Προς το περιεχόμενο

Ανοιγμα επάγγέλματος φοροτέχνη -λογιστή ,τι εννοεί ο ποιητής?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομιζω οτι ο καθενας εχει το δικαιωμα να εχει την αποψη του, οσο κοντοφθαμη και μικροαστικη(???) την νομιζουν καποια αμερικανοθρευτα παπαγαλακια που προφανως πιστευουν (λογικο αυτο τους μεταδιδει η τηλεοραση τους, αυτο τρωνε αμασιτο) οτι τους λεει ο θειος Σαμ.... Εγω παντως ενα εχω να πω για ολη την αμερικανικη υποκουλτουρα, εδω(σ.σ. στην χωρα μας....) δεν ''επιασε'' ουτε η ναυαρχιδα τους, τα Μακντοναλντς....... Γι' αυτο λοιπον ας αφησουμε τους χαρακτηρισμους και τις προφητιες και οτι ειναι να γινει, θα το δουμε στην πραξη!

ΟΚ, και η δικιά σου πρόταση ποια είναι?

Α, ναι! " οτι ειναι να γινει, θα το δουμε στην πραξη"! (από τον καναπέ φαντάζομαι)

Κάπως έτσι σκέφτικε και η κυβέρνηση το 2009 όταν πρωτομύρισε ΔΝΤ...

Δεν υπάρχει μόνο στην Αμερική, μα και στην υπόλοιπη προηγμένη Ευρώπη.

Δεν είναι κάποια προφητεία. Το έχουμε δει να είναι η φυσική πορεία της αγοράς.

Τώρα βέβαια αν θες να μαζέψεις τους "πιστούς" πελάτες σου με τα σουβλατζίδικα

να κρατήσετε τις Θερμοπύλες απέναντι στα MacDonalds και τους λοιπούς

φοροσυντεχνίτες του τάδε κόμματος απέναντι στις εταιρίες οικονομικών υπηρεσιών

καλή τύχη. Ένας πάνω, ένας κάτω ψευτοσυνδικαλιστής που κοιτάει την πάρτη

του και τα μικροσυμφέροντα του, αντί να συνεργαστεί, να εξελιχθεί και να

προσαρμοστεί δεν κάνει διαφορά...

...αλλά από την άλλη καλύτερα ¨Αμερικάνικα" παρά "Ρετιρέ" και "Μικρομεσαίοι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οχι φιλε Χρηστο δεν ειναι ετσι, αν θες και εισαι και μαγκας, προσπαθησε να μπεις, μπες και το σημαντικοτερο ΒΓΕΣ με το χαρτι στο χερι απο το πανεπιστημιο ή ΤΕΙ ή οτιδηποτε αλλο οριζει ο νομος και λαβε αυτα που σου αναλογουν ΒΑΣΕΙ ΝΟΜΟΥ!

Τι παει να πει εξετασεις? Λογιζομαστε ως επιστημονικος κλαδος και μαλιστα (κατα τη γνωμη μου) ο σημαντικοτερος, :blink: ειδικα στην παρουσα φαση, για την οικονομια και κατ επεκταση για την οντοτητα της χωρας μας και εσυ μου λες οτι καποιος χωρις αντικειμενικα κριτηρια μπορει να αποκτησει, οτι οι αλλοι απεκτησαν με κοπο, χρονια διαβασματος, οικονομικη αιμορραγια και την οποιαδηποτε αλλη θυσια των καλυτερων τους χρονων.

Οχι φιλε μου! ΟΧΙ!!!

Υ.Γ. Επειδη ζουμε στην Ελλαδα, ποιος μου λεει εμενα οτι οι εξετασεις που ισχυριζεσαι οτι θες να δωσεις θα ειναι αδιαβλητες.......???? ΑΚΟΥΣΕ ΕΚΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.........ΕΛΕΟΣ!

