Προς το περιεχόμενο

Κάθε μήνα αναλυτικές περιοδικές δηλώσεις από το 2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρέπει να γινει μεταβολή στο μητρώο ? Γνωρίζετε ΚΑΔ στην εφορία για τον ασφαλιστικό ανταποκριτή? Πατήστε εδώ για να δείτε την είδηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ που χάρηκα?

Νόμιζα ότι αναφερόταν σε Περιοδική ΦΠΑ .. και λέω θάχω παρέα τον Αύγουστο.. που οι άλλοι λόγω Β' την κάνουν για διακοπές.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε δουλειά να βρισκόμαστε.....

Και τώρα που έχουν επιβάλλει καταληκτικές ημερομηνίες στο σύστημα, μήπως ενημερώνεται ΑΜΕΣΑ με την υποβολή της ΑΠΔ, η καρτέλλα του εργαζομένου;

Ή μήπως βγαίνει ΑΥΤΟΜΑΤΑ ενημερότητα ασφαλιστική για την επιχείρηση μέσω διαδικτύου ΧΩΡΙΣ να έχει στηθεί στην ουρά για να βγάλεις ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΗ ΟΦΕΙΛΗΣ (μιας και τότε ΜΟΝΟ ενημερώνουν το σύστημά τους...A long time ahead, in a Galaxy far far away).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κατάλαβες μάλλον ,σκοπός είναι την δουλειά να την κάνει ο ασφλαιστικός ανταποκριτης -λογιστής , οι αλλοι θα κάααααααθονται και θα εισπράααααααατουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν τα πλάκωνε η μιζέρια και τα φόβιζε η δουλειά,

είναι, τότε που τα έρμα είχαν κάτι και ψόφαγαν...

http://www.mobileaccountingusa.com/index.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα

εχουν που λένε τόσους μήνες για πιστοποιημένους λογιστές φοροτεχνικούς αλλά τίποτα..έχει καταλάβει κάποιος αν θα πιστοποιηθούμε τελικά και πότε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους λατρεύουν την πιστοποίηση , τώρα και από το ΙΚΑ , :P :P :P

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/7708

Κάθε μήνα αναλυτικές περιοδικές δηλώσεις από το 2012

Friday May 27, 2011 06:15 AM

Κάθε μήνα θα υποβάλουν από την 1/1/2012 στο ΙΚΑ - ΕΤΑΜ οι εργοδότες, ταυτόχρονα με την πληρωμή των μισθών και των εισφορών, και τις Αναλυτικές Περιοδικές Δηλώσεις για την ασφάλιση του προσωπικού τους.

Κάθε μήνα αναλυτικές περιοδικές δηλώσεις.

Κάθε μήνα θα υποβάλουν από την 1/1/2012 στο ΙΚΑ - ΕΤΑΜ οι εργοδότες, ταυτόχρονα με την πληρωμή των μισθών και των εισφορών, και τις Αναλυτικές Περιοδικές Δηλώσεις για την ασφάλιση του προσωπικού τους.

Την αλλαγή αυτή που στόχο έχει να ελέγχονται άμεσα (και όχι με καθυστέρηση? τριμήνου, όπως γίνεται σήμερα) τα ποσά που βεβαιώνονται και τα ποσά τα οποία καταβάλλονται έναντι της ασφάλισης των εργαζομένων και να μην «χάνονται» έσοδα, προανήγγειλε χθες στην πρωινή ενημέρωση της ΝΕΤ ο διοικητής του ΙΚΑ - ΕΤΑΜ Ρ. Σπυρόπουλος. Ο αρχικός σχεδιασμός, πάντως, ήταν η μηνιαία υποβολή της Α.Π.Δ. να ξεκινήσει την 1/7/2011 σε συνδυασμό με την υποχρέωση καταβολής των μισθών και των εισφορών μέσω των τραπεζών (το μέτρο προβλέπει ο νέος ασφαλιστικός νόμος).

