Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΟΛ.1128/2011 Θα αρχίσουμε να φωνάζουμε από σήμερα ή αργότερα


IDO

Ερώτηση

  • Απαντήσεις 116
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πειράζει να πεταχτώ σφήνα?

Στο δείγμα ελέγχου είσαι? :)

Οχι δεν ειμαι (σορυ επρεπε να το επισημανω)

κι εχω ενα πιστωτικο...ο Θεος να σε φυλαει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στα παπάρια σου βρε Θανάση τι θεωρήσαι..

κι εγώ μία από τα ίδια.. και φέτος πάλι αυτοπεραίωσα (με έξοδα 0,00) .. και ούτε δείγμα μπορεί να με πιάσει, ούτε τίποτα..

εξυπακούεται ότι δεν υπάρχει πιστωτικό ΦΠΑ ούτε για δείγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτά έβλεπε μικρός ο Παπακωνσταντίνου και είπε να μας τα κάνει:

Αυτό πάντως είναι καταπληκτικής εμπνεύσεως:

"γ) Τέλος, θεωρείται ανέλεγκτη η χρήση 2009 που υπήχθη στις διατάξεις των άρθρων 1-13 του ν. 3888/2010, εφόσον το πιστωτικό υπόλοιπο Φ.Π.Α. της χρήσης αυτής υπερβαίνει τις 5.000 € ή υφίστανται επιβαρυντικά στοιχεία σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης γ΄ της παραγράφου 2 καθώς και της παραγράφου 4 του άρθρου 7 του ανωτέρω νόμου αντίστοιχα ( σχετ. διατ. παρ. 8 της Α.Υ.Ο ΠΟΛ.1088/20.4.2011 ΦΕΚ 667Β/21-4-2011)."

Άραγε τι θα πω στον πελάτη μου, που έκανε υποκατάστημα το 2009, είχε πιστωτικό ΦΠΑ 31/12/2009 36000 ευρώ, έκανε αυτοέλεγχο το οικονομικό 2010 και σημείωμα περαίωσης ΦΠΑ, μειώνοντας το πιστωτικό υπόλοιπο στα 27000 ευρώ, απεδέχθη την περαίωση του 3888/2010 (δεν ήταν πάντως δική μου πρόταση-γιατί έκανε κάθε χρόνο αυτοπεραίωση) και έρχεται και καπάκι αυτό;;;;;

Με τις υγείες μας... Άντε να μας ξαναπιστέψει πελάτης, ή να ξαναμιλήσουμε για φορολογικό προγραμματισμό (θυμάστε σε ποιούς τα έριχναν για τις μαλακίες με το Ε9 του 2005 και έστειλαν σε όλους ειδοποιήσεις για "τροποποιήσεις" Ε9 01/01/2008, για το ΕΤΑΚ...δεν μάθαμε όμως τι έγινε με την εταιρεία που τσέπωσε το παραδάκι και δεν πέρασε τα στοιχεία αρχικώς. Μάλλον πίνουνε μπίρες παρέα με τον Χριστοφοράκο στην Φωλιά του Αετού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

..........ααααιντε ωρε σαν παααατε απααανω μωρε στα βουναααααααααααα

κατα τη Σαμαριιιιναααα μωρεεε παιδια καημενα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτά έβλεπε μικρός ο Παπακωνσταντίνου και είπε να μας τα κάνει:

Αυτό πάντως είναι καταπληκτικής εμπνεύσεως:

"γ) Τέλος, θεωρείται ανέλεγκτη η χρήση 2009 που υπήχθη στις διατάξεις των άρθρων 1-13 του ν. 3888/2010, εφόσον το πιστωτικό υπόλοιπο Φ.Π.Α. της χρήσης αυτής υπερβαίνει τις 5.000 € ή υφίστανται επιβαρυντικά στοιχεία σύμφωνα με τις διατάξεις της περίπτωσης γ΄ της παραγράφου 2 καθώς και της παραγράφου 4 του άρθρου 7 του ανωτέρω νόμου αντίστοιχα ( σχετ. διατ. παρ. 8 της Α.Υ.Ο ΠΟΛ.1088/20.4.2011 ΦΕΚ 667Β/21-4-2011)."

