Jump to content
Sign in to follow this  
lami

απορίες λογιστή ....υπάρχει κανένα ΕΤΑΚ σωστό?

Recommended Posts

απορώ ...υπάρχει ΕΤΑΚ σωστό? γιατί εγώ κακώς ή καλώς λόγω της ηλεκτρονικής υποβολής των φορολογικών δηλώσεων, τον πίνακα 5.1 τον τσεκάρω με τα ΕΤΑΚ.......μπάχαλο (τα περισσότερα)

Guest ολα καλά;

Εχουν βαλει το αρχικό Ε9 (2005). Τα μεταγενεστερα Ε9 και το ΕΤΑΚ δεν τα αγγιξαν καθόλου. Εμεις απλά βαζουμε το σωστό.

Εχουν βαλει το αρχικό Ε9 (2005). Τα μεταγενεστερα Ε9 και το ΕΤΑΚ δεν τα αγγιξαν καθόλου. Εμεις απλά βαζουμε το σωστό.

αυτό δεν με πειράζει, το καταλαβαίνω. αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το γιατί οι φορολογούμενοι δεν ξέρουν τι ακινητη περιουσία έχουν? (για του λόγου το αληθές ...πελάτης το 2006 έκανε γονική παροχή ψιλής κυριότητας στα παιδιά του-δηλώθηκε οκ- όταν ήρθε η ειδοποίηση για διόρθωση των ε9 (δεν μου έφερε και το ε9 να το συγκρίνω αν και δεν καταλαβαίνω γιατί να το κάνω όταν ο ίδιος μου λέει αυτά που μου λέει), μου είπε ότι έχει την πλήρη κυριότητα......όπως όλοι συμπεραίνουμε το ετακ ήρθε στον πατέρα με πλήρη κυριότητα.....

αυτό δεν με πειράζει, το καταλαβαίνω. αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το γιατί οι φορολογούμενοι δεν ξέρουν τι ακινητη περιουσία έχουν? (για του λόγου το αληθές ...πελάτης το 2006 έκανε γονική παροχή ψιλής κυριότητας στα παιδιά του-δηλώθηκε οκ- όταν ήρθε η ειδοποίηση για διόρθωση των ε9 (δεν μου έφερε και το ε9 να το συγκρίνω αν και δεν καταλαβαίνω γιατί να το κάνω όταν ο ίδιος μου λέει αυτά που μου λέει), μου είπε ότι έχει την πλήρη κυριότητα......όπως όλοι συμπεραίνουμε το ετακ ήρθε στον πατέρα με πλήρη κυριότητα.....

Οπως ειπε και η συνεργατις μου πριν λιγες μερες... Ειμαστε λογιστες, οχι ντετεκτιβ!

Το έχω πει και το έχω ξαναπεί, τα Ε9 πρέπει να τα συντάσουν οι συμβολαιογράφοι και να τα υποβάλλουν με τη σύνταξη των συμβολαίων ώστε το περιουσιολόγιο να είναι online.

Από το 1997 έχουν περάσει 15 χρόνια και πάλι μπάχαλο είναι.

Ούτε το 2100 δεν θα διορθωθεί αν περιμένουμε ο καθένας να θυμάτε να μας φέρνει τα συμβόλαια.

Και όπως σωστά είπατε δεν είμαστε ντέντεκτιβ.

Ένας πελάτης μου μου έφερε την τελευταία στιγμή πριν στείλω τη δήλωση 4 συμβόλαια (!!!) και αυτό γιατί μου φάνηκε περίεργο κάτι με τα τετραγωνικά του μαγαζίου του - και τον ρώτησα...

και μου είπε ότι κάναν "κάτι αλλαγές", του λέω τι εννοεί, ε και μου λέει γίναν κάτι γονικές παροχές, αλλά το 2011 όχι νωρίτερα...

