Jump to content
  • 0

Συνταξη απο ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ) Διευθ. Συμβουλου & Μετοχου ΑΕ


Question

Ο Διευθ. Συμβουλος (ταυτοχρονα και μετοχου >3%), που υπαγεται στην καταβολη εισφορων ΟΑΕΕ (ΤΕΒΕ), εχει τα εξης ασφαλιστικα δεδομενα:

1) Γεννηθηκε την 19-4-1958.

2) Απο την 1-10-1976 έως και τον Ιανουαριο 1984 σπουδαζε σε αναγνωρισμενο ΑΕΙ (πενταετους διαρκειας σπουδων αλλα καθυστερησε να παρει το πτυχιο) και μετά πηγε στρατο μεχρι τον Ιανουαριο 1986

3) Ταυτοχρονα, απο την 1-1-1979 πληρωνει ασφαλιστικες εισφορες στο ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ), με την ειδικοτητα "Εργολαβος Οικοδομων". Οπως γραφω παραπανω, ταυτοχρονα σπουδαζε (μεχρι τον Ιανουαριο 1986) και ακολουθως πηγε στρατο. Σημειωτεον οτι κατα την διαρκεια της στρατιωτικης του θητειας πληρωνε κανονικα ΤΕΒΕ! (υπηρετησε απο Ιουλιο 1984 έως Ιανουαριο 1986)

4) Απο την 1-1-1986 ειναι Διευθ. Συμβουλος σε ΑΕ (εμπορικη εταιρια με καμια σχεση με οικοδομες...) και ταυτοχρονα μετοχος ανω 3%.

5) Μεχρι και σημερα συνεχιζει ανελλιπως να πληρωνει τις ασφαλιστικες του εισφορες στο ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ). Το σημειωμα πληρωμης του ΟΑΕΕ συνεχιζει να γραφει "Εργολαβος Οικοδομων".

Με βαση τα παραπανω:

Α. Πόσο χρόνο σπουδων μπορει να εξαγορασει?

Απαντηση: Μπορει να εξαγορασει το χρονο σπουδων απο την 1-10-1976 (αρχη των σπουδων του) έως και την 31-12-1978 (2 χρονια και 3 μηνες). Δεν εχει νοημα να εξαγορασει την 5ετια των σπουδων του, γιατι απο 1-1-1979 ειναι ασφαλισμενος στον ΟΑΕΕ. Για τον ιδιο λογο δεν μπορει να εξαγορασει τη στρατιτικη του θητεια γιατι κατα την διαρκεια της πληρωνε ΤΕΒΕ!

Σωστά ολα αυτα?

Β. Πότε θεμελιωνει δικαωμα συνταξης?

Απαντηση: Εφοσον εξαγορασει τα 2 χρονια + 3 μηνες σπουδων τον Οκτωβριο του 2011 συμπληρωνει 35 χρονια ασφαλισης: απο 1-1-1979 εως 30-9-2011 = 32 χρονια + 9 μηνες τα οποια μαζι με τα 2 χρονια + 3 μηνες της εξαγορας σπουδων, κανουν αθροισμα 35 χρονια ασφαλισης. Σωστό?

Με βαση τα σημερινα δεδομενα, το 2011 πρεπει να εχει 36 ασφαλιστικα χρονια για να θεμελιωσει δικαιωμα συνταξης. Αυτο θα συμβει την 1-10-2012. Σωστό?

Γ. Πότε μπορει να κανει αιτηση συνταξιοδοτησης?

Απαντηση: Με βαση τα σημερινα δεδομενα, πιστευω οτι μπορει να κανει αιτηση συνταξιοδοτησης την 1-10-2012, εχοντας φυσικα παραιτηθει απο Διευθ, Συμβουλος. Σωστό?

Βεβαια τοτε θα ειναι μολις 54 ετων + 5 μηνων + 11 ημερων...Αρα θα πρεπει να περιμενει μεχρι την 19-4-2018, οποτε γινεται 60 ετων, ωστε να πληρωθει την συνταξη του. Σωστό?

