Προς το περιεχόμενο

ΕΛΕΓΧΟΣ ΣΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΓΡΑΦΕΙΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΧΩΡΑ


nay

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να υπογραφουμε συμφωνητικά, προσωπικά δεν υπέγραψα ποτέ και δεν μετάνιωσα για αυτό. Όποιος έχει όρεξη για δικαστικούς αγώνες με κακοπληρωτές, του συνιστώ συμφωνητικά. Αν δεν σας πληρώνουν συστηματικά να ξέρετε ότι το πιθανότερο είναι να χάσετε τα λεφτά και τον κόπο σας, μην επιτρέπετε στο να σας εκμεταλεύονται , μάθετέ τους - υποχρεώστε τους να σας σέβονται. Ορισμένοι δύστροποι και προβληματικοί και δεν πληρώνουν και αλλάζουν λογιστή όταν δεν τους κάνουμε τα χατήρια, λυπάμαι τους συναδέλφους που στη συνέχεια απευθύνονται σε αυτούς. Έτσι λοιπόν ο τυχών έλεγχος ΔΕΝ ΝΟΜΙΜΟΠΟΈΊΤΑΙ ΝΑ ΖΗΤΑ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΗ Η ΚΥΡΙΟΥΛΑ....ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΓΡΑΦΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ, ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΕΙ Η ΕΦΟΡΙΑ?????????:huh:

Έκανα πρόσφατα μεταφορά έδρας του γραφείου μου και πήγα σε όλες τις ΔΟΥ των πελατών μου να δηλώσω τη μεταφορά , ότι δηλ. η απομάκρυνση των στοιχείων των επιχ/σεων τους θα γίνεται πλέον προς την καινούργια διεύθυνση μου. Από τον ΚΒΣ μου τόνισαν ότι θα απομακρύνονται ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ των στοιχείων και όχι τα ίδια τα στοιχεία και γι' αυτό να προσέχω παρα πολύ.

Επίσης βρέθηκα μπροστά σε τηλεφώνημα της προισταμένης του μητρώου εφορίας με Αθήνα , που έλεγε κάτι για μας τους λογιστές. Όταν έκλεισε το τηλ. της είπα μεταξύ σοβαρού και αστείου, τί έγινε και ψάχνετε τους λογιστές? μου απάντησε με σοβαρό ύφος : έχεις άδεια? της είπα ότι φυσικά και έχω άδεια! μου απαντάει: τότε μη φοβάσαι τίπατα! αυτοί που δεν έχουν άδεια θα πρέπει να τους κλείσουμε!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΗ Η ΚΥΡΙΟΥΛΑ....ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΓΡΑΦΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ, ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΕΙ Η ΕΦΟΡΙΑ?????????:huh:

Ελλάδα είμαστε Κωνσταντίνα.

Θα κλείσει αυτά που μπορεί να βρει.

Δηλαδή αυτά που έχουν άδεια. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως στη ΓΑΔΑ να παγίδευαν εκτός απο τα τηλέφωνα αθλητικών παραγόντων κι εκείνα των πολιτικών μας που συναλλάσονται για τις τύχες μας και τον εθνικό μας πλούτο με τους ισχυρούς της ΕΕ; ...αφού έχουμε δικαιώμα να μάθουμε και μάλιστα επωνύμως ποιοί έστηναν αγώνες ποδοσφαίρου γιατί να μην έχουμε το ανάλογο δικαιώμα για εκείνους που στήνουν εμας και τα παιδιά των παιδιών μας στα 10 μέτρα ;

ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΟΥΝ ΠΡΙΝ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΟΜΩΣ

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΗΝ ΗΣΥΧΙΑ ΤΟΥΣ

ΑΛΛΑ ΠΡΙΝ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΠΟΥΝ ΑΥΤΑ ΝΑ ΜΑΣ ΛΥΣΟΥΝ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ

ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι που έχουν ήδη ελεγχθεί , αν θα μπορούσαν να μας πουν λίγες λεπτομέρειες παραπάνω , θα βοηθούσαν πολύ .

Επίσης που ακριβώς γράφει οτι ειμαι υποχρεωμένος να κάνω συμφωνητικά ; Σε μια δικαστική διαμάχη προφανώς και θα ήταν χρήσιμα, αλλά αυτο δε σημαίνει οτι θα μου επιβάλλουν και πρόστιμο επειδή δεν έκανα ! Απο τη στιγμή που κόβω αποδείξεις (έστω και ετήσιες, δηλαδή το σύνολο της αμοιβής μου προκαταβάλλεται στο 1ο τρίμ. του έτους και αποδίδω ΦΠΑ) τι πρόβλημα μπορεί να έχει το ΣΔΟΕ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μανωλης _46_

και οι ελεγχοι ειναι μεσα στο προγραμμα αγαπητοι συναδερφοι.Αλλα δεν υπαρχει λογος πανικου.

Υπαρχουν αρκετα ,μεγαλα ,τεραστια θα ελεγα λογιστικα γραφεια, τα οποια θα ελεγχουν πρωτα.

Που ειναι το κακο? χαλαρωστε και προσπαθηστε για το καλυτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη forodiafygo

ΕΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΛΕΞΗ.....ΜΗΝ ΠΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΚΑΛΕ ? ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ ΑΝΟΝΥΜΟ ΓΙΑΤΙ ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ ΜΕΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ..ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΦΟΡΑΣ ΤΗ ΜΑΣΚΑ ΚΑΙ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ .ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΨΕΜΑΤΑ ? ΙΣΑ ΙΣΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ ........ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΝΑ ΦΥΓΩ ΜΑΚΡΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΗ Η ΚΥΡΙΟΥΛΑ....ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΓΡΑΦΕΙΟ ΧΩΡΙΣ ΑΔΕΙΑ, ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΛΕΙΣΕΙ Η ΕΦΟΡΙΑ?????????:huh:

Σαφως μιλαει για τα λογιστικα γραφεια που εχουν ανοιξει πριν το ΠΔ. του 1997 ,που δεν ηταν απαραιτητη καμμια αδεια.Σημερα αυτα λειτουργουν και δεν ξερω αν μπορουν να τα κλεισουν .Αν γνωριζει καποιος συναδελφος ας μας πει τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις.Αλλοστε απο την ψηφιση του ΠΔ και για αρκετα επομενα χρονια ,δεν ζητουσαν κατα τη θεωρηση την αδεια του ΟΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να πω και εγω την πρακτικη που ακολουθω με τις ΑΠΥ προς τους πελατες για την ενημερωση των βιβλιων.Εκδιδω την αποδειξη με ημερομ.πχ.31/1 που περιλαμβανει ποσο για Ιαν-Φεβρ-Μαρτ. και το ιδιο στα επομενα τριμηνα.Ετσι και αλλιως πρεπει να εκδοσουμε ΑΠΥ ανεξαρτητα αν εχουμε πληρωθει.Τουλαχιστον βλεπω και ανα τριμηνο αν θα πληρωσουν και θα δω τι θα τους κανω.Ουτε συμφωνητικα ουτε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αποδείξεις πλέον εκδίδονται με την ολοκλήρωση της υπηρεσίας εκτός και αν προπληρωθείς , οπότε εκδίδεται στο χρόνο πληρωμής.Εκδίδοντας αποδείξεις στις 31/1 για υπηρεσίες 1ου τριμήνου ,σημαίνει αυτομάτως πως έχεις πληρωθεί για αυτές τις υπηρεσίες. Αντε μετά αν χρειασθεί να διεκδικήσεις τα χρήματα που σου οφείλουν να δω πως θα το χειρισθείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός είναι ο ποιο σωστός χρόνος έκδοσης των ΑΠΥ ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα ?Κανένας δεν μπορεί να απαντήσει !Αυτό ειναι το ΘΕΜΑ!!ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΝΟ ΣΤΗΝ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός είναι ο ποιο σωστός χρόνος έκδοσης των ΑΠΥ ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα ?Κανένας δεν μπορεί να απαντήσει !Αυτό ειναι το ΘΕΜΑ!!ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΝΟ ΣΤΗΝ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ

Εξ αντιδιαστολής..... και αυτος που θα σε γράψει που θα το στηρίξει................. δεν θα ειναι αίολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξ αντιδιαστολής..... και αυτος που θα σε γράψει που θα το στηρίξει................. δεν θα ειναι αίολο.

ΕΛΑ ΝΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΣΤΗΡΙΞΕΙ?ΠΩΣ ΘΑ ΚΡΙΝΕΙ ΠΟΤΕ ΟΛΟΚΛΗΡΩΝΕΤΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ??ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΦΠΑ ?ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΗΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ ΑΠΔ ΠΟΤΕ ?ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΒΑΛΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑ ΜΗ ΕΞΔΟΣΗ ΑΠΟΔΕΙΞΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΤΕ ????

ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ ΗΤΑΝ ΑΠΑΙΤΗΤΟ ΜΕΡΟΣ ΑΜΟΙΒΗΣ ΤΟΤΕ ΕΝΤΑΞΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός είναι ο ποιο σωστός χρόνος έκδοσης των ΑΠΥ ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα ?Κανένας δεν μπορεί να απαντήσει !Αυτό ειναι το ΘΕΜΑ!!ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΝΟ ΣΤΗΝ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ

Ο ποιο σωστος χρόνος έκδοσης ΑΠΥ; Τα χρηματα σου τα δινει όταν πας στο κατάστημα, ή μαζι με το ΦΠΑ ή με το ΙΚΑ. Λοιπόν οταν πας στο γραφείο σου και εσαι σίγουρος πλεον οτι πραγματι τα πήρες, τότε αν εχεις όρεξη , κοβεις και μια ΑΠΔ, για οσα σου έδοσε πράγματι. :lol: Εγώ πηρα προχθες για ΕΣΠ 2100 και 200 δήθεν δικα μου. Παω στο γραφειο και ξαναελεγχω το σημειωμα. Να κατακεφαλα μια μετακυλιση 230 ευρω. Τα πληρωσα . Εβαλα δηλαδή και 30 απο την τσεπη. Τι πηρα δικαμου; Οποιος εφοριακός μου απαντισει σωστα θα παρει τα ...........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ποιο σωστος χρόνος έκδοσης ΑΠΥ; Τα χρηματα σου τα δινει όταν πας στο κατάστημα, ή μαζι με το ΦΠΑ ή με το ΙΚΑ. Λοιπόν οταν πας στο γραφείο σου και εσαι σίγουρος πλεον οτι πραγματι τα πήρες, τότε αν εχεις όρεξη , κοβεις και μια ΑΠΔ, για οσα σου έδοσε πράγματι. :lol: Εγώ πηρα προχθες για ΕΣΠ 2100 και 200 δήθεν δικα μου. Παω στο γραφειο και ξαναελεγχω το σημειωμα. Να κατακεφαλα μια μετακυλιση 230 ευρω. Τα πληρωσα . Εβαλα δηλαδή και 30 απο την τσεπη. Τι πηρα δικαμου; Οποιος εφοριακός μου απαντισει σωστα θα παρει τα ...........

Εάν κόβεις Α.Π.Δ τότε μη σκας για το χρόνο έκδοσης.

Κάθε τρίμηνο πρέπει:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ουσία σε όλα αυτά είναι εννοείται να είμαστε όλοι φορολογικά νόμιμοι. Πρέπει όμως επιπλέον οι νόμοι και οι ποινές να είναι όπως και οι αντίστοιχοι των.... δικηγόρων!!! που λένε τόσες αλήθειες στα δικαστήρια για να αθωώσουν τον πελάτη τους. 'Οση ποινή τρώει ο Δικηγόρος όταν χάνει την δίκη τόση πρέπει να τρώμε κι εμείς όταν αποδεικνύεται ότι ο πελάτης μας παραβαίνει κάποιο φορολογικό νόμο. Αντιθέτως αν είναι να γίνουμε συνεταίροι του Υπουργείου Οικονομικών ας μας το πούνε ξεκάθαρα κι ας κανονίσουν και την αμοιβή μας και ας κρατήσουν και προκαταβολικά τον φόρο ΟΥΔΕΜΙΑ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ!!!<br>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ολα  καλά;

Αυτα τα μουτρα θελουν φωρφοτυρα (αν και δεν καταλαβα τι ακριβώς λεει αυτη η λέξη. Οσο και να εξήγησε η Μαρινα , εγω δεν καταλαβα μετα το μπιπ που εβαλε.Το καταλαβα σαν καμτσικι απο τριχες της ουρας του βοδιου, αλλα μπιπ γιατί;)

Επειδή εγώ δεν αφήνω τίποτα χωρίς να το ερευνήσω. Για την λέξη φωρφοτήρα (λάθος ορθογραφικά), είναι πράγματι λέξη της Δυτικής Κρητικής διαλέκτου. Στην Κίσσαμο εννοούν , το σχοινί που δένουν τον γάιδαρο. Γενικά στον νομό Χανίων λέγεται φορφωτήρα και είναι παράφραση της λέξης φορτωτήρα. Είναι θηλυκό , η φορτωτήρα. Στο Ρέθυμνο , αλλά προσωπικά μπορώ να πω και σε όλη την ανατολική Κρήτη όπου λέγεται η φορτωτήρα (κόντρα στον Λεξικογράφο Ξανθινακη, ο οποίος το περιορίζει στην Δυτική Κρήτη) , είναι ξύλινο υποστήριγμα, τριχαλωτό συνήθως, βοηθητικό στο φόρτωμα του υποζυγίου. <<Έβαλα τη φορφωτήρα στη μια μπάντα του σαμαριού, να μην ξεσομαρίσει ο γάιδαρος>>. Προέρχεται από το φορτώνω. Στα Χανιά , φορφωτηρέ ή φορτωτηρέ στο Ρέθυμνο, λέγεται το χτύπημα με φορφωτήρα, ή το χτύπημα γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη molon lave

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ

Επειδη πλεον νομιζω οτι εχουμε να κανουμε με εχθρους κανονικα που εχουν αποφασισει να μας εξοντωσουν βιολογικα κοινωνικα οικονομικα και χρησιμοποιουν υποχειρια αυτο που ονομαζουμε ελεγκτες δηθεν. Εγω και οι συνεταιροι μου εχουμε παρει μια αποφαση. Δεν αφηνουμε κανενα να μπει μεσα και να δει τιποτα με οτι σημαινει αυτο. Πληρης αρνηση σε ολα και αν καποιος επιμενει πολυ θα φαει τοσο ξυλο που δεν θα ξερει απο που να φυγει. Δυστυχως σε ενα πολεμο ολα γινονται και επειδη θεωρουμε οτι ειμαστε σε πολεμο θα χρησιμοποιησουμε οτι ειναι δυνατον. Αλλα λεμε για πολυ ξυλο και οποιος αντεξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, Ψ Υ Χ Ρ Α Ι Μ Ι Α.ΕΞΑΛΛΟΥ ΕΚΚΡΕΜΕΙ ΑΚΟΜΗ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ Υ.Ο. ΣΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ.......ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ..........

Δεν βλέπω σχόλια ΟΜΩΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...