Προς το περιεχόμενο

Δηλωση εισοδηματος Ε1-Ενοικιο κυριας κατοικιας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Demetrio

Προσπαθω να υποβαλλω την δηλωση για το 2010 και ενω εχω συμπληρωσει τα στοιχεια του πινακα 7 για εκμισθωση κυριας κατοικιας, οταν παταω υποβολη μου πεταει μηνυμα οτι δεν εχει διαγραμμιση ο κωδικος 203 του πινακα 5. Δεν με αφηνει ομως να το πατησω.... Τι κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

πρέπει να μπεις στο κίτρινο πλαίσιο για να πατήσεις το "μισθωμένη κατοικία" από έξω απ' ευθείας δεν αφήνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΝΟΙΚΙΑΖΟΥΜΕ ΤΟΤΕ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 5 ΤΣΕΚΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΛΟΙΠΕΣ ΟΤΑΝ ΤΙΣ ΒΓΑΖΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ? ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ Η ΔΕΝ ΤΣΕΚΑΡΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαμος μεσα στο 2010.

η συζυγος νοικιαζε τους 2 πρωτους μηνες του 2010, πριν παντρευτουν, σε αλλη πολη.

ο συζυγος εχει ιδιοκτητο ακινητο ολο το χρονο.

πως θα το δηλωσω? στο Ε1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Demetrio

Καλημέρα,

πρέπει να μπεις στο κίτρινο πλαίσιο για να πατήσεις το "μισθωμένη κατοικία" από έξω απ' ευθείας δεν αφήνει

ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ Κ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ΤΣΕΚΑΡΕΙΑ ΟΥΤΕ ΣΑΝ ΛΟΙΠΕΣ?

ΘΑ ΥΠΑΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΤΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΤΣΕΚΑΡΕΙ ΣΑΝ ΛΟΙΠΕΣ?

το μόνο πρόβλημα είναι οτι αθ σου υπολογίσει τεκμήριο σαν να ιδιοκατοικούνται!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

πρέπει να μπεις στο κίτρινο πλαίσιο για να πατήσεις το "μισθωμένη κατοικία" από έξω απ' ευθείας δεν αφήνει

ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ Κ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ....

Καλημέρα,

τότε δοκίμασε αυτό: μη χαρακτηρίσεις το ακίνητο που δεν σε αφήνει να τσεκάρεις. Με λίγα λόγια, μη τσεκάρεις κανένα από τα "κύρια, δευτερεύουσα, λοιπή" κλπ. Τα μη χαρακτηρισθέντα ακίνητα ΔΕ μεταφέρονται στη δήλωση.

Έπειτα, κάνε "εισαγωγή νέου ακινήτου" και βάλε όλα τα στοιχεία που θέλεις και τσέκαρέ το σαν κύρια κατοικία. Μετά θα είναι όλα οκ, το' χω κάνει κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ανδρεασ

Καλημέρα,

τότε δοκίμασε αυτό: μη χαρακτηρίσεις το ακίνητο που δεν σε αφήνει να τσεκάρεις. Με λίγα λόγια, μη τσεκάρεις κανένα από τα "κύρια, δευτερεύουσα, λοιπή" κλπ. Τα μη χαρακτηρισθέντα ακίνητα ΔΕ μεταφέρονται στη δήλωση.

Έπειτα, κάνε "εισαγωγή νέου ακινήτου" και βάλε όλα τα στοιχεία που θέλεις και τσέκαρέ το σαν κύρια κατοικία. Μετά θα είναι όλα οκ, το' χω κάνει κι εγώ.

Συνάδερφοι, σε κατοικία που δηλωνοταν πάντα ως δευτερευουσα- εξοχική, με αφήνει να μπώ απο το κιτρινο πλάισιο του πίνακα 5 μέσα στα στοιχεία τησ κατοικίας. Μου τα εμφανίζει κανονικά εκτός απο τη διευθυνση που είναι σε χωριό. Στη μία δήλωση την πήρε τη διευθυνση στις υπόλοιπες (ανήκει σε τεσσερα αδερφια από 25%) δεν μεταφέρει στη δήλωση τη διευθυνση παρα μόνο τα υπόλοιπα στοιχεία. Ξερει κανένας τι συμβαίνει; να τη στείλω έτσι , χωρίς να φαίνεται η διευθυνση ; μήπως δεn εμφανίζεται σε μένα αλλά στα αρχεία του φαίνεται κανονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

έχω το ίδιο θέμα με το ενοίκιο Κύριας κατοικίας.

