Προς το περιεχόμενο

ΠΟΣΟΣΤΑ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΣΤΟ Ε1 ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Υπάρχει η εξής απορία την οποία ακόμα δεν μπορώ να λύσω (και αν μου ξέφυγε και είναι ήδη γραμμένη, συγχωρέστε με).

Υπάρχει διαμέρισμα το οποίο ανήκει κατά 50% στον φορολογούμενο και κατά 50% στον πατέρα του. Ο φορολογούμενος διαμένει σε αυτό με δωρεάν παραχώρηση του 50% του πατρός του. Σε αυτή την περίπτωση, στον πίνακα 5, στο πεδίο των ποσοστών συνιδιοκτησίας θα βάλουμε το 100% ή το 50% που αφορά την δωρεάν παραχώρηση ? Δηλαδή, αν έχω καταλάβει σωστά, σε περίπτωση δωρεάν παραχώρησης ή εκμίσθωσης τα πεδία των ποσοστών αναφέρονται στο πόσο τοις εκατό είναι παραχωρημένο ή εκμισθωμένο το κάθε ακίνητο?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Υπάρχει η εξής απορία την οποία ακόμα δεν μπορώ να λύσω (και αν μου ξέφυγε και είναι ήδη γραμμένη, συγχωρέστε με).

Υπάρχει διαμέρισμα το οποίο ανήκει κατά 50% στον φορολογούμενο και κατά 50% στον πατέρα του. Ο φορολογούμενος διαμένει σε αυτό με δωρεάν παραχώρηση του 50% του πατρός του. Σε αυτή την περίπτωση, στον πίνακα 5, στο πεδίο των ποσοστών συνιδιοκτησίας θα βάλουμε το 100% ή το 50% που αφορά την δωρεάν παραχώρηση ? Δηλαδή, αν έχω καταλάβει σωστά, σε περίπτωση δωρεάν παραχώρησης ή εκμίσθωσης τα πεδία των ποσοστών αναφέρονται στο πόσο τοις εκατό είναι παραχωρημένο ή εκμισθωμένο το κάθε ακίνητο?

Ευχαριστώ

100% θα βάλει ο γιος και ο πατέρας θα κάνει Ε2 όπου θα δηλώσει τη παραχώρηση χωρίς τεκμαρτό εισόδημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά

100% θα βάλει ο γιος και ο πατέρας θα κάνει Ε2 όπου θα δηλώσει τη παραχώρηση χωρίς τεκμαρτό εισόδημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εάν στο παραπάνω παράδειγμα τα ποσοστά είναι 25% στη μητέρα & από 37,5% στα 2 παιδιά , στο σπίτι κατοικεί η μητέρα με το ένα παιδί , τι ποσοστά ιδιοκατοίκησης γράφουμε στη δήλωση της μητέρας & τι στη δήλωση του παιδιού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εάν στο παραπάνω παράδειγμα τα ποσοστά είναι 25% στη μητέρα & από 37,5% στα 2 παιδιά , στο σπίτι κατοικεί η μητέρα με το ένα παιδί , τι ποσοστά ιδιοκατοίκησης γράφουμε στη δήλωση της μητέρας & τι στη δήλωση του παιδιού;

χωρίς να έχω καταλάβει πλήρως...θα κάνω μια προσπάθεια...

σίγουρα το δεύτερο παιδί (που μένει χώρια) κάνει δωρεάν παραχώρηση το ποσοστό του στην μητέρα.....οπότε η μητέρα έχει 62,50%...

για το 1ο παιδί ....

ή δωρεάν παραχώρηση στην μητέρα και αυτός φιλοξενούμενος (βάζει η μάνα 100%) ή βάζει το 37,50% και η μάνα το 62,50%....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη κωστας

Εγώ που μένω ως φιλοξενούμενος στον ξάδερφό μου τι ποσοστό συνιδιοκτησίας να βάλω; Βάζω μηδέν και μου λέει να το συμπληρώσω σωστά. ΠΟΣΟ ΗΛΙΘΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗΣ ΠΧ ΣΤΗΝ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ 5 ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...

ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ ΚΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗΣ ΠΧ ΣΤΗΝ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ Ο ΠΙΝΑΚΑΣ 5 ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ.