Μηπως επειδη την 1-10-2012 θα ειναι μολις 54 ετων, ειναι υποχρεωτικο να πληρωνει ασφαλιστικες εισφορες μεχρι να γινει 60 ετων? (δεν νομιζω..)

Αν ολες οι παραπανω απαντησεις μου ειναι σωστες, τοτε το κερδος του συγκεκριμενου Διευθ. Συμβουλου θα ειναι οτι ΔΕΝ θα πληρωνει ασφαλιστικες εισφορες μετα την 1-10-2012, εφοσον βεβαια θα εχει παραιτηθει! Σωστό? Βεβαια θα πρεπει να περιμενει 5,5 χρονια για να παρει την συνταξη του...

Δ. Εχει νοημα να πληρωνει εισφορες κατηγοριας Π14?

Απο την 1-1-2010 καταβαλει (εθελοντικα φυσικα) ασφαλιστικες εισφορες της ανωτατης (προαιρετικης) κατηγοριας Π14 με στοχο τη μεγιστοποιηση της συνταξης του.

α. Εχει νοημα να συνεχισει να κανει κατι τετοιο? Μηπως το οφελος στην συνταξη του θα ειναι αμελητεο?

β. Συμφωνα με τους Πινακες Κλιμακας Συνταξεων του ΟΑΕΕ (παλαιοι ασφαλισμενοι) καθε χρονο που πληρωνει εισφορες Π14, προστιθενται στην μηνιαια του συνταξη 128,75 ευρω!!! Ειναι σωστο αυτο?? Πόσα ευρω ανα μηνα τελος παντων προστιθενται αν συνεχισει να πληρωνει εισφορες Π14?

Στην απαντηση σας να ληφθει υποψη το Αρθρο 4/παρ 2 του Ν.3863/2010 που λεει τα εξης:

Ειδικά για όσους θεμελιώνουν δικαίωμα σε σύνταξη γήρατος ή αναπηρίας από φορείς κύριας ασφάλισης ή το Δημόσιο πριν την 1.1.2015, το τμήμα της μηνιαίας σύνταξης που αντιστοιχεί σε κάθε έτος ασφάλισης από 1.1.2013 και εφεξής δεν μπορεί να υπερβαίνει το 2% των μηνιαίων συντάξιμων αποδοχών ή του ποσού των ασφαλιστικών κατηγοριών, όπως αυτές προβλέπονται από τις ισχύουσες γενικές ή καταστατικές διατάξεις κάθε φορέα κύριας ασφάλισης, με την επιφύλαξη των διατάξεων του άρθρου 25 του νόμου αυτού και της παραγράφου 7 του άρθρου μόνου του ν.3847/2010 (Α¢ 67).

Συμφωνα με αυτη τη διαταξη, καθισταται επιβεβλημενη η αιτηση συνταξιοδοτησης ΠΡΙΝ την 1-1-2013, γιατι αλλιως θα εχει εφαρμογη ο κανονας του 2% για τον υπολογισμο της συνταξης του! Σωστό?

Αρα αν συνεχισει να πληρωνει εισφορες Π14, η "επενδυση" αυτη θα εχει σαφεστατα μειωμενη "αποδοση". Νομιζω οτι απο 1-1-2013 θα εχει "αποδοση" 51,28 ευρω ανα μηνα, αντι 128,75 ευρω ανα μηνα. Σωστό?

Ε. Υπολογισμος Συνταξης

Εχοντας απαντησει στα παραπανω ερωτηματα και εχοντας φυσικα πινακα με ΟΛΕΣ τις καταβληθεισες εισφορες απο την 1-1-1979, πως μπορω να προϋπολογισω την μηνιαια συνταξη του?

(οταν γραφονταν αυτες οι γραμμες, ακομα υπηρχε το Ελληνικο κρατος...Ας απαντηθουν λοιπον τα ερωτηματα μου, εστω κι αν δεν γνωριζουμε αν το 2012 η το 2018 θα μπορει το Ελληνικο κρατος να δινει συνταξεις..Σας ευχαριστω!)

Link to post
Share on other sites

0 answers to this question

Recommended Posts

There have been no answers to this question yet

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...