Άραγε τι θα πω στον πελάτη μου, που έκανε υποκατάστημα το 2009, είχε πιστωτικό ΦΠΑ 31/12/2009 36000 ευρώ, έκανε αυτοέλεγχο το οικονομικό 2010 και σημείωμα περαίωσης ΦΠΑ, μειώνοντας το πιστωτικό υπόλοιπο στα 27000 ευρώ, απεδέχθη την περαίωση του 3888/2010 (δεν ήταν πάντως δική μου πρόταση-γιατί έκανε κάθε χρόνο αυτοπεραίωση) και έρχεται και καπάκι αυτό;;;;;

Με τις υγείες μας... Άντε να μας ξαναπιστέψει πελάτης, ή να ξαναμιλήσουμε για φορολογικό προγραμματισμό (θυμάστε σε ποιούς τα έριχναν για τις μαλακίες με το Ε9 του 2005 και έστειλαν σε όλους ειδοποιήσεις για "τροποποιήσεις" Ε9 01/01/2008, για το ΕΤΑΚ...δεν μάθαμε όμως τι έγινε με την εταιρεία που τσέπωσε το παραδάκι και δεν πέρασε τα στοιχεία αρχικώς. Μάλλον πίνουνε μπίρες παρέα με τον Χριστοφοράκο στην Φωλιά του Αετού).

ΑΠΛΟ... ΤΟΝ ΠΕΡΑΙΩΣΕΣ ΣΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ,ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΕΡΑΙΩΝΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΗΣ ΠΟΛ. 1128/02.06.2011!!! ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΦΠΑ ΚΑΙ ΜΕΝΕΙ ΑΝΕΛΕΓΚΤΟΣ ΟΠΩΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΔΕΚΑΔΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΛΛΟΙ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οσες ορθες και οσες ολορθες ερθουνε, μετα τη ληξη βεβαια, μην περιμενετε τιποτα νωριτερα,

τους νομους, πολ, εγκυκλιους, διευκρινιστικες επι διευκρινιστικων και αν βγαλουν,

ενω οι δηλωσεις ειναι σε διαδικασια καταθεσης, με πολλες, να εχουν ηδη κατατεθει,

το μονο που δειχνει, ειναι οτι διαθετουν νοημοσυνη ΟΡΘΑΣ και για οσους δεν ξερουν τι σημαινει

ΟΡΘΑ= ΚΟΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στα παπάρια σου βρε Θανάση τι θεωρήσαι..

κι εγώ μία από τα ίδια.. και φέτος πάλι αυτοπεραίωσα (με έξοδα 0,00) .. και ούτε δείγμα μπορεί να με πιάσει, ούτε τίποτα..

εξυπακούεται ότι δεν υπάρχει πιστωτικό ΦΠΑ ούτε για δείγμα.

το εγω ηταν υποθετικο...και γω περαιωσα και αυτοπεραιωσα και σκατα στα μουτρα μου.

Την Κυριακη το απογευμα θα τους μουτζωνω στο Συνταγμα...παρε τα πιτσιρικια και ελα,θα'μαστε ολοι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παρακαλώ τα φώτα σας

Εάν για παράδειγμα το πιστωτικό της χρήσης 2009 είναι 6000 (στην εκκαθαριστική) και με τον αυτοέλεγχο του 2009 μειώθηκε κατά 2000 (αφαιρούμενα ποσά 2ου τριμήνου 2010) & έκλεισε και με τον 3888/10 είναι η χρήση 2009 περαιωμένη ή όχι;

