Προς το περιεχόμενο

ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ... ΤΕΛΟΣ. ΕΩΣ ΕΔΩ ΗΤΑΝ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγκρατησου Κωστα,

ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ SITE ΟΧΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ

Αρχικα δεν νομιζω να υπαρχει θεμα με το αν "επιτρεπεται" να εκφραζεται καποιος εδω μεσα ελευθερα οπως αλωστε εχει αποδειχθει στο παρελθον μεσα σε ενα φιλοξενο και ελευθερο πεδιο ανταλλαγης αποψεων οπως ειναι αυτο το site. Αλλα επισης το ποιο σημαντικο πλεον νομιζω ειναι οτι καθε ενεργεια μας ακομα και αυτο το "λογιστικο" οπως λες site και οτι λεμε και οτι κανουμε ειδικα στην εποχη μας λογιστικα η μη αποψη μου ειναι οτι ολα ειναι βαθυτατα ΠΟΛΙΤΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΟΥ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΣΚΕΦΤΗΚΑΝ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΣΤΡΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΧΕΙΡΟΠΕΔΕΣ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΜΑΛΛΟΝ

ΤΙ ΚΑΘΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ

ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΤΟ ΕΔΑΦΟΣ

http://www.cretalive.gr/new/36621/isawihear/Etoimazoun_oi_upourgoi_tis_mi...cheiropedes

Κοιτάξτε τώρα τι βρήκε ένας φίλος σκαλίζοντας τα πρόσφατα φύλλα των ΦΕΚ και πώς...προετοιμάζουν το κλίμα οι πολιτικοί μας: Στο ΦΕΚ τεύχος Α Νο. 97 της 29-4-2011, Νόμος 3961, Άρθρο 5 αναφέρεται επί λέξη: '...Κατά Υπουργού, εν ενεργεία ή μη, δεν επιτρέπεται η έκδοση εντάλματος βίαιης προσαγωγής, σύλληψης και προσωρινής κράτησης. Επιτρέπεται η επιβολή περιοριστικών όρων, σύμφωνα με τα άρθρα 282 παράγραφοι 1, 2, 4 και 296 του Κώδικα Ποινικής Δικονομίας υπό τις προϋποθέσεις του άρθρου 62 του Συντάγματος.' ! Καταλάβατε τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ολα  καλα!!!!

Αυτή την πολυγνωμια δεν την έχω δει από συστάσεως του σίτε. Διαβάζεις διάφορα και ζαλίζεται το κεφάλι σου. Όλοι εκδηλώθηκαν εδώ. Μόνο κάποιος ξενόφερτος μάλλον από το άσχετο περί τα ελληνικά Λοοοντον σκουλλλλ εκονοοοομικς , με εκνεύρισε γιατί πήγε να κάνει σύσταση μιαμιακικη σε αυτόν που άνοιξε το θέμα. Βλέπω όμως ότι το κλίμα είναι ώριμο για επανάσταση. Γρίβααααα!!!!! Μπες μπρος να ξαναφτιάξουμε την ΕΟΚΑ Α΄ , συγνώμη να ιδρύσουμε τάχιστα την ΕΟΕΑ στα πρότυπα της ΕΟΚΑ Α. Μπες μπροστά Γρίβα και σε ακολουθω. Να τους ενώσουμε όλους και να απελευθερώσουμε την Ελλάδα. Πρώτη κίνηση να του πετάξουμε όλους από τα υπουργεία και να αναλάβουν ολιγομελείς ομάδες από εδώ. Γρίβα ξεκίνα. Εάν δεν θέλεις εσύ φώναξε κάποιον συνονόματο σου. Το όνομα τραβάει τον αγώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την πολυγνωμια δεν την έχω δει από συστάσεως του σίτε. Διαβάζεις διάφορα και ζαλίζεται το κεφάλι σου. Όλοι εκδηλώθηκαν εδώ. Μόνο κάποιος ξενόφερτος μάλλον από το άσχετο περί τα ελληνικά Λοοοντον σκουλλλλ εκονοοοομικς , με εκνεύρισε γιατί πήγε να κάνει σύσταση μιαμιακικη σε αυτόν που άνοιξε το θέμα. Βλέπω όμως ότι το κλίμα είναι ώριμο για επανάσταση. Γρίβααααα!!!!! Μπες μπρος να ξαναφτιάξουμε την ΕΟΚΑ Α΄ , συγνώμη να ιδρύσουμε τάχιστα την ΕΟΕΑ στα πρότυπα της ΕΟΚΑ Α. Μπες μπροστά Γρίβα και σε ακολουθω. Να τους ενώσουμε όλους και να απελευθερώσουμε την Ελλάδα. Πρώτη κίνηση να του πετάξουμε όλους από τα υπουργεία και να αναλάβουν ολιγομελείς ομάδες από εδώ. Γρίβα ξεκίνα. Εάν δεν θέλεις εσύ φώναξε κάποιον συνονόματο σου. Το όνομα τραβάει τον αγώνα.

Απλά με φοβίζει μη γίνουμε τελικά ΕΟΚΑ Β' αντί για ΕΟΚΑ Α' και έχουμε θέμα μετά...mellow.gif

Και καταντήσουμε λογιστικό τρομοκρατικό κίνημα... laugh.gif

Θα δολοφονούμε με επιστροφές φόρου? Αν είναι έτσι εγώ είμαι ήδη serial killer... tongue.gif

Αλλά ναι, το θέμα έχει φοβερή πολυφωνία αλλά είναι μια δυνατή και μεστή πολυφωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς συνάδελφοι , που τα γεγονότα και οι καταστάσεις, ξεπεράσαν τις συζητήσεις μας, στο φόρουμ αυτό.....

Η ΕΛΛΑΔΑ ΞΥΠΜΝΗΣΕ ,,,,,ΜΙΑ ΣΠΙΘΑ ΑΡΚΟΥΣΕ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ.....

Η ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΗΜΙΣΙ ΤΟΥ ΠΑΝΤΟΣ,,,,

ΑΠΟ ΑΠΟΨΕ αρχίζουν οι ραγδαίες εξελίξεις, σε όλη τη χώρα. γιατί οι πολίτες έχουν το ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΛΟΓΟ.....

ΤΑ ΠΟΝΤΙΚΙΑ ΣΤΑ ΛΑΓΟΥΜΙΑ ΤΟΥΣ>....αρκετά κουνηθήκαν,,,,,και δεν υπαρχει το ελεφρυντικό του ΕΞ ΑΜΕΛΕΙΑΣ, τα έκανα για το καλό του τόπου.....ΤΕΛΟΣ.......................

τις παρατάσεις στους συνεργάτες μας τις χαρίζουμε..........ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ, και τις παρατάσεις θα καθορίζουμε μόνοι μας, χωρίς μεσολαβητές και εκπροσωπους....

κάποιοι βέβαια χαμπάρι δε παίρνουν εύκολα των αλλαγών......και θα ξυπνήσουν κατόπιν εορτής.......αχ.αχ.αχ.χ.αχ.χα.χα.αχ..

την άμεση προσκόμηση αποδείξεων , προς έλεγχο σε επιττροπή λογιστών, από όλους τους βουλευτές, και υπουργών, και κρα;τικών λειτουργών ,να δουμε που πήγαν τα χρήματα μας ΤΩΡΑ.....με αναδρομικότητα, όσοι γουστάρουμε ΕΜΕΙΣ,......και χωρίς παράταση, προθεσμίας......

αλλιώς δήμευση των περουσιακών τους στοιχείων επί τόπου, γιατι δε τα τρώγαμε μαζί, και ούτε τα εισπράταμε μαζί.....ΤΕΛΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επιπροσθέτως....

ΔΕ ΧΡΩΣΤΑΜΕ,,,,,,ΜΑΣ ΧΡΩΣΤΑΝΕ,,,,,,

δε θέλουμε λεφτά από ΔΝΤ και ΕΥΡΩΠΗ..........να χρεωθούμε πιό πολλά....

ΟΛΟΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ, ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ 6 η ώρα, μέχρι να ξεβρωμίσει αυτή η χώρα, που οι περισσότεροι αγαπάμε....

αμεση δημοκρατια; τωρα, χωρίς ταμπέλες και σημαίες κομματικές......ΞΥΠΝΑΜΕ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άσχετο / σχετικό ....

Το Χαμόγελο του Παιδιού κινδυνεύει να διακόψει τη λειτουργία του από έλλειψη πόρων.

14545 για κλήσεις από σταθερό και κινητό:

σταθερό χρέωση 2,27 / κλήση & κινητό χρέωση 2,46 / κλήση

54020 για SMS από κινητό στείλτε ΧΑΜΟΓΕΛΟ ήXAMOGELO χρέωση 2,46 / sms

και ενώ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ από τη μία είναι ανίκανο να χρηματοδοτήσει τέτοιες προσπάθειες, από την άλλη τις στραγγαλίζει θεωρώντας μη εκπιπτόμενες δαπάνες τις δωρεές (που θα μπορούσαν να κάνουν κερδοφόρες επιχειρήσεις) ΕΙΣΠΡΑΤΤΕΙ ΚΑΙ ΦΠΑ επί της βοήθειας που προσφέρει ο κάθε πολίτης. ΝΤΡΟΠΗ !!!!

Θα μπορούσε αυτός που λέει "δεν πληρώνω,δεν πληρώνω" να δίνει τα λεφτά στο χαμόγελο του παιδιού , έτσι πραγματικά δε θα πλήρωνε κ θα πετύχαινε διπλά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΤΙΣ 6:00 ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ.

ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΟΚΟΓΛΥΦΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΟΥΪΣΛΙΓΚΣ.

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231110570

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα γουρούνια του ΝΟΤΟΥ,ξυπνάνε τώρα , με τους ΕΛΛΗΝΕΣ μπροστά

ΤΟΝΙΣΤΕ ΚΑΙ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ κανείς δε πρέπει να ΜΙΛΗΣΕΙ ΩΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ ΤΩΝ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΩΝ πολιτών,

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.

τακτικές προβατοποιημένων κομματόσκυλων ,και διαμεσολαβητών ανήκουν στο παρελθόν..... ΑΜΕΣΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΤΩΡΑ

http://www.facebook.com/pages/%CE%91%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BA%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%B9-%CE%A3%CF%84%CE%BF-%CE%A3%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1/210627972310743

ΜΑΚΗ όσα φώτα και να σβήσουν , δε κρύβετε το κίνημα αυτό.....και το ΣΚ , θα ακουστούν οι φωνές μας,. μέχρι τον ουρανό......αχ.αχχα.αχ.αχ.α.χα.

γιατι οι κουφοί αποφασίζουν κεκλεισμένων των ΘΥΡΩΝ, σε μέγαρα , και κτίρια της Αθηνας ψηλά, οπου ο αέρας δε περνάει μεσα απο τα τζάμια τα 3 πλά....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς συνάδελφοι , που τα γεγονότα και οι καταστάσεις, ξεπεράσαν τις συζητήσεις μας, στο φόρουμ αυτό.....

