Προς το περιεχόμενο

ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ,ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΣΠΟΥΔΑΣΑ,ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

έτσι η αγορά θα ισορροπήσει εκεί που πρέπει και όποιος μπορεί και θέλει συνεχίζει..

Θανάση, μήπως γράφει και κανένας άλλος με το κωδικό εισόδου σου..

Σε βλέπω για διαγραφή από τον Περισσό.. για ξεστράτισμα από τη "γραμμή"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 153
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θανάση, μήπως γράφει και κανένας άλλος με το κωδικό εισόδου σου..

Σε βλέπω για διαγραφή από τον Περισσό.. για ξεστράτισμα από τη "γραμμή"...

Από τον Περισσό Σωτήρη έχω αποχωρήσει 20 χρόνια τώρα..

αλλά δεν θυμάμαι να είχε γραμμή για τις αμοιβές των λογιστών ελεύθερων επαγγελματιών..

να μου πεις για την αμοιβή των μισθωτών λογιστών .. να το δεχτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον Περισσό Σωτήρη έχω αποχωρήσει 20 χρόνια τώρα..

αλλά δεν θυμάμαι να είχε γραμμή για τις αμοιβές των λογιστών ελεύθερων επαγγελματιών..

να μου πεις για την αμοιβή των μισθωτών λογιστών .. να το δεχτώ.

κοίτα να δεις, τώρα που το ξανασκέφτομαι μάλλον έχεις δίκιο.

δεν υπήρχε 'γραμμή' για τις αμοιβές λογιστών ελεύθερων επαγγελματιών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TALEPOROS

Λοιπαμε οταν διαβαζω για 15 και 25 ευρω.Ποτέ και ας κλείσω σαν γραφειο.Σημερα ηρθε η γυναικα ενος ταξιτζη που ειχε λογιστη των 15 ,λοιπον ο (συναδελφος)ξεχασε να δηλωσει το τεκμαρτο εισοδημα για το α'εξαμηνο οποτε εβαλε μονο τα κερδη απο τα βιβλια του β'εξαμηνου> συνεπεια θελει να δηλωσει τωρα με συμπληρωματικη και το ά'εξαμηνο ελα ομωσ που τωρα δεν δεχονται αποδειξεις γιατι ο 15ευρω εβαλε μονο το μινιμουν για να εχει το αφορολογητο.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ 15ΕΥΡΟΙ.ΔΙΟΤΙ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΕΙ ΔΙΚΑΣΤΙΚΑ Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ.Εγω ομως κερδισα ενα πελατη με 80ευρω και βεβαια για τις πληροφοριες επιπλεον ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Μπορεί να μου πει ποιός είναι αυτός ο έξυπνος που βγαίνει στην αγορά και κάνει μαγκές τους ταξιτσίδες, τους δικηγόρους και πολλούς άλλους πεινασμένους που με την καλημέρα τους σε χρεώνουν 5 ευρώ. Και βγαίνουν οι ανίδεοι βλάκες συνάδελφοι και σκοτώνουν το επάγγελα με 30,00ευρώ το μήνα και 30 ευρώ την φορολογική δήλωση του επαγγελματία.

Επίτέλους πια,δεν μπορούμε να οργανωθούμε ακόμα και σε περίοδο που όλα έχουν πέσει πάνω στις πλάτες μας....

Θα καταντήσουμε να δουλεύουμε για 10 ευρώ το μαγαζί.

ΕΛΕΟΣ.......(Ας οργανωθούν οι σύλλογοι μας, ας μπουν κάποια όρια τα οποία όταν κάποιος τα περνάει να πηγαίνει σπίτι του,γιατί αργά η γρήγορα με τέτοια πολιτική εκεί θα πάει μόνο που θα έχει είδη κάνει το κακό του)

ποιό επάγγελμα σπούδασες ρε αλεξιπτωτιστή της δεκάρας, το 98.9 % εδω μέσα εισαστε ασχετοι εως επικίνδυνοι με το λογιστικό επάγγελμα,εκτος άμα τα λέτε μεταξύ σας για να δουλευόσαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιό επάγγελμα σπούδασες ρε αλεξιπτωτιστή της δεκάρας, το 98.9 % εδω μέσα εισαστε ασχετοι εως επικίνδυνοι με το λογιστικό επάγγελμα,εκτος άμα τα λέτε μεταξύ σας για να δουλευόσαστε.

Εάν αποχωρήσεις απο αυτό εδώ το φόρουμ φίλε μου εσυ και αλλοι όμοιοι σου, τότε το ποσοτό μας θα πέσει κατακορυφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλησιάζει δικηγόρος και μου λέει:

- Θέλω να μου δείξεις τι κάνεις καθε μήνα, θα κάτσουμε μερικές φορές για να μαθω και μερά θα κρατάω τα βιβλία μόνος μου.....

- Καλά του λέω, όταν θα έχω δικαστήριο θα μου μαθεις να αγορεύω και τι να κάνω και θα παω για υπεράσπιση μόνος μου...Είναι δυνατόν να μου ζητάς κάτι τέτοιο, καταρχήν μου ζητάς να σου μάθω την δουλειά που σπούδασα χρόνια για να μάθω, δευτερον αυτό είναι το ψωμί μου, τριτον θα είσαι σίγουρος ότι με τις αλλαγές στα φορολογικά που έχουμε καθε 3 και λίγο εσύ θα είσαι ενήμερος για κάθε αλλαγή που θα γίνεται.Πληρώνεις λογιστή όχι μόνο για να σου συμπληρώνει το βιβλίο και να στέλνει το ΦΠΑ σου, αλλά και να προσέχει και οποιαδήποτε αλλαγή αν επέλθει στα φορολογικά σου και στα οικονομικά σου.

- Πόσο θα παίρνεις το μήνα???

