Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΣΑΡΤΗΜΑΤΑ & ΠΡΟΚΑΤΑΡΚΤΙΚΑ Α.Ε.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.....

Από περιέργεια.....

.... Η σύνταξη των Προσαρτημάτων και των Πρακτικών προ και μετά τη Γ.Σ. Ανώνυμης Εταιρείας.... είναι αρμοδιότητα του Οικονομικού Διευθυντή - Υπεύθυνου Λογιστηρίου ή του Βοηθού Λογιστή από ΙΕΚ?????

"Αδελφές και παλικάρια....γίναμε μαλλιά κουβάρια......."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.....

Από περιέργεια.....

.... Η σύνταξη των Προσαρτημάτων και των Πρακτικών προ και μετά τη Γ.Σ. Ανώνυμης Εταιρείας.... είναι αρμοδιότητα του Οικονομικού Διευθυντή - Υπεύθυνου Λογιστηρίου ή του Βοηθού Λογιστή από ΙΕΚ?????

"Αδελφές και παλικάρια....γίναμε μαλλιά κουβάρια......."

ΕΣΥ ΠΟΥ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΡΙΣΤΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ;

NIKOS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.....

Από περιέργεια.....

.... Η σύνταξη των Προσαρτημάτων

Φυσικά ευθύνη του Διοικητιού Συβουλίου....

και των Πρακτικών προ και μετά τη Γ.Σ. Ανώνυμης Εταιρείας....

Αυτουνού που εκτελεί καθήκοντα γραμματέα στη συνεδρίαση του Δ.Σ. και της Γ.Σ. αντίστοιχα......

είναι αρμοδιότητα του Οικονομικού Διευθυντή - Υπεύθυνου Λογιστηρίου ή του Βοηθού Λογιστή από ΙΕΚ?????

Εάν είναι κόπια από τα περυσινά και αλλάζουν μόνο τα νούμερα, φαντάζομαι του βοηθού λογιστή, ότι και να έχει τελειώσει με τελικό έλεγχο και έγκριση από τον προϊστάμενο του λογιστηρίου......

"Αδελφές και παλικάρια....γίναμε μαλλιά κουβάρια......."

Δεν ξέρω όμως, και υπάρχει ένα θέμα, ποιος συντάσει τα ΠΡΟΚΑΤΑΡΤΙΚΑ Α.Ε......................

Όποιος έχει περισσότερη εμπειρία με τα προκαταρτικά, παρακαλώ να τοποθετηθεί..............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.....

Από περιέργεια.....

.... Η σύνταξη των Προσαρτημάτων και των Πρακτικών προ και μετά τη Γ.Σ. Ανώνυμης Εταιρείας.... είναι αρμοδιότητα του Οικονομικού Διευθυντή - Υπεύθυνου Λογιστηρίου ή του Βοηθού Λογιστή από ΙΕΚ?????

"Αδελφές και παλικάρια....γίναμε μαλλιά κουβάρια......."

Προσάρτημα ---> Λογιστής ή ορκωτός ελεγκτής (υπεύθυνος για την σύνταξη ισολογισμού)

Παρακτικά Δ.Σ. και Γ.Σ. --> Γραμματέας που ορίζεται από το Δ.Σ. ή από την επιχείρηση κατά την διάρκεια των συνεδριάσεων.

Εκθεση Δ.Σ. --> Το διοικητικό συμβούλιο , ο Δ/νων σύμβουλος με την βοήθεια της Γραμματέας του .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσάρτημα ---> Λογιστής ή ορκωτός ελεγκτής (υπεύθυνος για την σύνταξη ισολογισμού)

Παρακτικά Δ.Σ. και Γ.Σ. --> Γραμματέας που ορίζεται από το Δ.Σ. ή από την επιχείρηση κατά την διάρκεια των συνεδριάσεων.