Η ΕΛΛΑΔΑ ΞΥΠΜΝΗΣΕ ,,,,,ΜΙΑ ΣΠΙΘΑ ΑΡΚΟΥΣΕ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ.....

Η ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΗΜΙΣΙ ΤΟΥ ΠΑΝΤΟΣ,,,,

ΑΠΟ ΑΠΟΨΕ αρχίζουν οι ραγδαίες εξελίξεις, σε όλη τη χώρα. γιατί οι πολίτες έχουν το ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΛΟΓΟ.....

ΤΑ ΠΟΝΤΙΚΙΑ ΣΤΑ ΛΑΓΟΥΜΙΑ ΤΟΥΣ>....αρκετά κουνηθήκαν,,,,,και δεν υπαρχει το ελεφρυντικό του ΕΞ ΑΜΕΛΕΙΑΣ, τα έκανα για το καλό του τόπου.....ΤΕΛΟΣ.......................

τις παρατάσεις στους συνεργάτες μας τις χαρίζουμε..........ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ, και τις παρατάσεις θα καθορίζουμε μόνοι μας, χωρίς μεσολαβητές και εκπροσωπους....

κάποιοι βέβαια χαμπάρι δε παίρνουν εύκολα των αλλαγών......και θα ξυπνήσουν κατόπιν εορτής.......αχ.αχ.αχ.χ.αχ.χα.χα.αχ..

την άμεση προσκόμηση αποδείξεων , προς έλεγχο σε επιττροπή λογιστών, από όλους τους βουλευτές, και υπουργών, και κρα;τικών λειτουργών ,να δουμε που πήγαν τα χρήματα μας ΤΩΡΑ.....με αναδρομικότητα, όσοι γουστάρουμε ΕΜΕΙΣ,......και χωρίς παράταση, προθεσμίας......

αλλιώς δήμευση των περουσιακών τους στοιχείων επί τόπου, γιατι δε τα τρώγαμε μαζί, και ούτε τα εισπράταμε μαζί.....ΤΕΛΟΣ

+++++++++++

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ

http://www.elegr.gr/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΑΝΩ ΤΟΥΣ , Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ

ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ ΚΥΡΙΕ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΠΑΡΑΤΡΕΧΑΜΕΝΟΙ !!!!!!!!

ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΓΙΝΕ 21:00 ΜΟΛΙΣ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΕΜΠΟΡΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....................

Στο θέμα που ανέκυψε, θα γράψω δυο λόγια. Η μόνη σχέση που έχουμε εμείς σήμερα με τους αρχαίους μας προγόνους κατά την προσωπική μου άποψη, είναι το ότι ζούμε στον ίδιο γεωγραφικό χώρο που ζούσαν κι αυτοί τότε. Δυστυχώς αυτή είναι η αλήθεια, αλήθεια που όπως πάντα είναι σκληρή. Ό,τι εκείνοι με κόπο είχαν δημιουργήσει τότε, πολιτισμό, ιδεώδη, αθλητισμό, τέχνες και πολλά άλλα εμείς τα έχουμε γκρεμίσει με την πάροδο των χρόνων και φτάσαμε σήμερα να απέχουμε παρασάγγας από τους τότε ένδοξους προγόνους μας. .................................

Αυτή είναι η αλήθεια και η αλήθεια είναι επαναστατική.....

Η εννοια του έθνους δεν έχει βάσεις στην αρχαιότητα. Οι π@@@ιές του Αδωνη περι εθνολογικής καθαρότητας είναι τουλάχιστον ανιστόρητες.

Ετσι φτάνουμε στο σήμερα που ο Αρβανίτης Καρά-Τζαφέρης θεωρεί παππού του τον Σωκράτη και ξένο τον "αδελφό" του Αρμπεν Τζαφέρι, Αλβανό από τα Σκόπια,

Το κράτος που στήθηκε σ' αυτό τον γεωγραφικό χώρο μετά το 1821 είναι ένα πολυεθνικό κατασκεύασμα των βαυαρών στο οποίο δημιούργησαν μια "ομογενοποιημένη" εθνική συνείδηση στους πληθυσμούς που ενσωμάτωσαν με θρησκευτικά κριτήρια.

Ο συνεκτικός κρίκος των εθνών είναι ο πολιτισμός, τα ήθη και τα έθιμα. Κι εμείς σήμερα δεν έχουμε σε σχέση με αυτά συνέχεια με τους αρχαίους έλληνες.

Μάλλον αμερικανάκια είμαστε όλο και περισσότεροι όλο και πιο πολύ.

Είμαι επαγγελματίας λογιστής – φοροτέχνης, έχω ηθική υποχρέωση προς τον πελάτη μου και μόνο…. Γιατί αυτός με πληρώνει, από αυτόν ζω εγώ και η οικογένειά μου….

Δεν είναι δουλειά μου η προάσπιση του δημόσιου συμφέροντος και δεν έχω καμία ηθική υποχρέωση έναντι αυτού. Ούτε με πληρώνει, ούτε με προστατεύει, ούτε ανταποδοτικά οφέλη έχω ανάλογα με αυτά που καταβάλλω, ούτε ενεργεί καλή τη πίστη……

Το κράτος διαθέτει όλα τα απαραίτητα μέσα, ελεγκτικούς μηχανισμούς, υπαλλήλους υπέρ του δέοντος, βάσεις δεδομένων, νόμους όπως θέλει για να μπορέσει να ελέγξει και να προασπίσει μόνο του τα δικαιώματά του. Είναι ο μόνος καθ’ ύλην αρμόδιος για αυτή την εργασία και αποκλειστικά υπεύθυνος.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω .......

Ως επαγγελματίας λογιστής έχεις και ηθική και συμβατική υποχρέωση προς τον πελάτη σου να τηρείς με τον τρόπο που η επιστήμη σου ορίζει τα βιβλία του και να τον συμβουλεύεις πάντα μέσα στα όρια του νομικού πλαισίου που ισχύει. Αυτή είναι ουσιαστική προστασία του πελάτη σου καθώς έτσι προλαβαίνεις και τις πιθανές μελλοντικές συνέπειες της ενδεχόμενης παράβασης των νόμων.

Όσον αφορά το δημόσιο συμφέρον......... είμαστε όλοι μέρος του και όλοι έχουμε την ηθική υποχρέωση να το υπερασπιζόμαστε. Αρκεί να μιλάμε πάντα για δημόσιο συμφέρον κι όχι για κάποιο ιδιωτικό συμφέρον που κάποιος βαφτίζει δημόσιο.

Φυσικά το κράτος είναι αυτό που έχει τα μέσα αλλά για παράδειγμα αν κάποιος πυρπολεί το διπλανό σου κτήριο δεν νομιμοποιείσαι να τον αναζητήσεις και να τον συλλάβεις όμως θα βοηθήσεις με την κατάθεση σου το τις αρχές να τον βρουν.

Κατ’ αρχήν Γιάννη, ακόμα και η νομική ευθύνη είναι δεν είναι ευκρινώς διαχωρισμένη, αλλιώς δεν θα υπήρχαν διφορούμενες αποφάσεις δικαστηρίων…..

Όσο αφορά την ηθική ευθύνη, είναι έννοια τελείως υποκειμενική… Είναι ανήθικο να περάσεις το πλαστό χαρτονόμισμα σε τρίτο… Ανήθικος δεν είναι αυτός που το πέρασε σε εσένα..??? Κι αν είναι κανένα 500άρικο, ανήθικο δεν είναι να το στερηθείς εσύ και η οικογένειά σου..??? Και αν το πας στην αστυνομία να το παραδόσεις, ανήθικο δεν είναι αντί να ψάξουν ποιος στο έδωσε και να σε αποζημιώσουν, να σε κατηγορήσουν για διακίνηση και κατοχή πλαστών χαρτονομισμάτων και να σε τρέχουν σε δικαστήρια, να σε φακελώσουν και να σε μαυρίσουν…????

Ακόμα, δεν συμβουλεύω φοροδιαφυγή…. Όσο κι αν δεν με πιστεύεις, σε τέτοια θέματα με δασκαλεύουν οι επιχειρηματίες…. Οι συμβουλές μου αφορούν τη φοροαποφυγή, τι κινήσεις πρέπει να κάνει κάποιος για να ελαχιστοποιήσει τη καταβολή φόρων και να είναι νομικά καλυμμένος έναντι του κράτους. Αυτή είναι η δουλειά μου….

Δεν υπαινίσσομαι ότι εσύ συμβουλεύεις κάποιον να φοροδιαφύγει. Ωστόσο κι η φοροαποφυγή κινείται ενίοτε στα όρια της νομιμότητας.

Γενική ήταν η τοποθέτηση....

Προφανώς δουλειά μας είναι να προστατεύουμε τους πελάτες από το ληστρικό κράτος αλλά όχι να συμβουλεύουμε τους πελάτες πως να φοροδιαφεύγουν. Αυτό δεν είναι προστασία.

Όσο για τη τελευταία σου παράγραφο, ζορίζομαι λίγο να την κατανοήσω… Τι εννοείς, ότι αν πληρώνανε παραπάνω, θα ζυγίζανε βαρύτερα την επιλογή που κάνανε με τη ψήφο τους…?? Αυτό εννοείς…??? Γιατί εγώ έχω τελείως διαφορετική άποψη, άσε που δεν λαμβάνεις υπόψη τι ψήφισε ο καθένας, άσε που δεν θα είχε γίνει κάτι τέτοιο (ο δικομματισμός δεν φεύγει έτσι απλά), απλά θα είχαν φάει ακόμα περισσότερα σε μίζες οι καλοθελητές – το μόνο σίγουρο……

Περίπου αυτό εννοώ...........

Δεν ξέρω αν θα ζυγίζανε διαφορετικά την επόμενη ψήφο τους όμως σίγουρα θα ένοιωθαν το βάρος της προηγούμενης επιλογής τους. Το έλεγα απο χρόνια. Δεν γίνεται φίλε μου να μου φορτώνεις μια κυβέρνηση που αποφασίζει μέτρα εις βάρος μας και μετά εσύ να αποφεύγεις τα δυσάρεστα αφήνοντας τους υπόλοιπους να πληρώσουν την επιλογή σου.

