Προς το περιεχόμενο

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ,ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΣΑ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εσύ το ερμηνεύεις με αυτό τον τρόπο ... σεβαστό !

Κατ' εμέ, λίγοι και καλοί πελάτες, σημαίνει ποιοτικό πελατολόγιο !

Υπάρχει η έννοια ποιοτικό πελατολόγιο τη σήμερον ημέρα?

Έχω κάμποσα εστιατόρια, πιτσαρίες και ζαχαροπλαστεία.

Παραδοσιακά είναι από τους πιο τυπικούς στις πληρωμές τους και καλούς πελάτες, αλλά τώρα με το 23% ΦΠΑ που έρχεται προβλέπω θρήνο και για αυτούς και για εμένα... Ήταν μακράν η πιο "ποιοτική" κατηγορία πελατών μου... Τώρα θα σταματήσουν να είναι...

Αυτή την περίοδο κάθε είδους επιχείρηση που μπορεί να πληρώσει είναι "ποιοτική", είναι περίοδος αυτή να το παίζεις και επιλεκτικός? Δε λέω να δουλέψεις τσάμπα αλλά όχι και να απορρίπτεις δουλειές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Υπάρχει η έννοια ποιοτικό πελατολόγιο τη σήμερον ημέρα?

Έχω κάμποσα εστιατόρια, πιτσαρίες και ζαχαροπλαστεία.

Παραδοσιακά είναι από τους πιο τυπικούς στις πληρωμές τους και καλούς πελάτες, αλλά τώρα με το 23% ΦΠΑ που έρχεται προβλέπω θρήνο και για αυτούς και για εμένα... Ήταν μακράν η πιο "ποιοτική" κατηγορία πελατών μου... Τώρα θα σταματήσουν να είναι...

Αυτή την περίοδο κάθε είδους επιχείρηση που μπορεί να πληρώσει είναι "ποιοτική", είναι περίοδος αυτή να το παίζεις και επιλεκτικός? Δε λέω να δουλέψεις τσάμπα αλλά όχι και να απορρίπτεις δουλειές...

Ποιοτικός δεν σημαίνει απαραίτητα και καλοπληρωτής αποκλειστικά ...

Υπάρχει και η παράμετρος της λογιστικής εργασίας.

Πχ. έχεις ένα κέντρο διασκέδασης για το οποίο αμείβεσαι με 300 € και έχει 30 άτομα προσωπικό, όπου κάθε σαββατοκύριακο προασλαμβάνονται και απολύονται οι μισοί.

Για μένα αυτός ο πελάτης δεν ποιοτικός ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοτικός δεν σημαίνει απαραίτητα και καλοπληρωτής αποκλειστικά ...

Υπάρχει και η παράμετρος της λογιστικής εργασίας.

Πχ. έχεις ένα κέντρο διασκέδασης για το οποίο αμείβεσαι με 300 € και έχει 30 άτομα προσωπικό, όπου κάθε σαββατοκύριακο προασλαμβάνονται και απολύονται οι μισοί.

Για μένα αυτός ο πελάτης δεν ποιοτικός ...

Ποιος λογιστής θα έπαιρνε σε κέντρο διασκέδασης με 30 άτομα προσωπικό 300 ευρώ μόνο??blink.gif

Το πόσο συχνά αλλάζει προσωπικό είναι ένα θέμα αλλά είναι δευτερεύον για μένα - λίγο έως πολύ θα έχει σχέση με το συνολικό αριθμό και αναλογικά με τον αριθμό αυτό χρεώνεις κιόλας οπότε κανένα πρόβλημα. Με ένα καλό πρόγραμμα μισθοδοσίας οι αλλαγές είναι πολύ εύκολες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ολα καλά;