Οχι φίλε μου, δεν είμαστε ο σημαντικότερος επιστημονικός κλάδος, οι αντικαταστάτες των υπαλλήλων των ΔΟΥ που καταργούνται είμαστε για το ΥΟ. Και όχι δεν θεωρώ επιστήμονες αυτούς που απλά αποφοιυούν από τα ΕΛΛΗΝΙΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ!!! Και ξέρεις γιατί; Γιατί επιστήμη δεν είναι η παπαγαλία,να αποστηθίζουμε σημειώσεις και βιβλία για να πάρουμε πτυχίο.Η επιστημονική κατάρτιση,απαιτεί πραγματική γνώση, κριτικό μυαλό,συνεχή μάθηση και εκπαίδευση, παιδεία κοκ. Σε όλα τα επαγγέλματα (και στα επιστημονικά...) κυριαρχούν αυτοί που συνεχώς επιμορφώνονται.

Δεν καταλαβαίνω γιατί σε ενοχλούν οι εξετάσεις. Αν το πάρουμε και διαφορετικά, από που και ως που ένας κάτοχος αδείας Β τάξης απόφοιτος πανεπιστημίου παίρνει Α τάξης απλά και μόνο με τη συμμετοχή του σε ένα ολιγόωρο σεμινάριο; :unsure: Δλδ θες να πείς ότι μέσα σε 5 ώρες έμαθε αναλυτική λογιστική, παραγωγή και κοστολόγιση,ένοποιημένους ισολογισμούς κοκ; Και μην μου πείς ότι τα διδάχτηκε στο πανεπιστήμιο...

Παλιά είχα βοηθό ένα απόφοιτο ΑΣΟΕ, ο οποίος δεν γνώριζε ότι οι πελάτες χρεώνονται και οι προμηθευτές πιστώνονται. Και πολύ πρόσφατα άκουσα για συνάδελφο που έβγαλε τακτικό αποθεματικό σε ζημία... :blink:

Και αν κρίνω από το επίπεδο ερωτήσεων εδώ στο forum, άστο καλύτερα...

Υστ. Κατανοώ απόλυτα το θυμό σου, γιατί προφανώς δεν είχες πλούσιους γονείς,ίσως να πέρασες και δύσκολα, μα δεν ευθύνονται οι απόφοιτοι ΤΕΙ για αυτό, ούτε κανένας άλλος. Το σύστημα εκπαίδευσης μπάζει από παντού,΄και το ζητούμενο δεν είναι να στρεφόμαστε ο ένας εναντίον του άλλου, αλλά να παλέψουμε για πραγματική ΠΑΙΔΕΙΑ, και ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, και η δικιά σου πρόταση ποια είναι?

Α, ναι! " οτι ειναι να γινει, θα το δουμε στην πραξη"! (από τον καναπέ φαντάζομαι)

Κάπως έτσι σκέφτικε και η κυβέρνηση το 2009 όταν πρωτομύρισε ΔΝΤ...

Δεν υπάρχει μόνο στην Αμερική, μα και στην υπόλοιπη προηγμένη Ευρώπη.

Δεν είναι κάποια προφητεία. Το έχουμε δει να είναι η φυσική πορεία της αγοράς.

Τώρα βέβαια αν θες να μαζέψεις τους "πιστούς" πελάτες σου με τα σουβλατζίδικα

να κρατήσετε τις Θερμοπύλες απέναντι στα MacDonalds και τους λοιπούς

φοροσυντεχνίτες του τάδε κόμματος απέναντι στις εταιρίες οικονομικών υπηρεσιών

καλή τύχη. (Πρεπει στο συντακτικο να επαιρνες αριστα..... :D :D :D) Ένας πάνω, ένας κάτω ψευτοσυνδικαλιστής που κοιτάει την πάρτη

του και τα μικροσυμφέροντα του, αντί να συνεργαστεί, να εξελιχθεί και να

προσαρμοστεί δεν κάνει διαφορά...

...αλλά από την άλλη καλύτερα ¨Αμερικάνικα" παρά "Ρετιρέ" και "Μικρομεσαίοι"

Μαλλον θα επρεπε να στα εγραφα Αγγλικα, γιατι με τα Ελληνικα δεν πρεπει να τα πηγαινεις και πολυ καλα..... Μιλησα εστω και σε μια γραμμη για το χ ή το ψ κομμα? Απο που συμπερανες οτι ειμαι (και ψευτο)συνδικαλιστης? :D :D :D :D Μερικοι εχουν κανει επαγγελμα την λασπολογια, το καραγκιοζιλικι και το ψεμα... Να μου πεις, ο καθενας οτι βλεπει κανει... Κατσε πιες καμια κοκα κολα βρε γατακι και ασε την προπαγανδα κατα μερους!

