Προς το περιεχόμενο

Υποβολή απο λογιστή ηλεκτρονικής δήλωσης για υπόχρεο που δεν εχει κωδικούς


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπαίνεις/μπαίνει με τους κωδικούς του ένας Πελάτης που έχει πάρει κλειδάριθμο.. πάει στις εξουσιοδοτήσεις.. σε εξουσιοδοτεί.

Μπαίνεις εσύ με τους δικούς σου κωδικούς (αφού έχεις πάρει κλειδάριθμο).. αποδέχεσαι την εξουσιοδότηση και είσαι έτοιμος.

Το θεμα ειναι για πελατη χωρίς κωδικους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Χρήστο.. το ίδιο λέμε.. αν είσαι εξουσιοδοτημένος, ως λογιστής, από κάποιον πελάτη σου..

αυτόματα μπαίνοντας στην εφαρμογή του Ε1 με τους δικούς σου κωδικούς σου ανοίγει φόρμα που ζητάει ΑΦΜ και λοιπά στοιχεία.

FP.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι για πελατη χωρίς κωδικους

σε εξουσιοδοτει ενας πελατης σου που εχει κωδικο,

για να μπορεις να μπεις σε οσους δεν εχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε Χρήστο.. το ίδιο λέμε.. αν είσαι εξουσιοδοτημένος, ως λογιστής, από κάποιον πελάτη σου..

αυτόματα μπαίνοντας στην εφαρμογή του Ε1 με τους δικούς σου κωδικούς σου ανοίγει φόρμα που ζητάει ΑΦΜ και λοιπά στοιχεία.

Ε δε λεμε το ιδιο , πως θα με εξουσιοδοτησει κάποιος χωρίς κωδικούς που θα μπει να με εξουσιοδοτήσει ?

Όταν μπαίνω στο Ε1 μου βγαζει μονο την δική μου δήλωση . Είμαι λογιστής με κωδ69200000 πλήρωσα ΟΕΕ και εχω κ πρόσθετο ρόλο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε δε λεμε το ιδιο , πως θα με εξουσιοδοτησει κάποιος χωρίς κωδικούς που θα μπει να με εξουσιοδοτήσει ?

Όταν μπαίνω στο Ε1 μου βγαζει μονο την δική μου δήλωση . Είμαι λογιστής με κωδ69200000 πλήρωσα ΟΕΕ και εχω κ πρόσθετο ρόλο .

Χρήστο εξουσιοδότηση σου κάνει ένας οποιοσδήποτε πελάτης σου έχει πάρει κλειδάριθμο

εσύ την αποδέχεσαι

και μετά ανοιγει η φόρμα για να στειλεις δηλώσεις για όποιον δεν έχει κωδικους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε εξουσιοδοτει ενας πελατης σου που εχει κωδικο,

για να μπορεις να μπεις σε οσους δεν εχουν

Ναι αλλά αυτό δεν το λέει πουθενα , προεκυψε αργοτερα μαλλον . Θα παω να βρω εναν εθελοντή -πελάτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά αυτό δεν το λέει πουθενα , προεκυψε αργοτερα μαλλον . Θα παω να βρω εναν εθελοντή -πελάτη

Αν δεν βρεις .. στείλε μου το ΑΦΜ σου να σε εξουσιοδοτήσω εγώ.. να σε ξεμπλοκάρω.. και μετά σε σβήνω.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βρεις .. στείλε μου το ΑΦΜ σου να σε εξουσιοδοτήσω εγώ.. να σε ξεμπλοκάρω.. και μετά σε σβήνω.. :)

Δηλαδή με άλλα λόγια,δεν μπορείς να υποβάλλεις δήλωση Φ.Ε φορολογούμενου,ο οποίος δεν έχει κωδικούς πρόσβασης,αλλά γνωρίζεις τα τρία στοιχεία που απαιτούνται,αν δεν σε "ξεμπλοκάρει"κάποιος τρίτος φορολογούμενος????????

