Προς το περιεχόμενο

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΤΩΡΑ ΜΕΧΡΙ 30/07


επισκέπτη paratasi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άπό ΕΣΠ έφτιαξα ένα, αλλά ο πελάτης τελικά δεν θα πληρώσει (είχε μόνο μετακύλιση και με το δίκιο του τσαντίστηκε γιατί σε εστιατόριο και ζαχαροπλαστείο που λειτουργούν 101% νόμιμα θα βγάζει ΠΑΝΤΑ μετακύλιση)....

Φτιάχνω και άλλο ένα το οποίο τρώει άκυρο και αυτό από τη ΔΟΥ αυτή τη φορά...

Έχω άλλα 15 και να τσεκάρω και άλλους 4 για πιθανές διαφορές μετακύλισης...

Ξεκινάω από σήμερα το απόγευμα και πιστεύω μέχρι το τέλος της εβδομάδας θα βγουν τα περισσότερα...

Απλά ξέρω ότι 2-3 θα είναι σκέτος πόνος γιατί δεν βλέπω το accountant να τα καταφέρνει καλά σε μικτή δραστηριότητα...unsure.gif (δοκιμάζω το τελευταίο update τώρα το οποίο "δηλώνει" ότι έφτιαξε αυτό το πρόβλημα...) biggrin.gif

Και κάτι τελευταίες δηλωσούλες φυσικά....biggrin.gif

Να ρωτήσω και κάτι άσχετο.

Αλεξιπτωτιστής hit and run πελάτης που εμφανίζεται να του φτιάξω δήλωση και Ε3 (το οποίο θέλει να έχει πειραγμένα νούμερα και μετά να περιμένει την Αγία Περαίωση), πως θα τον χειριζόσασταν?

Επειδή είναι ψιλογνωστός λέω να τον εξυπηρετήσω για φέτος (όχι φυσικά να βάλω την υπογραφή μου να πάω να καώ) απλά να του τα φτιάξω/τυπώσω και να τη στείλει αυτός ηλεκτρονικά... Δε μου κάνει καρδιά να του ρίξω άκυρο (για φέτος), από του χρόνου μακριά και αγαπημένα...

Πάνω στο ίδιο, αν στείλει δήλωση με ποσά άνω των 50.000 παροχή δεν θα του βγει αυτοτελές πρόστιμο του κώδικα και θα σταμπαριστεί αυτόματα από το taxis?

Πάντως τον βλέπω να ψάχνει δεξιά και αριστερά για κάποιον που θα βάλει την (ηλεκτρονική) υπογραφή του....laugh.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 287
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Με την σιγκιουλαρ εγω δεν καταφερα να κανω κανενα σημειωμα. Τωρα εχω στησει δικια μου παραγκα μεσα στην σιγκιουλαρ γιαυτο φαινεται στα ποσα του σημειώματος δεν βλεπει τίποτα. Τα περασα ομως με το χερι. Τα πηγα ολα την Παρασκευή (συμπτωματικα ηταν σε μια ΔΟΥ), υπηρχε πληρης αποσυντονισμός. Τους ειχαν αλλαξει κατι απλο στο προγραμμα και δεν ηξεραν με τιποτα να το προχωρήσουν. Σαν σημειωμα δεν το ξερουν στις ΔΟΥ. Μου ειπαν , εμεις αντιγραφουμε μονο τα συνολα που ειναι κατω στην Β σελιδα και απο μπρος μονο το ποσο που βγαινει να πληρωσει. Το συστημα βγαζει αμεσως δόσεις. Ελα ομως που εγω εκτος απο 2, ολα ηθελα εξωφληση και οχι δοσεις. Εκει σε θελω μάστορα. Μεχρι να καταλάβουν πως πρεπει να το χειριστουν ενω το εγραφε στην κορφη ο πινακας , περασε μια ώρα. Στην ωρα απάνω τους λεω , για να δω ρε παιδιά. Βλεπω οτι εγραφε , ποσο πληρωμης. Γραψτε λεω εκει αυτο που θελω να πληρωσω. Με δουλευαν δυο υπολογιστες. Μολις εβαλαν το ποσο προχωρησε το συστημα και εκοψαν τα διπλοτυπα. Εμειναν και εκπληκτοι γιατι δεν το εβλεπαν. Εχουν και αυτοι πελαγωσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την σιγκιουλαρ εγω δεν καταφερα να κανω κανενα σημειωμα. Τωρα εχω στησει δικια μου παραγκα μεσα στην σιγκιουλαρ γιαυτο φαινεται στα ποσα του σημειώματος δεν βλεπει τίποτα. Τα περασα ομως με το χερι. Τα πηγα ολα την Παρασκευή (συμπτωματικα ηταν σε μια ΔΟΥ), υπηρχε πληρης αποσυντονισμός. Τους ειχαν αλλαξει κατι απλο στο προγραμμα και δεν ηξεραν με τιποτα να το προχωρήσουν. Σαν σημειωμα δεν το ξερουν στις ΔΟΥ. Μου ειπαν , εμεις αντιγραφουμε μονο τα συνολα που ειναι κατω στην Β σελιδα και απο μπρος μονο το ποσο που βγαινει να πληρωσει. Ελα ομως που εγω εκτος απο 2, ολα ηθελα εξωφληση και οχι δοσεις. Εκει σε θελω μάστορα. Μεχρι να καταλάβουν πως πρεπει να το χειριστουν ενω το εγραφε στην κορφη ο πινακας , περασε μια ώρα. Στην ωρα απάνω τους λεω , για να δω ρε παιδιά. Βλεπω οτι εγραφε , ποσο πληρωμης. Γραψτε λεω εκει αυτο που θελω να πληρωσω. Με δουλευαν δυο υπολογιστες. Μολις εβαλαν το ποσο προχωρησε το συστημα και εκοψαν το διπλοτυπο. Εμειναν και εκπληκτοι γιατι δεν το εβλεπαν. Εχουν και αυτοι πελαγωσει.

