Προς το περιεχόμενο

ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ... ΤΕΛΟΣ. ΕΩΣ ΕΔΩ ΗΤΑΝ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

σιγουρα... αλλα ενας κουκος δε φερνει την ανοιξη....

και αυτος ειναι ο στοχος τους, να λειτουργουμε ολοι ως μοναδα.

γραφω δημοσια. και λεω ολα αυτα που ειτε ετσι ειτε αλλιως τα λεμε στις παρεες μας. ισως εγω να μιλαω παθιασμενα και να να υπερβαλλω.. αλλα δυστυχως βλεπω τι ερχεται.

το χθεσινο γεγονος μαρτυρα οτι τελικα οι κουκοι ειναι παρα πολλοι. αλλα υπαρχει ενα μειον ακομα... με τοσο νανουρισμα (σσσσσσσ......) το μυαλο εχει γινει πουρες... και ακομα υπαρχει κοσμος που κοιμαται (λογικο εξαιτιας του νανουρισματος...)

οπως αναφερε ηδη συναδελφος... εγω θα το διατυπωσω αλλιως...

καλα ρε ελληναρες.... επρεπε να φτασουμε στο σημειο να μας πατανε το κεφαλι για να δουμε τι θα κανουμε...? οταν το ποδι ετοιμαζοταν να μας πατησει γιατι δεν καναμε κατι..? το βλεπαμε..

αλλα ολοι ειμαστε συνενοχοι. ολοι. χορεψαμε οπως πολυ σωστα αναφερθηκε σε ρυθμους αλλων. ισως να μας αρεσε ο χορος.

προσωπικα...? μου ελεγαν μπες δημοσιο ρε μαλακα... να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.. και απαντουσα εγω... το δημοσιο ξεχαστε το. σε λιγα χρονια θα εχει τελειωσει διοτι το κρατος θα καταρρευσει....

να διαβαζετε ξενη βιβλιογραφια... κατι γνωριζουν εκει εξω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη επισκέπτης

Λοιπόν σας διαβάζω και δεν ξέρω αν πρέπει να σιωπήσω από θλίψη ή να τσιρίξω απο θυμό...

Αν πρέπει να έχουμε ή δεν έχουμε σχέση με τους προγόνους μας δεν είναι επί του παρόντος...αν δικαίως ή αδίκως επωμιζόμαστε το χρέος δεν είναι επί του παρόντος...αν φταίμε ή όχι για τον κακό μας τον καιρό δεν είναι επί του παρόντος...

Το πλοίο βουλιάζει και αυτό μόνο πρέπει να μας απασχολεί...Το μέλλον των παιδιών μας που ξεπουλιέται...η Ελλάδα και οι έλληνες που ξεπουλιούνται...αυτό πρέπει να μας απασχολεί...

Και επάνω σε αυτό πρέπει να επικεντρωθούμε...καλύτερα να ξανα ξεκινήσουμε από το μηδέν παρά να ξεπουλήσουμε το μέλλον των επόμενων γενιών....

Θυσίες ναι, αλλά για τους ΕΛΛΗΝΕΣ... για την ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειδηση σχετικα με τον ΟΤΕ. μεταφραστε το.... εγω πως το μεταφραζω? ο γεγοναι γεγοναι...

Στην τελική ευθεία μπαίνει από το υπουργείο Οικονομικών και η σύσταση του Ταμείου Δημόσιας Περιουσίας, το οποίο θα είναι ένα «νομικό κέλυφος» όπου θα εντάσσονται τα προς πώληση περιουσιακά στοιχεία και εκεί … «ό,τι μπαίνει, δεν θα βγαίνει». Από τη στιγμή δηλαδή που θα του εκχωρείται ένα περιουσιακό στοιχείο για αποκρατικοποίηση, δεν θα μπορεί να αναστραφεί η απόφαση ιδιωτικοποίησής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν σας διαβάζω και δεν ξέρω αν πρέπει να σιωπήσω από θλίψη ή να τσιρίξω απο θυμό...

Αν πρέπει να έχουμε ή δεν έχουμε σχέση με τους προγόνους μας δεν είναι επί του παρόντος...αν δικαίως ή αδίκως επωμιζόμαστε το χρέος δεν είναι επί του παρόντος...αν φταίμε ή όχι για τον κακό μας τον καιρό δεν είναι επί του παρόντος...

Το πλοίο βουλιάζει και αυτό μόνο πρέπει να μας απασχολεί...Το μέλλον των παιδιών μας που ξεπουλιέται...η Ελλάδα και οι έλληνες που ξεπουλιούνται...αυτό πρέπει να μας απασχολεί...

Και επάνω σε αυτό πρέπει να επικεντρωθούμε...καλύτερα να ξανα ξεκινήσουμε από το μηδέν παρά να ξεπουλήσουμε το μέλλον των επόμενων γενιών....

Θυσίες ναι, αλλά για τους ΕΛΛΗΝΕΣ... για την ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΣ

Επισκεπτη λες οτι το πλοιο βουλιαζει.....δυστυχως πρεπει να σε πληροφορησω οτι το πλοιο εχει βουλιαξει εδω και παρα πολλα χρονια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη επισκέπτης

Αναρωτιέμαι...έχουμε τόσο πολύ ψεκαστεί ;

Δεν βλέπουμε τι γίνεται ; δεν βλέπουμε ότι το σήμερα και το αύριο είναι ήδη σχεδιασμένα από το πολύ μακρινό παρελθόν ;

Υπάρχει ελπίδα ;

Ναι ...ακόμη υπάρχει...αλλά πρέπει να ξυπνήσουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΟΣ

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΡΓΑ,ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΡΑ 1,ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΞΥΠΝΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟ ΛΥΘΑΡΓΟ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΝ.

ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΙΣ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΑ ΘΑ,ΘΑ,ΘΑ.....ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΝΕΧΟΤΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ""ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ...ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ!!!!""

ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΟΙ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΘΕΣΟΥΛΕΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΡΟΥΣΦΕΤΑΚΙΑ,ΑΡΧΙΖΕΙ Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΝΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΕΙ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ....

ΑΝΑΡΩΤΗΘΗΚΑΤΕ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ? (ΤΡΕΞΙΜΟ,ΔΟΥΛΕΙΕΣ,ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΗ...).ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ?ΠΑΝΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΓΙΑ ΜΑΣ,ΑΦΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΡΟΜΠΟΤ ΕΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΙΡΑ ΑΠΟ ΜΑΣ!

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ! ΠΑΝΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΓΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ,ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ!!!

ΦΤΑΝΟΥΝ ΠΙΑ ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ. ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΛΟΙ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟΙ!!!!!!!!!

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΣΥΜΦΩΝΕΙΤΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΛΟΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΑΞΕΙΣ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη επισκέπτης

Υπάρχει ακόμη ελπίδα...φθάνει να αγαπήσουμε και να πονέσουμε αυτόν τον τόπο...Οχι δεν πιάσαμε πάτο...

