Προς το περιεχόμενο

ΕΛΕΟΣ! ΠΛΗΡΩΣΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΛΑΘΟς ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΕΙΣ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη τζιερακη τενια

εγω παντως που δουλευω το προγραμμα της union και το τσεκαρω με τα αποτελεσματα του taxis πριν την οριστικη υποβολη τα βγαζει τελεια και σωστα!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια , τα χρήματα επιστροφής στους φορολογούμενους από που θα τα δώσουν;. Μιλάμε για μεγάλα ποσά φέτος λόγω αποδείξεων.

Στην αρχή γελούσα που την πατήσανε χοντρά με αυτό το μέτρο....τωρα εχω αρχισει να ανησυχω πολύ ,δε βλέπω κανείς να παίρνει τίποτα :(((

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ype-off

Γιατί επιτέλους κανείς δε λέει το πιο απλό? Ας δώσει το Υπουργείο ΔΩΡΕΑΝ στους πολίτες την εφαρμογή για την εκκαθάριση .

Κ από την άλλη επιτέλους κ οι λογιστές ας κάνουμε φορολογικές δήλωσεις σύμφωνα με την δήλωση και όχι σύμφωνα με την εκκαθάριση .

Μεγάλη κουβέντα είπες συνάδελφε..........

Μακάρι να σκεφτόταν όλοι έτσι.....

θά ΄μασταν αλλιώς.

καληνύχτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Γιατί επιτέλους κανείς δε λέει το πιο απλό? Ας δώσει το Υπουργείο ΔΩΡΕΑΝ στους πολίτες την εφαρμογή για την εκκαθάριση .

Κ από την άλλη επιτέλους κ οι λογιστές ας κάνουμε φορολογικές δήλωσεις σύμφωνα με την δήλωση και όχι σύμφωνα με την εκκαθάριση .

Συνάδερφε καλημέρα.

Προσωπικά δεν κάνω δήλωση σύμφωνα με την εκκαθάριση, αλλά την εντάσσω στο πλαίσιο της ολοκληρωμένης παροχής υπηρεσίας που προσφέρω. Οι πελάτες μου από την άλλη, την ζητάνε για να ξέρουν τι τους περιμένει και εγώ επίσης για έναν λόγω παραπάνω, νοιώθω ασφάλεια και έχω πιάσει αρκετά λάθη μέσα από αυτή που σαν άνθρωπος και με τέτοια πίεση που δέχομαι καθημερινά, κάνω. Όμως πέρα από αυτούς τους λόγους, αλλού είναι το θέμα … έχεις εργαλείο –και ποιο- αξιόπιστο για να κάνεις σωστή εκκαθάριση;

Την εκκαθάριση του Taxis ποιος την έφτιαξε;

Δεν μπορούν οι εταιρείες –ιδιωτικές κερδοσκοπικές- να την φτιάξουν;

Μάλλον ΟΧΙ. Και αυτό αποδεικνέιεται από τις δεκάδες διορθώσεις. Ποια όμως θα είναι η τελευταία; Μήπως ποτέ δεν θα μπορείς να είσαι σίγουρος;

Αρκούνται σε απαντήσεις του στυλ , «στην περίπτωση αυτή το πρόγραμμά μας συμφωνεί με το Taxis».

Ναι κύριοι … αλλά στις περιπτώσεις που δεν συμφωνεί;

Πρέπει να κάνω την εκκαθάριση και στο χέρι;

Και κατά πόσο αυτό είναι εφικτό;

Και πόση ώρα χρειάζεται;

Πρέπει να κάνω εκκαθάριση στο Taxis;

Να χρησιμοποιώ άλλο πρόγραμμα για εκκαθάριση;

Και οι άλλες λειτουργίες; Είναι αξιόπιστες;

Πχ ο ΦΠΑ υπολογίζεται σωστά ; η Ε3; Η Ε5; Το ειδικό σημείωμα ΦΠΑ αυτοελέγχου; Τα υπόλοιπα;

Λυπάμαι αγαπητοί ειλικρινά για όλα …

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις εκκαθαρισεις δεν εχω κανενα προβλημα.οτι βγαζει το προγραμμα μου βγαζει και το taxisnet. στην αρχη υπηρχαν προβληματα αλλα εχουν διορθωθει εδω και καιρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΑΡΕ ΜΕ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟ ΠΑΡΕ ΜΕ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟ ΠΑΡΕ ΜΕ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!! ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ.... ΚΑΦΕΔΕΣ, ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΤΙΒΩ ΚΑΙ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΤΗΣ ΥΓΕΙΙΝΗΣ!!!!!

