Προς το περιεχόμενο

ΕΛΕΟΣ! ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΛΑΘΟς ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Φίλε Αλέκο αλλά και όποιος άλλος συνάδερφος θέλει και μπορεί,

θα σας παρακαλούσα και με την πρώτη ευκαιρία που θα έχετε, να υπολογίστε με τα δικά σας προγράμματα την εκκαθάριση των τριών παραπάνω περιπτώσεων και αν θέλετε μαζί με την άποψή σας για τα αφορολόγητα, παραθέστε τις εδώ, αναφέροντας και την εταιρεία σας.

Έτσι για να πάρουμε μια ιδέα με το τι κάνει κάθε εταιρεία αλλά και τι άποψη έχει ο καθένας μας σχετικά με τα αφορολόγητα.

Φοβάμαι βέβαια ότι θα πάρουμε διαφορετικά αποτελέσματα, αλλά ας μη το προεξοφλώ.

Προς διευκόλυνση παραθέτω τα ακόλουθα στοιχεία:

α)

001: ΝΑΙ

401: 13000,00

425: 13000,00

049: 5000,00

β)

013: ΝΑΙ

001: ΝΑΙ

303: 12000,00

049: 5000,00

γ)

003: 1

005: 1

303: 14000,00

049: 5000,00

Ευχαριστώ

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Νομίζω ότι για τις ειδικές αυτές κατηγορίες όταν το εισόδημα είναι μικρότερο απο τις 9.000 € το αφορολόγητο είναι 9.000 € .

Εάν το εισόδημα είναι μεγαλύτερο απο τις 9.000 € τότε το αφορολόγητο είναι 5.000 € αρκεί το καθαρό εισόδημα που απομένει (μετά τον υπολογισμό με βάση το αφορολόγητο των 5.000 € )να μην υπολείπεται των 9.000 €.

όμως αγαπητέ συνάδερφε, έρχετε εδώ η ΠΟΛ 1246/11και λέει:

"

...

Συνεπώς, προκειμένου για τον υπολογισμό του φόρου που πρέπει να παρακρατείται από 1.1.2012 το αφορολόγητο ποσό του πρώτου κλιμακίου της κλίμακας για τις ακόλουθες περιπτώσεις διαμορφώνεται ως εξής:

...

γ) για τα άτομα με ειδικές ανάγκες όπως ορίζονται στην παρ.3 του άρθρου 9 στα έντεκα χιλιάδες (11.000) ευρώ,

δ) για τους συνταξιούχους ανεξαρτήτως ηλικίας που τους βαρύνουν παιδιά με ειδικές ανάγκες στα έντεκα χιλιάδες (11.000) ευρώ (εφόσον τον βαρύνει τουλάχιστον ένα παιδί με ειδικές ανάγκες),

ε) για τους νέους ηλικίας έως και τριάντα ετών που τους βαρύνουν παιδιά με ειδικές ανάγκες στα έντεκα χιλιάδες (11.000) ευρώ (εφόσον τον βαρύνει τουλάχιστον ένα παιδί με ειδικές ανάγκες),"

...

τι άποψη έχεις γι' αυτό;

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΛΕΚΟΣ

όμως αγαπητέ συνάδερφε, έρχετε εδώ η ΠΟΛ 1246/11και λέει:

"

...

Συνεπώς, προκειμένου για τον υπολογισμό του φόρου που πρέπει να παρακρατείται από 1.1.2012 το αφορολόγητο ποσό του πρώτου κλιμακίου της κλίμακας για τις ακόλουθες περιπτώσεις διαμορφώνεται ως εξής:

...

γ) για τα άτομα με ειδικές ανάγκες όπως ορίζονται στην παρ.3 του άρθρου 9 στα έντεκα χιλιάδες (11.000) ευρώ,

δ) για τους συνταξιούχους ανεξαρτήτως ηλικίας που τους βαρύνουν παιδιά με ειδικές ανάγκες στα έντεκα χιλιάδες (11.000) ευρώ (εφόσον τον βαρύνει τουλάχιστον ένα παιδί με ειδικές ανάγκες),

ε) για τους νέους ηλικίας έως και τριάντα ετών που τους βαρύνουν παιδιά με ειδικές ανάγκες στα έντεκα χιλιάδες (11.000) ευρώ (εφόσον τον βαρύνει τουλάχιστον ένα παιδί με ειδικές ανάγκες),"

...

