Προς το περιεχόμενο

ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ... ΤΕΛΟΣ. ΕΩΣ ΕΔΩ ΗΤΑΝ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΣΤΑΜΑΤΑΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΤΕΛΟΣ.

ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΣΕΝΤΣ ΑΠΟ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΚΡΙΚΟ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ. ΕΝΟΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΚΛΕΒΕΙ.

ΕΩΣ ΟΤΟΥ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΟΛΟΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εσεις ολοι θελετε να συνεισφερετε στη αποπληρωμη της γενιας του ζιβαγκο... που ηρθαν ξυπολιτοι και τωρα μας καλουν να πληρωσουμε εμεις αυτα που εφαγαν αυτοι καντε το. και απευθυνομαι παντου. σε ολο το κλαδο. σε ολο το κοσμο που τυγχανει να διαβαζει το φορουμ.

εγω δεν πληρωνω ουτε ενα σεντς σε καθετι που εχει να κανει με την αποπληρωμη των ζιβαγκοφορεμενων.

ο Τσωρτσιλ ειχε πει.. ευχαριστω τους Ελληνες. Πιστευω απο βαθος καρδιας οτι εχει ερθει η ωρα εμεις οι Ελληνες να πουμε ευχαριστω στους εαυτους μας.

εγω απο σημερα ξεκινησα να λεω ευχαριστω στον εαυτο μου παντως. που εχω παψει να ειμαι λαλακας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρατησου Κωστα,

ΕΙΣΑΙ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ SITE ΟΧΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟ

το γνωριζω οτι ειμαι σε λογιστικο site και οχι σε πολιτικο site. παντα γνωριζω πως μιλαω ή πως γραφω. και δοξα το θεο ειμαι αρκετα μορφωμενος και εσυ το γνωριζεις πολυ καλα αυτο.

αλλα ολα εχουν και τα ορια τους πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν παση περιπτωση, δεν το συνεχιζω αλλο αλλα θα ηθελα να μου επιτραπει να εκφραζω την αγανακτηση μου.

δηλαδη.. ελεος πλεον με αυτους.

ζηταω ειλικρινως συγνωμη για το υφος του λογου μου αλλα ειμαι δυστυχως..? ευτυχως..? νεος ανθρωπος που σημερα.. ζηλεψε την μανα του που παιρνει συνταξη αξιοπρεπειας...

εφτασα να ζηλευω τη μανα μου που θα παρει συνταξη....

ζηταω εκ νεου συγνωμη απο τους διαχειριστες και ολο το σεβαστο κοσμο που διαβαζει καθημερινα τα λεγομενα και τα γραφομενα εδω μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εν παση περιπτωση, δεν το συνεχιζω αλλο αλλα θα ηθελα να μου επιτραπει να εκφραζω την αγανακτηση μου.

δηλαδη.. ελεος πλεον με αυτους.

ζηταω ειλικρινως συγνωμη για το υφος του λογου μου αλλα ειμαι δυστυχως..? ευτυχως..? νεος ανθρωπος που σημερα.. ζηλεψε την μανα του που παιρνει συνταξη αξιοπρεπειας...

εφτασα να ζηλευω τη μανα μου που θα παρει συνταξη....

ζηταω εκ νεου συγνωμη απο τους διαχειριστες και ολο το σεβαστο κοσμο που διαβαζει καθημερινα τα λεγομενα και τα γραφομενα εδω μεσα.

Ρώτησαν κάποτε το Σόλωνα, έναν από τους επτά σοφούς της Ελλάδας και νομοθέτη της Αθήνας.

Τι είναι ο νόμος?

Νόμος, απάντησε ο Σόλωνας, είναι ο ιστός της αράχνης που πιάνει τα μικρά και αδύναμα έντομα, ενώ τα μεγαλύτερα και ισχυρά όχι μόνο δεν τα πιάνει, αλλά και τον καταστρέφουν και περνάνε ελεύθερα.

Αγανακτισμενοι Στο Συνταγμα ΕΔΩ

καθε μέρα στις 6...ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ

http://www.facebook....210627972310743

</SPAN>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι ποιος το είχε αναφέρει , αλλά πόσο δίκιο είχε , ότι τα χείριστα θα έρθουν όταν η γενειά του Πολυτεχνείου θα κυβερνάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο κοσμος εδω και χρονια εχει μαθει στο εξης... σσσσσσσ....σσσσσσσ......σσσσσσσσ.. μην κανετε θορυβο....σσσσσ...σσσσσσσ....

