Προς το περιεχόμενο

ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΧΩΡΑ


nay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις πέρασαν κι από το δικό μου γραφείο... Κατερίνη

Όλα ήταν οκ, ευτυχώς.

μπορείς να μας πείς τί σου ζήτησαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να μας πείς τί σου ζήτησαν?

Μη το ψάχνεις, συνάδελφε, τα πάντα ζητάνε. Εκτός από τα κλασικά (ΦΠΑ-ΦΜΥ-ΚΕΠΥΟ-Βιβλία) αποδείξεις για τις δηλώσεις που έστειλες, ΑΠΥ για τους πελάτες, πελατολόγιο και σύγκριση αποδείξεων δειγματοληπτικά, ΑΠΥ 2008-2012, αποδείξεις ακόμα και για διακοπές ή ενάρξεις και μεταβολές, που τις θεωρούν πρόσθετη παροχή υπηρεσιών, αν είναι δυνατόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ συνάδελφοι πληρώνω φόρο φέτος για χρήματα που όχι μόνο δεν έχω εισπράξει λόγω των απυ στις 31/12/2011 αλλά και ούτε πρόκειται να εισπράξω ποτέ!!!! Με το καλό τα περιμένω τα παιδιά να έρθουν..... Πίσω ακριβώς από την καρέκλα μου είναι κρεμασμένη η καραμπίνα μου καθώς τυγχάνω και κυνηγός.....Αυτή την περίοδο αν έρθουν το όπλο τουφεκάει και μόνο του...... έλεος πια!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη YiannisKyklades

Σχετικα με το θεμα,προσωπικα εχω να αναφερω τα παρακατω .

Εν μερη η αποφαση εκδοσεις απυ επι πιστωση εχει τα εξεις θετικα.

Αρχιζεις και πληρωνεις το ΦΠΑ η τον ΦΟΡΟ που δεν εχεις εισπραξει.

Αυτο στην ουσια ισχυει σε ολοκληρο των επαγγελματικο χωρο .(εκτος ελαχιστων περιπτωσεων).

Τι σημαινει αυτο.

1) Απο μια αποδειξη που δεν σου πληρωνει ο πελατης το ΦΠΑ η τον ΦΟΡΟ,γινετε η αρχη για να ξεκαθαρισεις τα ξερα απο τα χλωρα.

Δηλ.ξεκαθαρισμα πελατολογιου,πιστωση ναι σε αυτους που ξερεις οτι θα τα παρεις τα χρηματα σου η υπολοιποι δρομο γιατι τα πληρωνεις εσυ !

Δεν χρειαζετε λοιπον να τους εχεις στο μυαλο σου ΚΑΘΟΛΟΥ.Φυσικα αν παει αλλου, τηλ στον συναδελφο για να μαθουμε το ιστορικο.Οχι περνω νεο πελατη κι οτι να ειναι !!Ετσι το λαμογιο δεν θα βρει καμμια ακρη.

2)Συνεπεια του ανωτερο ειναι οτι σταματας να εισαι αμισθος υπαλληλος του οποιδηποτε και ταυτοχρονα μειωνεις τα κοστολογια σου.Δηλαδη παυεις να τους πληρωνεις για να ειναι <πελατες σου>.

Οποιος βεβαια θελει να ειναι κανενα προβλημα.

3)Αρχιζουμε ολοι μας και καταλαβαινουμε οτι δεν υπαρχει επιλογη για μη εκδοση αποδειξεων! Αρα αφου πρεπει να την εκδοσης, πρεπει και ο πελατης να ειναι καλοπληρωτης! Δεν μπορει η εφορια να σε λεει και κλεφτη,για καποιον που δεν εχεις εισπραξη χρηματα !Δεν εισπρατεις αλλου!!!

4)Αρχιζεις και εκτιμας το επαγγελμα σου.δηλ.Αναργνωριζεις οτι πλεον αυτο το επαγγελμα ειναι λειτουργιμα.