Ακόμη αναπνέουμε...όταν θα πάψουμε να παίρνουμε ανάσα τότε θα εγκαταλείψουμε ...

Δεν είμαστε φτερά στον άνεμο...έχουμε ξαναπεράσει σαν λαός από παρόμοιες και χειρότερες καταστάσεις αλλά πάνω απ' ολα βάζαμε το "σκέφτομαι και ζω ελευθερα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΒΟΥΡ ΟΛΟΙ ΕΠΑΡΧΙΑ!

ΜΑΣ ΒΛΕΠΩ ΟΛΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ ΝΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΟΥΜΕ ΝΤΟΜΑΤΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΑΓΓΟΥΡΑΚΙΑ!!!!

ΦΕΥΓΩ....! ΠΑΩ ΛΕΣΒΟ.....ΣΙΧΑΘΗΚΑ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ.

ΦΕΥΓΩ ΛΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ..............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς ως Έλληνες είμαστε ΠΟΝΗΡΟΙ και όχι ΕΞΥΠΝΟΙ...

Αυτή η πονηριά θα μας φάει.Και όποιες εξαιρέσεις υπάρχουν θα κατακριθούν - χαντακωθούν.

Τόσα χρόνια, ας μιλήσω για τον κλάδο μας, πόσοι από μας κάνουμε αυτοπεραίωση;

Τι σημαίνει αυτοπεραίωση το ξέρουμε. Μας βόλευε - βολεύει;

Περαίωση. Μια από τα ίδια.

Νόμιμα "κόλπα" που μας εξυπηρετούν...

Αντέδρασε κάποιος;

Έχουμε παράπονα από ποιούς;Από τους άλλους;

Από τον εαυτό μας έχουμε;

Έχουμε τύψεις;

Είμαστε ειλικρινείς;

Ή Ο ΣΩΣΩΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΩΘΕΙΤΟ;

Καλό θα ήταν πριν κρίνουμε την υπάρχουσα κατάσταση, πολύ δύσκολη δε λέω, να κρίνουμε τους εαυτούς μας.

Δεν λέω ότι δεν φταίνε οι εκάστοτε κυβερνούντες αλλά μήπως εμμέσως πλην σαφώς τους βοηθήσαμε να μας οδηγήσουν σ' αυτήν την κατάσταση;

Δυστυχώς είμαστε πονηροί και όχι εξυπνοι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΔΙΦΩΝΕΙΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ ΕΧΕΤΕ ΟΛΟΙ ΔΙΚΙΟ...

ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ?????????????

μακη δε νομίζω ότι διαφωνούμε καθόλου στο δι ταυτα....Απλά κάνουμε Brainstorming με διαφορετικά λόγια....τα ίδια εννοούμε κατ` ουσία....

Αύριο θα γίνει το ίδιο απο τους πολιτικούς αρχηγούς, που λόγω της κρισιμότητας της κατάστασης, συγκαλούντε απο το Πρόεδρο της Δημοκρατίας,,,,,Οι Ευρωπαίοι έχουν θορυβηθεί....Το ξεπούλημα της Ελλαδίτσας που ετοιμάζουν είναι ΠΡΟΔΙΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟ και κοιτούν μόνο να το χωνεύσουμε και να ΣΚΑΣΟΥΜΕ, για να κάνουν τη δουλειά τους τα ΚΟΡΑΚΙΑ που ΚΑΙΡΟΦΥΛΑΚΤΟΥΝ...

Ειτε με εκλογές , ε'ιτε με το ζόρι, με διλλήματα που μας απειλούν και ένα χρέος ΚΑΡΜΑΝΙΟΛΑ στα κεφάλια μας, νομίζουν θα τα παίρναν με Τζέφρυ μ'όνο προπονητή .'οτι θα κάνανε ΧΑΤ -ΤΡΙΚ περπατώντας......Απλά τώρα αλλάζουν τακτική και στρατηγική , για να έχουν ΣΥΝΑΙΝΕΣΗ αμαχητή.....του καταχρεωμένου ατομικά . οικογενειάρχη ή ανέργου.....

Οποιος ΄λέει περισσότερα ΨΕΥΔΗ. παιρνει και τη ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ των ψήφων.....Εμάς όμως ως κλαδο, μας ΞΕΣΧΙΣΑΝ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ,χωρίς νόημα πραγματικά......

Οι ανίκανοι και ανεπάγγελτοι , με κάτι βιογραφικά ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΩΝ , πως μας εκπροσωπούν, όταν εκ του αποετλέσματος, ΚΡΙΝΟΝΤΑΙ ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΙ....

Καταγγελία συμβάσεων ΤΩΡΑ σε όλους τους και τους υποστηρικτές αυτών......ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ

Η ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕΤΡΗΣΗ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ.......10,,,,9,,,,,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη -ΕΝΑΣ ΡΕΑΛΙΣΤΗΣ-

Εμφάνιση δημοσιεύσεων235711, κατά 26 Μάιος 2011 - 01:46 μμ, λόγο:

Αγανακτισμένοι λογισταράδες μου.... που μέμφεστε το σύστημα!!!! Δικαίως δεν λέω ...αλλά για πείτε μου πόσες φορές στην καριέρα σας πατήσατε πόδι και αρνηθήκατε να κάνετε δήλωση σε καταφανώς φοροδιαφεύγοντα λαμόγια (με πρώτους και καλύτερους τους εργολάβους);;; Μήπως κρυφτήκατε πίσω από την καραμέλα οτι δουλειά του κράτους είναι να ελέγχει;;;; Για ,λοιπόν, όλοι μας να κάνουμε κάνουμε την αυτοκριτική μας και τότε ας δράσουμε -ως οφείλουμε- ως νομοταγείς πολίτες και τότε θα δείτε οτι αν ολοί εμείς που φωνάζουμε για το σάπιο σύστημα, δρώντας και πράττωντας τα δέοντα, θα δείτε το σύστημα να αυτοδιορθώνεται (αργά αλλά σταθερά)

Ευ πράττειν.

Δεν κατάλαβα τι υπονοείς, τις παρανομίες άλλων εμείς θα τις χρεωθούμε...????

Αφού με πληρώνει, γιατί να μην του κάνω τη δήλωση...????

Έχω το θεσμικό ρόλο του ελεγκτή και δεν το ξέρω..????

Αμοίβομαι για αυτό και δεν το ξέρω...????

Δουλειά μου είναι να προστατέψω το πελάτη μου από το ληστρικό τούτο κράτος, το οποίο νομοθετεί κατά το δοκούν, προσπαθώντας καθαρά να πάρει όσα περισσότερα χρήματα μπορεί από τους φορολογούμενούς του, χωρίς ανταποδοτικά οφέλη, με ψέματα, κοροϊδία μέσα στα μούτρα μας, υπό το πρόσχημα του νόμου........

Και ειλικρινά, τύψεις καμία........

Και ειλικρινά, τύψεις καμία........

