Προς το περιεχόμενο

ΕΛΕΟΣ! ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΛΑΘΟς ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για το οικ.έτος 2011 μπορούμε έστω και εκπρόθεσμα να βάλουμε αποδείξεις. δεν είπα αρχική εμπρόθεσμη...αρχική..

που σημαίνει εμπρόθεσμη και εκπρόθεσμη..

Όμως λες πως κατέθεσες Ε2.Αυτό πως το έκανες χωρίς Ε1.Μήπως το υπέβαλες μαζί

με Ε1 και τώρα θέλεις να καταθέσεις ξανά Ε1; Τότε δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις

αποδείξεις γιατί δεν θεωρείται αρχική κατάθεση Ε1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Συνάδερφοι και συνεργάτες της εταιρείας καλημέρα.

Θα ήθελα να κάνω δύο παρατηρήσεις ως αναφορά τον υπολογισμό της έκτακτης εισφοράς αλληλεγγύης και το τέλος επιτηδεύματος που προστέθηκαν στην νέα έκδοση.

Ως αναφορά την πρώτη, έχει να κάνει με τον περιορισμό της, βάση της παραγράφου 3 του άρθρου 29 του Ν.3986/2011.

«Το ποσό της έκτακτης εισφοράς περιορίζεται αναλόγως, σε κάθε περίπτωση ώστε το συνολικό καθαρό

εισόδημα που προκύπτει μετά την αφαίρεση της ειδικής εισφοράς να μην υπολείπεται του καθαρού εισοδήματος

που απομένει μετά την αφαίρεση της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης, η οποία υπολογίστηκε με την εφαρμογή

του αμέσως προηγούμενου συντελεστή.»

Για το δεύτερο, θα μπορούσε το πρόγραμμα να «βλέπει» τις καταχωρημένες ημερομηνίες διακοπής δραστηριότητας αλλά και τις ημερομηνίες έναρξης μέσα στη χρήση (που δεν λαμβάνονται και δεν υπολογίζονται καθόλου), για τον περιορισμό των μηνών λειτουργίας και τον υπολογισμό του τέλους.

Τώρα θα μου πείτε –και ίσως δεν θα έχετε άδικο- έχουμε τόσα άλλα σοβαρότερα προβλήματα να λύσουμε αυτά σε μαράνανε;

Ναι αυτά είναι τα τελευταία, αλλά κάθε φορά που «πιάνω» να κάνω κάτι μου προκύπτει και κάτι νέο και πάει λέγοντας …

Δεν θα γκρινιάξω άλλο (καλημέρα και συγνώμη για την γκρίνια φίλε Νίκο Μ.) τουλάχιστον για τα παρόντα και επί του παρόντος …

Καλημέρα σε όλους

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Αγαπητοί κύριοι καλησπέρα

Πέρα από αυτά που αναφέρω στην προηγούμενη ανάρτηση (στα οποία δεν έχετε δώσει καμία απάντηση και κάνει καμία αλλαγή στο πρόγραμμα) θα ήθελα να προσθέσω και τα εξής:

1)Στον υπολογισμό της έκτακτης εισφοράς αλληλεγγύης (όταν τα τεκμήρια είναι πάνω από τα δηλωθέντα εισοδήματα) λαμβάνετε υπόψη και τις τυχόν μειώσεις (αναλώσεις κεφαλαίων κλπ) του άρθρου 19 του ΚΦΕ ενώ δεν θα έπρεπε (παρ.2 άρθρο 29 Ν 3986/11).

2)Στον υπολογισμό του ποσού της έκτακτης εισφοράς στις αντικειμενικές δαπάνες αυτοκινήτων, σκαφών, πισινών κλπ (που εφόσον δεν προβλέπεται από πουθενά η μη εφαρμογή της για τη χρήση 2011), λαμβάνονται υπόψη οι τεκμαρτές δαπάνες που αφορούν στην χρήση του 2011 και όχι του 2010 όπως ορίζει η παρ.1 του άρθρου 30 του Ν.3986/11 και η οποία φαίνεται να ισχύει όπως είναι μέχρι και σήμερα.

3)Στην διαχείριση αυτοκινήτων για ανάλωση κεφαλαίου, τα τεκμήρια χρήσης 2010 εμφανίζονται λανθασμένα (εμφανίζονται με αυτά που ισχυσαν για τη χρήση 2011).

Επίσης στην χρήση 2011 δεν αναγράφονται τα κυβικά των αυτοκινήτων του έτους 2011 (παρόλο που είναι καταχωρημένα στην Ε1) και ως εκ τούτου, το τεκμήριο για τα αυτοκίνητα υπολογίζεται στις 4000,000€ λανθασμένα.

Παρακαλώ προβείτε στην επαλήθευση και άμεση διόρθωση των παραπάνω για να διευκολυνθούμε στις εργασίες μας, καθώς κάνουμε εκκαθαρίσεις, οι οποίες εμφανίζουν λάθη, έως και πολλές εκατοντάδες ευρώ.

