Jump to content

Ανοιγμα επάγγέλματος φοροτέχνη -λογιστή ,τι εννοεί ο ποιητής?

Recommended Posts

ΚΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ. ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΑΞΙΖΩ.

"αντε να λαβεις αυτα που οριζει ο Νομος" ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΟΡΙΖΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ, ΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΟΥΝ. ΚΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ Η ΤΡΟΙΚΑ ΘΑ ΜΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΤΡΑΒΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΝΟΜΟΥΣ. ( ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ, ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ).

Θα το δουμε αυτο ρε Χρηστο, τι να σου πω, ο καθενας εχει την αποψη του και την οπτικη του γωνια! Τι να πω, ισως κι εμενα αν μου ερθει καμια ταβερνα αυριο μεθαυριο για εναρξη, να τους βγαλω, αδειες, πυρασφαλειες, κατοψεις κτλ και να παιρνω εγω τα 2χιλιαρα και τα 3χιλιαρα και να μου αρεσουν κι εμενα οι Νομοι της Τροικας....... Παντως 1η φορα βλεπω μαζι στην ιδια προταση τις λεξεις ευτυχως και Τροικα..... Τα συμπερασματα στους συναδελφους!

• Replies 125
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Δηλαδη συναδελφε για να καταλαβω τωρα...

εισαι της αποψης οτι καλως ηρθε η Τροικα να αλλαξουμε νομους...δηλαδη μας λες με λιγα λογια οτι παραδεχεσαι οτι εχουμε αχρηστη εκτελεστικη και νομοθετικη εξουσια τοσα χρονια τωρα....και εαν ειναι ετσι , εσυ που ησουν τοσα χρονια που ψηφιζονταν αυτοι οι νομοι που παρακαλας τωρα να αλλαξουν με τις ευλογιες της Τροικας...

κατι εχεις καταλαβει λαθος......συναδελφε.....

Οχι φιλε Χρηστο δεν ειναι ετσι, αν θες και εισαι και μαγκας, προσπαθησε να μπεις, μπες και το σημαντικοτερο ΒΓΕΣ με το χαρτι στο χερι απο το πανεπιστημιο ή ΤΕΙ ή οτιδηποτε αλλο οριζει ο νομος και λαβε αυτα που σου αναλογουν ΒΑΣΕΙ ΝΟΜΟΥ!

Τι παει να πει εξετασεις? Λογιζομαστε ως επιστημονικος κλαδος και μαλιστα (κατα τη γνωμη μου) ο σημαντικοτερος, ειδικα στην παρουσα φαση, για την οικονομια και κατ επεκταση για την οντοτητα της χωρας μας και εσυ μου λες οτι καποιος χωρις αντικειμενικα κριτηρια μπορει να αποκτησει, οτι οι αλλοι απεκτησαν με κοπο, χρονια διαβασματος, οικονομικη αιμορραγια και την οποιαδηποτε αλλη θυσια των καλυτερων τους χρονων.

Οχι φιλε μου! ΟΧΙ!!!

Υ.Γ. Επειδη ζουμε στην Ελλαδα, ποιος μου λεει εμενα οτι οι εξετασεις που ισχυριζεσαι οτι θες να δωσεις θα ειναι αδιαβλητες.......???? ΑΚΟΥΣΕ ΕΚΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.........ΕΛΕΟΣ!

ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΒΑΓΓΕΛΗ ΑΠΑΞΙΩΝΕΙΣ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ? ΝΑ ΣΟΥ ΥΠΕΝΘΗΜΗΣΩ ΤΟ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΙΚΟ 5???????

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΡΙΞΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ

ΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ. ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΠΟΥ ΗΡΘΕ Η ΤΡΟΙΚΑ , ΝΑ ΜΑΣ ΒΑΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΣΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΟΙ ΑΧΡΗΣΤΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΜΑΣ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΤΟΣΟΝ ΚΑΙΡΟ. ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΠΟΥ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ. ΕΜΕΙΣ ΦΤΑΙΜΕ , ΟΧΙ ΤΑ " ΞΕΝΑ ΚΕΝΤΡΑ ΕΞΟΥΣΙΑΣ".

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ, ΑΥΤΟΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ " ΚΑΝΤΕ ΤΑ ΕΞΟΔΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΣΟΔΑ".

ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΝΑΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΚΤΡΩΜΑΤΑ ΝΟΜΟΥΣ.

ΟΧΙ Η ΤΡΟΙΚΑ. ΕΜΕΙΣ.

ΚΙ ΟΣΟ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΣΕ ΑΛΛΟΥΣ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ, ΦΩΣ ΣΤΟ ΤΟΥΝΕΛ ΔΕΝ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΠΟΤΕ.

ΚΑΙ ΝΑΙ. Η ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΣΩΣΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΗΣ.