Αμοίβομαι για αυτό και δεν το ξέρω...???? - ΑΠ: ΝΑΙ, ΑΜΟΙΒΕΣΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΛΙΣΤΑ!!! !!! ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ , ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΣΤΗΜΟ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΕΠΙΒΑΛΟΝΤΑΝ !! !! !! ( ΜΗΝ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΜΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ!! Α... ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΣΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ - ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΚΑΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ!!! )

ΤΩΡΑ ΒΑCK ΤΟ ΤΗΕ ΜΑΙΝ, ΕΧΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΕΙΑ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΤΟ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ ΘΕΩΡΙΤΗΚΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΣΑΝ ΤΑ ΛΕΓΩΜΕΝΑ ΤΩΝ ΔΥΟ ΚΑΘΗΓΗΩΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΝΑΙ(!) ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΓΙΑ ΟΔΟ "ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΙΣ ΑΔΥΜΑΜΙΕΣ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ"

TAKE IT EASY BRO! CAPITALISM NEVER DIES !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ανίκανη να λύσει προβλήματα η Ε.Ε γιατί δεν είχε τέτοιο σχεδιασμό.

Είναι ανίκανη να λύσει προβλήματα η κυβέρνηση γιατί είναι από την γέννησή της ανίκανη.

Είναι ανίκανη να βοηθήσει η αντιπολίτευση γιατί είναι από την γέννησή της ανίκανη.

Είναι ανίκανη να μπει μπροστά η επιστημονική κοινότητα γιατί είναι ακρωτηριασμένη.

Είναι ανίκανοι αν αντισταθούν οι πολίτες γιατί είναι αποχαυνωμένοι - εκστασιασμένοι.

Αρα όλα θα πηγάινουν στην τύχη, δηλαδή όποιος τραβίξει λίγο το τιμόνι θα στρίψει το όχημα, μετά θα το τραβίξει ο άλλος και θα ξαναστρίψει, μετά θα το τραβούν πολλοί μαζί και το πιο δυνατό τράβιγμα θα οδηγήσει το όχημα προς αυτήν την κατεύθυνση έως ότου το ξανασύρει άλλος..

Η ελπίδα υπάρχει μονάχα στην Φυσική.

Καποια στιγμή, κάπου, θα τρακάρει και θα ακινητοποιηθεί το όχημα.

Εκεί κάποιοι θα μείνουν στον τόπο...

Αλλοι θα τρέξουν να κρυφτούν μην τους θεωρήσουν υπαίτιους....

Πάντα μετά το ατύχημα υπάρχει μεν η θλίψη και η ψυχολογική κατάρευση αλλά υπάρχει ηρεμία....

...δηλαδή δυνατότητα - επιτέλους - να σκεφτείς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το περίεργο είναι Σταυρουλάκη, ότι όταν μιλάει αυτοβούλως ο ΛΑΟΣ, όπως στο Σύνταγμα εχθές, με τα παιδάκια αγκαλιά,. ΟΥΤΕ ΡΟΥΘΟΥΝΙ ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕ...

Ουτε ένα επισόδειο,και τα τσουτσέκια πάνε στη ΓΟΥΒΑ τους να κρυφτούν...

``Ουέ και αλίμονο`` λέγαν μεταξύ τους μή ξυπνήσει η μάζα των υπνωτισμένων ΚΟΜΜΑΤΙΚΩΝ ΥΠΟΧΕΙΡΙΩΝ ΜΑΣ και δε μας έχουν ανάγκη, και ΔΕ ΦΙΛΑΝΕ ΠΙΑ τις κατουρημένες ; ποδιές ,που τους στρώναμε ....

Μη δίνουν δημοσιότητα τα ΜΜΕ, γιατί αν οι 20,000 γίνουν 200,000 θα πρέπει να αλλάξουμε και χωρα,,,,,

Καλά τους ΔΙΑΙΡΟΥΣΑΜΕ και τους ΒΑΣΙΛΕΥΑΜΕ, τοσα χρόνια με διλλήματα τεχνικά....και τους δίναμε και λίγα πινάκια φακής.....

Οι Μαυρογιαλούροι, δε ξυπνάνε ΠΟΤΕ???????????? ΓΙατί τόχουν βουλωμένο , και μας κρυφοκοιτούν εκεί απο τη γωνιά....

Να σαι ,,,,σε βλέπω///// παρατρεχάμενε αυτών.....

Εχθες βραβεύτηκε ο πρωτοστάτης του ΝΑΥΤΙΚΟΥ, εν μέσω ΧΟΥΝΤΑΣ>...επίτιμος Αρχηγός ΓΕΝ, κυβερνήτης τότε του αντιτορπιλικού ΒΕΛΟΣ Ναύαρχος Νίκος Παππάς από τη Κύμη Ευβοίας, πατρίδα και του Γεώργιου Παπανικολάου (Pap-TEST)

Αυτες οι επαίτειη γιατι περνουν στα ψιλα γράμματα,,,,,Μη ξυπνάνε τα τεμπελόσκυλα και οι ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ.....?????????????????

Τα πρότυπα βρίσδκοντε πλεον μόνο στα σκουλίκια και τους δοσίλογους ???????????? Δε νομίζω

38 χρόνια από το Κίνημα του Ναυτικού και την ανταρσία στο "Βέλος``

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aς παραδεχτούμε πως ο συνάδελφος έχει πολύ δίκιο. Αυτό απο μόνο του είναι μια καλή αρχή αντίστασης. Το να μπορείς να αναγνωρίσεις πως πριν απ όλους έχει και ο κάθε ένας απο εμάς την ευθύνη του είναι το πρώτο βήμα. Όλα τα άλλα που αναφέρονται στην σελίδα αυτή ακολουθούν.

Αν είναι να κάνουμε τώρα την αυτοκριτική μας ωστε να γίνει "μια καλή αρχή αντίστασης" θα μας προλάβει ο χειμώνας με το πανάκριβο πετρέλαιο.

Την αυτοκριτική του ο καθένας την έχει κάνει ήδη. Σε άλλη πραγματικότητα ζεις?

Ακόμα και εμείς οι τυχεροί που δουλεύουμε τόσο και δεν προλαβαίνουμε, είμαστε στην καλύτερη περίπτωση κακοπληρωμένοι και στη χειρότερη απλήρωτοι σκλάβοι.

Όταν εσύ θα αναλογίζεσαι τις ευθύνες σου επειδή δοκίμασες, ο αθεόφοβος, λίγο από το μέλι (όχι παρανομώντας αλλά κλείνοντας π.χ. μια καλή δουλειά, να νιώσεις λίγο Ευρωπαίος, όχι πολύ βόρειος άντε το πολύ Ιταλός) τότε αυτοί θα αλωνίζουν και μόλις νιώσεις ετοιμος για αντίδραση ,το μόνο που θα μπορείς να ξεστομίσεις θα είναι: " Αει χάσου μυρμηγκάκι..."

Αυτή η στρατιωτική λογική να την πληρώνουμε όλοι για τα μεγάλα λάθη λίγων μου προκαλεί απέχθεια όπως άλλωστε και ο στρατός.