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητέ συνεργάτη,

θα μελετήσουμε τα θέματα τα οποία αναφέρετε και θα σας ενημερώσουμε το συντομότερο δυνατό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Αγαπητοί κύριοι καλησπέρα

Πέρα από αυτά που αναφέρω στην προηγούμενη ανάρτηση (στα οποία δεν έχετε δώσει καμία απάντηση και κάνει καμία αλλαγή στο πρόγραμμα) θα ήθελα να προσθέσω και τα εξής:

1)Στον υπολογισμό της έκτακτης εισφοράς αλληλεγγύης (όταν τα τεκμήρια είναι πάνω από τα δηλωθέντα εισοδήματα) λαμβάνετε υπόψη και τις τυχόν μειώσεις (αναλώσεις κεφαλαίων κλπ) του άρθρου 19 του ΚΦΕ ενώ δεν θα έπρεπε (παρ.2 άρθρο 29 Ν 3986/11).

2)Στον υπολογισμό του ποσού της έκτακτης εισφοράς στις αντικειμενικές δαπάνες αυτοκινήτων, σκαφών, πισινών κλπ (που εφόσον δεν προβλέπεται από πουθενά η μη εφαρμογή της για τη χρήση 2011), λαμβάνονται υπόψη οι τεκμαρτές δαπάνες που αφορούν στην χρήση του 2011 και όχι του 2010 όπως ορίζει η παρ.1 του άρθρου 30 του Ν.3986/11 και η οποία φαίνεται να ισχύει όπως είναι μέχρι και σήμερα.

3)Στην διαχείριση αυτοκινήτων για ανάλωση κεφαλαίου, τα τεκμήρια χρήσης 2010 εμφανίζονται λανθασμένα (εμφανίζονται με αυτά που ισχυσαν για τη χρήση 2011).

Επίσης στην χρήση 2011 δεν αναγράφονται τα κυβικά των αυτοκινήτων του έτους 2011 (παρόλο που είναι καταχωρημένα στην Ε1) και ως εκ τούτου, το τεκμήριο για τα αυτοκίνητα υπολογίζεται στις 4000,000€ λανθασμένα.

Παρακαλώ προβείτε στην επαλήθευση και άμεση διόρθωση των παραπάνω για να διευκολυνθούμε στις εργασίες μας, καθώς κάνουμε εκκαθαρίσεις, οι οποίες εμφανίζουν λάθη, έως και πολλές εκατοντάδες ευρώ.

Μπάμπης Κ.

Αγαπητέ Συνεργάτη,

Σας ενημερώνουμε ότι για τα θέματα 1 και 3 που αναφέρετε στην δημοσίευση σας, ανεβάσαμε σήμερα στο internet την έκδοση 3.10.09 του Academia Financials Έσοδα Έξοδα. Για τον υπολογισμό δε της έκτακτης εισφοράς των αντικειμενικών δαπανών (θέμα 2), ήρθαμε σε επικοινωνία με τους υπευθύνους του Υπουργείου Οικονομικών και εκείνοι μας ενημέρωσαν ότι ο υπολογισμός πρέπει να γίνει με τις τιμές που ισχύουν στο Οικονομικό Έτος 2012 (χρήση 2011).

Ευχαριστούμε για τις προτάσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Συνεργάτη,

Σας ενημερώνουμε ότι για τα θέματα 1 και 3 που αναφέρετε στην δημοσίευση σας, ανεβάσαμε σήμερα στο internet την έκδοση 3.10.09 του Academia Financials Έσοδα Έξοδα. Για τον υπολογισμό δε της έκτακτης εισφοράς των αντικειμενικών δαπανών (θέμα 2), ήρθαμε σε επικοινωνία με τους υπευθύνους του Υπουργείου Οικονομικών και εκείνοι μας ενημέρωσαν ότι ο υπολογισμός πρέπει να γίνει με τις τιμές που ισχύουν στο Οικονομικό Έτος 2012 (χρήση 2011).

Ευχαριστούμε για τις προτάσεις σας.

Αγαπητοί συνεργάτες …

Ευχαριστούμε για τις διορθώσεις αλλά:

1)δεν διορθώσατε τον περιορισμό της εισφοράς αλληλεγγύης, βάση της παραγράφου 3 του άρθρου 29 του Ν.3986/2011.

«Το ποσό της έκτακτης εισφοράς περιορίζεται αναλόγως, σε κάθε περίπτωση ώστε το συνολικό καθαρό εισόδημα που προκύπτει μετά την αφαίρεση της ειδικής εισφοράς να μην υπολείπεται του καθαρού εισοδήματος που απομένει μετά την αφαίρεση της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης, η οποία υπολογίστηκε με την εφαρμογή του αμέσως προηγούμενου συντελεστή.»

Και εδώ να προσθέσω ότι η παραπάνω περιβόητη εισφορά υπολογίζεται από εισόδημα 12001,00€ και πάνω

και

2)δεν υπολογίζεται το τέλος επιτηδεύματος στην σύζυγο επαγγελματία.

Επίσης όπως έχω ξανά προτείνει, ίσως θα μπορούσε να λαμβάνεται υπόψη η ημερομηνία διακοπής που είναι ήδη καταχωρημένη στο πρόγραμμα (αλλά και έναρξης για την μη εφαρμογή εντός της πρώτης 5ετίας), για τον περιορισμό του τέλους επιτηδεύματος.

Σας εύχομαι καλό Πάσχα

Μπάμπης Κ.