τι άποψη έχεις γι' αυτό;

Μπάμπης Κ.

Αναφέρομαι στις εξής κατηγορίες :

Για τους νέους ηλικίας έως και τριάντα ετών, για τους συνταξιούχους άνω των εξήντα πέντε ετών και τα άτομα με ειδικές ανάγκες χωρίς να αναφέρομαι στο εάν έχουν παιδιά με αναπηρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη επισκέπτης

Φίλε Αλέκο αλλά και όποιος άλλος συνάδερφος θέλει και μπορεί,

θα σας παρακαλούσα και με την πρώτη ευκαιρία που θα έχετε, να υπολογίστε με τα δικά σας προγράμματα την εκκαθάριση των τριών παραπάνω περιπτώσεων και αν θέλετε μαζί με την άποψή σας για τα αφορολόγητα, παραθέστε τις εδώ, αναφέροντας και την εταιρεία σας.

Έτσι για να πάρουμε μια ιδέα με το τι κάνει κάθε εταιρεία αλλά και τι άποψη έχει ο καθένας μας σχετικά με τα αφορολόγητα.

Φοβάμαι βέβαια ότι θα πάρουμε διαφορετικά αποτελέσματα, αλλά ας μη το προεξοφλώ.

Προς διευκόλυνση παραθέτω τα ακόλουθα στοιχεία:

α)

001: ΝΑΙ

401: 13000,00 αφορολόγητο 5000 + 2000 = 7000 φόρος 680

425: 13000,00

049: 5000,00

β)

013: ΝΑΙ αφορολόγητο 9000 αλλά πέφτει στις 5000 + 2000 =7000 φόρος 500

001: ΝΑΙ

303: 12000,00

049: 5000,00

γ)

003: 1 αφορολόγητο 5000+2000+2000=9000 φόρος 660

005: 1

303: 14000,00

049: 5000,00

Ευχαριστώ

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δική μου είναι η προηγούμενη δημοσίευση...δεν μπορούσα να συνδεθώ..

δεν τα έβαλα στο πρόγραμμα διότι δεν έχω περάσει ακόμα την έκδοση...data

απλά τα υπολόγισα με αυτά που έχω καταλάβει σύμφωνα με την πολ...πολ να την κάνει ο θεός...

δεκτή κάθε παρατήρηση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

δική μου είναι η προηγούμενη δημοσίευση...δεν μπορούσα να συνδεθώ..

δεν τα έβαλα στο πρόγραμμα διότι δεν έχω περάσει ακόμα την έκδοση...data

απλά τα υπολόγισα με αυτά που έχω καταλάβει σύμφωνα με την πολ...πολ να την κάνει ο θεός...

δεκτή κάθε παρατήρηση..

Συνάδερφε σε ευχαριστώ για την δική σου προσέγγιση και ας διαφωνεί με την δικιά μου, θα ήθελα βέβαια να δω και την αντιμετώπιση άλλων προγραμμάτων.

Ίσως θα ήταν καλύτερο να κάνουμε μια ανάρτηση γενική και όχι να την συνεχίζουμε κάτω από τα θέματα της εταιρείας, γιατί κάποιοι συνάδερφοι ίσως δεν χρησιμοποιούν τα προγράμματά της και συνεπώς -σωστά- ίσως δεν διαβάζουν τις αναρτήσεις μας.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδερφε σε ευχαριστώ για την δική σου προσέγγιση και ας διαφωνεί με την δικιά μου, μήπως σου είναι εύκολο να αναλύσεις τις διαφωνίες? μπας και καταλήξουμε κάπου.. θα ήθελα βέβαια να δω και την αντιμετώπιση άλλων προγραμμάτων.

Ίσως θα ήταν καλύτερο να κάνουμε μια ανάρτηση γενική και όχι να την συνεχίζουμε κάτω από τα θέματα της εταιρείας, γιατί κάποιοι συνάδερφοι ίσως δεν χρησιμοποιούν τα προγράμματά της και συνεπώς -σωστά- ίσως δεν διαβάζουν τις αναρτήσεις μας.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Δεν έχω κάτι με την Data Communication αλλά επειδή έχω δουλέψει με αρκετές εφαρμογές άλλων εταιριών θεωρώ ότι τα λάθη που αναφέρεις είναι παρα πολύ σοβαρά.Αν διαφωνείς σου εύχομαι καλό κουράγιο με την επανακαταχώρηση των δεδομένων κάθε χρόνο.