Παντως ειναι μεγαλη τεχνη τελικα, το να λες πολλα και τελικα να μην εχεις πει τιποτα........ Ευγε!

Υ.Γ. Δεν εχω ουτε εναν πελατη σουβλατζη, αλλα νομιζω οτι σε σχεση με τα Μακντοναλντς θα προτιμουσα να φαω ενα σουβλακι με γυρο... ;)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον θα επρεπε να στα εγραφα Αγγλικα, γιατι με τα Ελληνικα δεν πρεπει να τα πηγαινεις και πολυ καλα..... Μιλησα εστω και σε μια γραμμη για το χ ή το ψ κομμα? Απο που συμπερανες οτι ειμαι (και ψευτο)συνδικαλιστης? :D :D :D :D Μερικοι εχουν κανει επαγγελμα την λασπολογια, το καραγκιοζιλικι και το ψεμα... Να μου πεις, ο καθενας οτι βλεπει κανει... Κατσε πιες καμια κοκα κολα βρε γατακι και ασε την προπαγανδα κατα μερους!

Παντως ειναι μεγαλη τεχνη τελικα, το να λες πολλα και τελικα να μην εχεις πει τιποτα........ Ευγε!

Υ.Γ. Δεν εχω ουτε εναν πελατη σουβλατζη, αλλα νομιζω οτι σε σχεση με τα Μακντοναλντς θα προτιμουσα να φαω ενα σουβλακι με γυρο... ;)!

:PΈχει γίνει της μόδας το "γατάκια"...

Μ'αρέσει! Έχω ένα γατάκι, έχει πολύ πλάκα, και μέχρι και αυτό δεν τρώει ότι του δίνουν "περιμένοντας να δει τι θα γίνει"!

Τότε που δε θα είναι αυτό ο κυνηγός μα το θήραμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι, θα μας βάλουν να τρωγόμαστε μεταξύ μας. Όχι μόνο σαν κλάδο μα και σαν κοινωνία.

Διαίρει και βασίλευε.

Από τη μία είναι απαράδεκτη η θέση του συναδέλφου ότι ήρθε η ώρα της ¨εκδίκησης" μα και από την άλλη

οι απόφοιτοι ΑΕΙ-ΤΕΙ ξέρουμε ότι το πτυχίο δεν παρέχει καμιά επαγγελματική και επιχειρηματική

εγγύηση. Έτσι, αντί να χωριζόμαστε σε "ελίτ" και "εκδικητές" πρέπει να κάτσουμε να βγάλουμε μια άκρη.

Ούτε απαξιώνοντας τα χρόνια που φάγαμε στο πανεπιστήμιο ούτε τα χρόνια που κάποιος μπορεί

να έχει φάει στη δουλεία και να ως εκ τούτου να μπορεί να την κάνει καλά.

Το ΟΕΕ πραγματικά είναι εκτός τόπου και χρόνου. Είναι εφικτή η απόσχιση των λογιστών?

Μπορούν οι μεγάλες ενώσεις και παρατάξεις λογιστών να συνεννοηθούν και να δημιουργήσουν

ένα νέο ανεξάρτητο φορέα-επιμελητήριο με μέλη λογιστές και όχι υπαλλήλους Β διαλογής της

κυβέρνησης? Μπορούμε να μην είμαστε τα γιουσουφάκια κάθε ΥπΟικ και να ξέρουμε επιτέλους

και μεθαύριο τη νόμο θα κάνει?Αν θα βρέξει καμιά ΠΟΛ ή αν χιονίσει νέα (τσαπατσούλικα) μέτρα?

Είμαι 6 μήνες σαν ελ. επαγγελματίας και πρόλαβα να ξεχάσω ότι είχα μάθει τα προηγούμενα χρόνια

από λογιστική λόγω αλλαγών (Α' κατηγ, φορολογία εισοδήματος, ΦΠΑ κλπ) και από οικονομικά βλέποντας την αντίδραση

της κυβέρνησης στην ύφεση και τα μέτρα trial and error.

Αυτή η σημερινή γκρίνια...

Καλημέρα.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ , ΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ ΦΩΝΗ. ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΣΥΝΝΕΝΟΟΥΜΑΣΤΕ.

ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΕΛΙΤ, ΠΟΥ ΜΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΟΥΣ ΑΡΙΣΤΟΚΡΑΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΠΟΤΕ ΙΣΟΙ ΤΟΥΣ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΝΑ ΕΞΟΜΟΙΩΘΩ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΣΕ ΠΟΛΥΕΘΝΙΚΗ.

ΑΛΛΑ ΤΑ Γ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗΣ ΕΠΕ, ΑΝ ΤΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΠΩΣ ΚΑΤΕΧΩ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ , ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΦΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΛΛΑ ΤΑ Γ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗΣ ΕΠΕ, ΑΝ ΤΑ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΠΩΣ ΚΑΤΕΧΩ ΤΟ ΑΘΛΗΜΑ , ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΦΩ?

Για τον ίδιο λόγο που εγώ άν και έχω ECDL και μπορώ να λύσω ένα pc σε όσα κομμάτια θέλω και αυτό μπορώ να το αποδείξω, δέν θα γίνω ποτέ πληροφορικός και ποτέ δέν θα παρουσιαστώ ώς πληροφορικάριος...

Και ένα πολύ ωραίο άρθρο σου προτείνω για ξεκαθάρισμα του μυαλού σου... γραμμένο απο έναν απόφοιτο Οικονομικής σχολής 22 ετών...

http://kazlarisecon....84%CE%B5%CE%B9/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ίδιο λόγο που εγώ άν και έχω ECDL και μπορώ να λύσω ένα pc σε όσα κομμάτια θέλω και αυτό μπορώ να το αποδείξω, δέν θα γίνω ποτέ πληροφορικός και ποτέ δέν θα παρουσιαστώ ώς πληροφορικάριος...

Και ένα πολύ ωραίο άρθρο σου προτείνω για ξεκαθάρισμα του μυαλού σου... γραμμένο απο έναν απόφοιτο Οικονομικής σχολής 22 ετών...

http://kazlarisecon....84%CE%B5%CE%B9/

Πολύ ωραία το έθεσες το θέμα....και δε μπορώ να καταλάβω με ποιο τρόπο θα αποδεικνύει κάποιος ότι κατέχει το άθλημα...???

Με εξετάσεις μήπως...???

Γιατί έχουμε μπουχτίσει από εξετάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΡΑ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΟ 30% ΤΩΝ ΛΟΓΙΣΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΙΕΚ ΝΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΚΑΙ ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ. ( ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ Γ' ΤΑΞΗΣ).

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΒΕΒΑΙΑ. ΤΟ ΔΗΛΩΝΩ "ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ. ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΡΙΝ ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ. ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΑΠΑΝΤΟΥΝ ΣΑΝ ΝΑ ΤΟ ΕΙΠΑ , ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΖΟΥΝ ΑΠΩΘΗΜΕΝΑ. ΑΛΛΑ ΑΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΕΣΤΕ ΕΤΣΙ, ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΕΝΩΜΕΝΟΙ, ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΣΥΜΠΝΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΧΕΤΕ ΣΑΝ ΑΠΟΠΑΙΔΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://kazlarisecon....84%CE%B5%CE%B9/

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ ΑΡΘΡΟ. ΒΛΕΠΩ ΛΟΓΙΣΤΕΣ, ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ, ΝΑ ΓΚΡΙΝΙΑΖΟΥΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΛΑΒΕΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΤΟΥΣ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΙ ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ Ε3 ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ, ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ?

ΔΕΝ ΜΠΟΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΕΝΑ Ε3 ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ? ΠΟΣΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΩΡΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ?

ΔΗΛΑΔΗ ΚΡΕΜΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω πολλους με επιχειρηματα, ευφραδεια , ρητορες κανονικοι ,που σε ενα δικαστηριο θα στεκοντουσαν πολυ καλυτερα απο πολλους δικηγορους.Ο νομος ομως ειναι σαφης: δικαιωμα να ονομαζονται και να δικηγορευουν εχουν οι αποφοιτοι νομικης.

Ουτε αυτοι που εχουν εμπειρια στο μπλα μπλα .Εξαλλου με πολυ ....προπονηση και διαβασμα πολλοι μπορουν να γινουν και ...

ολιγον λογιστες.

