Jump to content

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ,ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΣΑ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ

Recommended Posts

Αυτό που έχω καταλάβει εγω για τη λέξη καλός λογιστής:

Αυτός που ο πελάτης του δε πρόκειται να πληρώσει δεκάρα τσακιστή ΦΠΑ, φόρο εισοδήματος και λοιπούς φόρους. Έτσι κι αλλιώς θα βγεί μια περαίωση κι εκεί που ήταν να πλήρώσει π.χ. 5000 φπα το χρόνο με 500 ευρώ καθάρισε. Τα περί ενημέρωσης βιβλίων κλπ είναι πολύ μικρής σημασίας.

• Replies 153
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

ΛΟΙΠΟΝ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

ΑΠΔ ΟΙΚΟΣΥΤΟΥ (3ΜΗΝΟ) ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ

ΗΡΘΕ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ.

ΤΗΣ ΤΗΝ ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ?

ΤΗΣ ΛΕΩ 30,00€

ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΜΟΥ ΕΠΑΙΡΝΕ 10,00€

ΜΟΥ ΠΕΤΑΕΙ 10,00€ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ:ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΩ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΩΣ

Ε ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ????????

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΡΘΕΙ...

ΔΗΛΑΔΗ Ο ΤΥΠΟΣ ΤΗΝ ΧΡΕΩΝΕ 3,33€ ΤΟ ΜΗΝΑ

ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΩ ΑΣ ΤΑ ΒΑΛΟΥΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ...

ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ!!!!!!!!!!!!!!

ΛΟΙΠΟΝ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

ΑΠΔ ΟΙΚΟΣΥΤΟΥ (3ΜΗΝΟ) ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ

ΗΡΘΕ ΜΙΑ ΚΥΡΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ.

ΤΗΣ ΤΗΝ ΦΤΙΑΧΝΩ ΕΡΧΕΤΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΖΕΙ?

ΤΗΣ ΛΕΩ 30,00€

ΜΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΜΟΥ ΕΠΑΙΡΝΕ 10,00€

ΜΟΥ ΠΕΤΑΕΙ 10,00€ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ:ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΡΘΩ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΩΣ

Ε ΤΙ ΝΑ ΠΕΙΣ????????

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΡΘΕΙ...

ΔΗΛΑΔΗ Ο ΤΥΠΟΣ ΤΗΝ ΧΡΕΩΝΕ 3,33€ ΤΟ ΜΗΝΑ

ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΩ ΑΣ ΤΑ ΒΑΛΟΥΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ...

ΚΑΡΑΓΚΙΟΖΗΔΕΣ!!!!!!!!!!!!!!

κακως που δεν ειπες τιμη οταν την παρελαβες.......

κακως που δεν ειπες τιμη οταν την παρελαβες.......

ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΑΘΟΣ

ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΤΑΞΑ ΕΞΩ ΜΕ ΤΙΣ ΚΛΩΤΣΙΕΣ

Ο ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΝΕΠΗΣΤΗΜΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΙΩΝ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΒΓΑΖΕΙ

ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΕΒΕ ΚΛΕΒΕ ΕΝΟΙΚΙΟ ΔΕΗ ΟΤΕ ΚΙΝΗΤΟ ΕΥΔΑΠ ΦΠΑ ΨΥΧΙΚΗ ΟΔΥΝΗ.

ΕΓΩ ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΕΙΜΑΙ???????

ΜΑΚΑΚΑΣ?????????

ΠΑΝΤΩ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΕΙΡΕ 3,33€ ΤΟ ΜΗΝΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΣ

ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΑΘΟΣ

ΤΟ ΛΑΘΟΣ ΗΤΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΤΑΞΑ ΕΞΩ ΜΕ ΤΙΣ ΚΛΩΤΣΙΕΣ

Ο ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΝΕΠΗΣΤΗΜΙΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΙΩΝ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΒΓΑΖΕΙ

ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΕΒΕ ΚΛΕΒΕ ΕΝΟΙΚΙΟ ΔΕΗ ΟΤΕ ΚΙΝΗΤΟ ΕΥΔΑΠ ΦΠΑ ΨΥΧΙΚΗ ΟΔΥΝΗ.

ΕΓΩ ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΕΙΜΑΙ???????

ΜΑΚΑΚΑΣ?????????

