Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΟ ''ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΦΠΑ'' ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΠΑ ΠΡΟΣ ΠΛΗΡΩΜΗ?


HURRICANE33

Ερώτηση

Καλησπέρα,

σύμφωνα με την ΠΟΛ.1098/4-5-2011:

Άρθρο 2<br style="font-weight: bold;">Υπόχρεοι σε υποβολή

Το «Ειδικό Σημείωμα Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.» υποβάλλεται από υποκείμενους οι δηλώσεις των οποίων υπάγονται στις διατάξεις των άρθρων 13 έως 17 του ν.3296/2004, όπως τροποποιήθηκαν και ισχύουν με τις διατάξεις του άρθρου 79 του ν.3842/2010, εφόσον επιλέγουν να φορολογηθούν σύμφωνα με τις διατάξεις αυτές και εφόσον προκύπτουν διαφορές αυτοελέγχου ή/και διαφορές μετακύλισης.

Άρα, το υποβάλλει μόνο όποιος πρέπει να πληρώσει διαφορά ΦΠΑ.

Το κατάλαβα καλά?

Επίσης, όταν μια επιχείρηση απαλλάσσεται από το ΦΠΑ πληρώνει διαφορά ΦΠΑ Αυτοελέγχου???

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Κανεις γι αυτο το θεμα?

Αν δηλώσεις αυτοέλεγχο και υποάρχει μετακύλιση στυντελεστών, υποβάλλεις το σημειωμα έστω και αν τα ακαθάριστα του βιβλίου ε'ίναι μεγαλύτερα από του αυτοελέγχου και επομένως δεν προκύπτει ΦΠΑ αυτοελέγχου.

Σημείωμα κατατίθεται αν επιλέξουμε αυτοέλεγχο και

1. Ακαθάριστα αυτοελέγχου > ακαθάριστα βιβλίου

2. Μετακύλιση ΦΠΑ

3 και τα δύο παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, δεν εχω δει κάτι στην πολ. τί γίνεται σε περίπτωση που δεν έχουμε διαφορά ακαθαρίστων εσόδων ούτε μετακύλιση φπα, με αποτέλεσμα να μην υποβάλλεται το σημείωμα αυτοελέγχου φπα ΑΛΛΑ έχουμε πιστωτικό από προηγούμενη ανέλεγκτη χρήση, το βάζουμε στη περιοδική?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

GEORGE ΣΤΗΝ ΠΟΛ 1191 /17-12-10

ΑΡΘΡΟ 17 ν.3296/2004................................................................................................................................................................ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΦΠΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΕΦ' ΟΣΟΝ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ

Η/ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΚΥΛΙΣΗΣ ,ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ (ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ, ή ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ή ΜΗΔΕΝΙΚΟ)

ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΛΑΘΟΣ;

(ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΛΕΙΨΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΚΤΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ, ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΞΟΙΚΕΙΩΜΕΝΗ ΣΤΟ ΑΝΕΒΑΖΩ ΠΟΛ κλπ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΩ Μ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΡΧΑΡΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ).

Για να το ξεκαθαρίσουμε, όταν υπάρχουν ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ έχουμε τρία αποτελέσματα

1)να πληρώνουμε ΦΠΑ (ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ)

2)να μας μειώνει το πιστωτικό της εκκαθαριστικής(ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ)

3)να μας μηδενίζει το πιστωτικό της εκκαθαριστικής (ΜΗΔΕΝΙΚΟ)

Αυτό εννοεί ο ποιητής, άρα υποβολη σημειώματος περαίωσης ΦΠΑ ΜΟΝΟ όταν υπάρχουν ΔΙΑΦΟΡΕΣ στα ακαθάριστα ή διαφορές μετακύλισης(πολλοί συντέλεστες σε εμπορία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι, δεν εχω δει κάτι στην πολ. τί γίνεται σε περίπτωση που δεν έχουμε διαφορά ακαθαρίστων εσόδων ούτε μετακύλιση φπα, με αποτέλεσμα να μην υποβάλλεται το σημείωμα αυτοελέγχου φπα ΑΛΛΑ έχουμε πιστωτικό από προηγούμενη ανέλεγκτη χρήση, το βάζουμε στη περιοδική?