Επίσης για όποιον έκλεισε με τον 3888/10 και έχει πιστωτικό > 5000 το οποίο δε μπορεί να συμψηφίσει και επιλέξει να κάνει αυτοέλεγχο για το 2010 τι θα γίνει με το πιστωτικό αυτό υπόλοιπο. Θα πάει σε τακτικό έλεγχο για την περαιωμένη με τον 3888/10 χρήση για να το διεκδικήσει ;:angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ τι καταλαβαίνω με τα λίγα που ξέρω? ότι παρ΄όλο που πλήρωσες με τον 3888 και έχεις πιστωτικό 2009 πάνω από 5000 είναι κακό, λαϊκιστί "την έβαψες" γιατί προστίθεται. αν έχεις πιστωτικό κάτω από 5000 και έχεις πληρώσει με τον 3888 είναι καλό (σύμφωνα με το έντυπο δεν θα γραφτεί πουθενά?) ε???????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πολύ καλή ερώτηση που πιστεύω αφορά πολλούς.Το ίδιο με απασχολεί απο χθες και δεν μπορώ να δώσω απάντηση.Ενώ πρακτικά το πιστωτικό που μεταφέρθηκε στο 2010 είναι κάτω των 5000(λόγω της αναπροσαρμογής του στο Β τρίμηνο),η ΠΟΛ μιλά για πιστωτικό χρήσης 2009 άνω των 5000,χωρίς να λέει λέξη για τυχόν μείωση του μετά απο περαίωση της χρήσης 2009.Ίσως με μία διευκρινιστική-της διευκρινιστικής-ώ διευκρινιστική να το μάθουμε.Μέχρι τότε θα σπάμε το κεφάλι μας να εξηγήσουμε τα ανεξήγητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με σύστημα εξισώσεων ο αυτοέλεγχος..............

Οι Άγνωστοι Χ,Ψ,Ζ……..

1)Έκανες περαίωση στη χρήση 2009 με τον ν. 3888/10

2)Σου έγινες τακτικός έλεγχος στη χρήση 2009

3α)Έκανες αυτοπεραίωση στη χρήση 2009 με το ν. 3296/04

3β)Εάν Ναι, είσαι στο δείγμα;;;

4)Έχεις ζητήσει ΦΠΑ επιστροφή για τη χρήση 2010;

5)Έχεις απαλλασσόμενες πράξεις με δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ σε ποσοστό 60% των συνολικών εσόδων.

6)Έχεις παράβαση ΚΒΣ

7) Έχεις πιστωτικό υπόλοιπο > από 5.000

Αφού απαντήσεις στα παραπάνω … στάδιο Β΄... ..

ΥΓ. Να θυμηθούμε τη διαχωριστική γραμμή…………

Αιτιολογική έκθεση στο σχέδιο νόμου «Εκούσια Κατάργηση φορολογικών διαφορών, ρύθμιση ληξιπρόθεσμων χρεών, διατάξεις για την αποτελεσματική τιμωρία της φοροδιαφυγής και άλλες διατάξεις».

Α. ΕΙΣΑΓΩΓΗ

Οι ανέλεγκτες υποθέσεις του παρελθόντος που συσσωρεύονται στις οικονομικές υπηρεσίες της χώρας, αποτελούν κατ' εξοχήν στοιχείο δυσλειτουργίας του φορολογικού μας συστήματος, ενώ η συσσώρευση ληξιπρόθεσμων οφειλών προς το δημόσιο αποτελούν μία μεγάλη απόδειξη της αναποτελεσματικότητας και των στρεβλώσεων στο θεσμικό πλαίσιο και στο μηχανισμό είσπραξης δημοσίων εσόδων. Σήμερα εκτιμάται ότι υπάρχουν περισσότερες από δύο εκατομμύρια ανέλεγκτες χρήσεις, περισσότεροι από ένα εκατομμύριο φορολογούμενοι με ληξιπρόθεσμες οφειλές, ενώ περίπου 30 δισεκατομμύρια ευρώ λιμνάζουν ως ληξιπρόθεσμες οφειλές και για περίπου άλλα 30 δισεκατομμύρια ευρώ εκκρεμεί η έκδοση δικαστικών αποφάσεων.

