειο σταματησα τα διαφημιστικα.

που ειναι αυτο αν επιτρεπεται?

Γιατί ; Σου φαίνεται παράξενο;

Στις επαρχιακές πόλεις είναι συνήθες φαινόμενο. Λέει ο άλλος : "Να τον πάρω για δουλειά, να του μάθω τα μυστικά και μετά να ανοίξει δικό του γραφείο;"

Στις μικρές πόλεις είναι πολύ δύσκολο να βρείς δουλειά σε λογιστικό γραφείο, γνωρίζοντας ο εργοδότης ότι έχεις τις προοπτικές να ανοίξεις δικό σου.Και να σε πάρει, θα σου κολλάει ένσημα ως υπάλληλο γραφείο και όχι ως βοηθό λογιστή , σκεπτόμενος ότι σου ανοίγει τον δρόμο για να ανοίξεις δικό σου γραφείο και ταυτοχρόνως να κινδυνεύει να χάσει μερίδιο από την αγορά.

Ελάχιστοι είναι εκείνοι που δεν έχουν πρόβλημα να σε προσλάβουν ως βοηθό λογιστή, γιατί βασίζονται στις γνώσεις στους και την αξία τους. Και πάλι το σκέφτονται....

Άποψή μου είναι: εφόσον δεν μπορείς να κάνεις έναρξη προς το παρόν, βρες δουλειά κάπου που μπορούν να σου κολλάνε ένσημα βοηθού λογιστή, διάβαζε και ενημερώνεσαι συνεχώς, και δειλά δειλά ξεκίνα μεκάποιους γνωστούς και θα δεις ότι στην συνέχεια, εφόσον είσαι συνεπής και εργατικός, θα δημιουργήσεις ένα όνομα και πελατεία.

Χρειάζεται υπομονή, κουράγιο, πείσμα, κούραση, διάβασμα , δημόσιες σχέσεις, θέληση και αυτοπεποίθηση.Μην "κωλώνεις" .

Μια ευχή μόνο: όταν αύριο μεθαύριο με το καλό έχεις το δικό σου γραφείο και έρθει ένας "νέος" προσπάθησε να τον βοηθήσεις. Λίγο δύσκολο βέβαια γιατί και εσύ τότε ,ίσως,να σκέφτεσαι όπως σκέφτονται αυτοί στους οποίους απευθύνεις σήμερα "βοήθεια".

Καλή συνέχεια και καλό κουράγιο.

Πιστεύεις στα σοβαρά, αγαπητέ Γιώργο, ότι ένας φτασμένος (αλλά καλός) λογιστής θα φοβηθεί τον νέο συνάδελφο; Αυτό που θα φοβηθεί είναι το σκότωμα ( όχι απλώς χτύπημα) των αμοιβών. Σπάνια αλλάζει πελάτη ο επαγγελματίας όταν είναι ικανοποιημένος από τον λογιστή του. Πρέπει να είναι παρα πού ισχυρό το κίνητρο.

Αγαπητή μου Βίκυ,

σε καταλαβαίνω όσο δεν φαντάζεσαι. Θα ήθελα όμως να καταλάβεις, ότι όσο δύσκολο είναι να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του πελάτη, άλλο τόσο δύσκολο, κι ακόμα πιο πολύ, είναι να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του λογιστή - εργοδότη σου. Αν δεις τις δημοσιεύσεις εδώ μέσα, θα καταλάβεις με πόσο άγχος δουλεύουμε και κάτω υπό πόση πίεση χρόνου προσπαθούμε να προλάβουμε προθεσμίες -πρόσεξε, όχι να κάνουμε τη δουλειά μας σωστά, να προλάβουμε προθεσμίες. Απαιτούμε λοιπόν απο τους βοηθούς μας να είναι κι αυτοί στην τσίτα, αν θέλουν να αμείβονται ως βοηθοί, και όχι να μας ρωτάνε κάθε τόσο τι να κάνουν. Και σίγουρα υπάρχουν πολλά, παρα πολλά ακόμα εμπόδια, τα οποία όμως έχουν να κάνουν κυρίως με την προσωπικότητα του κάθε λογιστή. Συμφωνώ ότι είναι άδικο. Ο νέος χρειάζεται στήριξη, εκπαίδευση και υπομονή. Πού να τα βρούμε όμως όλα αυτά, φίλη μου, όταν ξενυχτάμε για να βγούμε εντάξει στις υποχρεώσεις μας; Πάντως, επειδή βλέπω ότι αγαπάς αυτό που θες να κάνεις, είμαι σίγουρος ότι θα επιτύχεις, και μάλιστα μόνη σου. Οι περισσότεροι "παλιοί" εδώ μέσα έτσι ξεκινήσαμε. Χωρίς βοήθεια. Συνέχισε την προσπάθειά σου και θα ανταμοιφθείς.