Συνάδερφε καλησπέρα .

Σχετικά με τους πιο πάνω ισχυρισμούς μου, αλλά και την επανακαταχώρηση που λες, θα ήθελα να προσθέσω και έναν ακόμη ...

και μάλιστα σημερινό.

http://www.taxheaven...=0

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Συνάδερφε τις έχω γράψει στο #74, τα "κατα την άποψή μου ποσά".

α) επαγγελματίας 45 ετών με αναπηρία >=67% και εισόδημα > 9000,00€ π.χ. στις 13000,00€

άποψή μου: ίσως 11000,00€ (το πρόγραμμα υπολογίζει 11000,00€)

β) συνταξιούχος >65 ετών με αναπηρία >=67% και εισόδημα >9000,00€ π.χ στις 12000,00€

άποψή μου: ίσως 11000,00€ (το πρόγραμμα υπολογίζει 7000,00€)

γ) τι αφορολόγητο έχει συνταξιούχος ανεξαρτήτου ηλικίας, που βαρύνεται με τέκνο με αναπηρία >=67% και εισόδημα > 9000,00€ π.χ. στις 14000,00€ ;

άποψή μου: ίσως 13000,00€ (το πρόγραμμα υπολογίζει 9000,00€)

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τι ασχολούμαστε αν ο ανάπηρος έχει 1 χέρι το αφορολόγητο είναι στα 11 ,εάν δεν έχει κανένα πάει στα 15 ,αλλά αν του λείπει και ένα μάτι πάει στα 19. αντίθετα εάν έχει και ένα παιδί πάει στα 21.

βρε Ελληνα νομοθέτη απλοποίηση λέμε ...απλά πράγματα για όλους ισχύουν τα ίδια αφορολόγητα και οι ίδιοι συντελεστές.

προκύπτει φόρος 1.000 ευρώ,ο κανονικός πληρώνει τα 1.000 ευρώ,ο ημι-ανάπηρος τα 300 και ο εντελώς ανάπηρος 0.

και αυτά οι μαλάκες οι τροικανοί πρέπει να μας τα πουν?

αν μπει κατά λάθος εδώ μέσα ο Ραιχενμπάχ θα μοιράζει σφαλιάρες σε όποιον βρει μπροστά του.

ομοίως για τις εταιρείες,εξαιρείται αυτό και το άλλο .αλλά αν δεν έχει το άλλο δεν μπορεί να εξαιρεθεί το αυτό ,αντίθετα για τις επιχειρήσεις του άρθρου 101 δεν ισχύουν οι εξαιρέσεις του παρόντος άρθρου αλλά οι εξαιρέσεις τους άρθρου 59 για τις οποίες προβλέπει φορολόγηση με τους συντελεστές του άρθρου 48 εκτός από τις εξαιρέσεις του άρθρου 47.

τρέλα παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδερφε τις έχω γράψει στο #74, τα "κατα την άποψή μου ποσά".

α) επαγγελματίας 45 ετών με αναπηρία >=67% και εισόδημα > 9000,00€ π.χ. στις 13000,00€

άποψή μου: ίσως 11000,00€ (το πρόγραμμα υπολογίζει 11000,00€)

β) συνταξιούχος >65 ετών με αναπηρία >=67% και εισόδημα >9000,00€ π.χ στις 12000,00€

άποψή μου: ίσως 11000,00€ (το πρόγραμμα υπολογίζει 7000,00€)

γ) τι αφορολόγητο έχει συνταξιούχος ανεξαρτήτου ηλικίας, που βαρύνεται με τέκνο με αναπηρία >=67% και εισόδημα > 9000,00€ π.χ. στις 14000,00€ ;

άποψή μου: ίσως 13000,00€ (το πρόγραμμα υπολογίζει 9000,00€)

Μπάμπης Κ.

συμφωνώ με τα αφορολόγητα που έβαλες, με την διαφορά ότι τα εισοδήματα είναι μεγαλύτερα από αυτά...άρα πέφτουν στα 5000..