Αν και δε θέλω να είμαι άδικος με τους φίλους εφοριακούς, και ενώ υπάρχουν περιπτώσεις που το υπουργείο δεν τους στέλνει τις εγκυκλίους και δεν ξέρουν με το δίκιο τους τι να κάνουνε, πιστεύω ότι στην περίπτωση του ΕΣΠ έχουν πάρει οδηγίες για το πως το καταχωρούν απλά δεν θέλουν να ασχοληθούν και ιδιαίτερα...

Σε αμιγώς εμπορική νομίζω τα βγάζει σωστά το accountant φίλε Αντώνη. Εκεί που τρελαινόταν όμως είναι στην περίπτωση εμπορικές με απαλλασόμενα έσοδα (τσιγάρα κτλπ) και έβγαζε ότι να ναι...

Σε κάτι χειρόγραφους μόνο θέλω να δοκιμάσω και το δήλωση εισοδήματος, τουλάχιστον να τα μισο κάνω με το χέρι αλλά να βοηθήσει και αυτό το ρημάδι σε κάτι... biggrin.gif

Το θέμα μου είναι ότι είναι σε κάμποσες ΔΟΥ αυτά που πρέπει να στείλω (για την ακρίβεια σε 12-13 διαφορετικές και τη Δευτέρα θα έχει ουρές χεχεbiggrin.gif)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν θα το έκανα.

Εδώ και χρόνια έχω σταματήσει τους αλλοδαπούς που θέλαν εισοδήματα από υπεύθυνες δηλώσεις. Και γενικώς "αναριθμητισμούς" και άλλα, δεν τα κάνω.... Όλοι αυτοί έχουν το ταλέντο να έρχονται 2-3-4 μήνες μετά, με όλα τα προβλήματα που πηγάζουν από "λανθασμένες" δηλώσεις και να μου χαλάνε την ζαχαρένια......

ότι λένε τα παραστατικά και οι νόμοι, στο καλύτερο δυνατόν των δυνατοτήτων/ικανοτήτων μου. και ας πετάω τον Γενάρη ζαρζαβατικά σε νερό για να λέω ότι έφαγα σήμερα. :) τουλάχιστον να κοιμάμαι όσο πιο ήσυχα γίνεται. λες και δεν έχω άγχη με τους κανονικούς πελάτες μου :)

