Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΟ ''ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΦΠΑ'' ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΠΑ ΠΡΟΣ ΠΛΗΡΩΜΗ?


HURRICANE33

Ερώτηση

Καλησπέρα,

σύμφωνα με την ΠΟΛ.1098/4-5-2011:

Άρθρο 2<br style="font-weight: bold;">Υπόχρεοι σε υποβολή

Το «Ειδικό Σημείωμα Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.» υποβάλλεται από υποκείμενους οι δηλώσεις των οποίων υπάγονται στις διατάξεις των άρθρων 13 έως 17 του ν.3296/2004, όπως τροποποιήθηκαν και ισχύουν με τις διατάξεις του άρθρου 79 του ν.3842/2010, εφόσον επιλέγουν να φορολογηθούν σύμφωνα με τις διατάξεις αυτές και εφόσον προκύπτουν διαφορές αυτοελέγχου ή/και διαφορές μετακύλισης.

Άρα, το υποβάλλει μόνο όποιος πρέπει να πληρώσει διαφορά ΦΠΑ.

Το κατάλαβα καλά?

Επίσης, όταν μια επιχείρηση απαλλάσσεται από το ΦΠΑ πληρώνει διαφορά ΦΠΑ Αυτοελέγχου???

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 96
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλησπέρα,

σύμφωνα με την ΠΟΛ.1098/4-5-2011:

Άρθρο 2<br style="font-weight: bold;">Υπόχρεοι σε υποβολή

Το «Ειδικό Σημείωμα Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.» υποβάλλεται από υποκείμενους οι δηλώσεις των οποίων υπάγονται στις διατάξεις των άρθρων 13 έως 17 του ν.3296/2004, όπως τροποποιήθηκαν και ισχύουν με τις διατάξεις του άρθρου 79 του ν.3842/2010, εφόσον επιλέγουν να φορολογηθούν σύμφωνα με τις διατάξεις αυτές και εφόσον προκύπτουν διαφορές αυτοελέγχου ή/και διαφορές μετακύλισης.

Άρα, το υποβάλλει μόνο όποιος πρέπει να πληρώσει διαφορά ΦΠΑ.

Το κατάλαβα καλά?

Επίσης, όταν μια επιχείρηση απαλλάσσεται από το ΦΠΑ πληρώνει διαφορά ΦΠΑ Αυτοελέγχου???

Ευχαριστώ πολύ.

ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ, ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ,ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ, ΤΑ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΜΟΥ ΚΕΡΔΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΕΞΟΛΟΓΙΣΤΙΚΑ. ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΦΠΑ. ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΦΠΑ;

ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΣΩΣΤΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΦΠΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΚΥΛΙΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΥΨΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ Η ΜΙΚΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ Η ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΠΩΛΗΣΕΩΝ 19-21-23 , ΣΩΣΤΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

To ορίζουν ρητά οι διατάξεις των δύο πολ που έχουν βγεί σχετικά με το θέμα η μία 12ο/10

και η νέα τον 5/11,οτι εφόσον προκύπτει διαφορά υποβάλεται,επίσης στην περίπτωση που

δεν υπάγεται κάποιος στο φπα τι φπα θα πληρώσει,αφου 0%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά για να ανακεφαλαιώσουμε:

Μόνο όταν προκύπτει διαφορά ΦΠΑ υποβάλλουμε το Σημείωμα Αυτοελέγχου ΦΠΑ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι συμβαίνει αν λογιστικά είναι πάνω από τους συντελεστές. αλλά παρατηρούμε πρόβλημα μετακύλισης ΦΠΑ?

Δεν το φτιάχνουμε γιατί πάμε λογιστικά, ή το φτιάχνουμε για να καλύψουμε τη μετακύλιση?

Όπως φαίνεται στην ΠΟΛ (και/ή) είναι δυνατό να φορολογείσαι λογιστικά και πληρώνεις περαίωση ΦΠΑ για τη μετακύλιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά για να ανακεφαλαιώσουμε:

Μόνο όταν προκύπτει διαφορά ΦΠΑ υποβάλλουμε το Σημείωμα Αυτοελέγχου ΦΠΑ???

ΕΦ' ΟΣΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΤΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΦΠΑ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ,

ΕΙΤΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΕΙΤΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΦ' ΟΣΟΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙΣ ΤΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΦΠΑ ΕΙΤΕ ΕΙΝΑΙ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ,

ΕΙΤΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΕΙΤΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΟ.

nefma πιστευω οτι η πολ ειναι σαφεστατη λεει εφοσον προυκυψουν. δεν καταλαβαινω που στηριζεις το οτι πρεπει να υποβληθει ουτως ή αλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

nefma πιστευω οτι η πολ ειναι σαφεστατη λεει εφοσον προυκυψουν. δεν καταλαβαινω που στηριζεις το οτι πρεπει να υποβληθει ουτως ή αλλως.

ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΦΠΑ ΑΠΟ ΜΕΤΑΚΥΛΙΣΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΥΨΟΥΝ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΕΜΠΟΡΙΚΕΣ Η ΜΙΚΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΠΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ Η ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗ ΠΩΛΗΣΕΩΝ 19-21-23 , ΣΩΣΤΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω εχω διαφορα φπα σε ελευθερο επαγγελματια και μαλιστα η αποδοση ειναι 52,34 που σημαινει και διαφορα στα ακαθαριστα φυσικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

εγω εχω διαφορα φπα σε ελευθερο επαγγελματια και μαλιστα η αποδοση ειναι 52,34 που σημαινει και διαφορα στα ακαθαριστα φυσικα

Αναφέρομαι στην περίπτωση που τα λογιστικά είναι μεγαλύτερα απο τα εξολογιστικά και επομένως δεν προκύπτει διαφορά ΦΠΑ, επομένως υποθέτω δε μπορεί να υπάρξει και διαφορά απο μετακύλιση. Το αντιλαμβάνομαι λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αναφέρομαι στην περίπτωση που τα λογιστικά είναι μεγαλύτερα απο τα εξολογιστικά και επομένως δεν προκύπτει διαφορά ΦΠΑ, επομένως υποθέτω δε μπορεί να υπάρξει και διαφορά απο μετακύλιση. Το αντιλαμβάνομαι λάθος;

οταν κανεις αυτοελεγχο η διαφορα φαινεται απο τα ακαθαριστα αυτολεγχου με ακαθαριστα βιβλιου. μην μπλεκεις εξωλογιστικο προσδιορισμο με λογιστικο, κανεις εξωλογιστικο εφοσον θες αυτοελεγχο.

υγ γραψε το ονομα σου να ξερω τουλαχιστον με ποιον μιλαω ειναι ποιο ευγενικο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΝΘΗ

οταν κανεις αυτοελεγχο η διαφορα φαινεται απο τα ακαθαριστα αυτολεγχου με ακαθαριστα βιβλιου. μην μπλεκεις εξωλογιστικο προσδιορισμο με λογιστικο, κανεις εξωλογιστικο εφοσον θες αυτοελεγχο.

υγ γραψε το ονομα σου να ξερω τουλαχιστον με ποιον μιλαω ειναι ποιο ευγενικο :)

Συγνώμη έχεις δίκιο,

Το βάζω στο πρόγραμμα που ανέβασες ,νομίζω εσύ, στο site

Ακαθάριστα βιβλίου 7250, ακαθάριστα αυτοελέγχου 6900

Καθαρά βιβλιου 5900 καθαρά αυτοελέγχου 3900

Διαφορά φπα δεν μου βγάζει, θεωρώ ότι δεν υπάρχει και μετακύλιση η κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δωσε ολα τα δεδομενα να τα δω να σου πω

ετσι οπως τα λες δεν εχεις διαφορα διοτι τα ακαθαριστα του βιβλιου ειναι μεγαλυτερα του αυτοελεγχου βασει δαπανων επι συντελεστη αναγωγης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

δωσε ολα τα δεδομενα να τα δω να σου πω

Να καταλάβω πως λειτουργεί προσπαθώ,

Ακαθάριστα βιβλιου 7250

δαπανες 3200

μη εκπιπτόμενες 1450

συντελεστης 55%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να καταλάβω πως λειτουργεί προσπαθώ,

Ακαθάριστα βιβλιου 7250

δαπανες 3200

μη εκπιπτόμενες 1450

συντελεστης 55%

δεν εχεις διαφορα διοτι ακαθ βιβλιου 7250,00 και ακαθ περαιωσης 7111,11

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

δεν εχεις διαφορα διοτι ακαθ βιβλιου 7250,00 και ακαθ περαιωσης 7111,11

Σε υπερευχαριστώ Γιώργο,

Αρα για να καταλάβω όταν τα ακαθάριστα του βιβλίου ειναι μεγαλύτερα απο τα ακαθάριαστα περαίωσης δεν υπάρχει καμία διαφορά ούτε ΦΠΑ ούτε μετακύλισης , έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η μετακυλιση ΦΠΑ εξαρταται απο τους συντελεστες φπα σε επιχειρησεις με υψηλο και χαμηλο συντελεστη δηλ σε επιχ με πωληση εμπορευματων ή προιοντων,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παντως οταν υπαρχουν διαφορες,για μετακυλιση φπα, το σημειωμα ειναι αγγουρι.