δηλ.στο παραδειγμά σου (γ)...εάν είχε εισόδημα <=13000 θα ήταν αφορολόγητος...ή πχ με εισόδημα 13500>13000 θα είχε αφορολόγητο 5000+2000+2000=9000 ο φόρος θα του έβγαινε 570 αλλά θα περιοριζόταν στα 500 λόγω του ότι μετά την αφαίρεση του φόρου το ποσό δεν πρέπει να είναι μικρότερο από τις 13000.

έτσι το καταλαβαίνω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνώ με τα αφορολόγητα που έβαλες, με την διαφορά ότι τα εισοδήματα είναι μεγαλύτερα από αυτά...άρα πέφτουν στα 5000..

δηλ.στο παραδειγμά σου (γ)...εάν είχε εισόδημα <=13000 θα ήταν αφορολόγητος...ή πχ με εισόδημα 13500>13000 θα είχε αφορολόγητο 5000+2000+2000=9000 ο φόρος θα του έβγαινε 570 αλλά θα περιοριζόταν στα 500 λόγω του ότι μετά την αφαίρεση του φόρου το ποσό δεν πρέπει να είναι μικρότερο από τις 13000.

έτσι το καταλαβαίνω..

Καλημέρα συνάδερφε, ευχαριστώ για την απάντηση.

Θα ήθελα όμως την άποψή σου, για τα παρακάτω μαρκαρισμένα κομμάτια του άρθρου 9 του ΚΦΕ:

«

Για τους νέους ηλικίας έως και τριάντα ετών, για τους συνταξιούχους άνω των εξήντα πέντε ετών και τα άτομα με ειδικές ανάγκες, όπως ορίζονται στην παράγραφο 3 του άρθρου αυτού, ή συνταξιούχους ανεξαρτήτως ηλικίας με παιδιά με ειδικές ανάγκες, το αφορολόγητο ποσό ορίζεται στις εννιά χιλιάδες (9.000) ευρώ, εφόσον το δηλωθέν εισόδημα, πραγματικό ή αυτό που προκύπτει με βάση τις αντικειμενικές δαπάνες και υπηρεσίες και δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων του φορολογουμένου, δεν υπερβαίνει τις εννιά χιλιάδες (9.000) ευρώ. Ειδικά για τα πρόσωπα του προηγούμενου εδαφίου, όταν το συνολικό τους εισόδημα είναι από εννιά χιλιάδες (9.000) ευρώ και άνω, το ποσό του φόρου που προκύπτει με βάση την ανωτέρω κλίμακα περιορίζεται ώστε το συνολικό καθαρό εισόδημα που προκύπτει μετά την αφαίρεση του φόρου να μην υπολείπεται του ποσού των εννιά χιλιάδων (9.000) ευρώ.

»

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνάδελφε,

κατά την άποψή μου...τα μαρκαρισμένα σημεία που αναφέρεσαι έχουν άμεση σχέση με αυτό...

εφόσον το δηλωθέν εισόδημα, πραγματικό ή αυτό που προκύπτει με βάση τις αντικειμενικές δαπάνες και υπηρεσίες και δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων του φορολογουμένου, δεν υπερβαίνει τις εννιά χιλιάδες (9.000) ευρώ.

σε όλα σου τα παραδείγματα όμως δηλώνεις εισόδημα μεγαλύτερο....

η αναφορά μου στο (γ) παράδειγμά σου αυτό ακριβώς λέει...

ας περιμένουμε και τις απόψεις των υπολοίπων συναδέλφων, μήπως και καταλήξουμε κάπου..

ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

συνάδελφε,

κατά την άποψή μου...τα μαρκαρισμένα σημεία που αναφέρεσαι έχουν άμεση σχέση με αυτό...

εφόσον το δηλωθέν εισόδημα, πραγματικό ή αυτό που προκύπτει με βάση τις αντικειμενικές δαπάνες και υπηρεσίες και δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων του φορολογουμένου, δεν υπερβαίνει τις εννιά χιλιάδες (9.000) ευρώ.

σε όλα σου τα παραδείγματα όμως δηλώνεις εισόδημα μεγαλύτερο....

η αναφορά μου στο (γ) παράδειγμά σου αυτό ακριβώς λέει...