Τώρα για να καταλάβω γιατί ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την συζήτηση αυτή. Τί θέλουμε να ακυρώσουμε τα ΑΕΙ και ΤΕΙ, τις εξετάσεις που δώσαμε,

τα χρήματα που πληρώσαμε για να μπούμε αλλά και τα διαφυγόντα έσοδα αυτά τα 4 χρόνια που κάτσαμε στο Πανεπιστήμιο αντί να είμαστε

στην αγορά και να δουλεύμε ώστε να εισπράτουμε. Και τέλως πάντων αυτά τα 4 χρόνια δεν μάθαμε τίποτα παραπάνω. Τότε να τα κλείσουμε

τα ΑΕΙ και ΤΕΙ. Δεν έχουν λόγω ύπαρξης. Γιατί τα παιδάκια περνάνε τέτοιο γολγοθά για να μπουν στα ΑΕΙ????. Και είμαι σίγουρη ότι αυτοί που τα

ισωπεδώνουν όλα, έχουν βάλει τα παιδιά τους να δώσουν εξετάσεις φέτος για τα ΑΕΙ. Και κάτι άλλο. Δώσαμε γιατί μας είπαν ότι θα έχουμε

πλεονέκτημα έναντι των άλλων που δεν θα έχουν το πτυχίο. Αλλοιώς δεν υπήρχε λόγος να ταλαιπωρηθούμε. Συγνώμη για το ύφος αλλά έτσι είναι.

Τώρα για να καταλάβω γιατί ειλικρινά δεν καταλαβαίνω την συζήτηση αυτή. Τί θέλουμε να ακυρώσουμε τα ΑΕΙ και ΤΕΙ, τις εξετάσεις που δώσαμε,

τα χρήματα που πληρώσαμε για να μπούμε αλλά και τα διαφυγόντα έσοδα αυτά τα 4 χρόνια που κάτσαμε στο Πανεπιστήμιο αντί να είμαστε

στην αγορά και να δουλεύμε ώστε να εισπράτουμε. Και τέλως πάντων αυτά τα 4 χρόνια δεν μάθαμε τίποτα παραπάνω. Τότε να τα κλείσουμε

τα ΑΕΙ και ΤΕΙ. Δεν έχουν λόγω ύπαρξης. Γιατί τα παιδάκια περνάνε τέτοιο γολγοθά για να μπουν στα ΑΕΙ????. Και είμαι σίγουρη ότι αυτοί που τα

ισωπεδώνουν όλα, έχουν βάλει τα παιδιά τους να δώσουν εξετάσεις φέτος για τα ΑΕΙ. Και κάτι άλλο. Δώσαμε γιατί μας είπαν ότι θα έχουμε

πλεονέκτημα έναντι των άλλων που δεν θα έχουν το πτυχίο. Αλλοιώς δεν υπήρχε λόγος να ταλαιπωρηθούμε. Συγνώμη για το ύφος αλλά έτσι είναι.

ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΜΟΝΟΝ ΤΑ ΑΕΙ-ΤΕΙ ΚΛΠ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΠΕΙΡΑ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΟΧΥΡΩΝΕΣΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΕΧΕΣΤΕ ΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ (ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑΤΟΣ.ΕΧΕΤΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣ ΤΩΝ 100 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ)????????

καλως η κακως στο ελλαντα ζουμε και όπως σε καθε ευνομουμενη πολιτεια νομοι υπαρχουν και πρεπει να υπαρχουν,γι αυτο και ισχυει η ρηση""περνα πρωτα και μετα πουλα μουρη,βγες εξω με πανο και διαμαρτυρησου,παιξτο μαγκας,στην απεξω δε δικαουσαι να μιλας"δηλ.κατοχυρωσε πρωτα το δικαιωμα σου να μιλησεις και μετα πεστο και ας πεσει χαμω ,ως συνηθως,μεχρι τουτε δε δικαιουσαι να μιλας,και επειδη πολλοι ειναι εκεικοι που θελουν να την βγαλουν στο ντουκου το κρατος δεν τους απαγορευει να δωωσουν εξετασεις και να εισαχθουν στο πανεπιστημιο ακομα και στα 80,σες ανοιχτο πανεπιστημιο,αντε με την τεμπελια σαυτη τη χωρα

Σε κάθε περίπτωση πάντως ,ένα επάγγελμα για να έχει αξία πρέπει να εχει οριοτεθεί,πχ για να γίνεις μαθηματικός

πρέπει να έχεις τελειώσει το μαθηματικό κλπ,απο κεί και πέρα άλλο είναι αυτό και αλλο είναι η πείρα που αποκτιέται

στην πορεία ,επομένως η πείρα είναι συνάπεια αυτού που κάνεις και όχι προυπόθεση ,οπως είναι ένα σχετικό πτυχείο,

ετσι για να έχουμε μια αντίστοιχη θεση στην κοινωνία και στην αγορά.Δεν μπορεί να υπάρξει πλήρης ισοπέδοση,οχι μόνο

στο δικό μας κλάδο καλλα και αλλου.Εμφαση πρέπει να δοθεί (στο δικό μας κλαδο),ο κάθε κλαδος πρεπει να έχει όρια

και προυποθέσεις ,για να ξεχωρίζει και απο τους άλλους,δεν μπορεί να είναι όλοι για όλα.

ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΜΟΝΟΝ ΤΑ ΑΕΙ-ΤΕΙ ΚΛΠ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΠΕΙΡΑ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΟΧΥΡΩΝΕΣΤΕ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΝΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΔΕΧΕΣΤΕ ΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ (ΚΑΙ ΑΦΗΣΤΕ ΤΟΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑΤΟΣ.ΕΧΕΤΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣ ΤΩΝ 100 ΕΥΡΩ ΤΟ ΜΗΝΑ)????????

Μόλις γύρισα από το Σύνταγμα και θα ήθελα να σου πώ συνάδελφε, ότι τα 100 ευρώ το μήνα δεν τα καθόρισαν οι πτυχιούχοι λογιστές αλλά κάποιοι αλλοι. Πρόβλημα έχουμε όλοι. Αυτή την στιγμή

θα έπρεπε όλοι να είμαστε στο Σύνταγμα, στον Λευκό Πύργο, στην Πάτρα. Εξω στους δρόμους. Γιατί ξέρω πάρα πολλούς συναδέλφους πτυχιούχους που δεν παίρνουν ούτε τα 100 ευρώ το μήνα που λές.

Λοιπόν το πρόβλημα είναι αλλού και μην χάνομαστε σε λάθος δρόμους.

XRISTOSX

ΚΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ. ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΚΑΙ ΑΞΙΖΩ.

"αντε να λαβεις αυτα που οριζει ο Νομος" ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΟΡΙΖΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ, ΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑΖΟΥΝ. ΚΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ Η ΤΡΟΙΚΑ ΘΑ ΜΑΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΣΤΡΑΒΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΝΟΜΟΥΣ. ( ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΑΩ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ, ΑΛΛΑ ΓΕΝΙΚΑ).

Kαι του απαντάει ο συνάδελφος...

ΓΡΙΒΑΣ ΠΕΤΡΟΣ

Δε νομίζω ότι θα αλλάξει κάτι σε ότι αφορά τις άδειες κτλπ και ότι αφορά ΑΕΙ-ΤΕΙ γιατί η διαδικασία πιστοποίησης θα παραμείνει στο Οικ. Επιμελητήριο (καλώς ή κακώς).

Είπαμε παραπάνω τι συνεπάγεται το συγκεκριμένο "άνοιγμα" του επαγγέλματος.

Εννοώντας... αυτό

Η απελευθέρωση του λογιστικού επαγγέλματος το οποίο κατα την γνώμη μου δέν υπήρξε ποτέ κλειστό (γιατί ούτε οι άδειες ήταν περιορισμένες απο το κράτος όπως τα φοστηγά Δ.Χ. αλλά και ούτε υπήρχαν χωροταξικά όρια και περιορισμοί, όπως σε άλλους κλάδους), θα σημάνει 2 πράγματα...

1ον) Θα μπορούν να έρχονται απο τις χώρες της Ε.Ε. απόφοιτοι σχολών λογιστικής και Οικονομικών και θα μπορούν να δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα σάν Έλληνες πολίτες, όπως ακριβώς θα μπορούμε να πάμε και εμείς στις χώρες τους.

2ον) Ακούγεται γενικά αυτές τις μέρες εδω μέσα ότι ο κάθε μπακάλης και χορευτής θα μπορεί να ανοίξει λογιστικό γραφείο. ΚΑΙ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΖΩ η απελευθέρωση σημαίνει ότι θα μπορέι κάποιος σάν κάτοχος ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ να ανοίξει λογιστικό γραφείο έχοντας την εταιρική ιδιότητα του ιδιοκτήτη λογιστικού γραφείου, ΟΜΩΣ θα είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ η απασχόληση μέσα σε αυτό ατόμων με ΑΔΕΙΑ ΛΟΓΙΣΤΗ-ΦΟΡΟΤΕΧΝΗ. Δηλαδή δέν θα είναι ο ίδιος ποτέ λογιστής απλά ιδιοκτήτης του γραφείου. Όπως γνωρίζουμε οι άδειες δίνονται όπως ισχύει μέχρι σήμερα σε συγκεκριμένους αποφοίτους και με τα συγκεκριμένα όρια και θα εξακολουθήσουν να υπάρχουν και πολύ περισσότερο τώρα που μόλις πρίν λίγους μήνες τέθηκαν και πιο περιορισμένα όρια για την τήρηση βιβλίων με υπογραφή λογιστή...

Προσωπικά το όλο θέμα του ΑΝΟΙΓΜΑΤΟΣ δέν με απασχολεί... κρίνω τον εαυτό μου πολύ πιο ικανό απο τον κάθε Γερμανό, Βούλγαρο κτλ που θα έρθει εδώ στην ΕΔΡΑ μου, με την πολυπλοκότητα των Ελληνικών νόμων και το γενικό μπάχαλο που επικρατεί. Έχω το πλεονέκτημα να είμαι μέρος αυτού του μπαχάλου το οποίο ο κάθε ΞΕΝΟΣ δέν θα μπορέσει εύκολα να το αφομοιώσει...