Εκθεση Δ.Σ. --> Το διοικητικό συμβούλιο , ο Δ/νων σύμβουλος με την βοήθεια της Γραμματέας του .

Στην Microsoft ίσως.... στις υπόλοιπες ΑΕ ΜμΕ, το σύνηθες "κορόιδο", ο λογιστής, άντε να βάλει το χεράκι του ο ορκωτός στο Προσάρτημα.

Αν και κανονικά, θα έπρεπε να κάνει τα πρακτικά ένας δικηγόρος, μιας και το "κορόιδο" δεν πληρώνεται ΚΑΙ γι' αυτά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε επιχείρηση ΑΕ που θέλει να θεωρείται "σοβαρή", που έχει δώσει βάση στην οργάνωση του λογιστηρίου της, και έχει ανάλογα με το μέγεθός της εκτός από τον Οικονομικό Διευθυντή-Υπεύθυνο Λογιστηρίου, 3-4 βοηθούς,δεν νομίζω ότι ζητά ο Διευθυντής κάτι τέτοιο (εκτός ίσως από την απλή πληκτρολόγηση στον Η/Υ) .

Σε επιχείρηση που το "ΑΕ" το χρησιμοποιεί για να το παίζουν οι μέτοχοι επιχειρηματιάρες, που έχουν έναν προϊστάμενο Λογιστηρίου (που σε πολλές περιπτώσεις δεν ξέρει καν να χειρίζεται Η/Υ) και έναν βοηθό που κάνει από καταχώρηση αποδείξεων είσπραξης και μισθοδοσία, μέχρι αριθμοδείκτες, αρμοδιότητες δεν υπάρχουν, μόνο το φιλότιμο του κάθε εργαζομένου, και η δική του βούληση σχετικά με το πόσο αντέχει ή θέλει να κάνει εργασίες πέραν των καθηκόντων του στην επιχείρηση...

Και βέβαια, αν ο εργοδότης μου ξέρει ότι εγώ σαν βοηθός λογιστή φτιάχνω το προσάρτημα και τα πρακτικά, και με πληρώνει αναλόγως....κάθε χρόνο θα τα φτιάχνω από μόνη μου και ας μείνω βοηθός λογιστή, και ας έχουν άλλοι τους τίτλους "Οικονομικός Διευθυντής" και "Προϊστάμενος"!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσάρτημα ---> Λογιστής ή ορκωτός ελεγκτής (υπεύθυνος για την σύνταξη ισολογισμού)

Παρακτικά Δ.Σ. και Γ.Σ. --> Γραμματέας που ορίζεται από το Δ.Σ. ή από την επιχείρηση κατά την διάρκεια των συνεδριάσεων.

Εκθεση Δ.Σ. --> Το διοικητικό συμβούλιο , ο Δ/νων σύμβουλος με την βοήθεια της Γραμματέας του .

Κώστα στείλε μου επειγόντως ένα ΔΣ ότι κάτσει και μια Γραμματέα κατά προτίμηση χυμώδη..

γιατί με βλέπω να μην τα προλαβαίνω.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειρότερο απ όλα είναι να κάνεις τα πάντα Ισολογισμούς , Γεν Εκμ , Πρακτικά , Προσάρτημα , έκθεσεις , προσκλησεις , διπλοτυπα , διαβιβαστικά κτλ κτλ

και να πρέπει για όλα αυτά να βάλεις και υπογραφές .

Έχω κάνει για 22 ΑΕ όλα τα παραπάνω , φταίω γιατί κάθομαι και το κάνω αλλά ή χανω την δουλειά μου ή ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα στείλε μου επειγόντως ένα ΔΣ ότι κάτσει και μια Γραμματέα κατά προτίμηση χυμώδη..

γιατί με βλέπω να μην τα προλαβαίνω.. :)

Bρε μπαγάσα! Περνάς καλά εκεί πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εξετάζουμε ποιός τα κάνει , αλλά ποιός πρέπει να τα κάνει.