Νομίζω ότι ο μη υπολογισμός του πιστωτικού αφορά ΜΟΝΟ την περίπτωση κατα την οποία έχουμε διαφορές εκροών ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να το ξεκαθαρίσουμε, όταν υπάρχουν ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ έχουμε τρία αποτελέσματα

1)να πληρώνουμε ΦΠΑ (ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ)

2)να μας μειώνει το πιστωτικό της εκκαθαριστικής(ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ)

3)να μας μηδενίζει το πιστωτικό της εκκαθαριστικής (ΜΗΔΕΝΙΚΟ)

Αυτό εννοεί ο ποιητής, άρα υποβολη σημειώματος περαίωσης ΦΠΑ ΜΟΝΟ όταν υπάρχουν ΔΙΑΦΟΡΕΣ στα ακαθάριστα ή διαφορές μετακύλισης(πολλοί συντέλεστες σε εμπορία)

νομιζω οτι το 3 δεν ισχυει η δεν εχει διατυπωθει σωστα θα πρεπε να ναι 3) να πληρωνουμε φπα (χρεωστικο) με μηδενισμο του υπαρχοντος πιστωτικου (στα αφαιρουμενα της περιοδικης του β τριμηνου)

και το 1) να πληρωνουμε φπα(χρεωστικο) οταν το πιστ

υπολοιπο της εκκαθαριστικης της χρησης εινα μηδεν

και ενα ερωτημα, ανελεγκτες ,χρηση 2008 με πιστωτικο 1500, και χρηση 2009 με 0, χρηση 2010 αυτοελεγχος με διαφορες,στο πιστωτικο υπολοιπο προηγ ανελεγκτης διαχειρ.περιοδου θα μπει το 1500,η το 0,?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

νομιζω οτι το 3 δεν ισχυει η δεν εχει διατυπωθει σωστα θα πρεπε να ναι 3) να πληρωνουμε φπα (χρεωστικο) με μηδενισμο του υπαρχοντος πιστωτικου (στα αφαιρουμενα της περιοδικης του β τριμηνου)

και το 1) να πληρωνουμε φπα(χρεωστικο) οταν το πιστ

υπολοιπο της εκκαθαριστικης της χρησης εινα μηδεν

και ενα ερωτημα, ανελεγκτες ,χρηση 2008 με πιστωτικο 1500, και χρηση 2009 με 0, χρηση 2010 αυτοελεγχος με διαφορες,στο πιστωτικο υπολοιπο προηγ ανελεγκτης διαχειρ.περιοδου θα μπει το 1500,η το 0,?

Ισως δεν το διατυπωσα σωστα αλλα προσπαθω να δικαιολογησω το ΜΗΔΕΝΙΚΟ αποτελεσμα. καπως ετσι το καταλαβα. Η ουσια ειναι οτι ο ποιητης μιλαει για το αποτελεσμα των ΔΙΑΦΟΡΩΝ της περαιωσης και οχι το αποτελεσμα της περαιωσης..

Οσο για το ερωτημα οι οδηγιες μιλανε για χρηση(2010) στην οποια μεταφερεται πιστ υπολ απο προηγουμενη ανελεγκτη(2009).. εγω καταλαβαινω το 0 (με καθε επιφυλαξη ομως).

Τα 1500 που ειχες το 2008 τα εφαγες κατα το 2009..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικώς θα υπάρξει κάποια διευκρίνηση – ξεκαθάρισμα, απο υπ.οικ. σε ποιές περιπτώσεις πρέπει να υποβληθει το ΕΣΠ ΦΠΑ, εκτος της ξεκάθαρης περίπτωσης, όπου τα Ακαθ. Έσοδα βιβλίων < Ακαθ.έσοδα Αυτοελέγχου ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΓΡΙ!!!!

ΕΧΕΙ ΒΓΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΤΙΚΗ?

ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΠΟΥ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ Ή ΟΧΙ?

ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ. ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ:

ΜΙΚΤΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ

ΕΣΟΔΑ ΒΙΒΛΙΟΥ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡ. 10,000

ΕΣΟΔΑ ΠΑΡΟΧΗΣ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ 15,000

ΕΣΟΔΑ ΕΜΠΟΡΙΑΣ ΒΙΒΛΙΟΥ 16,000

ΕΣΟΔΑ ΕΜΠΟΡΙΑΣ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ 5,000

ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ ΦΠΑ ΠΟΙΑ ΠΟΣΑ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΜΕ?

ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΠΑ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗΣ ΠΑΡΟΧΗΣ Ή ΟΛΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΝΘΗ

Ανθη να ξαναδεις τον υπολογισμο του προγραμματος διοτι τα νουμερα που μου εδωσες ως καθαρα δεν προκυπτουν απο πουθενα..εγω αλλα βγαζω....

Συγνώμη Γιωργο , τώρα το είδα, τα νούμερα τα είχα δώσει χονδρικά, τα ακριβή είναι

Ακαθάριστα βιβλιου 7250

συνολικές δαπάνες 3116,60 , απο αυτές μη εκπιπτομενες 1465,75

συντελεστής κκ 55%

και αρα βγαίνει

Ακαθάριστα βιβλιου 7250 , ακαθάριστα αυτοελέγχου 6925,78

λογιστικά καθαρά 5599,15 , εξολογιστικά καθαρά 3987,50

Αρα μεταφέρω 5599,15 στον 501 και 7250,00 στον 517 και δεν προκύπτει καμια διαφορά για ΦΠΑ, ΣΩΣΤΆ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη Γιωργο , τώρα το είδα, τα νούμερα τα είχα δώσει χονδρικά, τα ακριβή είναι

Ακαθάριστα βιβλιου 7250

συνολικές δαπάνες 3116,60 , απο αυτές μη εκπιπτομενες 1465,75

συντελεστής κκ 55%

και αρα βγαίνει

Ακαθάριστα βιβλιου 7250 , ακαθάριστα αυτοελέγχου 6925,78

λογιστικά καθαρά 5599,15 , εξολογιστικά καθαρά 3987,50

Αρα μεταφέρω 5599,15 στον 501 και 7250,00 στον 517 και δεν προκύπτει καμια διαφορά για ΦΠΑ, ΣΩΣΤΆ;

Σωστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορει να μου εξηγησει καποιος σε ποια περιπτωση μπορουμε να. Συμψυφισουμε το πιστωτικο που ειχαμε στην εκκαθαριστικη του 2010; ( δεν ρωταω για περιπτωση μετακυλισης)

Οταν εχουμε κανει αυτοελεγχο οικ 2010 το μεταφερουμε; Αν εχουμε κανει το οικ 2010 και δεν εχουμε κανει οικ 2009 αλλαζει κατι; Αν εχουμε κανει και 2009 και 2010 και δεν εχουμε πληρωσει τα 250 + 250? μεχρι περσυ τα σημ τα ειχα ετοιμα απο Φλεβαρη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ολα  καλά;

Διάβασα όλα τα ποστ σε αυτό το θέμα και πρόσεξα το εξής. Εκεί που στο τέλος πήγατε να το ισιώσετε το ξαναστραβωσατε. Έχετε κουραστεί , όπως είχα και εγώ κουραστεί πριν 5-6 μέρες από τα ξενύχτια και από το άγχος να φύγουν οι δηλώσεις όλες , για να κάνουμε και καμιά δουλειά με τις ενημερώσεις των βιβλίων. Ανακεφαλαιώνω λοιπόν, μιας και τώρα εγώ δεν είμαι τόσο αγχωμένος.