Μετά τα όσα έχουν ειπωθεί σε αυτό το θέμα από κοριτσάκια και αγοράκια των ΤΕΙ , κατανοητά έχουν γίνει ορισμένα πράγματα. 1. Δεν καταλαβαίνουν την Ελληνική γλώσσα και δεν φταίνε αυτά. Άρα πρέπει να μάθουν πρώτα την γλώσσα για να καταλάβουν τι γράφουν οι άλλοι. 2. Δεν έχουν καθόλου παιδεία διαπαιδαγώγησης και έχουν καβαλήσει μεγάλα καλάμια , τα οποία έπρεπε να αφήσουν στα ποτάμια γιατί χρησιμεύουν για άλλες δουλειές. Επίσης το μέγεθος τους να το μετρούν το καταμεσήμερο και όχι από την σκιά που έχουν όταν τους βλέπει ο Ήλιος το πρωί ή το βράδυ. 3. Είναι ακατάλληλα για οποιαδήποτε δουλειά με αυτήν την νοοτροπία που τα διακατέχει. 4. Αν κατάλαβαν τι λέω να με φτύσετε. 5. Πως μπορεί να θεωρήσει κάποιος συνάδελφο του , ένα παιδί που άλλα του λες και άλλα καταλαβαίνει; 6. Η περίπτωση τους δεν γιατρεύεται. Στράφι πάνε , οι όποιες συμβουλές προς αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μανουσος__51

Η συνεργασια λογιστων και υπουργειου ειναι το μελλον και το παρον αυτου του επαγγελματος.

Ολες οι εξελιξεις εκει οδηγουν.Απλα ,δεν θα συμπεριλανβανονται ως λογιστες αυτοι που το κανουν ως παρεργο,ως χομπυ,ως δευτερη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΜΑΡΙΑ

Μετά τα όσα έχουν ειπωθεί σε αυτό το θέμα από κοριτσάκια και αγοράκια των ΤΕΙ , κατανοητά έχουν γίνει ορισμένα πράγματα. 1. Δεν καταλαβαίνουν την Ελληνική γλώσσα και δεν φταίνε αυτά. Άρα πρέπει να μάθουν πρώτα την γλώσσα για να καταλάβουν τι γράφουν οι άλλοι. 2. Δεν έχουν καθόλου παιδεία διαπαιδαγώγησης και έχουν καβαλήσει μεγάλα καλάμια , τα οποία έπρεπε να αφήσουν στα ποτάμια γιατί χρησιμεύουν για άλλες δουλειές. Επίσης το μέγεθος τους να το μετρούν το καταμεσήμερο και όχι από την σκιά που έχουν όταν τους βλέπει ο Ήλιος το πρωί ή το βράδυ. 3. Είναι ακατάλληλα για οποιαδήποτε δουλειά με αυτήν την νοοτροπία που τα διακατέχει. 4. Αν κατάλαβαν τι λέω να με φτύσετε. 5. Πως μπορεί να θεωρήσει κάποιος συνάδελφο του , ένα παιδί που άλλα του λες και άλλα καταλαβαίνει; 6. Η περίπτωση τους δεν γιατρεύεται. Στράφι πάνε , οι όποιες συμβουλές προς αυτά.

Συμβουλες απο καποιον που μιλαει τόσο απαξιωτικά για τα νεα παιδια που τελειωσαν εναν τει λογιστικής και βγαινουν στο επαγγελμα..., ευχαριστώ αλλα δεν θα πάρω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλες απο καποιον που μιλαει τόσο απαξιωτικά για τα νεα παιδια που τελειωσαν εναν τει λογιστικής και βγαινουν στο επαγγελμα..., ευχαριστώ αλλα δεν θα πάρω....

Νομίζω πρέπει να ρίξουμε όλοι τους τόνους!!!

υπήρξα κάποτε και γώ νέα στο επάγγελμα και βρήκα απίστευτη βοήθεια απο τους παλιούς στο επαγγελμα συνεργάτες μου

τώρα εργοδότης πλέον συνεργάζομαι άψογα με νέους και νέες των ΤΕΙ και όχι μόνο !!!!

και να σας πω κάτι οσο πιο γρήγορα και καλύτερα μάθουν οι νέοι (συνεργάτες μας) τόσο πιο γρήγορη και ευκολότερη(οσο γίνεται ) μπορεί να γίνει η δουλειά μας!!!

δεν βλέπετε τι έχει γίνει φέτος νέο φορολογικό , και άλλο νέο φορολογικό κι άλλο ,πολ .....,πολ......πολ....εδώ εμείς με πιο μεγάλη πείρα ταχουμε παιξει τι να κάνουν και οι νέοι!!!!