Είναι εξίσου ηλίθια με την άλλη που λέει πως για όλα φτάει η φοροδιαφυγή.

Πως φόροι είναι εξ ορισμού δίκαιοι και πρέπει να πληρώνονται όσο υψηλοί και αν είναι. Και θα τους μαζέψουμε τώρα που δεν υπάρχουν ούτε λεφτά ούτε και επιχειρήσεις . Ενώ όλη την τελευταία "χρυσή" δεκαπενταετία και βάλε αφήναμε τους μπλε και πράσινους εντεταλμένους υπαλληλους της υπηρεσίας να εισπράττουν το "pizzo" ανενόχλητοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΟ ΠΙΟ ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ:

ΤΙΠΟΤΑ.

ΟΥΤΕ ΘΕΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ.ΑΠΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥΝ ΤΑ ΜΕΓΑΛΑ ΚΕΦΑΛΙΑ(ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΤΟΥΣ) ΑΠ' ΕΞΩ

ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ΛΑΒΟΥΝ ΜΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ.ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΕΝΑΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ:ΑΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΒΡΑΚΙ ΠΟΥ ΦΟΡΑΝΕ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΕΞΗΣ ΑΠΛΟ ΣΤΟΥΣ ΕΞΩ:

ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΚΒΙΑΖΟΥΝ*

** ΠΡΙΝ ΒΙΑΣΤΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΚΡΙΝΕΤΕ ΑΠΛΑ ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ(ΛΙΓΟ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν γενική τοποθέτηση…..

Δεν έχω πρόβλημα να κάνω την αυτοκριτική μου, σε θέματα τα οποία (κρίνοντας εκ των υστέρων) θα μπορούσα να είχα κάνει περισσότερα πράγματα….

Αλλά……………..

Σε καμία περίπτωση δεν νιώθω τύψεις επειδή κάνω σωστά τη δουλειά μου… Και φυσικά δεν κατηγορώ την άσκηση του επαγγέλματός μου για την κατάντια της Ελλάδας, ούτε κατά διάνοια….!!! Αρνούμαι πεισματικά τον καταλογισμό οποιασδήποτε ευθύνης, μικρής ή μεγάλης, στα πλαίσια αυτά.

Είμαι επαγγελματίας λογιστής – φοροτέχνης, έχω ηθική υποχρέωση προς τον πελάτη μου και μόνο…. Γιατί αυτός με πληρώνει, από αυτόν ζω εγώ και η οικογένειά μου….

Δεν είναι δουλειά μου η προάσπιση του δημόσιου συμφέροντος και δεν έχω καμία ηθική υποχρέωση έναντι αυτού. Ούτε με πληρώνει, ούτε με προστατεύει, ούτε ανταποδοτικά οφέλη έχω ανάλογα με αυτά που καταβάλλω, ούτε ενεργεί καλή τη πίστη……

Το κράτος διαθέτει όλα τα απαραίτητα μέσα, ελεγκτικούς μηχανισμούς, υπαλλήλους υπέρ του δέοντος, βάσεις δεδομένων, νόμους όπως θέλει για να μπορέσει να ελέγξει και να προασπίσει μόνο του τα δικαιώματά του. Είναι ο μόνος καθ’ ύλην αρμόδιος για αυτή την εργασία και αποκλειστικά υπεύθυνος.

Σε κατανοώ πίστεψε με !!!

Αλλά αν πιστεύουμε ότι με αυτή την συλλογιστική κάνουμε την Ελλάδα καλύτερη, προσωπικά πιστεύω ότι σφάλουμε.

Προσωπικά λοιπόν πιστεύω ότι δουλειά μας είναι να εργαζόμαστε στην κατεύθυνση της τήρησης των νόμων τόσο στο γράμμα τους όσο και στο πνεύμα τους. Αν είναι άδικοι - λάθος οι νόμοι τότε μπορώ να το επισημάνω μέσα από συγκεκριμένους θεσμούς και διαδικασίες ή ακόμα να δράσω πιο ενεργά με διαμαρτυρίες επί συγκεκριμένου όμως. Αυτή την γνώμη έχω για μια υπεύθυνη οργανωμένη δημοκρατική κοινωνία.

Δεν το παίζω άγιος γιατί δεν είμαι, όμως προσωπικά δεν είμαι στην ευχάριστη θέση να λέω "τύψεις καμία..."

Τι λες τώρα…………

Ποιους νόμους…???? Αυτούς που αλλάζουν κάθε τρεις και λίγο και μάλιστα όπως τους βολεύουν…??? Αυτούς που βγάζουν 500 χιλιάδες ΠΟΛ για να διευκρινίσουν τα αδιευκρίνιστα…??? Μπορείς εσύ να βγάλεις άκρη…???? Πόσες φορές έχουμε θίξει τα κακώς κείμενα…??? Πόσες φορές μας ακούσανε και πόσες φορές είχαμε αποτελέσματα…???

Αυτά που λες παραπέμπουν σε μια ιδεατή κοινωνία και προϋποθέτουν ένα κράτος δικαίου, ένα κοινωνικό κράτος που δεν κάνει διακρίσεις μεταξύ των πολιτών, που είναι όλοι ίσοι απέναντι στους νόμους, ένα κράτος που να δουλεύει καλή τη πίστη……. Όχι ποινικό η μη καταβολή φπα από τον επιχειρηματία, αλλά οι επιστροφές του φπα καλά κάνουνε και αργούνε, πχ….. ένα από τα χιλιάδες παραδείγματα δλδ…..

Όχι στην Ελλάδα………

Εδώ η συνταγή είναι διαφορετική…….

Στέφανε νομίζω σφάλλεις.........

προφανώς είναι δύσκολο να οριοθετήσεις μέχρι που ανέχεσαι καταστάσεις ιδιαίτερα όταν λογω εκτεταμένης διαφθοράς η έλλειψη ανοχής ισοδυναμεί με αυτοκτονία.

Όταν η παράδοση πλαστού χαρτονομίσματος στην αστυνομία ισοδυναμεί με παραδοχή ενοχής προφανώς δεν θα το παραδώσω αλλά το να το φορτώσω σε άλλον έχει μια ανηθικότητα.

Είναι σαφές μέχρι που αναλαμβάνεις νομική ευθύνη αλλά εξίσου σαφές είναι και πότε έχεις ηθική ευθύνη.

Προφανώς δουλειά μας είναι να προστατεύουμε τους πελάτες από το ληστρικό κράτος αλλά όχι να συμβουλεύουμε τους πελάτες πως να φοροδιαφεύγουν. Αυτό δεν είναι προστασία.

Κι αν θες.........

αν αφήναμε τους "πελάτες" να πληρώνουν όσα οι κατά περίπτωση νόμοι επιβάλλουν θα είχαν και ένα σαφές μέτρο να ζυγίσουν το βάρος της ψήφου τους. Όχι να ψηφίζουν αυτούς και μετά να την κάνουν με την συμβουλή μας και να αφήνουν τους άλλους που δεν ψηφίζουν αυτούς να σηκώσουν το βάρος αυτό.

