Jump to content

Απόφοιτος ΤΕΙ Λογιστικής-επόμενα βήματα μου

Recommended Posts

και κατι ασχετο...

γιατι οταν κανω παραθεση το ποστ ενος συναδελφου και επειτα δημοσιευω,το κειμενο φαινεται σαν το παραπανω?

εξαφανιζονται οι παραγραφοι,κολανε οι προτασεις και εμφανιζεται το <br> με αποτελεσμα να βγαινουν τα ματια του αναγνωστη.

Χρησιμοποιείς (όπως και εγώ τις περισσότερες φορές) google chrome?

Με τους άλλους brower γενικά το φόρουμ δεν έχει κανένα θέμα...

• Replies 64
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest ΙΩΑΝΝΗΣ ΣΙΝΑΠΗΣ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟΦΟΙΤΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΤΕΙ (2005) ΔΟΥΛΕΥΩ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΕ Γ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΒΙΒΛΙΑ(ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ ΥΛΙΚΑ)ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΧΩ ΚΑΙ 5-6 ΜΑΓΑΖΑΚΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΣΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ(ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΕ ΕΝΣΗΜΑ) ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ (ΚΑΤΩ ΤΩΝ 2000ΚΑΤΟΙΚΩΝ) .ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Δεν ξέρω, κάποιος εκ των διαχειριστών ίσως να ξέρει.Πιο παλιά μου το έκανε και μένα συνέχεια...

Και λογιστικά γραφεία με 100 πελάτες έχουν φοβηθεί από την κατάσταση και δεν κυνηγάνε τους πελάτες και τόσο άγρια πριν ανέβει το φέσι σε αρκετά δεδουλευμένα πίστεψε με... Αλλά προφανώς έχουν μεγαλύτερα περιθώρια πίεσης από ότι εσύ. Πάντως αυτό είναι δευτερεύον μπροστά στο να μην έχεις καθόλου πελάτες...:P

Οοο μόλις ανακάλυψα τυχαία γιατί το κάνει αυτό...

Αν κάνεις reply σε κάποιον άλλος και πριν ποστάρεις ποστάρει κάποιος άλλος πριν από εσένα βγάζει αυτά τα κινέζικα....

τελος,με προβληματιζει ιδιαιτερα η καθυστερηση των πληρωμων απο τους περισσοτερους,μιας και εγω μοιαζω να ειμαι ο τελευταιος στη λιστα τους (προηγειται φπα,φορος εισοδηματος κτλ).

Άστα φέτος τις αμοιβές μας τις "έφαγε" η περαίωση.

Ευχαριστω κ παλι για τη βοηθεια και για τις συμβουλες..οτι καλύτερο εύχομαι κ σε σας παιδιά!!Και μια ερώτηση για να κρατάς βιβλία β κατηγορίας χρειάζεται να έχεις κλανει έναρξη εργασιών??

Εγώ άνοιξα πριν λίγους μήνες με σχεδόν καθόλου επαγγελματική εμπειρία, απλά είχα την τύχη να έχω γνωστούς στο επάγγελμα, διατεθειμένους να μου δείξουν τη δουλειά που με βοήθησαν, κάτι που δε βρίσκεις εύκολα, ειδικά σε μια επαρχιακή πόλη. Ένα από τα αρνητικά του να μην έχεις προϋπηρεσία σε γραφείο είναι ότι ο κόσμος δε σε ξέρει, δε ξέρει τη δουλειά σου και στην αρχή μπορεί να είναι επιφυλακτικός, πρέπει να ξεκινήσεις μόνο από γνωστούς και φίλους και δεν είναι εύκολο να αναπτύξεις το πελατολόγιο από το μηδέν, το λέω από προσωπική πείρα που ακόμα δε θεωρώ ότι ο αριθμός πελατών μου είναι ικανοποιητικός.

Έπειτα θέλει πάρα πολύ διάβασμα και για τη παραμικρή απορία να ρωτάς. Και φυσικά πολλή μα πολλή υπομονή και αγάπη για το επάγγελμα, για να αντέχεις σε όσα θα έρχονται καθημερινά και να νιώθεις ότι αξίζει τον κόπο.

Επίσης, αν αποφασίσεις να ανοίξεις, έχε το νου σου στα προγραμματα οαεδ για νέους επαγγελματίες, αν βγει κάτι και καταφέρεις να πάρεις επιδότηση βοηθάει για αυτούς που ξεκιναν απ το μηδέν.

Ευχαριστω κ παλι για τη βοηθεια και για τις συμβουλες..οτι καλύτερο εύχομαι κ σε σας παιδιά!!Και μια ερώτηση για να κρατάς βιβλία β κατηγορίας χρειάζεται να έχεις κλανει έναρξη εργασιών??

Σωστα χρησιμοποίησες το ρήμα! Σε λίγο καιρό έτσι θα βγαίνουν οι λογιστές!!!! :P

Ο κλαδος απαρτιζεται απο ικανους και αξιολογους επαγγελματιες και πανω απο ολα συναδελφους.

Αυτο που πρεπει να προσεξουν τα νεα παιδια στο χωρο ειναι να μην κανουν το λαθος ποτε να θεωρουν κατι ως δεδομενο...τιποτα δεν ειναι δεδομενο ολα κερδιζονται ειτε η εκτιμηση των συναδελφων ειτε η αναγνωριση της δουλειας γενικως ειτε οι απαντησεις που δινονται. Λαθοι θα γινονται παντα απλα πρεπει να μαθετε να τα εκτιματε σωστα.