Εσαι υπευθυνος για τα παντα,δεν εχεις προσωπικη ζωη,εισαι αμισθος υπαλληλος του υπουργειου οικονομικων,πρεπει να ξερεις τα παντα ανα πασα στιγμη,πρεπει να εισαι παντου καθε στιγμη και βεβαια να πληρωνεις για να εχεις καποιους πελατες! Ε οχι!!!!

Συμπερασματικα,αυτη την στιγμη ο κλαδος μας (εκτος ελαχιστων περιπτωσεων) ειναι φορολογικα ο πλεον κλειδωμενος!Δεν υπαρχει πλεον περιπτωση φοροδιαφυγης. Και πιστευω οτι κανενας κλαδος δεν ειναι πλεον σαν και μας.

Αφου λοιπον εμεις οι αμισθοι υπαλληλοι του υπουργειου οικονομικων,ειμαστε και οι πρωτοι που ευκολα πλεον θα μας εχουν στο στοχο,ο μονος τροπος ειναι να καταλαβουμε ολοι μας οτι η δουλεια μας ειναι λειτουργιμα και οτι ολοι θα πρεπει να σταθουμε ομαδικα στο υψος των περιστασεων.

Η λυσεις ειναι απλες.Ξεκαθαρισμα πελατολογιου,τιμοκαταλογος που ολοι θα των σεβονατοι,και οργανωση στους κατα τοπους συλλογους τακτικα για συζητηση και επιλυση βημα-βημα ολων των θεματων μας.

Γνωριζω οτι εδω που δραστηριοποιουμε (Κυκλαδες),υπαρχουν πολυ αξιολογα συλλογικα οργανα,και σιγουρα αυτα που αναφερω,θα εχουν αναφερθει κατα καιρους.Τωρα ομως ειναι επιτακτικη αναγκη για τον κλαδος μας να βρεθουμε περισσοτερο και να παραμερισουμε το κομματι που λεγετε κακος ανταγωνισμος.

Γιαννης

Κυκλαδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί σε κυνηγούν για εικονικά τιμολόγια (κυρίως για ΦΠΑ) και από την άλλη σε κυνηγούν γιατί δεν έκοψες ΕΙΚΟΝΙΚΑ έσοδα ......

Θα διαφωνήσω με το παραπάνω συνάδελφο γιατί κανένα επάγγελμα δε μοιάζει με το δικό μας , χώρια που σε μια υφεσιακή αγορά και σε ένα κλάδο που δύσκολα πλέον ξεφεύγει φοροδιαφεύγοντας είναι αδύνατο να κόβεις επί πιστώση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με το θεμα,προσωπικα εχω να αναφερω τα παρακατω .

Εν μερη η αποφαση εκδοσεις απυ επι πιστωση εχει τα εξεις θετικα.

Αρχιζεις και πληρωνεις το ΦΠΑ η τον ΦΟΡΟ που δεν εχεις εισπραξει.

Αυτο στην ουσια ισχυει σε ολοκληρο των επαγγελματικο χωρο .(εκτος ελαχιστων περιπτωσεων).

Τι σημαινει αυτο.

1) Απο μια αποδειξη που δεν σου πληρωνει ο πελατης το ΦΠΑ η τον ΦΟΡΟ,γινετε η αρχη για να ξεκαθαρισεις τα ξερα απο τα χλωρα.

Δηλ.ξεκαθαρισμα πελατολογιου,πιστωση ναι σε αυτους που ξερεις οτι θα τα παρεις τα χρηματα σου η υπολοιποι δρομο γιατι τα πληρωνεις εσυ !

Δεν χρειαζετε λοιπον να τους εχεις στο μυαλο σου ΚΑΘΟΛΟΥ.Φυσικα αν παει αλλου, τηλ στον συναδελφο για να μαθουμε το ιστορικο.Οχι περνω νεο πελατη κι οτι να ειναι !!Ετσι το λαμογιο δεν θα βρει καμμια ακρη.

2)Συνεπεια του ανωτερο ειναι οτι σταματας να εισαι αμισθος υπαλληλος του οποιδηποτε και ταυτοχρονα μειωνεις τα κοστολογια σου.Δηλαδη παυεις να τους πληρωνεις για να ειναι <πελατες σου>.

