Jump to content

Ηλεκτρονική υποβολή Ε9 για το οικ ετος 2011

Recommended Posts

Καλημέρα σας!

Μπορεί κάποιος να με πει αν είναι υποχρεωτικό να στείλεις το Ε9 ηλεκ6τρονικά όταν έχεις στείλει το Ε1 ηλεκτρονικά ή μπορείς να το πας και στην ΔΟΥ.

Στην εφορία με είπαν πως πρώτα έπρεπε να στείλω το Ε9 και μετά το ε1 ισχύει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλημέρα σας!

Μπορεί κάποιος να με πει αν είναι υποχρεωτικό να στείλεις το Ε9 ηλεκ6τρονικά όταν έχεις στείλει το Ε1 ηλεκτρονικά ή μπορείς να το πας και στην ΔΟΥ.

Στην εφορία με είπαν πως πρώτα έπρεπε να στείλω το Ε9 και μετά το ε1 ισχύει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

το ε9 συννυποβαλεται με τη δηλωση οταν τη καταθετουμε στη εφορια

αν η δηλωση υποβ.ηλεκτρονικα πρεπει και το ε9 υποχρεωτικα

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Έπρεπε πρώτα να στείλω το Ε9 και μετά το Ε1 ηλεκτρονικά?

Έχει ανοίξει στο Taxis η υποβολη?

Στέλνω με τους ίδιους κωδικούς μπου έχω ?

Guest ANGELOS

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Έπρεπε πρώτα να στείλω το Ε9 και μετά το Ε1 ηλεκτρονικά?

Έχει ανοίξει στο Taxis η υποβολη?

Στέλνω με τους ίδιους κωδικούς μπου έχω ?

Guest VASOD

ΑΣ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΓΙΑ ΤΟ Ε9 !!

ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΟ Ε1 ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΦΡΟΝΤΗΣΕΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 617 ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΣΥΝΥΠΠΟΒΑΛΛΕΙΣ Ε2 ΓΙΑ ΟΠΟΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΟ Ε9 .

ΤΟ Ε9 ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΞΕΙ.

ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΕΣ ΚΑΙ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΣΕ ΟΤΙ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ Ε1 Κ Ε9.

ΓΙΑ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΤΗ ΔΟΥ ΣΥΝΥΠΟΒΑΛΛΟΝΤΑΙ ΟΛΑ ΜΑΖΙ.

Guest VASOD

Έχω τσεκάρει τον 617 αλλά δεν έχω στείλει ε2...

θα έχω πρόβλημα να στείλω το ε9 ?

ΣΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΝ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΣΕ ΤΥΧΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΔΝ ΓΝΩΡΙΖΩ.

ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ , ΚΑΝΕΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΛΟΓΩ Ε2 ΣΤΗ ΔΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΤΟ ΑΦΗΝΕΙΣ.

Σε ζευγάρι που παντρεύτηκε το 2010 και δεν άλλαξε η περουσιακή κατάσταση αλλά η οικογενειακή κατάσταση δεν τσ'εκαρα ούτε το 617 . ΝΟΜΊΖΩ ΠΩς ΈΧΩ ΜΠΛΈΞΕΙ ...!

Αν καταθέσω συμπληρωματικό ε2 μπορώ να καταθέσω και το ε9 μαζί στη ΔΟΥ ?

Σε ζευγάρι που παντρεύτηκε το 2010 και δεν άλλαξε η περουσιακή κατάσταση αλλά η οικογενειακή κατάσταση δεν τσ'εκαρα ούτε το 617 . ΝΟΜΊΖΩ ΠΩς ΈΧΩ ΜΠΛΈΞΕΙ ...!

Αν καταθέσω συμπληρωματικό ε2 μπορώ να καταθέσω και το ε9 μαζί στη ΔΟΥ ?

"Δ. ΤΡΟΠΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ Ε9 ΕΤΟΥΣ 2011 ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ ΥΠΟΧΡΕΟΥ ΧΩΡΙΣ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΤΩΝ ΑΚΙΝΗΤΩΝ

1. Μεταβολή της οικογενειακής κατάστασης λόγω γάμου εντός του 2010

Στην περίπτωση αυτή ο υπόχρεος-σύζυγος υποβάλλει δήλωση Ε9 έτους 2011 μόνο όταν η σύζυγος έχει εμπράγματα δικαιώματα πλήρους ή ψιλής κυριότητας ή επικαρπίας ή οίκησης σε ακίνητα, τα οποία έχουν καταχωρηθεί σε δηλώσεις Ε9 τα προηγούμενα έτη. Στην πρώτη σελίδα του εντύπου αναγράφονται τα στοιχεία της συζύγου διαγραμμίζοντας «Χ» στις αντίστοιχες ενδείξεις, δηλαδή «Σχέση με τον υπόχρεο - Σύζυγος» και «Μεταβολή σχέσης - Εισαγωγή». Στο εσωτερικό του εντύπου δε θα αναγραφούν τα στοιχεία των ακινήτων της συζύγου ή του υπόχρεου συζύγου δεδομένου ότι δεν υπάρχει μεταβολή στα στοιχεία των ακινήτων τους."