φέτος σταμάτησα τη συνεργασία με νεοφερμένο (από Νοέμβριο) που είχε χάσει το βιβλίο του, του έπεσε από την τσέπη ένα στιλέτο όταν πρωτοήρθε στο μαγαζί (το πήρε πρέφα η συνάδελφος και μια πελάτισσα που είχε εκείνη τη στιγμή, εγώ δεν το είδα γιατί παρεμπόδιζε το γραφείο), και όταν ήρθε για το Ε3 και του ζήτησα να επικοινωνήσω με τον προηγούμενο συνάδελφο για να πάρω έστω 3-4 παραστατικά που είχε για τη χρονιά, άλλαξε μερικά χρώματα....... (θεωρητικά ήταν πλακωμένος μαζί του, αλλά όταν είπα "κουλ. θα πάω εγώ να τα πάρω", αυτομάτως μπόρεσε ο ίδιος........)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δε θέλω να είμαι άδικος με τους φίλους εφοριακούς, και ενώ υπάρχουν περιπτώσεις που το υπουργείο δεν τους στέλνει τις εγκυκλίους και δεν ξέρουν με το δίκιο τους τι να κάνουμε, πιστεύω ότι στην περίπτωση του ΕΣΠ έχουν πάρει οδηγίες για το πως το καταχωρούν απλά δεν θέλουν να ασχοληθούν και ιδιαίτερα...

Σε αμιγώς εμπορική νομίζω τα βγάζει σωστά το accountant φίλε Αντώνη. Εκεί που τρελαινόταν όμως είναι στην περίπτωση εμπορικές με απαλλασόμενα έσοδα (τσιγάρα κτλπ) και έβγαζε ότι να ναι...

Σε κάτι χειρόγραφους μόνο θέλω να δοκιμάσω και το δήλωση εισοδήματος, τουλάχιστον να τα μισο κάνω με το χέρι αλλά να βοηθήσει και αυτό το ρημάδι σε κάτι... biggrin.gif

Στο εισοδημα φετος τα εκανα ολα με σιγκιουλαρ για πρωτη φορα. Γιαυτο ετιμαζα τις δηλωσεις απο το Γεναρη. Εγω εχω φτιαξει ΠΧ. τα Ε9 απο τον Γεναρη, μερικα Φεβρουαριο. Αλλά στο σημειωμα οπως εγραψα επειδη εχω δικο μου στησιμο μεσα στην σιγκιουλαρ δεν συνεργαζεται. Σιγά να εμενα ερμαιο στα καπριτσια της σιγκιουλαρ στο ακαουντ. Αρκει που εχω μεινει στη μισθοδοσία και ευτυχως που μαγαζια με προσωπικο ειναι ειδος υπο εξαφανιση πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κατι?πρόσεξε κανείς ότι το αίτημα της ΠΟΦΕΕ που εχει αναρτηθεί στο TAXHEVEN έχει μια μικρή διαφορά με αυτο που έχει αναρτηθεί στο pofee.gr? 2 λεξούλες είναι " μη επιτηδευματιών".Τελικά οι κύριοι της ΠΟΦΕΕ τι ζήτησαν απο το υπουργείο?παράταση για όλους ή μοναχα για τους μη επιτηδευματιες?<br>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως άμα δεν ανακοινωθεί σήμερα, τότε αύριο και μεθαύριο που θα είναι οι απεργίες ΓΣΕΕ+ΑΔΕΔΥ (απεργούν και τα ΜΜΕ?... δεν ξέρω), κομματάκι χλωμό να μας κοινοποιηθεί.... άρα καλή Πέμπτη...

όχι βέβαια ότι χρειάζονται και καμία σοβαρή δικαιολογία για να το ανακοινώσουν τελευταία στιγμή :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εισοδημα φετος τα εκανα ολα με σιγκιουλαρ για πρωτη φορα. Γιαυτο ετιμαζα τις δηλωσεις απο το Γεναρη. Εγω εχω φτιαξει ΠΧ. τα Ε9 απο τον Γεναρη, μερικα Φεβρουαριο. Αλλά στο σημειωμα οπως εγραψα επειδη εχω δικο μου στησιμο μεσα στην σιγκιουλαρ δεν συνεργαζεται. Σιγά να εμενα ερμαιο στα καπριτσια της σιγκιουλαρ στο ακαουντ. Αρκει που εχω μεινει στη μισθοδοσία και ευτυχως που μαγαζια με προσωπικο ειναι ειδος υπο εξαφανιση πλέον.