- Σκωτόνοντας την τιμή 60 ευρώ + ΦΠΑ

- είναι πολλα τα έξοδα,.

εδω πετάγετε ένας συναδελφος δικηγορος και λέει δηλαδη γύρω στα 800 ευρώ το χρόνο , Ε σαν να λέμε 1 με 2 κατασχέσεις....

- Και λέει ο άλλος καλά δεν θεωρώ και τόσο σπαουδαία την δουλεια του λογιστή για να τον πληρώσω κιόλας 800 ευρώ, λες και μένα θα έρθουν να ελεγξουν.

και αφου τα άκουσα όλα αυτά του λέω δεν βλέπω το λόγω που με κάλεσες...

- και σαν απάντηση ,δεν σου κρύβω πως έχω συνάντηση και με μια κοπελίτσα για το ίδιο θέμα και πιστεύω πως θα με εξυπηρετήσει.....

- ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ.......(αυτό σημαίνει δεν υπερσαπιζόμαστε το επάγγελμα και ίσως να φταίνε ακόμα και οι σχολές μας που δεν μεταδίδουν στα παιδιά το πόσο σημαντικό είναι αυτό που σπουδάζουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιό επάγγελμα σπούδασες ρε αλεξιπτωτιστή της δεκάρας, το 98.9 % εδω μέσα εισαστε ασχετοι εως επικίνδυνοι με το λογιστικό επάγγελμα,εκτος άμα τα λέτε μεταξύ σας για να δουλευόσαστε.

Εχεις την ευγενη καλοσυνη να μας πεις τα ονοματα του 98,90% καθως και τα ονοματα του 1,10% ετσι ωστε να γνωριζουμε με ποιους πρεπει να μιλαμε και με ποιους οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΚΩΣΤΑΣ ΝΙΚ.
Κι εγώ γνωρίζω συνάδερφο που έπιασε πριν ένα χρόνο το σύλλογο των ταξιτζήδων και είπε όποιος έρθει 300 ευρώ το χρόνο! δηλαδή 25/ μήνα. ο ένας από τους 4 ταξιτζήδες μου είπε ότι θέλει να του κάνω αυτή την τιμή... το μόνο που τον ρώτησα ήταν.. αν ένας πελάτης σου σου έδεινε 3 ευρώ για να τον πας σε μια απόσταση 30 χιλιόμετρα θα το έκανες? μου απάντησε όχι... και γιατί να το κάνω εγώ? μα..ας είμαι?? του έδωσα το φάκελο του και έφυγε.
Γιώργο για τον κώδικα δεοντολογίας έχεις απόλυτο δίκαιο και νομίζω ότι γράφεται ήδη από μια επιτροπή του ΟΕΕ, τώρα τι θα γράφει μέσα είναι άλλο θέμα αλλά ως πρώτο βήμα είναι καλό.

Για το θέμα του επιμελητηρίου, ξέρω από τον πατέρα μου για το τι μάχη έγινε για την ίδρυση του ΟΕΕ και για το τι προσδοκίες υπήρχαν και εν τέλει για το ότι κάτι καλό βγήκε (τότε) από την ίδρυσή του. Τώρα δεν θα έλεγα ότι το επιμελητήριο προσφέρει και πολλά πράγματα, πάντως στο θέμα των σεμιναρίων εγώ προσωπικά παρακολουθώ πολλά σεμινάρια κάθε έτος με μόνο κόστος την ετήσια συνδρομή μου (σε αυτό το κομμάτι μιλώντας για εμένα πάντα υπάρχουν ανταποδοτικά οφέλη). Το περιοδικό του είναι τουλάχιστον αστείο να μην πω χαμένο χαρτί και το βασικό μειονέκτημά του είναι ότι είναι έρμαιο το κομματικών παρατάξεων - οπότε τι να κάνει στο θέμα των διεκδικήσεων απέναντι στα 2 μεγάλα κόμματα, όταν αυτά διοικούν και το ΟΕΕ?Δημοσιευμένη εικόνα Δεν ισοπεδώνω το ρόλο του ως άχρηστο, αλλά συμφωνώ ότι δεν προσφέρει αυτά που θα έπρεπε και από τον ισολογισμό του είδα ότι περίπου το 80% των εξόδων του είναι έξοδα μισθοδοσίας, κοινώς εμείς οι λογιστές πληρώνουμε (ως επί το πλείστον) μια ακόμη (δημόσια) υπηρεσία με δημοσιουπαλληλική νοοτροπία και φυσικά διοίκηση.

Ένα ωραίο που μου ήρθε. Τότε υπήρχε πριν το ΟΕΕ ο Σύλλογος για τη Δημιουργία Οικονομικού Επιμελητηρίου (ΣΔΟΕ). Καλό ακρωνύμιο έ??????

Μια παρένθεση για τους ταξιτζήδες...

Για μένα 25 ευρώ + φπα για ενημέρωση μια φορά το τρίμηνο για να βγει το ΦΠΑ και να τυπωθούν τα βιβλία και των τριών μηνών πακέτο (μη μου πει κανένας για υποχρεωση ανά μήνα όταν τα βιβλία τηρούνται στο σπίτι τους ή στο γραφείο μου - το ΣΔΟΕ δεν μπορεί να μπει στο σπίτι μου) + η χρέωση για τη δήλωση είναι λογικότατη για τα στάνταρ μου - ειδικά αν έχεις συμφωνήσει τα χαρτιά για το τμήμα ΚΒΣ να τα πηγαίνει μόνος του και εσύ απλά να τα ετοιμάζεις, έχει μια χαρά κέρδος και δεν είναι καθόλου πρόβλημα.