Πιστεύεις στα σοβαρά, αγαπητέ Γιώργο, ότι ένας φτασμένος (αλλά καλός) λογιστής θα φοβηθεί τον νέο συνάδελφο; Αυτό που θα φοβηθεί είναι το σκότωμα ( όχι απλώς χτύπημα) των αμοιβών. Σπάνια αλλάζει πελάτη ο επαγγελματίας όταν είναι ικανοποιημένος από τον λογιστή του. Πρέπει να είναι παρα πού ισχυρό το κίνητρο.

Αγαπητή μου Βίκυ,

σε καταλαβαίνω όσο δεν φαντάζεσαι. Θα ήθελα όμως να καταλάβεις, ότι όσο δύσκολο είναι να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του πελάτη, άλλο τόσο δύσκολο, κι ακόμα πιο πολύ, είναι να κερδίσεις την εμπιστοσύνη του λογιστή - εργοδότη σου. Αν δεις τις δημοσιεύσεις εδώ μέσα, θα καταλάβεις με πόσο άγχος δουλεύουμε και κάτω υπό πόση πίεση χρόνου προσπαθούμε να προλάβουμε προθεσμίες -πρόσεξε, όχι να κάνουμε τη δουλειά μας σωστά, να προλάβουμε προθεσμίες. Απαιτούμε λοιπόν απο τους βοηθούς μας να είναι κι αυτοί στην τσίτα, αν θέλουν να αμείβονται ως βοηθοί, και όχι να μας ρωτάνε κάθε τόσο τι να κάνουν. Και σίγουρα υπάρχουν πολλά, παρα πολλά ακόμα εμπόδια, τα οποία όμως έχουν να κάνουν κυρίως με την προσωπικότητα του κάθε λογιστή. Συμφωνώ ότι είναι άδικο. Ο νέος χρειάζεται στήριξη, εκπαίδευση και υπομονή. Πού να τα βρούμε όμως όλα αυτά, φίλη μου, όταν ξενυχτάμε για να βγούμε εντάξει στις υποχρεώσεις μας; Πάντως, επειδή βλέπω ότι αγαπάς αυτό που θες να κάνεις, είμαι σίγουρος ότι θα επιτύχεις, και μάλιστα μόνη σου. Οι περισσότεροι "παλιοί" εδώ μέσα έτσι ξεκινήσαμε. Χωρίς βοήθεια. Συνέχισε την προσπάθειά σου και θα ανταμοιφθείς.

Κατ' αρχήν ανέφερα μεταξύ άλλων ότι :"Ελάχιστοι είναι εκείνοι που δεν έχουν πρόβλημα να σε προσλάβουν ως βοηθό λογιστή, γιατί βασίζονται στις γνώσεις στους και την αξία τους. Και πάλι το σκέφτονται...."

Δεν τον φοβάται, φοβάται το μέλλον. Φοβάται όπως σωστά είπες και το "ρίξιμο των τιμών" αλλά και πάλι ένας φτασμένος λογιστής, όπως αναφέρεις ,που γνωρίζει τις δυνατότητές του και την αξία του

δεν θα πρέπει να έχει τόσο φόβο από την μείωση των τιμών όσο από την πιθανότητα να βγεί στην αγορά ένας "νέος" που θα έχει τις προϋποθέσεις να γίνει "φτασμένος".

Με εκτίμηση

Γιώργος από Ιτέα.

Guest Επισκέπτης

Εγω βρισκομαι στο αμεσως επομενο βημα.