ευχαριστώ..

Συνάδερφε ευχαριστώ για την άποψή σου, αλλά δεν μπορούμε να μην λάβουμε υπόψη μας και τα άλλα γραφόμενα της ίδιας παραγράφου του άρθρου 9:

«

Ειδικά για τα πρόσωπα του προηγούμενου εδαφίου, όταν το συνολικό τους εισόδημα είναι από εννιά χιλιάδες (9.000) ευρώ και άνω, το ποσό του φόρου που προκύπτει με βάση την ανωτέρω κλίμακα περιορίζεται ώστε το συνολικό καθαρό εισόδημα που προκύπτει μετά την αφαίρεση του φόρου να μην υπολείπεται του ποσού των εννιά χιλιάδων (9.000) ευρώ.

»

Κατά την ταπεινή μου άποψη λέει και όσοι έχουν πάνω από 9000,00€ εισόδημα, διατηρούν το αφορολόγητο των 9000,00€ με τους περιορισμούς που αναφέρει ως προς τους φόρους.

Ας περιμένουμε όμως όπως λες, μήπως τοποθετηθεί κάποιος άλλος συνάδερφος ή κάποιος από την εταιρεία.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΛΕΚΟΣ

Παιδιά νομίζω ότι το κλειδί στην όλη κουβέντα είναι εάν αυτό :"Το ποσό με το οποίο προσαυξάνεται το αφορολόγητο ποσό του πρώτου κλιμακίου, σύμφωνα με τις διατάξεις του προηγούμενου εδαφίου, μειώνει το ποσό του δεύτερου κλιμακίου και εάν αυτό δεν επαρκεί, το ποσό του τρίτου κλιμακίου και όποιου επόμενου απαιτείται."εφαρμόζεται όχι μόνο στις περιπτώσεις των παιδιών αλλά και στις περιπτώσεις των αναπήρων τέκνων,των συνταξιούχων ανω των 65 κλπ.

Μήπως λέω όταν έχουμε αύξηση αφορολογήτου λόγω αναπηρίας ή συνταξιούχου ανω των 65 δεν μειώνεται το ποσό του επόμενου κλιμακίου?

Εκεί νομίζω ότι πρέπει να εστιάσουμε.

Μήπως η μείωση των επόμενων κλιμακίων αφορά μόνο τα παιδιά (χωρίς αναπηρία)?

Στο Pc magazine δεν μειώνει τα επόμενα κλιμάκια πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Παιδιά νομίζω ότι το κλειδί στην όλη κουβέντα είναι εάν αυτό :"Το ποσό με το οποίο προσαυξάνεται το αφορολόγητο ποσό του πρώτου κλιμακίου, σύμφωνα με τις διατάξεις του προηγούμενου εδαφίου, μειώνει το ποσό του δεύτερου κλιμακίου και εάν αυτό δεν επαρκεί, το ποσό του τρίτου κλιμακίου και όποιου επόμενου απαιτείται."εφαρμόζεται όχι μόνο στις περιπτώσεις των παιδιών αλλά και στις περιπτώσεις των αναπήρων τέκνων,των συνταξιούχων ανω των 65 κλπ.

Μήπως λέω όταν έχουμε αύξηση αφορολογήτου λόγω αναπηρίας ή συνταξιούχου ανω των 65 δεν μειώνεται το ποσό του επόμενου κλιμακίου?

Εκεί νομίζω ότι πρέπει να εστιάσουμε.

Μήπως η μείωση των επόμενων κλιμακίων αφορά μόνο τα παιδιά (χωρίς αναπηρία)?

Στο Pc magazine δεν μειώνει τα επόμενα κλιμάκια πάντως.

Συνάδερφε καλησπέρα, εδώ τα μπλέκουμε λίγο …

Στην παρούσα μιλάμε για το ποσό του πρώτου κλιμακίου –αφορολόγητο- (για φυσικό πρόσωπο ανεξαρτήτου πηγής εισοδήματος με αναπηρία ο ίδιος) και ότι αυτό (κατά την δική μου άποψη) ίσως διαμορφώνεται στις 11000,00€

(9000,00€ από την παράγραφο 1 του άρθρου 9

+

2000,00€ από την παράγραφο 3 του άρθρου 9),

ανεξαρτήτου ποσού εισοδήματος αλλά με τους περιορισμούς σε σχέση με το φόρο που αναφέρει το άρθρο 9).

