Προς το περιεχόμενο
  • 0

η μαμά ΠΟΦΕΕ νευρίασε και ζητάει παράταση


lami

Ερώτηση

Η μαμά ΠΟΦΕΕ νευρίασε και ζητάει παράταση (άντε να δούμε) δεν μπορεί να ζητήσει να λυθεί και το θέμα των κλειδάριθμων??????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πολλοί από εμάς είμαστε μέλη της ΠΟΦΕΕ (των τοπικών οργανώσεων της ΠΟΦΕΕ, ΕΦΕΕΑ για παράδειγμα).

Πολλοί από εμάς ψηφίζουμε στις εκλογές τους και παρίστανται στις περισσότερες συνελεύσεις τους.

Αλλά μεμονωμένα, παραμένουμε 1 φωνή, ή καλύτερα, 1 ψήφος (τόσο στα μάτια του Υπουργείου, τόσο στα μάτια της ΠΟΦΕΕ).

Προφανώς άλλη φωνή έχει στο Υπουργείο η ΠΟΦΕΕ και άλλη εγώ μεμονωμένα...

Γι αυτό και έχουμε και αυξημένες απαιτήσεις από αυτούς...wink.gif

Η αστική ευθύνη είναι μια λύση, αλλά παραμένει μια "αμυντική" λύση. Φυσικά αν δεν γίνει τίποτα άλλο θα καταφύγουμε εκεί...

Προσωπικά προτιμώ να είμαι 101% σωστός και αν τύχει και γίνει βλακεία με ευθύνη μου να το πληρώσω από την τσέπη μου, χωρίς αστικές ευθύνες κτλπ...

Αλλά νομίζω ότι σιγά σιγά πάμε να επωμιστούμε την ευθύνη για τα πάντα, και ειδικά θέμα προστίμου για τις φετινές ημερομηνίες είναι αστείο και μόνο ως ιδέα φέτος.

Σήμερα παλεύω να στείλω δηλώσεις και μια πέφτει, μία ανεβαίνει (αυτό το άθλιο server error), αργό στις εκτυπώσεις ή καθόλου εκτυπώσεις κτλπ... Και μετά σου λένε δεν ξέρουμε για παράταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μ αρέσει που εδω μέσα (στο φόρουμ) μιλάμε γενικότερα για τα δικαιώματά μας, για το τί δεν έκανε η τάδε συνδικαλιστική μας οργάννωση, κρίνουμε κατα το δοκούν, κ.λπ. και απο την άλλη το δικό μας επίπεδο ως επαγγελματίες δεν το κοιτάμε. Και μη μου πείτε ότι όλοι εδώ μέσα είναι επαγγελματίες λογιστές γιατί αυτό αποτελεί φενάκη. Διαβάστε τι γράφουν μέσα στο φόρουμ καθημερινά οι "επαγγελματίες" του χώρου μας και θα καταλάβετε. Συνεπώς πρώτα πρέπει να κοιτάζουμε τη δική μας καμπούρα κι έπειτα των άλλων. Οι περισσότεροι συνάδελφοι δε διαβάζουν, προτιμούν την εύκολη λύση, καγχάζουν όταν τους μιλάς για το τι λέει ο νόμος κ.λπ., εύκολα όμως ασκούν κριτική σαν γνήσιοι "Ρωμιοι" όπως έλεγε και ο μακαρίτης ο Σουρής. . .

Χωρίς να θεωρώ τον εαυτό μου ειδήμονα κλπ ή τέλειο λογιστή κλπ δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τα παραπάνω. Προβλήματα σίγουρα υπάρχουν αλλά μάλλον δεν υπάρχουν και οι βάσεις από μέρους μας για να ξεπεραστούν (εξού και οι "ερωτήσεις" που γίνονται από "επαγγελματίες" στο φόρουμ). Καλή συνέχεια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ξέρετε ότι πάρα πολλές ερωτήσεις που γίνονται από "συναδέλφους" στο help desk της Γ.Γ.Π.Σ. έχουν φορολογικό περιεχόμενο; Δηλαδή ρωτούν οι συνάδελφοι τι πρέπει να βάλουν στον τάδε κωδικό, ή πως ακριβώς γίνεται ο αυτοέλεγχος στο Ε3 κ.λπ., κ.λπ. Η θέση που έχουμε στην κοινωνία και η αντιμετώπισή μας από τους άλλους ως κλάδος, ξεκινά από μας τους ίδιους και το επίπεδό μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ξέρετε ότι πάρα πολλές ερωτήσεις που γίνονται από "συναδέλφους" στο help desk της Γ.Γ.Π.Σ. έχουν φορολογικό περιεχόμενο; Δηλαδή ρωτούν οι συνάδελφοι τι πρέπει να βάλουν στον τάδε κωδικό, ή πως ακριβώς γίνεται ο αυτοέλεγχος στο Ε3 κ.λπ., κ.λπ. Η θέση που έχουμε στην κοινωνία και η αντιμετώπισή μας από τους άλλους ως κλάδος, ξεκινά από μας τους ίδιους και το επίπεδό μας.

