Προς το περιεχόμενο

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ - ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΡΙΤΗ ΧΩΡΑ


agelog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ (ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ )

ΕΧΩ ΤΑ ΕΞΗΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ:

1)ΤΙΜ.ΑΓΟΡΑΣ ΠΡΟΜ.12960

2)ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΣΑΦΗΣΗ ΕΧΩ 12960+1400ΝΑΥΛΟΣ+40ΑΣΦΑΛΕΙΑ=14400Χ23%

3)ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗ ΕΞΟΔΑ ΜΕ ΦΠΑ104,23 & ΤΕΞΟΔΑ ΑΝΕΥ ΦΠΑ 185,15

Α)ΤΙ ΠΟΣΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΣΤΗΛΕΣ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΟΥΝ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ

Β)ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΤΙ ΠΟΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ & ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ

3)ΣΤΟ Ε3

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩ

ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ (ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ )

ΕΧΩ ΤΑ ΕΞΗΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ:

1)ΤΙΜ.ΑΓΟΡΑΣ ΠΡΟΜ.12960

2)ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΣΑΦΗΣΗ ΕΧΩ 12960+1400ΝΑΥΛΟΣ+40ΑΣΦΑΛΕΙΑ=14400Χ23%

3)ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗ ΕΞΟΔΑ ΜΕ ΦΠΑ104,23 & ΤΕΞΟΔΑ ΑΝΕΥ ΦΠΑ 185,15

Α)ΤΙ ΠΟΣΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΣΤΗΛΕΣ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΟΥΝ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ

Β)ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΤΙ ΠΟΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ & ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ

3)ΣΤΟ Ε3

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩ

ΕΓΩ ΘΑ ΕΒΑΖΑ;

12960 σε στηλη αγορες εμπορευματων με 0%

1400+40 δαπανες χωρις διακαιωμα εκπτωσης.

104,23 δαπανες με δικαιωμα εκπτωσης

185,15 παλι δαπανες χωρις δικαιωμα εκπτωσης,

ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΙΟ ΕΜΠΕΙΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ (ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ )

ΕΧΩ ΤΑ ΕΞΗΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ:

1)ΤΙΜ.ΑΓΟΡΑΣ ΠΡΟΜ.12960 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ

2)ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΣΑΦΗΣΗ ΕΧΩ 12960+1400ΝΑΥΛΟΣ+40ΑΣΦΑΛΕΙΑ=14400Χ23% ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΗ ΑΞΙΑ

3)ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗ ΕΞΟΔΑ ΜΕ ΦΠΑ104,23 & ΤΕΞΟΔΑ ΑΝΕΥ ΦΠΑ 185,15 ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ 104,23 ΧΩΡΙΣ Η ΑΠΑΛ. 185,15

Α)ΤΙ ΠΟΣΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΣΤΗΛΕΣ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΟΥΝ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ

Β)ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΤΙ ΠΟΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ & ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ

3)ΣΤΟ Ε3

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΤΡΙΤΕΣ ΧΩΡΕΣ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ (ΕΠΕΙΔΗ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ )

ΕΧΩ ΤΑ ΕΞΗΣ ΔΕΔΟΜΕΝΑ:

1)ΤΙΜ.ΑΓΟΡΑΣ ΠΡΟΜ.12960

2)ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΣΑΦΗΣΗ ΕΧΩ 12960+1400ΝΑΥΛΟΣ+40ΑΣΦΑΛΕΙΑ=14400Χ23%

3)ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗ ΕΞΟΔΑ ΜΕ ΦΠΑ104,23 & ΤΕΞΟΔΑ ΑΝΕΥ ΦΠΑ 185,15

Α)ΤΙ ΠΟΣΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΣΤΗΛΕΣ ΘΑ ΚΑΤΑΧΩΡΗΘΟΥΝ ΣΕ ΒΙΒΛΙΑ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ

Β)ΣΕ ΠΟΙΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΤΙ ΠΟΣΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΦΠΑ & ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ

3)ΣΤΟ Ε3

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩ

ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν το θυμάμαι να σου το πω απ έξω και επειδή αν θυμάμαι καλά, έχει πλασματικές αξίες

που απ ότι θυμάμαι παν στο 666 δες του Καραγιαννη το βιβλιο ΦΠΑ δηλωσεις στη πραξη,έχει αναλυτικά παραδείγματα

που θα σου λύσουν όλες τις απορίες.Αν για καποιο λόγο δεν μπορεις γραψε μου να δούμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν το θυμάμαι να σου το πω απ έξω και επειδή αν θυμάμαι καλά, έχει πλασματικές αξίες