Οποιος βεβαια θελει να ειναι κανενα προβλημα.

3)Αρχιζουμε ολοι μας και καταλαβαινουμε οτι δεν υπαρχει επιλογη για μη εκδοση αποδειξεων! Αρα αφου πρεπει να την εκδοσης, πρεπει και ο πελατης να ειναι καλοπληρωτης! Δεν μπορει η εφορια να σε λεει και κλεφτη,για καποιον που δεν εχεις εισπραξη χρηματα !Δεν εισπρατεις αλλου!!!

4)Αρχιζεις και εκτιμας το επαγγελμα σου.δηλ.Αναργνωριζεις οτι πλεον αυτο το επαγγελμα ειναι λειτουργιμα.

Εσαι υπευθυνος για τα παντα,δεν εχεις προσωπικη ζωη,εισαι αμισθος υπαλληλος του υπουργειου οικονομικων,πρεπει να ξερεις τα παντα ανα πασα στιγμη,πρεπει να εισαι παντου καθε στιγμη και βεβαια να πληρωνεις για να εχεις καποιους πελατες! Ε οχι!!!!

Συμπερασματικα,αυτη την στιγμη ο κλαδος μας (εκτος ελαχιστων περιπτωσεων) ειναι φορολογικα ο πλεον κλειδωμενος!Δεν υπαρχει πλεον περιπτωση φοροδιαφυγης. Και πιστευω οτι κανενας κλαδος δεν ειναι πλεον σαν και μας.

Αφου λοιπον εμεις οι αμισθοι υπαλληλοι του υπουργειου οικονομικων,ειμαστε και οι πρωτοι που ευκολα πλεον θα μας εχουν στο στοχο,ο μονος τροπος ειναι να καταλαβουμε ολοι μας οτι η δουλεια μας ειναι λειτουργιμα και οτι ολοι θα πρεπει να σταθουμε ομαδικα στο υψος των περιστασεων.

Η λυσεις ειναι απλες.Ξεκαθαρισμα πελατολογιου,τιμοκαταλογος που ολοι θα των σεβονατοι,και οργανωση στους κατα τοπους συλλογους τακτικα για συζητηση και επιλυση βημα-βημα ολων των θεματων μας.

Γνωριζω οτι εδω που δραστηριοποιουμε (Κυκλαδες),υπαρχουν πολυ αξιολογα συλλογικα οργανα,και σιγουρα αυτα που αναφερω,θα εχουν αναφερθει κατα καιρους.Τωρα ομως ειναι επιτακτικη αναγκη για τον κλαδος μας να βρεθουμε περισσοτερο και να παραμερισουμε το κομματι που λεγετε κακος ανταγωνισμος.

Γιαννης

Κυκλαδες.

Συνονόματε και συντοπίτη συνάδελφε, έχεις δίκαιο για το κλείδωμα του κλάδου, αλλά για τους πελάτες και τις ανείσπρακτες αποδείξεις δεν είναι όπως τα γράφεις. Δεν μπορώ να επεκταθώ εδώ, για να μη θίξω υπολήψεις. Αλλη ώρα, με άλλο τρόπο θα τα πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη YiannisKyklades

Ευχαριστω για την απαντηση σου,σιγουρα μπορει να κανω καπου λαθος !Ομως αυτη ειναι η δικη μου αποψη,μεχρι να μου αποδειξη καποιος με τεκμηριωμενες αποψεις το αντιθετο!

Παντως στα σιγουρα,δεν βαζω ολους τους πελατες στο ιδιο τσουβαλι.Και προ παντων να θιξω κανενος την υποληψη!

Ομως προσβαλομαι πλεον προσωπικα,οταν καποιοι ,λογω της δικη μας ανεκτικοτητας,η καλοσυνης ,κανουν τα κοροιδα οταν ερθει η ωρα της πληρωμης.