Κατ’ αρχήν Γιάννη, ακόμα και η νομική ευθύνη είναι δεν είναι ευκρινώς διαχωρισμένη, αλλιώς δεν θα υπήρχαν διφορούμενες αποφάσεις δικαστηρίων…..

Όσο αφορά την ηθική ευθύνη, είναι έννοια τελείως υποκειμενική… Είναι ανήθικο να περάσεις το πλαστό χαρτονόμισμα σε τρίτο… Ανήθικος δεν είναι αυτός που το πέρασε σε εσένα..??? Κι αν είναι κανένα 500άρικο, ανήθικο δεν είναι να το στερηθείς εσύ και η οικογένειά σου..??? Και αν το πας στην αστυνομία να το παραδόσεις, ανήθικο δεν είναι αντί να ψάξουν ποιος στο έδωσε και να σε αποζημιώσουν, να σε κατηγορήσουν για διακίνηση και κατοχή πλαστών χαρτονομισμάτων και να σε τρέχουν σε δικαστήρια, να σε φακελώσουν και να σε μαυρίσουν…????

Ακόμα, δεν συμβουλεύω φοροδιαφυγή…. Όσο κι αν δεν με πιστεύεις, σε τέτοια θέματα με δασκαλεύουν οι επιχειρηματίες…. Οι συμβουλές μου αφορούν τη φοροαποφυγή, τι κινήσεις πρέπει να κάνει κάποιος για να ελαχιστοποιήσει τη καταβολή φόρων και να είναι νομικά καλυμμένος έναντι του κράτους. Αυτή είναι η δουλειά μου….

Όσο για τη τελευταία σου παράγραφο, ζορίζομαι λίγο να την κατανοήσω… Τι εννοείς, ότι αν πληρώνανε παραπάνω, θα ζυγίζανε βαρύτερα την επιλογή που κάνανε με τη ψήφο τους…?? Αυτό εννοείς…??? Γιατί εγώ έχω τελείως διαφορετική άποψη, άσε που δεν λαμβάνεις υπόψη τι ψήφισε ο καθένας, άσε που δεν θα είχε γίνει κάτι τέτοιο (ο δικομματισμός δεν φεύγει έτσι απλά), απλά θα είχαν φάει ακόμα περισσότερα σε μίζες οι καλοθελητές – το μόνο σίγουρο……

Δυστυχώς ως Έλληνες είμαστε ΠΟΝΗΡΟΙ και όχι ΕΞΥΠΝΟΙ...

Αυτή η πονηριά θα μας φάει. Και όποιες εξαιρέσεις υπάρχουν θα κατακριθούν - χαντακωθούν.

Τόσα χρόνια, ας μιλήσω για τον κλάδο μας, πόσοι από μας κάνουμε αυτοπεραίωση;

Τι σημαίνει αυτοπεραίωση το ξέρουμε. Μας βόλευε - βολεύει;

Περαίωση. Μια από τα ίδια.

Νόμιμα "κόλπα" που μας εξυπηρετούν...

Αντέδρασε κάποιος;

Έχουμε παράπονα από ποιούς;Από τους άλλους;

Από τον εαυτό μας έχουμε;

Έχουμε τύψεις;

Είμαστε ειλικρινείς;

Ή Ο ΣΩΣΩΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΩΘΕΙΤΟ;

Καλό θα ήταν πριν κρίνουμε την υπάρχουσα κατάσταση, πολύ δύσκολη δε λέω, να κρίνουμε τους εαυτούς μας.

Δεν λέω ότι δεν φταίνε οι εκάστοτε κυβερνούντες αλλά μήπως εμμέσως πλην σαφώς τους βοηθήσαμε να μας οδηγήσουν σ' αυτήν την κατάσταση;

Δυστυχώς είμαστε πονηροί και όχι εξυπνοι....

Μάλιστα, η πιπίλα της περαίωσης… Να διευκρινίσουμε κάποια πράγματα….

1ον η περαίωση δεν αφορά κυρίως τους λογιστές, αλλά πρωτίστως τους επιχειρηματίες. Το έχω ξαναπεί, όποιος έχει αντίθετη άποψη, ας το σκεφτεί λιγάκι πιο σοβαρά….

2ον έχουμε ξανατοποθετηθεί στο φόρουμ, ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΕΡΑΙΩΣΗ, ΑΛΛΑ ΕΛΕΓΧΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ…. Για πολλούς λόγους…. Το ΙΚΑ που δεν έχει ελέγχους δλδ, τι παθαίνουμε…???

3ον η περαίωση είναι ένα μέτρο που έφερε το κράτος, όχι οι λογιστές, όχι οι επιχειρηματίες…. Πες μου πως μπορεί να μην συμμορφωθεί ο εκάστοτε επιχειρηματίας, γνωρίζοντας ότι εάν έρθει έλεγχος θα του ρίξει πρόστιμο μόνο και μόνο επειδή δεν περαίωσε! Και καμία επιχείρηση δεν μπορεί να είναι τέλεια, 3 τόμοι ανάλυση του ΚΒΣ, 3 τόμοι ανάλυση της φορολογίας εισοδήματος, 3 τόμοι ανάλυση οι διατάξεις περί φπα… Η νομοθεσία στην Ελλάδα είναι επίτηδες φτιαγμένη για να μπορεί οποιοσδήποτε να επιβάλλει πρόστιμο ανά πάσα ώρα και στιγμή!

Να μην ξεχάσουμε και την προπαγάνδα από το ίδιο το ΥΟ με δηλώσεις του στυλ (ένα παράδειγμα από τα χιλιάδες): «Όσοι έχουν φορολογικές ατασθαλίες και επιλέξουν να μην υπαχθούν στη ρύθμιση που ετοιμάζει το υπουργείο, καλύτερα να παραδώσουν από τώρα τα κλειδιά της επιχείρησής τους στην Εφορία» αναφέρουν χαρακτηριστικά από το υπουργείο Οικονομικών.

http://economist.yooblog.gr/page/2/

Ξέρεις ρε καραγκιόζη που έδωσες στη δημοσιότητα αυτή την ανακοίνωση (γιατί καραγκιόζης είσαι και μάλιστα μεγάλος) πως την έχει στήσει ο άλλος την επιχείρηση..?? Με τι κόπο και αγωνία να πετύχει..?? Αν κοιμάται τα βράδια, αν αγχώνεται, αν χρωστά, αν έχει να περάσει η οικογένειά του, αν έχει τα λεφτά να πληρώσει τα νταβατζιλίκια που ζητάτε…??? Έχεις διανοηθεί ρε μάπα ότι από αυτόν πληρώνεσαι για να λες τις παπαριές σου…??? Κατανοείς ότι ρόλος του κράτους είναι η ανάπτυξη της επιχειρηματικότητας και όχι το κλείσιμο των επιχειρήσεων…???? Ανίδεε, αμόρφωτε, τραμπούκε, καραγκιόζη…………………..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα, η πιπίλα της περαίωσης… Να διευκρινίσουμε κάποια πράγματα….