Τώρα τους βλέπω τους ΠΑΣΟΚους που ζορίζονται και επιβεβαιώνω την άποψή μου. Δεν λέω πως στις άλλες εκλογές θα ψηφίσουν αλλιώς αλλά τουλάχιστον δεν μου λένε ότι όλα πάνε καλά. Λένε πως δεν γίνεται αλλιώς κι άλλες @@ιες αλλά ζορίζονται και δεν έχουν το ύφος και την αλαζονεία που είχαν παλαιώτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=LMIMx96FVuE&feature=related

Στίχοι - Μουσική: Νίκος Καλογερόπουλος

Ερμηνεία:Μανώλης Μητσιάς

Επιμέλεια Βίντεο:Χρήστος Κανελλόπουλος

Στο είπα και σου το δηλώνω

Δεν πλερώνω, δεν πλερώνω…

Μη μου λες πάλι τα ίδια, παρ’ το σάκο με… τ’ απίδια…

Στο είπα και σου το δηλώνω

Δεν πλερώνω, δεν πλερώνω

Τειρεσία μου μαγκάνα είμαι εγώ παλιά πουτάνα

Κι αν με βάλεις σε μπουκάλι κάνω μπαμ και μία η άλλη

Στο είπα και στο υπογράφω:

Κοίτα τώρα που σε γράφω…

Πέρασα την γκρίζα ζώνη ποιος με πιάνει ποιος με σώνει

Στο είπα και στο υπογράφω:

Κοίτα τώρα που σε γράφω…

Τειρεσία, Τειρεσία κι όλοι company και Σία

Θα σας βλέπω από ‘κει πάνω, θα γελάω και θα σας κλάνω…

Τάδε έφη Διογένης να ρωτάς για να μαθαίνεις

Ρώτα για να καταλάβεις τι εστί το ουκ αν λάβεις

τι εστί το ουκ αν λάβεις κοίτα και θα καταλάβεις…

Τάδε έφη Διογένης να ρωτάς για να μαθαίνεις

Να μαθαίνεις πριν παθαίνεις…

Τάδε έφη Διογένης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα δεν νομιζω να υπαρχει θεμα με το αν "επιτρεπεται" να εκφραζεται καποιος εδω μεσα ελευθερα οπως αλωστε εχει αποδειχθει στο παρελθον μεσα σε ενα φιλοξενο και ελευθερο πεδιο ανταλλαγης αποψεων οπως ειναι αυτο το site. Αλλα επισης το ποιο σημαντικο πλεον νομιζω ειναι οτι καθε ενεργεια μας ακομα και αυτο το "λογιστικο" οπως λες site και οτι λεμε και οτι κανουμε ειδικα στην εποχη μας λογιστικα η μη αποψη μου ειναι οτι ολα ειναι βαθυτατα ΠΟΛΙΤΙΚΑ

να μου επιτρεπεις συναδελφε να γνωριζω κατι παραπανω σχετικα με αυτου του ειδους τις τοποθετησεις και θεματα...και δεν αναφερομαι στο συγκεριμενο site αλλα γενικα....

οσο για τον ''ολα καλα'' συναδελφο το οτι εγω εκανα συσταση αυτος που την διαβασε γνωριζει πολυ καλα γιατι του την εκανα.

καλημερα σε ολους εχουμε να στειλουμε και φπα γ κατηγοριας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε,

Αυτό για την γενιά του ζιβάγκο το λες για τον Υιό (Γ.Α.Π.) ή για τον Πατήρ, γιατί κάπου σήμερα(στο διαδίκτυο ) είδα αφίσα του ιδρυτή του κυβερνών κόμματος με το γνωστό σλόγκαν " Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ'' και μάλιστα το δημοσίευμα τον εκθείαζε!! Ποιό τον '' ΤΣΟΒΟΛΑ ΔΩΣ ΤΑ ΟΛΑ!! και έδωσε αυτός, και εδωσαν και οι επόμενοι(ΟΙ ΜΠΛΕ) ακόμη ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ!! Και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε!!!!

Η Ελλαδα ανηκει στους Ελληνες. παροτι τοτε ημουν μικρος και δεν ειχα αποψη, μεγαλωνοντας διαπιστωσα οτι ηταν η μεγαλυτερη σαχλα, λαικισμος στο μεγαλειο του, και παραπλανηση ενος ολοκληρου εκλογικου σωματος με τις μπουρδες του μακαριτη.

Ειναι ολοκληρη πολιτικη συζητηση αλλα δεν προκειται να την κανω.

Επισης οσο για τους Μπλε... ολοι μεσα ειναι στο κολπο ειναι.

Αλλα ο πρωτεργατης της καταστροφης, ειναι ο μεγαλυτερος ψευτης που εχει περασει απο την ελληνικη πολιτικη σκηνη + με κατι αλλους του παρελθοντος που δεν ειναι του παροντος να αναφερω.

Καλημερα σε ολους. Εστειλα εγω το φπα George1977. που και αυτο πιστωτικο ειναι.. ολα υπερ συνηγορουν... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η αλήθεια και η αλήθεια είναι επαναστατική.....

Η εννοια του έθνους δεν έχει βάσεις στην αρχαιότητα. Οι π@@@ιές του Αδωνη περι εθνολογικής καθαρότητας είναι τουλάχιστον ανιστόρητες.

Ετσι φτάνουμε στο σήμερα που ο Αρβανίτης Καρά-Τζαφέρης θεωρεί παππού του τον Σωκράτη και ξένο τον "αδελφό" του Αρμπεν Τζαφέρι, Αλβανό από τα Σκόπια,

Το κράτος που στήθηκε σ' αυτό τον γεωγραφικό χώρο μετά το 1821 είναι ένα πολυεθνικό κατασκεύασμα των βαυαρών στο οποίο δημιούργησαν μια "ομογενοποιημένη" εθνική συνείδηση στους πληθυσμούς που ενσωμάτωσαν με θρησκευτικά κριτήρια.

Ο συνεκτικός κρίκος των εθνών είναι ο πολιτισμός, τα ήθη και τα έθιμα. Κι εμείς σήμερα δεν έχουμε σε σχέση με αυτά συνέχεια με τους αρχαίους έλληνες.

Μάλλον αμερικανάκια είμαστε όλο και περισσότεροι όλο και πιο πολύ.

Πολύ ρεπούση και δραγώνα διαβάζεις και επειδή το θέμα είναι τεράστιο μετά τις δηλώσεις μπορούμε να παραθέσουμε τα επιχειρήματα και τις πηγές για την κατάσταση αυτή.

Η όλη προσπάθεια των "προοδευτικών" είναι να μας αποσυνδέσουν από την ιστορία μας, την θρησκεία μας και την γλώσσα μας. Εντελώς συμπτωματικά αυτά είχε πει κάποτε και ο κίσσιγκερ για το πως

θα δαμάσουμε τον ατίθασο ελληνικό λαό.

Δεν παραξενεύομαι για το ότι φτάσαμε στο σημείο αυτό , αφού είμαστε αμόρφωτοι και μας οδηγούν εκεί που θέλουν.

Καληνύχτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα θα μου αρεσε ενας αλλος τροπος αντιδρασης..

ξερεις οτι ενας βουλευτης η πολιτικος κτλ εκλεψε και δεν μπορει να τον πιασει το συστημα η θα την γλιτωσει ευκολα?

ειτε πολιτικος ειτε επιχειρηματιας ειτε δημ.υπαλλ.. απλα μπαινεις σε ενα blog οπου δινεις τα στοιχεια που εχεις και αρχιζει το πανηγυρι...

καθε πρωι σκασμενα λαστιχα- να τον φτυνουν στο δρομο- να τον γιαουρτονουν- να μην μπορει ο τυπος να κυκλοφορησει ξανα

γνωριζω παρα παρα πολυ κοσμο που ειναι ανεργος και θα προτιμουσε να διασκεδαζει με αυτο τον τροπο απο το να μαλωνει με την φαμιλια απο τα νευρα

ποια η γνωμη σας κυριες και κυριοι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην χωρα της ρεμούλας , στην χώρα των σκανδάλων , στην χωρα της μίζας και της προμήθειας , στην χωρα της ψηφοθηρίας , στην χωρα της πολιτικής αηδίας και ψευτιάς , δεν εχει μπεί φυλακή ούτε ένας απο αυτούς.

Τι άλλο περιμένετε πλέον , ειλικρινά απορώ .

Το μονο που θα εσωζε την κατασταση , θα ήταν ενας τοπικός σεισμός 30 ρίχτερ στο σημείο στο οποίο θα συναντηθουν σήμερα , ίσως και 40 ριχτερ για να ηταν ακόμα πιο σίγουρο το αποτελεσμα.

Να βρεθουν τοσο βαθιά ώστε να μην μπορούν να ξαναβγουν στην επιφανεια.

Και μιλάω σαφεστατα για ΟΛΟΥΣ του πολιτικούς αρχηγούς.

Και μην μου πείτε πάλι ότι δεν κυβερνησαν όλοι και ότι δεν φταίνε όλοι και ότι τους τσουβαλιάζω.

Ειναι τσουβαλιασμενοι απο μονοι τους εδω και χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο ηλίθιος θεσμός από εκείνο του Προέδρου της Δημοκρατίας (λέμε τώρα) στην Ελλάδα υπάρχει;

Ο συγκεκριμένος δε, πρέπει να είναι ο πιο γελοίος γραικύλος που πέρασε ποτέ από εκείνη την θέση.

Του τηλεφώνησε ο GAP-Shit-for -brains και του είπε προφανώς "Hey Charles, make sure you gather the other bastards at your house tomorrow for an urgent meeting. Details will be send later. I am awaiting orders as well."

Ο Κάρολος βέβαια ζήτησε μετάφραση, μιας και στα πλάισιο της Ελληνικής πρωτοπορείας, ήταν ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ Υπουργός Εξωτερικών, που δεν γνώριζε Αγγλικά!

Η Ελλάδα δεν χρειάζεται την Δημοκρατία-την ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΙΑ έχει ανάγκη!! (Και όποιος κατάλαβε την λέξη ΑΡΙΣΤΟ-ΚΡΑΤΙΑ, θα το δούμε στις επόμενες δημοσιεύσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα θα μου αρεσε ενας αλλος τροπος αντιδρασης..

ξερεις οτι ενας βουλευτης η πολιτικος κτλ εκλεψε και δεν μπορει να τον πιασει το συστημα η θα την γλιτωσει ευκολα?

ειτε πολιτικος ειτε επιχειρηματιας ειτε δημ.υπαλλ.. απλα μπαινεις σε ενα blog οπου δινεις τα στοιχεια που εχεις και αρχιζει το πανηγυρι...

καθε πρωι σκασμενα λαστιχα- να τον φτυνουν στο δρομο- να τον γιαουρτονουν- να μην μπορει ο τυπος να κυκλοφορησει ξανα

γνωριζω παρα παρα πολυ κοσμο που ειναι ανεργος και θα προτιμουσε να διασκεδαζει με αυτο τον τροπο απο το να μαλωνει με την φαμιλια απο τα νευρα

ποια η γνωμη σας κυριες και κυριοι?

Δεν φταιει αυτός που κλέβει , ότι και να κάνεις θα υπάρχουν κλέφτες . Φταίει αυτός που τον έκανε κλέφτη κ αυτός που τον έβαλε σε τέτοια θέση κ μπορεί να κλέβει .

Είναι δυνατόν ένας βοσκός να βάλει τον λύκο να φιλάει τα πρόβατα? Κι όμως έιναι , αν τους πασάρεις του βοσκού μια επιδότηση , ενα τζιπάκι , ενα καλό γκομενακι-κατσίκα κ τον στείλεις και διακοπές θα βάλει τον λύκο.Ε τότε δε θα φταίει ο λυκος που θα φάει τα πρόβατα . Η κρίση θα πρέπει να είναι κρίση αξιών , ο άνθρωπος αλλάζει μόνο όταν υποστεί ενα σοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η αλήθεια και η αλήθεια είναι επαναστατική.....