που απ ότι θυμάμαι παν στο 666 δες του Καραγιαννη το βιβλιο ΦΠΑ δηλωσεις στη πραξη,έχει αναλυτικά παραδείγματα

που θα σου λύσουν όλες τις απορίες.Αν για καποιο λόγο δεν μπορεις γραψε μου να δούμε

ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην κάποιες διευκρινισεις, υποθέτουμε πώς:

H πραγματική αξία της εισαγωγής=12.960 που είναι η τιμή μετά της μετατροπής του ξένου νομίσματος σε ευρώ.

Η Φορολογητέα αξία της εισαγωγής = 14.400 και Φ.Π.Α. αυτής = 3.312

Διαφορά Πραγματικής και Φορολογητέας αξίας = 1.440

Η αμοιβή του εκτελωνιστή= 104,23 και το Φ.Π.Α. αυτής= 23,97

Διάφορα μικρο έξοδα εκτελωνισμού(χωρίς Φ.Π.Α.)= 185,15

ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ

ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΜΕ 23% = 14.400 + 104,23

ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΑΣ ΑΞΙΑΣ= -1.440

ΔΑΠΑΝΕΣ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ Φ.Π.Α. = 185,15

Φ.Π.Α. ΑΓΟΡΩΝ ΜΕ 23%= 3.312 + 23,97

Φ2

Κωδ.353 = 14.400 + 104,23

Κωδ.373 = (14.400 + 104,23) * 23% = 3.335,97

Ε3

Κωδ.232 = 14.400 + 104,23 - 1.440

Κωδ.534 = 185,15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην κάποιες διευκρινισεις, υποθέτουμε πώς:

H πραγματική αξία της εισαγωγής=12.960 που είναι η τιμή μετά της μετατροπής του ξένου νομίσματος σε ευρώ.

Η Φορολογητέα αξία της εισαγωγής = 14.400 και Φ.Π.Α. αυτής = 3.312

Διαφορά Πραγματικής και Φορολογητέας αξίας = 1.440

Η αμοιβή του εκτελωνιστή= 104,23 και το Φ.Π.Α. αυτής= 23,97

Διάφορα μικρο έξοδα εκτελωνισμού(χωρίς Φ.Π.Α.)= 185,15

ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ

ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΜΕ 23% = 14.400 + 104,23

ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΑΣ ΑΞΙΑΣ= -1.440

ΔΑΠΑΝΕΣ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ Φ.Π.Α. = 185,15

Φ.Π.Α. ΑΓΟΡΩΝ ΜΕ 23%= 3.312 + 23,97

Φ2

Κωδ.353 = 14.400 + 104,23

Κωδ.373 = (14.400 + 104,23) * 23% = 3.335,97

Ε3

Κωδ.232 = 14.400 + 104,23 - 1.440

Κωδ.534 = 185,15

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΠΟΙΕΣ ΣΤΗΛΕΣ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γραφτεί στο post...

ΒΙΒΛΙΟ ΕΣΟΔΩΝ-ΕΞΟΔΩΝ

ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΜΕ 23% = 14.400 + 104,23

ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΑΣ ΑΞΙΑΣ= -1.440

ΔΑΠΑΝΕΣ ΑΠΑΛΛΑΣΟΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ Φ.Π.Α. = 185,15

Φ.Π.Α. ΑΓΟΡΩΝ ΜΕ 23%= 3.312 + 23,97

Αυτές οι 4 στήλες σου χρειάζονται όπως ακριβώς το έγραψα...

Σημείωση: Στην στήλη "ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΑΣ ΑΞΙΑΣ" βάζεις και απο πιθανές ενδοκοινοτικές την διαφορά πραγματικής και φορολογητέας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γραφτεί στο post...

Αυτές οι 4 στήλες σου χρειάζονται όπως ακριβώς το έγραψα...

Σημείωση: Στην στήλη "ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΑΣ ΑΞΙΑΣ" βάζεις και απο πιθανές ενδοκοινοτικές την διαφορά πραγματικής και φορολογητέας.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα εισαγωγές έχω την εξής ερώτηση!

Έστω οτι η αξία της εισαγωγής είναι 15000

Στα βιβλία θα το περάσεις σαν εισαγωγές εμπορευμάτων με 23% 15000,00 + 3450,00 = 18450,00

Δηλαδή η αξία του φ.π.α. είναι τελείως πλασματική, δεν την πληρώνεις πουθενά.