δεν το κρυβω.. οτι χθες δακρυσα βλεποντας τους συμπατριωτες μου και ηταν η πλειοψηφια νεοι, να διαδηλωνουν με αξιοπρεπεια, με αξιοπρεπεια που μονο αυτος ο λαος εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δικιο φιλε μου. ολοι εχουμε δικιο. αλλα το δικιο που εχουμε το συζηταμε με τη μανα μας... με την πεθερα μας... με τους φιλους μας... ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΑΝΤΕΡΑ.. ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΟΛΗΣ ΠΛΕΟΝ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.

ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΥΡΙΟΙ/ΕΣ

ΔΗΜΟΣΙΑ.

ΕΛΕΓΑΝ.. ΠΑΡΤΕ ΔΑΝΕΙΑ,.,. ΒΓΑΛΤΕ ΚΑΡΤΕΣ.. ΠΑΡΤΕ ΠΑΡΤΕ.,.. ΜΑΘΑΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑ... ΗΡΘΑΝ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΟΛΟΘΙ!!! ΚΑΙ ΜΑΣ ΒΑΡΑΓΑΝ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΝΟΜΟΘΕΤΗΜΑΤΑ ΛΗΣΤΕΙΑΣ.. ΑΛΛΑ... σσσσσσ....σσσσσσσ.....σσσσσσσ... εχουν προβληματα δεν θα ασχοληθουν...

ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΟΙ ΜΑΓΚΕΣ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΞΥΠΝΗΣΕΙ....

το σσσσσσ....σσσσσσσ.... κραταει οσο εμεις το θελουμε.... ναι αλλα το σσσσσσ... αν συνεχιστει τοτε θα χασουμε την μιλια μας... θα ξεχασουμε να μιλαμε μεταξυ μας. να μιλαμε ολοι μαζι...

ζηλευω τη μανα μου συναδελφοι... την ζηλευω πραγματικα... αυτη θα ζησει συμφωνα με την αξιοπρεπεια με την οποια εργαστηκε...

ΕΜΕΙΣ ΟΛΟΙ ΟΙ 30ΑΡΗΔΕΣ δεν ξερω αν τα παιδια μας θα μας πουν... σας ζηλευουμε....

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ... ΚΡΑΤΑΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθετω αποσπασματα :

Βασικές αρχές του δημοκρατικού πολιτεύματος της αρχαίας Ελλάδας ήταν η ισονομία, η αξιοκρατία, η ελευθερία λόγου. Και πάνω από όλα σε εκείνο το δημοκρατικό πολίτευμα έμπαινε το κοινό καλό. Γνήσιο δημοκρατικό πολίτευμα είναι εκείνο που βάζει πάνω από το ατομικό το κοινό καλό και συγχρόνως δίνει τη δυνατότητα στο άτομο να αναπτυχθεί και να ευημερήσει.

Όλοι οι πολίτες ήταν ίσοι απέναντι στους νόμους. Όλοι είχαν τα ίδια δικαιώματα, αλλά και όλοι είχαν την ύψιστη υποχρέωση να τιμούν και να σέβονται τους νόμους. Γιατί μέλημα του νόμου είναι η διασφάλιση του κοινού συμφέροντος. Οι νόμοι είναι δίκαιοι και για αυτό οι πολίτες τηρούν αυτούς τους νόμους, όχι από το φόβο της ποινής, αλλά από σεβασμό και απέναντι σε αυτούς που κάθε φορά βρίσκονται στην εξουσία και απέναντι στους νόμους, τόσο τους γραπτούς όσο και τους άγραφους, και κυρίως, όπως λέει ο Θουκυδίδης, απέναντι σε εκείνους τους νόμους που έχουν θεσπιστεί για την προστασία των αδικημένων. Πρώτος υπηρέτης των νόμων οφείλει να είναι ο κυβερνήτης της πόλης.