Η εννοια του έθνους δεν έχει βάσεις στην αρχαιότητα. Οι π@@@ιές του Αδωνη περι εθνολογικής καθαρότητας είναι τουλάχιστον ανιστόρητες.

Ετσι φτάνουμε στο σήμερα που ο Αρβανίτης Καρά-Τζαφέρης θεωρεί παππού του τον Σωκράτη και ξένο τον "αδελφό" του Αρμπεν Τζαφέρι, Αλβανό από τα Σκόπια,

Το κράτος που στήθηκε σ' αυτό τον γεωγραφικό χώρο μετά το 1821 είναι ένα πολυεθνικό κατασκεύασμα των βαυαρών στο οποίο δημιούργησαν μια "ομογενοποιημένη" εθνική συνείδηση στους πληθυσμούς που ενσωμάτωσαν με θρησκευτικά κριτήρια.

Ο συνεκτικός κρίκος των εθνών είναι ο πολιτισμός, τα ήθη και τα έθιμα. Κι εμείς σήμερα δεν έχουμε σε σχέση με αυτά συνέχεια με τους αρχαίους έλληνες.

Μάλλον αμερικανάκια είμαστε όλο και περισσότεροι όλο και πιο πολύ.

Πολύ ρεπούση και δραγώνα διαβάζεις και επειδή το θέμα είναι τεράστιο μετά τις δηλώσεις μπορούμε να παραθέσουμε τα επιχειρήματα και τις πηγές για την κατάσταση αυτή.

Η όλη προσπάθεια των "προοδευτικών" είναι να μας αποσυνδέσουν από την ιστορία μας, την θρησκεία μας και την γλώσσα μας. Εντελώς συμπτωματικά αυτά είχε πει κάποτε και ο κίσσιγκερ για το πως

θα δαμάσουμε τον ατίθασο ελληνικό λαό.

Δεν παραξενεύομαι για το ότι φτάσαμε στο σημείο αυτό , αφού είμαστε αμόρφωτοι και μας οδηγούν εκεί που θέλουν.

Καληνύχτα...

Διαβάζω ότι πέσει στα χέρια μου αν κι ομολογώ δεν έτυχε να διαβάσω Ρεπούση.

Σίγουρα πάντως δεν δέχομαι άκριτα αστικούς μύθους περί υποτιθέμενων δηλώσεων Κίσσινγκερ και συνομωτικά σενάρια για τον έλεγχο του ατίθασου ελληνικού λαού.

Αυτοί που τα λένε αυτά είναι εκείνοι που λιβανίζουν τους αμερικανοεγγλέζους επειδή όντως δάμασαν την ηρωική αντίστασή των νεοελλήνων στην μετακατοχική Ελλάδα δημιουργώνταν μια νέα Αμερικάνικη κατοχή με την ανάδειξη των Χιτλεροχαφιέδων σε νέα αστική τάξη.

Μια διαχρονική «δήλωση»

Υπήρξε αναμφίβολα η συνωμοτική θεωρία της δεκαετίας. Ο λόγος για την περιβόητη «δήλωση Κίσινγκερ», που -παρά την οφθαλμοφανή πλαστότητά της- περιφέρθηκε (και εν μέρει εξακολουθεί να περιφέρεται) ως μέγα ντοκουμέντο από ΜΜΕ σε ΜΜΕ, «αποδεικνύοντας»:

(α) ότι οι Ελληνες, ως τέτοιοι, αποτελούμε έναν από τους βασικούς στόχους των «σκοτεινών κέντρων» της παγκόσμιας πολιτικής, και (β) ότι βασικό όχημα αυτής της επίθεσης συνιστά η προσπάθεια των παραπάνω σκοτεινών κύκλων να αποκοπεί ο «ελληνισμός» από τις «ρίζες» της γλωσσικής, θρησκευτικής, κ.λπ. παράδοσής του.

Ο ρόλος του ίδιου του Κίσινγκερ στην όλη μυθοπλασία είναι προφανής: εκτός από νεκροθάφτης της ενιαίας Κύπρου το 1974, ο μυστικοπαθής πάλαι ποτέ σύμβουλος Εθνικής Ασφαλείας και υπουργός Εξωτερικών του Νίξον έχει το επιπλέον «προσόν» της γερμανοεβραϊκής καταγωγής, που λειτουργεί προωθητικά για όσες συνωμοτικές θεωρίες δεν αρκούνται στον απλό αντιαμερικανισμό. Εξυπακούεται, βέβαια, ότι πρώτο θύμα αυτής της παραφιλολογίας είναι η προσπάθεια για μια ορθολογική ανάλυση της ίδιας της ιμπεριαλιστικής πολιτικής των ΗΠΑ.

Ας επιστρέψουμε, όμως, στο ιστορικό της «δήλωσης». Ηταν Φεβρουάριος του 1997, όταν το περιοδικό «Νέμεσις» της Λιάνας Κανέλλη δημοσίευσε, ως ένθετο σε μια πολυσέλιδη συνέντευξη με τον αρχιεπίσκοπο Κύπρου, το παρακάτω «απόσπασμα ομιλίας του Χένρι Κίσινγκερ από [sic] τη βράβευσή του από προσωπικότητες του επιχειρηματικού κόσμου των ΗΠΑ στην Ουάσιγκτον», που (υποτίθεται ότι) είχε γίνει το Σεπτέμβριο του 1994:

«Ο ελληνικός λαός είναι δυσκολοκυβέρνητος και γι' αυτό πρέπει να τον πλήξουμε βαθιά στις πολιτισμικές του ρίζες. Τότε ίσως συνετισθεί. Εννοώ, δηλαδή, να πλήξουμε τη γλώσσα, τη θρησκεία, τα πνευματικά και ιστορικά του αποθέματα, ώστε να εξουδετερώσουμε κάθε δυνατότητά του να αναπτυχθεί, να διακριθεί, να επικρατήσει, για να μη μας παρενοχλεί στα Βαλκάνια, να μη μας παρενοχλεί στην Ανατολική Μεσόγειο, στη Μέση Ανατολή, σε όλη αυτή τη νευραλγική περιοχή μεγάλης στρατηγικής σημασίας για μας, για την πολιτική των ΗΠΑ».

Ως πηγή του δημοσιεύματος υποδεικνύεται η αγγλόγλωσση τουρκική εφημερίδα «Turkish Daily News» της 17.2.97.

Παρά τον προφανή παραλογισμό του, το «ντοκουμέντο» έγινε πανηγυρικά δεκτό από μια πλειάδα αναλυτών που έσπευσαν, αντιγράφοντας ο ένας τον άλλο, να το επικαλεστούν ως το απόλυτο επιχείρημα υπέρ της «ανάγκης» για «εθνική καθαρότητα»: από το «Νέμεσις», η «δήλωση Κίσινγκερ» περνά έτσι στο «Χρόνο» της Κομοτηνής (12.3.97) κι από κει στο επετειακό μήνυμα Σαρτζετάκη για την 25η Μαρτίου, την «Εστία» και τα «Πολιτικά Θέματα» (30.5.97) ταυτόχρονα την αναδημοσιεύουν αλυσιδωτά η «Ελεύθερη Ωρα», το «Δικαίωμα» (3.1997), ο «Οικονομικός Ταχυδρόμος» (14.8.97) και, στο «Βήμα», οι Χρήστος Γιανναράς (24.8.97) και Μάριος Πλωρίτης (31.8.97). Καθένας προσθέτει και το δικό του «ερμηνευτικό» αλατοπίπερο, με κοινή συνισταμένη την «απόδειξη» της «συνωμοσίας» από τα ίδια τα πράγματα: η «αδιαφορία στην Ελλάδα για την προκλητικά ωμή δήλωση

του Κίσινγκερ», γράφει χαρακτηριστικά ο Γιανναράς, «είναι απτή απόδειξη ότι η στρατηγική που εισηγήθηκε ο πολύς Χένρι έχει τεθεί σε εφαρμογή με εντυπωσιακά κιόλας αποτελέσματα»...

-Τι κι αν η «δήλωση» διαψεύσθηκε (ως γεγονός και ως περιεχόμενο) γραπτώς από τον ίδιο τον Κίσινγκερ («Πολιτικά Θέματα» 13.6.97);

-Τι κι αν η πρωτότυπη «πηγή» της ακόμη αναζητείται, όπως αμήχανα ομολογεί εκ των υστέρων η ίδια η Κανέλλη («Νέμεσις» 10.1997), απορώντας που «δεν βρίσκεται το φύλλο αυτό» της «Turkish Daily News» ούτε στο Ιντερνετ ούτε στα γραφεία της εφημερίδας;

Οσοι προσπάθησαν να εξηγήσουν την απάτη, όπως ο καθηγητής Ν. Αλιβιζάτος, λοιδωρούνται σαν «τοποτηρητές και αμύντορες εν Ελλάδι της υπολήψεως του Κίσινγκερ» (Χρ. Σαρτζετάκης), ενώ το πλαστό «ντοκουμέντο» θα υιοθετήσουν και αρθρογράφοι όπως ο Κ. Μπέης («Ε» 15.10.97), ο Στ. Παπαθεμελής («Βήμα» 2.8.98) ή ο Ν.Ψυρούκης («Ελλοπία» 11.1998). Γιατί να πιστέψει κανείς τον πάλαι ποτέ «μάγο» της αμερικανικής διπλωματίας;

Κι όμως... Η καλύτερη απόδειξη για την πλαστότητα της «δήλωσης» είναι το γεγονός ότι αυτή είχε δημοσιευθεί οκτώ τουλάχιστον χρόνια πριν από τότε που υποτίθεται πως έγινε! Στην «Ελευθεροτυπία» της 26.1.1987, ο δικηγόρος Θ. Σταυρόπουλος τη χρησιμοποιεί -κι αυτός- ως επιχείρημα για την «ανάγκη» επιστροφής των αρχαίων στα γυμνάσια. Η μόνη διαφορά, εδώ, αφορά τη χρονολόγησή της: Νοέμβριος του 1973, «ακριβώς μετά τη σφαγή του Πολυτεχνείου»...

http://www.iospress....os20010401b.htm

Εσύ μπορείς να πιστεύεις πως είσαι απ΄ευθείας απόγονος του Αριστοτέλη (ή μήπως του Μεγάλου Αλεξάνδρου; ) και να μην αφήσεις ποτέ τους "προοδευτικούς" να μας αποσυνδέσουν από την χριστιανική θρησκεία μας στην οποία κι εκείνος φυσικά πίστευε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φίλος έστειλε πριν ένα μήνα τα παρακάτω, στον Προεδρο της Δημοκρατίας και στους πολιτικους αρχηγούς όλων των κομμάτων .

