Προς το περιεχόμενο

Αμοιβές μελών Δ.Σ και διευθυντή.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα μια βοήθεια για το θέμα των αμοιβών σε διευθύνων σύμβουλο και για διευθυντή μιας ΑΕ.

Από ότι έχω καταλάβει υπάρχουν 4 τρόποι για την αμοιβή τους.

1)Εξαρτημένη σχέση εργασίας με ΙΚΑ και Βεβαίωση αποδοχών (εισόδημα απο μισθωτές υπηρεσίες)

2)Ειδική σύμβαση εργασίας ή εντολής από ΔΣ με ασφάλιση σε οποιοδήποτε ταμείο εκτός ΙΚΑ (εισόδημα απο εμπορ.επιχ)

και με την έκδοση ΑΠΥ από το μέλος του ΔΣ που αμοίβεται ή τον Διευθυντή.

3)Αμοιβές που εκρίνονται από το ΔΣ (είτε ως αμοιβή είτε ως αμοιβή από τα διανεμόμενα κέρδη) με παρακράτηση φόρου

35% και εξάντληση της φολογικής υποχρέωσης και χωρίς να απαιτέιται ασφάλιση.

4)Αμοιβή σε ελεύθερο επαγγελματία (λογιστή δικηγόρο )με παρακράτηση φόρου 20%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα μια βοήθεια για το θέμα των αμοιβών σε διευθύνων σύμβουλο και για διευθυντή μιας ΑΕ.

Από ότι έχω καταλάβει υπάρχουν 4 τρόποι για την αμοιβή τους.

1)Εξαρτημένη σχέση εργασίας με ΙΚΑ και Βεβαίωση αποδοχών (εισόδημα απο μισθωτές υπηρεσίες)

2)Ειδική σύμβαση εργασίας ή εντολής από ΔΣ με ασφάλιση σε οποιοδήποτε ταμείο εκτός ΙΚΑ (εισόδημα απο εμπορ.επιχ)

και με την έκδοση ΑΠΥ από το μέλος του ΔΣ που αμοίβεται ή τον Διευθυντή.

3)Αμοιβές που εκρίνονται από το ΔΣ (είτε ως αμοιβή είτε ως αμοιβή από τα διανεμόμενα κέρδη) με παρακράτηση φόρου

35% και εξάντληση της φολογικής υποχρέωσης και χωρίς να απαιτέιται ασφάλιση.

4)Αμοιβή σε ελεύθερο επαγγελματία (λογιστή δικηγόρο )με παρακράτηση φόρου 20%

1. Παρακράτηση στις αμοιβές του ΔΣ είναι 25%. Συμβουλέψου το άρθρο 54 του 2238...

2. Αν είναι μέλος του Δ.Σ., πρέπει οι συμβάσεις να περάσουν από τη ΓΣ (δες 23α & 24 παρ.3)

3. Αν δεν είναι μέλος του Δ.Σ., άποψή μου ότι πρέπει να γίνει πρόσληψη με ασφάλιση ΙΚΑ.

4. Ειδική σύμβαση εργασίας ή εντολής γίνεται από το Δ.Σ. σε μέλος του Δ.Σ.

5. Για τις αμοιβές μελών Δ.Σ., γενικότερα χωρίζονται στις εξής κατηγορίες:

• Αμοιβές από τα κέρδη της εταιρείας

(άρθρο 24, παρ. 1, του Κ.Ν. 2190/20).

• Αμοιβές ή αποζημιώσεις που καθορίζονται από το καταστατικό ή με απόφαση της τακτικής γενικής συνέλευσης (άρθρο 24, παρ. 2, του Κ.Ν. 2190/20).

• Ειδικές παροχές σε χρήμα ή σε είδος.

• Αμοιβές (μισθοί) για υπηρεσίες που παρέχουν τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου στην εταιρεία, πέραν από τα κύρια καθήκοντά τους βάσει ειδικής σχέσης μίσθωσης εργασίας ή εντολής (άρθρο 24, παρ. 3, του Κ.Ν. 2190/20).