νομίζω όποιος εχει πρόβλημα να διδάξει την δουλειά του τότε δεν πατάει γερά στα πόδια του !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τη συζήτηση καταλήγω στο συμπέρασμα ότι η πιο δίκαιη χρέωση τόσο για τους λογιστές όσο και για τους πελάτες μας είναι αυτή της χρέωσης με την ώρα. Όποιος πελάτης θα έχει πολύ λογιστική δουλεά θα πληρώνει περισσότερο και όποιος έχει λιγότερη λογιστική δουλειά θα πληρώνει λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Αποφοιτος ΤΕΙ 40 ετών

Μετά τα όσα έχουν ειπωθεί σε αυτό το θέμα από κοριτσάκια και αγοράκια των ΤΕΙ , κατανοητά έχουν γίνει ορισμένα πράγματα. 1. Δεν καταλαβαίνουν την Ελληνική γλώσσα και δεν φταίνε αυτά. Άρα πρέπει να μάθουν πρώτα την γλώσσα για να καταλάβουν τι γράφουν οι άλλοι. 2. Δεν έχουν καθόλου παιδεία διαπαιδαγώγησης και έχουν καβαλήσει μεγάλα καλάμια , τα οποία έπρεπε να αφήσουν στα ποτάμια γιατί χρησιμεύουν για άλλες δουλειές. Επίσης το μέγεθος τους να το μετρούν το καταμεσήμερο και όχι από την σκιά που έχουν όταν τους βλέπει ο Ήλιος το πρωί ή το βράδυ. 3. Είναι ακατάλληλα για οποιαδήποτε δουλειά με αυτήν την νοοτροπία που τα διακατέχει. 4. Αν κατάλαβαν τι λέω να με φτύσετε. 5. Πως μπορεί να θεωρήσει κάποιος συνάδελφο του , ένα παιδί που άλλα του λες και άλλα καταλαβαίνει; 6. Η περίπτωση τους δεν γιατρεύεται. Στράφι πάνε , οι όποιες συμβουλές προς αυτά.

Δεν μπορώ ειλικρινά να καταλάβω συνάδελφε ποιο ακριβώς είναι το μείζον θέμα των τοποθετήσεων που έχεις αναρτήσει.

Το πρόβλημα θεωρώ πως είναι ο αθέμιτος και ξεδιάντροπος εώς αντιεπαγγελματικός τρόπος με τον οποίο τιμολογούν κάποιοι "συνάδελφοι Λογιστές" την εργασία τους σε κάποιες επαγγελματικές ομάδες, απαξιώνοντας το επάγγελμα μας και υποβιβάζοντας τον ρόλο μας, ως επαγγελματιών και όχι μόνο.

Μετά από 12 χρόνια άσκησης του επαγγέλματος του Λογιστή ως ελεύθερος επαγγελματίας και κάτοχος πλέον άδειας Α τάξης, θέλω να σου καταστήσω σαφές ότι ποτέ δεν έχω κρύψει το γεγονός ότι είμαι από ΤΕΙ.

Στα χρόνια αυτά της επαγγελματικής μου πορείας έχω διαπιστώσει πως ο αθέμιτος ανταγωνισμός, η προχειρότητα η λογιστική υποκρισία που υιοθετούν ορισμένοι του κλάδου και τόσα άλλα δεινά που μας καταβαραθρώνουν δεν έχουν καμία ακαδημαϊκή αφετηρία.

Ίσα ίσα που υπάρχουν κακώς εννοούμενοι συνάδελφοι που λοιδορούν με τις πράξεις και τις στάσεις τους τον κλάδο από όλες τις κατηγορίες εκπαίδευσης.

Απόδειξη αυτού οι ορκωτοί ελεγκτές που είναι η μεγαλύτερη εξουσία μέσα σε ορισμένες εταιρίες που κάνουν τον Λογιστή που πάει ως εξωτερικός συνεργάτης να αισθάνεται περισσότερο αναλώσιμος από ποτέ. Επίσης υπάρχουν άνθρωποι του χώρου μας με πολύ ισχυρό ακαδημαϊκό αλλά κυρίως επαγγελματικό υπόβαθρο, οι οποίοι δεν είναι άμοιροι ευθυνών για το κατάντημα του κλάδου.

Την έλλειψη σεβασμού στον κλάδο μας συνάδελφε την έχουν εγκαθιδρύσει οι πράξεις και οι παραλείψεις Λογιστών που ήταν ισχυρότεροι (ακαδημαϊκά και επαγγελματικά) των αποφοίτων των ΤΕΙ της χώρας.