Δουλεψα σε μεγαλο λογιστικο γραφειο στην Αθηνα για 5 χρονια,ειμαι κοπελα επαρχιας και δεν την παλευα Αθηνα.

Μετα απο κουβεντα με τους δικουσ μου (χορηγοι) και εφοσον ειδα οτι μπορω να ανταπεξελθω αποφαφησαμε πριν δυο χρονια να παραιτηθω

απο την δουλεια και να γυρισω πισω να ανοιξω γραφειο.

Μετα απο δυο χρονια δεν ειμαι σιγουρη αν εκανα καλα (7 πελατες οχι συγγενεις και καμια 80αρια δηλωσεις φετος)

Σιγουρα δεν φταινε λαθη πανω στην δουλεια γιατι δεν εχω κανει ειναι και πολυ λιγοι οι πελατες οποτε εχω παρα πολυ χρονο

Ακουω συνεχεια οτι αυτη ειναι νεα δεν,ξερει θα κανει λαθος και προσπαθω να τους αποδειξω οτι εχω μια εμπειρια και δεν ειαμαι τοσο χαζη ξερω πεντε πραγματα

Δεν ξερω αν εχω ή οχι μελλον εδω και προβληματιζομαι για το αν επραξα καλα ή οχι.

Αυτη προσωπικη μου εμπειρια και ηθελα να την καταθεσω ισως βοηθησω καποιους που σκεφτοναται να πραξουν κατι αναλογο

Το μελλον θα δειξει

Δουλεψα σε μεγαλο λογιστικο γραφειο στην Αθηνα για 5 χρονια,ειμαι κοπελα επαρχιας και δεν την παλευα Αθηνα.

Μετα απο κουβεντα με τους δικουσ μου (χορηγοι) και εφοσον ειδα οτι μπορω να ανταπεξελθω αποφαφησαμε πριν δυο χρονια να παραιτηθω

Μετα απο δυο χρονια δεν ειμαι σιγουρη αν εκανα καλα (7 πελατες οχι συγγενεις και καμια 80αρια δηλωσεις φετος)

Σιγουρα δεν φταινε λαθη πανω στην δουλεια γιατι δεν εχω κανει ειναι και πολυ λιγοι οι πελατες οποτε εχω παρα πολυ χρονο

Ακουω συνεχεια οτι αυτη ειναι νεα δεν,ξερει θα κανει λαθος και προσπαθω να τους αποδειξω οτι εχω μια εμπειρια και δεν ειαμαι τοσο χαζη ξερω πεντε πραγματα

Δεν ξερω αν εχω ή οχι μελλον εδω και προβληματιζομαι για το αν επραξα καλα ή οχι.

Αυτη προσωπικη μου εμπειρια και ηθελα να την καταθεσω ισως βοηθησω καποιους που σκεφτοναται να πραξουν κατι αναλογο

Το μελλον θα δειξει

έχε πιστη και θα δικαιωθείς!!!!!διαβασμα,αυτοπεποιθηση ,εξυπηρετεις τους πάντες ,θα χάσεις και λεφτά,θα ακούσεις και καλά σχόλια ,θα ακούσεις και άσχημα!έκανα ακριβώς την ίδια κίνηση με εσένα εδώ και 2,5 χρόνια και νιώθω καλά!θα πικραθείς και από τους πελάτες κάποια στιγμή ,και από τις δημόσιες υπηρεσίες με τον τρόπο της!μη λυγίσεις όμως!!

φιλια από πελοπόννησο

Guest Επισκέπτης

έχε πιστη και θα δικαιωθείς!!!!!διαβασμα,αυτοπεποιθηση ,εξυπηρετεις τους πάντες ,θα χάσεις και λεφτά,θα ακούσεις και καλά σχόλια ,θα ακούσεις και άσχημα!έκανα ακριβώς την ίδια κίνηση με εσένα εδώ και 2,5 χρόνια και νιώθω καλά!θα πικραθείς και από τους πελάτες κάποια στιγμή ,και από τις δημόσιες υπηρεσίες με τον τρόπο της!μη λυγίσεις όμως!!

φιλια από πελοπόννησο

Σωστα αυτα που λες αλλα καπου απογοητευεσαι κουραζεσαι(ψυχολογικα) και δεν ξερεισ τι να κανεις.