Ηλεκτρονικά

Η υποβολή της Α.Π.Δ. θα γίνεται ηλεκτρονικά και υποχρεωτικά από πιστοποιημένους λογιστές - φοροτεχνικούς (τους «ασφαλιστικούς ανταποκριτές»). Για την αποφυγή εσκεμμένων ή μη λαθών που σήμερα «κοστίζουν» ακριβά στο ΙΚΑ - ΕΤΑΜ και σε όσες επιχειρήσεις υποβάλλουν λανθασμένες Α.Π.Δ. θα υπάρξει αλλαγή και στα πακέτα των ασφαλίστρων από τα 800 που είναι σήμερα σε 5-8, όπως έχει γράψει η «Η».

Ηδη, η διοίκηση του ΙΚΑ εξετάζει διάφορα σενάρια μείωσης των πακέτων των ασφαλίστρων έτσι ώστε «να μην υπάρξουν ούτε επιβαρύνσεις ούτε όμως και μεγάλες ελαφρύνσεις με την αλλαγή του Κανονισμού Ασφάλισης» τονίζουν στελέχη του Ταμείου υπενθυμίζοντας ότι το ΙΚΑ - ΕΤΑΜ ήδη αντιμετωπίζει πρόβλημα εσόδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το παρόδοξο που αποδεκτείκαν οι φορείς μας, και η κοινωνία γενικότερα, είναι ακριβώς αυτό...

Χωρίς καμμια συνομιλία, με τους λογιστές - φοροτέχνες, ΠΟΙΟΣ τους έδωσε το δικαίωμα, να ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝ και ΝΑ ΔΙΑΤΑΖΟΥΝ, εν απουσία μας?????????????

Ποιό ΣΥΝΤΑΓΜΑ εδωσε το δικαίωμα σε ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΣ ΝΑ στήνουν συστήματα ΣΤΡΑΤΟΚΡΑΤΙΚΑ, σχεδόν φασιστικά, ?????????????

ΠΟΙΟΣ ψήφισε εν γνώση του ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ ΝΤΑΒΑΤΖΗ, που καθορίζει τη πορεία μας, με ΛΕΥΚΗ ΕΠΙΤΑΓΗ, χωρίς αναλογική ?????????

Ποιός κρίνει ,πότε είναι ώριμος αυτος ο λαός, να αποφασίζει , για τη μοίρα του??????????

ΓΙατί οι δικαστικοί λειτουργοί , έχουν διορισμούς ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΥΣ, και δεν λειτουργεί ανεξάρτητα????? με ενόρκους που διαθέτουν τον ΚΟΙΝΟ ΝΟΥ????????

Αυτοί που στηρίζουν και εμπιστεύοντε τους αντιπροσώπους, ας τους βάλουν και στα κρεββάτια τους, να εκτελούν και τα συζυγικά τους καθήκοντα στη τελική, και όχι να παίρνουν στο λαιμό τους , λαούς , παραδίδοντας λευκές επιταγές

ειρηνικα ,χωρίς βία, ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

http://www.facebook.com/pages/%CE%91%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%B9-%CE%A3%CF%84%CE%BF-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1/210627972310743

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με την παρακάτω εγκύκλιο του ΙΚΑ

"Ι.Κ.Α. Αριθμ. πρωτ.: Γ99/1/87/20.5.2011"

Αν για κάποιο λόγω κάποιο υποκατάστημα του ΙΚΑ κρίνει κάποια ασφάλιση ενός μισθωτού εικονική θα στέλνεται μηνυτήρια αναφορά και αντίγραφο της ip από όπου στάλθηκε η ΑΠΔ. Μεγαλεία!!!!!!