Δεν συμφωνώ μαζί σου πως είναι δυνατόν παιδιά 22 με 26 ετών που είναι στο ξεκίνημα τους να είναι στα μάτια σου οι κύριοι υπεύθυνοι για το ολίσθημα του επαγγέλματος μας. Όλοι έχουμε τις ευθύνες μας και όλοι είμαστε υπεύθυνοι των πράξεων και των παραλείψεων μας οι οποίες μας καταξιώνουν ή μας θάβουν στον επαγγελματικό στίβο, όπου είναι και το μόνο μέρος που ο καθένας δείχνει την αξία του.

Δεν θα πρέπει να παραβλέπεις συνάδελφε πως και στον χώρο των ΑΕΙ υπάρχει μεγάλη μετριότητα και στο ακαδημαϊκό υπόβαθρο ορισμένων, αλλά κυρίως στον τρόπο που αντιλαμβάνονται τα πράγματα και στην ηθική που επειδικνύουν κάποιοι, απέναντι σε συναδέλφους.

Προσωπικά το κριτήριο μου στην επιλογή των συνεργατών μου στο γραφείο αλλά και των πελατών μου είναι η ηθική που τους χαρακτηρίζει. Όλα τα άλλα μαθαίνονται με σκληρή μελέτη και όρεξη-μεράκι για την δουλειά. Αυτά τα χαρακτηριστικά που σου αναφέρω μπορείς να τα βρεις σε αποφοίτους είτε ΤΕΙ είτε ΑΕΙ, αφού έχουν να κάνουν με κάτι σημαντικότερο από μία επιφενόμενη εκπαίδευση. Έχουν να κάνουν με την ηθική και την προσωπικότητα τους.

Αδικείς και τον εαυτό σου και την εμπειρία που αναφέρεις σε κάποιο thread πως έχεις με αναφορές που είναι μακριά από τον όποιο ρεαλισμό της συζήτησης αυτής που γίνεται εδώ.

Σε τελική ανάλυση, αν αυτός που χτυπάει τις τιμές για να βρει πελάτες ακόμα και αν είναι νέος, είναι ικανός για την δουλειά και θέλει να επιβιώσει, τότε θα το αντιληφθεί και ο ίδιος όπως τόσοι και τόσοι άλλοι πως θα πρέπει να επαναπροσδιορίσει την τιμολογιακή του πολιτική σε ορθότερη βάση για να επιβιώσει.

Οι απαξιωτικές αναφορές σε νέα παιδιά δεν βοηθούν συνάδελφε, αφού όπως ίσως να γνωρίζεις υπάρχουν μεγάλα γραφεία (ιδιοκτητών ΑΕΙ, ΤΕΙ κοκ) που αμοίβουν εμπειροτέχνες ή υπαλλήλους γραφείου που έχουν παρακολουθήσει κάποιο πρόγραμμα μηχανογραφημένης λογιστικής, με αμοιβές χαμηλές ώστε να προσφέρουν μετά τήρηση βιβλίων εσόδων - εξόδων σε ταξί και όχι μόνο, από 15 ή 20 ευρώ το μήνα.

Αυτοί έχουν τις ευθύνες, αυτούς πρέπει να εντοπίσουμε και την δική τους στάση να στηλιτεύσουμε.

Ας αφήσουμε τα νέα παιδιά συνάδελφε και δεν είναι αυτά οι κύριοι υπεύθυνοι της κατάστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ,ολοι κριτική στα γραφόμενα ο ένας του άλλου?Προτάσεις έχει κανείς?οχι οτι θα δώσει κανείς

σημασία σε αυτές ,αλλα έτσι κουβέντα να γίνεται και δεν ξέρεις λέγε - λέγε κατι μένει.

Επίσης κανένας ,ουτε νέος ουτε παλιος ,φοβαται κανέναν μην του πάρει τη δουλειά,αλλα αυτό που πρεπει να φοβομαστε

είναι η ξεφτίλα που οδηγείται, σήμερα περισσότερο απο κάθε άλλη φορά,ο κλάδος λόγο των εξεφτελιστικών τιμών,που

δεν βοηθάνε σε τίποτα το αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικά αυτό που θέλω να επισημάνω διαβάζοντας όσα γράφτηκαν εδώ, είναι ότι με κούρασε αφάνταστα η ασυνταξία και η ανορθογραφία όσων διάβαζα, και παρεμπιπτόντως δεν ήταν μόνο από νέους, να μην αναφερθώ στα κεφαλαία...Η γλώσσα μας, έχει και τελείες και κόμματα.