Αν είναι ποτέ δυνατόν,πιστεύω ότι μάλλον κάτι δεν πάει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας εχει τύχει βρε παιδιά να σας βγάλει μήνυμα το taxis αφου συμπληρωσετε τα 3 αυτά στοιχεία , ότι ο φορολογούμενος αυτός δεσμεύεται από άλλον λογιστη;;;;;;;

Γιατί θα δείρω κανέναν!

Εν τω μεταξύ αν μπω με το αφμ της συζύγου του εν λόγω φορολογούμενου , με το ίδιο αριθμό εκκαθαριστικού με βάζει κανονικά μέσα αλλά δε μπορώ να υποβάλλω ε1 παρά μόνο τα άλλα έντυπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας εχει τύχει βρε παιδιά να σας βγάλει μήνυμα το taxis αφου συμπληρωσετε τα 3 αυτά στοιχεία , ότι ο φορολογούμενος αυτός δεσμεύεται από άλλον λογιστη;;;;;;;

Γιατί θα δείρω κανέναν!

Εν τω μεταξύ αν μπω με το αφμ της συζύγου του εν λόγω φορολογούμενου , με το ίδιο αριθμό εκκαθαριστικού με βάζει κανονικά μέσα αλλά δε μπορώ να υποβάλλω ε1 παρά μόνο τα άλλα έντυπα!

Πώς μπορώ να υποβάλω την φορολογική δήλωση πελάτη μου, που δεν είναι χρήστης της υπηρεσίας TAXISnet, όταν μου εμφανίζει μήνυμα '' ο φορολογούμενος έχει δεσμευτεί απο άλλον λογιστή '';

Η δήλωση οριστικοποιείται από τον ίδιο λογιστή-φοροτεχνικό που την έχει αρχικά διαχειριστεί.

ΠΟΛ 1131

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσπαθω μια βδομαδα τωρα να μπω με παλιους κωδικους και αφου εχω δοκιμασει τα παντα, πηρα τηλεφωνο σημερα στη ΓΓΠΣ για να επιβεβαιωσουν τις υποψιες μου: εχουν οντως παρει κλειδαριθμο και οχι μονο δεν μου το ειπαν , αλλα μαλλον δεν εχουν ιδεα τι εχουν κανει ....:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΠΑΣ

προσπαθω μια βδομαδα τωρα να μπω με παλιους κωδικους και αφου εχω δοκιμασει τα παντα, πηρα τηλεφωνο σημερα στη ΓΓΠΣ για να επιβεβαιωσουν τις υποψιες μου: εχουν οντως παρει κλειδαριθμο και οχι μονο δεν μου το ειπαν , αλλα μαλλον δεν εχουν ιδεα τι εχουν κανει ....:(

Μπορύμε να υποβάλλουμε Ε1 ανηλίκου ο οποίος δεν έχει αριθμό ταυτότητας στην δήλωση του 2010, μόνο με το αριθμό ειδοποίσης του εκκαθαριστικού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγκύκλιος απαιτεί , ΑΦΜ , ταυτότητα , και αρ ειδοποίησης , οπότε η ερώτηση μάλλον δεν έχει νόημα

Από την άλλη σκέφτομαι και λέω . έχει εκκαθαριστικό, άρα έχει ΑΦΜ άρα έχει και ταυτότητα .

Τα λέω καλά ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγκύκλιος απαιτεί , ΑΦΜ , ταυτότητα , και αρ ειδοποίησης , οπότε η ερώτηση μάλλον δεν έχει νόημα

Από την άλλη σκέφτομαι και λέω . έχει εκκαθαριστικό, άρα έχει ΑΦΜ άρα έχει και ταυτότητα .

Τα λέω καλά ?

Επειδή μου έτυχε και μένα να έχει ΑΦΜ και να μην έχει ταυτότητα , μάλλον αυτό συμβαίνει στις περιπτώσεις που έβγαινε το ΑΦΜ με το "ασκών γονική μέριμνα" και θα έχει μείνει έτσι .......