Αρχιζω να νοιωθω ατυχη γιατι καλες οι γνωρημιες καλες οι γνωσεις καλη η ορεξη για δουλεια αλλα απραιτητο συστατικο ειναι και η τυχη και για εμενα μαλλον στερεψε.,

Επειδή έχω καταγωγή από επαρχία και έχω πολλούς συγγενείς εκεί, έχω πιάσει διάφορες κουβέντες με τον θείο μου που δουλεύει σε ΔΟΥ μικρής επαρχιακής πόλης.

Αυτό που βλέπω (από τους 3-4 λογιστές τέτοιας πόλης που ξέρω) και από αυτά που μου είπε, είναι ότι σοβαροί λογιστές σε μικρές πόλεις δεν υπάρχουν πολλοί, και οι λίγοι που υπάρχουν μπορούν σχετικά εύκολα να πιάσουν καλή πελατεία χωρίς να χτυπήσουν τις τιμές με κάμποσο χρήμα και υπομονή. Το πρόβλημα που έχουν όλοι όμως είναι ότι οι σημαντικότερες επιχειρήσεις αργοπεθαίνουν (μιλάω για τη συγκεκριμένη πόλη) οπότε οι απολαβές πέφτουν και τα φέσια αυξάνονται (και εδώ στην Αθήνα γίνεται αυτό φυσικά απλά όχι σε τόσο δραματικό ρυθμό).

Καλοί και κακοί λογιστές υπάρχουν εκεί όπως υπάρχουν και εδώ, με τη διαφορά ότι εκεί πραγματικά είναι λίγοι. Εδώ αντιθέτως ο καθένας δηλώνει λογιστής...rolleyes.gif (Και οι τιμές χτυπιούνται προς τα κάτω αλύπητα....).

Και βέβαια υπάρχει το θέμα που αναφέρει η Βίκυ που είναι το ότι πολύ λίγοι λογιστές δέχονται να βοηθήσουν ένα νέο βοηθό για το φόβο ανταγωνισμού στο μέλλον. Στην Αθήνα τουλάχιστον αν και υπάρχει αυτό, υπάρχουν πολλοί λογιστές που δεν έχουν πρόβλημα να δείξουν πράγματα σε νεότερους... Απλά γιατί η αγορά είναι πραγματικά μεγάλη - βέβαια και η προσφορά λογιστών είναι επίσης μεγάλη - απλά προβλέπω ότι πολλοί λογιστές θα κλείσουν και φέτος, και για τα τέλη επιτηδεύματος, και για τις πολλές αλλαγές, και γιατί ΦΜΥ θα έχουν όλοι τώρα με το νέο αφορολόγητο οπότε πάει και το "υπολογισμός μισθοδοσίας με το χέρι" κτλπ... Όλα γίνονται δυσκολότερα και μια και η πελατεία μειώνεται, αναγκαστικά οι ικανότεροι θα επιβιώσουν...