Υ.Γ.

Θα ήθελα να προσθέσω εδώ, ότι μετά τις δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα και άλλες εταιρείες λογισμικού, "προχώρησαν" σε διορθώσεις στα ίδια προβλήματα που είχαν και στα δικά τους προγράμματα.

Ευχαριστώ τους συναδέρφους που τα χρησιμοποιούν, για την συνεργασία τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ.

Θα ήθελα να προσθέσω εδώ, ότι μετά τις δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα και άλλες εταιρείες λογισμικού, "προχώρησαν" σε διορθώσεις στα ίδια προβλήματα που είχαν και στα δικά τους προγράμματα.

Ευχαριστώ τους συναδέρφους που τα χρησιμοποιούν, για την συνεργασία τους.

Αν είναι έτσι συνάδελφε, δε συνάδει τότε ο κραυγαλέος τίτλος του θέματος, σε σχέση με το περιεχόμενο των συζητήσεων που ακολουθούν. Θεωρώ οτι θα έπρεπε να ανοιχτεί άλλο θέμα μέσα στο forum, που να μην εκληπαρεί για ΕΛΕΟΣ και γίνει μια πιο ορθολογική αντιμετώπιση στα σοβαρά θέματα των εκκαθαρίσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι έτσι συνάδελφε, δε συνάδει τότε ο κραυγαλέος τίτλος του θέματος, σε σχέση με το περιεχόμενο των συζητήσεων που ακολουθούν. Θεωρώ οτι θα έπρεπε να ανοιχτεί άλλο θέμα μέσα στο forum, που να μην εκληπαρεί για ΕΛΕΟΣ και γίνει μια πιο ορθολογική αντιμετώπιση στα σοβαρά θέματα των εκκαθαρίσεων.

εχεις δικιο θα επρεπε να ανοιχτει νεο θεμα με τιτλοΧΩΡΙΣ ΕΛΕΟΣ! ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΜΑΤΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΛΑΘΟΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ? ΚΑΝΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙκαι να αφορα ολες τις εταιριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί συνεργάτες …

Ευχαριστούμε για τις διορθώσεις αλλά:

1)δεν διορθώσατε τον περιορισμό της εισφοράς αλληλεγγύης, βάση της παραγράφου 3 του άρθρου 29 του Ν.3986/2011.

«Το ποσό της έκτακτης εισφοράς περιορίζεται αναλόγως, σε κάθε περίπτωση ώστε το συνολικό καθαρό εισόδημα που προκύπτει μετά την αφαίρεση της ειδικής εισφοράς να μην υπολείπεται του καθαρού εισοδήματος που απομένει μετά την αφαίρεση της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης, η οποία υπολογίστηκε με την εφαρμογή του αμέσως προηγούμενου συντελεστή.»

Και εδώ να προσθέσω ότι η παραπάνω περιβόητη εισφορά υπολογίζεται από εισόδημα 12001,00€ και πάνω

και

2)δεν υπολογίζεται το τέλος επιτηδεύματος στην σύζυγο επαγγελματία.

Επίσης όπως έχω ξανά προτείνει, ίσως θα μπορούσε να λαμβάνεται υπόψη η ημερομηνία διακοπής που είναι ήδη καταχωρημένη στο πρόγραμμα (αλλά και έναρξης για την μη εφαρμογή εντός της πρώτης 5ετίας), για τον περιορισμό του τέλους επιτηδεύματος.

Σας εύχομαι καλό Πάσχα

Μπάμπης Κ.

Υ.Γ.

Θα ήθελα να προσθέσω εδώ, ότι μετά τις δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα και άλλες εταιρείες λογισμικού, "προχώρησαν" σε διορθώσεις στα ίδια προβλήματα που είχαν και στα δικά τους προγράμματα.

Ευχαριστώ τους συναδέρφους που τα χρησιμοποιούν, για την συνεργασία τους.

Μπάμπη ΠΡΟΣΚΥΝΩ!!! Οπως είπε και ο Στέφανος είσαι μεγάλος beta tester!!

Τις ευχές μου στην οικογένεια και καλή Ανάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συνεργάτη,

όσον αφορά την πρώτη παρατήρηση,σχετικά με την παραγράφο3 του άρθρου 29 του Ν.3986/2011 η οποία αναφέρει: "Το ποσό της έκτακτης εισφοράς περιορίζεται αναλόγως, σε κάθε περίπτωση ώστε το συνολικό καθαρό εισόδημα που προκύπτει μετά την αφαίρεση της ειδικής εισφοράς να μην υπολείπεται του καθαρού εισοδήματος που απομένει μετά την αφαίρεση της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης, η οποία υπολογίστηκε με την εφαρμογή του αμέσως προηγούμενου συντελεστή."

Παράδειγμα

Έστω ότι έχουμε φορολογούμενο με εισόδημα 20.200ευρώ. Η ειδική εισφορά αλληλεγγύης απο 20.001ευρώ υπολογίζεται με συντελεστή 2% οπότε έχουμε : 20200Χ2%=404 και 20200-404=19796.