Ο Αριστοτέλης, στα Πολιτικά του, αναφερόμενος στα είδη της δημοκρατίας, λέει ότι υπάρχει μια μορφή δημοκρατίας, στην οποία υπέρτατη αρχή είναι ο νόμος, ενώ σε άλλο είδος, υπέρτατη αρχή είναι ο λαός. Σχετικά με αυτό το δεύτερο είδος αναφέρει: «είναι η περίπτωση κατά την οποία τα ψηφίσματα έχουν μεγαλύτερη ισχύ από το νόμο αυτό συμβαίνει στην πόλη όταν υπάρχουν και δρουν δημαγωγοί. Στις δημοκρατικές πόλεις που κυβερνιούνται κατά το νόμο, δεν κάνει ποτέ την εμφάνισή του ο δημαγωγός, αλλα είναι οι άριστοι πολίτες που έχουν την πρωτοκαθεδρία. Οι δημαγωγοί κάνουν την εμφάνισή τους εκεί όπου οι νόμοι δεν αποτελούν την υπέρτατη αρχή».

Όλοι οι πολίτες έχουν δικαίωμα να αναλάβουν αξιώματα, χωρίς να παίζει ρόλο η κοινωνική τους καταγωγή ή η οικονομική τους κατάσταση. Αυτή η αρχή βέβαια συνδέεται πολύ στενά με την αρχή της αξιοκρατίας. Ο καθένας πολίτης έχει τη θέση εκείνη που του αρμόζει μέσα σε μια δημοκρατική πολιτεία. Ολόκληρη η πολιτεία μπορεί να λειτουργεί σωστά, αν βρίσκεται ο κατάλληλος άνθρωπος στην κατάλληλη θέση.

Άλλη βασική αρχή του δημοκρατικού πολιτεύματος είναι η ελευθερία λόγου. Οι αρχαίοι Έλληνες χρησιμοποιούσαν για τα δηλώσουν αυτή την έννοια τις λέξεις ισηγορία και παρρησία. Ο Ισοκράτης στο λόγο του «Περί Ειρήνης», που είναι γραμμένος σε μια εποχή που το δημοκρατικό πολίτευμα μαστίζεται από τους δημαγωγούς και βρίσκεται στην παρακμή του, κατηγορεί τους Αθηναίους γιατί έχουν μεν ισηγορία αλλά δεν υπάρχει παρρησία. Ισηγορία είναι το δικαίωμα που έχουν όλοι οι πολίτες να αγορεύσουν, να μιλήσουν στην Εκκλησία του Δήμου. Η παρρησία όμως είναι κάτι παραπάνω από την ισηγορία. Παρρησία είναι το δικαίωμα του πολίτη να μπορεί όχι απλώς να έχει το λόγο, αλλά να εκφράσει τη γνώμη του ελεύθερα, ακόμη και αν αυτή δεν είναι σύμφωνη με τη γνώμη των άλλων. Γιατί δεν έχει πραγματικά κανένα νόημα να πει κανείς τη γνώμη του, αν δεν μπορεί να εκφράσει ελεύθερα αυτό που πραγματικά πιστεύει χωρίς να αποδοκιμάζεται από τους άλλους για αυτό. Κάτι τέτοιο προϋποθέτει μια ευρύτητα πνεύματος τέτοια, που να μπορεί να δεχτεί το διαφορετικό, το αντίθετο.

Κι εδώ αξίζει να θυμηθούμε εκείνα τα πολύ γνωστά λόγια του Βολταίρου «Δεν πιστεύω ούτε μια λέξη από όσα λες αλλά θα υπερασπίζω ακόμη και με τη ζωή μου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες όσα πρεσβεύεις». Δεν υπάρχει δημοκρατία χωρίς την ελεύθερη διακίνηση ιδεών, χωρίς το αναφαίρετο δικαίωμα του ανθρώπου να λέει αυτό που πραγματικά πιστεύει, χωρίς να κινδυνεύει να κατηγορηθεί για αυτό ή να του βάλουν μια ταμπέλα που τον δυσφημεί. Η πραγματική ελευθερία είναι η πνευματική.

Το σώμα μπορεί να σκλαβώνεται αλλά το πνεύμα όχι.