Guest μαυρος πητ

αγαπητη Βικυ

Παρολο που εχω υπερβολικο φορτο εργασιας αυτη τη στιγμη εκρινα σκοπιμο πως η δουλεια μπορει να περιμενει για μια τετοια περιπτωση. εχουμε βιο παραλληλο. προσπαθησα να βρω δουλεια σαν λογιστης το 1998, οποτε και τελειωσα με διαφορες υποχρεωσεις (στρατο, μεταπτυχιακα, σπουδες και διαφορες αισθηματικου τυπου υποχρεωσεις που ειχα στην Ιταλια, καλο ειναι να λεμε και τιποτα τετοια για να αποφορτιζομαστε). Δουλεια γιοκ. Πουθενα τιποτα. Απο γνωριμιες. Αλλο τιποτα. Σπουδαζοντας ολοι μου ελεγαν να παω να τους βρω μετα απο σπουδες, στρατο κλπ (τα γκομενικα μην νομισεις τιποτα το υπερβολικο, 4 μηνες κρατησε). Εννοειται οτι ολοι τα εφερναν δυσκολα. Η αποφαση? Το μεγαλο καζανι που λεγεται Αθηνα. 4 χρονια δουλειες δεξια και αριστερα (ευτυχως τον πρωτο χρονο). Μετα βρηκα δουλεια στο λογιστηριο εταιρειας. και στην τετραετια επιστροφη στα πατρια εδαφη. ετσι κι αλλιως το ειχα προαποφασισει. και το αισιο ετος 2004 επεστρεψα στις ριζες με δικο μου λογιστικο γραφειο. το πρωτο μου γραφειο ως λογιστης (εννοω το επιπλο) ηταν ενα πλαστικο τραπεζι (απο αυτα που πουλανε οι γυφτοι) απο την ταβερνα μιας φιλης. να ειναι καλα. τωρα που "πιαστηκα" λιγο ως λογιστης δεν της παιρνω πλεον χρηματα. και μου χαρισε και το τραπεζι για να τη θυμαμαι. εννοειται πως για 2 χρονια η μοναδικη μου πελατισσα ηταν αυτη η φιλη. οι συγγενεις που με παρακινουσαν να ανοιξω το γραφειο (τι κανεις στην Αθηνα και διαφορα τετοια κουλα, ξερεις τωρα) ακομα δεν εχουν ερθει, μετα απο 7 χρονια. καλυτερα, γιατι αν ερχονταν απο τοτε θα ηθελαν τζαμπα και εγω ηθελα λεφτα για να πληρωσω το ΤΕΒΕ. Περασαν 7 χρονια, περιουσια δεν εχω κανει, αλλα τους λογαριασμους μου τους πληρωνω (τουλαχιστον προς το παρον). και λεφτα αρκετα μου χρωστανε. και με εκτιμουν σαν λογιστη και οι συναδελφοι, και οι εφοριακοι αλλα και οσοι δεν ειναι πελατες μου. μου ειναι αρκετο αυτη τη στιγμη. καινουριο αυτοκινητο δεν μπορω να παρω ακομα, αλλα ειπαμε, ΤΕΒΕ δεν χρωσταω, ουτε ρευμα, ουτε τηλεφωνο. Το παλευω καλα αν και βλεπω τις δυσκολιες να αυξανουν και στο επαγγελμα και στις εισπραξεις. και δεν το εχω μετανιωσει που εκανα το βημα. Η συμβουλη μου (αν εισαι μικρη στην ηλικια) ειναι να ξεκινησεις με φορολογικες δηλωσεις. Βρες χωρια απομακρυσμενα, που δεν υπαρχουν συναδελφοι και εφοριες κοντα και κανε γνωστο πως κανεις δηλωσεις. τις τιμες δεν ειναι αναγκη να τις ριξεις. θα το βρεις μπροστα σου. με τις ευθυνες που εχουμε και με τον χρονο που χρειαζομαστε για να ενημερωνομαστε δεν πληρωνεται η δηλωση ουτε με 20 ευρω ουτε με 30 ευρω. και να μην ξεχνας να ρισκαρεις. δεν σου λεω να παρεις γ' κατηγοριας. αλλα τα β' θα τα χειριστεις καλυτερα (παρολο που δεν ειναι ευκολα, απλα θα τα διαχειριστεις καλυτερα). μελετα, ρωτα, και θα μαθεις να αποφασιζεις και μονη σου, εμπιστευομενη τις γνωσεις σου (και καποιες φορες και το ενστικτο σου). Κοιταξε αν μπορεις να πληρωνεις το ΤΕΒΕ σου και κανε εναρξη εστω και στο σπιτι σου. Και για οτι χρειαστεις αυτο το φορουμ δεν εχει αρνηθει βοηθεια σε κανεναν. Εβγαλα και κωδικους για να μην μπαινω σαν επισκεπτης, αλλα δεν τους ενεργοποιησα ακομα (αυριο σιγουρα). Ειναι καλη ευκαιρια να ξεκινησεις απο αυριο ακομα ακομα. Θα προλαβεις ολες τις καινουριες αλλαγες να τις μελετησεις και να τις αναλυσεις. Θα εχεις το χρονο. Επαναλαμβανω μια συσταση. Αυτο που ειπε ο κυριος Αρχοντης παραπανω. Προσπαθησε, μελετα, παλεψε και θα δικαιωθεις. δωσε ομως χρονο στον εαυτο σου. και ανελαβε και καθε διοικητικη υποθεση που θα σου τυχει. θα βγαλεις κι εκει μεροκαματο. και καμια φορα και καλο. πιο ευκολα σου δινει καποιος π.χ. 50 ευρω για να του συμπληρωσεις μια ΑΠΔ για οικοδομικα και να την καταθεσεις στο ΙΚΑ παρα για τη φορολογικη του δηλωση. Δουλεια υπαρχει, αλλα να προσπαθησεις να σκεφτεις το που υπαρχει κενο για να την ξετρυπωσεις.