Σύμφωνα λοιπόν με την παράγραφο που παραθέσαμε δεν μπορεί το καθαρό εισόδημα που απομένει να είναι μικρότερο απο το καθαρό εισόδημα που προκύπτει απο την εφαρμογή του συντελεστή του προηγούμενου κλιμακίου δηλαδή 20.000Χ1%=19800

Επομένως επειδή 19796<19800 έχουμε 20200-19800=400. Άρα 400ευρώ εισφορά αλληλεγγύης θα εμφανίσει στο εκκαθαριστικό η εφαρμογή.

Αναφορικά με την 2η παρατήρηση υπολογίζεται κανονικά το τέλος επιτηδεύματος της συζύγου. Επειδή ο υπολογισμος του τέλους επιτηδεύματος, καθορίζεται απο τον αριθμό του πληθυσμού της πόλης της έδρας της επιχείρησης θα πρέπει να συμπληρώσετε στο Κριτήριο Εδρα με πληθυσμό πάνω απο 200.000(συζ) για να υπολογίσει 500ευρώ αν επιλέξετε "Ναι" και 400ευρώ αν επιλέξετε "Οχι".

Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


Αν είναι έτσι συνάδελφε, δε συνάδει τότε ο κραυγαλέος τίτλος του θέματος, σε σχέση με το περιεχόμενο των συζητήσεων που ακολουθούν. Θεωρώ οτι θα έπρεπε να ανοιχτεί άλλο θέμα μέσα στο forum, που να μην εκληπαρεί για ΕΛΕΟΣ και γίνει μια πιο ορθολογική αντιμετώπιση στα σοβαρά θέματα των εκκαθαρίσεων.


Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλά συνάδερφε -ή μήπως δεν είστε συνάδερφος;-

Θα ήθελα να αναφέρω για αρχή ότι δεν είμαι εγώ αυτός που ξεκίνησα το θέμα και που έδωσα αυτόν τον τίτλο αλλά κάποια συναδέλφισσα.
Αφού όμως αναφέρεστε σε εμένα, πείτε μου σας παρακαλώ γιατί δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε όταν λέτε ότι “δεν συνάδει και ότι είναι κραυγαλέος ο τίτλος του θέματος”; δεν σας αρκούν οι 100 και πλέον αναρτήσεις που έχουν γίνει; ούτε ότι ίσως θα πρέπει να κάνεις 3-4 ή περισσότερες αναρτήσεις για την ίδια περίπτωση, να επιμένεις και να εξηγείς, ώστε στο τέλος οι εταιρείες να κάνουν αλλαγές και αυτές όχι πάντα ολοκληρωμένες; !!! (δεν συμβαίνει νομίζετε το ίδιο και τηλεφωνικά; )
Και μη μου πείτε ότι αυτό γίνετε μόνο με την συγκεκριμένη, γιατί άλλες έχουν περισσότερα και άλλες λιγότερα, αλλά και κάποιες φορές και σοβαρότερα προβλήματα να διορθώσουν, απλά οι συνάδερφοι ή (κυρίως) δεν τα αναφέρουν ή δεν τα εντοπίζουν και ποτέ (γιατί ίσως δεν έχουν αντίστοιχη περίπτωση ή δεν “έπεσε” το μάτι τους ή δεν θυμούνται τι ισχύει (και πως να τα θυμάσαι όλα) -και σε μένα συμβαίνει άλλωστε-) ή και το σοβαρότερο, τα εντοπίζουν με την εκκαθάριση της γενικής γραμματείας κατά την υποβολή της δήλωσης και με λύπη ή αγανάκτηση συνειδητοποιούν ότι έχουν εκτεθεί !!! Το γεγονός όμως είναι ότι, όλες έχουν τα δικά τους.

Τέλος, αν και δεν πιστεύω ότι είστε συνάδερφος, ή αν είστε, ότι δεν χρησιμοποιείτε κάποιο λογισμικό που δεν έχει τέτοιου είδους προβλήματα, θα ήθελα να ξαναπώ εδώ, ότι οι παρατηρήσεις που κάνει κάποιος για το λογισμικό που χρησιμοποιεί και που η εταιρεία που συνεργάζεται υιοθετεί ή όχι,

δεν αφορούν μόνον αυτόν που τις κάνει, αλλά πιστεύω ότι έχουν να κάνουν με το κοινό όφελος, του συνόλου των συναδέρφων που το χρησιμοποιούν (γνωρίζουν τι να προσέξουν έως ότου διορθωθεί) αλλά και των εταιρειών παραγωγής τους.
Κατά την ταπεινή μου άποψη πιστεύω ότι, Πάντα και όλοι μπορούμε να γίνουμε καλύτεροι.

Θα κρατήσω όμως το κομμάτι της φράσης σας που αναφέρεται στα “σοβαρά θέματα των εκκαθαρίσεων” και εγώ προσωπικά, αν θελήσω να κάνω άλλες παρατηρήσεις σε αυτό, ίσως ανοίξω καινούργιο θέμα.

Χρόνια πολλά
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συνεργάτη,

όσον αφορά την πρώτη παρατήρηση,σχετικά με την παραγράφο3 του άρθρου 29 του Ν.3986/2011 η οποία αναφέρει: "Το ποσό της έκτακτης εισφοράς περιορίζεται αναλόγως, σε κάθε περίπτωση ώστε το συνολικό καθαρό εισόδημα που προκύπτει μετά την αφαίρεση της ειδικής εισφοράς να μην υπολείπεται του καθαρού εισοδήματος που απομένει μετά την αφαίρεση της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης, η οποία υπολογίστηκε με την εφαρμογή του αμέσως προηγούμενου συντελεστή."