Σημείωμα 1) δεν υποβάλουμε για όλους που κάνουν αυτοέλεγχο 2)Υποβάλουμε όταν έχουμε χρεωστικό ΦΠΑ (διαφορά χρεωστική αυτοελέγχου). 3) Όταν έχουμε μείωση του πιστωτικού ΦΠΑ της εκκαθαριστικής του 2010 λογω του αυτοελέγχου. 4) όταν υπάρχει μετακυληση ΦΠΑ, ανεξάρτητα αν πρέπει να πληρώσουμε ή όχι. Μην ξεχνάτε ότι μετακυληση υπάρχει και όταν αντί του χαμηλότερου συντελεστή έχουμε βάλει τον μεγαλύτερο. Με άλλα λόγια μην παρασύρεστε από τα διάφορα προγράμματα και από την εγκύκλιο και τα παραδείγματα της. Ακολουθούμε τα πραγματικά γεγονότα. Εάν υπάρχουν θετικές ή αρνητικές διαφορές στην μετακυληση , ανεξάρτητα εάν τελικά τα λογιστικά έσοδα είναι μεγαλύτερα του αυτοελέγχου ή μικρότερα, θα υποβάλουμε σημειώματα , για να έρθουν τα έσοδα ή κάθε κατηγορία στον σωστό συντελεστή. Για να γίνω πιο σαφής . Και μηδενική διαφορά αν βγαίνει στο σημείωμα , εφόσον υπάρχει πολύπλοκη μετακυληση η οποία τελικά με τα συν και τα πλην δίνει μηδενικό αποτέλεσμα, πάλι θα υποβάλουμε σημείωμα. 5) Για τυχόν πιστωτικό υπόλοιπο της εκκαθαριστικής ΦΠΑ, ενώ ο αυτοέλεγχος βγήκε χρεωστικός ή και μηδενικός (πιθανότητα σπάνια) το βάζουμε στα μείον του ΦΠΑ εισροών του μήνα που υποβάλουμε το σημείωμα αυτοελέγχου. Στο Β τρίμηνο δηλαδή ή στον μήνα Ιούνιο εάν υποβάλουμε μηνιαία ΦΠΑ και έχουμε υποβάλει το σημείωμα τον Ιούνιο που θα πάει για φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιωργος Κ.

Απο τις μεχρι τωρα ΠΟΛ του υπουργειου μετακυλιση υπολογιζουμε μονο για τους υψηλους συντελεστες. Το κοστος το πωληθεντων το εμφανιζουν χωρις να μας εξηγουν το πως. Στο προγραμμα την Επσιλον υπαρχει ενα ξεχωριστο φυλλο υπολογισμου του κοστους με ποσοστιαια αναλογια ανα συντελεστη ΦΠΑ αγορων.Εκτιμω οτι αυτο θα ισχυει για οσους εχουν τεκμαρτη απογραφη. Ειναι ομως σωστη αυτη η διαδικασια αφου δεν αναφερεται ρητα σε καποια πολ ο τροπος υπολογισμου του κοστους; Και τι ισχυει οταν εχει γινει κανονικη απογραφη με διαχωρισμο των αποθεματων κατα συντελεστη ΦΠΑ;

Στην δικη μου περιπτωση εχω μεγαλυτερα ακαθαριστα εσοδα βιβλιων αλλα λογω αντικειμενου εργασιων (εστιατοριο) εχω διαφορες μετακυλισης. Με τον τροπο του προγραμματος μου βγαινει περισσοτερος φορος κατα 300€.

Ευχαριστω για τον χρονο σας.

Γιωργος Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παντως οταν υπαρχουν διαφορες,για μετακυλιση φπα, το σημειωμα ειναι αγγουρι.

θελει αρκετο διαβασμα για να βγει, το δικο μου προγραμμα δεν το βγαζει σωστα, το εκανα με το χερι

πανω απο μια ωρα για να το βγαλω και να επιβεβαιωσω οτι ειναι σωστο.

και τελικα δεν θα περαιωσει(ειναι πολλα τα λεφτα Αρη)

τζαμπα κοπος τζαμπα χρονος και τις δηλωσεις να ληγουν στις 20

Επειδη ακρη δεν εχω βγαλει και οσο παω μπερδευομαι περισσοτερο μπορεις να μου εξηγησεις πως βρηκες το κοστος πωληθεντων και το συνολικο και για το μεγαλυτερο συντελεστη??????