Σωστό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια δεν ειναι ετσι απλα οπως τα λετε. Αλλιως τα ξερω εγω και αν ειναι ας με διορθωσει καποιος.<br><br>Στο βιβλιο φτιαχνεις 2 στηλες ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΤΡΙΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΕΣ ( οπου βαζεις την αξια του τελωνειου -μπλε χαρτι-  πλεον ΦΠΑ)<br>και ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΤΡΙΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ (οπου βαζεις την αξια της ευρωποιησης αν η εισαγωγη ειναι σε ξενο νομισμα).<br>Η εισαγωγη εχει και καποια εξοδα με φπα κ αλλα χωρις φπα. Αυτα τα περνας αντιστοιχα σε δαπανες με δικαιωμα εκπτωσης και δαπανες χωρις δικαιωμα εκπτωσης αντιστοιχα (εκτος και αν αποφασισεις να ανοιξεις λογαριασμους και στηλες για δαπανες εισαγωγων με χωρις δικαιωμα εκπτωσης).<br><br>Απο πλευρας φπα η πλασματικη αξια μπαινει στο Β353 τα εξοδα με δικ εκπτωσης στο Β357 και τα χωρις στην εκκαθαριστικη στον Γ666.<br>Στο Ε3 Οι πλασματικη αξια μπαινει στον κωδικο 232 και τα εξοδα με και χωρις δικαιωμα εκπτωσης στον κωδικο 534<br>Τελος η διαφορα πλασματικης και πραγματικης αξιας συνηθως ειναι θετικη και αφαιρειται απο τον κωδικο Γ666  της εκκαθαριστικης.<br><br>Ελπιζω να τα ειπα σωστα.<br><br>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

ΓΙA BΙBΛΙA B ΚAΤΗΓΟΡΙAΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙA AΓΟΡA ΕΜΠΟΡΕΥΜAΤΩΝ AΠΟ AΛBAΝΙA ΓΙΝΕΤΕ Η ΚAΤAΧΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΜΕ ΦΠA 23% ΚAΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ 353 ΚΩΔΙΚΟ ΜΕ ΦΠA 373 ΚΩΔΙΚΟ. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΟΠΩΣ ΣΤΙΣ ΕΝΔΟΚΟΙΝΩΤΙΚΕΣ ΚAΙ ΜΙA ΕΓΓΡAΦΗ ΣΤA ΕΣΟΔA ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟ ΚAΙ ΦΠA ΚΩΔΙΚΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ 303 ΚAΙ ΦΠA 333?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙA BΙBΛΙA B ΚAΤΗΓΟΡΙAΣ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙA AΓΟΡA ΕΜΠΟΡΕΥΜAΤΩΝ AΠΟ AΛBAΝΙA ΓΙΝΕΤΕ Η ΚAΤAΧΩΡΗΣΗ ΤΟΥ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΜΕ ΦΠA 23% ΚAΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ 353 ΚΩΔΙΚΟ ΜΕ ΦΠA 373 ΚΩΔΙΚΟ. ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΟΠΩΣ ΣΤΙΣ ΕΝΔΟΚΟΙΝΩΤΙΚΕΣ ΚAΙ ΜΙA ΕΓΓΡAΦΗ ΣΤA ΕΣΟΔA ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟ ΚAΙ ΦΠA ΚΩΔΙΚΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ 303 ΚAΙ ΦΠA 333?

Στην εισαγωγή από τρίτη χώρα πληρώνεις ΦΠA στο τελωνείο και επομένως στην περιοδική δήλωση θα την αντιμετωπίσεις όπως μια αγορά από το εσωτερικό στην οποία πληρώνεις ΦΠA στον προμηθευτή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα εάν γνωρίζει κάποιος να βοηθήσει στο εξής: Πελάτης, με βιβλία Β΄κατηγορίας, έχει πραγματοποιήσει αγορά εμπορεύματος από τρίτη χώρα (Ν. Κορέα), εμπόρευμα το οποίο -μάλλον- λόγω μικρής (?) αξίας τιμολογίου ($150) ή για κάποιον άλλο λόγο δεν έχει περάσει από τελωνείο. Τα πράγματα παρελήφθησαν χωρίς χαρτιά εκτελωνισμού. Σε αυτή την περίπτωση τι εγγραφές κάνω που δεν έχω εικόνα ΦΠΑ? Παω με την ισοτιμία του μήνα και το αντιμετωπίζω μετά κανονικά σαν αγορά εσωτερικού? Επίσης, να σημειώσω κάτι ακόμα.. Το τιμολόγιο είναι με ημερομηνία τέλη Δεκεμβρίου του 2012. Όμως, κατόπιν ασυνεννοησίας με το τελωνείο τα πράγματα παρελήφθησαν από εκεί κάπου στα μέσα του Φλεβάρη και προφανώς το τιμολόγιο μου ήρθε τώρα...! Τι να κάνω που έχω κλείσει βιβλία? Μπορώ να ισχυριστώ ότι το παραστατικό καταχωρείται τώρα εφ'όσον η πραγματική παραλαβή του εμπορεύματος έγινε μέσα στο 2013?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τας γραφάς, ημερομηνία καταχώρισης η ημερομηνία παραλαβής των εμπορευμάτων.