• Αμοιβές που καταβάλλονται σε μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου ελεύθερους επαγγελματίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Παρακράτηση στις αμοιβές του ΔΣ είναι 25%. Συμβουλέψου το άρθρο 54 του 2238...

Μόνο από τη διανομή.

Αν βαρύνουν τα αποτελέσματα είναι 35% (παρ. 5)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Γνωρίζετε με τι παραστατικό αποδίδονται οι αμοιβές ΔΣ που το ποσό τους καθορίζεται από το καταστατικό και καταχωρούνται στα αποτελέσματα χρήσεως:

Με μια απλη αποδειξη πληρωμής; Απόδειξη Δαπανών που θα αναγράφει την παρακ.φόρου 40% + 1,2 % χαρτόσημο;

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλή απόδειξη ή λογιστικό σημείωμα που θα αναφέρεις τα πάντα. Προσοχή όμως τραπεζική κατάθεση στην απόδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλή απόδειξη ή λογιστικό σημείωμα που θα αναφέρεις τα πάντα. Προσοχή όμως τραπεζική κατάθεση στην απόδοση

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ELAKI!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟι και καλο κουράγιο. Αμοιβές  Δ.Σ( ασφαλισμενοι στον ΟΑΕΕ) όπως κατάλαβα απο φέτος θα λογίζονται ως εισόδημα απο μισθωτές υπηρεσίες , έχω όμως τις εξής ερωτήσεις.

  1. Θα κάνω παρακρατηση? και με ποιο ποσοστο?
  2. Κάθε πότε θα τον αποδίδω . Εως τωρα πληρωνόντουσαν καθε διμηνο?
  3. θα τους εκδίδω και βεβάιωση αποδοχών κα8ε τελος του ετους?

ευχαριστω για το χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ερώτηση. Και εγώ έχω αυτές τις απορίες γιατί τον νόμο τον έχω διαβάσει αλλά προς το παρόν κάνω αυθαίρετη ερμηνεία. Περιμένω και καμιά ερμηνευτική αφού είναι τόσα πολλά αυτά που πρέπει να ξεκαθαριστούν. Φαίνεται ότι ο νομοθέτης της νέας Φορολογίας Εισοδήματος, σταμάτησε να γράφει όταν του μούδιασε το πόδι, γιατί το μόνο σίγουρο είναι ότι ο νόμος εκεί γράφτηκε. Άλλωστε ως γνωστόν στην Ελλάδα δεν ισχύουν οι νόμοι αλλά οι Υπουργικές αποφάσεις :) Αναμονή για κρείτονες λοιπόν και συζήτηση επί της ερμηνείας,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εχει κανείς ιδεα τι γινεται με τις αμοιβες Προεδρου και αντιπροέδρου στα ΝΠΔΔ?

Μέχρι περσυ ειχαν κρατησεις Φορου 20% και Χ/ΜΟ 1,2% με έκδοση αποδειξης δαπανης απο 1/1/14 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟι και καλο κουράγιο. Αμοιβές  Δ.Σ( ασφαλισμενοι στον ΟΑΕΕ) όπως κατάλαβα απο φέτος θα λογίζονται ως εισόδημα απο μισθωτές υπηρεσίες , έχω όμως τις εξής ερωτήσεις.

  1. Θα κάνω παρακρατηση? και με ποιο ποσοστο?       4172      64   1   δ
  2. Κάθε πότε θα τον αποδίδω . Εως τωρα πληρωνόντουσαν καθε διμηνο?         πολ.   1012   /    3-1-14
  3. θα τους εκδίδω και βεβάιωση αποδοχών κα8ε τελος του ετους?            αναμενουμε   πολ  για λεπτομερειες  για τη φορολογια τους ως  Μ.Υ.

ευχαριστω για το χρονο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟι και καλο κουράγιο. Αμοιβές  Δ.Σ( ασφαλισμενοι στον ΟΑΕΕ) όπως κατάλαβα απο φέτος θα λογίζονται ως εισόδημα απο μισθωτές υπηρεσίες , έχω όμως τις εξής ερωτήσεις.