Και εγώ πρώτη φορά στο εισόδημα με singular φέτος - είχα πολλά θέματα πάντως αλλά τώρα τελευταία τα βγάζει σχετικά σωστά... ελπίζω του χρόνου να μην γίνει το φετινό...rolleyes.gif

Καλά στη μισθοδοσία έμεινα μέχρι 31/12/2009 και ήδη από το 2009 μεθόδευσα την έξοδό μου από το manpower που καλό χρυσό ήτανε αλλά ξεπεράστηκε από τις εξελίξεις, και βρήκα την υγειά μου με το anaconda ergasia και δεν κάθομαι 5 μέρες να βγάζω μισθοδοσία πια ούτε να γράφω τίποτα με το χέρι, γιατί τώρα και με τα προγράμματα ΟΑΕΔ κτλπ, χωρίς καλό πρόγραμμα μισθοδοσίας δεν παλεύεται εκτός αν αφιερώνει ένα άτομο τη δουλειά του σε αυτό αποκλειστικά... (γιατί έχω αρκετούτσικες επιχειρήσεις με προσωπικό - αν και υπάρχει φοβερή μείωση δεν το συζητώ).

Ναι, με δικό σου λογιστικό σχέδιο στο accountant δε βγάζει τίποτα εκτός και αν κάτσεις και περνάς μεταβλητές σαν το τρελό κάθε έτος laugh.gif

Όσο για την παράταση δηλώσεων, θα εμπιστευόμουνα τον Κάρολο, αλλά για το ΕΣΠ να έχετε υπόψην σας ότι σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να υποβληθεί σε χρόνο μεταγενέστερο της περιοδικής ΦΠΑ Β' τριμήνου για προφανείς λόγους, άρα να υπολογίζετε μικρή ή καθόλου παράταση για αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπαν απο μέσα

ότι παραταση θα παρουν ΜΟΝΟ οι δηλώσεις επιτηδευματιών,

μέχρι 4 Ιουλίου ενώ οι άλλες θα λήξουν κανονικά στις 30/6,

εκτός και εαν έχουν εισοδήματα ΜΟΝΟ απο αγροτικές εκμεταλλεύσεις

για τις οποίες πρεπει να συνυποβάλλεται Ε9 καθώς και η βεβαιωση για τις

αγροτικές επιχορηγήσεις και ενισχύσεις, σχετικο εγγραφο 6598/787/2011.

Σε λίγο θα βγει και σχετική ανακοινωση η οποια θα ανακοινωνει την παραταση

καθώς και την ορθή επανάληψη σχετικά με τα κενα αγροτεμαχια και τους λογαριασμους

των ΔΕΚΟ που απαιτουνται για την συνταξιοδοτηση της ταμειακής στο σπίτι.

Θεωρηστε το δεδομένο.

Τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπαν απο μέσα

ότι παραταση θα παρουν ΜΟΝΟ οι δηλώσεις επιτηδευματιών,

μέχρι 4 Ιουλίου ενώ οι άλλες θα λήξουν κανονικά στις 30/6,

εκτός και εαν έχουν εισοδήματα ΜΟΝΟ απο αγροτικές εκμεταλλεύσεις

για τις οποίες πρεπει να συνυποβάλλεται Ε9 καθώς και η βεβαιωση για τις

αγροτικές επιχορηγήσεις και ενισχύσεις, σχετικο εγγραφο 6598/787/2011.

Σε λίγο θα βγει και σχετική ανακοινωση η οποια θα ανακοινωνει την παραταση

καθώς και την ορθή επανάληψη σχετικά με τα κενα αγροτεμαχια και τους λογαριασμους

των ΔΕΚΟ που απαιτουνται για την συνταξιοδοτηση της ταμειακής στο σπίτι.

Θεωρηστε το δεδομένο.

Τελος.

ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΛΕΣ ΤΩΡΑ. ΠΕΣ ΜΑΣ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.................................

Όσο για την παράταση δηλώσεων, θα εμπιστευόμουνα τον Κάρολο,

.................................

Για τον αγαπητό brosterάκο τίποτα ???? :D

......................

από την άλλη σκέφτομαι το εξής. έχουμε μια επιχείρηση (πες την κράτος), που περιμένει ένα δάνειο προκειμένου να μπορέσει να πληρώσει τους υπαλλήλους της.

.......................

Ψιλοάσχετο και από μένα , αλλά επείδη μου έχουν πρήξει τα αυτιά όσοι λένε ότι το Κράτος πρέπει να λειτουργεί σαν επιχειρήση και λοιπά και λοιπά .....

Να διαφωνήσω σφόδρα με αυτή την αντίληψη και αυτό γιατί η επιχείρηση είναι ένας οργανισμός που σκοπό έχει το κέρδος (και ειδικά αυτές τις εποχές την ελαχιστοποίση του κόστους με αύξηση των κερδών) ενώ αντίθετα σκοπός του Κράτους , σύμφωνα και με το Σύνταγμα (καλά λέμε και καμιά βλακεία!!!) είναι με λίγα λόγια η προστασία του ατόμου , της οικογένειας κλπ ....

Προσωπικά λοιπόν η γνώμη μου είναι ότι δεν πρέπει να βλέπουμε το Κράτος σαν Επιχειρήση σε καμία των περιπτώσεων , αλλά σαν ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ , δηλαδή το Κράτος να είναι πχ οι γονείς , τι κάνει η Οικογένεια λοιπόν , προσπαθεί να έχουν όλα τα στόματα φαγητό , να καλύπτονται οι βιοτικές , κοινωνικές και λοιπές ανάγκες των μελών της και να στηρίζει τα πιο αδύναμε μέλη της και όλα αυτά με όλους τους θεμιτούς τρόπους , έτσι και το Κράτος θα πρέπει να φροντίζει να έχουν όλοι οι πολίτες της θέση στη κοινωνία και αξιοπρεπής συνθήκες διαβίωσης , παράλληλα να τρέχει άμεσα στις ευπαθείς κοινωνίκες ομάδες (μητέρες , άνεργοι , συνταξιούχοι , νέες οικογένειες , επιχειρήσεις κλπ).......

Αυτά τα άσχετα και από μένα ......... :)

ΥΓ Παρότι δεν ξαναγράφω στα θέματα , αλλή μια αναμενόμενη παράταση και μάλιστα προβλεπόμενη στην ημερομηνία , ένα μεγάλο μπράβο λοιπόν στους "συνεργάτες" μας που μας έχουν γραμμένους ξέρετε που , επίσης ένα τεράστιο μπράβο στις οργανώσεις μας , πανάξιες οι προσπάθειες τους (ακόμη περιμένω μια τοποθέτηση του κ.Πατέλη , αδυνατό να πιστέψω ότι δεν διαβάζει το φόρουμ.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμαστε αθλιοι και αξιοι της μοιρας μας δεν εχουμε ενα κεντρικο συντονιστικο οργανο να μας εκπροσωπει .... ζητιανευουμε παραταση τις τελευταιες μερες για τα λαθη αλλων,τις μετριοτη=ιτες του υπουργειου την ανεπαρκεια των συστηματων και την προχειροτητα σε ολο της το μεγαλειο, ανεχομαστε καθε κατσταση τετια χωρις καμμια αντιδραση ...κανεις δεν μας αναγνωρισε τις αλλαγες που εγιναν φετος και το ανεχτηκαμε.... ολοι μας ξερουμε οτι η δουλεια δεν βγαινει ..και θα μπορουσα να γραψω μια σελιδα ολοκληρη με τους λογους ποθ δε βγαινει, ειδικα για φετος !,

οι μονοι που δε το ξερουν ειναι το υπουργειο και η ποφεε....

κανονικα θα επρεπε στην πρωτη παραταση που δωθηκε να δωθει μια ανακοινωση/απαντηση απο την ποφεε , οτι αν δε δωθει παραταση που να εχει συζητηθει με εκπροσωπους "μας", θα προχωρησουμε σε κινητοποιησεις και αν δεν συναινουσαν ,να καναμε απεργια να κλεισουμε τα γραφεια μας μεχρι! να μας ακουσουν! .... θελουν δε θελουν να μας δουν σαν συνεργατες και αυτο μονο ετσι θα θα το κερδισουμε .... τωρα ειναι αργα !

συγνωμη αλλα εμενα τετια οργανα οπως την ποφεε δεν με εκπροσωπουν !! δεν την αναγνωριζω εφοσον δε ξερει τις αναγκες του κλαδου τη κατασταση που επικρατει και συνεπως δεν κανει τιποτα . ειτε αγνοια ειτε ανικανοτητα ειτε σκοπιμοτητα το αποτελεσματα για "εμας" ειναι το ιδιο ... και παλι τιποτα δε κανουμε !

ειμαστε οι τελικοι αποδεκτες ολων αυτων που αποφασιζοντε προχειρα ..τελευταια στιγμη...αναιρουντε....τροποποιουντε .... και ξανα μανα απο τη αρχη...

ποιος θα μας παρει στα σοβαρα σαν χωρα.... αυτο που ονομαζουμε φορολογικο συστημα απλα δεν υπαρχει!!! η στην καλυτερη...δε λειτουργει ! καμμια αποφαση δεν περνεται χωρις να εχει εξεταστει πληρως για την αποτελεσματικοτητα της ..τις συνεπειες .... αλλα συμβαλουμε κ εμεις !!! δεν μιλαμε !!! υπομενουμε οτι μας ερθει ..απο μετρα μεχρι προθεσμιες ....

εχουμε δυναμη και δεν την χρησιμοποιουμε !

δυστυχως!

ΥΓ

δεν ειμαι κανενας αριστερος ουτε ψευτοσυνδικαλιστης

λεω καθαρα την αποψη μου

ειμαι ενας νεος 30χρονων που εχει ξεχασει το σπιτι του αφου παει μονο για να κοιμηθει ..οι φιλοι τον φωναζουν χαμενο η τρελο η μαυρο ....

που μενει σε χωρα της ΕΕ,εν ετη 2011 το κρατος του! με κριτηριο τον πληθυσμο ως ελευθερος επαγγελματιας να πληρωνει 300-500 ευρω ,χωρια τα υπολοιπα ,χωρις λογο.ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ! και δεν υπαρχει και Ρομπεν των Δασων!!!

αλλα επειδη δεν μου λες τον λογο η οποιον κ αν μου πεις σαν δικαιολογια δεν θα τον ανεχτω και εγω θα σου αντιπαραβαλω αλλους χιλιους... θα βρω τροπο και δε θα επομιστω τα 300 ευρω στην κλεψια κλεψια θελει! χαρατσια και κεφαλικοι φοροι να βαζετε στους ιδιους εσας που τα φαγατε

Η Ουσια...? και μιλωντας σαν ελληνας .... ΕΤΣΙ δουλεια δε γινετε ! ουτε ετσι οπως μας αντιμετωπιζουν ουτε με τα μετρα που παιρνει ο καθε αναξιοπιστος ανικανος σε οποιαδηποτε θεση κ αν βρισκεται απλα τα αναφερω γιατι εχουν αμμεση σχεση με την προχειροτητα και την ανικανοτητα του Υπουργειου-ων και των βασανων που υπομενουμε !

ΥΓ2

οσο κ αν ειναι αργα πλεον ισως υπαρχει ελπιδα !

εκεινη οι υπευθυνοι του υπουργειου ας κοιταξουν ποσα εκκαθαριτικα ειχαν σταλει 30/6 περυσι και ποσα φετος ... ποσο καιρο εκαναν να παρουν τις δηλωσεις στο υπουργειο μεσω των ΔΟΥ περυσι.

Ας τους προτρεψει καποιος απο "μας" οποιος κ αν ειναι αυτος ...

ας μας δωσει οση προθεσμια εδινε και στις ΔΟΥ τις προηφουμενες χρονιες ας μην εκανε τις αλλαγες τις τελευταιας στιγμης ας μην εβαζε αποδειξεις ας εστελνε εντυπα ας εβγαζε τις τιμες απ τα γεωργικα ποιο νωρις ...ας εστελναν τις βεβαιωσεις των συνταξεων στους φορολογουμενουν πιο μπροστα κ οχι πιο αργα απ οτι συνηθως (του ΟΓΑ οι πιο πολοι τα ελαβαν τελος μαιου!!!)

μπορει καποιος να τους λογικεψει εστω και τωρα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να τους λογικεψει κανεις εστω και τωρα?

για να λειτουργησει αυτο πρεπει να υπαρχει το υποβαθρο... δηλαδη ο νους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπαν απο μέσα

ότι παραταση θα παρουν ΜΟΝΟ οι δηλώσεις επιτηδευματιών,

μέχρι 4 Ιουλίου ενώ οι άλλες θα λήξουν κανονικά στις 30/6,

εκτός και εαν έχουν εισοδήματα ΜΟΝΟ απο αγροτικές εκμεταλλεύσεις

για τις οποίες πρεπει να συνυποβάλλεται Ε9 καθώς και η βεβαιωση για τις

αγροτικές επιχορηγήσεις και ενισχύσεις, σχετικο εγγραφο 6598/787/2011.