"Η ανακοίνωση της Γ.Γ.Π.Σ

Αγαπητοί χρήστες των ηλεκτρονικών υπηρεσιών

Σας ενημερώνουμε ότι:

Η υπηρεσία για την ηλεκτρονική υποβολή Δηλώσεων Στοιχείων Ακινήτων (Ε9) θα ενεργοποιηθεί την 1/9/2011.

Η υπηρεσία για την ηλεκτρονική υποβολή Συγκεντρωτικών Καταστάσεων Τιμολογίων Πελατών/Προμηθευτών και Πιστωτικών Υπολοίπων θα ενεργοποιηθεί την 1/7/2011.

Η υπηρεσία για την ηλεκτρονική υποβολή Καταστάσεων από λογιστές – φοροτεχνικούς (Ηλεκτρονική υποβολή Καταστάσεων Φορολογικής Αναμόρφωσης, Αυτοκινήτων Εταιρείας, Κινητής Τηλεφωνίας και Αποδοθέντων και Οφειλομένων Φόρων Εισοδήματος και Εμμέσων Φόρων) θα ενεργοποιηθεί την 1/7/2011."

• 6 months later...

μπορει να μου πει καποιος ποια ειναι τελικα η καταλυκτικη ημερομηνια υποβολης ε9!!!!!!!!!!

ευχαριστω πολυ και καλυτερη χρονια να εχουμε!!!!!!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ

ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΣΑΤΟΥΜΕ ΕΝ ΟΨΕΙ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ!!!

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ Ε9.

ΠΡΙΝ ΠΑΩ ΝΑ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΩ ΔΥΟ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΕΓΩ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 26 ΕΝΔΕΙΞΗ ΑΠΑΑ. ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑΒΓΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ!

ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ?Η ΘΕΛΕΙ ΨΑΞΙΜΟ??

μπορει να μου πει καποιος ποια ειναι τελικα η καταλυκτικη ημερομηνια υποβολης ε9!!!!!!!!!!

ευχαριστω πολυ και καλυτερη χρονια να εχουμε!!!!!!

31/1/2012. Καλη χρονια σε ολους !

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ

ΠΟΥ ΘΑ ΧΡΕΙΣΑΤΟΥΜΕ ΕΝ ΟΨΕΙ ΑΥΤΩΝ ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ!!!

ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ Ε9.

ΠΡΙΝ ΠΑΩ ΝΑ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΩ ΔΥΟ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΜΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΕΓΩ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 26 ΕΝΔΕΙΞΗ ΑΠΑΑ. ΠΑΩ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΞΑΝΑΒΓΑΖΕΙ ΣΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ!

ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΩΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ?Η ΘΕΛΕΙ ΨΑΞΙΜΟ??

ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ, ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟΥ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΣΤΟ ΒΓΑΖΕΙ.

Guest Επισκέπτης

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ...

ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2011, ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ Ε9 ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ Ε1 ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2011 ΓΥΡΩ ΣΤΟ ΜΑΙΟ ΤΟΥ 2012 ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ...

ΓΙΑ ΜΕΤΑΒΟΛΕΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2011, ΘΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ Ε9 ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ Ε1 ΓΙΑ ΤΟ ΕΤΟΣ 2011 ΓΥΡΩ ΣΤΟ ΜΑΙΟ ΤΟΥ 2012 ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ναι...εκτός αν αλλάξει κάτι...

γιατί αν διάβασες τα παραπάνω τώρα ξεκινήσαμε να στέλνουμε τις μεταβολές του 2010 :angry:

Guest Χαράλαμπος

Καλησπέρα σας και καλη Χρονιά σε όλους,

Απεβίωσε συγγενής το Μάιο του 2010 και η συμβολαιογραφική πράξη ολοκληρώθηκε τον Δεκέμβριο του 2011. Πρέπει να δηλωθούν τα ακίνητα που κληρονομήθηκαν στο Ε9 του 2010 ή του 2011;

Επίσης, πρέπει να κατατεθεί στην εφορία η πράξη αποδοχής κληρονομιάς εκ διαθήκης;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπέρα σας και καλη Χρονιά σε όλους,

Απεβίωσε συγγενής το Μάιο του 2010 και η συμβολαιογραφική πράξη ολοκληρώθηκε τον Δεκέμβριο του 2011. Πρέπει να δηλωθούν τα ακίνητα που κληρονομήθηκαν στο Ε9 του 2010 ή του 2011;

Επίσης, πρέπει να κατατεθεί στην εφορία η πράξη αποδοχής κληρονομιάς εκ διαθήκης;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Η σειρά είναι εξ αδιαθέτου (με τα απαραίτητα δικαιολογητικά) και στη συνεχεία μεταβολές και διαγραφές ανάλογα με τις μοιρασιές ......