Διάβασα φυλλάδιο (ιλουστρασίον, Α3 διπλωμένο στη μέση, σαν μίνι εφημερίδα ήταν - γερός τζίρος διαφήμισης) μεγάλου λογιστικού γραφείου πρόσφατα που έχει πολλές εκατοντάδες ταξιτζήδων που έλεγε 15 ευρώ / μήνα αλλά φαντάζομαι όλο και κάτι έξτρα θα χρέωνει (εκκαθαριστική, συγκεντρωτικές (αν έχει) και σίγουρα δήλωση).

Τώρα εγώ ειλικρινά δεν μπορώ να τον καταδικάσω ή να πω ότι δεν βγάζει τα έξοδα του κτλπ... Μπορεί να είναι καλύτερα οργανωμένος, να έχει φτηνό εργατικό δυναμικό για data entry και να βγάζει κέρδος τα 10 από τα 15 που χρεώνει + τη δήλωση, να βγάζει μια χαρά κέρδος (και άμα δεν κόβει και απόδειξη για όλο το ποσό σίγουρα του περισσεύουν αρκετά και δεν τίθεται θέμα ότι χάνει πολλά από τη φορολογία).. Δε θα έλεγα ότι συμφωνώ με το επιχειρηματικό του μοντέλο, αλλά μπορεί αυτός ο άνθρωπος να πάει μια χαρά... Αθέμιτος ανταγωνισμός πάντως δεν είναι σίγουρα, γιατί κάτω του κόστους δεν είναι σίγουρα.

ΜΙσό λεπτό ρε πΑιδιά γιατί εδώ το θέμα έχει ενδιαφέρΟΝ…..

Γιατί εκεί κάτω είστε όλοι έτοιμοι για καβγά(?), καθιστέ, πιέτε μια γούλια φραπέ, σκεφτείτε! :rolleyes:

Δηλαδή τι έκανε το παλικάρι? Εκβίασε? Απείλησε? Υποχρέωσε? Σκότωσε? Έκλεψε? ΟΧΙ !!

Πρότεινε !!! πήγε στον σύλλογο ένα ωραίο πρωί και τους είπε: κύριοι σας γνωστοποιώ πως στο γραφείο μου για ότι αφορά το κλάδο σας οι υπηρεσίες μου κοστίζουν 300 ευρώ. Όποιος θέλει ας έρθει! Όλοι έτσι δεν βρίσκουμε πελάτες! Έρχονται, μας ερωτάνε, τους απαντάμε και αυτοί αποφασίζουν. Έξαλλου μη το τραβάμε, τι έχουν οι ταρίφες?- τα πολλά παραστατικά και τα δύσκολα … απλά πράγματα .. ( έξαλλου και εμείς λίγο ποιο νέοι όταν ξεκινήσαμε μειώσαμε λίγο τις τιμές και μετά τις ανεβάσαμε, οκ!)

Και παρεμπίπτοντος πήγε στον ΣΥΛΛΟΓΟ , τουλάχιστον 300 μελή με το 1/3 να πήγε 300*100= 30.000 ευρώ + τα έξτρα που όλο και κάτι βγαίνει.. 30 χιλιάρικα μόνο από τα ταξί ..

Δεν ξέρω για εσάς αλλά το ποσό δεν είναι μικρό για κάποιον όπως είναι αυτός που τώρα ξεκάνει, γιατί μην γελιόμαστε δεν πρόκειται να είναι κανένας 50αρης!

Αλλά ας το σκεφτούμε και αλλιώς δηλαδή αν μερικά φιλαράκια τα όποια ο καθένας στο χώρο έχει ένα άλφα πελατολόγιο και κάνουν μαζί μια εταιρία – σε ένα γραφείο ( ξεπατικώνουν μια μορφή εταιρίας από το εξωτερικό ρε παιδί μου )όπως θες δες το και παρέχουν όλες τις υπηρεσίες μαζί , λογιστικά, εργασιακά , αρχιτεκτονικά , μελέτες , προώθηση, διαχείριση εποικίζοντας.

Και παραθέτω: έρχεται ένας νέος η μη επαγγελματίας που θέλει να ανοίξει το καφέ του, το μπαρ του, το εστιατόριο του, με η χωρίς franchise. Καθόμαστε στο τραπέζι και του αναλαμβάνουμε τα πάντα από έναρξη, βιβλία και τα συναφή , εύρεση προσωπικού , μισθοδοσία , μελέτη του χώρου, διαμόρφωση, προώθηση μέσω ραδιοφώνου, φυλλαδίων , event.

Όταν τώρα φτάνει η περίοδος των δηλώσεων και μου έρχεται ο συνταξιούχος του ΙΚΑ να του κάνω την δήλωση του, μπορώ να του ζητήσω 20 – 30 ευρώ και είμαι και εγώ χαρούμενος και αυτός ικανοποιημένος – μιας και παραπάνω που να τα βρει να δώσει – και όταν έρχεται ο απόστρατος αξιωματικός του ζήτω 150 γιατί ποτέ μου δεν συμπάθησα τον στρατό!!

Τώρα αν κάποιοι με τον ένα ή άλλο τρόπο καταφέρουν να έχουν κέρδος με μικρότερες τιμές μπράβο τους !!! Για το μόνο λόγο που είναι ένοχοι είναι ότι σκεφτήκαν μια λύση πριν από κάποιους άλλους.

Υ.Γ. όπως έχει πει και ένας διαχειριστής αυτού το forum μαθέ και τις δυο πλευρές πριν βγάλεις συμπεράσματα!! Για παράδειγμα , ρώτησε κανένας να μάθει για πιο λόγο κατέβασε τόσο τις τιμές? Τι πρόβλημα είχε? Τι σκοπό? Αν αργότερα θα τις ανεβάσει?? Όχι! Το μονό που έγινε είναι να κρίνετε ως χαλιά την άγνωστη προς εσάς ποιότητα των υπηρεσιών του !!