Αυτο ομως θελουμε (συναδερφοι των ιεκ πχ) ?μ αυτον το τροπο αργοτερα και οι αποφοιτοι Γυμνασιου θα ισχυριζονται οτι ανετα βγαζουν τα κοινοχρηστα της οικοδομης και άρα γιατι τους αδικει ο νόμος και δεν τους ονομαζει Λογιστες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ανοίγματα επαγγελμάτων, που αποφάσισαν ΤΡΟΙΚΑΝΟΙ ,ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟΙ εντολείς , δανειστές, αυτοδιναμιών, που κόβαν και ράβαν το ΣΥΝΤΑΓΜΑ ,όπως τους βόλευε, κατέχοντας λευκές ψηφοθηρικές εντολές, θα κρίθεί απο εμάς που μας αφορά.....

Οι τάξεις και το ΟΕΕ, που μας παίρναν τις συνδρομές τόσο καιρό,και δεν είδαμε παρεμβάσεις, στα μνημόνια πουθενά, ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΙ και ΒΟΥΒΟΙ παρακολουθούσαν τη ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ, συμπράτωντας με τη σιωπή τους, στο ξεπούλημα και την υποθήκευση του μέλλοντων εμάς και των παιδιών μας. θα λογοδοτήσουν , για τη πολιτική διαίρε και βασίλευε, των λογιστών, και με κομματικά κριτήρια, διορισμένων , κρυβώντουσαν τόσα χρόνια πίσω απο ΝΟΜΟΥΣ...της λαικής εντολής, του ΛΕΦΤΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ

Τωρα θα δούμε πόσα απίδια , χωράει ο σάκκος, και τι σήμαιναν αυτές οι συνδρομές, των ΠΤΥΧΙΟΥΧΩΝ , και μή, και που πηγαίναν τα λεφτά μου ΑΥΤΑ?????????

Συνάδελφοι , μη μπαίνετε στο τριπάκι των τάξεων Α-Β-Γ κλπ,. τη δεδομένη στιγμή.....Ολα θα επανεξετστούν απο την αρχή, μαζί με αυτούς που τα ΕΣΤΗΣΑΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, δήθεν για κατοχυρώσεις του επαγγέλματός μας, ΑΛΛΑ η ΟΙκονομία μετά τις αφαιμάξεις, εφτασε ΣΤΟ ΜΗΔΕΝ,.....

μΕ ΠΕΛΆΤΕΣ ΤΑΞΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΕΡΑ, δε βγαίνει μεροκάματο,,,,,,Σας χαρίζω την άδεια του ΟΕΕ, πριν τη κάνω σαίτα, από το μπαλκόνι της πολυκατοικίας.....χα.αχ.χα.αχ.αχ.χα.χα..αχ.αχ

Τόση αξία έχει πιά , αφού δε θα υπάρχουν ούτε επιχειρήσεις με Intrastat......εντός εκτός και επί τα αυτά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://kazlarisecon....84%CE%B5%CE%B9/

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟ ΑΡΘΡΟ. ΒΛΕΠΩ ΛΟΓΙΣΤΕΣ, ΕΔΩ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ, ΝΑ ΓΚΡΙΝΙΑΖΟΥΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΛΑΒΕΙ Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟΥ ΤΟΥΣ, ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΩΣΕΙ ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ Ε3 ΚΑΙ ΖΗΤΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΕΙΣ, ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΙΩΣ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ?

ΔΕΝ ΜΠΟΟΥΝ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΕΝΑ Ε3 ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ? ΠΟΣΗ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΩΡΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΠΑΡΕΙ?

ΔΗΛΑΔΗ ΚΡΕΜΟΜΑΣΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΜΠΙΟΥΤΕΡ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ?

Τώρα αυτή είναι σοβαρή άποψη?rolleyes.gif

Δηλαδή θα κάτσω να φτιάξω 120 Ε3 στο χέρι και μετά θα τα περνάω στο taxis πάλι με το χέρι?rolleyes.gif

Αν έχεις λίγες εταιρείες, κανένα πρόβλημα, αλλά όχι όταν έχεις αρκετές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΕΙΣ 120 ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ?ΜΠΡΑΒΟ. ΚΑΙ ΠΟΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΘΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΖΗΤΑΣ ΠΑΡΑΤΑΣΗ?