Στη πράξη βέβαια είναι λίγο διαφορετικά ...... :)

Guest Χαράλαμπος

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση αν και δεν την κατάλαβα..., αφορά την κατάθεση της πράξης κληρονομιάς;

Η άλλη ερώτησή μου όμως είναι αφού η διαδικασία της διαθήκης ολοκληρώθηκε μέσα στο 2011, πρέπει να δηλωθούν τώρα (μέχρι 31/01/2012) ή στο Ε9 για το έτος 2011;

Ευχαριστώ...

Πολ.1150/28.12.2004

...........................................................

"στ. Στις περιπτώσεις κληρονομιαίων ακινήτων, υπόχρεοι για να δηλώσουν τα ακίνητα είναι:

(1) Οι εκ διαθήκης κληρονόμοι κατά το ποσοστό τους, εφόσον έχει δημοσιευθεί διαθήκη μέχρι τις 31.12.2004.

(2) Οι εξ΄ αδιαθέτου κληρονόμοι κατά το ποσοστό τους, εφόσον δεν έχει δημοσιευθεί διαθήκη μέχρι τις 31.12.2004.

(3) Όσοι έχουν αποκτήσει ακίνητο με οριστικό συμβόλαιο δωρεάς αιτία θανάτου (πρόταση και αποδοχή), εφόσον ο θάνατος επήλθε μέχρι 31-12-2004."

.........................................................

Όπου 2004 άλλαξε το με το 2010 ......

Guest Σταμάτης

Παιδία θέλω βοήθεια αν γνωρίζει κάποιος να μου πει :

1)Πως δηλώνω τους βοηθητικούς χώρους σε ένα ακίνητο που έχει στον 1ο όροφο το διαμέρισμα 35τμ και στο υπόγειο έχει τους βοηθητικούς 7,5τμ ;

2)Όταν ένα ακίνητο έχει αέρα για επιπλέον όροφο το δηλώνω σαν "οικόπεδο" ; ή έχει άλλο χειρισμό;

3) όταν ένα ακίνητο ΔΕΝ έχει τελειώσει και είναι μόνο θεμέλια και μπετά , ζητάει έτος κατασκευής. Τι βάζω εκεί αφού δεν έχει κατεσκευαστεί ακόμα ;

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση αν και δεν την κατάλαβα..., αφορά την κατάθεση της πράξης κληρονομιάς;

Η άλλη ερώτησή μου όμως είναι αφού η διαδικασία της διαθήκης ολοκληρώθηκε μέσα στο 2011, πρέπει να δηλωθούν τώρα (μέχρι 31/01/2012) ή στο Ε9 για το έτος 2011;

Ευχαριστώ...

Τι δεν κατάλαβες;;; ο broster καλά τα λεέι για το 2010 θα γινεί το Ε9 για τους κληρονόμους με βάση τη νόμιμη μοιρα (εξ αδιαθέτου) και για το 2011 θα γίνουν οι απαραίτητες διορθώσεις-διαγραφές με βάση την διαθήκη, εκτός αν η διαθήκη ανοίξε το 2010.

Παιδία θέλω βοήθεια αν γνωρίζει κάποιος να μου πει :

1)Πως δηλώνω τους βοηθητικούς χώρους σε ένα ακίνητο που έχει στον 1ο όροφο το διαμέρισμα 35τμ και στο υπόγειο έχει τους βοηθητικούς 7,5τμ ;

Αν το υπόγειο είναι ανεξάρτητη οριζόντια ιδιοκτησία το βάζεις σε ξεχωριστή γραμμή αν όχι στην ίδια.

2)Όταν ένα ακίνητο έχει αέρα για επιπλέον όροφο το δηλώνω σαν "οικόπεδο" ; ή έχει άλλο χειρισμό;

Αν δεν έχει εξαντληθεί ο συντελεστής δόμησης ναι ! αν όχι, δεν κάνεις τίποτα.

3) όταν ένα ακίνητο ΔΕΝ έχει τελειώσει και είναι μόνο θεμέλια και μπετά , ζητάει έτος κατασκευής. Τι βάζω εκεί αφού δεν έχει κατεσκευαστεί ακόμα ;

Το έτος έκδοσης της αδείας.

Α και που 'σαι διαβάζουμε και λίγο... :)

Καλημέρα!!!

Η σύζυγος απεβιώσε το 2010(χρήση)δηλώθηκε ο θάνατος στο μητρώο κανονικά.

Κατά την εισαγωγή μου στο σύστημα μου ζητάει επιβεβαίωση των στοιχείων για το έτος 2010(χρήση 2009)

ολοκληρώνω και στην οριστικοποιήση μου εμφανίζει σφάλμα:

Το προστατευόμενο μέλος με Α.Φ.Μ. 130738807 είναι μέλος άλλου υπόχρεου για το έτος 2011

(το ΑΦΜ ανήκει στην σύζυγο) με αποτέλεσμα να μην μου οριστοκοποιεί την συγκεκριμένη χρήση

για να μπορέσω να προχωρήσω την επόμενη 2011(2010 χρήση) και να δηλώσω τις μεταβολές μου.

Μήπως γνωρίζει κάποιος τι πρέπει να κάνω???Ευχαριστώ!