Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις - Απαντήσεις για την ηλεκτρονική υποβολή δηλώσεων Φορολογίας Εισοδήματος Νομικών Προσώπων (Φ01-010) από τη Γ.Γ.Π.Σ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μέσα στο Ε3 δεν βγαζει αυτό όμως το Ναι ή Οχι, ενώ βγάζει ένα παράθυρο που λέει άν είμαστε σίγουρη. επίσης εμείς δεν υποβάλουμε Ε5 μόνο Ε3 και Φ-01 010

Κάνε μεγιστοποίηση στο παράθυρο < αν είμαστε σίγουροι> και στο κάτω μέρο θα δείς το ΝΑΙ - ΟΧΙ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά, γνωρίζει κανείς πως ή που φαίνεται (στην εκκαθάριση του Ε1) για τα ΕΙΧ > 2000 cc το 5% επί του τεκμηρίου του 2011;

Αν και οι απόψεις διίστανται, νομίζω ότι αυτή η εισφορά αφορούσε μόνο το οικονομικό 2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Τελικά, γνωρίζει κανείς πως ή που φαίνεται (στην εκκαθάριση του Ε1) για τα ΕΙΧ > 2000 cc το 5% επί του τεκμηρίου του 2011;

Αν και οι απόψεις διίστανται, νομίζω ότι αυτή η εισφορά αφορούσε μόνο το οικονομικό 2011

Καλησπέρα συνάδερφοι.

Δεν θα ισχύσει για το οικ. 2012 (δεν υπολογίζεται ούτε από την εκκαθάριση της ΓΓΠΣ).

Αυτή είναι και η (μέχρι ώρας) άποψη του υπουργείου. Τον Ιούνη, ίσως το σκεφτούν πάλι, ψάχνοντας ακόμη μερικά δισεκατομμύρια...

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ μπορεί κάποιος να μου πει για ποιό λόγο δεν δόθηκε παράταση και για τις δηλώσεις από τεχνικές εταιρίες Ο.Ε. Ε.Ε. που υπολογίζουν με τεκμαρτό τρόπο τα κέρδη τους και σήμερα η Δ.Ο.Υ ζητάει πρόστιμο για την παραλαβή!!!!! Όλοι σας είσασταν εμπρόθεσμοι μόνο εγώ δεν πρόλαβα????

Συναδελφε γιατι δεν μπορεις να στειλεις την δηλωση Ε5 μεσω ιντερνετ??????????

εγω εστειλα μια τεχνικη εταιρεία (κοινοπραξια) με τεκμαρτο υπολογισμο κερδων και μια χαρα μου την πήρε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συναδελφε γιατι δεν μπορεις να στειλεις την δηλωση Ε5 μεσω ιντερνετ??????????

εγω εστειλα μια τεχνικη εταιρεία (κοινοπραξια) με τεκμαρτο υπολογισμο κερδων και μια χαρα μου την πήρε

Πως καταχώρησες τα τεκμαρτά κέρδη???? Εγώ προσπαθώ μέσω φόρμας αλλά και μέσω αυτόματης μεταφοράς από το πρόγραμμα της singular και δεν μου συμπληρώνει τίποτα. Είναι κίτρινα τα πεδία και δεν δέχονται συμπλήρωση!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως καταχώρησες τα τεκμαρτά κέρδη???? Εγώ προσπαθώ μέσω φόρμας αλλά και μέσω αυτόματης μεταφοράς από το πρόγραμμα της singular και δεν μου συμπληρώνει τίποτα. Είναι κίτρινα τα πεδία και δεν δέχονται συμπλήρωση!!!!

Βασικα τωρα που ξαναβλεπω την δηλωση που κατεθεσα, εχω συμπληρωσει το εντυπο Ε3 σελ 4 πιν.ΙΓ απο οπου προκύπτουν τα τεκμαρτα κερδη της κοινοπραξιας.

Στό εντυπο Ε5 συμπληρωσα τον κωδικο των κερδων 015 (και οχι τον κωδ. 100) και η δηλωση προχ'ωρησε κανονικά.

Τώρα βεβαια ισως να μην ηταν και ο ποιο ορθοδοξος τρόπος αλλα δεδομένου του Ε3 (που εχει συμληρωθεί με τεκμαρτο τροπο υπολογισμού) και του γεγονοτος ότι ο φόρος που προκύπτει για καταβολή ειναι ο ίδιος , πιστεύω ότι δεν εχει και ιδιαίτερη σημασία.

Και σε χειρογραφη παραλαβή σε προηγούμενο έτος το ίδιο ειχε γίνει και δεν είχα προβλήμα.

Εν παση περίπτωσή θεωρώ ότι δεν ειναι κατι ιδιαίτερα σημαντικό και αν γίνει κατα αυτόν τον τρόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα. Μια ερώτηση επειδή κάνω 1η φορα Ε3 και Ε5 συμπλοιοκτησίας. Μου βγάζει Καθαρά Κέρδη 35000 ευρώ και στο Ε5 μου αναγράφει ποσό φόρου περίπου 8000 με 9000. Πως μπορώ να το σβησω - διορθωσω γιατι τα ποσα αυτα ειναι αφορλογητα και δεν προκυπτει φορος. Τα προηγουμενα που ειδα ηταν χειρογραφα και απλως ειχαν σβησει απο την ΔΟΥ ΠΛΟΙΩΝ το φορολογητεα αποτελεσματα και ειχαν γραψει αφορολογητα... ???? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Χρήστος Σ.