Φυσικά σε αυτή την περίπτωση το δεύτερο κλιμάκιο περιορίζεται σε 11000,01€ έως 12000,00€ με 10% συντελεστή κλπ.

Ομοίως αν Φ.Π. με αναπηρία >=67% ό ίδιος, έχει και δύο τέκνα, το ποσό του πρώτου κλιμακίου –αφορολόγητο- (πάλι κατά την άποψή μου) διαμορφώνεται σε 15000,00€

(11000,00 όπως εξηγώ παραπάνω

+

4000,00€ για τα παιδιά)

και το δεύτερο κλιμάκιο περιορίζεται σε 15000,01€ έως 16000,00€ με συντελεστή 18% κλπ.

Πιστεύω ότι αυτή η αναφορά των 9000,00€ στο άρθρο 9, μας έχει μπερδέψει όλους ...

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΔΗΛΩΣΗ Ε1 ΟΙΚ2011 ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ ΤΟ Ε2 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΟΥΜΕ Ε1 ΣΤΗ ΔΟΥ . ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΑΠΑΝΩΝ ΙΣΧΥΟΥΝ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΔΗΛΩΣΗ Ε1 ΟΙΚ2011 ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ ΤΟ Ε2 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΟΥΜΕ Ε1 ΣΤΗ ΔΟΥ . ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΑΠΑΝΩΝ ΙΣΧΥΟΥΝ?

Δυστυχώς από ότι θυμάμαι από συζητήσεις που γινόταν για τις περσινές δηλώσεις οι απόψεις διίστανται...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟ ΕΣΟΔΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΩ ΛΙΓΟ ΑΓΧΟΣ ΤΟ Σ/Κ ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΗ ΔΗΛΩΣΗ Ε1 ΟΙΚ2011 ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΥΠΟΒΛΗΘΕΙ ΕΜΠΡΟΘΕΣΜΑ ΤΟ Ε2 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΟΥΜΕ Ε1 ΣΤΗ ΔΟΥ . ΟΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΔΑΠΑΝΩΝ ΙΣΧΥΟΥΝ? σύμφωνα με τον 3842 εάν είναι αρχική..ισχύουν.. πως υποβλήθηκε το ε2 χωρίς το ε1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟ ΕΣΟΔΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΓΛΙΤΩΣΩ ΛΙΓΟ ΑΓΧΟΣ ΤΟ Σ/Κ ΓΙ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΝΤΩΣ.

Συμφωνα με τις περσινές οδηγίες,μπορούσες να βάλεις τις αποδείξεις στην εμπρόθεσμη ή εκπρόθεσμη ΑΡΧΙΚΗ δήλωση Ε1. Αυτά σύμφωνα με τις οδηγίες...

Το κακό ήταν ότι στην πράξη δεν το δέχονταν όλες οι ΔΟΥ ,οι οποίες ήθελαν τις αποδείξεις μόνο με την αρχική εμπρόθεσμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Συνάδερφοι-ισες καλησπέρα .

Ήμασταν ... δεν ... ήμασταν εκτός θέματος αλλά …

εδώ τελικά … βγήκαμε.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Πάντως και στην "εντος θέματος" ανάρτηση που έχει γίνει στα θέματα φορολ. εισοδήματος, δεν έχει απαντήσει κανείς, όπως και εδω

η εταιρεία, που και αυτή δεν έχει πάρει θέση …

και που έπειτα από την αρχική, γρήγορη και ταυτόχρονα εντελώς λανθασμένη ανάρτηση - απάντηση που έδωσε

και μετά … έσβησε …

μάλλον κάτι θετικό πιστεύω θα προκύψει … απο εβδομάδα ...

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το οικ.έτος 2011 μπορούμε έστω και εκπρόθεσμα να βάλουμε αποδείξεις.

Όμως λες πως κατέθεσες Ε2.Αυτό πως το έκανες χωρίς Ε1.Μήπως το υπέβαλες μαζί

με Ε1 και τώρα θέλεις να καταθέσεις ξανά Ε1; Τότε δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις

αποδείξεις γιατί δεν θεωρείται αρχική κατάθεση Ε1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...