Οπως σε ολα τα επαγγελματα ετσι και στο δικο μας εχουμε ανταγωνισμο να μην τον φοβηθητε να τον εκμεταλλευτητε σωστα και με συνεση.

Ο κλαδος απαρτιζεται απο ικανους και αξιολογους επαγγελματιες και πανω απο ολα συναδελφους.

Αυτο που πρεπει να προσεξουν τα νεα παιδια στο χωρο ειναι να μην κανουν το λαθος ποτε να θεωρουν κατι ως δεδομενο...τιποτα δεν ειναι δεδομενο ολα κερδιζονται ειτε η εκτιμηση των συναδελφων ειτε η αναγνωριση της δουλειας γενικως ειτε οι απαντησεις που δινονται. Λαθοι θα γινονται παντα απλα πρεπει να μαθετε να τα εκτιματε σωστα.

Οπως σε ολα τα επαγγελματα ετσι και στο δικο μας εχουμε ανταγωνισμο να μην τον φοβηθητε να τον εκμεταλλευτητε σωστα και με συνεση.

Ζητώ συγνώμη, ήταν αυθόρμητη η αντίδραση, γέλασα όταν το είδα. Σε καμία περίπτωση δεν ήθελα να προσβάλω κανέναν.

Καλή συνέχεια

ακριβως αυτο που προανεφερα φιλε πετρο.

βεβαια υπαρχουν προβληματα,οπως του οτι αν εργαζεσαι το πρωι δεν δυνασαι να πηγαινεις εσυ για θεωρηση στοιχειων,η οποια αλλη εξωτερικη δουλεια προκυπτει.

το κοστος δεν ειναι αμελητεο διοτι αναγκαζεσαι να συμφωνεις με τον πελατη χαμηλοτερη τιμη,εφοσον του μεταβιβαζεις την υποχρεωση να αφηνει το μαγαζι του και να κανει τις εξωτερικες δουλειες μονος του.

αλλα οπως ειπες και συ:

"Πάντως αυτό είναι δευτερεύον μπροστά στο να μην έχεις καθόλου πελάτες:rolleyes:"

Συγνώμη για το λάθος πριν στο μήνυμα.. Είναι υποτημιτικό, αλλα τι να κάνουμε οταν ολες οι αγγελίες ζητάνε προυπηρεσια??Δεν έχω φτάσει ακόμα σε αυτό το στάδιο αλλα δεν ξέρω τι θα γίνει αν συνεχιστεί να μην παίρνω απο πουθενά απάντηση..

Συγνώμη για το λάθος πριν στο μήνυμα.. Είναι υποτημιτικό, αλλα τι να κάνουμε οταν ολες οι αγγελίες ζητάνε προυπηρεσια??Δεν έχω φτάσει ακόμα σε αυτό το στάδιο αλλα δεν ξέρω τι θα γίνει αν συνεχιστεί να μην παίρνω απο πουθενά απάντηση..

Κατσε σκεψου....

Πηγαινε να μαθεις (αν βρεις λογιστη να θελει....συμαντικο....) τη δουλεια διπλα σε εναν εμπειρο του χωρου κ διατεθιμενο να σε βοηθησει αργοτερα με μια μορφη συνεργασιας.<br>Ξεκαθαρισε τα θελω σου για να μην εχεις παρεξηγησεις!!!!!!<br>Παρε και διαβασε ΟΛΑ τα βιβλια του Δ.Καραγιαννη!!!!!! Θα μαθεις πολλα πρακτικα θεματα.<br><br>Σου ευχομαι καλη σταδιοδρομια κ δυναμη!!! <br>(Αν και εισαι νεος και αντοχες εχεις :) )<br>

το έχω στα υπόψιν μου για τα βιβλία του Δ. Καραγιάννη, μου τα έχουν συστήσει κ άλλοι αλλα Αθήνα που μπορώ να τα βρω??Οποιος θέλει να μου πει ας μου στείλει πμ, μην κάνουμε κ άλλη διαφήμιση ..

το έχω στα υπόψιν μου για τα βιβλία του Δ. Καραγιάννη, μου τα έχουν συστήσει κ άλλοι αλλα Αθήνα που μπορώ να τα βρω??Οποιος θέλει να μου πει ας μου στείλει πμ, μην κάνουμε κ άλλη διαφήμιση ..

http://www.karagiannisd.gr/

• 1 month later...

και εγώ απόφοιτος τει λογιστικής είμαι, από 2009,αλλά δεν έχω προϋπηρεσία ακόμα,έχω κάνει όμως κάποια σεμινάρια ας πούμε στην μισθοδοσία προσωπικού (απο elearning στο πανεπιστήμιο πειραιά μπορείς να δεις αρκετά θέματα που σε ενδιαφέρουν),

πιστεύω πως μια καλή αρχή θα ήταν σε κάποιο λογιστικό γραφείο ως βοηθός λογιστής σε α ή β κατηγορίας βιβλία.

Guest Agelos

Σημαντικό θεματάκι θα έλεγα για την έναρξη είναι να δουλεύεις με ΙΚΑ σε άλλη δουλειά ώστε να πάρεις ολική απαλλαγή στον ΟΑΕΕ αλλιώς δεν παλεύεται...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ: ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΟΑΕΕ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝ ΠΙΑΣΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΣΑΝ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠ ΤΟΝ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΙΚΑ???Η ΑΛΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ Η' ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΕΜΦΕΡΕΣ, ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΑΣ.