Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΦΠΑ


mthe

Ερώτηση

Το πιστωτικό υπόλοιπο χρήσης 2009 στην οποία έχει γίνει αυτοπεραίωση μεταφέρεται στο έντυπο του ειδ.σημ.αυτ. φπα στο κουτάκι ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛ.ΠΡΟΗΓ. ΑΝΕΛΕΓΚΤΗΣ ΔΙΑΧ. ΠΕΡΙΟΔΟΥ.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

που θα πληρωνα τον ιδιο φορο? στο εισοδημα?

αν δεν εκανα αυτοελεχγο θα πληρωνα 1200 φορο εισοδηματος λογω τεκμηριων, κανοντας δεν πληρωνω τιποτα.

εχω συμπληρωσει τον πινακα εχω στειλει τη δηλωση, δεν πληρωνω το σημειωμα τι γινεται? αυτο ρωταω

και για να μην φαινεται περιεργο, την επιχειρηση την εχει η συζυγος, τα τεκμηρια προκυπτουν απο τον συζυγο.

εισοδημα της συζυγου 6600 χωρις αυτοελεγχο, 9800 με αυτοελεχγο. με αυτη τη διαφορα τον καλυπτει και δεν πληρωνουν.

ωστοσο αν δεν καταθεσω τελικα το σημειωμα, δεν πληρωνουν τπτ.και εκει τελειωνει? πετανε εξω την περαιωση και θα πληρωθει η διαφορα στο εισοδημα? πως το χειριζονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιχείρηση που υπέβαλε τροποποιητική εκκαθαριστική ΦΠΑ (αύξηση των εισροών)έχει δικαίωμα αυτοελέγχου και ειδικού σημειώματος αυτοελέγχου ΦΠΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το αν θα πληρωθεί το πιστωτικό υπόλοιπο της εκκαθαριστικής ΦΠΑ > 5000€ με τον αυτοέλεγχο του ΦΠΑ, πρώτα κοιτάς αν έχουμε περαίωση ν. 3888/10. Αν συμβαίνει αυτό και ο φορολογούμενος δεν είχε παραβάσεις ΚΒΣ κλπ, οπότε θα του καταλογιζόταν αυτός ο ΦΠΑ (θα το έχανε με την περαίωση)πρέπει να πληρωθεί το πιστωτικό υπόλοιπο του 2009 με τον αυτοέλεγχο του 2010 και να ζητήσει επιστροφή του πιστωτικού 2009) με αίτηση (λόγω αδυναμίας συμψηφισμού και άρα με προσωρινό έλεγχο θα του το γυρίσουν δεν ξέρω ανήμερα ποιού αγίου;). Αν δεν περαίωσε με το ν. 3888/10, δηλαδή δεν πλήρωσε ούτε την προκαταβολή αυτής της περαίωσης, αλλά αυτοπεραίωσε τη χρήση 2009 με το ν. 3296/04, δεν θα πληρώσει το πιστωτικό υπόποιπο του 2009 με τον αυτοέλεγχο του 2010, ανεξαρτήτως ποσού ο τυχεράκιας, εκτός αν γ... την ατυχία του ο ΑΦΜ του λήγει σε 11,21,31,41,51 και ο τζίρος του είναι > 120000€ από παραγωγή-εμπορία ή 60000€ από παροχή υπηρεσιών.

Ελλάς το μεγαλείο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΕ περαίωσε τη χρηση 2009 και με τον ν.3888/10 και με τον ν.3296/04, δεν ειναι στο δειγμα ελεγχου ουτε εχει παραβασεις αλλα εχει Π.Υ.φπα 2009 > 5000. Υπέβαλε δηλωση εισοδηματος οικ 2011 με αυτοελεγχο στις 10/5/2011 και βγήκε φορος εισοδηματος 8000 ευρω λογω αυτοελεγχου. Ερωτημα 1:Πρεπει να αφαιρεσει απο το ΕΣΠ το π.υ.ΦΠΑ του 2009? Ερωτημα 2:Αν ναι, μπορει να υποβαλει συμπληρωματικη δηλωση εισοδήματος και να παρει πισω τον πινακα Ι του Ε3 μια και για να αυτοπεραιώσει εκτος απτο εισοδημα θα πρεπει να πληρωσει και αλλα περιπου 8000 ευρω για ΦΠΑ . (Και αυτό να γίνει χωρις επιπτώσεις μια και η ΠΟΛ για αφαιρεση Π.Υ. 5000 ήλθε μετα την υποβολη των δηλωσεων εισοδήματος)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΕ περαίωσε τη χρηση 2009 και με τον ν.3888/10 και με τον ν.3296/04, δεν ειναι στο δειγμα ελεγχου ουτε εχει παραβασεις αλλα εχει Π.Υ.φπα 2009 > 5000. Υπέβαλε δηλωση εισοδηματος οικ 2011 με αυτοελεγχο στις 10/5/2011 και βγήκε φορος εισοδηματος 8000 ευρω λογω αυτοελεγχου.

Ερωτημα 1:Πρεπει να αφαιρεσει απο το ΕΣΠ το π.υ.ΦΠΑ του 2009?

Ερωτημα 2:Αν ναι, μπορει να υποβαλει συμπληρωματικη δηλωση εισοδήματος και να παρει πισω τον πινακα Ι του Ε3 μια και για να αυτοπεραιώσει εκτος απτο εισοδημα θα πρεπει να πληρωσει και αλλα περιπου 8000 ευρω για ΦΠΑ . (Και αυτό να γίνει χωρις επιπτώσεις μια και η ΠΟΛ για αφαιρεση Π.Υ. 5000 ήλθε μετα την υποβολη των δηλωσεων εισοδήματος)?

1) ΝΑΙ

2) ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΦΠΑ

ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΧΕΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΦΠΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΤΟΥ 2009

ΕΥΡΩ 4,500 ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΧΡΗΣΗΣ 2010 ,ΠΟΣΟ 4,172

1) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΠΕΡΑΙΩΣΗ ΣΤΗΝ ΧΡΗΣΗ 2009

2) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΔΕΙΓΜΑ ΕΛΕΓΧΟΥ

3) ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΧΘΕΙ ΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ ΤΟΥ Ν.3888/2010

4) ΣΤΟ Ε3 ΧΡΗΣΗΣ 2010 ΕΚΑΝΕ ΑΥΤΟΠΕΡΑΙΩΣΗ ΚΑΙ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΙΣ ΕΚΡΟΕΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΦΠΑ

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΦΠΑ ΧΡΗΣΗΣ 2009??????????????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως ελέγχθηκε με τακτικό ; Aν και δεν το νομίζω

Λοιπόν στο δείγμα δεν είναι έτσι κι αλλιώς γιατί δεν έκλεισε με τον 3296

και αφού δεν έκλεισε με τον 3296, ούτε με τον 3888, ούτε ελέγχθηκε με τακτικό

όχι δεν μπορεί να το χρησιμοποιήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ 2010 ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΚΑΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΕΣΟΔΑ ( ΒΑΣΕΙ ΑΥΤΟΠΕΡΑΙΩΣΗΣ)

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ Η ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ ΣΤΙΣ 30/6/2011

ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΦΠΑ??/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ψαχνω για καποιο free software που να υπολογιζει το ειδικο σημειωμα αυτοπεραιωσης ΦΠΑ

αν καποιος συναδελφος γνωριζει

Ευχαριστω..

οχι το εντυπο... προγραμμα υπολογισμου..να βαζεις τα στοιχεια πο εκκαθαρ. και Ε3 και να σου βγαζει το σημειωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μια ερώτηση και από εμένα...έχω πελάτη που στο ειδικό ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΠΕΡ.ΦΠΑ έχει μείωση πιστωτικού υπολοίπου κατα 600 ευρώ. Το Ε.Σ.Π. ΦΠΑ θα κατατεθεί αύριο...η μείωση αυτή θα συμψηφιστεί στο ΦΠΑ με την περιοδική του β τριμήνου ή του γ τριμήνου?