ευτυχώς επέμενα να τα δώ και τελικά ήταν από τον Μάιο του 2010...rolleyes.gif

Και μετά από 3 χρόνια ο ξεχασμένος θα με έβγαζε φταίχτη που του ξέχασα τα σπίτια και τα καταστήματα και θα πλήρωνε το πρόστιμο της συμπληρωματικής...rolleyes.gif

Οτιδήποτε είναι ηλεκτρονικό και όσο πιο αυτόματο γίνεται, είναι και καλύτερο για μένα, αυτό που είπε ο IDO μακάρι να γινόταν και ας χάναμε και ένα μικρό μέρος της δουλειάς μας, τουλάχιστον θα γίνόταν και κάτι σωστότερο...smile.gif

Guest Επισκέπτης

Θα διαφωνήσω για το ποιος πρέπει να τα κάνει. Ο λογιστής είναι αυτός που πρέπει αφού τα ε9 είναι φορολογικού αντικειμένου.

Για να τα κάνει σωστά όμως θα πρέπει

1. Να έχει τα συμβόλαια μπροστά του
  2. Να μην είναι μπούφος, δηλαδή να ξερει λίγα από εμπράγματο δίκαιο
  3. Να ξέρει πως βγαίνει η (φορολογική) αξία μιας επικαρπίας και κατά συνέπεια η αξία της ψιλής κυριότητας
  4. Να ξέρει τι να κάνει σε περίπτωση αλλαγής σχέσης

Πάντως απ' όσα μου έχουν φέρει από άλλον, μόνο τα απλούστατα είναι σωστά. Τα πολύπλοκα είναι όλα μα όλα λάθος

Το έχω πει και το έχω ξαναπεί, τα Ε9 πρέπει να τα συντάσουν οι συμβολαιογράφοι και να τα υποβάλλουν με τη σύνταξη των συμβολαίων ώστε το περιουσιολόγιο να είναι online.

Από το 1997 έχουν περάσει 15 χρόνια και πάλι μπάχαλο είναι.

Ούτε το 2100 δεν θα διορθωθεί αν περιμένουμε ο καθένας να θυμάτε να μας φέρνει τα συμβόλαια.

Και όπως σωστά είπατε δεν είμαστε ντέντεκτιβ.

και εγώ συμφωνώ με αυτό που λες, αυτή την στιγμή κάνουμε και την δουλειά τους...........είναι οι πλέον αρμόδιοι. έγιναν ε9 το 2005 για να διορθωθούν του 1997, το 2009 έγιναν για να διορθωθούν του 2005 και πάλι ένα χάλι και μισό είναι............ τα εξηντάρια και βάλε πάνε και έρχονται!

Θα διαφωνήσω για το ποιος πρέπει να τα κάνει. Ο λογιστής είναι αυτός που πρέπει αφού τα ε9 είναι φορολογικού αντικειμένου.

Για να τα κάνει σωστά όμως θα πρέπει

1. Να έχει τα συμβόλαια μπροστά του
  2. Να μην είναι μπούφος, δηλαδή να ξερει λίγα από εμπράγματο δίκαιο
  3. Να ξέρει πως βγαίνει η (φορολογική) αξία μιας επικαρπίας και κατά συνέπεια η αξία της ψιλής κυριότητας
  4. Να ξέρει τι να κάνει σε περίπτωση αλλαγής σχέσης

Πάντως απ' όσα μου έχουν φέρει από άλλον, μόνο τα απλούστατα είναι σωστά. Τα πολύπλοκα είναι όλα μα όλα λάθος

Τους φόρους κεφαλαίου ποιος τους "βγάζει" όταν συντάσσονται τα συμβόλαια?

Ο λογιστής?

Φορολογικού αντικειμένου δεν είναι?

Και στο κάτω κάτω ο συμβολαιογράφος παίρνει χιλιάρικα για τα συμβόλαια εμείς τι θα πάρουμε από ένα Ε9?