Υπάρχει ρήτρα κ δε μπορώ να αποκαλύψω το όνομα του προιόντος , το μόνο που μπορώ να πώ είναι ότι είναι κινέζικο. Σύντομα περιμένω αναβάθμιση κ με ενα κουμπί θα διώχνει κ τους τζαμπατζήδες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις εκκαθαρισεις δεν εχω κανενα προβλημα.οτι βγαζει το προγραμμα μου βγαζει και το taxisnet. στην αρχη υπηρχαν προβληματα αλλα εχουν διορθωθει εδω και καιρο.

Μην εισια κα τοσο σίγουρη;

δες εδώ : http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=81023&st=20

το #32

και κάντω για επαλυθευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 months later...
επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Αγαπητοί κύριοι καλησπέρα

Θα ήθελα να αναφέρω τον μη υπολογισμό του επιπλέον αφορολογήτου ποσού των 2000,00€ κλπ, για αναπηρία του ίδιου η προστ. τέκνου του φορολογουμένου, στην εκκαθάριση φόρου εισοδήματος οικ.έτους 2012. (άρθρο 9 παρ. 2)

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ συνεργάτη,

η εκκαθάριση του φόρου σε περίπτωση αναπηρίας υπολογίζεται σωστά στο Academia εσ-εξ, σύμφωνα με το άρθρο 9 παρ.3 του ΚΦΕ. Για να γίνει σωστά ο υπολογισμός του φόρου όταν υπάρχουν τέκνα σύμφωνα με το άρθρο 9 παρ.2 θα πρέπει να τσεκάρετε στον πίνακα 3 τον κωδικό 905.

Προσοχή το έτος καταχώρησης να είναι το 2011.

ΜΗΠΩΣ ΕΝΝΟΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 2 ΤΟΝ κωδ 905 ???????????????

ή

ΜΗΠΩΣ ΤΟΝ κωδ 005 ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 3 ?????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Αγαπητοί κύριοι , όπως προανέφερα,

δεν υπολογίζεται η αναπηρία του/της ίδιου ή προστ. τέκνου των φορολογουμένων (ΚΩΔ 001-002-005-006) οι οποίοι με την συμπλήρωσή τους, ο/η φορολογούμενος, δικαιούται επιπλέον αφορολόγητο 2000,00€ (άρθρο 9 παρ.3 2238/94)

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Για να γίνει σωστά ο υπολογισμός του φόρου όταν υπάρχουν τέκνα σύμφωνα με το άρθρο 9 παρ.2 θα πρέπει να τσεκάρετε στον πίνακα 3 τον κωδικό 905.

Αγαπητοί κύριοι συγνώμη αλλά ... δεν έχω λόγια !!!

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Αγαπητοί κύριοι καλημέρα,

έπειτα από 2 νέες εκδόσεις που έχουν κυκλοφορήσει από την ημέρα που σας αναφέραμε το πρόβλημα με την εκκαθάριση, δεν φαίνεται να έχετε κάνει καμία αλλαγή.

Παράδειγμα: άγαμος, εισόδημα από εμπορικές επιχειρήσεις 401: 10000,00€ , αποδείξεις 049: 2500,00€ και ένδειξη αναπηρίας 001: ΝΑΙ (αφορολόγητο +2000,00€) τότε φόρος εκκαθάρισης : 0 €

Έχετε κάτι άλλο υπόψη σας που δεν γνωρίζουμε;

Επιπροσθέτως θα ήθελα να αναφέρω ότι με την 3.10.04 χάσαμε τα καταχωρημένα στοιχεία στην δήλωση Ε1 που αφορούν στα κυβικά, μήνες ποσοστά και έτος κυκλοφορίας των αυτοκινήτων όλων των πελατών μας, με αποτέλεσμα να πρέπει να τα ξανακαταχωρήσουμε.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Συνεργάτη,

Σύμφωνα με την περίπτωση γ' του άρθρου 5 της ΠΟΛ 1246/7.12.2011 το αφορολόγητο ποσό για τα άτομα με ειδικές ανάγκες ανέρχεται στο ποσό των έντεκα χιλιάδες ευρώ (11.000€), κατά συνέπεια αφού έχετε επιλέξει ΝΑΙ στον κωδικό 001 του πινακα 3 το ποσό που καταχωρείτε στον κωδικό 401 (10.000€) είναι αφορολόγητο.