πηγη : http://www.nea-acropoli-larisas.gr/arthra/filosofia/176-democracy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"πρεπει να σε θυμουνται οχι για αυτα που πιστευεις αλλα για αυτα που θα κανεις"

οι ισπανοι δεν μας ειρωνευτηκαν... μας ζητησαν την βοηθεια μας... διοτι οι ισπανοι τελικα γνωριζουν καλυτερα την ιστορια αυτης της χωρας και ποση δυναμη εχει ο ελληνικος λαος.

μας ειπαν... θυμηθειτε ποιοι ειστε, τι ιστορια εχετε και αποδειξτε γιατι σας φοβουνται στην ουσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να αντιδρασεις στις αδικιες σταματας να πληρωνεις??? φανταστικος τροπος αντιδρασης!

και τρομερα δυναμικος!

δηλαδη αν γυρνουσε το συστημα που κλεβει και σου ελεγε ''κυριε!! εσυ και μονο εσυ δεν θελω να με ξαναπληρωσεις.. και μαλιστα παρε κι αλλα φραγκα!!''

τοτε ολα μελι γαλα ε?? και ασε τους αλλους να γαμ....

συναδελφε κυριε Κωστα αυτο που επαναστατηκα ζητας απο οτι διαβαζω ειναι λεφτα και τα λεφτα.. και οι συνταξεις.. και μας τα κλεψανε.. και τα λεφτα

ντρεπομαι που συμμετειχα σε εκδηλωση υλιστων

και ντρεπομαι που εισαι της γενιας μου

ο συναδελφος Γιωργος εμμεσα και πολυ ομορφα μας δειχνει πως πρεπει να σκεφτομαστε και γιατι να πολεμαμε

και οταν λεω πολεμαμε... οχι πλιατσικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο συναδελφος Γιωργος γνωριζει ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΜΟΥ συναδελφε. και γνωριζει απολυτα οτι μονο υλιστης δεν ειμαι. και γνωριζει απολυτα οτι πλιατσικο εγω δεν κανω. και επισης γνωριζει απολυτα οτι οπως και ο ιδιος ετσι και εγω τιμαω την γενια μου.

επειδη ο συναδελφος Γιωργος εχει ενα κωδικα επικοινωνιας ο οποιος ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΔΙΟΣ με τον δικο μου, γνωριζει πολυ καλα ποιος ειμαι, τι αποψεις εχω και ποσο ευαισθητοποιημενος ειμαι.

επισης, εχω το καθε δικαιωμα να λεω αυτα που πιστευω, να τα υποστηριζω και να αναγνωριζω το ακραιο ή μη των αποψεων μου.

αν εσυ τα θεωρεις ακραια θα συμφωνησω μαζι σου.

Αλλα τοσο καιρο τιποτα το ακραιο δεν εχει συμβει σε ολα τα επιπεδα για αυτο φτασαμε εδω που φτασαμε.

Εγω συναδελφε εργαζομαι απο τα 17 μου χρονια διοτι ειμαι ορφανος πατρος απο τα 6 μου.. Δεν ειμαι παιδι της καφετεριας, και παιδι της ξαπλας. Και αν εσυ ντρεπεσαι που ειμαι της γενιας σου, καλυτερα να μαθεις πρωτα ποιος ειναι αυτος που εκφραζεται κατα αυτο το τροπο και μετα να λες ντρεπομαι.

και για αυτο δακρυσα που ειδα το κοσμο διοτι οπως αγωνιζομαι εγω καθε ημερα αποφασισε πλεον και η γενια μου να κανει κατι. διοτι εως τωρα δεν εχει κανει απολυτος τιποτα.

Δεν αναφερομαι σε χρηματα, αναφερομαι σε αξιοπρεπεια. και αξιοπρεπεια ειναι να σε σεβονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένας τρόπος αντίδρασης και αυτός δεν μπορώ να πω.

Θέμα γούστου και επιλογής είναι το πως και αν θα αντιδράσει ο καθένας.