Σε λίγο θα βγει και σχετική ανακοινωση η οποια θα ανακοινωνει την παραταση

καθώς και την ορθή επανάληψη σχετικά με τα κενα αγροτεμαχια και τους λογαριασμους

των ΔΕΚΟ που απαιτουνται για την συνταξιοδοτηση της ταμειακής στο σπίτι.

Θεωρηστε το δεδομένο.

Τελος.

καπου κανεις λαθος φιλε..εγω εμαθα οτι οι επαγγελματιες πηραν παραταση μεχρι 01-07-11 και οι υπολοιποι ειναι εκπροθεσμοι αφου ανακληθηκε η τελευταια παραταση που ισχυε μεχρι 30-06-11..αρα ηταν μεχρι 15-06 η προθεσμια..οποτε το μπο@@ο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καπου κανεις λαθος φιλε..εγω εμαθα οτι οι επαγγελματιες πηραν παραταση μεχρι 01-07-11 και οι υπολοιποι ειναι εκπροθεσμοι αφου ανακληθηκε η τελευταια παραταση που ισχυε μεχρι 30-06-11..αρα ηταν μεχρι 15-06 η προθεσμια..οποτε το μπο@@ο...

αν καποιος ξερει ας απαντησει δεν χρειαζεται να παιζουμε με τα νευρα μας οι ιδιοι

αυτο που εμαθα εγω ειναι οτι αναμενεται δελτιο τυπου τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παραταση πρεπει να δώσουν και στους επαγγελματιες ........... σε όλους

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΠΑΛΙ .... ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΤΥΠΟΥ,

ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΣΘΟ ΠΟΤΕ ΠΑΕΙ????

ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΠΟΤΑ ΠΑΕΙ???

θα κανουμε μία μέρα για να μην πώ δύο, να ερνηνευσουμε την εγκύκλιο, για το τί θέλει να πεί ο ποιητής με τις ημερομηνίες όπως γίνεται κάθε φορά!!!!!

30/7 ΟΛΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ!

ΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπαν απο μέσα

ότι παραταση θα παρουν ΜΟΝΟ οι δηλώσεις επιτηδευματιών,

μέχρι 4 Ιουλίου ενώ οι άλλες θα λήξουν κανονικά στις 30/6,

εκτός και εαν έχουν εισοδήματα ΜΟΝΟ απο αγροτικές εκμεταλλεύσεις

για τις οποίες πρεπει να συνυποβάλλεται Ε9 καθώς και η βεβαιωση για τις

αγροτικές επιχορηγήσεις και ενισχύσεις, σχετικο εγγραφο 6598/787/2011.

Σε λίγο θα βγει και σχετική ανακοινωση η οποια θα ανακοινωνει την παραταση

καθώς και την ορθή επανάληψη σχετικά με τα κενα αγροτεμαχια και τους λογαριασμους

των ΔΕΚΟ που απαιτουνται για την συνταξιοδοτηση της ταμειακής στο σπίτι.

Θεωρηστε το δεδομένο.

Τελος.

ο συναδελφος εχει δικιο μαλλον ετσι θα ειναι το δελτιο τυπου αλλα ισως

μεχρι 10/6 για επαγγελματιες μου το ειπε καποιος συναδελφος που επικοινωνησε με συνδικαλιστικο φορεα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Κωνσταντίνος Φλώρινα

Καλησπέρα σε όλους και να'στε όλοι γεροί και ψύχραιμοι.

Παιδιά, καλά είναι αυτά που λέμε όλοι αλλά, θα πρέπει να

αναρωτηθούμε κιόλας....

Καλά την ζητάμε την ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΟΛΟΙ,

γιατί όλοι την χρειαζόμαστε,

επίσης καλά κάνουμε και

ζητάμε γενικότερα, όμως.....

ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΜΕΝΟΙ ή ΑΝΗΚΟΥΜΕ ΣΤΗΝ

ΣΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΠΟΦΕΕ;

Πρέπει να καταλάβουμε ότι όταν το πρόβατο είναι έξω από το κοπάδι,

το τρώει τελικά ο λύκος........

Ευτυχώς ή δυστυχώς αποδεικνύεται ότι τον κλάδο το εκπροσωπεί μόνο η ΠΟΦΕΕ.