Επίσης να σας ενημερώσουμε ότι δεν χάθηκαν τα στοιχεία των επιβατικών αυτοκινήτων με την εγκατάσταση της έκδοσης αλλά λόγω της αλλαγής στον πίνακα 5 του εντύπου Ε1 (νέοι κωδικοί), μπορείτε όμως να επαναφέρεται αυτόματα όλα τα στοιχεία των αυτοκινήτων κάνοντας κλικ στο πεδίο "Μεταφ. Απο το Προηγ. Έτος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Συνεργάτη,

Σύμφωνα με την περίπτωση γ' του άρθρου 5 της ΠΟΛ 1246/7.12.2011 το αφορολόγητο ποσό για τα άτομα με ειδικές ανάγκες ανέρχεται στο ποσό των έντεκα χιλιάδες ευρώ (11.000€), κατά συνέπεια αφού έχετε επιλέξει ΝΑΙ στον κωδικό 001 του πινακα 3 το ποσό που καταχωρείτε στον κωδικό 401 (10.000€) είναι αφορολόγητο.

Επίσης να σας ενημερώσουμε ότι δεν χάθηκαν τα στοιχεία των επιβατικών αυτοκινήτων με την εγκατάσταση της έκδοσης αλλά λόγω της αλλαγής στον πίνακα 5 του εντύπου Ε1 (νέοι κωδικοί), μπορείτε όμως να επαναφέρεται αυτόματα όλα τα στοιχεία των αυτοκινήτων κάνοντας κλικ στο πεδίο "Μεταφ. Απο το Προηγ. Έτος"

Μάλλον κάνετε λάθος..........

Νομίζω πως το αφορολόγητο στο οποίο αναφέρεται ο συνάδελφος Μπάμπης Κ.παραπάνω,

αφορά το αφορολόγητο ποσό για το Ε1,το οποίο για τα άτομα με αναπηρία είναι 9000,00 και όχι 11000 που λέτε.

Το αφορολόγητο των 11000 που έχει η ΠΟΛ 1246/2011 αναφέρεται στην παρακράτηση φόρου και όχι στα εισοδήματα του Ε1! ΄Αλλο το ένα και άλλο το άλλο........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Αλέκος

Γενικά και σε άλλα προγράμματα της Data Communication έχουν παρατηρηθεί λάθη και θεωρώ ότι υπάρχουν πιο αξιόπιστες λύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αρθ.29 παρ.3 του κφε όπως τροποποιήθηκε με τον ν.4024 αναφέρει..

3.

Επίσης, το αφορολόγητο ποσό της κλίμακας αυξάνεται με το ποσό των δύο

χιλιάδων

(2.000) ευρώ ως δαπάνη χωρίς δικαιολογητικά, για τον ίδιο φορολογούμενο

και για καθένα από τα πρόσωπα που συνοικούν με αυτόν ή τον βαρύνουν

, εφόσον:

α

) Παρουσιάζουν αναπηρία εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και πάνω από νοητική

καθυστέρηση

, φυσική αναπηρία ή ψυχική πάθηση, με βάση τη γνωμάτευση της

οικείας πρωτοβάθμιας υγειονομικής επιτροπής

, που εδρεύει σε κάθε νομό.

αν τσεκάρεις δηλλ.τον κωδ.001 γίνεται 9000 + 2000 =11000 ή κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ Συνεργάτη,

Σύμφωνα με την περίπτωση γ' του άρθρου 5 της ΠΟΛ 1246/7.12.2011 το αφορολόγητο ποσό για τα άτομα με ειδικές ανάγκες ανέρχεται στο ποσό των έντεκα χιλιάδες ευρώ (11.000€), κατά συνέπεια αφού έχετε επιλέξει ΝΑΙ στον κωδικό 001 του πινακα 3 το ποσό που καταχωρείτε στον κωδικό 401 (10.000€) είναι αφορολόγητο.

Επίσης να σας ενημερώσουμε ότι δεν χάθηκαν τα στοιχεία των επιβατικών αυτοκινήτων με την εγκατάσταση της έκδοσης αλλά λόγω της αλλαγής στον πίνακα 5 του εντύπου Ε1 (νέοι κωδικοί), μπορείτε όμως να επαναφέρεται αυτόματα όλα τα στοιχεία των αυτοκινήτων κάνοντας κλικ στο πεδίο "Μεταφ. Απο το Προηγ. Έτος"

το αρθ.29 παρ.3 του κφε όπως τροποποιήθηκε με τον ν.4024 αναφέρει..