Για μένα προτιμώ τον νόμιμο τρόπο να εξασφαλίσω ότι όλοι οι πελάτες μου φέτος θα πληρώσουν είτε πολύ λιγότερο είτε καθόλου (με νόμιμους τρόπους, αποδείξεις 049 κτλπ)...biggrin.gif

Απλά "εμπιστεύομαι" τον "πρωθυπουργό μας" και προσπαθώ να τον επιβεβαιώσω τον καημένο όσον αφορά την (κλασική πλέον) ατάκα "λεφτά υπάρχουν".tongue.gif

Όλοι τα φυσικά πρόσωπα το είδαν φέτος ή θα το δουν.... tongue.gif

Η αντίδραση του κόσμου στο Σύνταγμα σωστή και καλή ήταν γιατί:

"Ο λαος δεν πρέπει να φοβάται την κυβέρνηση, η κυβέρνηση πρέπει να φοβάται το λαό" (V for Vendetta)

Απλά οι έλληνες σαν σύνολο με έχουν πείσει ότι πάντα μα πάντα έχουν την κυβέρνηση που τους αξίζει (με ότι αυτό συνεπάγεται για τα κριτήρια επιλογής τους και τη βλακεία που τους δέρνει χεχε...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας νέος, της Τέχνης του Λόγου - στο 24ον έτος του

Όπως μπορείς πια δούλεψε, μυαλό.-

Τον φθείρει αυτόν μια απόλαυσις μισή.

Είναι σε μια κατάστασι εκνευριστική.

Φιλεί το πρόσωπο το αγαπημένο κάθε μέρα,

τα χέρια του είναι πάνω στα πιο εξαίσια μέλη.

Ποτέ του δεν αγάπησε με τόσο μέγα

πάθος. Μα λείπει η ωραία πραγμάτωσις

του έρωτος· λείπει η πραγμάτωσις

που πρέπει νάναι κι απ' τους δυο μ' έντασιν επιθυμητή.

(Δεν είν' ομοίως δοσμένοι στην ανώμαλη ηδονή κ' οι δυο.

Μονάχ' αυτόν κυρίεψε απολύτως).

Και φθείρεται, και νευρίασε εντελώς.

Εξ άλλου είναι κι άεργος· κι αυτό πολύ συντείνει.

Κάτι μικρά χρηματικά ποσά

με δυσκολία δανείζεται (σχεδόν

τα ζητιανεύει κάποτε) και ψευτοσυντηρείται.

Φιλεί τα λατρεμένα χείλη· πάνω

στο εξαίσιο σώμα - που όμως τώρα νοιώθει

πως στέργει μόνον - ηδονίζεται.

Κ' έπειτα πίνει και καπνίζει· πίνει και καπνίζει·

και σέρνεται στα καφενεία ολημερίς,

σέρνει με ανία της εμορφιάς του το μαράζι.-

Όπως μπορείς πια δούλεψε, μυαλό.

Κωνσταντίνος Π. Καβάφης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας νέος, της Τέχνης του Λόγου - στο 24ον έτος του

Όπως μπορείς πια δούλεψε, μυαλό.-

Τον φθείρει αυτόν μια απόλαυσις μισή.

Είναι σε μια κατάστασι εκνευριστική.

Φιλεί το πρόσωπο το αγαπημένο κάθε μέρα,

τα χέρια του είναι πάνω στα πιο εξαίσια μέλη.

Ποτέ του δεν αγάπησε με τόσο μέγα

πάθος. Μα λείπει η ωραία πραγμάτωσις

του έρωτος· λείπει η πραγμάτωσις

που πρέπει νάναι κι απ' τους δυο μ' έντασιν επιθυμητή.

(Δεν είν' ομοίως δοσμένοι στην ανώμαλη ηδονή κ' οι δυο.

Μονάχ' αυτόν κυρίεψε απολύτως).

Και φθείρεται, και νευρίασε εντελώς.

Εξ άλλου είναι κι άεργος· κι αυτό πολύ συντείνει.

Κάτι μικρά χρηματικά ποσά

με δυσκολία δανείζεται (σχεδόν

τα ζητιανεύει κάποτε) και ψευτοσυντηρείται.

Φιλεί τα λατρεμένα χείλη· πάνω

στο εξαίσιο σώμα - που όμως τώρα νοιώθει

πως στέργει μόνον - ηδονίζεται.

Κ' έπειτα πίνει και καπνίζει· πίνει και καπνίζει·

και σέρνεται στα καφενεία ολημερίς,

σέρνει με ανία της εμορφιάς του το μαράζι.-

Όπως μπορείς πια δούλεψε, μυαλό.