Kαι πως το γνωριζεις αυτο συνάδελφε ,

Το ξέρετε ότι πάρα πολλές ερωτήσεις που γίνονται από "συναδέλφους" στο help desk της Γ.Γ.Π.Σ.,

εργαζεσαι στο help desk της Γ.Γ.Π.Σ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ξέρετε ότι πάρα πολλές ερωτήσεις που γίνονται από "συναδέλφους" στο help desk της Γ.Γ.Π.Σ. έχουν φορολογικό περιεχόμενο;

Πες στα παιδιά του help desk να τους παραπέμπουν από εδώ.. :D

Αλλά όταν έρθουν .. μην τους προγκίξεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επικουρικά σε αυτά που λέει ο Κώστας (ΚΑΡΟΛΟΣ)

Στην είσοδο του gsis.gr (ΓΓΠΣ) έχει πάνω πάνω

¨συχνές Ερωτήσεις – Απαντήσεις¨

Αναρωτιέμαι πόσοι κάνουν τον κόπο να μπουν και να δουν μήπως η απορία τους έχει απαντηθεί. Νομίζω ελάχιστοι.

Εκεί στα ¨Γενικά¨ και στην ερώτηση ¨ Η ερώτησή μου δεν υπάρχει στις Συχνές-Ερωτήσεις. Τι να κάνω;¨

υπάρχει η απάντηση

Αν είστε εγγεγραμμένος χρήστης μπορείτε να υποβάλετε το ερώτημα σας μέσα από την επιλογή ο λογαριασμός μου/My TAXISnet.

Αν δεν είστε εγγεγραμμένος χρήστης μπορείτε να υποβάλετε το ερώτημα σας μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στη διεύθυνση : [email protected]

ή μέσω της φόρμας υποβολής αιτήματος https://www1.gsis.gr/inquiry/newInquiry.htm

Εναλλακτικοί τρόποι επικοινωνίας:

1)Για θέματα τεχνικής υποστήριξης των εφαρμογών του νέου TAXISnet παρακαλούμε να απευθύνεστε αποκλειστικά και μόνο στο τηλεφωνικό κέντρο 210 4802552.

Παρακαλούμε ακόμα να λάβετε υπόψη σας ότι η ΓΓΠΣ δεν είναι αρμόδια να σας απαντήσει σε φορολογικά θέματα. Σε τέτοιες περιπτώσεις σας συνιστούμε να απευθυνθείτε στην κεντρική υπηρεσία του Υπουργείου Οικονομικών στο τηλέφωνο 210 3375000 ή στις ΔΟΥ .

2)Ταχ. Δ/νση ΓΓΠΣ : Χανδρή 1 & Θεσσαλονίκης, Τ.Κ. 18346, Αθήνα .

Το γράφουν απλά και ξεκάθαρα ότι δεν είναι αρμόδιοι για φορολογικά θέματα, αλλά εμείς εκεί, ρωτάμε συνεχώς σε ποιο κουτάκι βάζουμε αυτό ή εκείνο. (να γίνω και λίγο κακός, θα είχε ενδιαφέρον αν οι υπάλληλοι της ΓΓΠΣ συγκέντρωναν τις ερωτήσεις μας και τις δημοσίευαν, θα γελούσαμε – πικρά μάλλον – πολλοί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτα ολα ομως , που συζηταμε παραπανω, πως συνδεονται με το θεμα της παρατασης και των προστιμων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...