Και σε μένα έχει εκκαθαριστικό και ΑΦΜ .... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έθεσε 2 ερωτήματα που μας απασχολούσαν :

"Προσπαθούμε σύμφωνα και με την ΠΟΛ.1131/2011 να στείλουμε δηλώσεις φυσικών προσώπων οι οποίοι είτε κάνουν για πρώτη φορά δήλωση και άρα δεν έχουν αριθμό ειδοποίησης εκκαθαριστικού είτε σε κάποιες περιπτώσεις έχουν πάρει κωδικούς , είναι δηλαδή πιστοποιημένοι χρήστες αλλά τους έχουν χάσει , η ερώτηση μας είναι αν είναι δυνατό να σταλούν ηλεκτρονικά αυτές οι δηλώσεις πχ βάζοντας στον αριθμό ειδοποίησης τον αριθμό 1 (όπως γινόνταν στο ΦΠΑ) ή βάζοντας τον αριθμό ειδοποίησης του Λογιστή για αυτούς που δεν έχουν εκκαθαριστικό και με κάποια παρόμοια διαδικασία για αυτούς που έχουν κωδικούς αλλά τους έχουν χάσει και για να γίνει η διαδικασία υποβολής πιο γρήγορη χωρίς να καθυστερούμε με αιτήσεις για κλειδάριθμους ."

Η απάντηση :

"Αγαπητέ κύριε/α,

Αν δεν έχει αριθμό ειδοποίησης θα πρέπει να κάνει αρχική εγγραφή και κατόπιν ενεργοποίηση για να μπορέσει να υποβάλλει την φορολογική του δήλωση με τους δικούς κωδικούς.

Στην περίπτωση που κάποιος έχει κάνει αρχική εγγραφή αλλά δεν έχει λάβει κλειδάριθμο μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την φόρμα που έχει δημιουργηθεί για τους λογιστές.

Πάντα στην διάθεσή σας

Υπηρεσία TAXISnet"

Λίγο το δεύτερο δε κατάλαβα ...... Μιας και το πρόβλημα είναι ότι δε μπορώ να χρησιμοποιήσω τους δικούς μας κωδικούς σε φορολογούμενους που είχαν κωδικούς δεν έχουν μπεί στη διαδικασία του κλειδαρίθμου και έχασααν τους αρχικούς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστόλη

Αν έχει κωδικούς δεν μπορεί να σταλεί η δήλωση με τους κωδικούς τους δικούς μας.

Ακόμα αν δεν έχει εκκαθαριστικό πάλι δεν μπορεί , πρέπει να πάρει κωδικούς

Τώρα αν απλά του έχεις κάνει εγγραφή και δεν έχει πάρει κλειδάριθμο (και δεν είχε ποτέ κωδικους) , τότε μπορεί να υποβάλεις την δήλώση με τους δικους σου κωδικους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συζυγος επαγγελματιας εχει κωδικους.

ο συζυγος μισθωτος δεν εχει.

μπορω να καταθεσω Ε1 Ε2 του συζυγου με τους δικους μου?

εχω κανει αιτηση γι αυτον απο το Φλεβαρη αλλα δεν εχει... προλαβει ακομα να παει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστόλη

Αν έχει κωδικούς δεν μπορεί να σταλεί η δήλωση με τους κωδικούς τους δικούς μας.

Ακόμα αν δεν έχει εκκαθαριστικό πάλι δεν μπορεί , πρέπει να πάρει κωδικούς

Τώρα αν απλά του έχεις κάνει εγγραφή και δεν έχει πάρει κλειδάριθμο (και δεν είχε ποτέ κωδικους) , τότε μπορεί να υποβάλεις την δήλώση με τους δικους σου κωδικους

Απλά Γιάννη θεωρώ μεγάλη βλακεία κάποιος που κάνει πρώτη φορά δήλωση ή το 2009 (οικον.2010) δεν ήταν υποχρεωμένος να πρέπει να πάει για κλειδάριθμο , όπως και αν έχει κωδικούς και τους έχει χάσει , κατανοώ ότι το Υποργείο φοβάται (?) μήπως γίνουν παγαποντιές , αλλά θεωρώ τουλάχιστον αστείες αυτές τις φοβείες γιατί τουλάχιστον αυτές που στέλνουμε με τους δικούς μας κωδικούς τις χιλιοτσεκάρουμε .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...