Παραπέρα, θεωρώ ότι οι μεγαλύτεροι είναι αυτοί που δίνουν το κακό παράδειγμα στους νέους, ρίχνοντας πρώτα οι ίδιοι τις τιμές. Παρεμπιπτόντως γνωρίζω τον Λογιστή στην Καλλιθέα που έχει κάνει συμφωνία με τους ταξιτζήδες και μόνο μικρός δεν είναι.

Εγώ δεν ανήκω σε αυτούς που κάνουν πολλές δηλώσεις, και με ενοχλεί όλο αυτό το παζάρι που γίνεται. Γιατί δεν θεωρώ ότι αποκλειστικός σκοπός της δουλειάς μου είναι να περιμένω την εποχή των δηλώσεων για να τα κονομήσω. Και δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα, 2 κουτάκια και τελειώσαμε. Μόνο και μόνο ο χαραχτηρισμός κουτάκια με εξοργίζει. Μου θυμίζει κάποιους υπαλλήλους σε μια εταιρεία που παρακολουθώ, που αντί να χρησιμοποιούνε τη λέξη καταχώρηση, λένε κάνουμε τσίκ στο (ν)... Και αν αύριο η έκδοση του προγράμματος αλλάξει, και στη θέση του (ν) υπάρχει (κ) τι θα πατήσουν; :blink:

Θα πρέπει να γνωρίζουμε τι και πως, και το γιατί. Και όχι φίλε μου, δεν θα πάω σπίτι μου επειδή μεγάλωσα και έχω αποκτήσει γνώσεις.Η γνώση και η πείρα έρχεται με το χρόνο, χωρίς να το ένα να αποκλείει το άλλο. Δλδ μπορεί να είσαι μεγάλος και να μην γνωρίζεις τίποτα και αντίστοιχα νέος και να γνωρίζεις πολλά. Αλλά αυτό είναι θέμα προσωπικότητας και παιδείας. Και η παιδεία επαναλαμβάνω καμμία σχέση δεν έχει με το πτυχίο. Αυτό που συμβαίνει στο επάγγελμα μας σήμερα, είναι αυτό που κυριαρχεί και στη ζωή μας. Είναι το σύμπτωμα του καρκινώματος της εύκολης ζωής με τα εύκολα και γρήγορα λεφτά.

Όταν επιλέγουμε σύμφωνα με την προσδοκώμενη απόδοση, και όχι σύμφωνα με αυτό που πραγματικά θέλουμε, όταν έχουμε μεγάλες προσδοκίες από ευμετάβλητες καταστάσεις, όταν ο επαγγελματικός προσανατολισμός βασίζεται στο προσδωκόμενο κέρδος και όχι στην αξιολόγηση της προσωπικότητας.

Δυστυχώς το γρήγορο φαγητό -fast food-, ξέφυγε από την διατροφή μας και έχει εισχωρήσει και στην καθημερινότητα μας, καθορίζει τις επιλογές μας και την ηθική μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταιει κανεις αλλος παρα μονον οι πολιτικοι Ξεπουλάνε οι τεμπέληδες την Ελλάδα. Μας χρωστάνε οι Γερμανοί απο τις αποζημιώσεις και το κατοχικό δάνειο κοντά στο 1 τρισεκατομμύριο ευρώ , και έχουν το θράσος να μας εκβιάζουν και απο πάνω . Δεν υπάρχουν πατριώτες σ'αυτή την χώρα ???? .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ,ολοι κριτική στα γραφόμενα ο ένας του άλλου?Προτάσεις έχει κανείς?οχι οτι θα δώσει κανείς

σημασία σε αυτές ,αλλα έτσι κουβέντα να γίνεται και δεν ξέρεις λέγε - λέγε κατι μένει.

Επίσης κανένας ,ουτε νέος ουτε παλιος ,φοβαται κανέναν μην του πάρει τη δουλειά,αλλα αυτό που πρεπει να φοβομαστε

είναι η ξεφτίλα που οδηγείται, σήμερα περισσότερο απο κάθε άλλη φορά,ο κλάδος λόγο των εξεφτελιστικών τιμών,που

δεν βοηθάνε σε τίποτα το αύριο.