ΠΑΝΤΩ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΕΙΡΕ 3,33€ ΤΟ ΜΗΝΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΣ

αν το καλοσκεφτεις αυτο ειναι το λαθος σου...

ΔΗΛΑΔΗ???????

απλα οταν αναλαμβανεις ενα πελατη για οποιαδηποτε εργασια πως τον αναλαμβανεις? δεν ερχεται στο γραφειο σου και ακουγοντας τον λες μια τιμη για τις προσφερομενες υπηρεσιες σου? Προφανως λες...ετσι επομενως επρεπε να κανεις και με την ΑΠΔ της κυριας και επειδη δεν το εκανες πηρες τα 10 ευρω που σου εδωσε....

απλα οταν αναλαμβανεις ενα πελατη για οποιαδηποτε εργασια πως τον αναλαμβανεις? δεν ερχεται στο γραφειο σου και ακουγοντας τον λες μια τιμη για τις προσφερομενες υπηρεσιες σου? Προφανως λες...ετσι επομενως επρεπε να κανεις και με την ΑΠΔ της κυριας και επειδη δεν το εκανες πηρες τα 10 ευρω που σου εδωσε....

ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΚΑΤΩ ΟΠΩΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ Β΄ ή Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΘΕΜΑ ΤΥΑ ΤΟΥ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΛΥΣΗ.

ΑΥΤΗ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΔΕΔΟΜΕΝΟ(ΟΙΚΟΣΥΤΟ)

ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΣΗΜΕΝΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΤΙ ΑΠΑΞΙΩΝΩ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ(ΕΦΗΜΕΡΟΥΣ)

ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΔΕΧΤΩ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΚΑΤΣΩ ΚΑΤΩ ΟΠΩΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΠΕΛΑΤΗ Β΄ ή Γ΄ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΘΕΜΑ ΤΥΑ ΤΟΥ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΛΥΣΗ.

ΧΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΝΑ ΣΗΜΕΝΕΙ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΟΤΙ ΑΠΑΞΙΩΝΩ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ(ΕΦΗΜΕΡΟΥΣ)

Το οτι εισαι λογιστης δεν αναιρει το οτι εισαι επιχειρηματιας Μακη - εντελως φιλικα στα λεω- ....εγω ακομα και σε εφημερους ετσι κινουμαι..διοτι πολυ απλα δεν θελω να κατσω να χασω τον χρονο μου και στο τελος να παρω αντι 30 ευρω 10 και να τα ακουσω και απο πανω για τις τιμες μου....

Guest ΚΩΣΤΑΣ ΝΙΚ.
ΠΟΣΟΥΣ ΥΠΑΛ/ΛΟΥΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΡΗΣ 100 ΠΕΛΑΤΕΣ ΣΥΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΣ?

Λοιπόν , από όλο το θέμα το μονό σημείο που σε ανησύχησε ήταν το ποσά άτομα απασχολεί για να καταχωρεί βενζίνες και τιμολόγια ελαστικών! Όσους και να έβαζε το άτομο ρε παιδία πάλι βγαίνει! 2 άτομα και με αυτόν , σύνολο 3 δλδ 30 ταξιτζήδες ο καθένας !! δύσκολα πράγματα !!!!!!!

Και μην μου πείτε μισθοδοτικό κόστος στην γενιά των 592 ευρώ (μεικτά πλέον!!!!)

Για το γεγονός ότι κάποιοι συνάδελφοι μας κατακρίνουν κάποιον που δεν ξέρουν και δεν έκατσαν να μάθουν στο κάτω κάτω. ΤΙΠΟΤΑ !!

Φέρθηκε πιο έξυπνα από αυτούς και με τον ένα ή άλλο τρόπο βγάζει κέρδος (!) χωρίς να τους ρωτήσει !! Μέγα σφάλμα! ! ντροπή του !! θα έπρεπε να ντρέπεται που μπορεί και σκάφτεται!! !!

Έχουμε ξεφύγει λίγο.. όταν κάτι καινούργιο γίνεται που δεν το έχουμε κάνει εμείς, το λιθοβολούμε !! και μετά το κάνουμε και εμείς(!) αλλά τότε λέμε, μα το κάνουν όλοι.

Που το έχω ξαναζήσει αυτό!!!