1ον η περαίωση δεν αφορά κυρίως τους λογιστές, αλλά πρωτίστως τους επιχειρηματίες. Το έχω ξαναπεί, όποιος έχει αντίθετη άποψη, ας το σκεφτεί λιγάκι πιο σοβαρά….

2ον έχουμε ξανατοποθετηθεί στο φόρουμ, ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΕΡΑΙΩΣΗ, ΑΛΛΑ ΕΛΕΓΧΟ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ…. Για πολλούς λόγους…. Το ΙΚΑ που δεν έχει ελέγχους δλδ, τι παθαίνουμε…???

3ον η περαίωση είναι ένα μέτρο που έφερε το κράτος, όχι οι λογιστές, όχι οι επιχειρηματίες…. Πες μου πως μπορεί να μην συμμορφωθεί ο εκάστοτε επιχειρηματίας, γνωρίζοντας ότι εάν έρθει έλεγχος θα του ρίξει πρόστιμο μόνο και μόνο επειδή δεν περαίωσε! Και καμία επιχείρηση δεν μπορεί να είναι τέλεια, 3 τόμοι ανάλυση του ΚΒΣ, 3 τόμοι ανάλυση της φορολογίας εισοδήματος, 3 τόμοι ανάλυση οι διατάξεις περί φπα… Η νομοθεσία στην Ελλάδα είναι επίτηδες φτιαγμένη για να μπορεί οποιοσδήποτε να επιβάλλει πρόστιμο ανά πάσα ώρα και στιγμή!

Να μην ξεχάσουμε και την προπαγάνδα από το ίδιο το ΥΟ με δηλώσεις του στυλ (ένα παράδειγμα από τα χιλιάδες): «Όσοι έχουν φορολογικές ατασθαλίες και επιλέξουν να μην υπαχθούν στη ρύθμιση που ετοιμάζει το υπουργείο, καλύτερα να παραδώσουν από τώρα τα κλειδιά της επιχείρησής τους στην Εφορία» αναφέρουν χαρακτηριστικά από το υπουργείο Οικονομικών.

http://economist.yooblog.gr/page/2/

Ξέρεις ρε καραγκιόζη που έδωσες στη δημοσιότητα αυτή την ανακοίνωση (γιατί καραγκιόζης είσαι και μάλιστα μεγάλος) πως την έχει στήσει ο άλλος την επιχείρηση..?? Με τι κόπο και αγωνία να πετύχει..?? Αν κοιμάται τα βράδια, αν αγχώνεται, αν χρωστά, αν έχει να περάσει η οικογένειά του, αν έχει τα λεφτά να πληρώσει τα νταβατζιλίκια που ζητάτε…??? Έχεις διανοηθεί ρε μάπα ότι από αυτόν πληρώνεσαι για να λες τις παπαριές σου…??? Κατανοείς ότι ρόλος του κράτους είναι η ανάπτυξη της επιχειρηματικότητας και όχι το κλείσιμο των επιχειρήσεων…???? Ανίδεε, αμόρφωτε, τραμπούκε, καραγκιόζη…………………..

Το παράδειγμα το έφερα προκειμένου να δείξω ότι και σε εμάς ορισμένες φορές μας βολεύουν κάποια ΛΑΘΗ (μέσα από νόμους) τα οποία συντελούν και αυτά στην καταστροφή της χώρας.Εξυπηρετούμε τον σκοπό τους και άθελά μας συμβάλλουμε στην κρίση. Δεχόμαστε νομοθετήματα που πολλές φορές οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στην καταστροφή.

Ας αναφέρω άλλο παράδειγμα : ο δικηγόρος που κάνει "καλά την δουλειά του", που είναι επαγγελματίας, πολλές φορές αθωώνει εγκληματίες.Εξυπηρετεί όμως ένα σάπιο σύστημα.

Έχουμε μαγκιά; για να μην πω τίποτα άλλο, πρέπει να αντιδράσουμε τότε που δημιουργείται το κακό και όχι εκ των υστέρων όταν πια θα έχει ανθήσει και θα έχουν βγει και σπόροι.

Αυτά ήθελα να γράψω.

Πάντως ελπίδα σίγουρα υπάρχει.Αρκεί να το συνειδητοποιήσουμε.

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις ρε καραγκιόζη που έδωσες στη δημοσιότητα αυτή την ανακοίνωση (γιατί καραγκιόζης είσαι και μάλιστα μεγάλος) πως την έχει στήσει ο άλλος την επιχείρηση..?? Με τι κόπο και αγωνία να πετύχει..?? Αν κοιμάται τα βράδια, αν αγχώνεται, αν χρωστά, αν έχει να περάσει η οικογένειά του, αν έχει τα λεφτά να πληρώσει τα νταβατζιλίκια που ζητάτε…??? Έχεις διανοηθεί ρε μάπα ότι από αυτόν πληρώνεσαι για να λες τις παπαριές σου…??? Κατανοείς ότι ρόλος του κράτους είναι η ανάπτυξη της επιχειρηματικότητας και όχι το κλείσιμο των επιχειρήσεων…???? Ανίδεε, αμόρφωτε, τραμπούκε, καραγκιόζη…………………..

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΣΤΕΦΑΝΕ ΠΕΣ ΤΑ ΧΡΙΣΟΣΤΟΜΕ.....................

ΤΟ ΠΟΤΑΜΙ ΔΕ ΓΥΡΙΖΕΙ ΠΙΣΩ.......ΤΑ ΣΤΟΜΑΤΑ ΑΜΑ ΑΝΟΙΞΟΥΝ , ΔΕ ΤΟΥΣ ΞΕΠΛΕΝΕΙ ΟΥΤΕ Ο ΚΗΦΙΣΟΣ , ΟΥΤΕ Ο ΝΕΙΛΟΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΡΥΦΤΟΥΝ.....

ΩΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΝΟΜΟΦΛΥΦΤΕΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΜΕΤΩΠΟ ΕΠΙΘΕΣΗ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ....ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΑΣΧΕΤΩΝ ΤΗΣ ΚΡΑΤΙΚΗΣ ΕΞΟΥΣΙΑΣ,,,,,

ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΟΜΜΑΤΙΚΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΠΡΟΣΙΤΑΜΕΝΩΝ , ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΕΝΟΥΝ ΠΙΑΤΑ ΔΕΝ ΑΞΙΖΟΥΝ.....

ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΣΥΡΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΓΡΑΒΑΤΕΣ ΚΑΜΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΟΤΑΝ ΕΧΩ ΔΙΚΙΟ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΓΕΛΙΑ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΑ....

ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΠΑΡΤΥ,ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΚΡΥΦΑ ΟΙ ΠΑΡΑΤΡΕΧΑΜΕΝΟΙ ΤΟΥΣ ¨η ``ΦΡΟΥΡΟΊ `` ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ,ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΜΑΓΚΑ,,,,,,ΕΧΕΙΣ ΑΡΧ.............

