Προς το περιεχόμενο

«Δεν πληρώνουν φόρους, πόσω μάλλον τους λογιστές…»


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εφημεριδα 'ΠΑΤΡΙΣ' Ηρακλειου Κρήτης 11/6/2011

«Δεν πληρώνουν φόρους, πόσω μάλλον τους λογιστές…»

Την περισσότερη δουλειά αυτή την περίοδο, μετά τις συνεχείς αλλαγές στο φορολογικό μας σύστημα, την έχουν «φορτωθεί» οι φοροτεχνικοί. Ωστόσο, οι επαγγελματίες του κλάδου βιώνουν μία πρωτοφανή κατάσταση αφού σχεδόν κανένας πελάτης τους δεν είναι εντάξει στις οικονομικές του υποχρεώσεις. Το αποτέλεσμα είναι λογιστικά γραφεία να απειλούνται με λουκέτο και πολλοί εργαζόμενοι να μένουν στο δρόμο.

«Είμαστε ο κλάδος που είναι άμεσα συνδεμένος με την αγορά, τους επιχειρηματίες, βιώνουμε τη δική τους κατάρρευση και υστέρηση εσόδων. Οι πελάτες δεν πληρώνουν τους επαγγελματίες λογιστές, προσπαθούμε να συντηρήσουμε τα γραφεία μας ενώ είμαστε υποχρεωμένοι να διεκπεραιώσουμε τον όγκο της δουλειάς», αναφέρει ο πρόεδρος των φοροτεχνικών, κ. Παύλος Μπαριτάκης. Όπως λέει, πολλοί επιχειρηματίες αδυνατούν να πληρώσουν ακόμα και το ΙΚΑ, πόσω μάλλον το λογιστή τους...

«Ζούμε σε ένα κλίμα αγωνίας ότι τα μισά γραφεία θα καταρρεύσουν, απολύουν προσωπικό και προσπαθούν όπως – όπως να κρατηθούν», περιγράφει.

Παρόλο που τα έσοδα των φοροτεχνικών είναι.. μηδαμινά, τα έξοδα «τρέχουν», πρέπει να έχουν τον απαραίτητο και σύγχρονο εξοπλισμό, πρόσβαση σε ηλεκτρονικά δίκτυα, ενώ είναι υποχρεωμένοι να εκδίδουν αποδείξεις παροχής υπηρεσιών με την παροχή και όχι με την πληρωμή, δηλαδή, καλούνται να καταβάλουν ΦΠΑ χωρίς να έχουν εξοφληθεί. «Συσσωρεύονται πολλά χρέη στις πλάτες των λογιστών, δεν ξέρω πού θα πάμε», αναφέρει ο κ. Μπαριτάκης.

Παράλληλα, ο όγκος της δουλειάς έχει αυξηθεί πάρα πολύ και οι λογιστές υπομένουν «καθημερινή ταλαιπωρία σε πεπαλαιωμένο καθεστώς», υποστηρίζει ο πρόεδρος του κλάδου.

«Συνεχίζουμε και κάνουμε το καθήκον μας, υπερβάλλουμε εαυτούς. Εμείς ξέρουμε από πρώτο χέρι την κατάσταση που επικρατεί στην αγορά, ξέρουμε τι παίρνουν οι επιχειρηματίες αλλά δεν ξέρουμε πόσο θα μπορέσει να αντέξει ο κλάδος των φοροτεχνικών. Υπάρχει πρόβλημα στον κλάδο ενώ η αμοιβή μας δε διασφαλίζεται», τονίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα σχετικά είναι...

Αυτήν την περίοδο, όντως υπάρχει φόρτος εργασίας.Τον υπόλοιπο καιρό;

Ένα λογιστικό γραφείο περιμένει από τις δηλώσεις των φυσικών προσώπων (μισθωτών - συνταξιούχων) να διατηρηθεί; Είναι ένα καθόλου ευκαταφρόνητο επιπλέον εισόδημα.Αλίμονο όμως αν κάθε λογιστικό γραφείο εξαρτάται από τα "επισφαλή" έσοδα των παραπάνω δηλώσεων.

Όσο αφορά τώρα τους υπόλοιπους, που απασχολούν όλο το έτος, και αποτελούν τον κύριο όγκο της εργασίας σε ένα λογιστικό γραφείο, πάλι το πρόβλημα είναι σχετικό και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες: ύψος αμοιβής σε συνδυασμό με τις προσφερόμενες υπηρεσίες, συμφωνία με τον εκάστοτε πελάτη ως τον τρόπο και περιοδικότητα πληρωμής, ανταγωνισμός, αστάθμητοι - απρόβλεπτοι παράγοντες.