Όσο για τις πολυεθνικές καλά θα κάνουν και θα έρθουν και εγώ θα κάνω εταιρικές μορφές με άλλους συναδέλφους και θα ψάξω να εμπλουτίσω τις υπηρεσίες μου με νέα ΠΡΆΓΜΑΤΑ(τόσο υπηρεσίες όσο και προϊόντα).

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΟΥ

Λές ακόμα να μήν κατάλαβε?

ΕΤΣΙ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΟΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟΥ,

ΜΕ ΤΟ ΝΑ ΚΡΑΤΟΥΝ ΟΜΗΡΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΕΙ ΤΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΑΝΕΒΟΥΜΕ ΤΑΞΗ , Τι εννοείς βρε ποιητή???? Δηλαδή με λες μ@λ@κα που πήγα και έβγαλα τα μάτια μου για να πάρω αυτό το κ@λ@πτυχίο για να μπορέσω να εξασκήσω αυτό το επάγγελμα?????

ΟΥΤΕ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ , Ποιές εξετάσεις βρε μεγάλε???? Ξέρεις πόσες εξετάσεις έχουμε δώσει εμείς??? Άκουσε εκεί εξετάσεις....... Τράβα να το παίξεις ασφαλιστικός και χρηματοοικονομικός σύμβουλος με απλές εξετάσεις, που είναι και της μόδας τώρα τελευταία...

ΟΥΤΕ ΑΝ ΤΟ ΑΞΙΖΑΜΕ ΔΗΛΑΔΗ, Και ποιός κρίνει αν το άξιζες??? Ας πήγαινες για σπούδες, να έμπαινες στην σχολή, να βλέπαμε ΑΝ θα έβγαινες με χαρτί στο χέρι και μετά θα σε έκρινε η αγορά αν το άξιζες ή όχι.....

ΚΑΛΩΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.

ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΕΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΙΝΑΙ? ΞΕΡΕΤΕ ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ? ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΖΟΥΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΑΣ, ΑΛΛΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΕΓΚΛΩΒΙΣΜΕΝΟΥΣ? ΕΤΣΙ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡ ΤΗΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗΣ. ΟΛΑ ΕΔΩ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ.

ΑΣ ΚΑΘΟΡΙΣΕΙ Η ΑΓΟΡΑ ΠΟΙΟΙ ΑΞΙΖΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΟΧΙ. ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΣΕΙΣ , ΘΑ ΠΕΤΑΧΤΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ.

ΤΕΛΙΚΑ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΟ ΘΡΑΣΣΟΣ................

Συνάδελφοι, θα μας βάλουν να τρωγόμαστε μεταξύ μας. Όχι μόνο σαν κλάδο μα και σαν κοινωνία.

Διαίρει και βασίλευε.

Από τη μία είναι απαράδεκτη η θέση του συναδέλφου ότι ήρθε η ώρα της ¨εκδίκησης" μα και από την άλλη

οι απόφοιτοι ΑΕΙ-ΤΕΙ ξέρουμε ότι το πτυχίο δεν παρέχει καμιά επαγγελματική και επιχειρηματική

εγγύηση. Έτσι, αντί να χωριζόμαστε σε "ελίτ" και "εκδικητές" πρέπει να κάτσουμε να βγάλουμε μια άκρη.

Ούτε απαξιώνοντας τα χρόνια που φάγαμε στο πανεπιστήμιο ούτε τα χρόνια που κάποιος μπορεί

να έχει φάει στη δουλεία και να ως εκ τούτου να μπορεί να την κάνει καλά.

Το ΟΕΕ πραγματικά είναι εκτός τόπου και χρόνου. Είναι εφικτή η απόσχιση των λογιστών?

Μπορούν οι μεγάλες ενώσεις και παρατάξεις λογιστών να συνεννοηθούν και να δημιουργήσουν

ένα νέο ανεξάρτητο φορέα-επιμελητήριο με μέλη λογιστές και όχι υπαλλήλους Β διαλογής της

κυβέρνησης? Μπορούμε να μην είμαστε τα γιουσουφάκια κάθε ΥπΟικ και να ξέρουμε επιτέλους

και μεθαύριο τη νόμο θα κάνει?Αν θα βρέξει καμιά ΠΟΛ ή αν χιονίσει νέα (τσαπατσούλικα) μέτρα?

Είμαι 6 μήνες σαν ελ. επαγγελματίας και πρόλαβα να ξεχάσω ότι είχα μάθει τα προηγούμενα χρόνια

από λογιστική λόγω αλλαγών (Α' κατηγ, φορολογία εισοδήματος, ΦΠΑ κλπ) και από οικονομικά βλέποντας την αντίδραση

της κυβέρνησης στην ύφεση και τα μέτρα trial and error.

Αυτή η σημερινή γκρίνια...

Καλημέρα.

Προφανως καποιοι θελουν να εκφρασουν τα κομπλεξ τους, το τι θα γινει, θα το δουμε ή μαλλον θα το δουνε...