Στο πλαίσιο της πολιτικής για ένα δίκαιο και αποτελεσματικό φορολογικό σύστημα, η Κυβέρνηση έχει ήδη σχεδιάσει, οργανώσει και υλοποιεί τη ριζική αναμόρφωση του φορολογικού συστήματος. Η διαχωριστική γραμμή με το παρελθόν αποτελεί ανάγκη προκειμένου να απελευθερωθούν πόροι από τον φορολογικό και εισπρακτικό μηχανισμό, αλλά και να δοθεί μία τελευταία ευκαιρία προς τους φορολογούμενους να ανταποκριθούν στο νέο αυστηρότερο φορολογικό και ελεγκτικό πλαίσιο χωρίς εκκρεμότητες από το παρελθόν. Την απόφαση της Κυβέρνησης για μια γενναία ρύθμιση που θα θέσει μια ξεκάθαρη διαχωριστική γραμμή με το παρελθόν εξήγγειλε ο Πρωθυπουργός στις 11.9.2010. Η εξαγγελία αυτή γίνεται πράξη με το παρόν νομοσχέδιο που περιλαμβάνει τους όρους, τις διαδικασίες και τις προϋποθέσεις για να πραγματοποιηθεί μία γενναία ρύθμιση με την οποία οι πολίτες μπορούν να προσφύγουν στην εκούσια κατάργηση των φορολογικών διαφορών του παρελθόντος.

Οι φορολογούμενοι και οι φορολογικές αρχές καλούνται να αφήσουν πίσω το παρελθόν και να χτίσουν στο παρόν και στο μέλλον μία σχέση αμοιβαίας εμπιστοσύνης και συνέπειας που θα διασφαλίζει την εκπλήρωση των φορολογικών υποχρεώσεων από όλους τους πολίτες.Είναι μία «τελευταία ευκαιρία» για μία «νέα αρχή». Τίθεται μια αμετάκλητηδιαχωριστική γραμμή σε σχέση με πρακτικές του παρελθόντος, προκειμένου στο μέλλον να εμπεδωθεί σε όλους τους πολίτες η βεβαιότητα της δίκαιης κατανομής των φορολογικών βαρών και της εμπιστοσύνης στη φορολογική διοίκηση.

σημείωση. Μα το παρελθον δεν το αφήνουμε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μετα το " λεφτα υπαρχουν" ηρθε το " ή σας γαμ... ε ή πτωχευουμε.. Στο ονομα της πτωχευσης κανουν οτι θελουν.. Πριν ενα χρονο που ακουγοταν τα πρωτα μετρα , πελατης μου ανακοινωνε τις φημες και του ελεγα οτι αυτα τα μετρα δεν προκειται να τα ανεχτει ο Ελληνες.. Τωρα μαζευομαστε στις πλατιες για κουβεντουλα, αν εκανε το 1% απο αυτα η προηγουμενη κυβερνηση θα ειχε καει η βουλη.. Αλλα κι εγω τους ψηφησα και δεν μπορω να κανω τροποποιητικη στην ψηφο μου.. Ή μηπως μπορω και μου το κρυβετε;

Τα προηγουμενα χρονια οταν ειχε νεα στην αρχικη σελιδα του taxheaven χαιρομουν επειδη θα μαθω νεα πραγματα, τωρα καθε πρωι με πιανει η καρδια μου ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη 5χ μ.απ τα Σύνορα

NOMOΣ ΥΠ’ ΑΡΙΘ. 3888

ΚΕΦΑΛΑΙΟ Α΄

ΕΚΟΥΣΙΑ ΚΑΤΑΡΓΗΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ ΔΙΑΦΟΡΩΝ

Άρθρο 2

Βασικές έννοιες

Για την εφαρμογή των διατάξεων του Κεφαλαίου αυ−

τού οι παρακάτω όροι νοούνται ως εξής:

1. Ελεγμένη και ανέλεγκτη υπόθεση: Ελεγμένη θεω−

ρείται η υπόθεση που έχει ελεγχθεί με τακτικό έλεγχο

και έχουν εκδοθεί οι σχετικές καταλογιστικές πράξεις

και ανέλεγκτη αυτή που δεν έχει ελεγχθεί με τακτικό

έλεγχο.