Το πρόβλήμα πάντως υπάρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ολα καλά;

Όλα σχετικά είναι...

Αυτήν την περίοδο, όντως υπάρχει φόρτος εργασίας.Τον υπόλοιπο καιρό;

Ένα λογιστικό γραφείο περιμένει από τις δηλώσεις των φυσικών προσώπων (μισθωτών - συνταξιούχων) να διατηρηθεί; Είναι ένα καθόλου ευκαταφρόνητο επιπλέον εισόδημα.Αλίμονο όμως αν κάθε λογιστικό γραφείο εξαρτάται από τα "επισφαλή" έσοδα των παραπάνω δηλώσεων.

Όσο αφορά τώρα τους υπόλοιπους, που απασχολούν όλο το έτος, και αποτελούν τον κύριο όγκο της εργασίας σε ένα λογιστικό γραφείο, πάλι το πρόβλημα είναι σχετικό και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες: ύψος αμοιβής σε συνδυασμό με τις προσφερόμενες υπηρεσίες, συμφωνία με τον εκάστοτε πελάτη ως τον τρόπο και περιοδικότητα πληρωμής, ανταγωνισμός, αστάθμητοι - απρόβλεπτοι παράγοντες.

Το πρόβλήμα πάντως υπάρχει...

Πως φανηκε οτι δεν εχεις λογιστικο γραφειο δικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε έχεις γραφειο,είτε όχι,η κατασταση ειναι δραματικη.Δεν πληρωνει κανένας.Αναγκαστικα μετατρέπεσε σε ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗ για την εταιρία.Εναντι λογ/μου και βλέπουμε

του χρόνου....που θα γυρίσει το κλίμα στην αγορά.Εγω παντως απόδειξη κοβω μονο οταν εισπράτω.Και ας πάει στο διάβολο η ΠΟΛ το Υπουργείο κτλ.....

Με δικά μου χρήματα δεν πληρώνω ΦΠΑ για κανένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ειναι οπως τα λες. Ακουγετε περιεργο αν πεις οτι λεει η ΠΟΛ ειδικα σε πελατες που ειχα συνηθισει αλλιως. Και αντε κανε υπομονη να δεις το θα γινει. Υπαρχει ομως φως στο βαθος η θα παμε ποιο βαθος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ολα καλά;

Ετσι ειναι οπως τα λες. Ακουγετε περιεργο αν πεις οτι λεει η ΠΟΛ ειδικα σε πελατες που ειχα συνηθισει αλλιως. Και αντε κανε υπομονη να δεις το θα γινει. Υπαρχει ομως φως στο βαθος η θα παμε ποιο βαθος ?

Το βάθος είναι άπατο. Όσοι μπορείτε να την κάνετε, κάντε την. Εγώ την κάνω , και παίζουν άλλοι με τον χρόνο που θα την κάνω. Σε μέρες, σε μερικούς μήνες; παίζεται. Το επάγγελμα ας μείνει σε αυτούς που νομίζουν ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα. Δηλαδή σε αυτούς που δεν έχουν ακόμα δικό τους γραφείο και ονειρεύονται. Προσωπικά, το μόνο που δεν γνωρίζω, είναι, πότε θα σκάβουμε με το χέρι για να καλλιεργήσουμε τα παρατημένα χωράφια. Σε 1 χρόνο; Σε 1,5; Γιατί αυτό θα γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως φανηκε οτι δεν εχεις λογιστικο γραφειο δικό σου.

Έστω ότι δεν έχω λογιστικό γραφείο όπως λες, υπάρχει κάποια διαφορά; Η τοποθέτηση η δική σου στο θέμα ποιά είναι;

Εγώ δεν έχω λογιστικό γραφείο, εσύ δεν έχεις άποψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βάθος είναι άπατο. Όσοι μπορείτε να την κάνετε, κάντε την. Εγώ την κάνω , και παίζουν άλλοι με τον χρόνο που θα την κάνω. Σε μέρες, σε μερικούς μήνες; παίζεται. Το επάγγελμα ας μείνει σε αυτούς που νομίζουν ότι δεν είναι έτσι τα πράγματα. Δηλαδή σε αυτούς που δεν έχουν ακόμα δικό τους γραφείο και ονειρεύονται. Προσωπικά, το μόνο που δεν γνωρίζω, είναι, πότε θα σκάβουμε με το χέρι για να καλλιεργήσουμε τα παρατημένα χωράφια. Σε 1 χρόνο; Σε 1,5; Γιατί αυτό θα γίνει.

Δεν είχαδει την απάντησή σου.

Παρ' όλα αυτά πες μου σε τι διαφωνείς.

Στο κάτω κάτω αυτοί που πληρώνουν σχετικά αμέσως είναι οι απλοί φορολογούμενοι που κάνουν δήλωση μια φορά τον χρόνο.

Το πρόβλημα είναι, και όχι μόνο, από τους υπόλοιπους.

Ξέρεις πόσοι είναι αυτοί που σκέφτονται να ανοίξουν λογιστικό γραφείο, γνωρίζοντας ότι θα είναι δύσκολο να βασιστούν μόνο στις δηλώσεις μόνο μισθωτών και συνταξιούχων;Ξέρεις πόσοι ειναι αυτοί που γνωρίζουν ότι και πελάτες, πέρα από τους παραπάνω, να έχουν θα τους είναι πολύ δύσκολο να επιβιώσουν για τους λόγους που έχουν προαναφερθεί; (μη πληρωμή ή υπερβολικά καθυστερημένη)

Το πρόβλημά σου είναι αν έχω λογιστικό γραφείο ή όχι;

Είτε έχω ή όχι, σε πληροφορώ ότι είμαι σε θέση να γνωρίζω πολύ καλά τις αντιξοότητες που υπάρχουν στην λειτουργία και βιωσιμότητα ενός τέτοιου γραφείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ολα  καλά;

Έστω ότι δεν έχω λογιστικό γραφείο όπως λες, υπάρχει κάποια διαφορά; Η τοποθέτηση η δική σου στο θέμα ποιά είναι;

Εγώ δεν έχω λογιστικό γραφείο, εσύ δεν έχεις άποψη;

Όταν έχεις δικοσου γραφείο μόνο τότε γνωρίζεις την πραγματικότητα. Όποιος νομίζει ότι με τις δηλώσεις μόνο μπορεί να ανοίξει γραφείο βρίσκεται εκτός πλανήτη. Ένας υπάλληλος στον καιρό που τα μαγαζιά είχαν κάποιες εισπράξεις , έβλεπε τις εισπράξεις αυτές και νόμιζε ότι όλα ανήκαν στο αφεντικό του. Πήγαινε όμως αργότερα και άνοιγε δικό του μαγαζί, το έκλεινε, χάνοντας όχι μόνο το κεφάλαιο αλλά χρωστούσε και για αρκετά χρόνια σε δημόσιο και τρίτους. Όσοι δε ασχολήθηκαν με το επάγγελμα , μετά το 1995, με τις συνάφειες και τους αυτοελέγχους δεν γνωρίζουν τι θα πει να σε ρίχνει κάτω η εφορία να σου κάνει έλεγχο. Αυτό επανέρχεται. Τότε στην εφορία δεν θα φτάνουν οι εισπράξεις που έχουν κάνει. Το έχω ζήσει. Μιλάμε λοιπόν για άγνωστα σε πολλούς πράγματα, τα οποία επανέρχονται. Εγω απλά σου εγραψα, εξαιτιας εκείνου του <<σχετικά>>.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έχεις δικοσου γραφείο μόνο τότε γνωρίζεις την πραγματικότητα. Όποιος νομίζει ότι με τις δηλώσεις μόνο μπορεί να ανοίξει γραφείο βρίσκεται εκτός πλανήτη. Ένας υπάλληλος στον καιρό που τα μαγαζιά είχαν κάποιες εισπράξεις , έβλεπε τις εισπράξεις αυτές και νόμιζε ότι όλα ανήκαν στο αφεντικό του. Πήγαινε όμως αργότερα και άνοιγε δικό του μαγαζί, το έκλεινε, χάνοντας όχι μόνο το κεφάλαιο αλλά χρωστούσε και για αρκετά χρόνια σε δημόσιο και τρίτους. Όσοι δε ασχολήθηκαν με το επάγγελμα , μετά το 1995, με τις συνάφειες και τους αυτοελέγχους δεν γνωρίζουν τι θα πει να σε ρίχνει κάτω η εφορία να σου κάνει έλεγχο. Αυτό επανέρχεται. Τότε στην εφορία δεν θα φτάνουν οι εισπράξεις που έχουν κάνει. Το έχω ζήσει. Μιλάμε λοιπόν για άγνωστα σε πολλούς πράγματα, τα οποία επανέρχονται. Εγω απλά σου εγραψα, εξαιτιας εκείνου του <<σχετικά>>.

Ψιλοάσχετο αλλά όταν είχαμε ανοίξει το 2003 (που βέβαια πήγαινε η πασιέντζα σύννεφο) θέλαμε μόλις έκλεισε και η χρονιά του 2004 να πάμε στη ΔΟΥ και στο ΙΚΑ να ζητήσουμε τακτικό έλεγχο για όσους πελάτες είχαμε εκείνο το καιρό , το σκεπτικό ήταν ότι αν κάναμε καμιά χοντρή λαλακία να τη διορθώναμε όσο ήταν καιρός και να μη βαλτώνει και έτσι να μάθουμε από τα λάθη μας , σε όσους συναδέλφους είχαμε πεί τη σκέψη μας , σκάσανε στα γέλια ..... :)

Ακόμη και τώρα ποτέ δεν είσαι σίγουρος για τη δουλειά σου , αλλά η αλήθεια είναι με τον αυτοέλεγοχ και τις περαιώσεις εκτός του ότι ανακουφίζεσαι κάπου σε τρώει γιατί εξισώνεται η δουλειά σου με το σύστημα πλυμήρα ...... :)

Όσον αφορά το δημοσίευμα είναι πέρα για πέρα σύμφωνο με το τι βιώνουμε καθημερινά και λίγα λέει .........

Φίλε Γιώργο εμείς δεν πιεζόμαστε μόνο τη περίοδο των δηλώσεων , αμφιβάλλω αν υπάρχει κάποιο κενό διάστημα στις υποχρεώσεις του Λογιστή που μπορεί να πεί , α μωρε ας χαλαρώσε λίγο τώρα , λίγο σκέφτομαι το διάστημα Νοέμβριος-Δεκέμβριος αλλά και αυτό θα έχει βαρύ πρόγραμμα φέτος αν σκεφτείς ότι εκεί θα πάνε τα Ε9,συγκεντρωτικές , λογιστικές καταστάσεις και οριστικές δηλώσεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ετσι εχει η κατασταση.

Πριν απο 22 και βαλε χρονια που ξεκινησα το γραφειο η δουλεια ηταν απο μεσα δεκεμβριου μεχρι μεσα Μαιου και εβγαινε ενας αξιοπρεπης μισθος.

Τωρα υπαρχουν υποχρεωσεις ολο το χρονο και μαλιστα με πολλες ωρες δουλειας καθημερινα αλλα τα χρηματα ψαχνουμε να τα βρουμε καθε φορα που πρεπει να πληρωθουν οι υποχρεωσεις μας.

Το μονο που μεγαλωνει ειναι η λιστα με τα οφειλομενα απο τους πελατες, αφου οι περισσοτεροι δυσκολα τα βγαζουν περα και μαζι μαυτους και μεις.

Δυστυχως πλεον η δουλεια εχει καταντησει καταδικη βαρεων αδικηματων και ειλικρινα δεν ξερω ποσοι τελικα θα απομεινουν στο χωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως ετσι εχει η κατασταση.

Πριν απο 22 και βαλε χρονια που ξεκινησα το γραφειο η δουλεια ηταν απο μεσα δεκεμβριου μεχρι μεσα Μαιου και εβγαινε ενας αξιοπρεπης μισθος.

Τωρα υπαρχουν υποχρεωσεις ολο το χρονο και μαλιστα με πολλες ωρες δουλειας καθημερινα αλλα τα χρηματα ψαχνουμε να τα βρουμε καθε φορα που πρεπει να πληρωθουν οι υποχρεωσεις μας.

Το μονο που μεγαλωνει ειναι η λιστα με τα οφειλομενα απο τους πελατες, αφου οι περισσοτεροι δυσκολα τα βγαζουν περα και μαζι μαυτους και μεις.

Δυστυχως πλεον η δουλεια εχει καταντησει καταδικη βαρεων αδικηματων και ειλικρινα δεν ξερω ποσοι τελικα θα απομεινουν στο χωρο.

Απόλυτο δίκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...