Παντως μολις ανοιξουν τα... κλειστα επαγγελματα και το κανω το γραφειο λογιστικο - ψυχολογικο, θα προσφερω στους ''συναδελφους'' την 1η συνεδρια δωρεαν..............

Θανο εδω δεν μιλαμε για αποσχιση...μιλαμε για αναβαθμιση του επαγγελματος μας και προστασια του επαγγελματος γενικα

Πρεπει να καταλαβουν ολοι οτι οι καιροι επιτασσουν την συννεοηση των συνδικαλιστικων φορεων του κλαδου και των συλλογων κατ΄ επεκταση.

Ειναι ενας θεσμος που εαν επιτευχθει θα βαλει τις σωστες βασεις της συνεργασιας με ολους τους επισημους φορεις της πολιτειας, με επιμελητηρια αλλων επαγγελματικων κλαδων, ειναι πολλαπλα τα οφελη..δεν υπαρχει λογος να φοβομαστε την αλλαγη αυτη.

Θανο εδω δεν μιλαμε για αποσχιση...μιλαμε για αναβαθμιση του επαγγελματος μας και προστασια του επαγγελματος γενικα

Πρεπει να καταλαβουν ολοι οτι οι καιροι επιτασσουν την συννεοηση των συνδικαλιστικων φορεων του κλαδου και των συλλογων κατ΄ επεκταση.

Ειναι ενας θεσμος που εαν επιτευχθει θα βαλει τις σωστες βασεις της συνεργασιας με ολους τους επισημους φορεις της πολιτειας, με επιμελητηρια αλλων επαγγελματικων κλαδων, ειναι πολλαπλα τα οφελη..δεν υπαρχει λογος να φοβομαστε την αλλαγη αυτη.

Εαν οι συνδικαλιστικοί φορεις και των συλλόγων , το μόνο που προσπαθούν τοσα χρόνια, είναι οι ΑΣΠΙΡΙΝΕΣ παρατάσεις, και επαναπαύονται ΟΛΟΙ αυτοί που τους κτυπάνε συγκαταβατικά τη πλάτη, δεν σηκώνουν ανάστημα , κατά των κυβερνητικών αυτοδυναμιών ``του λεφτά υπάρχουν``...δε μας εκφράζουν, δε μας αφορούν .....................ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΑΣ αφορούν τα ΑΠΑΞΙΩΜΕΝΑ ΠΤΥΧΙΑ , ΑΕΙ ΤΕΙ, που που περνάγαν μαθηματα πολλοί, επειδή ήταν κομματικά κολλητοί , με το κάθε καθηγητή, για αν συντηρειτε ένα σύστημα ψηφοθηρικών στρατιών ............

ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΕΥΤΙΚΗ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΚΗ , όταν το εκλογικό αποτέλεσμα, εκφράζετε σε μια δεδομένη χρονική στιγμή, όπου με λόγια πλούσια, υφαρπάζετε η λαική εντολή, δεν είναι ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ, δημοψηφισματική ανα πάσα στιγμή, και η φωνή μας, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΥΝΑΜΗ, παραμένοντας μηδενικά, αν δε προστρέξουμε, στους περισπούδακτους εκπροσώπους , που δεν φαίνετε να έχουν την ικανότητα να διαχειριστούν τη πορεία μας ΑΝΤΙ ΕΜΑΣ>.....

Με το "απόσχιση" εννοώ τον απογαλακτισμό από το ΟΕΕ και τη δημιουργία φορέα λογιστών. Οι ορκωτοί έχουν το ΣΟΕΛ, εμείς γιατί τρωγόμαστε μεταξύ μας και δε μπορούμε να βγάλουμε μια άκρη?

Γιατί πρέπει να υπάρχουν κομματικά προσκείμενες παρατάξεις?Δεν το καταλαβαίνω. Είναι κλαδικό και κοινωνικό το θέμα όχι πολιτικό με τη στενή έννοια της σημερινής πραγματικότητας.

Όλοι τις ίδιες επιδιώξεις και απαιτήσεις δεν έχουμε πάνω κάτω?

Αφού όλοι κοκορεύονται για τα επαγγελματικά γαλόνια τους, γιατί φοβούνται οι ΑΕΙίδες τους ΤΕΙτζίδες και οι ΤΕΙτζίδες τους εμπειρικούς και αυτοι τους ΙΕΚτζίδες? (sorry για την ονοματολογία!)

Αλλά από την άλλη και το καημένο το πτυχίο του καθενός δεν πρέπει να έχει κάποια αξία? Πρώτα πρέπει να τα βρούμε μεταξύ μας όπως λες και να συνεννοηθούμε και μετά να ζητήσουμε το παραμικρό.