Δεν μπορεί ο λογιστής αλλά ούτε και ο δικηγόρος να συντάσουν καταστάσεις, και δη πρακτικά συνεδριάσεων τα οποία δεν υπογράφουν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Στην Microsoft ίσως.... στις υπόλοιπες ΑΕ ΜμΕ, το σύνηθες "κορόιδο", ο λογιστής, άντε να βάλει το χεράκι του ο ορκωτός στο Προσάρτημα.

Αν και κανονικά, θα έπρεπε να κάνει τα πρακτικά ένας δικηγόρος, μιας και το "κορόιδο" δεν πληρώνεται ΚΑΙ γι' αυτά....

ΠΡΑΚΤΙΚΑ Δ.Σ ΚΑΙ Γ.Σ.

ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΕ ΜΙΝΙ ΦΟΥΣΤΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΤΑΚΙ ΣΤΑΥΡΟΠΟΔΙ ΚΑΙ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσάρτημα ---> Λογιστής ή ορκωτός ελεγκτής (υπεύθυνος για την σύνταξη ισολογισμού)

Και τα αναθέτει στο βοηθό λογιστή...

Παρακτικά Δ.Σ. και Γ.Σ. --> Γραμματέας που ορίζεται από το Δ.Σ. ή από την επιχείρηση κατά την διάρκεια των συνεδριάσεων.

Και τα αναθέτει στο βοηθό λογιστή...

Εκθεση Δ.Σ. --> Το διοικητικό συμβούλιο , ο Δ/νων σύμβουλος με την βοήθεια της Γραμματέας του .

Και τα αναθέτει στο βοηθό λογιστή...

Που είναι το πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα που το διαβάζω καλύτερα νομίζω ότι το κατανόησα πλήρως.

εαν χρειάζεσαι για τα ΠΡΟΚΑΤΑΡΚΤΙΚΑ βοηθό, τότε, δεν σε βλέπω να κάνεις .. συνέλευση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα αναθέτει στο βοηθό λογιστή...

Και τα αναθέτει στο βοηθό λογιστή...

Και τα αναθέτει στο βοηθό λογιστή...

Που είναι το πρόβλημα;

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά.

Τι να αναθέσει και ποιός στον βοηθό λογιστή ?

Το πρακτικό του Δ.Σ. και της Γ.Σ. γράφεται κατά την ώρα της συνεδρίασης , και υπογράφεται . Πώς μπορεί να ανατεθεί σε βοηθό λογιστή κάτι τέτοιο πρακτικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα που το διαβάζω καλύτερα νομίζω ότι το κατανόησα πλήρως.

εαν χρειάζεσαι για τα ΠΡΟΚΑΤΑΡΚΤΙΚΑ βοηθό, τότε, δεν σε βλέπω να κάνεις .. συνέλευση..

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Καλημέρα.....

Από περιέργεια.....

.... Η σύνταξη των Προσαρτημάτων και των Πρακτικών προ και μετά τη Γ.Σ. Ανώνυμης Εταιρείας.... είναι αρμοδιότητα του Οικονομικού Διευθυντή - Υπεύθυνου Λογιστηρίου ή του Βοηθού Λογιστή από ΙΕΚ?????

"Αδελφές και παλικάρια....γίναμε μαλλιά κουβάρια......."

Η ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΣΚΟΤΩΣΕ ΤΗΝ ΓΑΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν κατάλαβες καλά.

Τι να αναθέσει και ποιός στον βοηθό λογιστή ?

Το πρακτικό του Δ.Σ. και της Γ.Σ. γράφεται κατά την ώρα της συνεδρίασης , και υπογράφεται . Πώς μπορεί να ανατεθεί σε βοηθό λογιστή κάτι τέτοιο πρακτικά?

αφού οι συνεδριάσεις δσ και γσ είναι μόνο στα χαρτιά!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...