Καλη τυχη και για οτι χρειαζεσαι ο μαυρος πητ θα ειναι εδω. Θα σου δωσω και τα τηλεφωνα μου για οτιδηποτε χρειαστεις.

Καλη αρχη.

Τέλη Νοέμβρη, έρχεται στο άσχετο ένας νεαρός 25αρης στο γραφείο μου, και αφού μου ζήτησε δουλειά (έχει τελειώσει το οικονομικό), στην συνέχεια έβαλε τα κλάματα γιατί κανείς δεν τον παίρνει, έστω και χωρίς χρήματα, απλά για να μάθει μερικά πράγματα. Λυπήθηκα, γιατί σε κάτι τέτοιες στιγμές, θυμάμαι το πως ξεκίνησα κι εγώ πριν από πολλά χρόνια και, έτσι, του είπα να ξεκινήσει από την επόμενη μέρα, να έρχεται κάποιες ώρες, να αρχίσουμε σιγά σιγά να του δείχνουμε.

Την τρίτη ημέρα, μπαίνει μέσα στο γραφείο μου το ΙΚΑ.

Τον ρωτάνε : Εσύ τι κάνεις εδώ?

Απάντηση : Δουλεύω.......

Ερώτηση : Πόσο καιρό?

Απάντηση : Ε, καμμιά εβδομάδα...

Όπως αντιλαμβάνεστε, έφαγα το 500,00 πρόστιμο από το ΙΚΑ, αναγκάστηκα να του κάνω πρόσληψη για κάποιες μέρες, του έβαλα να υπογράψει πρόσληψη και αποχώρηση, και συνεχίσαμε να είναι στο γραφείο μου, θεωρώντας πως το λάθος, αρχικά, ήταν δικό μου, που δεν του είχα εξηγήσει τι μπορεί να γίνει σε περίπτωση ελέγχου από το ΙΚΑ. Λίγο πριν από τα Χριστούγεννα, μου λέει πως δεν μπορεί να εργάζεται άλλο χωρίς να πληρώνεται!!!!! και μου ανακοίνωσε πως σταματάει...

Και κάπου την άνοιξη, τηλεφωνεί στο γραφείο μου, ζητώντας μου την βεβαίωση αποδοχών για το διάστημα που τον εμφάνισα στις καταστάσεις μισθοδοσίας της επιχείρησής μου. Και το αποκορύφωμα ... με ρωτάει : Πότε θα πάρω τα χρήματα που αναφέρονται στην βεβαίωση αποδοχών???? Εσύ, κάπου τα δήλωσες, εγώ να μην τα πάρω τα χρήματα??????

Για τους νέους, να ενημερώσω, πως αυτή η ιστορία, για τις 15 περίπου εργάσιμες που υπήρξε στο γραφείο μου, μου κόστισε, μαζί πρόστιμο ΙΚΑ και ένσημα για Δεκέμβριο, Δώρο Χριστουγέννων, Επίδομα αδείας, περίπου στα 1000,00

Λυπάμαι, αλλά, παρόλο που αρκετές φορές είχα πάρει νέα παιδιά στο γραφείο για να μαθαίνουν, αυτή ήταν η τελευταία φορά......

Ουδέν αγνωμονέστερος του ευεργετηθέντος....

να πω και γω η παλια τον καημο μου ???

εγω εχω ενα γραφειο και δουλευω μονη ....

θες που τα τελευταια χρονια με πλακωσε η μοναξια...

θες που οταν εχω εξωτερικες δουλειες το κλειδωνω και φευγω και πολλοι εχουν μαθει το ποιημα, οτι ποτε δεν με βρισκουν στο γραφειο...