 

Λογ/μος - Στήλη: Αγορές άνευ ΦΠΑ.

 

Περιοδική ΦΠΑ καμιά κίνηση.

 

Εκκαθαριστική 666

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...

Καλημέρα σε ολους. Εχω κάνει τις εξής εγγραφές σε εισαγωγή απο τρίτη χώρα και παρακαλώ να μου πείτε αν είναι σωστές.

 

Τιμ αξία 2700, στατιστική 3352 , διασάφηση τελωνείου 3352* 9,6%=3936,79 * 13% ΦΠΑ =511,78 σύνολο 4448,57 .Τπυ εκτελωνιστή αμοιβή του 150+ΦΠΑ και διάφορα έξοδα με ΦΠΑ 450 και χωρίς 340.

 

 Στο βιβλίο εσ-εξ αγορές από τρίτες χώρες 3936,79 + ΦΠΑ, πραγματική αξία 2700,

δαπάνες με ΦΠΑ 150+450 και δαπάνες χωρίς ΦΠΑ 340.

 

Στην περιοδική κωδ.351 3936,79 κωδ.357. 150+450.

 

Στο ε3 θα βάλω  κωδ.232. 2700  και κωδ 534. 150+450+340 και στην εκκαθαριστικη  κωδ 361 3936,79 και κωδ 666. τη διαφορά 2700-3936,79= -1236,79???

 

είναι σωστά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλημερα εισαγωγή από τρίτη χώρα με ημερομηνία Δεκεμβριου και εκτελωνισμός κάπου στο Ιανουάριο του 2016  η αγορά θα περαστεί τον Ιανουάριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα εισαγωγή από τρίτη χώρα με ημερομηνία Δεκεμβριου και εκτελωνισμός κάπου στο Ιανουάριο του 2016  η αγορά θα περαστεί τον Ιανουάριο?

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=40593

 

Ελπίζω να σε βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Μία διευκρίνιση..εισαγωγή από Τουρκία σε USD..για να βρώ πόσα ευρώ είναι , λαμβάνω υπόψιν μου τη μέση τιμή σωστα? και στη διασάφηση ο εκτελωνιστής εκεί που γράφει την φορολογική βάση και τον ΦΠΑ , τον αναγράφει προφανώς σε USD , έτσι δεν είναι?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, v.kourtis said:

Μία διευκρίνιση..εισαγωγή από Τουρκία σε USD..για να βρώ πόσα ευρώ είναι , λαμβάνω υπόψιν μου τη μέση τιμή σωστα? και στη διασάφηση ο εκτελωνιστής εκεί που γράφει την φορολογική βάση και τον ΦΠΑ , τον αναγράφει προφανώς σε USD , έτσι δεν είναι?? 

εάν δεν έκανες προπληρωμή (οπότε θα πάρεις αυτή) ,την τιμή πώλησης του usd την ημέρα παραλαβής.

ο εκτελωνιστής ότι γράφει στο τιμολόγιο του είναι σε ευρώ.

και την φορολογική βάση στην διασάφηση ,ενώ ξεκινά με usd ,στη συνέχεια γίνεται ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν , PROAKIS said:

εάν δεν έκανες προπληρωμή (οπότε θα πάρεις αυτή) ,την τιμή πώλησης του usd την ημέρα παραλαβής.

ο εκτελωνιστής ότι γράφει στο τιμολόγιο του είναι σε ευρώ.

και την φορολογική βάση στην διασάφηση ,ενώ ξεκινά με usd ,στη συνέχεια γίνεται ευρώ. 

καλά το δεύτερο εξυπακούεται...ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...