αν τσεκάρεις δηλλ.τον κωδ.001 γίνεται 9000 + 2000 =11000 ή κάνω λάθος?

Αγαπητοί συνάδερφοι και κύριοι της εταιρείας καλημέρα.

θα ήθελα να κάνω μία παραπομπή στον περιβόητο ΚΦΕ 2238/94.

Παραθέτω κάποια κομμάτια από το άρθρο 9 του παραπάνω νόμου ,κωδικοποιημένου με τον πρόσφατο Ν.4050/12 :

«
Αρθρο 9. Υπολογισμός και καταβολή του φόρου

1. Το δηλωθέν εισόδημα πραγματικό ή αυτό που προκύπτει με βάση τις αντικειμενικές δαπάνες και υπηρεσίες και δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων του φορολογουμένου υποβάλλεται σε φόρο με βάση την ακόλουθη κλίμακα:

5000 0 0 5000 0

7000 10 400 12000 700

4000 18 720 16000 1420

10000 25 2500 26000 3920

14000 35 4900 40000 8820

20000 38 7600 60000 16420

40000 40 16000 100000 32420

>100000 45

Για τους νέους ηλικίας έως και τριάντα ετών, για τους συνταξιούχους άνω των εξήντα πέντε ετών και τα άτομα με ειδικές ανάγκες, όπως ορίζονται στην παράγραφο 3 του άρθρου αυτού, ή συνταξιούχους ανεξαρτήτως ηλικίας με παιδιά με ειδικές ανάγκες, το αφορολόγητο ποσό ορίζεται στις εννιά χιλιάδες (9.000) ευρώ, εφόσον το δηλωθέν εισόδημα, πραγματικό ή αυτό που προκύπτει με βάση τις αντικειμενικές δαπάνες και υπηρεσίες και δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων του φορολογουμένου, δεν υπερβαίνει τις εννιά χιλιάδες (9.000) ευρώ. Ειδικά για τα πρόσωπα του προηγούμενου εδαφίου, όταν το συνολικό τους εισόδημα είναι από εννιά χιλιάδες (9.000) ευρώ και άνω, το ποσό του φόρου που προκύπτει με βάση την ανωτέρω κλίμακα περιορίζεται ώστε το συνολικό καθαρό εισόδημα που προκύπτει μετά την αφαίρεση του φόρου να μην υπολείπεται του ποσού των εννιά χιλιάδων (9.000) ευρώ.

3. Επίσης, το αφορολόγητο ποσό της κλίμακας αυξάνεται με το ποσό των δύο χιλιάδων (2.000) ευρώ ως δαπάνη χωρίς δικαιολογητικά, για τον ίδιο φορολογούμενο και για καθένα από τα πρόσωπα που συνοικούν με αυτόν ή τον βαρύνουν, εφόσον:

α) Παρουσιάζουν αναπηρία εξήντα επτά τοις εκατό (67%) και πάνω από νοητική καθυστέρηση, φυσική αναπηρία ή ψυχική πάθηση, με βάση τη γνωμάτευση της οικείας πρωτοβάθμιας υγειονομικής επιτροπής, που εδρεύει σε κάθε νομό. Δεν λαμβάνεται υπόψη επαγγελματική ή ασφαλιστική αναπηρία.

»

Κατά την ταπεινή μου άποψη, επαγγελματίας με αναπηρία >= 67%, τυγχάνει σαν αφορολόγητο, το αφορολόγητο του 1ου κλιμακίου δηλ. 5000,00€ προσαυξημένο κατά 2000,00€ για την αναπηρία του, δηλαδή σύνολο αφορολογήτου 7000,00€. Επίσης καταλαβαίνω ότι, επαγγελματίας με ένα ανάπηρο τέκνο, τυγχάνει αφορολόγητο, 5000,00€ + 2000,00€ για το τέκνο + 2000,00€ για την αναπηρία του τέκνου, δηλ. σύνολο 9000,00€

(όπως ορίζει και η ΠΟΛ που αναφέρετε:

«στ) για τα άτομα άνω των τριάντα ετών και μέχρι και εξήντα πέντε ετών που τους βαρύνουν παιδιά με ειδικές ανάγκες στα επτά χιλιάδες (7.000) ευρώ (εφόσον τον βαρύνει τουλάχιστον ένα παιδί με ειδικές ανάγκες).