Και στο κάτω κάτω ποιοι είστε εσείς που θα κρίνετε τις υπηρεσίες κάποιου που μάλιστα δεν ξέρετε και είστε και προκαταλειμενοι εναντίων του ! ! και αν νομίζετε ότι παρανομεί , σώματα έχουμε, οργανώσεις – άχρηστες μεν – αλλά έχουμε! Πατέ κύριοι,πατέ!!




			
		
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕ ΠΗΡΕ ΤΗΛ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓ.ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ ΛΟΓΙΣΤΗ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΠΕ , ΟΣΟ ΠΙΟ ΦΘΗΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ , ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΓΓΡΑΦΕΣ. ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΤΙΜΗ ΚΑΙ ΓΕΛΑΣΕ, ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ , ΜΟΥ ΕΙΠΕ, ΜΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ , ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΙΜΗ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 100 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΝΑ ΤΟΥ ΘΕΩΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ "ΠΑΙΔΙ" ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ. ΑΥΤΟΣ ΕΨΑΧΝΕ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕ ΤΙΜΗ...

ΕΙΠΑ "ΧΑΙΡΕΤΕ" ΚΙ ΕΦΥΓΑ. ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΛΕΤΕ ΝΑ ΔΩΘΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ. ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΖΟΥΝ ΚΑΘΑΡΗ ΓΡΑΦΕΙΑ ΣΑΝ ΤΟΥ "ΚΥΡΙΟΥ" ΠΙΟ ΠΑΝΩ?

Συνάδελφε νομίζω τα ισοπεδώνεις όλα ή όπως λέμε στο χωριό μου ...... το μάμισες και ψόφησε .... (με το συμπάθειο κίολας αν και καταλαβαίνω την οργή σου)

Απόρω ρε παιδιά γιατί νομίζετε ότι όσοι έχουμε καθυστερήσεις πρέπει να έχουμε τουλάχιστον 500 και πάνω δηλώσεις ή να είναι φτηνιάριδες ..... Δηλαδή δε παίζει να είσαι ψείρας (που και πάλι τι μαλακία θα τι κάνεις) ή δε ξέρω και εγώ τι ????

Γνωρίζω αρκετούς συναδέλφους νέους (πολύ πιο νέους από εμάς) που έχουν ελάχιστες δηλώσεις και επιχειρήσεις και εντουτις δεν έχουν τελείωσει , είτε λόγω άγνοιας και προσπαθούν να βρούν άκρη στη πολυνομία είτε απλά επειδή ο όγκος δουλειάς ένος μέσου λογιστή έχει αυξηθεί κατακόρυφα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να σου ηχησουν ως σκληρα λογια ή οτιδηποτε αλλο, αλλα επιτρεψε μου (εγω δεν χαιδευω αυτια στη ζωη μου, ποτε δεν το εκανα) να πω το εξης.

Οταν καποιος καλειται να ζησει ο ιδιος και η οικογενεια του, δεν θα κατσει να σκεφθει την μνημη. (και σου μιλαει καποιος που εχει χασει πολυ νωρις δικο του ανθρωπο).

Θα πρεπει να σταματησουμε να κατακρινουμε πρακτικες που εχουν ως στοχο να μειωσουν προσπαθεια ανθρωπων να εχουν δουλεια.

Εν κατακλειδι.. ο καθενας εχει δικαιωμα στην εργασια. Τωρα αν ισοπεδωνει τις τιμες... δεν εχεις παρα να το κανεις και εσυ για να τον ανταγωνιστεις.. Θα εχεις βεβαια περισσοτερη δουλεια.. αλλα.. θα εχεις δουλεια.

Το να εχω λιγους και να μην κουραζομαι πολυ, το θεωρω ελληνικη εξυπναδα και τεμπελοκατασταση.

Αποψη μου.

Τώρα θεωρείται λογική τοποθέτηση αυτή?ελεος........για να βγάλεις το μεροκάματο αξιοπρεοπρεπως και να παρέχεις

σωστές υπηρεσίες για να κοιμάσαι ησυχος θα πρέπει να έχεις και χρόνο για μελέτη και ξεκούραση για να έχεις απόδοση

την άλλη μέρα ,αυτό λέγεται τεμπελιά?η αξιοπρέπεια?

Βέβαια η αποψή του καθενός είναι σεβαστή,αλλά αυτή η κακομοιρία μας κατάντησε εδώ για να κάνουμε αυτή την κουβέντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΚΟΜΟΙΡΙΑ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ

ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΠΕΔΑ ΑΠΟ ΤΑ ΩΡΑΡΙΑ ΜΑΣ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΜΑΣ

ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ

ΓΙΑΤΙ?

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ ΟΣΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ

ΓΙΑΤΙ Ο ΠΑΡΑΔΙΠΛΑ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ

ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΚΩΣ ΕΝΝΟΟΥΜΕΝΟ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ

ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΘ" ΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΩ ΤΟΥ

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΙΣΧΥΡΟΥΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥΣ

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ

ΟΥΤΕ ΣΥΜΠΝΟΙΑ ΟΥΤΕ ΣΥΛΛΟΓΙΚΟΤΗΤΑ

ΟΥΤΕ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΜΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΚΟΙΝΟ, ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΩΣΕΙ

ΑΥΤΟ.

ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω οτι η μόνη λύση σε όλα αυτά και στην απαξίωση του επαγγέλματος μας ,ειναι η οριοθέτηση και τίποτα άλλο,

δεν μας φταίνε ουτε οι διαφορετικές αποψεις,ουτε οι εξευτελιστικές τιμές ,ουτε το επιμελητήριο,νομίζω οτι φταίει

ο κακός μας ο καιρός ,αφου δεν εστιάζουμε τις προσπαθειές μας στην μόνη λύση ,την οριοθέτηση του επαγγέλματος,

η ανομιογένεια είναι αυτή που δημιουργεί τα προβλήματα.Σε απάντηση σε όσους δεν συμφωνούν αναφέρω άλλα

επαγγέλματα πχ δικηγόροι ,μηχανικοί κλπ,οι οποίοι μπορεί να μην έχουν δουλειά και να πεινάνε λέω..,αλλα αμα μπείς

σε γραφείο δικηγορου κλπ με το καλημέρα θα σου πεί πάνω απο 200ε.και τους βλέπεις ομουρφους και ωραίους

οχι οπως εμείς ολο γκρίνεια και μουρμούρα και κακομοιριά.