Αυτό που όλοι παραβλέπουμε είναι ότι έτσι όπως είμαστε διαιρεμένοι το άνοιγμα του επαγγέλματος, θα φέρει μεγάλες εταιρίες οικονομικών υπηρεσιών που θα προσλαμβάνουν με φραγκοδίφραγκα

και δε θα τους νοιάζει με ποιους είσαι και τι χαρτί έχεις. Θα ρίχνουν το κόστος λόγω οικονομίας κλίμακας και το "γραφειάκι" της γειτονιάς θα βάλει λουκέτο και "ενοικιάζεται" δίπλα στο παντοπωλείο, το μανάβικο και τόσες άλλες επιχειρήσεις που κατέρρευσαν σαν έννοια λόγο μη δυνατότητας ανταγωνισμού.

Αν δε μπορούμε να συνεννοηθούμε λοιπόν, πώς θα συνεργαστούμε? Γιατί αν δε συνεργαστούμε θα αφανιστούμε...και κάπως έτσι από κλαδικό και κοινωνικό γίνεται "υπαρξιακό" το ζήτημα!

Θανο το θεμα περι Λογιστικου Επιμελητηριου δεν μπορει να ανοιξει τετοια περιοδο...που ενω γινονται πολλα γυρω απο τον κλαδο μας...δεν υπαρχει χρονος για μελετη, αντιδραση, συζητησεις κτλ κτλ..

Ανακοινωνω οτι μετα το περας της περιοδου αυτης θα δημιουργησω θεμα σχετικο με την δημιουργεια επισημου φορεα για τον κλαδο και καλω απο τωρα οσους ειχαν λαβει μερος στις τοτε συζητησεις καθως και νεους συναδελφους και παλιους ακομα και φορεις να συμμετασχουν σε μια συζητηση που κρινω σκοπιμο καλο ειναι να γινει δημοσια ετσι ωστε να αναλυθουν ολες οι σκεψεις του καθενος καθως και να διατυπωθουν προτασεις και αποψεις υπερ ή οχι της δημιουργειας του.

Ειναι μεγαλη ευκαιρια για τον κλαδο το ανοιγμα του επαγγελματος ετσι ωστε να κατσουμε σε ενα τραπεζι και να συζητησουμε οσοι πραγματικα ενδιαφερονται για το συνολο του κλαδου και οχι για τον εαυτο τους και τις βλεψεις τους.

....................

1ον) Θα μπορούν να έρχονται απο τις χώρες της Ε.Ε. απόφοιτοι σχολών λογιστικής και Οικονομικών και θα μπορούν να δραστηριοποιούνται στην Ελλάδα σάν Έλληνες πολίτες, όπως ακριβώς θα μπορούμε να πάμε και εμείς στις χώρες τους.

...............

Προσωπικά το όλο θέμα του ΑΝΟΙΓΜΑΤΟΣ δέν με απασχολεί... κρίνω τον εαυτό μου πολύ πιο ικανό απο τον κάθε Γερμανό, Βούλγαρο κτλ που θα έρθει εδώ στην ΕΔΡΑ μου, με την πολυπλοκότητα των Ελληνικών νόμων και το γενικό μπάχαλο που επικρατεί. Έχω το πλεονέκτημα να είμαι μέρος αυτού του μπαχάλου το οποίο ο κάθε ΞΕΝΟΣ δέν θα μπορέσει εύκολα να το αφομοιώσει...

...................

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΟΥ

Δεν ξέρω γιατί αλλά θυμήθηκα μιά ατάκα του Χάρυ Κλύν όταν συζητάγαμε την ολοκληρωση της ένταξης στην πάλαι ποτέ ΕΟΚ και την πιαθανότητα να ψαρεύουν στο Αιγαίο ξένοι ψαράδες.

"Βρε δε πα να'ρθουνε και ξένοι ψαράδες. Γιατί να μην έρθουνε... και νάρθουνε, σε τι γλώσσα θα ψαρεύουν;"

Με το "απόσχιση" εννοώ τον απογαλακτισμό από το ΟΕΕ και τη δημιουργία φορέα λογιστών. Οι ορκωτοί έχουν το ΣΟΕΛ, εμείς γιατί τρωγόμαστε μεταξύ μας και δε μπορούμε να βγάλουμε μια άκρη?

Γιατί πρέπει να υπάρχουν κομματικά προσκείμενες παρατάξεις?Δεν το καταλαβαίνω. Είναι κλαδικό και κοινωνικό το θέμα όχι πολιτικό με τη στενή έννοια της σημερινής πραγματικότητας.

Όλοι τις ίδιες επιδιώξεις και απαιτήσεις δεν έχουμε πάνω κάτω?

Αφού όλοι κοκορεύονται για τα επαγγελματικά γαλόνια τους, γιατί φοβούνται οι ΑΕΙίδες τους ΤΕΙτζίδες και οι ΤΕΙτζίδες τους εμπειρικούς και αυτοι τους ΙΕΚτζίδες? (sorry για την ονοματολογία!)

Αλλά από την άλλη και το καημένο το πτυχίο του καθενός δεν πρέπει να έχει κάποια αξία? Πρώτα πρέπει να τα βρούμε μεταξύ μας όπως λες και να συνεννοηθούμε και μετά να ζητήσουμε το παραμικρό.