θες που οντως, καποιες αρκετες ισως φορες βαριεμαι και παω σπιτι μου ...

θες που σκεφτηκα οτι θαταν καλο ενα εστω μικρο μερος των εξοδων του γραφειου να το μοιραζομουν ...

θες που ποτε δεν θα μπορουσα να απασχολησω ανθρωπους που δεν μπορω να πληρωνω, εστω και αν τους προσφερω εκπαιδευση ή ο,τι αλλο...

...επιχειρησα να ψαξω εναν νεο ορεξατο ανθρωπο , με εναρξη, να του σταθω και να δειξω εστω τα λιγα που ξερω και να εχουμε μια συνεργασια περισσοτερο στις εξωτερικες δουλειες και ενα σταθερο ωραριο για το γραφειο..

δεν ζητησα καν ενοικιο και παρεχω τον οποιο εξοπλισμο χρησιμοιποιω ....

Σας πληροφορω οτι δεν βρηκα ενδιαφερομενο....

...επιχειρησα να ψαξω εναν νεο ορεξατο ανθρωπο , με εναρξη, να του σταθω και να δειξω εστω τα λιγα που ξερω και να εχουμε μια συνεργασια περισσοτερο στις εξωτερικες δουλειες και ενα σταθερο ωραριο για το γραφειο..

δεν ζητησα καν ενοικιο και παρεχω τον οποιο εξοπλισμο χρησιμοιποιω ....

Σας πληροφορω οτι δεν βρηκα ενδιαφερομενο....

Πόσα έδινες? :P

Μα πας καλά βρε Χρύσα.. υπάλληλο παίρνεις κι αν του πεις για εξωτερικές δουλειές, μπορεί να μην έρθει..

Πόσα έδινες? :P

Μα πας καλά βρε Χρύσα.. υπάλληλο παίρνεις κι αν του πεις για εξωτερικές δουλειές, μπορεί να μην έρθει..

δεν ειπα να κανει τις δικες μου δουλειες βρε συναδελφε ....:P

και δεν ζητησα υπαλληλο.....

υπαρχει ενα μεγαλο προβλημα που θα το πληρωσουμε πολλοι , φοβομαστε ( ισως οχι αδικα) τις συνεργασιες , ολοι θελουν να ανοιξουν το δικο τους μαγαζακι ...

τωρα που το σκεφτομαι ...

μηπως φταιει που ζητησα νεο και οχι νεα ???:lol::P

Guest επισκέπτηςΝο521

αγαπητη Βικυ...

..Κοιταξε αν μπορεις να πληρωνεις το ΤΕΒΕ σου και κανε εναρξη εστω και στο σπιτι σου.

Μετά απο 15 χρόνια στο χώρο το ΤΕΒΕ ειναι ο μοναδικός μου αντίπαλος και έχω έδρα το σπίτι μου...με στείλαν 2 φορές στα Δικαστήρια με καμμιά 50αριά θείτσες και συμπεθέρες(που χρωστούσαν ΤΕΒΕ) .... :huh:

Προς Vicky..

Πλεονέκτημα=Ροη πληροφοριων διαδυκτιακά και γρήγορα..κάτι που δεν υπήρχε

πριν 7 με 8 χρόνια

Μειονέκτημα = Οικονομικη Κρίση που δεν υπήρχε σ'αυτό το βαθμό πριν 4 με 5 χρόνια

Απο επαρχία και γω ..σε εχω πιάσει !

Το μελλον θα δειξει

Αν με ρωτουσε καποιο ατομο πριν ενα χρονο σύμφωνα με αυτα που λες, θα ελεγα προχωρα και μην φοβασε, οπως καποιοι το λενε ακομα εδω μεσα. Τωρα ομως , θα ελεγα , μακρια οχι μονο απο δικο σου γραφείο, αλλα και απο το επάγγελμα. Εχει αρχισει μεγαλη πεινα και δεν το ειχαμε παρει χαμπαρι, μεσα στη ζαλάδα μας τον τελευταιο καιρό.

δεν ειπα να κανει τις δικες μου δουλειες βρε συναδελφε ....:P

και δεν ζητησα υπαλληλο.....