Τελικά πολιτικός έπρεπε να γίνω, να περιμένω μόνο καμιά εξεταστική, και άντε κανά γιαούρτι......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με την παρακάτω εγκύκλιο του ΙΚΑ

"Ι.Κ.Α. Αριθμ. πρωτ.: Γ99/1/87/20.5.2011"

Αν για κάποιο λόγω κάποιο υποκατάστημα του ΙΚΑ κρίνει κάποια ασφάλιση ενός μισθωτού εικονική θα στέλνεται μηνυτήρια αναφορά και αντίγραφο της ip από όπου στάλθηκε η ΑΠΔ. Μεγαλεία!!!!!!

Τελικά πολιτικός έπρεπε να γίνω, να περιμένω μόνο καμιά εξεταστική, και άντε κανά γιαούρτι......

Στον Κορυδαλλό ήδη ετοιμάζεται ειδική πτέρυγα "Λογιστών"...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να στέλνουμε κάθε μέρα... και να ανοίγει το σύστημα 12-01 το βράδυ. και περιοδικές ΦΠΑ κάθε μέρα... για να εισπράττουν το ΦΠΑ της μέρας... Ένα χρόνο παίζω τζόκερ και δεν μου κάθετε!! που θα πάει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με την παρακάτω εγκύκλιο του ΙΚΑ

"Ι.Κ.Α. Αριθμ. πρωτ.: Γ99/1/87/20.5.2011"

Αν για κάποιο λόγω κάποιο υποκατάστημα του ΙΚΑ κρίνει κάποια ασφάλιση ενός μισθωτού εικονική θα στέλνεται μηνυτήρια αναφορά και αντίγραφο της ip από όπου στάλθηκε η ΑΠΔ. Μεγαλεία!!!!!!

Τελικά πολιτικός έπρεπε να γίνω, να περιμένω μόνο καμιά εξεταστική, και άντε κανά γιαούρτι......

Και κλείσαν και τα περισσότερα >internet cafe...laugh.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να στέλνουμε κάθε μέρα... και να ανοίγει το σύστημα 12-01 το βράδυ. και περιοδικές ΦΠΑ κάθε μέρα... για να εισπράττουν το ΦΠΑ της μέρας... Ένα χρόνο παίζω τζόκερ και δεν μου κάθετε!! που θα πάει!

μπορεί να φαντάζει τώρα αστείο, αλλά μην σας φανέι καθόλου παράξενο λίαν συντόμως να γυρίσουν και τα ΦΠΑ σε υποβολή ανά μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αααχχχ το ονειρο μου!!!! Κι εγω το ιδιο παρακαλω συναδελφε....................ΑΠΔ ΚΑΙ ΦΠΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ, ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΤΑΜΕΙΟΥ ΣΤΑ Γ ΚΑΘΕ ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΟ!!!!! ΑΜΗΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ:P

Εγώ λέω να στέλνουμε κάθε μέρα... και να ανοίγει το σύστημα 12-01 το βράδυ. και περιοδικές ΦΠΑ κάθε μέρα... για να εισπράττουν το ΦΠΑ της μέρας... Ένα χρόνο παίζω τζόκερ και δεν μου κάθετε!! που θα πάει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κλείσαν και τα περισσότερα >internet cafe...laugh.gif

Κάτι ξέρανε.

Η πτέρυγα θα είναι σαν της 17 Νοέμβρη? Άσπρα κελιά και τέτοια? Θα μας κάνουνε και ανακρίσεις για το ποιοί έχουν κρύψει ΦΠΑ και σε ποιόν συνταξιούχο του έχουμε βάλει έξτρα αποδείξεις. .