Πρέπει να δηλώσω το ακίνητο που νοικιάζω και διαμένω και στο Ε2 με ποσοστό συνιδιοκτησίας 0%? έτσι ώστε να μπορεί να το φέρει μέσα στο Ε1 γιατί τώρα μου φέρνει το σπίτι που παραχωρώ στη μητέρα μου και το έχω δηλώσει στο ε2 αναφεροντας τη δωρεάν παραχώρηση.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω το ίδιο θέμα με το ενοίκιο Κύριας κατοικίας.

Πρέπει να δηλώσω το ακίνητο που νοικιάζω και διαμένω και στο Ε2 με ποσοστό συνιδιοκτησίας 0%? έτσι ώστε να μπορεί να το φέρει μέσα στο Ε1 γιατί τώρα μου φέρνει το σπίτι που παραχωρώ στη μητέρα μου και το έχω δηλώσει στο ε2 αναφεροντας τη δωρεάν παραχώρηση.

Ευχαριστώ

Το σπίτι που νοικιάζεις δεν το γράφεις στο Ε2.

Θα πας στον πιν.5, θα πατήσεις στο κίτρινο κουτάκι, θα διαγράψεις το σπίτι που σου φέρνει και θα κάνεις νέα εγγραφή με τα στοιχεία του σπιτιού που ενοικιάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2010 πλήρωσα ενοίκιο για ΚΥΡΙΑ κατοικία από 01/01/10-30/06/10 ( 6 μήνες) και μετά άλλαξα σπίτι και από 01/06/10 -31/12/10 (7 μήνες) πλήρωνα αλλού ενοίκιο.

Το πρόβλημα είναι ότι......

στην 4η σελίδα στον κωδικό 097 βάζω ''6'' και στον κωδικό 099 βάζω ''7''

και όταν πάω στην 3 σελίδα να περάσω στον πίνακα 5 τις μισθωμένες κατοικίες μου μου βγάζει μήνυμα ότι υπερβαίνω το 12μηνο.

Αν στον πίνακα 5 τους 6 μήνες τους κάνω 5 μου το δέχεται το σύστημα .

Δεν θα έχω πρόβλημα όμως όταν στον πίνακα 5 δηλώνω για το ένα σπίτι 5 ( ενώ έπρεπε 6) μήνες και στον πίνακα 7 βάζω το νούμερο 6 στον κωδικό 097?

Τί νακάνω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 2010 πλήρωσα ενοίκιο για ΚΥΡΙΑ κατοικία από 01/01/10-30/06/10 ( 6 μήνες) και μετά άλλαξα σπίτι και από 01/06/10 -31/12/10 (7 μήνες) πλήρωνα αλλού ενοίκιο.

Το πρόβλημα είναι ότι......

στην 4η σελίδα στον κωδικό 097 βάζω ''6'' και στον κωδικό 099 βάζω ''7''

και όταν πάω στην 3 σελίδα να περάσω στον πίνακα 5 τις μισθωμένες κατοικίες μου μου βγάζει μήνυμα ότι υπερβαίνω το 12μηνο.

Αν στον πίνακα 5 τους 6 μήνες τους κάνω 5 μου το δέχεται το σύστημα .

Δεν θα έχω πρόβλημα όμως όταν στον πίνακα 5 δηλώνω για το ένα σπίτι 5 ( ενώ έπρεπε 6) μήνες και στον πίνακα 7 βάζω το νούμερο 6 στον κωδικό 097?

Τί νακάνω ?