ΕΧΩ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ ΜΕ 5 ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ, ΣΤΟ ΔΗΜΟΤ. ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ ΠΡΟ 10ΕΤΙΑΣ 80 ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΦΑΤΣΕΣ ΤΟΥΣ....ΚΑΙ ΤΡΕΧΑΝ ΟΙ ΞΕΠΟΥ΄ΛΗΜΕΝΟΙ ΚΟΜΜΑΤΑΡΧΕΣ ΝΑ ΚΡΥΦΤΟΥΝ////

ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΦΑΣΙΣΤΙΚΕΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΥΠΟΥΡΓΕΊΟΥ ,ΠΟΥ ΑΝΑΠΑΡΑΓΟΝΤΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΟΝ SITE, ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΤΙΣ ΣΤΕΙΛΑΜΕ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ, ,,,,

ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ....ΠΟΙΟΣ ΕΣΤΕΙΣΕ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ .ΤΩΝ ΠΑΡΑΝΟΜΩΝ ΤΕΚ ΚΛΠ ΠΟΥ ΑΡΜΕΓΑΝ ΤΟΥΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ, ΣΑ ΤΙΣ ΓΕΛΑΔΕΣ ΣΕ ΧΑΛΕΠΟΥΣ ΚΑΙΡΟΥΣ....

ΡΕ ΞΕΦΤΥΛΕΣ.....ΟΥΤΕ ΜΑΖΙ ΤΑ ΦΑΓΑΜΕ, ΟΥΤΕ ΤΑ ΦΤΑΞΑΜΕ, ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΤΡΩΤΕ ΕΣΕΙΣ...

ΕΦΤΑΣΕ Η ΩΡΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΔΕ ΣΑΣ ΣΩΖΕΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑΚΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕ.....ΠΛΕΟΝ ΕΙΣΤΕ ΜΟΝΑΧΟΙ ΣΑΣ, ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΑΣ......ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΝΟΜΟΘΕΤΟΥΣΑΝ ΜΕ ΘΕΡΙΝΑ ΤΜΗΜΑΤΑ ΒΟΥΛΗΣ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΩΜΗΣ .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φορολογική νομοθεσία Ελλήνων νομοθετών-κουμανταδόρων

01/01/10 ως 23/04/10 απαλλαγή τεκμηρίου η αγορά 1ης κατοικίας

24/04/10 ως 16/12/10 τεκμήριο η αγορά 1ης κατοικίας

17/12/10 ως 31/12/10 απαλλαγή τεκμηριου η αγορά 1ης κατοικίας

και μετά ας περιμένουμε να μας σώσουν.

Και ας το πάρουμε και απο την πλευρά μας. Υποβάλεις δήλωση και υπογράφεις για κάποιον που αγόρασε κατοικία 10/07/2010.

Σε αυτό το νόμο που είναι καταφανέστατα αντισυνταγματικός -δεν νομίζω ότι πρέπει να είσαι συνταγματολόγος για να το καταλάβεις- αν το δηλωσεις τεκμήριο καταπατάς το σύνταγμα ενω αν δεν το δηλώσεις φοροαποφεύγεις.

Να δω ηθικά διλλήματα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παράδειγμα το έφερα προκειμένου να δείξω ότι και σε εμάς ορισμένες φορές μας βολεύουν κάποια ΛΑΘΗ (μέσα από νόμους) τα οποία συντελούν και αυτά στην καταστροφή της χώρας.Εξυπηρετούμε τον σκοπό τους και άθελά μας συμβάλλουμε στην κρίση. Δεχόμαστε νομοθετήματα που πολλές φορές οδηγούν με μαθηματική ακρίβεια στην καταστροφή.

Προσπάθησα παραπάνω να πω ότι ΤΟ ΥΟ ΕΞΑΝΑΓΚΑΖΕΙ να συμβιβαστείς με την περαίωση,

α) με τις τακτικές ελέγχου που εφαρμόζει

β) με τις ανακοινώσεις που εκδίδει, φοβερίζοντας (μια ζωή αυτό κάνει) τον επιχειρηματικό κόσμο..

Εσένα και εμένα, ΜΑΣ ΖΗΜΙΩΝΕΙ, δεν μας κάνει καλό....

Δεν μπορεί να διακριθεί ο καλός & καταρτισμένος λογιστής από το κακό, δεν μπορεί η αγορά να καθαριστεί.... Δεν σε αφήνει να αυξήσεις την αμοιβή σου ως καλύτερος, γιατί δεν φαίνεται η δουλειά σου....

Ο δικηγόρος που κερδίζει δύσκολες δίκες, έχει μια αναγνωρισιμότητα... Πληρώνεις παραπάνω για να σε εκπροσωπήσει, γιατί ξέρεις ότι είναι πολύ καλός, αφού έχει κερδίσει τη τάδε δίκη και τη τάδε και τη τάδε... Ο λογιστής πως ξεχωρίζει με τη δουλειά του...??? Μόνο σε ειδικές περιπτώσεις όπου υπάρχει γενικότερη άγνοια και άμα έχει κονέ με ΣΔΟΕ, εφορίες κτλ...... Και όλα αυτά λόγω της γ@μημένης περαίωσης....

Πως να στο πω, ΔΕΝ ΜΑΣ ΒΟΛΕΥΕΙ Η ΠΕΡΑΙΩΣΗ, μας αναγκάζει να συμβιβαστούμε... Νταβατζής κανονικά..........

Ας αναφέρω άλλο παράδειγμα : ο δικηγόρος που κάνει "καλά την δουλειά του", που είναι επαγγελματίας, πολλές φορές αθωώνει εγκληματίες.Εξυπηρετεί όμως ένα σάπιο σύστημα.

Εάν λαδώνει δικαστή για να κάνει τη δουλειά του, όντως είναι σάπιο το σύστημα και θέλει αλλαγή... Δεν μιλάμε όμως για αυτό...

Εάν ο δικηγόρος χρησιμοποιεί νόμους και διατάξεις για να τον αθωώσει, και τελικά τα καταφέρνει, ποιος φταίει...??? Ο δικηγόρος που τον υπερασπίζεται ή ο κατήγορος που δεν στοιχειοθέτησε καλά τη περίπτωση..??? Και γιατί είναι σάπιο το σύστημα αν έχει μια αστοχία....????

Έχουμε μαγκιά; για να μην πω τίποτα άλλο, πρέπει να αντιδράσουμε τότε που δημιουργείται το κακό και όχι εκ των υστέρων όταν πια θα έχει ανθήσει και θα έχουν βγει και σπόροι.

Να το θυμόμαστε για την επόμενη φορά.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εσεις ολοι θελετε να συνεισφερετε στη αποπληρωμη της γενιας του ζιβαγκο... που ηρθαν ξυπολιτοι και τωρα μας καλουν να πληρωσουμε εμεις αυτα που εφαγαν αυτοι καντε το. και απευθυνομαι παντου. σε ολο το κλαδο. σε ολο το κοσμο που τυγχανει να διαβαζει το φορουμ.

εγω δεν πληρωνω ουτε ενα σεντς σε καθετι που εχει να κανει με την αποπληρωμη των ζιβαγκοφορεμενων.

ο Τσωρτσιλ ειχε πει.. ευχαριστω τους Ελληνες. Πιστευω απο βαθος καρδιας οτι εχει ερθει η ωρα εμεις οι Ελληνες να πουμε ευχαριστω στους εαυτους μας.

εγω απο σημερα ξεκινησα να λεω ευχαριστω στον εαυτο μου παντως. που εχω παψει να ειμαι λαλακας.

Συνάδελφε,

Αυτό για την γενιά του ζιβάγκο το λες για τον Υιό (Γ.Α.Π.) ή για τον Πατήρ, γιατί κάπου σήμερα(στο διαδίκτυο ) είδα αφίσα του ιδρυτή του κυβερνών κόμματος με το γνωστό σλόγκαν " Η ΕΛΛΑΔΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ'' και μάλιστα το δημοσίευμα τον εκθείαζε!! Ποιό τον '' ΤΣΟΒΟΛΑ ΔΩΣ ΤΑ ΟΛΑ!! και έδωσε αυτός, και εδωσαν και οι επόμενοι(ΟΙ ΜΠΛΕ) ακόμη ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ!! Και φτάσαμε εδώ που φτάσαμε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι τοση η σαπιλα τους, που οταν θα ανοιξει ο ασκος, θα κινδυνευουμε να πεθανουμε ολοι απο τις αναθυμιασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΟΙ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΙΕΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΥΦΑΡΠΑΖΟΝΤΟΥΣΑΝ, ΜΕ ΛΕΦΤΑ ΜΑΣ, ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΚΟΥΡΒΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗ ΤΣΕΠΗ ΕΜΑΣ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ....

ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΩ ΚΑΙ Τα ΝΟΜΟθετηματα τους.....και που φέρνει παραδείγματα των αρχαίων εγκληματιών , που με παρόμοια σοφίσματα, στήναν συμμαχίες, ή ισοπέδωνσαν πόλεις και τους πουλούσαν στα σκλαβοπάζαρα, βλέπε Μήλο απο τους εφαυρέτες κρατιστές Αθηναίους ??????????????

για να βαυκαλιζόμαστε οι επόμενες γενεές , τι μάγκες ήταν, αυτοί που δολοφόνησαν ακόμη και τον Σωκράτη, ???????????

ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝ ΠΟΤΕ, ΠΟΣΟΥΣ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΑΝ ΣΕ ΑΝΥΠΑΡΚΤΕΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ, ΓΙΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ ΡΟΥΣΦΕΤΙΑ ΤΟΥΣ??????????????

ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΜΑΝΑΤΖΑΡΙΖΕ ΑΥΤΟΥΣ???????????? Ο ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ,με άσχετη προυπηρεσία , ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΔΕΝ αντεξε και ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΘΑΡΙΣΕΙ ΣΚΑΛΑ δεν ΕΚΑΝΕ?????????

μη φοροδιαφεύγεις βλακα πολίτη , για να πληρώνοντε όλοι αυτοί, και απο εξυπηρέτηση σχίζανε...και σε ξεσχίζανε....

δε θυμάστε, πάντα βρίσκαμε το δίκιο μας.....και αυτοί το δικό τους......Πληρώνε και κάνε έσταση μετά.....

Σε ρωτησε κανείς όταν τα ΨΉΦΙΖΑΝ ΑΥΤΆ....τα αποκυήματα???????????

ΠΟΥ ΤΑΖΑΝ ΣΤΟΥΣ ΓΕΡΟΥΣ ΜΕ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΠΕΙΝΑΣ ΛΑΦΚΑ ,ΕΚΑΣ ΚΑΙ ΣΚΑΤΑ και μπαίναμε με τη ψήφο τους, στον ίδιο κουβά. .,ωστε απο την επόμενη μέρα των εκλογων, τρωγαμε μόνο νομοθετική ΚΛΩΤΣΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΥΝΙΑ, και τους τρώγανε και τα λεφτά.....χα..χχ.χ.χα.χα.χα.χα.χα.χα.αχ.χα'

ΑΚούω επιχειρηματολογ'ία,,,,,γιατι άμα τα παρω, θα χαστουκίζω αύριο το πρωί, όποιον μου τρώσει τα λεφτά μου, στο ΙΚΑ και τη ΔΟΥ,και θα με δείτε στα κανάλια των ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΩΝ , απο βραδύς.......για να γελάμε πιό πολύ........αχ..αχ.αχ.χα.χα

αν δε γκρεμισεις - δε κτίζεις.......Τελος.....ΦΜΥ, ΦΠΑ, κλπ......ποινικά ....στα αγγουρια μας και μας........ΓΕΛΙΟΤΗΤΕΣ του κ........................

Λουκέτο σε όλες τις επιχειρήσεις, για να δω που θα βρείτε για να τρώτε μετά......

και οι μεν και οι δε...............ΔΟΥΛΕΥΤΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΔΑΝΕΙΚΑ. για εξασφλίζουν τα δικά τους παιδιά......γιατι δικά μας, δεν είναι σίγουρα ,,,,,και προτειμω να τα αφήσω νυστικά, παρά να τους ταιζω μπεμπελακ..χα..αχ.χα.χα.χα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτή η μήνυση για Έσχατη Προδοσία κατά της Κυβέρνησης από την Εισαγγελία Πρωτοδικών Αθηνών

Ο κ. Δημήτρης Αντωνίου, 56 ετών, χειρούργος-ογκολόγος κάτοικος Χαλκίδας, κατέθεσε μήνυση κατά των βουλευτών που υπέγραψαν το μνημόνιο, υπουργών, του Προέδρου της Δημοκρατίας αλλά και κατά των μελών της “Τρόικας” (ονομαστικά και με τις διευθύνσεις τους!) με την κατηγορία της εσχάτης προδοσίας.

ΠΗΓΗ

το Ελληνικό κράτος δεν εχει δικαιοδοσία να υπογράψει τίποτα χωρίς τη συναίνεση των δανειστών του”. Μάλιστα, τυχόν δικαστική διένεξη που θα προκύψει (με πολίτες π.χ.) θα επιλύεται με το αγγλικό δίκαιο και όχι το ελληνικό, δηλαδή με το δίκαιο των δανειστών μας.

ΓΙΑ αυτα τα ξεφτυλίκια,ΠΟΙΟΣ ερωτήθει???????????

Ουτε ευρώ στο κρατος αυτό, των ΑΧΥΡΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΩΝ ΔΑΝΕΙΣΤΩΝ....

Να μην πληρωθεί κανεις τους, ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΤΑ ΦΤΙΑΞΑΝ.......και γι αυτό μας τρέχουν να εισπράξουν τα λεφτά,

Το πρόβλημα είναι η ηττοπάθεια. “Αυτοί δεν θα φερόντουσαν σαν λύκοι αν εμείς δεν φερόμασταν ως αρνιά. Ας γίνουμε εμείς λοιπόν λύκοι.!”

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...