Προς το περιεχόμενο

Παρακολούθηση εσόδων,αγορών ανά υποκατάστημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας. Σύμφωνα με τον ΚΒΣ το υποκατάστημα απαλλάσεται από την τήρηση βιβλίων με την προυπόθεση ότι "οι αγορές, οι πωλήσεις και το ταμείο κάθε υποκαταστήματος παρακολουθούνται χωριστά από τα αντίστοιχα δεδομένα της έδρας ή άλλου υποκαταστήματος και εφόσον δίνεται άμεσα στον έλεγχο το υπόλοιπο ταμείου κάθε υποκαταστήματος για το οποίο δεν τηρούνται βιβλία".Επίσης με την ΠΟΛ 1010/26/01/2005 ορίζεται ότι "Για να ισχύει η απαλλαγή πρέπει να πληρούνται οι παρακάτω προϋποθέσεις:Στα βιβλία Γ΄ κατηγορίας οι αγορές και οι πωλήσεις των εμπορεύσιμων αγαθών, η παροχή υπηρεσιών καθώς και το ταμείο του απαλλασσόμενου από την τήρηση βιβλίων υποκαταστήματος, παρακολουθούνται στα βιβλία της έδρας σε διακεκριμένους υπολογαριασμούς, ενώ οι λοιπές πράξεις του υποκαταστήματος αυτού παρακολουθούνται στους ίδιους λογαριασμούς με τις αντίστοιχες πράξεις της έδρας."

Ο προβληματισμός μου έγκειται στο κατά πόσο αν αξιοποιώντας τις δυνατότητες ενός ERP προγράμματος μπορώ να παρακολουθήσω έσοδα και αγορές χωρίς την δημιουργία ξεχωριστών λογ/μών λογιστικής ανά υποκ/μα χωρίς να έχω πρόβλημα σε κάποιο μελλοντικό φορολογικό έλεγχο.Θα μπορούσε κάποιος να μου πει στενά ερμηνεύοντας τα ανωτέρω ότι δεν γίνεται.Από την άλλη όμως νομίζω πως η ουσία που είναι η διακεκριμένη παρακολούθηση δεν καταστρατηγείται σε καμία περίπτωση.

Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...