Τι προτάσεις θέλεις κι εσύ...????

Δεν γίνεται πράμα....

Είχαν προ καιρού κατέβει ο πρόεδρος και ο γραμματέας της ΠΟΦΕΕ για ενημέρωση, και μείναμε μετά να συζητήσουμε τα "του οίκου μας"....

Ελάχιστες τιμές δεν μπορούν να μπουν, και αυτές που υπάρχουν θα καταργηθούν.... Και τι κάνουμε...??? Τίποτα.... Υπομονή.....

Πάντα θα υπάρχουν χαμηλότερες τιμές.. Όταν κάποιος ανοίγει, θα χαμηλώσει τις τιμές βραχυπρόθεσμα, προσδοκώντας αύξηση του πελατολογίου του... Αργότερα, όταν πιαστεί, θα αρχίσει σιγά σιγά να ανεβάζει τιμές και να διώχνει πελάτες....

Η λύση είναι στη βελτίωση της ποιότητας των παρεχόμενων υπηρεσιών μας. Ωστόσο, όταν υπάρχουν αυτοελέγχοι, περαιώσεις και μίζες, δεν μπορεί κάποιος να προωθήσει τη δουλειά του βασιζόμενος στη ποιότητα...

Αν δε βγει το ΥΟ στο δρόμο να ελέγχει, αν δεν καταργηθούν περαιώσεις και λοιπές μαλακίες, αν δεν περνάνε τακτικό όλες οι επιχειρήσεις (όπως ακριβώς κάνει το ΙΚΑ δλδ), αν δεν εξαφανιστούν οι μίζες, οι γνωστοί και οι κουμπάροι, δεν θα δούμε προκοπή στο κλάδο... Τελεία και παύλα.....

Οπότε το θέμα είναι τώρα, με την υφιστάμενη κατάσταση τι κάνουμε...????

Μαζεμένοι δεν είμαστε, για να πεις ότι μπορείς να θέσεις άτυπα ελάχιστες τιμές και να τηρηθούν από όλους... Εδώ καλά καλά δεν γνωρίζουμε ποιοι είμαστε... Το σύλλογο τον βλέπω μόνο σε σεμινάρια....

Άρα κάνουμε ακριβώς τα ίδια και εμείς..........

ΥΓ: Να τονίσω ότι οι μειώσεις τιμών δεν έρχονται μόνο από νέους συναδέλφους, αλλά και από παλιούς, με μεγάλα λογιστικά γραφεία... Εξακριβωμένα.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταιει κανεις αλλος παρα μονον οι πολιτικοι Ξεπουλάνε οι τεμπέληδες την Ελλάδα. Μας χρωστάνε οι Γερμανοί απο τις αποζημιώσεις και το κατοχικό δάνειο κοντά στο 1 τρισεκατομμύριο ευρώ , και έχουν το θράσος να μας εκβιάζουν και απο πάνω . Δεν υπάρχουν πατριώτες σ'αυτή την χώρα ???? .

Καλά και αυτοί μόνοι τους ξεφυτρώσανε;

Κάποιοι τους ψηφίσανε... Κάποιοι εκπλιπαρούσανε για διορισμούς, κάποιοι "πετάγανε πέτρες" σε αυτούς που φώναζαν για αποχή και λευκό, κ.ο.κ.

Τώρα που μας μπήκε το αγγούρι στον κ.... ξυπνήσαμε... :angry:

Ναι, αυτοί έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης, αλλά και εμείς που τους αφήσαμε σε ένα ξέγραγκο αμπέλι να αλωνίζουν. Αν βάλεις το λύκο μέσα στα πρόβατα, τι περιμένεις δεν θα τα φάει; Στη φύση του είναι.

Πρώτα λοιπόν από όλα αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας παραδεχόμενοι πόσο μαλάκες και αφελείς είμασταν, και μετά προχωράμε.