Υ.Γ. τα κοριτσάκια του ΤΕΙ δεν φταίνε σε τπτ!! Οι καθηγητές των ΑΕΙ λένε στους φοιτητές τους ‘ μα, θα ακολουθησεις λογιστική , τι? Θες να καταντήσεις λογιστής!!

Αυτοί οι Grande οικονομολόγοι της Ελλάδος !! μετά απορούμε που τα όργανα μας δεν μας υπερασπίζουν, όταν τα ιδία μας τα όργανα απαρτίζονται από φοιτητές των ΑΕΙ – πρώην κομματόσκυλα κάθε κομματος!!

Να που σε βρήκα καπου λάθος κ. ΓΡΙΒΑ. Το αναποδο συμβαινει. Οι περισσότεροι στην αρχή ξεκινουν με γραφεια. Επειδή ομως διαβαζω εδω , οτι οσοι ειναι στα σπιτια τους εχουν χαμηλες τιμες, απαντω σε όλους. Το αντιθετο συμβαινει. Οσοι ειναι στα σπίτια τους νοιώθουν μεγαλητερη ασφάλεια και εχουν μεγαλύτερες τιμες. Μαλλον εχουν κανονικες. Γιατι εσεις χαμηλες λετε τις ξεφτυλισμένες τιμές. Εγω απο το 1986 ειμαι σε διαμερισμα του σπιτιου μου το οποιο ειναι αρκετα χιλιομετρα απο την πολη. Κερδισα απο αυτο, οτι βαζω τις τιμες που θελω χωρις να τις ξεφτυλίζω. Νοιωθω οτι οι τιμες μου ειναι λογικές. Οι πελατες μου ερχονται ανετα και δεν πλεκουν στο κυκλοφοριακό. Δεν εχω ιδιοκτητη γραφειου και αλλα εξοδα να με πιεζουν οικονομικα , εξαναγκαζοντας με σε χαμηλες τιμες για να μην χασω το απετουμενο για τα εξοδα. Οι χαμηλες τιμες ειναι απο τα πολυεξοδα γραφεια και απο τα κοριτσακια χωρις γραφειο τα οποια κινηγουν το χαρτζιλίκι.

Φίλε συνάδελφε εκ Κρήτης ορμώμενε, δε διαφωνώ μαζί σου.

Βασικά από ότι ακούω οι λογιστές με έδρα το σπίτι τους μπορεί να είναι φθηνοί, μπορεί να είναι και ακριβοί - και συνήθως έχουν φυσιολογικές τιμές όπως τα λές.

Στο σχόλιό μου δεν είπα τίποτα για τις τίμες, απλά σχολίασα τους 2-3 συναδέλφους που κατηγόρησαν όσους έχουν έδρα το σπίτι τους και "χαλάνε την πιάτσα" για μένα είναι λογικό κάποιος να έχει έδρα το σπίτι του για να μην έχει μεγάλο κόστος, ειδικά στην αρχή που κάποιος δεν μπορεί να "γεννήσει" πελάτες...

Όσο για το πως ξεκινάνε, μπορεί να έχεις και δίκιο συνάδελφε, είχα την εντύπωση ότι η πλειοψηφία ξεκινάει με έδρα το σπίτι τους πάντως. Κάτι φίλοι μου λογιστές έτσι ξεκίνησαν πάντως αλλά δεν επειμένω γιατί είσαι πολύ πιο παλιός και έμπειρος και εμπιστεύομαι την κρίση σου συνάδελφε.

αυτο το θεμα μου φερνει στη μνημη ενα προσφατο περιστατικο.

μια φιλη μου εχει επιχειρηση με προιοντα. πηγε σε ενα φιλο της μητερας της να δειξει τι εχει ετσι ωστε να τον κανει πελατη της. σωστη τακτικη. να υποστηριχθει η νεα αυτη δραστηριοτητα ενος νεου ανθρωπου.

Οταν πηγε τι ειπε ο φιλος της μανας της..? εγω μπορω να τα αγοραζω στη χονδρικη οπως ακριβως τα αγοραζεις και εσυ? και λεει η κοπελια. και βεβαια αρκει να αποκτησεις τον κωδικο και απο εκει περα κανεις οτι εσυ θες.

απαντηση...?

οκ.. τοτε αγορασε μου εσυ αυτα αυτα και αυτα και 0-0=0.. κερδος τιποτα.