Εισαγωγή

Το Ελληνικό κράτος πτώχευσε το 2010 για έκτη φορά στην σχεδόν 200ετη ύπαρξη του.Οι προηγούμενες ήταν το 1826,1843,1860,1893 και το1932

Παλαιότερα οι οικονομικές καταστροφές είχαν συμβεί σε συνδυασμό με πολέμους και έλλειψη οικονομικών πόρων .

Σε αντίθεση η τωρινή δημοσιονομική κρίση που κατέληξε στο μνημόνιο προέκυψε αιφνιδιαστικά,για τους πολλούς, μέσα σε μία μακρόχρονη περίοδο ειρήνης , ύπαρξης άφθονων ευκαιριών και άπλετων κεφαλαίων με την μορφή χαμηλότοκων δανείων αλλά και τεραστίων επιδοτήσεων .

Το σύγχρονο Ελληνικό κράτος απέτυχε ολοκληρωτικά και σαν εκτελεστική και σαν νομοθετική και σαν δικαστική εξουσία. Απέτυχε ακόμα και στοιχειωδώς στην αποστολή του σαν κράτος πρόνοιας. Την αποτυχία του κράτους έρχεται τώρα να πληρώσει ο λαός και το χειρότερο οι επόμενες γενιές.

Η δικαιολογία των πολιτικών ότι όλοι οι πολίτες είναι συνυπεύθυνοι και συμμέτοχοι στην τραγωδία που συντελέσθηκε και που δυστυχώς συνεχίζεται είναι επειδή τους ψηφίζουμε κάθε τετραετία.

Έστω και αν παίρναμε στα σοβαρά την άποψη αυτή προϋποθέτει ότι προεκλογικά θα ενημέρωναν τους ψηφοφόρους τους για όλες τις πράξεις και αποφάσεις που τελικά παίρνουν.

Όμως συνήθως οι προεκλογικές δεσμεύσεις τους δεν τηρούνται καν ενώ νομοθετούν και αποφασίζουν ακόμα και προς την αντίθετη κατεύθυνση από αυτά που υπόσχονται .

Είναι παράλογο να περιμένουμε ότι το πολιτικό προσωπικό που δημιούργησε το σύστημα και καλλιέργησε την νοοτροπία που μας οδήγησε στην καταστροφή θα μας σώσει.

Η κρίση που βιώνουμε είναι κατά κύριο λόγο πολιτική ,είναι βαθειά , πολυεπίπεδη και μπορεί να οδηγήσει σε ανεξέλεγκτες κοινωνικές εκρήξεις με απρόβλεπτες συνέπειες . Είναι απαραίτητο όλοι οι πολίτες ,ο καθένας ανάλογα με τις δυνατότητες μας, να συμμετάσχουμε στην προσπάθεια εξυγίανσης κάνοντας προσωπική μας υπόθεση την ριζική ,βαθιά και ουσιαστική μεταρρύθμιση που θα μεταμορφώσει άρδην το πολιτικό σύστημα και μέσω αυτού την κοινωνία ολόκληρη προς το καλύτερο .

Με βάσει αυτό το σκεπτικό και αφού πήρα ιδέες από τα συντάγματα των κρατών των ΗΠΑ, Ελβετίας , Νοτίου Αφρικής κ.α. συγκέντρωσα παρακάτω τις παρατηρήσεις ,σκέψεις και τις προτάσεις μου όσο μπορώ πιο ολοκληρωμένα .

Ελπίζω και εύχομαι η μικρή μου συμβολή να βοηθήσει πιο εξειδικευμένους από μένα να διατυπώσουν πληρέστερες και επωφελέστερες προτάσεις.

Π...... Π..............

Αθήνα 21/4/2011

Πρόλογος

Η εξουσία μέσα σε οποιαδήποτε κοινωνία μπορεί να παρομοιασθεί σαν μία διελκυνστίνδα μεταξύ κράτους και ελεύθερων πολιτών. Όσο τραβάει πιο δυνατά η μία πλευρά αφαιρεί δύναμη προς όφελός της από την άλλη.

Η ισορροπία προφανώς είναι κάπου στην μέση.

Στην Ελλάδα αυτήν την στιγμή είναι φανερό προς τα πού κλίνει και αν είναι σωστή η θεωρία αυτή θα ωφελήσει πολύ το να επανέλθει στην θέση ισορροπίας.

Αξίζει να παρατηρήσουμε ότι το Ελληνικό κράτος έχει προ πολλού υπερβεί τα όρια της νομιμότητας παραβιάζοντας τακτικά την συνταγματική αρχή της ισότητας.

Ξεπέρασε επίσης κατά πολύ τα όρια της οικονομικής του βιωσιμότητας.

Δανείζεται ασυστόλως, κακοδιαχειρίζεται τα χρήματα των ασφαλιστικών ταμείων , φορολογεί αγρίως τους πολίτες και κατασπαταλά τους πόρους για την δική του επιβίωση.

Διαχέει αδικία μέσα στην κοινωνία και έχει καταστεί εχθρικό απέναντι στον πολίτη.

Κάτω από τις συνθήκες που βρισκόμαστε η εμπιστοσύνη των πολιτών προς το πολιτικό σύστημα και τους θεσμούς έχει υπέρμετρα κλονισθεί με αποτέλεσμα να απειλείται η συνοχή της κοινωνίας.

Ένας κατά τεκμήριο ικανός ,εργατικός και δημιουργικός λαός όπως οι Έλληνες μπορεί εύκολα να αναπτυχθεί και να ευημερήσει μέσα σε ένα καθεστώς δικαιοσύνης ,ελευθερίας. ευνομίας και ειρήνης που θα του παρέχει ένα υγιές και αποτελεσματικό κράτος αντί να στηρίζεται πάνω σε αυτό για να του καλύπτει όλες του τις ανάγκες.

Το πρωταρχικό ζητούμενο επομένως είναι η ριζική αλλαγή νοοτροπίας και ήθους με στόχο την εξυγίανση της κοινωνίας μας.

Μία άλλη στάση ζωής της κοινωνίας μέσω της σαφούς διατύπωσης των αξιών και των ιδανικών προς εκπλήρωση των οποίων θέλουμε να πορευθούμε στο μέλλον.

Οφείλουμε να επιδιώξουμε πάραυτα, χρησιμοποιώντας και την δύναμη της επικοινωνίας μέσω του διαδικτύου ,την συμφωνία μας στις αρχές αυτές.

Συγκεκριμένα να επικρατήσει πνεύμα προόδου , ενότητας , δημιουργικότητας και συναλληλίας εν μέσω ελευθερίας, ισότητας και ειρήνης συν Θεώ.

Πιστεύω ότι οποιαδήποτε επιφανειακή θεραπεία που θα ασχοληθεί με περιπτωσιολογία ,έκφραση αόριστης συνθηματολογίας και λαϊκισμού του παραδοσιακού τύπου είναι καταδικασμένη να αποτύχει.

Απαραίτητη προϋπόθεση για οποιαδήποτε σημαντική αλλαγή είναι η σύσταση Συντακτικής Βουλής που θα αναλάβει να συντάξει το Σύνταγμα του 2012 όπου θα κατατεθούν προς συζήτηση οι διάφορες προτάσεις.

ΠΟΛΙΤΕΥΜΑ

ΠΡΟΤΑΣΗ

Το πολίτευμα να είναι Προεδρική άμεση συμμετοχική δημοκρατία .

(Σημ. Το σύνταγμα του 1927 είχε θεσμοθετήσει Προεδρική δημοκρατία μέσω αντιπροσώπων.)

1.Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας να εκλέγεται με καθολική ψηφοφορία κάθε 5 χρόνια.

Να έχει καθήκον μεταξύ άλλων την υπογραφή των διεθνών συμβάσεων

(π.χ. μνημόνιο) .

Μετά την ψήφιση από την βουλή νομοσχεδίων να έχει την δυνατότητα να στείλει πίσω προς αναθεώρηση αυτά και αν πάλι δεν συμφωνεί μπορεί να τα θέτει ο ίδιος σε δημοψήφισμα.

Να είναι ο μόνος πολίτης που να μπορεί να συγκαλέσει δημοψήφισμα μόνος του.

Σε περίπτωση κατηγορίας κατ αυτού να δικάζεται από τα σώματα της βουλής και να τιμωρείται με καταδίκη του από τα δύο τρίτα αυτής .

Τιμωρία να είναι μόνον η αποπομπή από την θέση του.

2.Εξουσία και ευθύνη στους πολίτες με Δημοψήφισμα κατόπιν συλλογής 100.000 υπογραφών .

Θα εκπλαγούν πολλοί όταν μάθουν ότι η πρόταση αυτή για το πολίτευμα είχε προταθεί προ 100 περίπου ετών (αναθεώρηση του 1911 & σύνταγμα του 1927) από προοδευτικούς Έλληνες βουλευτές .

Τότε απορρίφθηκε από την πλειοψηφία με το αιτιολογικό ότι οι πολίτες ήταν ανώριμοι να λάβουν τέτοια δύναμη στα χέρια τους!

Τα δημοψηφίσματα να συζητούνται με την αντιπαράθεση απόψεων όλων μόνον στο υπάρχον δορυφορικό κανάλι της βουλής και μέσα στην ίδια την βουλή.

Η λογική είναι ότι δεν πρέπει κανένα ισχυρό ιδιωτικό συμφέρον που έχει έλεγχο στα μέσα ενημέρωσης να έχει επίσημο βήμα σε μία τόσο σημαντική διαδικασία.

Κατ ελάχιστο χρόνο διαβούλευσης 6 μηνες έως 12 κατά μέγιστο πλην των προτάσεων για την αλλαγή άρθρων του συντάγματος που θα υπάρχει το δικαίωμα αλλά να απαιτείται χρόνος αντιπαράθεσης των θέσεων 18 μηνών.

Τα δημοψηφίσματα να γίνονται δυο φορές τον χρόνο στις 21/3 και 21/9.

3. Να ιδρυθεί ο θεσμός του Συνταγματικού εισαγγελέα που θα εκλέγεται άμεσα από τον λαό μέσα από το σώμα των δικαστικών.

Να είναι 4ετούς θητείας και να επιλέγει ο ίδιος τους βοηθούς του.

Να έχει την ευθύνη της καταγγελίας ενώπιον του συνταγματικού δικαστηρίου των αντισυνταγματικών νόμων και υπουργικών αποφάσεων, παραβιάσεων του συντάγματος από την κυβέρνηση, από τους εκλεγμένους αντιπροσώπους και τα δικαστήρια.

4.Η δικαστική εξουσία να είναι τελείως ανεξάρτητη .

Παρόλο που επαναλαμβάνεται συνεχώς δεν έχει ποτέ εφαρμοσθεί.

Να γίνει συνείδηση ότι αποστολή της είναι να εφαρμόζει τους νόμους εξίσου προς όλες τις κατευθύνσεις δηλαδή κράτος ,πολίτες και νομικά πρόσωπα .

Υποχρέωση της είναι να προστατεύει τον πολίτη απέναντι στην αυθαιρεσία των οικονομικώς ισχυρότερων συμπεριλαμβανομένης της κρατικής εξουσίας.

5.Οι υπουργοί να είναι εξωκοινοβουλευτικοί.