Οταν μια κυβέρνηση παραμένει στην εξουσία, σημαίνει ότι είναι άξια των πολιτών που κυβερνάει. Εννοείται ότι μιλάμε πάντα για καθεστώς δημοκρατίας, όπου "θεωρητικά" λειτουργεί το "εκλέγειν και εκλέγεσθαι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταιει κανεις αλλος παρα μονον οι πολιτικοι Ξεπουλάνε οι τεμπέληδες την Ελλάδα. Μας χρωστάνε οι Γερμανοί απο τις αποζημιώσεις και το κατοχικό δάνειο κοντά στο 1 τρισεκατομμύριο ευρώ , και έχουν το θράσος να μας εκβιάζουν και απο πάνω . Δεν υπάρχουν πατριώτες σ'αυτή την χώρα ???? .

Οι πατριώτες φρόντιζαν τόσα χρόνια να μας κυβερνούν αυτοί. Είτε με την ψήφο τους, είτε με την αποχή τους.

Και να μην ξεχνάμε αυτό που είχε πει κάποιος (δυστυχώς μου διαφεύγει το όνομά του) ότι οι κακές κυβερνήσεις εκλέγονται από τους έξυπνους ανθρώπους που δεν πάνε να ψηφίσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στίχοι: Μάνος Ελευθερίου

Μουσική: Θανάσης Γκαϊφύλιας

Πρώτη εκτέλεση: Θανάσης Γκαϊφύλιας & Μαρίζα Κωχ ( Ντουέτο )

Γαλάζια πεύκα τρέχουν στο μυαλό μου

σε τούτη την αξέχαστη εκδρομή,

τα σύνεργα σκουριάσαν στο γυλιό μου,

βαρέθηκα να είμαι στη γραμμή.

Στη γραμμή σαν στρατιώτες που πηγαίνουν

στον άλλο κόσμο, που γυρνούν και δεν πεθαίνουν.

Γυναίκες μαύρες κι είναι τρομαγμένες,

τσιγκέλι ο κόσμος δίχως ουρανό.

Στραγγίζει το κορμί μου στους μπαξέδες,

με γδέρνουν σαν μοσχάρι και πονώ.

Δεν είμ' εδώ γι' αυτούς που με ζητάνε

είναι κλειστό το μαγαζί και δεν πουλάμε.

Αράζουν οι χωριάτες στα βαγόνια

και τρώνε το κασέρι με ψωμί,

στα μάτια τους τα τρομαγμένα χρόνια,

χάρτινα χρόνια, χάρτινη ζωή.

Δεν είμαι 'γω αυτός που κυνηγάτε

λάθος η πόρτα και ο αριθμός μη με ρωτάτε.

Πικρός αέρας μέσα στη ζωή μου

παραμονεύει ο θάνατος κρυφά

μη μου χαλάς αυτή την εκδρομή μου

μη με γυρίζεις πίσω στα στενά.

Αυτά που θέλω να σου πω δεν τα θυμάσαι

κλείνεις τα μάτια, μα το ξέρω δεν κοιμάσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως αποδεικνύεται την έχουν στη φύση τους όλοι οι πασοκτζήδες "πρόεδροι".

Την ανακολουθία του λόγου εννοώ...

Παραιτούμαι, δεν παραιτούμαι...

Βρε θα παραιτηθώ είπαμε, και θα σας αφήσω μόνους σας. :unsure:

Αντε παραιτηθείτε να βρούμε την υγειά μας.

Μας τα πρήξατε!!! :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πρώτη φορά καταγράφεται στα παγκόσμια χρονικά

πρωθυπουργός να υποβάλλει παραίτηση στον αρχηγό της αξιωματικής αντιπολίτευσης.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαφιές της Ασφάλειας στην πορεία του ΠΑΜΕ

http://www1.rizospas...y.do?id=5706172

Παρασκευή 18 Ιούνη 2010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

post-342-0-50414000-1308247514_thumb.jpg

NO1

Απλά άψογο....biggrin.gif

Βλέποντας κάτι τέτοια με κάνουν αισιόδοξο ρε γαμώτο... Είμαστε μπατιράκια σαν λαός αλλά έχουμε ωραίο χιούμορ.... smile.gif

Ο συγκεκριμένος κύριος πήρε πρόσφατα 102 χιλιάρικα από αμοιβές διοικητικού συμβουλίου της εθνικής τράπεζας.... rolleyes.gif

+ πόσα ακόμα παίρνει από εδώ και από εκεί... ---> γνήσιος εκπρόσωπος της εργατικής τάξης αναμφίβολα... μάλλον όσο είμαι και εγώ γνήσιος εκπρόσωπος των εφοπλιστών... laugh.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...