και πεταχτηκε καποιος εκεινη την ωρα και λεει... αν πηγαινες καπου εξω σε οποιοδηποτε καταστημα λιανικης θα ειχες το θρασος να πεις στον εκει επιχειρηματια οτι θελω προιοντα σε τιμες που αγοραζεις εσυ?

τι θελω να πω...

αν καποιος βρεθει και πει κατι τετοιο γενικα, για οποιαδηποτε επιχειρηματικη δραστηριοτητα, δεν φταει αυτος.. αλλα ο επιχειρηματιας που μεταδιδει αν ειναι επαγγελματιας ή οχι.

Αυτό που πρέπει όλοι μας να καταλάβουμε είναι ότι δεν έχει αλλάξει τίποτε από τότε μέχρι σήμερα. Είναι από την ταινία «μια ζωή την έχουμε».

Δυστυχώς δεν ξέρω πώς να απομονώσω το κομμάτι που θέλω και να το ανεβάσω. Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος ας το κάνει.

Είναι από το 0:17:54 της ταινίας έως το 0:18:40 που ο ήρωας μιλάει με τον εστιάτορα πελάτη του.

Δείτε το και θα καταλάβετε.

ο ορισμός της απαξίωσης

Καλά. Εσυ κ. ΜΠΡΟΣΤΕΡ δεν πρεπει να παραξηγεις αυτες τις αναφορες, διοτι τωρα και αρκετό καιρό κατατάσεσαι στους μεγαλολογηστες και μεγαλοκτηματίες οπως τον αλλο κυριο εδώ ο οποιος κυκλοφορεί με το ψευδωνυμο ΚΑΡΟΛΟΣ. Αυτους κινήγα κ. Υπ. Οικ. και οχι εμας τα φτωχαδάκια. ΚΑΡΟΛΟΣ και ΜΠΡΟΣΤΕΡ εχουν τα πολλά λεφτά.

Ναι αλλά τεχνικά δεν έχουμε γιατί (μεταξύ μας ) τα στείλαμε Ελβετία που έχω κάτι άκρες , άρα εδώ φαινόμαστε και εμείς φτωχαδάκια B) και το καλύτερο είναι ότι στα cd που πήρε το ελληνικό κράτος με τους μεγαλοκαταθέτες ΔΕΝ φαινόμαστε ....(οι άκρες που λέγαμε !!!) :D

Συμβούλεψα και τον Κάρολος να κάνει το ίδιο , απλά δεν του εγγυήθηκα για το cd ...

Τα μισά λες...

Αυτοί δανείζουνε λεφτά και με μικρό επιτόκιο μάλιστα!!!

Τοκογλύφοι, παιδί μου... ;)

Πα,πα, πα... B)

Ότι μπορούμε κάνουμε Ειρηνή μου , το κέρδος είναι ιερό από όπου και αν προέρχεται .... :P:D

ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΗΜΕΡΑ , ΠΕΛΑΤΗ ΠΟΥ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ, ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...

ΤΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑ 300 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ, ΓΙΑ ΟΛΑ. ΔΗΛΩΣΗ, Ε3, ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ, ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ...

ΠΟΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ. Ο ΑΛΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ 150. ΘΑ ΤΟΥ ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΝΩ ΤΑ ΜΙΣΑ. ΕΙΣΑΙ ΑΚΡΙΒΟΣ.

ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙΤΕ, ΘΑ ΠΑΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟΝ ΠΙΑΣΕΙ, ΘΑ ΜΑΘΕΙ...

ΘΑ ΠΑΕΙ ΟΜΩΣ? ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΕΦΟΡΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙ ΣΤΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ. ΔΕΝ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΤΕ... ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΑΜΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΟΛΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ. ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ.

ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ , ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΟΥΝ ΣΗΜΑΣΙΑ.

ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ... ΤΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΩΡΑ ΛΟΙΠΟΝ? ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ.

ΚΑΙ Η ΚΙΝΗΣΗ ΑΥΤΗ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟΥ ΒΓΕΙ. ΘΑ ΓΛΙΤΩΣΕΙ 150 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ. ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΜΑΡΩΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΑΣ. ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΤΗΝ ΑΡΠΑΧΤΗ , ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΒΟΥΤΗΞΕΙ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ.