Πάντως ρε παιδιά αν είναι να είμαστε όλοι μαζί εγώ πάω. Έχω δει πολλά έργα με φυλακές και δεν μου πάει να είμαι κανενός η μνηστή. :( :( :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<P>ΜΕΝΑΜΕ ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΑΠΔ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΙΦΕΥΓΕΙ ΟΤΙ ΜΑΖΙ ΘΑ ΚΑΤΑΒΑΛΟΝΤΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΜΙΣΘΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΙΚΑ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΑ ΦΜΥ ΚΛΠ.ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΡΗΤΟΡΙΚΑ ΕΣΤΩ ΑΝ Ο ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ Ο ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΣ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΤΗΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΛΕΝΕ ΔΛΔ Ο ΦΟΥΚΑΡΑΣ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ? ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΥΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΦΥΛΑΚΗ?</P>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΤΑΝΕΙ ΠΙΑ ΖΗΤΑΝΕ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΖΗΤΑΝΕ ΤΟ ΑΛΛΟ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ Μ... ΤΟΥΣ ΚΑΤΕΒΕΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝΕΦΑΡΜΟΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΚΛΕΙΝΕΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΘΑ ΧΤΥΠΑΜΕ 12ΩΡΑ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕ Μ.... ΠΟΥ ΟΤΙ ΤΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΟ ΖΗΤΑΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<P>ΜΕΝΑΜΕ ΜΟΝΟ ΣΤΗ ΑΠΔ ΚΑΙ ΜΑΣ ΔΙΦΕΥΓΕΙ ΟΤΙ ΜΑΖΙ ΘΑ ΚΑΤΑΒΑΛΟΝΤΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΜΙΣΘΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΙΚΑ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΑ ΦΜΥ ΚΛΠ.ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΡΗΤΟΡΙΚΑ ΕΣΤΩ ΑΝ Ο ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ Ο ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΣ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΤΗΣ ΟΠΩΣ ΤΟΝ ΛΕΝΕ ΔΛΔ Ο ΦΟΥΚΑΡΑΣ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ? ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΥΤΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΦΥΛΑΚΗ?</P>

Μην φοβάσαι συνάδελφε είναι τόσο μα τόσο πίσω από τα πράγματα… Μεγάλο οφειλέτες του ΙΚΑ θα μισθώσουν IP από τα Κέιμαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αρχίσουν τώρα να ανοίγουν και internet cafe μόνο για λογιστές. :)

Κακόφημα internet cafe χωρίς κάμερες για να μπορούν οι "κακοί" λογιστές να κάνουν τις ΑΠΔ.

Μιλάμε περνάμε στην παρανομία κανονικά.

Λέω να πιάσουμε τα βουνά και να κλέβουμε wi-fi για να στέλνουμε τις ΑΠΔ

Κάτι ξέρανε.

Η πτέρυγα θα είναι σαν της 17 Νοέμβρη? Άσπρα κελιά και τέτοια? Θα μας κάνουνε και ανακρίσεις για το ποιοί έχουν κρύψει ΦΠΑ και σε ποιόν συνταξιούχο του έχουμε βάλει έξτρα αποδείξεις. .

Πάντως ρε παιδιά αν είναι να είμαστε όλοι μαζί εγώ πάω. Έχω δει πολλά έργα με φυλακές και δεν μου πάει να είμαι κανενός η μνηστή. :( :( :(

Καλά μαζί με τους σεσημασμένους θα μας βάλουνε. Σε λίγο από "συνεργάτες" θα γίνουμε καταζητούμενοι από την interpol και το FBI.

Ανακρίσεις με τεχνητό πνιγμό, κάψιμο με τσιγάρα και φάλαγγα μέχρι να ξεράσουμε τα πάντα για το ΦΠΑ των πελατών και ποιος έχει προσωπικό με ημιαπασχόληση ενώ είναι πλήρες ωράριο...laugh.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μονη λυση ειναι οι εταιρειες των λογιστικων προγραμματων να τα φτιαχνουν να ειναι συμβατα με το ipad ωστε να μπορουμε να δουλευουμε απο τις παραλιες απο το χιονοδρομικο, απο την εκκλησια στο γαμο του ξαδερφου και φυσικα απο τον πυργο του αιφελ αφου με vodafone μπορεις να χρησιμοποιεις δωρεαν το 3g στο εξωτερικο.. Δηλαδη καλυτεροι ειναι οι αλλοι που κολανε με παιχνιδομηχανες;; Εμεις κολημενοι με τη λογιστικη!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...