Κωνσταντίνος Π. Καβάφης

Όποιος Απέτυχε

Όποιος απέτυχε, όποιος ξεπέσει

τι δύσκολο να μάθη της πενίας

την νέα γλώσσα και τους νέους τρόπους.

Εις τ' άθλια ξένα σπίτια πώς θα πάη! -

με τι καρδιά θα περπατεί στον δρόμο

κι όταν στην πόρτα εμπρός βρεθεί που θάβρει

την δύναμι ν' αγγίξει το κουδούνι.

Για του ψωμιού την ποταπήν ανάγκη

και για την στέγη, πώς θα ευχαριστήση!

Πώς θ' αντικρύση ταις ματιαίς ταις κρύαις

που θα τον δείχνουνε που είναι βάρος!

Τα χείλη τα υπερήφανα πώς τώρα

θ' αρχίσουν να ομιλούνε ταπεινά·

και το υψηλό κεφάλι πώς θα σκύψη!

Τα λόγια πώς θ' ακούση που ξεσκίζουν

τ' αυτιά με κάθε λέξι - κ' εν τοσούτω

πρέπει να κάμνης σαν να μην τα νοιώθης

σαν νάσαι απλούς και δεν καταλαμβάνεις.

Κωνσταντίνος Π. Καβάφης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μαρία

Όχι, οι Έλληνες δεν έχουμε πάντα την κυβέρνηση που μας αξίζει. Ανεχόμαστε κυβερνήσεις, στο όνομα της δημοκρατίας, οι οποίες "αποφασίζουν και διατάσσουν" χωρίς να λαμβάνουν υπ'όψιν τους την όποια αντιπολίτευση (απλά: 151 βουλευτές = 151 ψήφοι)

Και κάτι ακόμη σχετικά με το ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ του συναδέλφου: Υπέβαλα δήλωση ΟΕ στις 21/04/2011 με επιστροφή φόρου (λόγω συμψηφισμού προκαταβολής προηγ.έτους) ταυτόχρονα υποχρεούμαι να πληρώνω κάθε μήνα δόσεις έκτακτης εισφοράς. Πήγα λοιπόν στην εφορία σήμερα και ρώτησα πότε θα συμψηφιστεί η επιστροφή με την οφειλή, και μου είπαν ότι ΘΑ τους έρθει κατάσταση (σημ. έχει γίνει οριστικά αποδεκτή από το taxisnet από 10/05/2011) και μέχρι τότε θα πρέπει να πληρώνουμε ΚΑΝΟΝΙΚΑ την έκτακτη εισφορά... no comments...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγανακτισμένοι λογισταράδες μου.... που μέμφεστε το σύστημα!!!! Δικαίως δεν λέω ...αλλά για πείτε μου πόσες φορές στην καριέρα σας πατήσατε πόδι και αρνηθήκατε να κάνετε δήλωση σε καταφανώς φοροδιαφεύγοντα λαμόγια (με πρώτους και καλύτερους τους εργολάβους);;; Μήπως κρυφτήκατε πίσω από την καραμέλα οτι δουλειά του κράτους είναι να ελέγχει;;;; Για ,λοιπόν, όλοι μας να κάνουμε κάνουμε την αυτοκριτική μας και τότε ας δράσουμε -ως οφείλουμε- ως νομοταγείς πολίτες και τότε θα δείτε οτι αν ολοί εμείς που φωνάζουμε για το σάπιο σύστημα, δρώντας και πράττωντας τα δέοντα, θα δείτε το σύστημα να αυτοδιορθώνεται (αργά αλλά σταθερά)

Ευ πράττειν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε ΣΥΝΤΑΓΜΑ , οι 300 είναι εκεί , αλλά χρειάζεται και ένας ΛΕΩΝΙΔΑΣ , να ενωθουν οι Έλληνες και να αντιμετωπίσουν τους Πέρσες (ΤΡΟΙΚΑ, Γ.Α.Π., Ε.Ε , ΔΝΤ και τους υπολοιπους παρατρεχάμενους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω δικιο φιλε μου. ολοι εχουμε δικιο. αλλα το δικιο που εχουμε το συζηταμε με τη μανα μας... με την πεθερα μας... με τους φιλους μας... ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΑΝΤΕΡΑ.. ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΟΛΗΣ ΠΛΕΟΝ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.

ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΥΡΙΟΙ/ΕΣ

ΔΗΜΟΣΙΑ.

ΕΛΕΓΑΝ.. ΠΑΡΤΕ ΔΑΝΕΙΑ,.,. ΒΓΑΛΤΕ ΚΑΡΤΕΣ.. ΠΑΡΤΕ ΠΑΡΤΕ.,.. ΜΑΘΑΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑ... ΗΡΘΑΝ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΟΛΟΘΙ!!! ΚΑΙ ΜΑΣ ΒΑΡΑΓΑΝ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΝΟΜΟΘΕΤΗΜΑΤΑ ΛΗΣΤΕΙΑΣ.. ΑΛΛΑ... σσσσσσ....σσσσσσσ.....σσσσσσσ... εχουν προβληματα δεν θα ασχοληθουν...

ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΟΙ ΜΑΓΚΕΣ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΞΥΠΝΗΣΕΙ....

το σσσσσσ....σσσσσσσ.... κραταει οσο εμεις το θελουμε.... ναι αλλα το σσσσσσ... αν συνεχιστει τοτε θα χασουμε την μιλια μας... θα ξεχασουμε να μιλαμε μεταξυ μας. να μιλαμε ολοι μαζι...

ζηλευω τη μανα μου συναδελφοι... την ζηλευω πραγματικα... αυτη θα ζησει συμφωνα με την αξιοπρεπεια με την οποια εργαστηκε...

ΕΜΕΙΣ ΟΛΟΙ ΟΙ 30ΑΡΗΔΕΣ δεν ξερω αν τα παιδια μας θα μας πουν... σας ζηλευουμε....

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ... ΚΡΑΤΑΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ.

KAI ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ....ΕΙΣΑΙ ΔΥΝΑΤΟΣ ΝΑΤΗΝ ΑΝΤΕΞΕΙΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Κωνσταντίνα

ο συναδελφος Γιωργος γνωριζει ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΜΟΥ συναδελφε. και γνωριζει απολυτα οτι μονο υλιστης δεν ειμαι. και γνωριζει απολυτα οτι πλιατσικο εγω δεν κανω. και επισης γνωριζει απολυτα οτι οπως και ο ιδιος ετσι και εγω τιμαω την γενια μου.

επειδη ο συναδελφος Γιωργος εχει ενα κωδικα επικοινωνιας ο οποιος ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΙΔΙΟΣ με τον δικο μου, γνωριζει πολυ καλα ποιος ειμαι, τι αποψεις εχω και ποσο ευαισθητοποιημενος ειμαι.

επισης, εχω το καθε δικαιωμα να λεω αυτα που πιστευω, να τα υποστηριζω και να αναγνωριζω το ακραιο ή μη των αποψεων μου.

αν εσυ τα θεωρεις ακραια θα συμφωνησω μαζι σου.

Αλλα τοσο καιρο τιποτα το ακραιο δεν εχει συμβει σε ολα τα επιπεδα για αυτο φτασαμε εδω που φτασαμε.

Εγω συναδελφε εργαζομαι απο τα 17 μου χρονια διοτι ειμαι ορφανος πατρος απο τα 6 μου.. Δεν ειμαι παιδι της καφετεριας, και παιδι της ξαπλας. Και αν εσυ ντρεπεσαι που ειμαι της γενιας σου, καλυτερα να μαθεις πρωτα ποιος ειναι αυτος που εκφραζεται κατα αυτο το τροπο και μετα να λες ντρεπομαι.

και για αυτο δακρυσα που ειδα το κοσμο διοτι οπως αγωνιζομαι εγω καθε ημερα αποφασισε πλεον και η γενια μου να κανει κατι. διοτι εως τωρα δεν εχει κανει απολυτος τιποτα.