  1. Θα κάνω παρακρατηση? και με ποιο ποσοστο?       4172      64   1   δ     ή μήπως βάσει 4172  12.2 παρ δ και κλιμακα μισθωτών???
  2. Κάθε πότε θα τον αποδίδω . Εως τωρα πληρωνόντουσαν καθε διμηνο?         πολ.   1012   /    3-1-14
  3. θα τους εκδίδω και βεβάιωση αποδοχών κα8ε τελος του ετους?            αναμενουμε   πολ  για λεπτομερειες  για τη φορολογια τους ως  Μ.Υ.

ευχαριστω για το χρονο σας

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνω παρακρατηση? και με ποιο ποσοστο?       4172      64   1   δ  

 

  ή μήπως βάσει 4172  12.2 παρ δ και κλιμακα μισθωτών???               ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ,  ΜΕΤΑ  ,  ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ  , ΣΤΟ    Ε1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνω παρακρατηση? και με ποιο ποσοστο?       4172      64   1   δ  

 

  ή μήπως βάσει 4172  12.2 παρ δ και κλιμακα μισθωτών???               ΑΥΤΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ,  ΜΕΤΑ  ,  ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ  , ΣΤΟ    Ε1

 

Διάβασα και το link με τους προβληματισμούς της επιστημονικής ομάδας του φορουμ αλλά έχω τους εξής προβληματισμούς

1) αφού η αμοιβή του προέδρου θεωρείται εισόδημα από μισθωτή εργασία τότε γιατί να μην γίνει η παρακράτηση με την κλίμακα των μισθωτών και στην ουσία να εξαντλήσουμε την φορολογική υποχρέωση??? πχ για ετήσια αμοιβή ως 25.000 να γινεται παρακράτηση 22%.

2) Επόμενος προβληματισμός είναι η εισφορά αλληλεγγύης. Αν θεωρείται εισόδημα από μισθωτή υπηρεσία τότε δεν θα πρέπει να γίνεται και παρακράτηση της εισφοράς αλληλεγγύης???

3) Τέλη χαρτοσήμου λογικά δεν θα χρεώνονται αφού πάει στην κλίμακα των μισθωτών...

Αντε να βγει καμια ΠΟΛ να διαφωτιστούμε λίγο…

Είναι όμως απαράδεκτο να έχει ψηφιστεί ο νόμος από το φθινόπωρο και να περιμένουμε ερμηνευτικές το Φεβρουάριο … Όχι μόνο γιαυτό το θέμα αλλά για σειρά νέων διατάξεων του 4172 και 4174

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα και το link με τους προβληματισμούς της επιστημονικής ομάδας του φορουμ αλλά έχω τους εξής προβληματισμούς

1) αφού η αμοιβή του προέδρου θεωρείται εισόδημα από μισθωτή εργασία τότε γιατί να μην γίνει η παρακράτηση με την κλίμακα των μισθωτών και στην ουσία να εξαντλήσουμε την φορολογική υποχρέωση??? πχ για ετήσια αμοιβή ως 25.000 να γινεται παρακράτηση 22%.

2) Επόμενος προβληματισμός είναι η εισφορά αλληλεγγύης. Αν θεωρείται εισόδημα από μισθωτή υπηρεσία τότε δεν θα πρέπει να γίνεται και παρακράτηση της εισφοράς αλληλεγγύης???

3) Τέλη χαρτοσήμου λογικά δεν θα χρεώνονται αφού πάει στην κλίμακα των μισθωτών...

Αντε να βγει καμια ΠΟΛ να διαφωτιστούμε λίγο…

Είναι όμως απαράδεκτο να έχει ψηφιστεί ο νόμος από το φθινόπωρο και να περιμένουμε ερμηνευτικές το Φεβρουάριο … Όχι μόνο γιαυτό το θέμα αλλά για σειρά νέων διατάξεων του 4172 και 4174

Έχω ακριβώς τους ίδιους προβληματισμούς με σένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Για όσους συναδέλφους δεν το έχουν δει: http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/17930

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ είναι το έγγραφο της απάντησης του Υπουργείου:

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18417

κι εδώ η νέα ενότητα που έχει ανοιχθεί σχετικά με το ίδιο θέμα:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=95173#entry617356

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...