Guest ολα  καλά;

Μετά ΧΡΙΣΤΟΝ ολο προφήτες. Μην ακους κανενα. Ολοι το κανουμε , οπως το εκανες εσυ, και αν παει στραβά ή οχι , ειναι να μην σου τυχει ο δύστροπος πελάτης. Ναι, τώρα θα σου πουν οτι δεν επραξες αυτο ή το άλλο.

Guest ολα καλά;

ΑΛΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΗΜΕΡΑ , ΠΕΛΑΤΗ ΠΟΥ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ, ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...

ΤΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑ 300 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ, ΓΙΑ ΟΛΑ. ΔΗΛΩΣΗ, Ε3, ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ, ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ, ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ...

ΠΟΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ. Ο ΑΛΛΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ 150. ΘΑ ΤΟΥ ΠΗΓΑΙΝΩ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΤΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΔΙΝΩ ΤΑ ΜΙΣΑ. ΕΙΣΑΙ ΑΚΡΙΒΟΣ.

ΞΕΡΩ ΤΙ ΘΑ ΠΕΙΤΕ, ΘΑ ΠΑΕΙ ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟΝ ΠΙΑΣΕΙ, ΘΑ ΜΑΘΕΙ...

ΘΑ ΠΑΕΙ ΟΜΩΣ? ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΕΦΟΡΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΑΤΗΣΕΙ ΣΤΟ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ. ΔΕΝ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΤΕ... ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΑΜΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΟΛΟΥ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ. ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ.

ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΟΔΗΓΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ , ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΑΠΟ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΝΟΥΝ ΣΗΜΑΣΙΑ.

ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ... ΤΙ ΝΑ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΤΩΡΑ ΛΟΙΠΟΝ? ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ.

ΚΑΙ Η ΚΙΝΗΣΗ ΑΥΤΗ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΟΥ ΒΓΕΙ. ΘΑ ΓΛΙΤΩΣΕΙ 150 ΕΥΡΩ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ. ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΜΑΡΩΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΑΣ. ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΤΗΝ ΑΡΠΑΧΤΗ , ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΒΟΥΤΗΞΕΙ ΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ.

Δεν θα του έπερνα φιλε κατω απο 1500,00 ευρώ, ακομα και αν το στομάχι μου πονουσε απο την πεινα. 100 το μηνα + 350-450 τα άλλα.

Guest ολα καλά;

Ναι αλλά τεχνικά δεν έχουμε γιατί (μεταξύ μας ) τα στείλαμε Ελβετία που έχω κάτι άκρες , άρα εδώ φαινόμαστε και εμείς φτωχαδάκια B) και το καλύτερο είναι ότι στα cd που πήρε το ελληνικό κράτος με τους μεγαλοκαταθέτες ΔΕΝ φαινόμαστε ....(οι άκρες που λέγαμε !!!) :D

Συμβούλεψα και τον Κάρολος να κάνει το ίδιο , απλά δεν του εγγυήθηκα για το cd ...

:D

Υποκλίνομαι. Είσαι πρώτος στους χειρισμούς. Γιαυτο τρέφω τόσα χρόνια υπερβολική αγάπη στο πρόσωπο σου. Ξέρεις πόσες μέρες έψαχνα να βρω τρόπο να τσιγκλήσω εσένα και τον εξίσου συμπαθέστατο σε εμένα Κάρολο; Χθες βρήκα την κατάλληλη ευκαιρία. Άσε που τώρα ξεκίνησα να διαβάζω αυτό που έγραφες με σπασμένα τα νεύρα από ένα τηλεφώνημα , κάποιας που το μυαλό της είναι ακίνητο. Μόλις σε διάβασα όμως ηρέμισα. Υγεία Απόστολε. Φίλα μου την Ελένη.

Guest ολα καλά;

Φίλε συνάδελφε εκ Κρήτης ορμώμενε, δε διαφωνώ μαζί σου.

Βασικά από ότι ακούω οι λογιστές με έδρα το σπίτι τους μπορεί να είναι φθηνοί, μπορεί να είναι και ακριβοί - και συνήθως έχουν φυσιολογικές τιμές όπως τα λές.

Στο σχόλιό μου δεν είπα τίποτα για τις τίμες, απλά σχολίασα τους 2-3 συναδέλφους που κατηγόρησαν όσους έχουν έδρα το σπίτι τους και "χαλάνε την πιάτσα" για μένα είναι λογικό κάποιος να έχει έδρα το σπίτι του για να μην έχει μεγάλο κόστος, ειδικά στην αρχή που κάποιος δεν μπορεί να "γεννήσει" πελάτες...