Προβλέπω οτι στο τέλος για να λέμε οτι έχουμε πελατεία θα πληρώνουμε και απο πάνω,οχι οτι και τώρα κάποιοι δεν πληρώνουν

κάποιους απο μέσα για να έχουν πελατεία ,με το αζημίωτο,οπως κάποιοι άλλοι για να εξασφαλίσουν το ίδιο εκαναν

συλλόγους κλπ ,γιατί άλλο προεδρος κλπ και άλλο κακομοιρης ,αλλιώς σε βλέπει ο άλλος ,οσο ψηλά και αν είναι,

αυτά δεν βλέπω να τα θέτει κανένας ,η μήπως δεν τα ξέρετε?η μήπως νομίζετε οτι όλοι παίζουμε με την ίδια τράπουλα?

Η κατάσταση αυτή ευνοεί πάντα τους ίδιους.

Τα είπα και ηρέμησα ,γιατί δεν μπορώ να διαβάζω του καθενός και την δική μου ακόμη την παπαριά ,χωρίς ουσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΚΗ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΗΔΕΝΗΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΝΑ ΡΙΜΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΕΙΑΣ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΓΙΝΗ ΜΕΓΑΛΟΣ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝΤΑΙ ΤΟΤΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ? ΘΑ ΠΡΟΣΛΑΒΟΥΝ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟ Η ΘΑ ΔΙΩΧΝΟΥΝ ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΥΣ.ΕΝΑΣ ΥΠ/ΛΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΕ ΑΣΗΜΑΝΤΗ ΑΜΟΙΒΗ ΤΩΝ 600ΕΥΡΩ ΣΗΝ ΔΩΡΑ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΕΝΣΗΜΑ ΘΑ ΚΟΣΤΙΖΗ 800 ΕΥΡΩ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΔΗΛΑΔΗ 40 ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΩΝ 20 ΕΥΡΩ .ΠΟΣΟΥΣ ΜΠΟΡΗ ΝΑ ΜΑΖΕΨΗ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΝΙΑΡΗΣ? 50ΕΩΣ 60 ΠΕΛΑΤΕΣ .ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ 1200 ΕΥΡΩ ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΗ ΝΑ ΕΚΔΟΣΕΙ ΑΠΥ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΣΕΨΟΥΝ 160 ΕΥΡΩ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΕΞΟΔΑ.ΕΑΝ ΔΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 60 ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΟΙ 8 ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΗ ΟΑΕΕ,ΤΗΛ/ΝΑ,ΜΙΚ/ΔΑ.ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡ/ΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΖΙΡΟ 16000 ΕΥΡΩ ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΕΝΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΤΟ ΟΑΕΕ 16000 ΕΥΡΩ.ΤΟΤΕ Κ.Κ. 0?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τι σας φταίνε οι λογιστές που δεν έχουν γραφεία δεν κατάλαβα...

Στο ξεκίνημά του ο καθένας δεν άνοιξε/νοίκιασε γραφείο (με εξαίρεση αν βρει κανένα κοντά σε ΔΟΥ), αλλά προσπάθησε από το σπίτι του...rolleyes.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα των αμοιβων οφειλετε σε δυο παραγοντες 1-Στον διεφθαρμενο δημοσιο τομεα,ΔΟΥ.Οταν οι επιχειρηματιες γνωριζουν οτι οι εφοριακοι τα παιρνουν γιατι να πληρωσει τον λογιστη αφου στην ουσια τον εχει για να ενημερωνει τα βιβλια,πολλλοι λενε για να τα μπυτζουρωνει.Αυτο που δεν διδουν στον λογιστη το δινουν στον ελεγκτη.Με τους νομους που υπαρχουν ειναι πολυ δυσκολο να βρεις το δικιο σου και οι επιχειρηματιες το ξερουν. 2-Στην διαπλοκη εφοριακων με λογιστικα γραφεια.Οι εφοριακοι ξερουν τις καλες επιχειρησεις. Ετσι μετα απο ελεγχο αλλαζει και ο λογιστης.Οι καλες επιχειρησεις καταληγουν στα λογιστικα γραφεια που συνεργαζονται με το αζημιωτο με εφοριακους.Δηλαδη Γιαννης κερναει Γιαννης πινει.Ενημερωνουμε και ελεγχουμε.Ετσι οι μη διαπλεκομενοι λογιστες παιρνουν οτι περισσευει.Γι αυτο οι νεοι λογιστες οσες αγγελιες και να βαλουν οσο και να διαφημιστουν βλεπουν οτι δεν αποκτουν πελατες και δουλευουν τσαπα,με τα υπολοιπα της αγορας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΑΚΗ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΜΗΔΕΝΗΚΟ ΚΟΣΤΟΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΕΙΑ ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΝΑ ΡΙΜΑΖΟΥΝ ΤΙΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ΓΙΑ ΑΠΟΚΤΗΣΗ ΠΕΛΑΤΕΙΑΣ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΓΙΝΗ ΜΕΓΑΛΟΣ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΠΕΛΑΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝΤΑΙ ΤΟΤΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ? ΘΑ ΠΡΟΣΛΑΒΟΥΝ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟ Η ΘΑ ΔΙΩΧΝΟΥΝ ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΥΣ.ΕΝΑΣ ΥΠ/ΛΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΕ ΑΣΗΜΑΝΤΗ ΑΜΟΙΒΗ ΤΩΝ 600ΕΥΡΩ ΣΗΝ ΔΩΡΑ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΕΝΣΗΜΑ ΘΑ ΚΟΣΤΙΖΗ 800 ΕΥΡΩ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΔΗΛΑΔΗ 40 ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΩΝ 20 ΕΥΡΩ .ΠΟΣΟΥΣ ΜΠΟΡΗ ΝΑ ΜΑΖΕΨΗ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΦΤΙΝΙΑΡΗΣ? 50ΕΩΣ 60 ΠΕΛΑΤΕΣ .ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΕΙΣΠΡΑΤΕΙ 1200 ΕΥΡΩ ΜΕ ΤΟ ΦΠΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΗ ΝΑ ΕΚΔΟΣΕΙ ΑΠΥ ΤΟ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΙΣΕΨΟΥΝ 160 ΕΥΡΩ ΧΩΡΙΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΑ ΕΞΟΔΑ.ΕΑΝ ΔΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 60 ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΟΙ 8 ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΗ ΟΑΕΕ,ΤΗΛ/ΝΑ,ΜΙΚ/ΔΑ.ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΦΟΡ/ΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΖΙΡΟ 16000 ΕΥΡΩ ΘΑ ΕΧΕΙ ΓΕΝΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΤΟ ΟΑΕΕ 16000 ΕΥΡΩ.ΤΟΤΕ Κ.Κ. 0?