Παράδειγμα

Έστω ότι έχουμε φορολογούμενο με εισόδημα 20.200ευρώ. Η ειδική εισφορά αλληλεγγύης απο 20.001ευρώ υπολογίζεται με συντελεστή 2% οπότε έχουμε : 20200Χ2%=404 και 20200-404=19796.

Σύμφωνα λοιπόν με την παράγραφο που παραθέσαμε δεν μπορεί το καθαρό εισόδημα που απομένει να είναι μικρότερο απο το καθαρό εισόδημα που προκύπτει απο την εφαρμογή του συντελεστή του προηγούμενου κλιμακίου δηλαδή 20.000Χ1%=19800

Επομένως επειδή 19796<19800 έχουμε 20200-19800=400. Άρα 400ευρώ εισφορά αλληλεγγύης θα εμφανίσει στο εκκαθαριστικό η εφαρμογή.

Αναφορικά με την 2η παρατήρηση υπολογίζεται κανονικά το τέλος επιτηδεύματος της συζύγου. Επειδή ο υπολογισμος του τέλους επιτηδεύματος, καθορίζεται απο τον αριθμό του πληθυσμού της πόλης της έδρας της επιχείρησης θα πρέπει να συμπληρώσετε στο Κριτήριο Εδρα με πληθυσμό πάνω απο 200.000(συζ) για να υπολογίσει 500ευρώ αν επιλέξετε "Ναι" και 400ευρώ αν επιλέξετε "Οχι".

Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα!

Αγαπητοί συνεργάτες,

Χριστός Ανέστη, Χρόνια πολλά

Πέρα του εντυπωσιακού γεγονότος της ώρας ανάρτησης της απάντησής σας, θα ήθελα να αναφέρω τα εξής:

Η παρ.1 του άρθρου 1 της ΠΟΛ 1167/2011 ορίζει μεταξύ άλλων:

...

Το ποσό της έκτακτης εισφοράς περιορίζεται αναλόγως, σε κάθε περίπτωση ώστε το εναπομένον εισόδημα μετά την αφαίρεση της ειδικής εισφοράς να μην είναι μικρότερο από το ποσό που προκύπτει από την εφαρμογή του αμέσως μικρότερου συντελεστή στο άνω όριο του προηγούμενου κλιμακίου. Πιο συγκεκριμένα, το καθαρό ποσό που απομένει μετά από την αφαίρεση της ειδικής εισφοράς του κλιμακίου με συντελεστή 1, 2, 3, 4% δε μπορεί να είναι μικρότερο από 12.000,99 - 19.800,98 - 49.000,97 - 97.000,96 ευρώ αντίστοιχα.

...

Στο παράδειγμά σας αναφέρετε για τον περιορισμό της εισφοράς του 2ου κλιμακίου σε 19800 το σωστό είναι 19800,98 αλλά για να μη είμαστε υπερβολικοί, ας κάνουμε την παραδοχή ότι είναι σωστό. Δεν γίνεται όμως το ίδιο και στο 1ο κλιμάκιο.

παράδειγμα:

Έστω ότι έχουμε φορολογούμενο με εισόδημα 12.050 ευρώ. Η ειδική εισφορά αλληλεγγύης από 12.001 ευρώ υπολογίζεται με συντελεστή 1% οπότε έχουμε : 12.050 Χ 1% = 120,50 και 12.050 – 120,50 = 11929,50

Σύμφωνα όμως με την παράγραφο της ΠΟΛ που παραθέτω δεν μπορεί το καθαρό εισόδημα που απομένει να είναι μικρότερο από 12.000,99

Επομένως επειδή 11929,50 < 12.000,99 έχουμε 12050,00 – 12000,99 = 49,01. Άρα 49,01 ευρώ εισφορά αλληλεγγύης θα έπρεπε να εμφανίζει στο εκκαθαριστικό η εφαρμογή.

Όμως ... εμφανίζει λανθασμένα: 120,50 !!!

Αναφορικά με την 2η παρατήρησή μου, αναφέρετε ότι:

...

υπολογίζεται κανονικά το τέλος επιτηδεύματος της συζύγου. Επειδή ο υπολογισμος του τέλους επιτηδεύματος, καθορίζεται απο τον αριθμό του πληθυσμού της πόλης της έδρας της επιχείρησης θα πρέπει να συμπληρώσετε στο Κριτήριο Εδρα με πληθυσμό πάνω απο 200.000(συζ) για να υπολογίσει 500ευρώ αν επιλέξετε "Ναι" και 400ευρώ αν επιλέξετε "Οχι".

...