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ 40, ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΑ ΙΔΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ 2 ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΣΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ.

ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΑ ΧΤΥΠΑΤΕ ΑΛΥΠΗΤΑ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΤΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβαζοντας ολες τις παραπανω αποψεις ,μου ερχεται συνεχως στο μυαλο κατι που γραφει ενας συναδερφος ".................................μη φαγωθουμε μεταξυ μας....¨. Αυτο θα συμβει στο τελος.Παντως ενα ακομη θεμα που πρεπει να θεσουμε ειναι το πως εχουν δωθει καποιες αδειες απο ΟΕΕ.Γιατι δεν νομιζω οτι ολες εχουν δωθει νομιμα.Πολλες αδειες Α' ταξεως κυκλοφορουν και απο μη πτυχιουχους και απο αλλους που λες ποτε προλαβαν και συμπληρωσαν τα ετη που πρεπει και που τα ετη 1967-1974 ησαν δεν ησαν 5-6 χρονων για να δικαιουνται του εμπειρικου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκτός τόπου και χρόνου δέν θα πεί τίποτα... αχαχαχαχ

Αν το γραφεις για μενα ,μονο εντος τοπου και εντος ΧΡΟΝΟΥ βρισκομαι.Αλλα μαλλον ειναι αγκαθια που τρυπανε αυτα

και δεν τα συζηταμε ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eκτός τόπου και χρόνου δέν θα πεί τίποτα... αχαχαχαχ

Αν το γραφεις για μενα ,μονο εντος τοπου και εντος ΧΡΟΝΟΥ βρισκομαι.Αλλα μαλλον ειναι αγκαθια που τρυπανε αυτα

και δεν τα συζηταμε ετσι?

Δεν το λεει για σενα συναδελφισσα, για τον πονηριδη παραπανω το λεει, διαβασε ολη τη συνομιλια......

Μερικοι πρεπει να τρωνε πολυ αλεπου και νυφιτσα...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ένα πολύ ωραίο άρθρο σου προτείνω για ξεκαθάρισμα του μυαλού σου... γραμμένο απο έναν απόφοιτο Οικονομικής σχολής 22 ετών...

http://kazlarisecon....84%CE%B5%CE%B9/

Έχει κάποια βάση, αλλά σηκώνει πολύ συζήτηση.... πολύ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι φίλε μου, δεν είμαστε ο σημαντικότερος επιστημονικός κλάδος, οι αντικαταστάτες των υπαλλήλων των ΔΟΥ που καταργούνται είμαστε για το ΥΟ. Και όχι δεν θεωρώ επιστήμονες αυτούς που απλά αποφοιυούν από τα ΕΛΛΗΝΙΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ!!! Και ξέρεις γιατί; Γιατί επιστήμη δεν είναι η παπαγαλία,να αποστηθίζουμε σημειώσεις και βιβλία για να πάρουμε πτυχίο.Η επιστημονική κατάρτιση,απαιτεί πραγματική γνώση, κριτικό μυαλό,συνεχή μάθηση και εκπαίδευση, παιδεία κοκ. Σε όλα τα επαγγέλματα (και στα επιστημονικά...) κυριαρχούν αυτοί που συνεχώς επιμορφώνονται.

Δεν καταλαβαίνω γιατί σε ενοχλούν οι εξετάσεις. Αν το πάρουμε και διαφορετικά, από που και ως που ένας κάτοχος αδείας Β τάξης απόφοιτος πανεπιστημίου παίρνει Α τάξης απλά και μόνο με τη συμμετοχή του σε ένα ολιγόωρο σεμινάριο; :unsure: Δλδ θες να πείς ότι μέσα σε 5 ώρες έμαθε αναλυτική λογιστική, παραγωγή και κοστολόγιση,ένοποιημένους ισολογισμούς κοκ; Και μην μου πείς ότι τα διδάχτηκε στο πανεπιστήμιο...

Παλιά είχα βοηθό ένα απόφοιτο ΑΣΟΕ, ο οποίος δεν γνώριζε ότι οι πελάτες χρεώνονται και οι προμηθευτές πιστώνονται. Και πολύ πρόσφατα άκουσα για συνάδελφο που έβγαλε τακτικό αποθεματικό σε ζημία... :blink:

Και αν κρίνω από το επίπεδο ερωτήσεων εδώ στο forum, άστο καλύτερα...