Αυτό που όλοι παραβλέπουμε είναι ότι έτσι όπως είμαστε διαιρεμένοι το άνοιγμα του επαγγέλματος, θα φέρει μεγάλες εταιρίες οικονομικών υπηρεσιών που θα προσλαμβάνουν με φραγκοδίφραγκα

και δε θα τους νοιάζει με ποιους είσαι και τι χαρτί έχεις. Θα ρίχνουν το κόστος λόγω οικονομίας κλίμακας και το "γραφειάκι" της γειτονιάς θα βάλει λουκέτο και "ενοικιάζεται" δίπλα στο παντοπωλείο, το μανάβικο και τόσες άλλες επιχειρήσεις που κατέρρευσαν σαν έννοια λόγο μη δυνατότητας ανταγωνισμού.

Αν δε μπορούμε να συνεννοηθούμε λοιπόν, πώς θα συνεργαστούμε? Γιατί αν δε συνεργαστούμε θα αφανιστούμε...και κάπως έτσι από κλαδικό και κοινωνικό γίνεται "υπαρξιακό" το ζήτημα!

Δεν νομιζω οτι οι πελατες αφηνουν τοσο ευκολα τον λογιστη τους, οσο οι πελατες του παντοπωλειου και του μαναβικου για να πανε στο σουπερ μαρκετ.. Για το μικρο γραφειακι της γειτονιας, αν δεν αντεξει τα πρωτα δυσκολα χρονια, ετσι κι αλλιως θα αφανιστει, αλλα ενας πελατης που σε εχει λογιστη για π.χ. 10-15 χρονια και μεσα σ' αυτα τα χρονια τον εχεις ξελασπωσει και καποιες φορες, ειναι σχεδον αδυνατον να σε αφησει αν δεν του κανεις καποιο πολυ χοντρο λαθος....

Οσον αφορα την αξια του πτυχιου, προσωπικα ειμαι καθετος στην αποψη μου.. Και αποκλειω να αλλαξει κατι στο θεμα αυτο..

Αυτο που ισως να αλλαξει ειναι οτι καποιος θα μπορει να προσλαβει καποιον λογιστη και υπο την ομπρελα του να το λειτουργησει, αυτο ετσι κι αλλιως μπορουσε να το κανει και τωρα με ενα παραλληλο συμβολαιο.... ;) ! Καθως επισης να μπορει να ερχεται εδω ο ευρωπαιος λογιστης και να ανοιγει γραφειο(ας ερθει, νυχτα θα ξαναφυγει!!!), σε αυτη τη περιπτωση θα εχουν οφελος αυτοι που σπουδασαν στις Ρουμανιοβουλγαριοσερβιοαγγλιες και δεν μπορουν να αναγνωριστουν τα πτυχια τους.... Ειναι η μονη αλλαγη που μπορω να σκεφτω, κατα τ'αλλα.... τι 'χες Γιαννη, τι 'χα παντα!!!!

Δεν νομιζω οτι οι πελατες αφηνουν τοσο ευκολα τον λογιστη τους, οσο οι πελατες του παντοπωλειου και του μαναβικου για να πανε στο σουπερ μαρκετ.. Για το μικρο γραφειακι της γειτονιας, αν δεν αντεξει τα πρωτα δυσκολα χρονια, ετσι κι αλλιως θα αφανιστει, αλλα ενας πελατης που σε εχει λογιστη για π.χ. 10-15 χρονια και μεσα σ' αυτα τα χρονια τον εχεις ξελασπωσει και καποιες φορες, ειναι σχεδον αδυνατον να σε αφησει αν δεν του κανεις καποιο πολυ χοντρο λαθος....

Οσον αφορα την αξια του πτυχιου, προσωπικα ειμαι καθετος στην αποψη μου.. Και αποκλειω να αλλαξει κατι στο θεμα αυτο..

Αυτο που ισως να αλλαξει ειναι οτι καποιος θα μπορει να προσλαβει καποιον λογιστη και υπο την ομπρελα του να το λειτουργησει, αυτο ετσι κι αλλιως μπορουσε να το κανει και τωρα με ενα παραλληλο συμβολαιο.... ;) ! Καθως επισης να μπορει να ερχεται εδω ο ευρωπαιος λογιστης και να ανοιγει γραφειο(ας ερθει, νυχτα θα ξαναφυγει!!!), σε αυτη τη περιπτωση θα εχουν οφελος αυτοι που σπουδασαν στις Ρουμανιοβουλγαριοσερβιοαγγλιες και δεν μπορουν να αναγνωριστουν τα πτυχια τους.... Ειναι η μονη αλλαγη που μπορω να σκεφτω, κατα τ'αλλα.... τι 'χες Γιαννη, τι 'χα παντα!!!!

Η κοντόφθαλμη αντίληψη και ο μικροαστισμός πάντα με αφήνει έκπληκτο οφείλω να πώ!