Εφόσον οι φορολογούμενοι των ανωτέρω περιπτώσεων έχουν τέκνα που τους βαρύνουν τότε το ανωτέρω αφορολόγητο ποσό του πρώτου κλιμακίου της κλίμακας που τους αντιστοιχεί προκειμένου για τον υπολογισμό του φόρου, αυξάνεται ως εξής:

Κατά δύο χιλιάδες (2.000) ευρώ εάν ο φορολογούμενος έχει ένα τέκνο που τον βαρύνει.

Δηλαδή 9000,00€

)

Κλπ.

Κύριοι της εταιρείας, δεν αναφέρθηκα ποτέ στα άτομα και περιπτώσεις που αναφέρει το δεύτερο εδάφιο της πρώτης παραγράφου του ιδίου άρθρου, που ΝΑΙ σε αυτήν την περίπτωση έχετε δίκιο, (δηλαδή αφορολόγητο 11000,00€) αλλά στο παράδειγμά μου ήμουν σαφής. Και εδώ θα πω ότι αυτή είναι η πρώτη παρατήρησή μου σχετικά με την εκκαθάριση, καθώς υπάρχουν και άλλες, που με την πρώτη ευκαιρία της επαλήθευσής των, θα σας τις αναφέρω.

Επίσης ως αναφορά το δεύτερο σκέλος της αρχικής παρατήρησής μου θα ήθελα να σας αναφέρω ότι, κάνοντας μεταφορά από προηγούμενο έτος, ΝΑΙ θα έρθουν τα στοιχεία των αυτοκινήτων, χωρίς όμως τον υπολογισμό των τεκμηρίων που πρέπει να τον ξανακάνουμε,

ΑΛΛΑ …

Θα χάσεις όλες τις αλλαγές ή νέα στοιχεία που έχεις καταχωρήσει στους: ΠΙΝ 5 ακίνητα, αυτοκίνητα , ΠΙΝ 7 ονοματεπώνυμα ιδιοκτητών κλπ, ΠΙΝ 9 στοιχεία προσώπων κλπ. Και άλλα …

Ως εκ τούτου, η λύση που προτείνεται δεν είναι αποδεκτή

καθώς είμαστε αναγκασμένοι να περάσουμε πάλι τα στοιχεία των αυτοκινήτων, ως την πιο ανώδυνη λύση. !!!

Παρακαλώ για τις δικές σας απόψεις, παρατηρήσεις …

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Γενικά και σε άλλα προγράμματα της Data Communication έχουν παρατηρηθεί λάθη και θεωρώ ότι υπάρχουν πιο αξιόπιστες λύσεις.

Αγαπητέ συνάδερφε καλησπέρα,

Θα ήθελα να εκφράσω την ταπεινή μου αντίθεση σε αυτό που λες με μοναδικό επιχείρημα τις αναφορές πολύ καλών συναδέρφων που μιλάω σχεδόν καθημερινά και που χρησιμοποιούν προγράμματα άλλων εταιρειών, στα πολλαπλά και ενίοτε πολύ σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουν και που μερικά από αυτά, δημοσιεύονται και στην παρούσα καλή κοινότητα. (αν ανατρέξεις στα θέματα άλλων εταιρειών, θα δεις μερικά).

Έχω καταλήξει , όπως έχω ξαναπεί και δανειζόμενος τη φράση μιας συναδέρφου, ότι όλοι κάνουμε χρήση (ο καθένας της δικιάς του διαφορετικής εταιρείας) σε

«ένα από τα καλύτερα προγράμματα της αγοράς».

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΛΕΚΟΣ

Αγαπητέ συνάδερφε καλησπέρα,

Θα ήθελα να εκφράσω την ταπεινή μου αντίθεση σε αυτό που λες με μοναδικό επιχείρημα τις αναφορές πολύ καλών συναδέρφων που μιλάω σχεδόν καθημερινά και που χρησιμοποιούν προγράμματα άλλων εταιρειών, στα πολλαπλά και ενίοτε πολύ σοβαρά προβλήματα που αντιμετωπίζουν και που μερικά από αυτά, δημοσιεύονται και στην παρούσα καλή κοινότητα. (αν ανατρέξεις στα θέματα άλλων εταιρειών, θα δεις μερικά).