Εάν εμείς δεν συμμετάσχουμε στην ΠΟΦΕΕ για προσωπικούς ή μη λόγους

η ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΦΟΡΟΤΕΧΧΝΙΚΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ,

δεν θα έχει μεγάλη δύναμη διαπραγμάτευσης και έτσι μην γκρινιάζουμε που οι

παρατάσεις δύνονται με το σταγονόμετρο από το υπουργείο.

Δυστυχώς οι καιροί είναι δύσκολοι και εάν θέλουμε να πετύχουμε

οτιδήποτε ως κλάδος, θα πρέπει όλοι να είμαστε ενωμένοι.

Έχετε αναρωτηθεί ποτέ με τί νούμερα συμμετέχει ο ΝΟΜΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ

στην ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ;

Πιστέψτε το η συμμετοχή της Αττικής είναι άκρως προσβλητική!!!!

Πόσα άτομα και ποιοί εκπροσωπούν τον Νομό Αττικής αλλά και ποιά η

πανελλήνια συμμετοχή ΛΟΓΙΣΤΩΝ στην ΠΟΦΕΕ.

Αν θέλουμε να συζητάμε,

εγγραφή αύριο κιόλας στην ΠΟΦΕΕ,

τηλέφωνα επικοινωνίας 2108253445 και 2108253446

Καλή δύναμη σε όλους, ο Θεός να μας ευλογεί και να μας φυλάει.

Φιλικά Κωνσταντίνος Φλώρινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν καποιος ξερει ας απαντησει δεν χρειαζεται να παιζουμε με τα νευρα μας οι ιδιοι

αυτο που εμαθα εγω ειναι οτι αναμενεται δελτιο τυπου τωρα

Σωστά συνάδελφε. Για παράταση εγώ έγραψα με βάση τηλεφώνημα στην ΠΟΦΕΕ που μου είπαν ότι αναμένονται απλά να ανακοινωθούν οι ημερομηνίες ανα κατηγορία & ότι η παράτση είναι σίγουρη.Ας δίνουμε πληροφορίες με κάποια βάση & όχι "έμαθα απο μέσα" κτλ.

Ας μη αναβάζουμε πίεση την πίεσή μας μόνοι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ

ΦΟΡΟΤΕΧΝΙΚΩΝ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ Ν. ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

Ηρώων Πολυτεχνείου 16 43100 Καρδίτσα

e-mail:[email protected] & [email protected]

Καρδίτσα 27.06.2011

ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ

ΘΕΜΑ: «ΝΕΑ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ»

Συνάδελφοι,

Σας ενημερώνουμε ότι παρατάθηκαν οι κάτωθι φορολογικές υποχρεώσεις:

Οι φορολογικές δηλώσεις όλων των ειδών εισοδήματος (και των ελευθέρων επαγγελματιών), θα μπορούν να υποβάλλονται ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ έως ΚΑΙ 15-07-11.

Η Περαίωση ΦΠΑ παρατείνεται και θα ξεκινάει στις 18-07-2011.

Η κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης των δαπανών, παρατείνεται για τις 30-09-2011.

Με εκτίμηση,

Το Δ.Σ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου είπαν απο μέσα

ότι παραταση θα παρουν ΜΟΝΟ οι δηλώσεις επιτηδευματιών,

μέχρι 4 Ιουλίου ενώ οι άλλες θα λήξουν κανονικά στις 30/6,

εκτός και εαν έχουν εισοδήματα ΜΟΝΟ απο αγροτικές εκμεταλλεύσεις

για τις οποίες πρεπει να συνυποβάλλεται Ε9 καθώς και η βεβαιωση για τις

αγροτικές επιχορηγήσεις και ενισχύσεις, σχετικο εγγραφο 6598/787/2011.

Σε λίγο θα βγει και σχετική ανακοινωση η οποια θα ανακοινωνει την παραταση

καθώς και την ορθή επανάληψη σχετικά με τα κενα αγροτεμαχια και τους λογαριασμους

των ΔΕΚΟ που απαιτουνται για την συνταξιοδοτηση της ταμειακής στο σπίτι.

Θεωρηστε το δεδομένο.

Τελος.

Μην ακουτε τίποτα άλλο ,

αυτο που σας εγραψα πρίν μου το έχουν πεί απο μέσα.

Ετοιμαστε τα σχετικα δικαιολογητικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...