σας ευχαριστώ προκαταβολικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει η δυνατότητα να πάω το ειδικό σημείωμα περαίωσης φπα μετά τις 18 Ιουλίου και να το καταθέσω με προσαύξηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

<P>ΤΑ Ε.Σ.Π. ΦΠΑ ΜΕ ΑΦΜ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΛΗΞΕΙ 18-19/07 ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΜΕ ΚΑΤΑΒΟΛΗ<BR>ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ.ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ ΑΥΤΟ?</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

<P>ΤΑ Ε.Σ.Π. ΦΠΑ ΜΕ ΑΦΜ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΛΗΞΕΙ 18-19/07 ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΜΕ ΚΑΤΑΒΟΛΗ<BR>ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ.ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΝΟΜΙΜΟ ΑΥΤΟ?</P>

Το αναφέρει η ΠΟΛ 1191/17-12-10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μια ερώτηση και από εμένα...έχω πελάτη που στο ειδικό ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΠΕΡ.ΦΠΑ έχει μείωση πιστωτικού υπολοίπου κατα 600 ευρώ. Το Ε.Σ.Π. ΦΠΑ θα κατατεθεί αύριο...η μείωση αυτή θα συμψηφιστεί στο ΦΠΑ με την περιοδική του β τριμήνου ή του γ τριμήνου?

σας ευχαριστώ προκαταβολικά...

Γ' τριμήνου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξερει καποιος αν προκειται να δοθει παραταση στα σημειωματα ΦΠΑ του αυτοελεγχου ?

'Ελα μου ντε !!! σιγή ιχθύος..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γ' τριμήνου

Αν τα βάλω στο Β τρίμηνο θα με μαλώσει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ, ΑΝ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΥΤΟΠΕΡΑΙΩΣΗΣ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΣΤΗ ΔΟΥ, ΣΩΣΤΑ???

ΔΛΔ ΑΝ ΤΑ ΑΚΑΘΑΡ. ΕΣΟΔΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΚΑΘΑΡ. ΕΣΟΔΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΞΑΝΑΡΩΤΑΩ, ΑΝ ΣΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΥΤΟΠΕΡΑΙΩΣΗΣ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΣΤΗ ΔΟΥ, ΣΩΣΤΑ???

ΔΛΔ ΑΝ ΤΑ ΑΚΑΘΑΡ. ΕΣΟΔΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΑΚΑΘΑΡ. ΕΣΟΔΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ

Αν τα ακαθάριστα έσοδα του βιβλίου είναι μεγαλύτερα από τα ακαθάριστα έσοδα του αυτοελέγχου και δεν οφείλονται διαφορές μετακύλισης δεν καταθέτεις ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν τα ακαθάριστα έσοδα του βιβλίου είναι μεγαλύτερα από τα ακαθάριστα έσοδα του αυτοελέγχου και δεν οφείλονται διαφορές μετακύλισης δεν καταθέτεις ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας...

Διάβασα 3 ΠΟΛ για τον αυτοέλεγχο και δεν κατάφερα να βρώ απάντηση στο ερώτημα που έχω:

Ατομική επιχείρηση είχε διαφορές στα ακαθάριστα έσοδα και ήταν υπόχρεη να υποβάλλει ειδικό σημείωμα..Όλα οκ ως εδώ.

Το σημείωμα έβγαλε πιστωτικό υπόλοιπο,δεν υπήρξε κάτι προς καταβολή. Και ως εδώ όλα οκ....

Ερώτηση: αυτό το πιστωτικό πως το συμψηφίζω με την περιοδική του Β τριμήνου?

Σημειώνω οτι το σημείωμα υποβλήθηκε τέλη Ιουνίου και η ατομική έκανε έναρξη μέσα στο 2010...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν η ερώτησή μου είναι χαζή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πιστωτικό υπόλοιπο εκκαθαριστικής 2010 μειον πιστωτικό υπόλοιπο ΕΣΑΦ, τη διαφορά δηλαδή, στον κωδ.412 της περιοδικής του Β' τριμήνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρχικά ευχαριστώ για την απάντηση...

Εξακολουθώ να μην το καταλαβαίνω όμως...

Εφόσον στο σημείωμα βγήκε πιστωτικό και δεν υπάρχει κάτι για καταβολή γιατί να μου μειώσει τον φόρο εισροών στην περιοδική β τριμήνου και τελικά να βεβαιωθεί μεγαλύτερο ΦΠΑ προς πληρωμή? (γιατί χρεωστικό βγαίνει στην περιοδική)

Μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει παρακαλώ?

Η να με κατατοπίσει σε μία ΠΟΛ,σε μία διάταξη, κάτι τεσπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...