Να μην ξεπερνούν τους 10 σε αριθμό ώστε να μειωθεί το κόστος της γραφειοκρατικής δαπάνης και η αλληλοεπικάλυψη αρμοδιοτήτων.

Να προτείνονται από τον Πρόεδρο και να εγκρίνονται από ειδικές επιτροπές βουλευτών.

Να πρωθυπουργεύει ο ένας από αυτούς εκ περιτροπής.

6. Οι περιφέρειες να μειωθούν περαιτέρω σε 10.

7.Η βουλή να αποτελείται από δύο σώματα.(σύνταγμα του 1927).

Γερουσία 40 ατόμων σε αναλογία 3-7 από τις 10 περιφέρειες .

Τους 120 αντιπροσώπους βάσει μέτρου πληθυσμού των περιφερειών.

Να εκλέγονται με το σύστημα της άμεσης αναλογικής κάθε 4ετία.

Το μέτρο της εισόδου στην βουλή να είναι συγκέντρωση ποσοστού 1/12 η ενδεχομένως έως 1/24.

8.Το πολιτικά κόμματα να μην επιδοτούνται η τουλάχιστον όχι με αυτόν τον τρόπο και σίγουρα με λιγότερα ποσά.

Είναι αντίθετο με το πνεύμα της δημοκρατίας ο οπαδός ενός μειοψηφικού πολιτικού κόμματος που δεν μπαίνει στην βουλή η εκείνος που ψηφίζει λευκό να εξαναγκάζεται να επιδοτεί ,μέσω της φορολόγησης του από το Δημόσιο, αυτό το κόμμα που δεν επιθυμεί ο ίδιος να εκλέξει.

Τουλάχιστον αν ισχύει θα πρέπει να επιδοτούνται όλα τα κόμματα ακόμα και τα εκτός βουλής , αναλογικά επί τη βάσει ψήφων με ελάχιστο όριο το 1%.

Έτσι θα ενθαρρύνονται οι πολίτες να συμμετέχουν περισσότερο και θα αυξηθεί ο πλουραλισμός της Δημοκρατίας.

Να απαγορεύεται να προεισπράττουν τις όποιες επιδοτήσεις αυτές από τις τράπεζες. Η συναλλαγή αυτή να συνιστά κατηγορία διαπλοκής.

Κάθε συνεισφορά στα κόμματα σε είδος η χρήμα να είναι ονομαστική ,διαφανής και περιορισμένη έως ενός συγκεκριμένου ποσού. Βαρύτατες ποινές να επιβάλλονται σε περίπτωση αθέτησης αυτής της διάταξης ώστε να μειωθεί η διαπλοκή με ισχυρά οικονομικά συμφέροντα.

9. Προκειμένου να επιταχυνθεί η απονομή δικαιοσύνης στο φλέγον θέμα να δημιουργηθεί μία έστω προσωρινής διάρκειας Δικαστική υπηρεσία φοροδιαφυγής και κρατικών υποθέσεων διαφθοράς.

!0. Το φορολογικό καθεστώς στην Ελλάδα είναι σαν κινούμενη άμμος.

Να συγκεκριμενοποιηθεί με συνταγματική διάταξη ώστε να σταθεροποιηθεί για μακρύτερες περιόδους .

Επίσης νομοθετικά να ληφθεί πρόνοια ώστε να υπολογίζεται ο πληθωρισμός στην εικονική αύξηση των εισοδημάτων και ανάλογα να αυξάνονται τα όρια της φορολογικής κλίμακας.

Σύνταγμα -Νόμοι

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

Το νομοθετικό πλαίσιο είναι εκείνο που δημιουργεί τις προϋποθέσεις και η εφαρμογή του διαμορφώνει την νοοτροπία και το ήθος.

Αν εμπεδωθεί ήθος τότε έχουμε προοπτική για ένα πραγματικό κράτος δικαίου.

Δίκαιοι νόμοι είναι εκείνοι που διαμορφώνουν συνθήκες για τη αρμονική συμβίωση όλων.

Ελευθερία και δικαιώματα που δεν εξασκούνται κινδυνεύουν ατονώντας να χαθούν.

Το ισχύον Ελληνικό Σύνταγμα έχει συμπεριλάβει όλες τις αυτονόητες διατάξεις που φυσιολογικά θα έπρεπε να μας είναι αρκετές.

Εφόσον όμως εκ των πραγμάτων στάθηκε ανίσχυρο να καταστείλει τις πολύ εμφανείς παραβιάσεις του αισθήματος δικαίου που γίνονται καθημερινά από την νομοθεσία και την εφαρμογή των νόμων κάτι απουσιάζει από αυτό .

Αν είναι τέλειο τότε φταίνε αποκλειστικά οι πολίτες.

Το ερώτημα είναι αν τα πράγματα θα πήγαιναν καλύτερα εάν οι πολίτες συμμετείχαν ενεργότερα και συχνότερα στην λήψη των αποφάσεων που τους αφορούν .

Άποψη μου είναι ότι εμπεριέχει πολλές αοριστίες ,παραλείψεις και ασάφειες που επιτρέπουν την διαρκή υπονόμευση του πνεύματος του.

Για παράδειγμα προσφάτως το Υπ/Ο οικονομικών έκανε την λεγόμενη περαίωση για να μαζέψει χρήματα με ανταλλαγή την απαλλαγή του ελέγχου των βιβλίων των επιτηδευματιών. Είναι προφανές ότι έτσι δόθηκε η ευκαιρία σε όσους είχαν διαπράξει ατασθαλίες να τρέξουν πρώτοι να εκμεταλλευτούν την αμνήστευση που τους δόθηκε. Κατόπιν το υπ/ο επειδή διαπίστωσε ότι πολλοί δεν πλήρωσαν εξαπέλυσε τις υπηρεσίες των ελεγκτών να πραγματοποιήσουν τους γνωστούς δρακόντειους ελέγχους με ταυτόχρονη πριμοδότηση αυτών όταν πιάνουν τους εισπρακτικούς στόχους.

Αν δεν είναι αυτή η συμπεριφορά άτιμη τότε πως αλλιώς μπορεί να χαρακτηρισθεί? Αυτοί που κατά τεκμήριο είναι αθώοι ατασθαλιών βρέθηκαν διωκόμενοι και απειλούμενοι με κίνδυνο καταστροφής τους από τους σύγχρονους ιεροεξεταστές του Υπ/ου.

Πως είναι νόμιμο να μην τιμωρείται αυτός που καταχράστηκε την εμπιστοσύνη του λαού ,παρέβη τον όρκο του και έκλεψε χρήματα των πολλών ;

Πως είναι επίσης νόμιμο κάποιος που αδυνατεί να πληρώσει 1.000 ευρώ στο Υπ/ο οικονομικών να του επιβάλλεται ποινή φυλάκισης;

Τεράστιες υποθέσεις φοροδιαφυγής παραμένουν ατιμώρητες ενώ μικροπαραβάσεις

διώκονται ανηλεώς.

Υπάρχει ισότητα εδώ ; Είναι η τιμωρία ανάλογη της ζημιάς ;

Πώς μας προστάτευσε το Σύνταγμα ;

Αυτό που παραβιάζεται τακτικά είναι το θεμελιώδες δικαίωμα της ισότητας .|

Μέσω ευνοϊκών ρυθμίσεων η προνομιακής μεταχείρισης ομάδων συμφερόντων ιδιωτικών η κρατικών προάγεται η διαίρεση στο σώμα ,εντείνεται η ένταση και απαξιώνεται το πολιτικό σύστημα.

Για παράδειγμα σε κάποιους εργαζόμενους στο δημόσιο χορηγείται με ειδική ρύθμιση επίδομα έγκαιρης προσέλευσης στην εργασία . Στους υπάλληλους της βουλής πάλι πληρώνονται 16 μισθοί τον χρόνο

Είναι αυτονόητο ότι παραβιάζεται η βασική αρχή του συντάγματος και θα έπρεπε όλα αυτά να έχουν ήδη καταργηθεί.

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

1.Νόμοι που θα παραβιάζουν τις βασικές αρχές του συντάγματος να καθίστανται άκυροι.

Η μη εφαρμογή αυτής της διάταξης να εγείρει απαράγραπτα δικαιώματα αποζημίωσης του πολίτη η του νομικού προσώπου έναντι του κράτους.

2.Οι νόμοι για να είναι συνταγματικά έγκυροι θα πρέπει να μην παραβιάζουν τις αρχές της :

α. Ισότητας

Όλοι οι πολίτες ανεξαρτήτως ιδιότητας να είναι ίσοι ενώπιον του νόμου.

Δηλαδή να καταργηθεί η ασυλία των πολιτικών ως αντισυνταγματική .

Να υπάρχει μόνο ασυλία από αυτά που λένε σε λόγους που κατά την άσκηση πολιτικού τους καθήκοντος.

β. Της αναλογίας δηλαδή ότι καμία ποινή δεν προβλέπεται επαχθέστερη της βλάβης που προξενεί το αδίκημα .

Και

γ. Να διακρίνουν το μείζον από το έλασσον.

Που σε ποιο απλή γλώσσα σημαίνει ότι πρέπει να εφαρμόζονται οι νόμοι και οι διώξεις από το μεγάλο ψάρι προς το μικρό και όχι το αντίθετο που συνήθως ισχύει στις μέρες μας και κλονίζει την αίσθηση δικαίου.

Επιπλέον

3.Στις σχέσεις πολίτη κράτους οι νόμοι που θα επιβάλλουν ποινές έναντι των πολιτών οφείλουν να είναι αντίστοιχοι με αυτούς που επιβάλλουν ποινές στο κρατικούς λειτουργούς και για τα ίδια αδικήματα .

4.Επιλεκτική εφαρμογή των νόμων να απαγορεύεται.

Τα αρμόδια όργανα να έχουν την ευθύνη που τους αναλογεί είτε για παράλειψη είτε για υπερβολή.

5.Οι νόμοι να εφαρμόζονται με πνεύμα επιείκειας.

6.Να έχει θεσμοθετημένο καθήκον η Πολιτεία την περίθαλψη των πλέον αδυνάμων μελών της κοινωνίας σε συνθήκες κατάλληλες για πολιτισμένους ανθρώπους.

7.Ελευθερία λόγου ,έκφρασης, κίνησης για όλους .

Εφαρμογή του οποίου σημαίνει ότι πρέπει να τεθούν όρια στην άσκηση του δικαιώματος της απεργίας όταν αυτή εμποδίζει την άσκηση των θεμελιωδών δικαιωμάτων άλλων πολιτών.

Να απαγορεύεται οποιαδήποτε απεργία που καταλύει ,προσβάλλει και απαγορεύει την είσοδο στους αρχαιολογικούς χώρους και τα μνημεία του πολιτισμού.

8.Να ισχύει το τεκμήριο της αθωότητας.

9.Το δημόσιο να είναι υποχρεωμένο να αντιμετωπίζει τους πολίτες με καλή προαίρεση και αντιστρόφως. Η κακοπιστία να είναι αδίκημα.