Όσο για το πως ξεκινάνε, μπορεί να έχεις και δίκιο συνάδελφε, είχα την εντύπωση ότι η πλειοψηφία ξεκινάει με έδρα το σπίτι τους πάντως. Κάτι φίλοι μου λογιστές έτσι ξεκίνησαν πάντως αλλά δεν επειμένω γιατί είσαι πολύ πιο παλιός και έμπειρος και εμπιστεύομαι την κρίση σου συνάδελφε.

Καλά δεν ειπα και τίποτε για να σε πιασει αυτη η πολυλογία. Σε εκτιμώ και σε συμπαθώ γιαυτο σου γραφω και πιο ελευθερα και πιο άνετα, αλλα χωρις προθεση να σε κρινω ποτε.

Μετά ΧΡΙΣΤΟΝ ολο προφήτες. Μην ακους κανενα. Ολοι το κανουμε , οπως το εκανες εσυ, και αν παει στραβά ή οχι , ειναι να μην σου τυχει ο δύστροπος πελάτης. Ναι, τώρα θα σου πουν οτι δεν επραξες αυτο ή το άλλο.

εισαι λαθος...συναδελφε...και δεν ειμαι μετα χριστον προφητης...απλα του ειπα πως λειτουργω εγω....

ο καθενας στην επιχειρηση του λειτουργει οπως αυτος νομιζει...

Ολοι μιλάμε για διαπλοκές,για συμφέροντα ,τωρα βλέπω μπαίνει και η Ελβετία στη μέση,όλα καλά για να γίνεται κουβέντα,

την ουσία της οριοθέτησης κανένας δεν την αγγίζει,τόσο πολύ πονάει?Αν δεν λυθεί αυτό το θέμα,πάντα θα υπάρχουν

και υπήρχαν άτομα που θα εξεφτιλίζουν το επάγγελμα.Διαβάζω οτι υπάρχει προσφορά στο σύλλογο ταξιτζίδων για

300 μέλη απο 30ε,μονο και μόνο αυτό επιβεβαιώνει την εμμονή μου,το προβλημά μας είναι το μπάχαλο.Σε ποιό άλλο

κλάδο ,επιστημονικό(λέω εγώ) θα γινόταν κατι τέτοιο ,άκου λέει προσφορά λες και πουλάμε αγγούρια με e coli.

Kω..ς γίναμε ,αλλά αυριο κλαίνε ,λένε στο χωριό μου,το οποίο έχει μόνο θάλασσα και βράχια και πολύ αέρα και μπορεί

να συνεννοούνται ακόμη με σφυρίγματα,αλλά έχουν πολύ αξιοπρέπεια και οταν πάει ο χασάπης να πάρει τα κατσίκια

όλοι κοιτάνε πως να πάρουν μια δραχμή (ειναι της μόδας)παραπάνω ,όχι παρακάτω.

Guest koritsaki apo tei

Κατι εχει παρει και εμενα το αυτί μου. Αλλά εντοπισα οτι ειναι καποια κοριτσακια απο ΤΕΙ (Χωρίς γραφείο) στα οποια εδοσαν τα επιμελητήρια αδεια φοροτεχνου Λογιστου Γ, ενω δεν εχουν μαθει ουτε οτι υπάρχουν φορολογικοι νόμοι. Πηγαινουν για χαρτζιλίκι χωρις υπευθηνότητα για το αποτελεσμα του εκκαθαρ/κου. Και οσο σκεπτομαι οτι πριν 37 χρόνια , ειχα εγω αυτές τις τιμες, κοντευω να παθω εγκεφαλικό.