υπαρχει ενα μεγαλο προβλημα που θα το πληρωσουμε πολλοι , φοβομαστε ( ισως οχι αδικα) τις συνεργασιες , ολοι θελουν να ανοιξουν το δικο τους μαγαζακι ...

τωρα που το σκεφτομαι ...

μηπως φταιει που ζητησα νεο και οχι νεα ???:lol::P

Τι ήθελες τωρα και εσύ γιαγιά πράγμα. Τώρα που εγινες γιαγιά ζητας τον νέο :lol: και οχι την νεα. Αμα το καλόσκεφτείς, καλη η προτιμηση σου. Νεος και νεα στο ίδιο γραφειο, ευτυχισμένη ζωή.

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ που ενδιαφερθήκατε να μου πείτε δυο κουβέντες απο αυτά που έχετε περάσει,γνωρίζω πολύ καλά την πίεση που υπάρχει μέσα σε ένα λογιστικό γραφείο και ειδικά οτι συνέχεια τρέχεις για να προλάβεις τις ημερομηνίες,μέσα σε αυτούς τους έξι μήνες που δούλεψα στο λογιστικό γραφείο το είδα πολύ καλά αυτο,αν και ο εργοδότης μου δεν μου έδειξε απολύτως παρά μονο τα βασικά έμαθα αρκετά πράγματα επειδή ασχολήθηκα μόνη μου από ότι άκουγα ευτύχώς που κόβει και το ρημάδι μου και μου το έλεγε και ο ίδιος αλλά δεν με κράτησε όύτε μήνα παραπάνω πέρα από τα πλάίσια της πρακτικής μου και μάλιστα αγαπητοί συνάδελφοι ξέρετε ότι η πρακτική είναι κατά το ήμισυ επιδοτούμενη απο τον ΟΑΕΔ έπαιρνα 330 τον μήνα αντι για 660 και αυτά με τα χίλια ζόρια και μόλις ήρθε και η τελευταία μέρα της πρακτικής μου με έστειλε να του πάρω φορολογική και ασφαλιστική ενημερότητα από το ικα και την ΔΟΥ για να τα πάρει πίσω,και όσο για τις δημόσιες υπηρεσίες και τις συμπεριφορές των δημοσίων υπαλλήλων να μην το σχολιάσω καλύτερα έξι μήνες τους έμαθα καλά,επίσης γνωρίζω και πολύ καλά ότι πρέπει να τα έχεις και καλά μαζί τους αν θες το γραφείο σου να πάει καλά και να βγαίνουν οι δουλειές σου οι εξωτερικές γρήγορα,επίσης γνωρίζω ότι αυτή την περίοδο σαν έλληνες περνάμε πολύ δύσκολα λόγω της οικονομικής κρίσης, δεν σημαίνει όμως ότι θα το βάλουμε κάτω και αυτό εισέπραξα και από εσάς και ευχαριστώ για την δύναμη που μου δώσατε

Guest Επισκέπτης

απορώ ποιος καθυστερημένος έκατσε και σχολίασε αυτόν το νόμο... Αν είχε διαβάσει και άλλους θα ήξερε ότι η φρασεολογία είναι πανομοιότυπη

απορώ ποιος καθυστερημένος έκατσε και σχολίασε αυτόν το νόμο... Αν είχε διαβάσει και άλλους θα ήξερε ότι η φρασεολογία είναι πανομοιότυπη

ΜΠΡΑΒΟ ΩΡΑΙΟ ΗΘΟΣ ΚΑΙ ΥΦΟΣ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΝΩΝΥΜΟ ..................................

ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΤΙ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙ ΛΕΜΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΡΕΣΟΥΝ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΥΠΟΥΣ ΜΕ ΚΟΥΚΟΥΛΕΣ ......................................

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΕΞΥΠΝΟΙ ΛΕΜΕ ΜΗΠΩΣ

ΑΠΟΡΩ ΠΟΙΟΣ ΗΛΙΘΙΟΣ ΜΑΛΑΚΑΣ ΒΡΙΖΕΙ ΑΝΩΝΥΜΑ

θα συμφωνησω μαζι σου

επωνυμα