Υστ. Κατανοώ απόλυτα το θυμό σου, γιατί προφανώς δεν είχες πλούσιους γονείς,ίσως να πέρασες και δύσκολα, μα δεν ευθύνονται οι απόφοιτοι ΤΕΙ για αυτό, ούτε κανένας άλλος. Το σύστημα εκπαίδευσης μπάζει από παντού,΄και το ζητούμενο δεν είναι να στρεφόμαστε ο ένας εναντίον του άλλου, αλλά να παλέψουμε για πραγματική ΠΑΙΔΕΙΑ, και ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΑ...

Κοίτα τώρα που με αναγκάσατε να μην μπω σαν επισκέπτης. Μπράβο ρε Ειρήνη. Είσαι η μόνη που έγραψες με λίγα λόγια τόσα πολλά σωστά για το θέμα εδώ.(Πριν λιγες μερες εγραφα περιπου τα ίδια. Οσοι ομως τα διαβασαν, νομισαν οτι εγραφε κανενας κινεζος. Δεν καταλαβαν τίποτα). Όσον αφορά όλα τα στραβάδια που έχουν γράψει εδώ (με την έννοια που έχει η λέξη στο στρατό) πρέπει να χωνέψουν ότι το μόνο που πρέπει να φοβούνται είναι, η εξαφάνιση των επιχειρηματιών σε λίγους μήνες. Να έρθει ρε ο ευρωπαίος να ανοίξει γραφείο , και να τα παίρνει από ποιους; Αυτό δεν είναι σχήμα λόγου το ξέρετε όλοι. Γιαυτο τσάμπα κάνετε την συζήτηση. Πάντως εγώ προχθές πλήρωσα 2 χρόνια για αναγνώριση στρατού και θεμελίωσα δικαίωμα για σύνταξη. Χθες υπέβαλα αίτηση για αναγνώριση ενός χρόνου από αυτά που δούλευα αλλά δεν είχα γραφτεί στο Τεβε. Έτσι από 41 χρόνια θα έχω πληρώσει τα 36 και θα το βάλω στα πόδια. Για τον ένα χρόνο όμως που έκανα αίτηση , πρέπει να περιμένω να καθαρογραφτεί η απόφαση , αφού όποτε θέλουν εφαρμόζουν τους νόμους οι διοικητές των ταμείων . Γιαυτο στραβάδια, επειδή ακολουθούν μαύρες μέρες, διατηρήστε το ηθικό ακμαίο. Γιατί αλλιώς θα βλαστημήσετε την ώρα και τη στιγμή που ακλουθήσατε αυτό το επάγγελμα και θα μετανιώσουν όσοι μπορούν να φύγουν για άλλη ήπειρο και δεν το εκαναν ακόμα. Εδώ ήμαστε πλέον αλβανοαφγανοπακιστάν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποια βάση, αλλά σηκώνει πολύ συζήτηση.... πολύ.....

Εχει βαση αλλα και λαθη. Στο τει μου το φοροτεχνικο κομματι ηταν το λιγοτερο, το μεγαλυτερο ηταν το λογιστικο. Και δεν ειχα ενα μαθημα ''αρχες λογιστικης'' ειχα μπολικες λογιστικες. Και μεσα σ'ολα αυτα διδαχτηκα και αριθμοδεικτες, ενοποιημενες καταστασεις, καμποσα δικαια, visual basic κλπ. Το κοκκινο τουβλο ''χρηματοδοτηση επιχειρησεων'' με 1000+ σελιδες οποτε το βλεπω στη βιβλιοθηκη μου με πιανει η καρδια μου. Στον αντιποδα δε διδαχτηκα πολλες μακρο-μικροοικονομιες. Θα μπορουσα πολλα κομματια του ανωτερου κειμενου να τα βγαλω λαθος (που ειναι), ενω με το γενικο πνευμα του συμφωνω. Μιλωντας παντα ως αποφοιτος τει που εχει κανει απειρες συζητησεις με συναδελφους και φιλους που περασαν απο πανεπιστημια, τει αλλα και απο τα δυο συνδυαστικα.

Κατα τ' αλλα : ''Διαιρει και βασιλευε''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...