στο academia μου βγαζει ως κοστος πωληθεντων στο συνολο των αγορων απο την εκαθαριστικη και ως κοστος πωληθεντων με το μεγαλυτερο συντελεστη μου προσθετει απλα τις αγορες με τους μεγαλυτερους συντελεστες..

πηρα στη data ρωτησα και μου ειπαν οτι αυτο ισχυει..αλλα τελικα επειδη εχω διαβασει 100 διαφορετικες αποψεις εχω μπερδευτει..

αν μπορεις βοηθησε με λιγο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ.

ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΟΥ

ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΣΤ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΩΞΑΤΕ ΟΣΕΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΕΙΧΑ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδη ακρη δεν εχω βγαλει και οσο παω μπερδευομαι περισσοτερο μπορεις να μου εξηγησεις πως βρηκες το κοστος πωληθεντων και το συνολικο και για το μεγαλυτερο συντελεστη??????

στο academia μου βγαζει ως κοστος πωληθεντων στο συνολο των αγορων απο την εκαθαριστικη και ως κοστος πωληθεντων με το μεγαλυτερο συντελεστη μου προσθετει απλα τις αγορες με τους μεγαλυτερους συντελεστες..

πηρα στη data ρωτησα και μου ειπαν οτι αυτο ισχυει..αλλα τελικα επειδη εχω διαβασει 100 διαφορετικες αποψεις εχω μπερδευτει..

αν μπορεις βοηθησε με λιγο..

αν έχεις μόνο αγορές εμπορευσίμων πάει καλά, αν έχεις αγορές παγίων πως τις ξεχωρίζει μέσα από την εκκαθαριστική;

μήπως τελικά το κόστος ανά συντελεστή πρέπει να μπαίνει με το χέρι ή να ελέγχεται και να μην εμπιστευόμαστε προγράμματα;

Ερώτηση

Αν έχεις μόνο υπηρεσίες ή ελέυθερο επάγγελμα που δεν έχεις κόστος αλλά μόνο δαπάνες δεν τίθεται θέμα μετακύλισης. Σωστά;

Οπότε διαφορές έχουμε μόνο αν έχουμε διαφορά στα έσοδα.

Συνεπώς αν δεν έχουμε διαφορά στα έσοδα δεν υποβάλεται το σημείωμα. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν έχεις μόνο αγορές εμπορευσίμων πάει καλά, αν έχεις αγορές παγίων πως τις ξεχωρίζει μέσα από την εκκαθαριστική;μήπως τελικά το κόστος ανά συντελεστή πρέπει να μπαίνει με το χέρι ή να ελέγχεται και να μην εμπιστευόμαστε προγράμματα;>

Αφαιρείς απο τις αγορές εμπορ. τις αγορές παγίων χρήσης που έχεις αναγράψει στο Ε3 πίνακας ΣΤ΄ κωδ.811

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΣ ΔΑΠΑΝΕΣ.

ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΟΥ

ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΟΣΤ ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΩΞΑΤΕ ΟΣΕΣ ΑΜΦΙΒΟΛΙΕΣ ΕΙΧΑ :)

Ναι αλλα ΚΠ=ΑΓΟΡΕΣ ΧΡΗΣΗΣ+ΑΠΟΓΡ.ΕΝΑΡΞΗΣ-ΑΠΟΓΡ. ΛΗΞΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

αν έχεις μόνο αγορές εμπορευσίμων πάει καλά, αν έχεις αγορές παγίων πως τις ξεχωρίζει μέσα από την εκκαθαριστική;

μήπως τελικά το κόστος ανά συντελεστή πρέπει να μπαίνει με το χέρι ή να ελέγχεται και να μην εμπιστευόμαστε προγράμματα;

Ερώτηση

Αν έχεις μόνο υπηρεσίες ή ελέυθερο επάγγελμα που δεν έχεις κόστος αλλά μόνο δαπάνες δεν τίθεται θέμα μετακύλισης. Σωστά;

Οπότε διαφορές έχουμε μόνο αν έχουμε διαφορά στα έσοδα.