Οσο για την οικονομικη κατασταση ,οκ να κανω καλυτερη τιμη αλλα μεχρι εκει.Και εγω εχω το ιδιο προβλημα αλλα οταν παω να πιω η να φαω κατι, κανενας δεν μου κανει καλυτερη τιμη,η μου κανει πιστωση για ενα η δυο χρονια.

Συγνωνη για το εντονο υφος αλλα οκ δεν θελω να ειμαι αμισθος υπαλληλος κανενος.

Πρεπει το επαγγελμα μας να παρει την θεση και την εκτιμηση που του αξιζει !!!

Γιαννης.

Υ.Γ Σιγουρα θα βρεθει τροπος να γνωριστουμε απο κοντα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, μου θυμίζεις τον 16χρονο γιο μου, που όταν του εναντιώνομαι σε κάτι που λέει, μου απαντά : "δώσε μου ένα λόγο". Θα τον έχεις, αρκετά σύντομα και σέβομαι την καλή σου πρόθεση. Αλλά , βασικά σου απαντώ για να μου λύσεις μια απορία: Γιατί "επισκέπτης" ; Δεν είσαι μέλος του forum;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και εγω πληρωσα ενα καρο φορους και ενα καρο ΦΠΑ το Β τριμηνο 2012, για λεφτα που δεν θα εισπραξω ποτε, απο σεβασμο στα μελη του φορουμ, θα πω απλά . Στα αρχ........α μας οι ΣΔΟΕ και τα κολοπαιδα της που τα περνουν οι περισσοτεροι, γιαυτο κανουν τον χαβαλε με ανυπαρκτες παραβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή και εγω πληρωσα ενα καρο φορους και ενα καρο ΦΠΑ το Β τριμηνο 2012, για λεφτα που δεν θα εισπραξω ποτε, απο σεβασμο στα μελη του φορουμ, θα πω απλά . Στα αρχ........α μας οι ΣΔΟΕ και τα κολοπαιδα της που τα περνουν οι περισσοτεροι, γιαυτο κανουν τον χαβαλε με ανυπαρκτες παραβάσεις.

Σκέψου να μη μας σεβόσουν... Που ήσουν τόσο καιρό ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να μας πείς τί σου ζήτησαν?

Μου ζήτησαν τις φορολογικές δηλώσεις των πελατών μου και για κάθε μια θα έπρεπε να υπάρχει αντίστοιχη ΑΠΥ (έστω και μηδενική σε περίπτωση συγγενών).

Μου ζήτησαν περιοδικές ΦΠΑ 2012

Ε1 και Ε3 για το οικ. έτος 2011

ΚΕΠΥΟ

Βιβίο ΕΣ- ΕΞ. και μπλοκάκι ΑΠΥ.

Αυτά πάνω κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να μάθω αν κάποιος συνάδελφος θεώρησε στη μέση της χρήσης, Ιδ.Συμφωνητικά με τους πελάτες του και αν προέκυψε θέμα με την περίοδο που δεν είχε Ιδ.Συμφωνητικά με τη Δ.Ο.Υ.??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά και σχετικό...

Η μη έκδοση μηδενικών αποδείξεων είναι αυτοτελής ή γενική παράβαση?

Από περιέργεια...

Γνώμη μου ..... Καμία παράβαση .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου ..... Καμία παράβαση .....

Αναρχικέ............ :)

Πέραν της παρ.2 του άρθρου 13, έχεις καμιά παραπομπή, ή έτσι....?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο αλλά και σχετικό...

Η μη έκδοση μηδενικών αποδείξεων είναι αυτοτελής ή γενική παράβαση?

Από περιέργεια...

ΝΟΜΟΣ ΥΠ' ΑΡΙΘ. 2523

Διοικητικές και ποινικές κυρώσεις στη φορολογική νομοθεσία και άλλες διατάξεις.

Αρθρο 5. Πρόστιμα για παραβάσεις του Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων (Κ.Β.Σ.) - Αντικειμενικό σύστημα

8.Οι παρακάτω περιπτώσεις, για την επιβολή του αντικειμενικού προστίμου, θεωρούνται αυτοτελείς παραβάσεις, για τις οποίες εφαρμόζεται η Βάση Υπολογισμού Νο 1 (ΒΑΣ.ΥΠ.1) ο δε συντελεστής βαρύτητας, εφόσον δεν ορίζεται διαφορετικά, έχει αριθμητική τιμή ένα (1).