...........

Ξεκινάμε απο δώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αλλα κι εγω τους ψηφησα και δεν μπορω να κανω τροποποιητικη στην ψηφο μου.. Ή μηπως μπορω και μου το κρυβετε;

Ένα αυτοτελές πρόστιμο του κώδικα και είσαι εντάξει... laugh.gif

(Περαστικά σου φίλε μου για την επιλογή σου αλλά δεν μπορώ να σε κατηγορήσω... smile.gif)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Περαστικα; Πες μου το φαρμακο γιατι αυτη η αρρωστια θα κρατησει χωρις φαρμακο αλα 2,5 χρονια.

Να μου απαντησει καποιος που ειναι σιγουρος;

Πιστωτικο εκκ 2009 > 5000 ευρω σημαινει οτι δεν μπορουμε να "φαμε" απο το πιστωτικο τις εκκαθ του 2010;

Αν ειναι ετσι καποιος που εχει πιστωτικο 2009 4500 ευρω και πιστωτικο 2010 15000 ευρω δεν εχει κανενα προβλημα.. Σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Περαστικα; Πες μου το φαρμακο γιατι αυτη η αρρωστια θα κρατησει χωρις φαρμακο αλα 2,5 χρονια.

Η παρούσα κυβέρνηση παρότι θα το ήθελε δεν πρόκειται να εξαντλήσει τη θητεία της οπότε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διευκρινίσεις για την ορθή και ομοιόμορφη εφαρμογή των διατάξεων των άρθρων 13 -17 του ν.3296/2004, μετά την τροποποίησή τους με το άρθρο 79 του ν.3842/2010 (ΦΕΚ 58 Α)

ποιά είναι η διευκρίνηση ακριβώς? το sudoku μου φαίνεται πιο εύκολο να το κατανοήσω!!!!!!!!!!!!:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφορά σε όσους έχουν επιστροφή φόρου

Κατά προτεραιότητα θα ελεγχθούν οι επιχειρήσεις και οι ελεύθεροι επαγγελματίες που υπάγονται σε αυτοέλεγχο και για το ΦΠΑ ανέλεγκτων χρήσεων εφόσον έχουν επιστροφή πιστωτικού υπολοίπου από προηγούμενη ανέλεγκτη χρήση, σύμφωνα με εγκύκλιο του υφυπουργού Οικονομικών, Δημήτρη Κουσελά.

δηλαδή αυτό είναι κατανοητό? τι εννοεί ο ποιητής????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατσε να δουμε τι θελει να πει...απο Δευτερα ομως....στην Πολ υπαρχει σχετικο εδαφιο το οποιο ειναι