Έχω καταλήξει , όπως έχω ξαναπεί και δανειζόμενος τη φράση μιας συναδέρφου, ότι όλοι κάνουμε χρήση (ο καθένας της δικιάς του διαφορετικής εταιρείας) σε

«ένα από τα καλύτερα προγράμματα της αγοράς».

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Δεν έχω κάτι με την Data Communication αλλά επειδή έχω δουλέψει με αρκετές εφαρμογές άλλων εταιριών θεωρώ ότι τα λάθη που αναφέρεις είναι παρα πολύ σοβαρά.Αν διαφωνείς σου εύχομαι καλό κουράγιο με την επανακαταχώρηση των δεδομένων κάθε χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Δεν έχω κάτι με την Data Communication αλλά επειδή έχω δουλέψει με αρκετές εφαρμογές άλλων εταιριών θεωρώ ότι τα λάθη που αναφέρεις είναι παρα πολύ σοβαρά.Αν διαφωνείς σου εύχομαι καλό κουράγιο με την επανακαταχώρηση των δεδομένων κάθε χρόνο.

Αγαπητέ συνάδερφε σε ευχαριστώ, καλό κουράγιο και σε σένα. Πρέπει όμως να παραδεχτείς ότι όλες οι εταιρείες έχουν τα δικά τους μικρά ή μεγάλα προβλήματα και φυσικά έχουν αναφερθεί - παρατηρηθεί από πολλούς και στο πρόσφατο παρελθόν, είτε και μέσα απο κοινότητες, είτε όχι.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μπάμπης Κ.

Αγαπητοί συνάδερφοι και συνεργάτες καλησπέρα

Έστω και εν μέρει εκτός θέματος, αλλά και σχετικά με τις παραπάνω αναρτήσεις αλλά και με την:

παρ. 1 του άρθρου 9 του ΚΦΕ 2238/94

Για τους νέους ηλικίας έως και τριάντα ετών, για τους συνταξιούχους άνω των εξήντα πέντε ετών και τα άτομα με ειδικές ανάγκες, όπως ορίζονται στην παράγραφο 3 του άρθρου αυτού, ή συνταξιούχους ανεξαρτήτως ηλικίας με παιδιά με ειδικές ανάγκες, το αφορολόγητο ποσό ορίζεται στις εννιά χιλιάδες (9.000) ευρώ, εφόσον το δηλωθέν εισόδημα, πραγματικό ή αυτό που προκύπτει με βάση τις αντικειμενικές δαπάνες και υπηρεσίες και δαπάνες απόκτησης περιουσιακών στοιχείων του φορολογουμένου, δεν υπερβαίνει τις εννιά χιλιάδες (9.000) ευρώ

… αλλά και τις παραγράφους 2, 3

θα ήθελα τις δικές σας απόψεις σχετικά με το αφορολόγητο στις παρακάτω περιπτώσεις:

α) επαγγελματίας 45 ετών με αναπηρία >=67% και εισόδημα > 9000,00€ π.χ. στις 13000,00€

άποψή μου: ίσως 11000,00€ (το πρόγραμμα υπολογίζει 11000,00€)

β) συνταξιούχος >65 ετών με αναπηρία >=67% και εισόδημα >9000,00€ π.χ στις 12000,00€

άποψή μου: ίσως 11000,00€ (το πρόγραμμα υπολογίζει 7000,00€)

γ) τι αφορολόγητο έχει συνταξιούχος ανεξαρτήτου ηλικίας, που βαρύνεται με τέκνο με αναπηρία >=67% και εισόδημα > 9000,00€ π.χ. στις 14000,00€ ;

άποψή μου: ίσως 13000,00€ (το πρόγραμμα υπολογίζει 9000,00€)

ευχαριστώ

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΛΕΚΟΣ

Νομίζω ότι για τις ειδικές αυτές κατηγορίες όταν το εισόδημα είναι μικρότερο απο τις 9.000 € το αφορολόγητο είναι 9.000 € .

Εάν το εισόδημα είναι μεγαλύτερο απο τις 9.000 € τότε το αφορολόγητο είναι 5.000 € αρκεί το καθαρό εισόδημα που απομένει (μετά τον υπολογισμό με βάση το αφορολόγητο των 5.000 € )να μην υπολείπεται των 9.000 €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...