Ο ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟΣ ΟΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 5.

ΑΝ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ , ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ 100% ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ, ΤΟΤΕ ΤΗΝ ΔΗΛΩΝΕΙ ΣΑΝ ΔΕΥΤΕΥΡΕΥΟΥΣΑ( ΤΩΡΑ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΥΤΟ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ,ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ).

Η ΑΠΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ , ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΗ , Η ΔΕΥΤΕΡΕΥΟΥΣΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ 1/2 , ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΦΙΛΟΞΕΝΟΥΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΠΙΝ 5 ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσπαθήσετε να στείλετε ηλεκτρονικά μια τετοια δήλωση ,

αν θυμαμαι καλά το συστημα δεν την παραλαμβανει χωρις να υπάρχει κύρια κατοικια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσπαθήσετε να στείλετε ηλεκτρονικά μια τετοια δήλωση ,

αν θυμαμαι καλά το συστημα δεν την παραλαμβανει χωρις να υπάρχει κύρια κατοικια.

την δεχεται.περσι εστειλα την δικη μου.συγκεκριμενα εδω στην αθηνα δηλωσα φιλοξενουμενος της μητερας μου με αναγραφη του αφμ της στον πινακα 7.

και στον πινακα 5 εβαλα το ποσοστο μου σε μια αλλη κατοικια που εχω ιδιοκτησια , στο πεδιο πρωτη δευτερευουσα κατοικια.

η δηλωση εγινε δεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 years later...

Κατοικία 100 τ.μ ανήκει από 33,3% σε τρία αδέλφια......εκεί κατοικούν η μητέρα και τα 2 από τα τρία αδέλφια....

Για τη μητέρα στο Ε1 βάζω δωρεάν παραχωρούμενη κατοικία 100%, και τίποτε άλλο

Στο κάθε παιδί βάζω 33,33% δωρεάν παραχωρούμενη και στο Ε2 των τριών παιδιών δωρεάν παραχώρηση στη μητέρα και στα αδέλφια, με τι ποσοστό?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, solwn 1 είπε

Κατοικία 100 τ.μ ανήκει από 33,3% σε τρία αδέλφια......εκεί κατοικούν η μητέρα και τα 2 από τα τρία αδέλφια....

Για τη μητέρα στο Ε1 βάζω δωρεάν παραχωρούμενη κατοικία 100%, και τίποτε άλλο

Στο κάθε παιδί βάζω 33,33% δωρεάν παραχωρούμενη και στο Ε2 των τριών παιδιών δωρεάν παραχώρηση στη μητέρα και στα αδέλφια, με τι ποσοστό?

 

Προσωπική αποψη.

Μια δωρεά παραχώρηση και η μανα πόσοστο 33,3 αλλιώς το σπίτι απο 100% θα έχει τεκμήριο 166,6% .

Δεν μου φαίνεται σωστό. 

Όπως απαγορεύεται να έχεις ενα σπίτι 100 τμ και να μένεις στα 20 και τα 80 να ναι κενο έτσι θεωρώ οτι δεν μπορεί το σπίτι να έχει πανω απο 100% τμ και τεκμήρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, solwn 1 είπε

Κατοικία 100 τ.μ ανήκει από 33,3% σε τρία αδέλφια......εκεί κατοικούν η μητέρα και τα 2 από τα τρία αδέλφια....

Για τη μητέρα στο Ε1 βάζω δωρεάν παραχωρούμενη κατοικία 100%, και τίποτε άλλο

Στο κάθε παιδί βάζω 33,33% δωρεάν παραχωρούμενη και στο Ε2 των τριών παιδιών δωρεάν παραχώρηση στη μητέρα και στα αδέλφια, με τι ποσοστό?

 

Καλησπέρα συνάδελφε,

Το τέκνο που δεν κατοικεί - δωρεάν παραχώρηση του ποσοστού του στη μητέρα (έντυπο Ε2) . Ε1 μητρός 33.33%.

Τα άλλα 2 τέκνα που συγκατοικούν με τη μητέρα, ιδιοχρησιμοποιούν  την οικεία. (Ε1 κάθε τέκνου 33.33%, όχι Ε2) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...