όλα τα παραπάνω είναι σωστά και αποδεχτά αλλά πείτε μας σας παρακαλώ το εξής:

γιατί δεν ισχύουν τα ίδια στην εφαρμογή που ισχύουν για τον σύζυγο …

και για τη σύζυγο φορολογούμενη;

Στον σύζυγο αν δεν συμπληρώσεις το παραπάνω Κριτήριο, -σωστά κατά την ταπεινή μου άποψη-, εμφανίζει μήνυμα για συμπλήρωση της ερώτησης αν έχει έδρα σε πόλη με πληθυσμό πάνω από 200.000 και ότι δεν μπορεί να γίνει εκκαθάριση. Στη σύζυγο όμως όχι ... και απλά δεν το υπολογίζει καθόλου.

Επίσης αφού τα πεδία είναι υποχρεωτικά για την εκκαθάριση μήπως θα έπρεπε να είναι με έντονους χαρακτήρες;

Χρόνια πολλά και καλή δύναμη σε όλους μας.

Υ.Γ.

Θα ήταν πιστεύω βέλτιστο, αν είχε σχεδιαστεί διαφορετικά, να μπορούσαμε να έχουμε ιστορικότητα σε όλα αυτά τα κριτήρια (και όχι μόνο της εκκαθάρισης φόρου αλλά για όλη την εφαρμογή), ώστε να είναι συνδεδεμένα κομμάτια με τα άλλα στοιχεία της δήλωσης, που μπορεί -και τις περισσότερες φορές συμβαίνει- να είναι διαφορετικά για κάθε χρήση, για να μην χρειάζεται να θυμόμαστε ή να κρατάμε σημειώσεις για το ίσχυε ή όχι κάθε φορά και για την καθεμία επιχείρηση - πελάτη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος, αν και δεν πιστεύω ότι είστε συνάδερφος, ή αν είστε, ότι δεν χρησιμοποιείτε κάποιο λογισμικό που δεν έχει τέτοιου είδους προβλήματα,............

Θα κρατήσω όμως το κομμάτι της φράσης σας που αναφέρεται στα “σοβαρά θέματα των εκκαθαρίσεων” και εγώ προσωπικά, αν θελήσω να κάνω άλλες παρατηρήσεις σε αυτό, ίσως ανοίξω καινούργιο θέμα.

Έχετε δίκιο, δεν είμαι συνάδελφος, από κεκτημένη ταχύτητα σας αποκάλεσα έτσι και ζητώ συγνώμη γι΄αυτό. Ασχολούμενος ερασιτεχνικά και από χόμπι τα τελευταία 14 χρόνια είμαι πλέον "λογιστής" του εαυτού μου, καθώς έχω "καεί" πολλές φορές από την ανεπάρκεια άλλων συναδέλφων σας. Συμφώνω με τα υπόλοιπα που θίξατε και χαίρομαι παρόλα αυτά που αναγνωρίσατε την ουσία των λεγομένων μου, ως προς τον τίτλο του θέματος και την ενότητα που έχει ανοιχτεί. Ως προς το αν χρησιμοποιώ κάποιο λογισμικό, εμπιστεύομαι τον αργό αλλά αξιόπιστο χειρόγραφο τρόπο υπολογισμού κι όταν έχω χρόνο επαληθεύω τους υπολογισμούς μου, με το λογισμικό που χρησιμοποιώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Αν είναι έτσι συνάδελφε, δε συνάδει τότε ο κραυγαλέος τίτλος του θέματος, σε σχέση με το περιεχόμενο των συζητήσεων που ακολουθούν. Θεωρώ οτι θα έπρεπε να ανοιχτεί άλλο θέμα μέσα στο forum, που να μην εκληπαρεί για ΕΛΕΟΣ και γίνει μια πιο ορθολογική αντιμετώπιση στα σοβαρά θέματα των εκκαθαρίσεων.

Έχετε δίκιο, δεν είμαι συνάδελφος, από κεκτημένη ταχύτητα σας αποκάλεσα έτσι και ζητώ συγνώμη γι΄αυτό. Ασχολούμενος ερασιτεχνικά και από χόμπι τα τελευταία 14 χρόνια είμαι πλέον "λογιστής" του εαυτού μου, καθώς έχω "καεί" πολλές φορές από την ανεπάρκεια άλλων συναδέλφων σας. Συμφώνω με τα υπόλοιπα που θίξατε και χαίρομαι παρόλα αυτά που αναγνωρίσατε την ουσία των λεγομένων μου, ως προς τον τίτλο του θέματος και την ενότητα που έχει ανοιχτεί. Ως προς το αν χρησιμοποιώ κάποιο λογισμικό, εμπιστεύομαι τον αργό αλλά αξιόπιστο χειρόγραφο τρόπο υπολογισμού κι όταν έχω χρόνο επαληθεύω τους υπολογισμούς μου, με το λογισμικό που χρησιμοποιώ.

Αγαπητέ κύριε καλησπέρα καλό μήνα.