10.Να έχουν υποχρέωση όλοι ανάλογα των ικανοτήτων τους να προάγουν τους στόχους και τις αξίες της Πολιτείας.

11.Ιδιαίτερη βαρύτητα πρέπει να δοθεί στην θέσπιση νόμων που θα εξαφανίσουν την διαφθορά ,την υπεξαίρεση δημοσίου χρήματος και την φοροδιαφυγή.

Δεν χρειάζονται βαρύτατοι δρακόντειοι νόμοι που δεν εφαρμόζονται συχνά επειδή συναντούν πρόσκομμα στην αρχή της επιείκειας.

Χρειάζονται νόμοι που τηρώντας την αρχή της αναλογικότητας να εφαρμόζονται από τους δικαστές συχνά και δίχως επιφύλαξη .

Όποιος κρατικός υπάλληλος , βουλευτής, υπουργός κλπ η 1ου βαθμού συγγενής του με οποιονδήποτε τρόπο χρηματισθεί η αποκομίσει προσωπικό όφελος κατά την εξάσκηση του καθήκοντος του οπωσδήποτε κατ ελάχιστο να απολύεται μετά βεβαίως από τελεσίδικη καταδίκη από ειδικό δικαστήριο .

12. Προστασία οικιακού ασύλου-άμυνα .

Είναι προφανές στην εποχή μας ότι πρέπει να αλλάξει άρδην ο νόμος που καταδικάζει τον αμυνόμενο στο σπίτι του εάν βλάψει τον ένοπλο ληστή.

ΚΡΑΤΟΣ ΔΗΜΟΣΙΟ

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ

Το κράτος δεν είναι δημιούργημα του Θεού αλλά το έχουμε θεσμοθετήσει οι άνθρωποι προκειμένου να διασφαλίζει σε εμάς τα αγαθά της δικαιοσύνης ,ελευθερίας, ασφάλειας ,ευημερίας κλπ.

Προκειμένου να πραγματοποιήσει αυτόν τον σκοπό του παρέχουμε εμείς τις εξουσίες να νομοθετεί ,να φορολογεί την εργασία μας ,να επιβάλλει ποινές κλπ .

Υπάρχει η άποψη ότι καλύτερο κράτος είναι εκείνο που με την λιγότερο δαπανηρή λειτουργία και την λιγότερη ανάμιξη στις ατομικές ελευθερίες και δραστηριότητες εξασφαλίζει την καλύτερη διακυβέρνηση στους πολίτες του .

Το κράτος δεν δύναται να ζει σαν αυτόνομος παρασιτικός οργανισμός αντλώντας ανθρώπινους και οικονομικούς πόρους και επιβαρύνοντας με χρέη τις γενιές προκειμένου να λειτουργεί.

Πρέπει να γίνει σαφές ότι στην Ελλάδα πτώχευσε το δημόσιο και όχι οι πολίτες.

Τα αίτια είναι γνωστά .

Βασικά επειδή αυτοί που το διοικούν τα τελευταία χρόνια στάθηκαν ανίκανοι να προβλέψουν την επερχόμενη κρίση και να προστατεύσουν το κοινό συμφέρον.

Το κράτος διογκώθηκε και απέκτησε τεράστια και δαπανηρή γραφειοκρατία που αυτοτροφοδοτείται και μεγαλώνει .

Ο κάθε πολιτικός η άλλος κρατικός υπάλληλος απέκτησε αυταρχική νοοτροπία μην λογοδοτώντας σχεδόν πουθενά.

Θεσμοθετήθηκε σταδιακά το καθεστώς διαφθοράς με την ατιμωρησία και την έλλειψη απόδοσης ευθυνών.

Κυριάρχησε η αναξιοκρατία ,ο κομματισμός και η διαπλοκή.

Άρχισε να αντιμετωπίζει καχύποπτα και εχθρικά τους πολίτες του και αντιστρόφως.

Στον κοινωνικό του ρόλο απέτυχε υποβαθμίζοντας την δωρεάν παιδεία ,υγεία, φύλαξη των δασών ,γαιών, πολιτιστική κληρονομιά κλπ.

Ιδιαίτερα απέτυχε παταγωδώς το δημόσιο και στον καινοφανή του ρόλο του σαν επιχειρηματίας συσσωρεύοντας ζημίες που καλούμαστε να καλύψουμε οι πολίτες με φόρους ,από δανεισμό η καταναλώνοντας υποβαθμισμένες ενίοτε πανάκριβες υπηρεσίες . Ας αναρωτηθούν οι θιασώτες του κρατισμού αν δίναμε στους ψαράδες την ιδιότητα του Έλληνα δημόσιου υπαλλήλου πόσο συχνά θα τρώγαμε φρέσκα ψάρια και σε τι τιμές;

Υπάρχουν αδιαμφισβήτητα κρατικοί λειτουργοί που και θέληση και ικανότητες έχουν να προσφέρουν έργο .

Είναι αμφίβολο όμως αν όχι αδύνατο να μπορούν να προσφέρουν μέσα στο χάος που επικρατεί .

Μας χρειάζεται συμπερασματικά μία αποτελεσματική δημόσια διοίκηση που θα αποτελείται από καλά αμειβόμενους παραγωγικούς υπαλλήλους .

Για να γίνει όμως αυτό πράξη πρέπει να μειωθεί το πλήθος τους άμεσα και να εκλείψουν όλα τα ανωτέρω παθογενή αίτια.

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

1.Το κράτος να υπάρχει μόνο μέσα στον νόμο.

Ο εκλεγμένος συνταγματικός εισαγγελέας θα επαγρυπνεί και θα καταγγέλλει ενώπιον του συνταγματικού δικαστηρίου παραβιάσεις της διάταξης αυτής.

2. Το κράτος συμπεριλαμβανομένων των περιφερειακών διοικήσεων και δήμων να λειτουργεί εντός συγκεκριμένων συνταγματικά θεσμοθετημένων οικονομικών ορίων.

Να απαγορεύεται να παρουσιάζει ο προϋπολογισμός έλλειμμα άνω του 3% με συνεχή προσπάθεια ισοσκελισμού αυτού .

3.Οι δημόσιοι υπάλληλοι από το 2012 και μετά να προσλαμβάνονται χωρίς το ευεργέτημα της μονιμότητας.

4.Οι υψηλόβαθμες θέσεις στο Δημόσιο υποχρεωτικά να στελεχώνονται από αποφοίτους της Δημόσιας σχολής διοίκησης.

5.Προείσπραξη δημοσίου εσόδου να είναι αντισυνταγματική.

Επειδή αντιβαίνει την αρχή ότι το κράτος πρέπει να δρα εντός των οικονομικών ορίων του.

6.Το κράτος να έχει δικαίωμα να φορολογεί μέσα σε συνταγματικά θεσμοθετημένα όρια που πρέπει να συγκεκριμενοποιηθούν. Ειδικότερα να λαμβάνεται υπόψη η επίπτωση της φορολογίας στην ανάπτυξη της οικονομίας και ο πληθωρισμός.

7.Ειδικά προνόμια ,ιδιαίτερο καθεστώς και φορολογικές διακρίσεις να μην επιτρέπονται παρά μόνο για την επίτευξη συγκεκριμένων οικονομικών στόχων και με ημερομηνία λήξης.

8.Να θεσμοθετηθεί η υποχρεωτική μείωση της γραφειοκρατίας. Η γραφειοκρατία να κρατείται στα απολύτως ελάχιστα και απαραίτητα επίπεδα προκειμένου να επιτελεί τους θεσμοθετημένους της στόχους πάντα μέσα στο πνεύμα του συντάγματος .

9.Το κράτος να υποχρεούται να συνδεθεί μεταξύ του διαδικτυακά ώστε να πάψει η ταλαιπωρία του πολίτη που του ζητείται να τρέχει από υπηρεσία σε υπηρεσία ώστε να προσκομίσει τα απαιτούμενα δικαιολογητικά.

10.Το κράτος να απαγορεύεται να υποθηκεύει γαίες της χώρας για να επιβιώνει οικονομικά επειδή είναι απλά θεματοφύλακας αυτών.

Αυτές προφανώς ανήκουν στους πολίτες και στις ερχόμενες γενιές.

Ας μην λησμονούμε ότι έχουν πολεμήσει για αυτές και έχουν χύσει το αίμα τους οι ίδιοι.

Να μπορεί μόνο να παραχωρεί με τον χαρακτήρα του προσωρινού για συγκεκριμένα οικονομικά η άλλα οφέλη .

ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ

Το δίλλημα τώρα είναι η αναδιάρθρωση του χρέους η απλά η επιμήκυνση.

Στην μεν πρώτη θα υποβαθμισθεί αρκετά το βιοτικό επίπεδο και εκτιμώ ότι μάλλον θα φύγει η χώρα προσωρινά από την ζώνη του ευρώ.

Στην δε δεύτερη θα χρειασθεί μακρόχρονη προσπάθεια με αόριστη κατάληξη .

Και στις δύο περιπτώσεις θα πρέπει να εργασθούμε πολύ σκληρά και παραγωγικά.

Όπως εκτιμάται από έγκυρους οργανισμούς είναι τόσο μεγάλη η ζημιά της διαφθοράς που από μόνη της η θεραπεία αυτής θα αρκούσε ώστε να εξασφαλισθεί η αποπληρωμή των χρεών της χώρας σε μια δεκαπενταετία δίχως καμία περαιτέρω θυσία και υποβάθμιση της ζωής.

Αν δίπλα σε αυτή προστεθεί η ζημιά που προέρχεται από την σπατάλη των πόρων στις κρατικές υπηρεσίες, οργανισμούς και επιχειρήσεις μαζί με την περιστολή της φοροδιαφυγής που και για αυτή είναι συνυπεύθυνοι οι αναποτελεσματικοί μηχανισμοί του κράτους η οικονομία σε μια επταετία και μόνο εκτιμάται ότι θα είναι εντελώς μεταμορφωμένη δίχως περαιτέρω θυσίες.

Σε αυτό το σημείο και μόνο αν επικεντρωθούμε θα επιτύχουμε το ταχύτερο αποτέλεσμα εξοικονόμησης πόρων.

Υπόψη ότι όλα τα προηγούμενα εφαρμοζόμενα θα καταστείλουν τις γραφειοκρατικές αγκυλώσεις που αποθαρρύνουν κάθε επένδυση αφού μαζί με τις ανεπιθύμητες λόγω διαφόρων αιτιών παραμερίζονται και οι επωφελείς.

Παραγωγική οικονομία σε μια χώρα είναι το αποτέλεσμα της οικονομικής δραστηριότητας των ενεργών πολιτών υπό τον σχεδιασμό, συντονισμό και την εποπτεία της Πολιτείας.

Άμεση προτεραιότητα να δοθεί στην μείωση του ελλείμματος του ισοζυγίου πληρωμών αφού σε λίγο μάλλον δεν θα υπάρχουν δυνατότητες άπλετων εισαγωγών.

