Jump to content
  • 0

Καταγγελία συμβασης ,λογω αρνησης εργαζόμενου να μεταβεί σε υποκατάστημα της εταιρείας.

Question

Εταιρεία έχει συμβαση εργασίας με εργαζόμενο που ορίζει οτι αυτός ανάλογα με τις ανάγγες της εταιρείας θα

μπορεί να εργάζεται σε οποιοδήποτε υποκατάστημα της εταιρείας,αλλά οταν του είπε να μεταβεί σε άλλο

αυτός αρνηθηκε .Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση,καταγγελία χωρίς αποζημίωση?Τι πρ'επει να προσεχτεί?

πριν γίνει αυτ.ο?

17 answers to this question

Recommended Posts

• 0

Εφόσον τον καλεί για δουλεια η εταιρία και αρνειται να ερθει για εργασία κανεις οικειοθελή αποχώρηση και τον καλείς να υπογράψει...αν δεν έρθει εντός οκταημέρου που

προβλέπει ο νόμος κοινοποιείς την ογδοη ημερολογιακη μερα στον ΟΑΕΔ την οικειοθελη αποχώρηση ΚΙ ΑΣ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ...ΜΟΝΟ ΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ.....Ο ΟΑΕΔ ΥΠΟΧΡΕΟΎΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΗΣΕΙ.......είχα κι εγώ ανάλογη περίπτωση....ΤΗΝ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΣ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΈΛΕΓΧΟ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ Η ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Εταιρεία έχει συμβαση εργασίας με εργαζόμενο που ορίζει οτι αυτός ανάλογα με τις ανάγγες της εταιρείας θα

μπορεί να εργάζεται σε οποιοδήποτε υποκατάστημα της εταιρείας,αλλά οταν του είπε να μεταβεί σε άλλο

αυτός αρνηθηκε .Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση,καταγγελία χωρίς αποζημίωση?Τι πρ'επει να προσεχτεί?

πριν γίνει αυτ.ο?

• 0

Εφόσον τον καλεί για δουλεια η εταιρία και αρνειται να ερθει για εργασία κανεις οικειοθελή αποχώρηση και τον καλείς να υπογράψει...αν δεν έρθει εντός οκταημέρου που

προβλέπει ο νόμος κοινοποιείς την ογδοη ημερολογιακη μερα στον ΟΑΕΔ την οικειοθελη αποχώρηση ΚΙ ΑΣ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ Ο ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ...ΜΟΝΟ ΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ.....Ο ΟΑΕΔ ΥΠΟΧΡΕΟΎΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΗΣΕΙ.......είχα κι εγώ ανάλογη περίπτωση....ΤΗΝ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΣ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΈΛΕΓΧΟ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ Η ΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Και αν μετά σε τρέχει εσυ τι θα πεις ,θα έχεις μόνο την οικειοθελή και χωρίς υπογραφή του?νομίζω οτι θέλει και άλλα

κόλπα ,για να είσαι καλυμμένος,αλλα δεν τα ξέρω.

• 0
Guest ANXRON

Και αν μετά σε τρέχει εσυ τι θα πεις ,θα έχεις μόνο την οικειοθελή και χωρίς υπογραφή του?νομίζω οτι θέλει και άλλα

ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΠΙΕΙΣ ΕΝΑ ΕΞΩΔΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΛΕΙΣ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ, ΔΙΟΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ

ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΣΕ ΕΥΛΟΓΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ( Π.Χ. 2 ΗΜΕΡΩΝ) ΘΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ

• 0

Καταγγελία χωρίς αποζημείωση,τι άλλο.

Προσοχή δεν ισχύει αυτό .

Γενικά ο τόπος εργασίας εντάσσεται στο διευθυντικό δικαίωμα του εργοδότη . Έχει μεγάλη σημασία τι έχει συμφωνηθεί στην σύμβαση εργασίας . Όμως η αλλαγή αυτή μπορεί να θεωρηθεί βλαπτική μεταβολή , είναι θέμα πραγματικό .

Εξετάζεται κατα περίπτωση δλδ κ υπάρχει μεγάλη νομολογία .

• 0

Γενικά ο τόπος εργασίας εντάσσεται στο διευθυντικό δικαίωμα του εργοδότη . Έχει μεγάλη σημασία τι έχει συμφωνηθεί στην σύμβαση εργασίας . Όμως η αλλαγή αυτή μπορεί να θεωρηθεί βλαπτική μεταβολή , είναι θέμα πραγματικό .

ΠΡΟΣΟΧΗ.......ΑΝ ΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΝΟΜΟ ΤΟΤΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΠΟΛΥΣΗ,ΕΦΟΣΟΝ ΑΡΝΗΘΕΙ ΝΑ ΕΡΓΑΣΤΕΙ,ΚΑΙ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.

• 0

Στη συμβαση εργασίας αναφέρεται οτι μπορει να μετατεθεί απο υποκαταστημα σε υποκαταστημα αναλογα

με τις ανάγκες της εταιρείας.