Επανέρχομαι όχι άμεσα σκοπίμως και θα ήθελα να αναφέρω τα εξής:

μετά την επαλήθευση από μέρους σας, της αρχικής μου υπόνοιας ότι δεν είστε συνάδερφος θα ήθελα εδώ να πω ότι, πιο πολύ για “συνεργάτης” παρουσιάζεστε από τις δημοσιεύσεις σας, παρά για ... ερασιτέχνης και αυτό το στοιχειοθετώ με την εξής στοιχειώδη λογική:

δεν μπορεί ένας όπως λέτε “ασχολούμενος ερασιτεχνικά και από χόμπι τα τελευταία 14 χρόνια και που είστε πλέον "λογιστής" του εαυτού σας” ξαφνικά και δίχως άλλο, να κάνει δημοσιεύσεις πάνω σε συγκεκριμένο θέμα και να εκφράζει “ενόχληση” (όπως λέτε “δεν συνάδει”) για τον τίτλο του θέματος. Δηλαδή εσείς , σαν “ερασιτέχνης χομπίστας” που διαβάζετε εξειδικευμένη επαγγελματική κοινότητα, ενοχληθήκατε τόσο από τον τίτλο, ενώ από τους συναδέρφους κανένας ; ...

Δημοσιεύετε στο συγκεκριμένο θέμα και μιλάτε για ανεπάρκεια συναδέρφων μου;

Και πόσοι συνάδερφοι και σε ποιες και πόσες περιπτώσεις σας έχουν “κάψει” όπως λέτε με την ανεπάρκειά τους;

Γιατί δεν θίγετε την “ανεπάρκεια” των εταιρειών λογισμικού αφού βρίσκεστε σε συγκεκριμένο θέμα με αυτές;

και δεν μιλάω βέβαια μόνο για την συγκεκριμένη.

Δείτε αυτό:

http://www.taxheaven...=20#entry470160

Μήπως τελικά και σε συνάρτηση με το παραπάνω (αλλά και πολλών άλλων αναλόγων δημοσιεύσεων που μπορείτε να βρείτε και σε αυτή τη φιλόξενη κοινότητα) και ενώ θίγονται προβλήματα, αυτά αντιμετωπίζονται εν μέρη και αναγκαζόμαστε σε νέες παρατηρήσεις για να διορθωθούν (;;;) εν τέλη ... (δείτε: http://www.taxheaven...100#entry466526 )

είναι πιο βάσιμη η άποψη του συναδέρφου για περισσότερο “έλεος”:

εχεις δικιο θα επρεπε να ανοιχτει νεο θεμα με τιτλοΧΩΡΙΣ ΕΛΕΟΣ! ΠΛΗΡΩΣΑΜΕ ΤΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΜΑΤΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΛΑΘΟΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ? ΚΑΝΤΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΛΑΘΗ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙκαι να αφορα ολες τις εταιριες

Έστω όμως ότι πάλι κάνω λάθος για εσάς ... πείτε μου σας παρακαλώ:

Αν θέλατε να θίξετε την ανεπάρκεια των συναδέρφων μου, γιατί δεν ανοίγατε εσείς ένα νέο θέμα;

Εσείς σαν “χομπίστας ερασιτέχνης” έχετε επάρκεια γνώσεων, έστω και για τις δικές σας περιπτώσεις, μέσα σε αυτόν τον κυκεώνα και τον καταιγισμό αλλαγών και πολυνομίας;

(μήπως είστε μόνο μισθωτός με ένα αυτοκίνητο και ένα σπίτι; τότε ... ίσως έχετε)

Νομίζετε ότι θα μπορούσατε να ανταποκριθείτε στις τεράστιες απαιτήσεις του χώρου με τις γνώσεις σας, επαγγελματικά;

Αν ναι, μάλλον θα πρέπει να αφιερώνετε πάρα πολύ χρόνο για το χόμπι σας,

αν όχι, μάλλον σε λάθος κοινότητα και σίγουρα σε λάθος θέμα, κάνετε δημοσιεύσεις και τοποθετήστε.

Πάντως και τέλος, εμείς σαν επαγγελματίες λογιστές φοροτεχνικοί (και μιλάω στον πρώτο πληθυντικό γιατί πιστεύω ότι πρεσβεύω μεγάλο μέρος των συναδέρφων μου) και λόγω των μεγάλων απαιτήσεων της δουλειάς μας, πρέπει όχι μόνο να εμπιστευόμαστε (αλλά δυστυχώς θα έπρεπε οι εταιρείες να μας προσφέρουν περισσότερη εμπιστοσύνη) το λογισμικό μας, αλλά να βρίσκουμε και το χρόνο να το επαληθεύουμε και να βρίσκουμε τα “κακώς κείμενά του”, με τον αργό αλλά αξιόπιστο όπως λέτε και εσείς χειρόγραφο τρόπο, πράγμα που είναι ιδιαιτέρως απαιτητικό, επίπονο, χρονοβόρο και τελικά με μεγάλο κόστος από εμάς.

Αλλά και αντιδιαμετρικά αντίθετο με την δική σας, και κατά την ταπεινή μου άποψη ... “παράδοξη” λογική.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

δύο ερωτήσεις αφού για τηλεφωνική υποστήριξη πρέπει να έχεις μέσο.. :)

 

1η..   στην εκκαθάριση δεν υπολογίζει τα ιατρικά ή μου φαίνεται?

2η...  καταχωρώ στο πρόγραμμα τις ιατρικές αποδείξεις..δεν τις μεταφέρει αυτόματα στο taxis..  τις καταχωρώ στο taxis δεν τις μεταφέρει στο πρόγραμμα..πρέπει δηλαδή να τις καταχωρούμε μία φορά στο taxis και ξανά μανά στο πρόγραμμα για να έχουμε σωστό αρχείο?

