Προς το περιεχόμενο
  • 0

Λαθος συντελεστης φπα στην ταμειακη μηχανη


anika

Ερώτηση

Εποχιακη επιχειρηση που ξεκινησε τον Ιουνιο τη νεα σεζον, έχει λαθος συντελεστη φπα στο ζ της ταμειακης. Θα κανω τη σωστή αποφορολόγηση για την ενημέρωση των βιβλίων, αλλά απαιτείται και γνωστοποίηση στην εφορία με φωτοτυπία των αντίστοιχων ζ?

Θα διορθώσει το συντελεστή αλλά έχει ήδη εκδώσει 15 ζ απο την ταμειακή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Κάποια απάντηση?

κάνεις αποφορολόγηση με τον σωστό συντελεστή, γράφεις τα νέα ποσά πάνω στο Ζ και τα καταχωρείς.Γνωστοποίηση θεωρώ πως δε χρειάζεται....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κάνεις αποφορολόγηση με τον σωστό συντελεστή, γράφεις τα νέα ποσά πάνω στο Ζ και τα καταχωρείς.Γνωστοποίηση θεωρώ πως δε χρειάζεται....

ΤΥΠΏΝΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΧΕΙΟΘΕΤΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ Ζ. ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ Ζ. ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ. ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΑΘΕ Ζ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ. ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΥΠΏΝΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΕ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΦΟΡΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΡΧΕΙΟΘΕΤΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ Ζ. ΕΛΕΓΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ Ζ. ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΗ. ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΠΑΝΩ ΣΕ ΚΑΘΕ Ζ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ. ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ

ΣΥΜΦΩΝΩ................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω το ίδιο πρόβλημα μόνο που θέλω να ρωτήσω σχετικά με την αποφορολόγηση.

Κατάστημα πούλησε καφέ με 13% ΦΠΑ Μικτή Αξία 2,00

ενώ έπρεπε να είναι με 23%. Η σωστή κίνηση είναι η αποφορολόγηση με τον λάθος συντελεστή (13%) ουτως ώστε να βρω την καθαρή (1,77) και εν συνεχεία να βάλω 23% ΦΠΑ (0.41) και να προκύψει μικτή 2,18 ;;;

Η απο την μικτή 2,00 απευθείας αποφορολόγηση με 23% (1,63 καθαρή , 0,37 ΦΠΑ) ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο ταμείο μπήκαν 2,00 ευρώ και όχι 2,18.....

Συμφωνώ απολύτως, απλά επειδή το ΦΠΑ υπολογίζεται επι της καθαρής αξίας έχω κάποιους ενδοιασμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η απο την μικτή 2,00 απευθείας αποφορολόγηση με 23% (1,63 καθαρή , 0,37 ΦΠΑ) ;;;

Εγώ αυτό θα έκανα πάντως. Ο πελάτης έδωσε 2,00 € στα οποία συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ 23%. Άρα, από τα 2,00 ο ΦΠΑ είναι 0,37 και τα υπόλοιπα 1,63 τα ακαθάριστα έσοδα. Το ότι πατήθηκαν λάθος πλήκτρα δεν αλλάζει το πραγματικό γεγονός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ αυτό θα έκανα πάντως. Ο πελάτης έδωσε 2,00 € στα οποία συμπεριλαμβάνεται ΦΠΑ 23%. Άρα, από τα 2,00 ο ΦΠΑ είναι 0,37 και τα υπόλοιπα 1,63 τα ακαθάριστα έσοδα. Το ότι πατήθηκαν λάθος πλήκτρα δεν αλλάζει το πραγματικό γεγονός.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρόσφατα σε ένα πελάτη ποιυ ο τεχνικός του είχε βάλει καφέ με 13%....έκανα και εγώ αυτό που λέει ο Α.ΑΡΧΟΝΤΗΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, μόνο που εγώ κάνω διόρθωση πάνω στο Ζ... (όσες φορές και να τους κάνεις παρατήρηση πάλι κάτι θα κόψουν στο 13%) :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΚ ΠΑΡΑΔΡΟΜΗΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ 4ο ΚΑΙ 5ο ΣΕ ΚΑΦΕ-ΜΠΑΡ Ζ ΜΕ 9% ΑΝΤΙ 16% ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΥ ΕΧΩ ΤΥΠΩΣΕΙ ΒΙΒΛΙΑ.ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΚΑΝΕΙΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΚ ΠΑΡΑΔΡΟΜΗΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΣΗ 4ο ΚΑΙ 5ο ΣΕ ΚΑΦΕ-ΜΠΑΡ Ζ ΜΕ 9% ΑΝΤΙ 16% ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΥ ΕΧΩ ΤΥΠΩΣΕΙ ΒΙΒΛΙΑ.ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΚΑΝΕΙΣ?

Καλησπέρα

Μπορείτε να κάνετε με 1/6 εγγραφές αντιλογισμού και να μεταφέρετε τα σωστά ποσά στους σωστούς συντελεστές ΦΠΑ (στήλες).

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...