[/qu

και τα κοριτσακια απο τα τει καπως πρεπει να ξεκινησουν....αλλα για εσας τουσ μεγαλους λογιστες σας βολευει καλυτερα να παιρνεται 100 και 200 ευρω για μια δηλωση επαγγελματια και τα 60 αρια απο τους κακομοιρους τους παππουδεσ που εχουν μια συνταξουλα να δηλωσουν και τον υπαλληλο που τρεχει ολη μερα να τον πληρωνεται με 300 ευρω...για 8ωρο!!!!ελεος δηλαδη...οσο πιο πολλα βαλουμε ομωσ στην τσεπη μας τοσο πιο καλα ε?και για την αδεια λογιστου γ κατηγοριας καλα εκαναν και την εδωσαν...και δεν νομιζω εσεις οταν τελειωσατε την δικη σας σχολη και πηρατε αδεια λογιστου α ταξης(γιατι τοτε παιρνατε κατευθειαν αδεια α ταξης...σε αντιθεση με τωρα)να γνωριζατε περισσοτερα απο ενα παιδι που τελειωνει τει λογιστικης!!!τελοσπαντων...ολα αυτα εμενα μου φαινονται κομπλεξικα!σκεφτεσαι τισ τιμες και σου ρχεται να παθεις εγκεφαλικο???μηπως να σκεφτεις καλυτερα πως θα ηταν αν την εκμεταλευση που κανετε στους υπαλληλους σας την εκανε καποιος αλλοσ στα δικα σας τα παιδια????αλλο σορυ εδω απο οτι καταλαβα το μονο ζητουμενο ειναι τα λεφτα....λεφτα....λεφτα.εεεελεοςςςςς

και τα κοριτσακια απο τα τει καπως πρεπει να ξεκινησουν....

Προσωπικά συμφωνώ απόλυτα .. και για τα κοριτσάκια αλλά και για τα αγοράκια..είτε από ΤΕΙ ..είτε από ΙΕΚ .. είτε από ΑΕΙ..

Πάρτε λοιπόν 5, 10 , 15 ,20 ευρώ την δήλωση..

αλλά..

1) Σεβαστείτε τον πελάτη/φορολογούμενο.. (που σημαίνει φροντίστε να κάνετε σωστή δουλειά)

2) Όποιο ποσό και αν εισπράξετε .. φροντίστε να εκδώσετε ΑΠΥ.

Αν δεν είστε έτοιμες/οι για το πρώτο .. μην το κάνετε..

Αν δεν είστε έτοιμες/οι για το δεύτερο.. κάντε το δωρεάν.

Υ.Γ. δεν το παίζω ηθικός.. απλά περιμένω από σας να μην γίνεται σαν αυτούς που κατηγορείτε.

και τα κοριτσακια απο τα τει καπως πρεπει να ξεκινησουν....αλλα για εσας τουσ μεγαλους λογιστες σας βολευει καλυτερα να παιρνεται 100 και 200 ευρω για μια δηλωση επαγγελματια και τα 60 αρια απο τους κακομοιρους τους παππουδεσ που εχουν μια συνταξουλα να δηλωσουν και τον υπαλληλο που τρεχει ολη μερα να τον πληρωνεται με 300 ευρω...για 8ωρο!!!!ελεος δηλαδη...οσο πιο πολλα βαλουμε ομωσ στην τσεπη μας τοσο πιο καλα ε?και για την αδεια λογιστου γ κατηγοριας καλα εκαναν και την εδωσαν...και δεν νομιζω εσεις οταν τελειωσατε την δικη σας σχολη και πηρατε αδεια λογιστου α ταξης(γιατι τοτε παιρνατε κατευθειαν αδεια α ταξης...σε αντιθεση με τωρα)να γνωριζατε περισσοτερα απο ενα παιδι που τελειωνει τει λογιστικης!!!τελοσπαντων...ολα αυτα εμενα μου φαινονται κομπλεξικα!σκεφτεσαι τισ τιμες και σου ρχεται να παθεις εγκεφαλικο???μηπως να σκεφτεις καλυτερα πως θα ηταν αν την εκμεταλευση που κανετε στους υπαλληλους σας την εκανε καποιος αλλοσ στα δικα σας τα παιδια????αλλο σορυ εδω απο οτι καταλαβα το μονο ζητουμενο ειναι τα λεφτα....λεφτα....λεφτα.εεεελεοςςςςς

Πού υπάρχουν αυτές οι τιμές ρε παιδιά να έρθω και εγώ;

Πού υπάρχουν αυτές οι τιμές ρε παιδιά να έρθω και εγώ;

Θα καταλάβεις από τα τσουβάλια με τα λεφτά. :)

Λεφτά...λεφτά...λεφτά...

Έλεος κοριτσάκι...

Θες να σου πω πόσοι "μεγαλολογιστές" πληρώνουν μισθούς από δάνεια?

Μια που είπα για τσουβάλια, μη τους βάζουμε όλους μέσα, έτσι? <_<