Ο πελάτης σου αν πιεστεί πολύ οικονομικά, θα σου ζητήσει μείωση. Και αν δε μπορείς άλλο θα σου πει, "σορρυ ρε φίλε αλλά έχω οικογένεια και δε βγαίνω, εκεί μου ζητάν λιγότερα, αλλά μη χαλάσουμε

τη φιλία μας, πέρνα για κανά καφέ"

Και ΟΚ εσύ είσαι καβατζωμένος. Τα νέα γραφεία-ελ. επαγγελματίες πως θα ανταγωνιστούν?Οι νέες επιχειρήσεις γιατί θα προτιμήσουν εσένα?Δε θα γίνει αύριο μεθαύριο. Αλλά αν δεν αλλάξει κάτι,

σε καμιά 20ετία ο λογιστής σαν ελ. επαγγελματίας δύσκολα θα μπορεί να επιβιώσει. Ποιά εταιρία με Γ' κατηγορίας θα έρθει σε σένα και όχι στη φαντεζί φίρμα όπου ίσως παρέχει ακόμα νομικές-μηχανικού-διαχειριστικές

υπηρεσίες? Τις ίδιες ανησυχίες έχουν και οι δικηγόροι και οι μηχανικοί. τουλάχιστον έχουν φορείς που τους στηρίζουν περισσότερο και τρώγονται και λιγότερο μεταξύ τους.

Στην Αμερική δεν υφίσταται η έννοια του "γραφείου-ατομική επιχείρηση" και τη μερίδα του λέοντος έχουν οι μεγάλες εταιρίες. Είναι πιθανότατα αναπόφευκτο

να οδηγηθούμε εκεί λόγω καπιταλισμού. Αλλά τουλάχιστον να είναι εταιρίες λογιστών και όχι επιχειρήσεις κάποιου τυχάρπαστου.Είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική δε λέμε?

Do the math!

Η κοντόφθαλμη αντίληψη και ο μικροαστισμός πάντα με αφήνει έκπληκτο οφείλω να πώ!

Ο πελάτης σου αν πιεστεί πολύ οικονομικά, θα σου ζητήσει μείωση. Και αν δε μπορείς άλλο θα σου πει, "σορρυ ρε φίλε αλλά έχω οικογένεια και δε βγαίνω, εκεί μου ζητάν λιγότερα, αλλά μη χαλάσουμε

τη φιλία μας, πέρνα για κανά καφέ"

Και ΟΚ εσύ είσαι καβατζωμένος. Τα νέα γραφεία-ελ. επαγγελματίες πως θα ανταγωνιστούν?Οι νέες επιχειρήσεις γιατί θα προτιμήσουν εσένα?Δε θα γίνει αύριο μεθαύριο. Αλλά αν δεν αλλάξει κάτι,

σε καμιά 20ετία ο λογιστής σαν ελ. επαγγελματίας δύσκολα θα μπορεί να επιβιώσει. Ποιά εταιρία με Γ' κατηγορίας θα έρθει σε σένα και όχι στη φαντεζί φίρμα όπου ίσως παρέχει ακόμα νομικές-μηχανικού-διαχειριστικές

υπηρεσίες? Τις ίδιες ανησυχίες έχουν και οι δικηγόροι και οι μηχανικοί. τουλάχιστον έχουν φορείς που τους στηρίζουν περισσότερο και τρώγονται και λιγότερο μεταξύ τους.

Στην Αμερική δεν υφίσταται η έννοια του "γραφείου-ατομική επιχείρηση" και τη μερίδα του λέοντος έχουν οι μεγάλες εταιρίες. Είναι πιθανότατα αναπόφευκτο

να οδηγηθούμε εκεί λόγω καπιταλισμού. Αλλά τουλάχιστον να είναι εταιρίες λογιστών και όχι επιχειρήσεις κάποιου τυχάρπαστου.Είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική δε λέμε?

Do the math!

Νομιζω οτι ο καθενας εχει το δικαιωμα να εχει την αποψη του, οσο κοντοφθαμη και μικροαστικη(???) την νομιζουν καποια αμερικανοθρευτα παπαγαλακια που προφανως πιστευουν (λογικο αυτο τους μεταδιδει η τηλεοραση τους, αυτο τρωνε αμασιτο) οτι τους λεει ο θειος Σαμ.... Εγω παντως ενα εχω να πω για ολη την αμερικανικη υποκουλτουρα, εδω(σ.σ. στην χωρα μας....) δεν ''επιασε'' ουτε η ναυαρχιδα τους, τα Μακντοναλντς....... Γι' αυτο λοιπον ας αφησουμε τους χαρακτηρισμους και τις προφητιες και οτι ειναι να γινει, θα το δουμε στην πραξη!

Εχω την εντύπωση ειται ετσι ειται αλλιώς θα επιβιώσουμε,αλλα για το γαμώτο.Λογικά δεν θα πείραζε κανέναν

αν κάναμε εταιρείες,αλλά σε αυτές να συμμετέχουν λογιστές που θα έχουν τις προυποθέσεις και κανένα

πτυχείο ρε παιδιά ,μην το ξεφτηλίσουμε τελείως,επίσης οι ελεκτικές να μην έχουν δικαίωμα να κάνουν

και λογιστικές εταιρείες.Ο