Δεν αναφερομαι σε χρηματα, αναφερομαι σε αξιοπρεπεια. και αξιοπρεπεια ειναι να σε σεβονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, οι Έλληνες δεν έχουμε πάντα την κυβέρνηση που μας αξίζει. Ανεχόμαστε κυβερνήσεις, στο όνομα της δημοκρατίας, οι οποίες "αποφασίζουν και διατάσσουν" χωρίς να λαμβάνουν υπ'όψιν τους την όποια αντιπολίτευση (απλά: 151 βουλευτές = 151 ψήφοι)

Έχουμε πάντα την κυβέρνηση που αξίζει στην μεγάλη πλειοψηφία των ελλήνων να το πω καλύτερα γιατί:

Η πλειοψηφία είτε:

α) δεν ψηφίζει καθόλου οπότε αποφασίζει μια μικρή μειοψηφία που βγάζει κυβέρνηση - οπότε αδιαφορεί με τον τρόπο της και προφανώς είναι συνυπεύθυνη μιας και έχουμε "δημοκρατία".

β) το κομμάτι που ψηφίζει βγάζει τα δύο μεγάλα κόμματα που παίρνουν μεγάλα ποσοστά - και κυβερνούν κατά το δοκούν όπως και λες, αλλά έτσι είναι το σύστημά μας αυτή τη στιγμή, είχαμε και πολύ χειρότερο στο παρελθόν....

Οπότε οι μόνοι που δεν φταίνε (πολύ) και την πληρώνουν τελικά είναι αυτοί που ψηφίζουν τα μικρά κόμματα (δε λέω ότι είναι αθώα) ή λευκό ή άκυρο και πόσοι είναι αυτοί από το σύνολο των εχόντων δικαίωμα ψήφου?

Ούτε 10% νομίζω - αμα βγάλεις αποχή και τους ψηφοφόρους των δύο μεγάλων κομμάτων μιλάμε για αστείο ποσοστό....smile.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο Κωστα μου. Βλέπω όλο και περισσότερους αγανακτισμένους, ότι και να γίνει τωρα, το νερό μπήκε στο αυλάκι, θα γίνει χείμαρος και θα τους πνίξει στο τέλος.

εχω δικιο φιλε μου. ολοι εχουμε δικιο. αλλα το δικιο που εχουμε το συζηταμε με τη μανα μας... με την πεθερα μας... με τους φιλους μας... ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΑ ΑΝΤΕΡΑ.. ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΟΛΗΣ ΠΛΕΟΝ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ.

ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΥΡΙΟΙ/ΕΣ

ΔΗΜΟΣΙΑ.

ΕΛΕΓΑΝ.. ΠΑΡΤΕ ΔΑΝΕΙΑ,.,. ΒΓΑΛΤΕ ΚΑΡΤΕΣ.. ΠΑΡΤΕ ΠΑΡΤΕ.,.. ΜΑΘΑΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΑ ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑ... ΗΡΘΑΝ ΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑΜΕ ΣΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΑΣ ΟΛΟΘΙ!!! ΚΑΙ ΜΑΣ ΒΑΡΑΓΑΝ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕ ΝΟΜΟΘΕΤΗΜΑΤΑ ΛΗΣΤΕΙΑΣ.. ΑΛΛΑ... σσσσσσ....σσσσσσσ.....σσσσσσσ... εχουν προβληματα δεν θα ασχοληθουν...

ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΟΙ ΜΑΓΚΕΣ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΞΥΠΝΗΣΕΙ....

το σσσσσσ....σσσσσσσ.... κραταει οσο εμεις το θελουμε.... ναι αλλα το σσσσσσ... αν συνεχιστει τοτε θα χασουμε την μιλια μας... θα ξεχασουμε να μιλαμε μεταξυ μας. να μιλαμε ολοι μαζι...

ζηλευω τη μανα μου συναδελφοι... την ζηλευω πραγματικα... αυτη θα ζησει συμφωνα με την αξιοπρεπεια με την οποια εργαστηκε...

ΕΜΕΙΣ ΟΛΟΙ ΟΙ 30ΑΡΗΔΕΣ δεν ξερω αν τα παιδια μας θα μας πουν... σας ζηλευουμε....

ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ... ΚΡΑΤΑΩ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KAI ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ....ΕΙΣΑΙ ΔΥΝΑΤΟΣ ΝΑΤΗΝ ΑΝΤΕΞΕΙΣ?

εχω αντεξει και χειροτερα στη ζωη μου φιλε μου. αυτο δεν ειναι τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...