θελει αρκετο διαβασμα για να βγει, το δικο μου προγραμμα δεν το βγαζει σωστα, το εκανα με το χερι

πανω απο μια ωρα για να το βγαλω και να επιβεβαιωσω οτι ειναι σωστο.

και τελικα δεν θα περαιωσει(ειναι πολλα τα λεφτα Αρη)

τζαμπα κοπος τζαμπα χρονος και τις δηλωσεις να ληγουν στις 20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ανθη να ξαναδεις τον υπολογισμο του προγραμματος διοτι τα νουμερα που μου εδωσες ως καθαρα δεν προκυπτουν απο πουθενα..εγω αλλα βγαζω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Η μετακυλιση ΦΠΑ εξαρταται απο τους συντελεστες φπα σε επιχειρησεις με υψηλο και χαμηλο συντελεστη δηλ σε επιχ με πωληση εμπορευματων ή προιοντων,

Αρα Γιωργο σε παροχής υπηρεσιών η ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΊΑ εφόσον τα ακαθάριστα του βιβλίου ειναι μεγαλύτερα απο τα ακαθάραστα περαίωσης δεν υπάρχει καμία διαφορά ούτε ΦΠΑ ούτε μετακύλισης , έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

nefma πιστευω οτι η πολ ειναι σαφεστατη λεει εφοσον προυκυψουν. δεν καταλαβαινω που στηριζεις το οτι πρεπει να υποβληθει ουτως ή αλλως.

GEORGE ΣΤΗΝ ΠΟΛ 1191 /17-12-10

ΑΡΘΡΟ 17 ν.3296/2004................................................................................................................................................................ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΦΠΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΕΦ' ΟΣΟΝ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ

Η/ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΚΥΛΙΣΗΣ ,ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ (ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ, ή ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ή ΜΗΔΕΝΙΚΟ)

ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΛΑΘΟΣ;

(ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΛΕΙΨΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΚΤΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ, ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΞΟΙΚΕΙΩΜΕΝΗ ΣΤΟ ΑΝΕΒΑΖΩ ΠΟΛ κλπ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΩ Μ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΡΧΑΡΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρα Γιωργο σε παροχής υπηρεσιών η ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΊΑ εφόσον τα ακαθάριστα του βιβλίου ειναι μεγαλύτερα απο τα ακαθάραστα περαίωσης δεν υπάρχει καμία διαφορά ούτε ΦΠΑ ούτε μετακύλισης , έτσι;

ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

GEORGE ΣΤΗΝ ΠΟΛ 1191 /17-12-10

ΑΡΘΡΟ 17 ν.3296/2004................................................................................................................................................................ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΦΠΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΕΦ' ΟΣΟΝ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ

Η/ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΚΥΛΙΣΗΣ ,ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ (ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ, ή ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ή ΜΗΔΕΝΙΚΟ)

ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΛΑΘΟΣ;

(ΕΠΕΙΔΗ ΘΑ ΛΕΙΨΩ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΚΤΟΣ ΓΡΑΦΕΙΟΥ, ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΞΟΙΚΕΙΩΜΕΝΗ ΣΤΟ ΑΝΕΒΑΖΩ ΠΟΛ κλπ ΓΙ΄ΑΥΤΟ ΣΟΥ ΕΠΙΣΗΜΑΙΝΩ Μ'ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΡΧΑΡΙΟ ΤΡΟΠΟ ΤΟ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑ ).

ΠΟΛ.1098/4.5.2011

Άρθρο 2

Υπόχρεοι σε υποβολή

Το «Ειδικό Σημείωμα Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.» υποβάλλεται από υποκείμενους οι δηλώσεις των οποίων υπάγονται στις διατάξεις των άρθρων 13 έως 17 του ν.3296/2004, όπως τροποποιήθηκαν και ισχύουν με τις διατάξεις του άρθρου 79 του ν.3842/2010, εφόσον επιλέγουν να φορολογηθούν σύμφωνα με τις διατάξεις αυτές και εφόσον προκύπτουν διαφορές αυτοελέγχου ή/και διαφορές μετακύλισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι συμβαίνει αν λογιστικά είναι πάνω από τους συντελεστές. αλλά παρατηρούμε πρόβλημα μετακύλισης ΦΠΑ?

Δεν το φτιάχνουμε γιατί πάμε λογιστικά, ή το φτιάχνουμε για να καλύψουμε τη μετακύλιση?

Όπως φαίνεται στην ΠΟΛ (και/ή) είναι δυνατό να φορολογείσαι λογιστικά και πληρώνεις περαίωση ΦΠΑ για τη μετακύλιση.

Κανεις γι αυτο το θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...