Η συμβολή του σχεδιασμού αλλά και του αξιοκρατικού ελέγχου της πολιτείας εδώ είναι καθοριστική.

1.Να παροτρύνει και να ενθαρρύνει με φοροαπαλλαγές και παροχή συμβουλών και τεχνογνωσίας τον συνεταιρισμό των αγροτών ,κτηνοτρόφων και κάθε είδους μικρών παραγωγών .Αυτοί μπορούν να αποτελέσουν μία σημαντική δύναμη ανάπτυξης.

Να τους προσφέρει γαίες προς εκμετάλλευση ώστε να μην μείνει ούτε μία σπιθαμή γης ακαλλιέργητη.

2. Να δημιουργηθούν ζώνες ελεύθερου εμπορίου και παραγωγής με πολύ χαμηλούς συντελεστές φορολόγησης.

3.Πρέπει επίσης να αναζητήσουμε τα συγκριτικά πλεονεκτήματα προς την κατεύθυνση των οποίων να κατευθυνθούν οι περιορισμένοι πόροι της οικονομίας.

Τουρισμός ,θαλάσσιες μεταφορές ,εναλλακτική ενέργεια ,εμπόριο, οικολογικές καλλιέργειες ,πολιτισμός κλπ

4.Είναι γνωστά επίσης τα οφέλη από το κτηματολόγιο, χρήση γης ,απελευθέρωση αγοράς ενέργειας ,κλειστών επαγγελμάτων κλπ.

Για παράδειγμα πολλά από τα άγονα βραχώδη βουνά θα μπορούσαν να αποφέρουν δισεκατομμύρια στο δημόσιο ταμείο αν μισθώνονταν με 100ετής συμβάσεις .

Όμως όσο υπάρχουν υπόνοιες ότι η εκμετάλλευση τους θα γίνει προς συμφέρον λίγων ισχυρών η διαπλεκομένων τότε οι αντιδράσεις εύλογα το εμποδίζουν .

Η στήριξη των συνεταιρισμών που ισότιμα θα λειτουργούν με τα ίδια ιδωτικοοικονομικά κριτήρια και που θα συμμετέχουν στις αξιοποιήσεις γης θα διευκολύνει κατά πολύ την υλοποίηση τους.

Επιπρόσθετα πολλά είναι τα μειοψηφικά σχήματα που εμποδίζουν την οικονομική ανάπτυξη επωφελούμενα και αυτά από την δυσπιστία του πολίτη προς το κράτος και από το περιβάλλον της αμφισβητούμενης λαϊκής θέλησης.

Ο συνδυασμός της Πολιτείας που θα λειτουργεί σαν δίκαιος ρυθμιστής με προσφυγή στην ετυμηγορία των πολιτών όταν προκύπτει αδιέξοδο θα είναι καταλυτικός στην απρόσκοπτη επιτάχυνση όλων των ωφέλιμων αλλαγών.

Εμπεδώνοντας σε μία ελεύθερη οικονομία το κράτος δικαίου οι επακόλουθες ευεργετικές συνέπειες θα είναι τεράστιες και αλματώδεις.

Θα δημιουργηθεί έκρηξη προόδου παρόμοια της οποίας δεν έχει ζήσει ποτέ το νεαρό σχετικά Ελληνικό κράτος.

Ας αναλογισθεί ο καθένας το τι λανθάνον ανθρώπινο και οικονομικό δυναμικό διαθέτει αυτή η χώρα .Είναι εφικτή η ραγδαία και ταχύτατη ανόρθωση της οικονομίας αν γρήγορα κάνουμε τα σωστά και αυτονόητα.

Τέλος η αισθητική είναι μία παράμετρος που αποδίδει οικονομικό πλεονέκτημα παρόλο που στα μοντέλα οικονομικής ανάπτυξης δεν προσμετράται .

Επομένως θα πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη έμφαση στην καλλιέργεια και προβολή της άυλης αυτή αξίας σε ότι κάνουμε .

ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

Ο κλασσικός Ελληνικός πολιτισμός είναι ανοιχτός σε όλο το ανθρώπινο γένος επειδή ενστερνίζεται την παιδεία και τις ιδέες σαν συνδετικά κριτήρια των ανθρώπων. Είναι αυτή η αιτία που επέτρεψε να μεταλαμπαδευτούν αυτές οι ιδέες του σε πολλά μέρη του κόσμου.

Μεταξύ άλλων εκφράζει την αισθητική ,την αρμονία μέσα στην φύση και την ισορροπία .

Οι Ολυμπιακοί αγώνες είναι ένα ,παγκόσμιου βεληνεκούς ,δείγμα της ακτινοβολίας του ελληνικού πολιτισμού.

Το πνεύμα του ειρηνικού ανταγωνισμού έχει κατακτήσει τις καρδιές των ανθρώπων σε όλο τον πλανήτη .

Το ζήτημα είναι ότι η σύγχρονη Ελλάδα έχει μόνο κατά κλάσμα να παρουσιάσει δείγματα αυτού του πνευματικού πολιτισμού αξιών.

Ασφαλώς όμως και μπορούμε να παράξουμε και πάλι πολιτισμό αν το θελήσουμε. Υπάρχουν οι προϋποθέσεις να εκφράσει ο λαός αυτός και πολιτισμό και διεθνή παρουσία μέσω αυτού.

Οι αρχές αυτές θα μπορούσαν να διακρίνουν την παρουσία μας στις διεθνείς μας σχέσεις. Θα μπορούσαμε συμμετέχοντες ενεργά στους διεθνείς οργανισμούς να προωθούμε την ειρηνική συνύπαρξη όλων των ανθρώπων επί τη βάσει κριτηρίων πολιτισμού που θα ισχύουν για όλους και όχι επί την βάσει συσχετισμών δυνάμεων.

Να εφαρμόσουμε με όλους την πολιτική καλοπροαίρετης στάσης στην βάση της αμοιβαιότητας. Εξάλλου μας συνδέει η μακραίωνη ιστορία μας με πολλούς λαούς του κόσμου ιδιαίτερα αυτών της Μεσογείου.

Οι Αραβικές χώρες ειδικά βρίσκονται τώρα σε μία κινητικότητα που είναι πολύ πιθανόν να επιφέρει σημαντικές αλλαγές αν καταφέρουν να μεταπηδήσουν σε κοινωνίες αξιών.

Αν συμβεί αυτό θα είναι πολλαπλώς επωφελές και για μας.

ΠΑΙΔΕΙΑ

Μέσω της καλλιέργειας που δίνει η παιδεία δημιουργείται το συνειδητά υπεύθυνο άτομο. Είναι θεμελιώδες ότι οι αληθινά ελεύθεροι και πολιτισμένοι άνθρωποι γνωρίζουν τα όρια των δικαιωμάτων και απαιτήσεων τους και επιδεικνύουν αντίστοιχο σεβασμό για αυτά των διπλανών τους.

Στην ικανότητα του αυτοελέγχου των πολιτών στηρίζεται η ελπίδα ότι οι νόμοι θα γίνονται σταδιακά όσο το δυνατόν λιγότερο απαραίτητοι στο μέλλον .

Η πολιτική παιδεία να ξεκινά από τα σχολεία με σκοπό την εμπέδωση των αξιών που διέπουν τον πολιτισμό μας και των προτεραιοτήτων που ενέχει η κάθε εποχή.

Να επιμορφώνονται επιπλέον για τα βαθιά αντιδημοκρατικά φαινόμενα που υποκρύβονται μέσα από τα επικρατούντα φαινόμενα ιδιοτέλειας , ευνοιοκρατίας ,διαφθοράς ,κομματισμού, νεποτισμού κλπ .

Η μακραίωνη ιστορία μας έχει πολλά διδάγματα να δώσει αρκεί να ξεκινήσει άμεσα από τα σχολεία .

Ιδιαίτερα από τα σφάλματα του παρελθόντος μπορούν να διδαχθούν οι νέοι τι πρέπει να αποφεύγουν .Θεμελιώδη αξία έχουν τα σχετικά πρόσφατα γεγονότα του 20 ου αιώνα. Από τον διχασμό μέχρι την μικρασιατική καταστροφή και από τον εμφύλιο μέχρι την τωρινή κατάρρευση.

Ιστορία που δεν έχει ποτέ διδαχθεί αναλυτικά. Να δοθεί έμφαση στα γεγονότα που οδήγησαν στην πρόσφατη καταστροφή ώστε να αντληθούν τα ωφέλιμα συμπεράσματα προς αποφυγή επανάληψης τους στο μέλλον.

Γιατί να μην συγκεντρώσει ακόμα τις δυνάμεις της η Πολιτεία σε δημιουργία σχολών Πανευρωπαϊκού βεληνεκούς όπου θα διδάσκονται Τέχνες .Θέατρο ,Χορός ,Μουσική Λογοτεχνία ,Πολιτικές επιστήμες ,Διεθνείς σχέσεις, Αρχιτεκτονική ,Φιλοσοφία;

Επιστήμες που γεννήθηκαν και ανυψώθηκαν σε αυτό τον τόπο.

ΕΠΙΛΟΓΟΣ

Κλείνοντας την μακροσκελή τοποθέτηση μου θέλω να εκφράσω την πεποίθηση μου ότι η σημερινή κρίση είναι μία μοναδική ευκαιρία να μπούνε γερά θεμέλια για μακροχρόνια πρόοδο.

Τώρα που γκρεμιστήκανε όλα τα είδωλα και διαψεύστηκαν οι ψευδοπροφήτες των επαγγελιών περί στιβαρής και ανεξάρτητης οικονομίας ,στέρεων θεσμών κ.α. είναι η κατάλληλη εποχή να ξεχωρίσουμε την ήρα από το στάρι.

Οι επαγγελματίες πολιτικοί ,εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων ,παρόλο που διακηρύττουν , για να κολακεύσουν την εκλογική τους πελατεία , ότι εμπιστεύονται την κρίση των ψηφοφόρων αμφιβάλλω αν έχουν πρόθεση να παραχωρήσουν πραγματική εξουσία στους πολίτες .Γι αυτό ας μην ελπίζουμε να προσυπογράψουν πολλοί από αυτούς την πρόταση για άμεση συμμετοχική δημοκρατία και όλες τις άλλες προτεινόμενες ρυθμίσεις.

Αντίθετα οι περισσότεροι από εμάς πιστεύω ότι έχουμε εμπιστοσύνη στην ωριμότητα και στο πολιτικό αισθητήριο του λαού.

Η άμεση συμμετοχική δημοκρατία συνεπάγεται τεράστια ευθύνη.

Δεν είναι προφανώς πανάκεια .Θα χρειασθεί εκ μέρους όλων μας πολύ προσπάθεια και κόπο για να πετύχει.

Αν όμως πετύχει τα οφέλη θα είναι τεράστια και η Ελλάδα δεν θα ξαναγυρίσει ποτέ πίσω.

Όσοι από εμάς συμφωνούν και είναι πρόθυμοι να διακινδυνεύσουν ας κάνουν προσωπική τους υπόθεση την υλοποίηση αυτής.

Αθήνα, 21/4/2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...