''Στην περίπτωση όμως που η χρήση δε θεωρείται ανέλεγκτη σύμφωνα με τα παραπάνω και υφίσταται δικαίωμα συμψηφισμού του πιστωτικού υπολοίπου Φ.Π.Α., θα αναγράφεται στο τέλος του «Ειδικού Σημειώματος Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.» στις Σημειώσεις φορολογουμένου , η ένδειξη «χρήση 2009 – ελεγμένη τακτικός έλεγχος» ή «χρήση 2009 – υπαχθείσα στις διατάξεις των άρθρων 13-17 του ν. 3296/2004» ή «χρήση 2009 – περαιωμένη με τις διατάξεις των άρθρων 1-13 του ν. 3888/2010». Επισημαίνεται ιδιαιτέρως ότι στη περίπτωση που το μεταφερόμενο πιστωτικό υπόλοιπο προέρχεται από τη χρήση 2009, η οποία περαιώθηκε με τις διατάξεις του ν. 3888/2010, θα γίνεται έλεγχος κατά την παραλαβή του «Ειδικού Σημειώματος Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.», αν υφίστανται επιβαρυντικά στοιχεία σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 4 του άρθρου 7 του ν. 3888/2010, καθώς το πιστωτικό υπόλοιπο αυτό δεν λαμβάνεται υπόψη κατά την εκκαθάριση του φόρου της χρήσης 2010 στα πλαίσια του αυτοελέγχου και πρέπει να αναγραφεί στη σχετική ένδειξη «πιστωτικό υπόλοιπο προηγούμενης ανέλεγκτης διαχειριστικής περιόδου» του πίνακα εκκαθάρισης φόρου του «Ειδικού Σημειώματος Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.» της χρήσης αυτής.''

ετσι ομως οπως ειναι διατυπωμενη η ειδηση γενναει οντως ερωτηματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

...μετα απο αυτη την ειδηση που αναρτηθηκε 03/06/2011 και ωρα περιπου 20:56 το βραδυ...

θα βαλω κανα game μαλλον το Rift ή το Witcher 2....

Δεν θα τρελαθω σημερα...απο αυριο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατσε να δουμε τι θελει να πει...απο Δευτερα ομως....στην Πολ υπαρχει σχετικο εδαφιο το οποιο ειναι

''Στην περίπτωση όμως που η χρήση δε θεωρείται ανέλεγκτη σύμφωνα με τα παραπάνω και υφίσταται δικαίωμα συμψηφισμού του πιστωτικού υπολοίπου Φ.Π.Α., θα αναγράφεται στο τέλος του «Ειδικού Σημειώματος Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.» στις Σημειώσεις φορολογουμένου , η ένδειξη «χρήση 2009 – ελεγμένη τακτικός έλεγχος» ή «χρήση 2009 – υπαχθείσα στις διατάξεις των άρθρων 13-17 του ν. 3296/2004» ή «χρήση 2009 – περαιωμένη με τις διατάξεις των άρθρων 1-13 του ν. 3888/2010». Επισημαίνεται ιδιαιτέρως ότι στη περίπτωση που το μεταφερόμενο πιστωτικό υπόλοιπο προέρχεται από τη χρήση 2009, η οποία περαιώθηκε με τις διατάξεις του ν. 3888/2010, θα γίνεται έλεγχος κατά την παραλαβή του «Ειδικού Σημειώματος Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.», αν υφίστανται επιβαρυντικά στοιχεία σύμφωνα με τις διατάξεις της παραγράφου 4 του άρθρου 7 του ν. 3888/2010, καθώς το πιστωτικό υπόλοιπο αυτό δεν λαμβάνεται υπόψη κατά την εκκαθάριση του φόρου της χρήσης 2010 στα πλαίσια του αυτοελέγχου και πρέπει να αναγραφεί στη σχετική ένδειξη «πιστωτικό υπόλοιπο προηγούμενης ανέλεγκτης διαχειριστικής περιόδου» του πίνακα εκκαθάρισης φόρου του «Ειδικού Σημειώματος Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.» της χρήσης αυτής.''

ετσι ομως οπως ειναι διατυπωμενη η ειδηση γενναει οντως ερωτηματα....

ήθελα να ξέρω αυτοι οι άνθρωποι που βγάζουν τις ΠΟΛ τις έχουν διαβάσει πριν τις αναρτήσουν και αν τις έχουν διαβάσει έχουν βγάλει νόημα? μάλλον όχι γιατί τότε δεν θα υπήρχαν διευκρινιστικές :D........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικα το πιστωτικο υπολοιπο της χρησης 2009 που εχει υπαχθει στις διαταξεις του 3888 δεν συμψηφιζεται με τις διαφορες του αυτοελεγχου αν ειναι πανω απο 5000 ευρω ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...