 

ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα φιλαράκι..

 

αυτό μου κάνει εντύπωση..δεν είναι..

 

εάν πάλι ήταν θα τα απέριπτε όλα? ή θα υπολόγιζε μέχρι το 5%..

 

για την άλλη ερώτηση βρήκες καμιά λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε

Αν είναι κάτω από το 5% δεν υπολογίζεται έκπτωση. Αν είναι πάνω, μειώνει κανονικά τον φόρο, υπολογίζοντας σε όλο το ποσό 10% έκπτωση και έως 3000,00€.

Για το άλλο ερώτημα, άι εμ σόρρυ. Δεν ξέρω. Δεν έχω κάνει καμία υποβολή ακόμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε

Αν είναι κάτω από το 5% δεν υπολογίζεται έκπτωση. Αν είναι πάνω, μειώνει κανονικά τον φόρο, υπολογίζοντας σε όλο το ποσό 10% έκπτωση και έως 3000,00€.

Για το άλλο ερώτημα, άι εμ σόρρυ. Δεν ξέρω. Δεν έχω κάνει καμία υποβολή ακόμη...

έχεις δίκιο φίλε..μου είχε κολλήσει για <5%...

 

θενκς..

 

αν διαπιστώσεις κάτι για το άλλο..σφύρα.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις δίκιο φίλε..μου είχε κολλήσει για <5%...

 

θενκς..

 

αν διαπιστώσεις κάτι για το άλλο..σφύρα.. :)

Αγαπητέ συνεργάτη,

δεν έχουμε θέμα με τη μετάβαση των δεδομένων απο το Academia  στο taxis. Παρακαλω καλέστε στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης για να ελέγξουμε τα αρχεία της εφαρμογής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συνεργάτη,

δεν έχουμε θέμα με τη μετάβαση των δεδομένων απο το Academia  στο taxis. Παρακαλω καλέστε στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης για να ελέγξουμε τα αρχεία της εφαρμογής.

είχαν πρόβλημα τα αρχεία τελικά..

ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα.

κάθε αρχή και δύσκολη που λένε...

άρχισα σήμερα δειλά δειλά τις πρώτες δηλώσεις και συνέβη κάτι... ακαταλαβίστικο. 

 

Κατά την υποβολή Ε1 άγαμου φυσικού προσώπου, πάει με κάποιο τρόπο (ανεξήγητο) βάζει ένα ποσό: 0,00 στον κωδικό 306 (ΕΚΑΣ συζύγου) με αποτέλεσμα κατά την οριστική υποβολή να μου βγάζει μήνυμα: "έχετε συμπληρώσει ποσά στη σύζυγο και δεν έχετε έγγαμη σχέση"?????

 

το αποτέλεσμα?    

Εμφανίζεται ένα μηδενικό ποσό σε ένα πεδίο που δεν έχω πρόσβαση για να το διαγράψω μόνος μου και δεν μπορώ να υποβάλλω τη δήλωση.

Ούτε ακόμη  και αν κάνω εισαγωγή στο ταξιςνετ εξωτερικά από το πρόγραμμα μπορώ γιατί έχει γίνει προσωρινή αποθήκευση με το 0,00 και μου κοκκινίζει τον πίνακα 1 κατά την υποβολή.

 

υγ την έχουμε βάψει φέτος με τις αυτόματες προσυμπληρωμένες  μαλακίες του Θεοχάρη και τα κλειδωμένα κουτάκια του τάξιςνετ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

κάθε αρχή και δύσκολη που λένε...

άρχισα σήμερα δειλά δειλά τις πρώτες δηλώσεις και συνέβη κάτι... ακαταλαβίστικο. 

 

Κατά την υποβολή Ε1 άγαμου φυσικού προσώπου, πάει με κάποιο τρόπο (ανεξήγητο) βάζει ένα ποσό: 0,00 στον κωδικό 306 (ΕΚΑΣ συζύγου) με αποτέλεσμα κατά την οριστική υποβολή να μου βγάζει μήνυμα: "έχετε συμπληρώσει ποσά στη σύζυγο και δεν έχετε έγγαμη σχέση"?????

 

το αποτέλεσμα?    

Εμφανίζεται ένα μηδενικό ποσό σε ένα πεδίο που δεν έχω πρόσβαση για να το διαγράψω μόνος μου και δεν μπορώ να υποβάλλω τη δήλωση.

Ούτε ακόμη  και αν κάνω εισαγωγή στο ταξιςνετ εξωτερικά από το πρόγραμμα μπορώ γιατί έχει γίνει προσωρινή αποθήκευση με το 0,00 και μου κοκκινίζει τον πίνακα 1 κατά την υποβολή.

 

υγ την έχουμε βάψει φέτος με τις αυτόματες προσυμπληρωμένες  μαλακίες του Θεοχάρη και τα κλειδωμένα κουτάκια του τάξιςνετ... 

Aγαπητέ συνεργάτη,

επικοινωνήστε με το taxis να σας ξεμπλοκάρουν τη δήλωση. Τους προσυμπληρωμένους κωδικούς δεν μπορούμε να τους επηρεάσουμε μέσα απο την εφαρμγογή Academia Financials.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...