Εστειλα τη δήλωση ΑΕ μαζί με Ε3+Ε2. Από πού εκτυπώνουμε τα εντυπα γιατί δεν βγάζει ε3+ε2 στη προβολή των δηλώσεων , αλλά ούτε και στο ε3 για τα φυσικά πρόσωπα και το χρειάζομαι γιά να εκχωρήσω ενοίκια στο δημόσιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μπήκα με τους κωδικούς της εταιρείας, όχι τους εξουσιοδοτημένους, και τα βρήκα στις εφαρμογές δηλώσεων εισοδήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως καταχώρησες τα τεκμαρτά κέρδη???? Εγώ προσπαθώ μέσω φόρμας αλλά και μέσω αυτόματης μεταφοράς από το πρόγραμμα της singular και δεν μου συμπληρώνει τίποτα. Είναι κίτρινα τα πεδία και δεν δέχονται συμπλήρωση!!!!

Καλησπέρα. Μια ερώτηση επειδή κάνω 1η φορα Ε3 και Ε5 συμπλοιοκτησίας. Μου βγάζει Καθαρά Κέρδη 35000 ευρώ και στο Ε5 μου αναγράφει ποσό φόρου περίπου 8000 με 9000. Πως μπορώ να το σβησω - διορθωσω γιατι τα ποσα αυτα ειναι αφορλογητα και δεν προκυπτει φορος. Τα προηγουμενα που ειδα ηταν χειρογραφα και απλως ειχαν σβησει απο την ΔΟΥ ΠΛΟΙΩΝ το φορολογητεα αποτελεσματα και ειχαν γραψει αφορολογητα... ???? ευχαριστω

Μάλλον, δεν πρέπει να συμπληρωθούν καθόλου ΚΕΡΔΗ στο Ε5, παρά μόνο τα ακαθάριστα έσοδα, όπως και στην περίπτωση Κοινωνίας μέχρι δύο οχήματα (Φ.Δ.Χ. ή Λεωφορείο). Ας το επαληθεύσει, όμως για σιγουριά και κάποιος άλλος συνάδελφος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΣΜΑΡΑΓΔΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

Καλημέρα και καλή δύναμη, στον κωδικό 031 Μερίσματα της δεύτερης σελίδας του εντύπου Φ-01 010 τι συμπληρώνουμε τα καθαρά μερίσματα της χρήσης 2010 που διανεμήθηκαν

στο 2011 μετά την αφαίρεση του φόρου 21% ή το σύνολο των μερισμάτων μαζί με τον φόρο τις χρήσης 2011 που θα διανεμηθούν στο 2012.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ ΤΟ Φ-01 10 ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ 649 ΠΑΝΩ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΕΛΙΔΑ. ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΚΩΔΙΚΟΣ;;; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΤΕΙΛΩ Φ-01 ΑΡΧΙΚΟ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΥΠΟΒΟΛΗ ΕΛΗΞΕ ΣΤΙΣ 8/6/2012. ΚΑΙ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΓΙΑ ΤΙΣ 31/10/2012 ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΙΚΤΟ ΤΙ ΕΓΙΝΕ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 months later...

Πότε θα ξεκινήσει η υποβολή για Α.Ε. ,κάποιο νέο ?

¨προς το μέσο της άλλης εβδομάδας " δεν είπανε ..

(Πρέπει να πάμε και τον Ισολογισμό στο ΓΕΜΗ :ph34r: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...

Εχει αντιμετωπίσει κανείς πρόβλημα με την υποβολή Φ 0-10, μου υπόλογίζει διαφορετική προκαταβολή σε νέα επιχείρηση Μ. ΕΠΕ με έναρξη το 2012 και μειωμένη προκαταβολη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς έχεις υπερδωδεκάμηνη χρήση και...μήπως δεν υπολογίζεις την αναλογία του τελευταίου 12μηνου για την προκαταβολή; η προκαταβολή όντως είναι η μισή... για τις 3 πρώτες χρήσεις !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό:

Πήγα να βάλω στον 031 ποσά  που αφορούν χρήση 2011 που δεν διανεμήθηκαν και χρήση 2012 που θα διανεμηθούν. Μου βγάζει μήνημα τα διανεμόμενα πρέπει να είναι μικρότερα ή ίσα των κερδών ισολογισμού. Τα διανεμόμενα που βάζω εγω αφορούν ποσά 2011 που ήταν απο κέρδη εις νέο και 2012 ότι προέκυψε. Μάλον πρέπει να βάλω μόνο τα κέρδη ισολογισμού 2012 αφου αφαιρέσω φόρους τακτικό κ.α.Έχει κανείς καμιά άλλη ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...