α) Η παράλειψη έκδοσης κάθε στοιχείου, που ορίζεται από τις διατάξεις του Κ.Β.Σ..

Ειδικά η μη έκδοση στοιχείου παράδοσης κτισμάτων συνιστά αυτοτελή παράβαση ανεξάρτητα από το ύψος της αξίας αυτού. Ως παράλειψη έκδοσης στοιχείου λογίζεται και η μη καταχώριση σερβιρισθέντων ειδών στα δελτία παραγγελίας.

Κατ’ εξαίρεση η μη έκδοση δελτίων αποστολής από αγρότες του ειδικού καθεστώτος Φ.Π.Α. θεωρείται γενική παράβαση, επιφυλασσομένων των διατάξεων της περίπτωσης α΄ της παραγράφου 10 του άρθρου αυτού.

Επίσης, κατ’ εξαίρεση η μη έκδοση στοιχείου διακίνησης θεωρείται γενική παράβαση, εφόσον έχει εκδοθεί και καταχωρηθεί στα βιβλία στοιχείο αξίας για την ίδια συναλλαγή από τον υπόχρεο στην έκδοση του στοιχείου διακίνησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέφανε μπορείς να νη κόψεις αφου θεωρητικά είναι και δώρο και θεωρητικά μπορείς να μη κόψεις ούτε ΑΠΥ αυτοπαράδοσης ή δωρεάν ,.......... Επιτυγχάνεις όχι τη φοροδιαφυγή , αλλά το αργότερο τελείωμα από μπλοκάκια ......

ΥΓ Πιο πολύ συμφωνώ μαζί σου , αλλά κάπου το έχω διαβάσει και αρπάχτηκα από εκεί .... Θα το ανεβάσω το απόγευμα ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στέφανε μπορείς να νη κόψεις αφου θεωρητικά είναι και δώρο και θεωρητικά μπορείς να μη κόψεις ούτε ΑΠΥ αυτοπαράδοσης ή δωρεάν ,.......... Επιτυγχάνεις όχι τη φοροδιαφυγή , αλλά το αργότερο τελείωμα από μπλοκάκια ......

ΥΓ Πιο πολύ συμφωνώ μαζί σου , αλλά κάπου το έχω διαβάσει και αρπάχτηκα από εκεί .... Θα το ανεβάσω το απόγευμα ........

Από πλευράς ΦΠΑ το καλύπτει (αν και έχω τις ενστάσεις μου αλλά επειδή μας συμφέρει ούτε καν τις αναφέρω) , αλλά ακόμη και από πλευράς ΚΒΣ να σου κόψει ο άλλος παράβαση γιατί δεν έκοψες δωρεάν ή μηδενικές νομίζω ότι δεν θα πρόκειται για σοβαρό ελεγκτή , αλλά από την άλλη, καλύτερα να σε γράψει για κάτι τέτοιο εδώ που τα λέμε ... :D

ΑΠΥ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε,εχω την εντυπωση οτι μπερδευεις την εκδοση απυ (μηδενικης) με την αποδειξη αυτοπαραδοσης για τις αναγκες του φπα..

Βεβαια κ ειναι αλληλενδετα τα 2 θεματα...

Αλλα μιλαμε για παραβαση κβς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πλαίσιο αυτό και για το χρονικό διάστημα από 10/8/2012 – 13/8/2012 πραγματοποιήθηκαν 707 έλεγχοι, κατά τους οποίους βρέθηκαν 373 παραβάτες και διαπιστώθηκαν 1631 παραβάσεις. Δηλαδή το μέσο ποσοστό παραβατικότητας διαμορφώθηκε στο 52,76%.

Με αφορμή αυτήν ανακοίνωση του ΣΔΟΕ και την προβολή του θέματος από τα ΜΜΕ, που δείχνουν την Λευκάδα απόλυτο πρωταθλητή Ελλάδας με 100% παραβατικότητα, αν όχι Ολυμπιονίκη με το χρυσό μετάλλιο, θέλω να παρατηρήσω ότι δεν είναι δυνατόν να έχουν ελεγχθεί 6 επιχειρήσεις, προφανώς με "λίστα" και να βρεθούν και οι 6 παραβάτες, με ερώτημα πόσες επιχειρήσεις έχει το νησί; Γιατί και έτσι να το πάρουμε ο Μ.Ο. παραβάσεων ανά επιχείρηση είναι περίπου 2, δηλ. ποσοστό ελάχιστο , αν υπολογίσουμε μόλις ένα τριπλάσιο αριθμό επιχειρήσεων. Αλλά και στα δικά μας νησιά (Πάρος-Αντίπαρος) που μας δίνουν το χάλκινο μετάλλιο με ποσοστό 80,77%, ελέγχθησαν 26 επιχειρήσεις από τις 3-4 χιλιάδες και πλέον που έχουν τα νησιά και σε αυτές βρέθηκαν 85 παραβάσεις σε 21 επιχειρήσεις, δηλ. περίπου 4 ανά επιχείρηση, ήτοι ποσοστό ελάιστο, μπροστά στις 100 και πλέον που εκδίδουν ανά ημέρα. Και από ιδία γνώση, οι επιχειρήσεις στα νησιά μας εκδίδουν κανονικά τις αποδείξεις, λόγω της καθημερινής παρουσίας του ΣΔΟΕ στα νησιά μας. Και θα ήταν ηλιθιότητα να μην εκδόσει ο επιχειρηματίας απόδειξη των 4 ευρώ διακινδυνεύοντας εκατονταπλάσιο πρόστιμο, όταν από τα ανώνυμα καρφώματα των δύστροπων πελατών ή των ελάχιστων ανταγωνιστών γειτόνων, μπαίνει στην "λίστα" και θα δεχθεί οπωσδήποτε την επίσκεψη των ελεγκτών, που θα του βρουν μη εκδοθείσες αποδείξεις, επειδή, λόγω έλλειψης προσωπικού, δεν προλαβαίνει ο ίδιος να ετοιμάζει, να σερβίρει και να κόβει και την απόδειξη, μέσα στον ελάχιστο χρόνο που έχει, πριν σηκωθεί ο πελάτης και φύγει. Θέλω να καταλήξω ότι πρέπει κάπως αλλιώς να δημοσιοποιούνται τα αποτελέσματα των ελέγχων και όχι με απόλυτα νούμερα, που προκαλούν δικαιολογημένα την δυσφορία των καταναλωτών για τους"κλέφτες" επιχειρηματίες και την μεγιστοποίηση του θέματος στα ΜΜΕ, που ψάχνουν για ακροαματικότητα. Ισως οι οργανώσεις μας να μπορέσουν να εκπονήσουν ένα άλλο τρόπο συσχετισμού παραβατικότητας, μεγέθους και πλήθους επιχειρήσεων που ελέγχονται και σε άμεση σχέση με τον συνολικό αριθμό αυτών, ανά περιοχή.Μη ξεχνάμε ότι τα γκάλοπ και τα exit pols βγάζουν κυβερνήσεις, ενώ οι κάλπες τις ανατρέπουν. Μη μας βγάζουν λοιπόν πρωταθλητές στο άθλημα της φοροδιαφυγής, ενώ δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Ας ψάξουν και άλλες ομάδες και όχι μόνο τους τουριστικούς τόπους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε,εχω την εντυπωση οτι μπερδευεις την εκδοση απυ (μηδενικης) με την αποδειξη αυτοπαραδοσης για τις αναγκες του φπα..

Βεβαια κ ειναι αλληλενδετα τα 2 θεματα...

Αλλα μιλαμε για παραβαση κβς...

Στέφανε δε τα μπερδεύω ..... Διάβασέ με πάλι ........ Επαναλμβάνω όμως ότι ακόμη και παράβαση να καταλογίσουν είναι προτιμότερο να είναι για μηδενική παρά για μη έκδοση ή άλλη τυχόν παράβαση .

πχ στους δικούς μας (γονείς , αδέλφια , πεθερές κλπ) που είναι σεβαστός αριθμός (χονδρικά καμιά 30 δηλώσεις) δεν κόψαμε ούτε μηδενική (εννοείτε δεν πήραμε φράγκο , ίσως τσιμπίσουμε κανά μισόκιλο φέτα ή λίγο προβατίνα αλλά εως εκεί) το σωστό γνωρίζουμε ποιό είναι αλλά τι να κάνουμε που 1) το θεωρούμε μια βλακεία και μισή και 2) δεν έχουμε την πολυτέλεια να θεωρούμε συχνά ΑΠ (βλέπεις υπάρχουν οφειλές σε ταμεία .....)

Στο θέμα που αναφέρει ο Γιάννης (φοροδιαφυγή) , έχω ξαναγράψει ότι τη μεγαλύτερη ζημιά μετά τους πολιτικούς τι κάνουν οι δημοσιογράφοι με το να δημοσιέυουν τα πάντα χωρίς έρευνα και ρεπορτάζ , αφού λοιπόν εξάντλησαν (προς το παρόν) το θέμα με τους λαθρομετανάστες το γύρισαν στη φοροδιαφυγή και εισφοροδιαφυγή ........ Είναι γνωστό ότι φοροδιαφυγή και εισφοροδιαφυγή υπάρχει το κακό είναι όμως ότι κοιτάνε όλοι το αποτέλεσμα και όχι τις αιτίες που τις δημιουργούν ......

Η ουσία είναι ότι γιγαντώνουν τα ΜΜΕ προβλήματα που πραγματικά υποάρχουν και επηρρεάζουν τη ζωή μας , αλλά αφήνουν στην άκρη τα πραγματικά μεγάλα προβλήματα που είναι τα νέα μέτρα και τα νέα μνημόνια που και την φοροδιαφυγή και γενικά όλα τα άλλα που μας απασχολούν θα γιγαντώσουν .........

Το έχω ξαναγράψει ότι λύσεις και μάλιστα άμεσες και δίκαιες υπάρχουν αλλά δυστυχώς δεν συμφέρουν κανέναν να γίνει ......

Άλλωστε δε γνωρίζω πολλούς φοροδιαφεύγουν και διάγουν βίο πλούσιο , απλά πορεύονται (χώρια που οι περισσότεροι χρωστάνε κιόλας , οπότε τζίφος και εκεί) και δυστυχώς αντιμετωπίζουν το Κράτος εχθρικά διότι το ίδιο το Κράτος τους αντιμετωπίζει σαν το χειρότερο εχθρό του ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη το ψάχνεις, συνάδελφε, τα πάντα ζητάνε. Εκτός από τα κλασικά (ΦΠΑ-ΦΜΥ-ΚΕΠΥΟ-Βιβλία) αποδείξεις για τις δηλώσεις που έστειλες, ΑΠΥ για τους πελάτες, πελατολόγιο και σύγκριση αποδείξεων δειγματοληπτικά, ΑΠΥ 2008-2012, αποδείξεις ακόμα και για διακοπές ή ενάρξεις και μεταβολές, που τις θεωρούν πρόσθετη παροχή υπηρεσιών, αν είναι δυνατόν...

Τι εννοείς συνάδελφε "σύγκριση αποδείξεων δειγματοληπτικά"???? Αν δηλαδή σε έναν πελάτη κόβω 50 ευρώ και σε άλλον 200 ευρώ?

Τι σημαίνει αυτό? Ότι κόβω πληρώνομαι, που λέει ο λόγος, γιατί τα μισά δεν τα πληρώνομαι. Άρα 200 κόβω σε αυτόν που μου τα πληρώνει και 50 σε αυτόν που δεν μου τα πληρώνει. Τι θα βρούνε δηλαδή????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς συνάδελφε "σύγκριση αποδείξεων δειγματοληπτικά"???? Αν δηλαδή σε έναν πελάτη κόβω 50 ευρώ και σε άλλον 200 ευρώ?