• 0

Αφου εχει υπογραψει τους ορους συμβασης ,οι οποιοι λενε οτι μπορει να μετατιθεται σε οποιο δηποτε υποκαταστημα χρειαζεται,αρα το ξερει και το εχει αποδεχθει,πριν αναλαβει εργασια στην συγκεκριμενη επιχειρηση. για αυτο και η δικη μου ταπεινη γνωμη ειναι οτι ωφειλει να παη,αλλιως, θεωρειται σιωπηρη οικιοθελη αποχωρηση εκ μερους του/της.αλλα κατ αρχας θα συμφωνησω με προηγουμενη γνωμη, να του/της σταλη εξωδικο πρωτου προβητε σε οποια δηποτε κινηση οικιοθελους αποχωρησης χωρις υπογραφη.

• 0

Καλημέρα σε όλους παιδια...η πρόταση που ανάφερα παραπάνω ισχύει με την προυπόθεση οτι εχει αποδεχθεί την συμβαση εργασίας και οτι αποδέχεται την εργασία σε οποιοδήποτε υποκατάστημα (διευθυντικό δικάιωμα του εργοδότη) .....και οι ενεργειες που αναφέρω περι μη υπογραφής του ειχα συνεννοηθεί με την επιθεώρηση εργασίας (εποπτη) και προσωπικά πιστευω οτι δεν ισχύει κατι περισσότερο με το εξώδικο η καποια άλλη ενέργεια........

• 0

ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΠΙΕΙΣ ΕΝΑ ΕΞΩΔΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΛΕΙΣ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ, ΔΙΟΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ

ΑΝ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙ ΣΕ ΕΥΛΟΓΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ( Π.Χ. 2 ΗΜΕΡΩΝ) ΘΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗΣ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ

Αυτή είναι η σωστή απάντηση!

1. Κοινοποίηση με εξώδικη δήλωση ότι με βάση το άρθρο ... της ατομικής σύμβασης εργασίας θα πρέπει στις τάδε του μήνα να παρουσιαστεί στο τάδε υποκατάστημα στις τάδε η ώρα. Διαφορετικά θα θεωρηθεί (έπειτα φυσικά από την παρέλευση 3 ημερών) ότι ο εργαζόμενος αποχωρεί οικειοθελώς.

2. Αν δεν έρθει, υποβάλλεται ανυπόγραφη εκ μέρους του μισθωτού οικειοθελής αποχώρηση με συναπτόμενο το εξώδικο και το αποδεικτικό επίδοσης.

• 0

Διαφωνώ θέλει πολύ προσοχή , ο εργαζομενος μπορεί να αντιδράσει . Γνώμη μου είναι ότι εξετάζεται κατά περίπτωση , αυτό λέει και η νομολογία .

• 0

Διαφωνώ θέλει πολύ προσοχή , ο εργαζομενος μπορεί να αντιδράσει . Γνώμη μου είναι ότι εξετάζεται κατά περίπτωση , αυτό λέει και η νομολογία .

Χρήστο, αν λάβουμε τις εξής παραδοχές:

1. Στην σύμβαση εργασίας υπάρχει όρος που υποχρεώνει τον μισθωτό να εργάζεται στα υποκαταστήματα της επιχείρησης και αυτός ο όρος αναφέρεται σε συγκεκριμένη περιοχή ή διοικητική περιφέρεια (π.χ. εντός του νομού Αττικής, εντός ακτίνας 40-50 χιλιομέτρων κ.λπ.).

2. Η μετακίνηση δεν γίνεται για λόγους εκδίκησης, συνδικαλιστικής δράσης, τιμωρίας κ.λπ.

3. Η μετακίνηση δικαιολογείται από τις περιστάσεις (π.χ. ο εργαζόμενος θα αντικαταστήσει ισόβαθμο συνάδελφό του σε άλλο υποκατάστημα που βγήκε στη σύνταξη).

4. Η μετακίνηση δεν συνεπάγεται βλαπτική μεταβολή όσον αφορά τα καθήκοντα του μισθωτού. Δηλαδή ο εργαζόμενος μετακινείται και συνεχίζει να εκτελεί τα ίδια ή ανώτερα καθήκοντα.

Θεωρώ ότι με βάση τα παραπάνω πρόκειται για απλή περίπτωση. Συμφωνώ βεβαίως ότι από τη στιγμή που δεν έχουμε λεπτομέρειες (π.χ. αν το νέο υποκατάστημα είναι πιο μακριά από το σπίτι του εργαζόμενου, αν ο εργαζόμενος είναι έγκυος, ασθενής κ.λπ., ανύπαντρη μητέρα κ.λπ.) δεν υπάρχει μόνο μία απάντηση. Καλό είναι ο ερωτών να δώσει περισσότερες λεπτομέρειες.

• 0

Συμφωνώ με μόνη διαφορά ότι μπορεί να υπάρχουν (ή να υπάρξουν) και άλλες παραδοχές , τις οποίες πρέπει να δει μαζί με το εξώδικο ο εργοδότης .