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ.ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΠΛΗΡΩΝΕΣ ΕΝΟΙΚΙΟ ΣΕ ΔΥΟ ΣΠΙΤΙΑ?ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΒΑΛΕ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΩΔ.097 5 ΜΗΝΕΣ .ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ Η ΜΕΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΟΙΚΙΟ (240,00 ΕΥΡΩ) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει τέτοια επιλογή. Μόνο όταν πάω να κάνω εισαγωγή έχει την επιλογή ακύρωση εγγραφής

ΆΚΥΡΗ Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΦΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΚΙΝΗΤΟΥ, ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΕΦΑΙΡΝΕ ΑΥΤΟΜΑΤΑ ΔΙΑΓΡΑΦΗΚΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ. ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΕΧΟ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ: ΣΤΟΝ ΠΝΑΚΑ ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΩ ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΟΥ ΝΟΙΚΙΑΖΩ Κ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΜΟΥ ΔΗΛΩΝΩ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ 0%. ΟΤΑΝ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΤΗ ΔΗΛΩΣΕΙ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΜΗΝΥΜΑ "ΕΧΕΤΕ ΔΗΛΩΣΕΙ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΕΣΕΙΣ Κ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΣΑΣ"

ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ :

ΕΝΑ ΑΝΤΡΟΓΥΝΟ ΕΜΕΝΕ ΓΙΑ 10 ΜΗΝΕΣ ΣΕ ΕΝΟΙΚΙΟ (ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ) ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΟΙΚΟ ΜΠΗΚΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ ΚΩΔ.811 (ΚΑΙ ΜΗΝΕΣ 10), ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ (ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ) ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΗΛΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ 5 ΜΕ ΜΗΝΕΣ ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΣΗΣ 2.

ΟΤΑΝ ΠΑΤΑΩ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΤΗ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΩ ΤΟ ΚΩΔ 203 (ΜΙΣΘ. ΚΑΤΟΙΚΙΑ) ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΑ Τ.Μ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΗΣ 4ης ΣΕΛΙΔΑΣ(ΛΟΓΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ ,ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ)

ΠΟΙΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΓΡΑΨΩ ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ 1( ΑΦΟΥ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΑΝ ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ)????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο πίνακα 5 θα τσεκάρεις 2 μήνες σα κύρια κατοικία το καινούριο σπίτι και τους υπόλοιπους 10 θα τσεκάρειςς τη μισθωμένη κατοικία σα κύρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ :

ΕΝΑ ΑΝΤΡΟΓΥΝΟ ΕΜΕΝΕ ΓΙΑ 10 ΜΗΝΕΣ ΣΕ ΕΝΟΙΚΙΟ (ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ) ΚΑΙ ΤΟ ΕΝΟΙΚΟ ΜΠΗΚΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΟ ΚΩΔ.811 (ΚΑΙ ΜΗΝΕΣ 10), ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ (ΝΟΕΜΒΡΙΟ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ) ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΗΛΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ 5 ΜΕ ΜΗΝΕΣ ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΣΗΣ 2.

ΟΤΑΝ ΠΑΤΑΩ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΕΝ ΤΗ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΛΕΕΙ ΝΑ ΤΣΕΚΑΡΩ ΤΟ ΚΩΔ 203 (ΜΙΣΘ. ΚΑΤΟΙΚΙΑ) ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΑ Τ.Μ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΗΣ 4ης ΣΕΛΙΔΑΣ(ΛΟΓΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝΑ ΑΚΙΝΗΤΟ ,ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ)

ΠΟΙΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΓΡΑΨΩ ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ 1( ΑΦΟΥ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΑΝ ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ)????

Κατ' αρχήν, τα βάζεις και τα 2 στον πίνακα 5. Κατά 2ον, αν τις βάλεις και τις 2 κύριες, σου λέει να διαλλέξεις την τελευταία και να πατήσεις μεταφορά. Οπότε, βάλε το σπίτι που αγόρασε και τη μισθωμένη βαλ'τη δευτερεύουσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αν βάλει κύριες και τις 2, τη μία για 10 μήνες και την άλλη για 2..τι πρόβλημα υπάρχει?

Δεν το δέχεται. Πίστευα κι εγώ ότι μπορεί, αλλά πήγα και το δοκίμασα. Μου έβγαλε μνμ ότι έχω 2 κύριες κατοικίες, να βάλω την τελευταία και να πατήσω μεταφορά στη δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει η ΦΙΛΟΜΑΘΗΣ ισχύει.

Αν βάλεις 2 ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΤΟΙΚΙΕΣ στον πίνακα 5 πρέπει να επιλέξεις και να μεταφέρεις την τελευταία σου διαμονή.

Στο Ε1 θα φανεί ΜΟΝΟ

η μια ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ η 2η υπάρχει αλλά ΔΕΝ εμφανίζεται στη δήλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...