Τι σημαίνει αυτό? Ότι κόβω πληρώνομαι, που λέει ο λόγος, γιατί τα μισά δεν τα πληρώνομαι. Άρα 200 κόβω σε αυτόν που μου τα πληρώνει και 50 σε αυτόν που δεν μου τα πληρώνει. Τι θα βρούνε δηλαδή????

Οχι, εννοώ ότι πιάνουν ένα έως 4 πελάτες και ελέγχουν αν έχεις εκδόσει ΑΠΥ για όλο το ελεγχόμενο διάστημα. Το κόστος παροχής υπηρεσιών είναι καθαρά υποκειμενικό και μαχητό. Είναι αυτονόητο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γεγονός που καταγράφεται παρακάτω, είναι ακραίο , μη προσφερόμενο για επανάληψη, αλλά χαρακτηριστικό της απελπισίας του επιχειρηματικού κόσμου και ίσως η αιτία των "επιεικέστερων" μέτρων που εξαγγέλλονται. Ωστόσο είναι άξιο συζήτησης και ενημέρωσης της πολιτικής ηγεσίας του ΥΠΟΙΚ και του ΣΔΟΕ. ΟΙ υπάλληλοι κάνουν την δουλειά τους, αλλά που αρχίζει η εφαρμογή του νόμου και που τελειώνει η κατανόηση της οικονομικής εξαθλίωσης του τόπου; Δείτε την είδηση, αν δεν την μάθατε ήδη.:

in_logo_header.gifprint.gif

Πολιορκία στο Αστυνομικό Τμήμα

Πρωτοφανές περιστατικό ομηρείας υπαλλήλων του ΣΔΟΕ στην Ύδρα

Δημοσίευση: 18 Αυγ. 2012 14:13

Αντιμέτωποι με την οργή κατοίκων ήρθαν οι άνδρες της Οικονομικής Αστυνομίας που πραγματοποιούσαν ελέγχους σε επιχειρήσεις της Ύδρας.

Όπως μετέδωσε το Mega, το όλο περιστατικό ξεκίνησε την Παρασκευή, όταν οι άνδρες της οικονομικής αστυνομίας συνέλαβαν ιδιοκτήτρια επιχείρησης, για φορολογικές παραβάσεις.

Ενώ οδηγείτο στο Τμήμα, η γυναίκα λιποθύμησε και οι άνδρες του ΣΔΟΕ συνέλαβαν τον γιο της.

Κάτοικοι του νησιού «πολιόρκησαν» το Αστυνομικό Τμήμα με αποτέλεσμα τα στελέχη της Οικονομικής Αστυνομίας να περάσουν τη νύχτα εγκλωβισμένα στο εσωτερικό.

Παράλληλα, προπηλακίστηκε και το πλήρωμα του ιπτάμενου δελφινιού που μετέφερε το κλιμάκιο στο νησί.

Τελικά χρειάστηκε η αποστολή δυνάμεων των ΜΑΤ από την Αττική προκειμένου να ανοίξει το Αστυνομικό Τμήμα και να αποχωρήσουν τα στελέχη του ΣΔΟΕ.

Σύμφωνα με όσα μετέδωσε το ίδιο τηλεοπτικό κανάλι, το Σάββατο ο αρχιλογιστής της πλοιοκτήτριας εταιρείας κατέθεσε μήνυση στο Λιμεναρχείο, ενώ η εταιρεία μελετά σοβαρά το ενδεχόμενο να διακόψει τα δρομολόγια στο νησί, επικαλούμενη λόγους ασφαλείας.

Το κανάλι επικοινώνησε και με άλλο μέλος της οικογένειας του επιχειρηματία που συνελήφθη, το οποίο αρνήθηκε τα περί φορολογικών παραβάσεων.

Newsroom ΔΟΛ

© Δημοσιογραφικός Οργανισμός Λαμπράκη Α.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...