Άσε που οι ιστορίες με τα Ε9 δεν πληρώνονται με τίποτα. Μα με τίποτα όμως!

Καλή ώρα έχω τέσσερα συμβόλαια που μου αλλάζουν πέντε Ε9. Επιπλέον έχω στα ίδια Ε9 να προσθέσω από δεκαπέντε εγγραφές από εξ αδιαθέτου κληρονομιά και ποσοστά 8% και 11% και στο 2011 έγινε η αποδοχή και θα τα ξανααλλάξω του χρόνου τα ίδια Ε9.

Κοστολόγησε τη δουλειά αυτή και χρέωσε τη.

Ο συμβολαιογράφος στη συγκεκριμένη περίπτωση πήρε πάνω από πέντε χιλιάρικα.

Guest Επισκέπτης

κατανοώ τι λες, όλα τα στραβά ξεκινάνε από το στρεβλό μοντέλο αγοράς που έχουμε. Δε βλέπω βέβαια να απασχολεί σοβαρά τους περισσότερους οι οποίοι απλά γκρινιάζουν για κατώτερες τιμές λες και είναι κάτι εφικτό. Να σε ρωτήσω όμως: στα συμβόλαια που λες πόσα λέει ότι έλαβε ο συμβ/φος; Γιατί έχουμε και το άλλο φαινόμενο ένα συμβόλαιο να γράφει 8-9 κατοστάρικα όλα μαζί και ο συμβολαιογράφος να ζητάει(και να παίρνει) 2000... Μιλάμε για ξεδιάντροπη κλεψιά με την ανοχή του κόσμου

Πελατης μου εκανε συνεχεια συμπληρωματικα Ε9 για Αγροτεμαχια οποτε την τελευταια φορα του λεω ορκισου στ ευαγγελιο οτι δεν εχεις τιποτα αλλο και το μου ειπε εχω και κατι αλλα γυρω στα 30στρ αλλα δεν τα χρειαζομαι τωρα να φαινονται . Ειδικα με τισ πυρκαγιες το 2007 εγινε το ελα να δεις με τα Ε9 κι εγω που τα φτιαχνω βγαζω ακρη, ασε που οι γιοι σαν αγροτες με πατερα στην προωρη μου δηλωναν σαν δικια τους την περιουσια τι να πεις.

Πελατης μου εκανε συνεχεια συμπληρωματικα Ε9 για Αγροτεμαχια οποτε την τελευταια φορα του λεω ορκισου στ ευαγγελιο οτι δεν εχεις τιποτα αλλο και το μου ειπε εχω και κατι αλλα γυρω στα 30στρ αλλα δεν τα χρειαζομαι τωρα να φαινονται . Ειδικα με τισ πυρκαγιες το 2007 εγινε το ελα να δεις με τα Ε9 κι εγω που τα φτιαχνω βγαζω ακρη, ασε που οι γιοι σαν αγροτες με πατερα στην προωρη μου δηλωναν σαν δικια τους την περιουσια τι να πεις.

σκέφτομαι σοβαρά την επόμενη φορά που θα κάνω Ε9 να τους βάλω να υπογράψουν το εξής κείμενο: ο κάτωθι υπογεγραμμένος δηλώνω ότι έχω πλήρη συνείδηση του τι δηλώνω και έχω σώας τα φρένας και ότι σε περίπτωση λάθους δεν θα ζητήσω τα ρέστα από τον λογιστή ........

Στην Ελλαδα κανουμε οτι μας συμφερει αν ειναι να παρουμε χρηματα μας βολευει να υπαρχουν στο Ε9 αποθηκες που καηκαν , που επεσαν απο σεισμο οταν ειναι να πληρωσουν λενε ελα μωρε μια αποθηκουλα ηταν σιγα μου ζητουν να πληρωσω για αυτην αχρηστη ειναι .Εχω δει πολλα τετοια εργα, να δω ποτε θα μπει ενα τελος σε ολα αυτα.