Διαφορά στα έσοδα ΔΕΝ έχουμε όταν τα ακαθάριστα του βιβλίου είναι μεγαλύτερα απο του αυτοελέγχου ;

Συνεπώς αν δεν έχουμε διαφορά στα έσοδα δεν υποβάλεται το σημείωμα. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι αλλα ΚΠ=ΑΓΟΡΕΣ ΧΡΗΣΗΣ+ΑΠΟΓΡ.ΕΝΑΡΞΗΣ-ΑΠΟΓΡ. ΛΗΞΗΣ

ΑΥΤΟ ΛΕΩ ΚΙ ΕΓΩ...ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΟΥΜΕ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΤΥΠΟ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ??????????

ΑΛΛΟΙ ΛΕΝΕ ΝΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΟΧΙ...

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΕΤΣΙ..ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΚΑΙ ΔΕ ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΥΠΟΨΗ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΑ ΑΠΟΘΕΜΑΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν έχεις μόνο αγορές εμπορευσίμων πάει καλά, αν έχεις αγορές παγίων πως τις ξεχωρίζει μέσα από την εκκαθαριστική;

μήπως τελικά το κόστος ανά συντελεστή πρέπει να μπαίνει με το χέρι ή να ελέγχεται και να μην εμπιστευόμαστε προγράμματα;

Ερώτηση

Αν έχεις μόνο υπηρεσίες ή ελέυθερο επάγγελμα που δεν έχεις κόστος αλλά μόνο δαπάνες δεν τίθεται θέμα μετακύλισης. Σωστά;

Οπότε διαφορές έχουμε μόνο αν έχουμε διαφορά στα έσοδα.

Συνεπώς αν δεν έχουμε διαφορά στα έσοδα δεν υποβάλεται το σημείωμα. Σωστά;

ΜΕΤΑΚΥΛΙΣΗ ΕΧΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 2 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ...ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΗΝ ΕΜΠΟΡΙΑ

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΚΥΛΙΣΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΟΥΤΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΑ ΕΣΟΔΑ ΔΕΝ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΤΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ..

ΤΟ ΓΡΑΦΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛ1128/2-6-2011..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικα με την προθεσμια του ειδικου σημειωματος τι θα γινει ,θα παει πριν απο το ε3 ,το ξεχασαν ακομη και οι συνδικαλιστες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και θα πρέπει να προσέξετε και το εξής :

Στην περίπτωση όμως που η χρήση δε θεωρείται ανέλεγκτη σύμφωνα με τα

παραπάνω και υφίσταται δικαίωμα συμψηφισμού του πιστωτικού υπολοίπου Φ.Π.Α., θα

αναγράφεται στο τέλος του «Ειδικού Σημειώματος Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.» στις Σημειώσεις

φορολογουμένου , η ένδειξη «χρήση 2009 – ελεγμένη τακτικός έλεγχος» ή «χρήση 2009 –

υπαχθείσα στις διατάξεις των άρθρων 13-17 του ν. 3296/2004» ή «χρήση 2009 –

περαιωμένη με τις διατάξεις των άρθρων 1-13 του ν. 3888/2010».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Αν βάσει της εκκαθαριστικής του 2009 έχεις πιστωτικό πάνω από 5000 αλλά με το σημείωμα περαίωσης φπα του 3296 που υπεβλήθη το 2010 για την περαίωση του 2009 το πιστωτικό μειώνεται κάτω από τα 5000 ευρώ και συνεπώς αυτό που έχεις συμψηφίσει στο 2010 είναι κάτω από 5000 τότε η χρήση 2009 θεωρείται ελεγμένη;

Άρα το πιστωτικό αυτό δεν το γράφουμε καθόλου στο σημείωμα περαίωσης το φετινό και αφήνουμε να συμψηφιστεί αφού είναι ήδη μέσα στον κωδικό 710 της εκκαθαριστικής;

Συμφωνείτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...