Αντζη κανεις λάθος ,εγω ειμαι ένας απο αυτούς ,ειχα γραφείο με 4 ατομα προσωπικό και 170 πελάτες ,το έκλεισα

γιατί δεν άντεχα άλλο και είμαι σπίτι, κάι δεν έχω πελάτη με β κάτω απο 150ε .Δεν μας φταίει αυτό αλλά ο αχταρμάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙσό λεπτό ρε πΑιδιά γιατί εδώ το θέμα έχει ενδιαφέρΟΝ…..

Γιατί εκεί κάτω είστε όλοι έτοιμοι για καβγά(?), καθιστέ, πιέτε μια γούλια φραπέ, σκεφτείτε! :rolleyes:

Δηλαδή τι έκανε το παλικάρι? Εκβίασε? Απείλησε? Υποχρέωσε? Σκότωσε? Έκλεψε? ΟΧΙ !!

Πρότεινε !!! πήγε στον σύλλογο ένα ωραίο πρωί και τους είπε: κύριοι σας γνωστοποιώ πως στο γραφείο μου για ότι αφορά το κλάδο σας οι υπηρεσίες μου κοστίζουν 300 ευρώ. Όποιος θέλει ας έρθει! Όλοι έτσι δεν βρίσκουμε πελάτες! Έρχονται, μας ερωτάνε, τους απαντάμε και αυτοί αποφασίζουν. Έξαλλου μη το τραβάμε, τι έχουν οι ταρίφες?- τα πολλά παραστατικά και τα δύσκολα … απλά πράγματα .. ( έξαλλου και εμείς λίγο ποιο νέοι όταν ξεκινήσαμε μειώσαμε λίγο τις τιμές και μετά τις ανεβάσαμε, οκ!)

Και παρεμπίπτοντος πήγε στον ΣΥΛΛΟΓΟ , τουλάχιστον 300 μελή με το 1/3 να πήγε 300*100= 30.000 ευρώ + τα έξτρα που όλο και κάτι βγαίνει.. 30 χιλιάρικα μόνο από τα ταξί ..

Δεν ξέρω για εσάς αλλά το ποσό δεν είναι μικρό για κάποιον όπως είναι αυτός που τώρα ξεκάνει, γιατί μην γελιόμαστε δεν πρόκειται να είναι κανένας 50αρης!

Αλλά ας το σκεφτούμε και αλλιώς δηλαδή αν μερικά φιλαράκια τα όποια ο καθένας στο χώρο έχει ένα άλφα πελατολόγιο και κάνουν μαζί μια εταιρία – σε ένα γραφείο ( ξεπατικώνουν μια μορφή εταιρίας από το εξωτερικό ρε παιδί μου )όπως θες δες το και παρέχουν όλες τις υπηρεσίες μαζί , λογιστικά, εργασιακά , αρχιτεκτονικά , μελέτες , προώθηση, διαχείριση εποικίζοντας.

Και παραθέτω: έρχεται ένας νέος η μη επαγγελματίας που θέλει να ανοίξει το καφέ του, το μπαρ του, το εστιατόριο του, με η χωρίς franchise. Καθόμαστε στο τραπέζι και του αναλαμβάνουμε τα πάντα από έναρξη, βιβλία και τα συναφή , εύρεση προσωπικού , μισθοδοσία , μελέτη του χώρου, διαμόρφωση, προώθηση μέσω ραδιοφώνου, φυλλαδίων , event.

Όταν τώρα φτάνει η περίοδος των δηλώσεων και μου έρχεται ο συνταξιούχος του ΙΚΑ να του κάνω την δήλωση του, μπορώ να του ζητήσω 20 – 30 ευρώ και είμαι και εγώ χαρούμενος και αυτός ικανοποιημένος – μιας και παραπάνω που να τα βρει να δώσει – και όταν έρχεται ο απόστρατος αξιωματικός του ζήτω 150 γιατί ποτέ μου δεν συμπάθησα τον στρατό!!

Τώρα αν κάποιοι με τον ένα ή άλλο τρόπο καταφέρουν να έχουν κέρδος με μικρότερες τιμές μπράβο τους !!! Για το μόνο λόγο που είναι ένοχοι είναι ότι σκεφτήκαν μια λύση πριν από κάποιους άλλους.

Υ.Γ. όπως έχει πει και ένας διαχειριστής αυτού το forum μαθέ και τις δυο πλευρές πριν βγάλεις συμπεράσματα!! Για παράδειγμα , ρώτησε κανένας να μάθει για πιο λόγο κατέβασε τόσο τις τιμές? Τι πρόβλημα είχε? Τι σκοπό? Αν αργότερα θα τις ανεβάσει?? Όχι! Το μονό που έγινε είναι να κρίνετε ως χαλιά την άγνωστη προς εσάς ποιότητα των υπηρεσιών του !!

Και στο κάτω κάτω ποιοι είστε εσείς που θα κρίνετε τις υπηρεσίες κάποιου που μάλιστα δεν ξέρετε και είστε και προκαταλειμενοι εναντίων του ! ! και αν νομίζετε ότι παρανομεί , σώματα έχουμε, οργανώσεις – άχρηστες μεν – αλλά έχουμε! Πατέ κύριοι,πατέ!!


ΠΟΣΟΥΣ ΥΠΑΛ/ΛΟΥΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΡΗΣ 100 ΠΕΛΑΤΕΣ ΣΥΝ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΣ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ολα καλά;

Συνάδελφε νομίζω τα ισοπεδώνεις όλα ή όπως λέμε στο χωριό μου ...... το μάμισες και ψόφησε .... (με το συμπάθειο κίολας αν και καταλαβαίνω την οργή σου)

Απόρω ρε παιδιά γιατί νομίζετε ότι όσοι έχουμε καθυστερήσεις πρέπει να έχουμε τουλάχιστον 500 και πάνω δηλώσεις ή να είναι φτηνιάριδες ..... Δηλαδή δε παίζει να είσαι ψείρας (που και πάλι τι μαλακία θα τι κάνεις) ή δε ξέρω και εγώ τι ????

Γνωρίζω αρκετούς συναδέλφους νέους (πολύ πιο νέους από εμάς) που έχουν ελάχιστες δηλώσεις και επιχειρήσεις και εντουτις δεν έχουν τελείωσει , είτε λόγω άγνοιας και προσπαθούν να βρούν άκρη στη πολυνομία είτε απλά επειδή ο όγκος δουλειάς ένος μέσου λογιστή έχει αυξηθεί κατακόρυφα .

Καλά. Εσυ κ. ΜΠΡΟΣΤΕΡ δεν πρεπει να παραξηγεις αυτες τις αναφορες, διοτι τωρα και αρκετό καιρό κατατάσεσαι στους μεγαλολογηστες και μεγαλοκτηματίες οπως τον αλλο κυριο εδώ ο οποιος κυκλοφορεί με το ψευδωνυμο ΚΑΡΟΛΟΣ. Αυτους κινήγα κ. Υπ. Οικ. και οχι εμας τα φτωχαδάκια. ΚΑΡΟΛΟΣ και ΜΠΡΟΣΤΕΡ εχουν τα πολλά λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα των αμοιβων οφειλετε σε δυο παραγοντες 1-Στον διεφθαρμενο δημοσιο τομεα,ΔΟΥ.Οταν οι επιχειρηματιες γνωριζουν οτι οι εφοριακοι τα παιρνουν γιατι να πληρωσει τον λογιστη αφου στην ουσια τον εχει για να ενημερωνει τα βιβλια,πολλλοι λενε για να τα μπυτζουρωνει.Αυτο που δεν διδουν στον λογιστη το δινουν στον ελεγκτη.Με τους νομους που υπαρχουν ειναι πολυ δυσκολο να βρεις το δικιο σου και οι επιχειρηματιες το ξερουν. 2-Στην διαπλοκη εφοριακων με λογιστικα γραφεια.Οι εφοριακοι ξερουν τις καλες επιχειρησεις. Ετσι μετα απο ελεγχο αλλαζει και ο λογιστης.Οι καλες επιχειρησεις καταληγουν στα λογιστικα γραφεια που συνεργαζονται με το αζημιωτο με εφοριακους.Δηλαδη Γιαννης κερναει Γιαννης πινει.Ενημερωνουμε και ελεγχουμε.Ετσι οι μη διαπλεκομενοι λογιστες παιρνουν οτι περισσευει.Γι αυτο οι νεοι λογιστες οσες αγγελιες και να βαλουν οσο και να διαφημιστουν βλεπουν οτι δεν αποκτουν πελατες και δουλευουν τσαπα,με τα υπολοιπα της αγορας.

Από τα πιο σωστά πράγματα που διάβασα σε αυτό το topic εδώ και καιρό.

Ας ασχοληθούμε με αυτά τα ζητήματα και ας αφήσουμε τις τιμές, τα σπίτια και τις κοπελίτσες από ΤΕΙ.

Βαρέθηκα να βλέπω να σκοτωνόμαστε. Ας είναι διαφανείς οι διαδικασίες με τη ΔΟΥ, ας υπάρξει ισονομία,

και τότε θα κριθεί η δουλειά του καθενός και η τιμή της αγοράς θα ισορροπήσει εκεί που πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα των αμοιβων οφειλετε σε δυο παραγοντες 1-Στον διεφθαρμενο δημοσιο τομεα,ΔΟΥ.Οταν οι επιχειρηματιες γνωριζουν οτι οι εφοριακοι τα παιρνουν γιατι να πληρωσει τον λογιστη αφου στην ουσια τον εχει για να ενημερωνει τα βιβλια,πολλλοι λενε για να τα μπυτζουρωνει.Αυτο που δεν διδουν στον λογιστη το δινουν στον ελεγκτη.Με τους νομους που υπαρχουν ειναι πολυ δυσκολο να βρεις το δικιο σου και οι επιχειρηματιες το ξερουν. 2-Στην διαπλοκη εφοριακων με λογιστικα γραφεια.Οι εφοριακοι ξερουν τις καλες επιχειρησεις. Ετσι μετα απο ελεγχο αλλαζει και ο λογιστης.Οι καλες επιχειρησεις καταληγουν στα λογιστικα γραφεια που συνεργαζονται με το αζημιωτο με εφοριακους.Δηλαδη Γιαννης κερναει Γιαννης πινει.Ενημερωνουμε και ελεγχουμε.Ετσι οι μη διαπλεκομενοι λογιστες παιρνουν οτι περισσευει.Γι αυτο οι νεοι λογιστες οσες αγγελιες και να βαλουν οσο και να διαφημιστουν βλεπουν οτι δεν αποκτουν πελατες και δουλευουν τσαπα,με τα υπολοιπα της αγορας.

Έχεις δίκιο σε αυτό φίλε μου.

Στην περιοχή μου υπάρχει ένα εξαιρετικά επιτυχημένο (σε τζίρο και κέρδη) γραφείο το οποίο το έχει μια κυρία η οποία αμφιβάλλω αν έχει άδεια λογιστή και αν την πήρε πλήρωσε για αυτό, είναι δίπλα στη ΔΟΥ, χρεώνει τρελά και βγάζει ότι να ναι στα χαρτιά - κοινώς θα μπορούσε να έχει κάψει πολύ κόσμο, αλλά 1) είναι καλή στο να μπαλώνει οτιδήποτε και να κάτσει. 2) έχει τρελές συναλλαγές με τους μισούς εφοριακούς της διπλανής ΔΟΥ και πάντα "βρίσκεται λύση" και 3) περαίωση....laugh.gif (Δεν τα λέω στην τύχη καθώς φίλος μου δούλευε εκεί).

Προσωπικά δεν με πειράζει, δικαίωμα των επιχειρηματιών είναι να την επιλέξουν το λογιστή τους... Αλλά προφανώς εκεί έγκειται το σχόλιο του συναδέλφου, ότι μου είναι δύσκολο να ξεχωρίσω στο προφανές (ότι είμαι σοβαρός λογιστής ενώ αυτή είναι κουκουρούκου biggrin.gif, πολύ απλά γιατί παρότι έχει κάνει και συνεχίζει να κάνει λογιστικά εγκλήματα επίτηδες και από απλή βλακεία και άγνοια) ότι ελάχιστοι έχουν "καεί" από αυτή για να ψάξουν να βρουν άλλο λογιστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντζη κανεις λάθος ,εγω ειμαι ένας απο αυτούς ,ειχα γραφείο με 4 ατομα προσωπικό και 170 πελάτες ,το έκλεισα

γιατί δεν άντεχα άλλο και είμαι σπίτι, κάι δεν έχω πελάτη με β κάτω απο 150ε .Δεν μας φταίει αυτό αλλά ο αχταρμάς.

ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ .ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΥΑΤΕΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΤΟ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ,ΕΣΥ ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΓΙΑ ΠΟΙΟΥΣ ΜΙΛΑΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ολα  καλά;

Τώρα τι σας φταίνε οι λογιστές που δεν έχουν γραφεία δεν κατάλαβα...

Στο ξεκίνημά του ο καθένας δεν άνοιξε/νοίκιασε γραφείο (με εξαίρεση αν βρει κανένα κοντά σε ΔΟΥ), αλλά προσπάθησε από το σπίτι του...rolleyes.gif

Να που σε βρήκα καπου λάθος κ. ΓΡΙΒΑ. Το αναποδο συμβαινει. Οι περισσότεροι στην αρχή ξεκινουν με γραφεια. Επειδή ομως διαβαζω εδω , οτι οσοι ειναι στα σπιτια τους εχουν χαμηλες τιμες, απαντω σε όλους. Το αντιθετο συμβαινει. Οσοι ειναι στα σπίτια τους νοιώθουν μεγαλητερη ασφάλεια και εχουν μεγαλύτερες τιμες. Μαλλον εχουν κανονικες. Γιατι εσεις χαμηλες λετε τις ξεφτυλισμένες τιμές. Εγω απο το 1986 ειμαι σε διαμερισμα του σπιτιου μου το οποιο ειναι αρκετα χιλιομετρα απο την πολη. Κερδισα απο αυτο, οτι βαζω τις τιμες που θελω χωρις να τις ξεφτυλίζω. Νοιωθω οτι οι τιμες μου ειναι λογικές. Οι πελατες μου ερχονται ανετα και δεν πλεκουν στο κυκλοφοριακό. Δεν εχω ιδιοκτητη γραφειου και αλλα εξοδα να με πιεζουν οικονομικα , εξαναγκαζοντας με σε χαμηλες τιμες για να μην χασω το απετουμενο για τα εξοδα. Οι χαμηλες τιμες ειναι απο τα πολυεξοδα γραφεια και απο τα κοριτσακια χωρις γραφειο τα οποια κινηγουν το χαρτζιλίκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά. Εσυ κ. ΜΠΡΟΣΤΕΡ δεν πρεπει να παραξηγεις αυτες τις αναφορες, διοτι τωρα και αρκετό καιρό κατατάσεσαι στους μεγαλολογηστες και μεγαλοκτηματίες οπως τον αλλο κυριο εδώ ο οποιος κυκλοφορεί με το ψευδωνυμο ΚΑΡΟΛΟΣ. Αυτους κινήγα κ. Υπ. Οικ. και οχι εμας τα φτωχαδάκια. ΚΑΡΟΛΟΣ και ΜΠΡΟΣΤΕΡ εχουν τα πολλά λεφτά.

Τα μισά λες...

Αυτοί δανείζουνε λεφτά και με μικρό επιτόκιο μάλιστα!!!

Τοκογλύφοι, παιδί μου... ;)

Πα,πα, πα... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...